| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Poslední sbohem

 Celkem 114 názorů.
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


babicka na oblacku 

(30.4.2007 9:28:09)
je naprosto dokonale vysvetleni pro male deti. Nasi kluci to tak take berou.. nekdo zemre a je na oblacku Jjsou jeste mali (4,5 a 2,5) a myslim, ze tahle varianta je prijatelna, a to jak pro ne, tak jedou i pro dospele, kteri to musi detem nejak vysvetlit.

Josefku, krasny clanek. Zavzpominala jsem na sve blizke, kteri uz tu se mnou nejsou.
Diky.
 Jiřule a 3 skřítkové 


Re: babicka na oblacku 

(30.4.2007 10:11:00)
Jak aktuální u nás:-( ve středu nás čeká poslední rozloučení s milovaným dědečkem,pradědečkem. Doufám,že to Jakub(holky jsou moc malé)zvládne.Pokaždé když si na st vzpomenu je mi jaksi ouzko v rdci.
Máš pravdu Josefkám.Rozloučení je potřeba.
 navia, 2 (velké) děti 


Re: Re: babicka na oblacku 

(30.4.2007 10:35:33)
My jsme mou babičku vyprovodili před třemi roky.....přijeli taky všichni, včetně tehdy 4,5 leté nejmladší pravnučky. Synovi bylo v té době 12 a ptala jsem se, jestli chce při zádušní mši ministrovat - u nás chodil běžně. Až mě překvapilo, jak moc chtěl. Myslela jsem, že třeba nebude chtít, že bude při obřadu plakat - ale zvládl to opravdu skvěle. Upozorňuji, že kdyby řekl, že se na to necítí, nikdy bych ho nenutila - ale opravdu chtěl sám. Měla jsem pocit, že babička (by) měla obrovskou radost - nikdy ho ministrovat neviděla (byla už moc stará a nemocná a bydlíme jinde)
 Jiřule a 3 skřítkové 


Re: Re: Re: babicka na oblacku 

(30.4.2007 11:11:28)
tak i poradte.5 letý Kubík jde určitě.Anuška má bohužel neštovice.Ale nevim jestli vzít Johanku. je jí 15m.Na mše se mnou chodí. tape si u oltáře.Ale nevim jestli by to nenarušovalo truchlení:-( zase na druhou stranu si říkám,že by vnesla trochu radosti. Fakt nevím:-(
 Ladka 
  • 

Dítě na zádušní mši 

(30.4.2007 12:07:49)
Nevidím velký problém proč by i 15timěsíční dítě nemohlo na pohřeb se zádušní mší. Pokud je zvyklé chodit na mši, tak určitě zvládně i zádušní (navíc je kratší, bude moct pobíhat mezi známými z rodiny...). A truchlení by snad narušit neměla. Křesťanský pohřeb by neměl být jen o smutku nad ztrátou blízkého člověka, ale vyjadřuje i naději, že se s ním zase setkáme, víru ve vzkříšení a také určitě doufáte, že již žije v plné Boží přítomnosti.

A k tomu, co psali někteří o účasti dětí na pohřbech: řekla bych, že my dospělí z toho děláme větší tragedii než děti samotné. Připadne mi, že děti i pohřeb berou jako součást života. A určitě je pro ně důležité vidět, jak se dospělí se zemřelým loučí.

Něco jiného ale je, když celá rodina smrt vnímá jako úplný konec všeho, beznadějně, nebo již dítě na pohřbu bylo a působilo to na něj velice špatně.
 Helča+3svišti 


Dítě na pohřbu 

(3.5.2007 15:05:46)
je podle mě naprosto přirozené propojení života a smrti. Pokud je navíc zvyklé se Mší účastnit, není to vůbec žádný problém. Myslím, že děti by měly být u všeho, co se kolem nich odehrává. Ten pohřeb k tomu patří. Děti by měly vidět a zažít i rozloučení s drahou osobou. A možná pohled na dítě potěší srce těch, ktaří smutní, vždyť vidí, že život pokračuje dál.
Já osobně jsem dceru na pohřeb brala, měla 9 měsíců.
Co se týká článku, souhlasím s autorkou, společné rozloučení příbuzných má smysl. Je to vlastně jediná příležitost, kdy se sejdou všichni příbuzní (na svatby se dneska tak mohutně nezve). Tak nějak to k životu patří.
 macek +2kluci+Jakoubek 2.3.07 


jedna vzpomínka 

(3.5.2007 9:18:20)
Četla jsem si tento příspěvek několikrát. Připomnělo mi to událost před 10 roky kdy mi zemřela moje milovaná maminka. V té době jsem měla 18 měsíčního synka a druhého jsem čekala. Byla jsem ve 32 tt,když mi bratr přijel říct, že už nežije. Bylo to rychlé, maminka dostal masivní infarkt. Nikdo si nedovede představit jaké to bylo, v té chvíli si mi zhroutil svět. Nevěděla jsem co bude. Dobu před pohřbem si moc nepamatuji,nebyla jsem schopna jíst a nic jen bych plakala, ale věděla jsem, že mamince už nepomůže a pod srdcem nosím nový život, na který se maminka moc těšila. S maminkou jsem se byla u rakve rozloučit a pořád jsem nevěřila, že tam leží moje milovaná maminka, až při pohledu na ní jsem uvěřila. Nejhorší pro mě bylo když zaklepávali ty hrozné hřebíky do rakve. Ty hrozné rány slyším v uších do dneška. Cestu do kostela jsi také nepamatuji, ale vím, že tam byla spousta lidí, známých i mě neznámých. Synek šel s mojí tchýni, protože já nebyla schopna ničeho, jen jít za vozem s rakví.
V kostele, když začali hrát píseň moje milá maminko tak jsem myslela, že mi to utrhne srdce.
Synka jsem měla vedle sebe a nejradši bych ho rozmačkala láskou, kterou mi dala moje maminka a já jí chtěla v té chvíli předat dál.
Cesta hřbitov byla hrozná ,protože mi bylo jasné, že to je poslední cesta s maminkou. Doufala jsi, že najednou se zvedne víko od rakve a maminka vstane a řekne „to byl dobrý for co“, ale nestalo se mi pochovali maminku. Pamatuji , že jsem říkala“ taková díra vždyť maminka se tam bude bát“. Postupně mám přišlo kondolovat mnoho známých i neznámých a spousta mi nabízela pomoc. Jenže nikdo nepochopí, že stým to mi nikdo nepomůže. Už nikdy nemůže přijít k mamince a říct jak ji mám moc ráda a co všechno pro nás udělal.

Proto všem říkám „ říkejte svým nejbližším jak je máte rádi pořád a co pro Vás znamenají“

Letos si mi narodil 3 syn a ti moji starší šly po to co se vrátili z porodnice na hřbitov a tam si sedli a jejich babičce říkali jak mají krásného bratříčka a plakali nad hrobem, že by chtěli aby babička mohla vidět jak je krásný.

Jsem proto ráda, že s každým zesnulém se můžeme rozloučit a pohřby bez obřadu neuznávám.
 Lorina 


i u ná sve středu.. 

(30.4.2007 10:41:12)
I u nás ve středu bude nesmírně těžko a smutno.
Moji sestře zemřel minulou středu druh. Tuto středu bude pohřeb.Sestra má 5.letou holčičku a tohle byl nejbolestnější zážitek, který jsme všichni zažili.
Malá neteřinka už ví, že tatínek umřel, ale nechce dát najevo své emoce, nepláče. Přitom se jí plakat určitě chce, protože ji vytryskávají slzy, ale ona začne zívat.
Je to všechno hodně bolestné, ale tenhle brouček určitě nepotřebuje ke své bolístce ještě vidět, jak pláče její maminka a všichni kolem.My sami s tím máme dost práce, natož pak ta malá...
Bude potřeba hodně času, aby vzpomínka na tatínka nebyla tak plná emocí a bolesti...
 Jiřule a 3 skřítkové 


Re: i u ná sve středu.. 

(30.4.2007 11:13:36)
Lorino to je mi strašně líto:-( přeju sestře a maličké hodně sil:-(
 Lorina 


Re: Re: i u ná sve středu.. 

(30.4.2007 16:06:59)
Moc děkuju. Musím říct, že celá rodina to neseme dost těžce, malá neteřinka je hrozně vyplašená. je nám jí tak moc líto. Sestra se drží, ale je toho na ní také moc...
 Jiřule a 3 skřítkové 


Re: Re: Re: i u ná sve středu.. 

(1.5.2007 9:48:01)
To chápu:-(Kéž by jste našly v duších klid.Tohle mě děsí.že by mohly děti přijít o jednoho z rodičů:-(
Budu na vás zítra myslet
 Pruhovaná 
  • 

Re: i u ná sve středu.. 

(2.5.2007 23:48:35)
To je hrozné, je mi to moc líto.
Ale myslím, že maličká holčička právě moc potřebuje vidět, jak pláče maminka a ostatní kdo měli tátu rádi, aby se mohla sama vyplakat a uvolnit emoce a tím si ulevit. To je právě to, proč je účast malých dětí na pohřbu dobrá - ne kvůli zemřelému, ale kvůli nim, kvůli rituálu který jim pomůže bolest překonat. Mám s předčasným úmrtím člena rodiny také určitou velmi bolestnou osobní zkušenost :-( a až pozdě jsem si přečetla právě tato psychologická doporučení: sdílet smutek, dovolit, aby i hodně malé děti a nejen ony viděly smutek rodiče, který i jim pomůže plně prožít a tedy i úlevně překonat ten jejich... je toho mnoho. Neprožitý smutek a skrývání emocí před dětmi může vést i k dlouhodobým psychickým problémům. Přeju, abyste to všechno zvládli, moc držím palce.
 Pratchett 
  • 

Nešťastná móda pohřbů - nepohřbů 

(30.4.2007 10:51:47)
V poslední době se začínají množit případy, kdy pohřeb je bez obřadu. Připadá mi to, že člověk celé to úmrtí blízkého neprožije. Nedokáže se přehoupnout přes to, že ten dotyčný už není a rozloučení se neuskuteční - takže nezačne truchlit.
Je to dokonce nějaký věděcky dokázaný fakt, že člověk potřebuje rituály, aby nějak změnil své chování (např. u jihoafrických kmenů jsou rituály dospělosti, narození, úmrtí atd...).
Jakmile proběhne rituál pohřbu, člověk se s úmrtím vyrovná, může začít truchlit a postupně se dostává do normálu. Pokud pohřeb vynecháme, něco nám bude chybět.
Stejně jako Josefkam souhlasím s tím, že pohřbů by se měly účastnit i děti. Ať si zvykají, že smrt je součást života a není to nic hrozného, naopak, že je slušnost se s mrtvým rozloučit.
Dnešní doba mi připadá jako instantní kafe. Všechno chceme hned a bez co nejmenších problémů. Žijeme s partnery, máme s nimi děti bez toho, že by proběhl svatební obřad, protože "ho nepotřebujeme". Nezdobíme na Vánoce byt, protože "¨Kdo by se s tím dělal", o Velikonocích už nechodíme na pomlázku, protože "se to nehodí" a v neděli doděláváme všechny práce v domě, protože přes týden na to není čas.
Je to podivný svět...
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Re: Nešťastná móda pohřbů - nepohřbů 

(30.4.2007 11:33:21)
Budu Ti oponovat.
Na prvnim pohrbu jsem byla ve svych 25letech, zemrela mi prababicka. Zanechalo to ve mne natolik silnou vzpominku, ze se o tom neda ani psat. Opravdu to slovy nelze vyjadrit. Videt plakat moji babicku i matku byl natolik otresny zazitek, ze jsem jim jen vdecna, ze mi v 11ti letech usetrili pohrbu obou mych dedecku a nechali mne a moji, tehdy 5ti letou sestru doma.
Ale kazdy to asi vnima jinak.
Muj nazor je ten, ze pokud zemre mym detem v nejblizsich letech nekdo blizky, jiste je na pohreb brat nebudu - pokud se vubec nejaky bude konat. Jsem zastance toho nazoru, ze kdo mel dotycneho zemreleho rad, uchova si jeho vzpominku v srdci, dokaze treba jit a polozit mu kyticku na louku, kde byl rozprasen. A velke phrby nejsou treba, jako dukaz lasky..
 olivie 
  • 

Re: Re: Nešťastná móda pohřbů - nepohřbů 

(30.4.2007 11:38:29)
Naprosto s Vámi souhlasím... Ve všem...
 Zuzka 
  • 

Re: Re: Nešťastná móda pohřbů - nepohřbů 

(30.4.2007 11:59:00)
Také souhlasím ... Naštěstí jsem moc pohřbů nezažila. Když mi bylo 12, zemřel můj děda po dlouhé nemoci- bylo mu 59. Pro mě to byl tehdy děda a tudíž starý člověk ... Až s odstupem času jsem si uvědomila, jak hrozné to muselo být pro mého tátu - jeho syna... Pak jsem byla po více jak deseti letech na pohřbu druha matky mého tehdejšího přítele. Zemřel náhle a bylo něco málo přes 50. Byl to pro mě vlastně cizí člověk a na pohřeb jsem šla "jen" doprovodit svého přítele a podpořit jeho matku. Před třemi a půl lety zemřela manželovi teta a jeho rodiče se dohodli, že oni takové trápení svým blízkým nechtějí způsobit a proto pohřeb nechtějí. Nikdo netušil, jak moc to bude brzy. Manželův tatínek zemřel za rok na to - náhle a bylo mu 59. Byla to první smrt, která mě opravdu velmi zasáhla, ještě stále nechápeme, že už tady není. Pohřeb nebyl... A opravdu si myslím, že pohřeb není nutný k tomu, aby se člověk s tím dotyčným rozloučil! A bohužel moje nejčerstvější vzpomínka je na mého dědečka, který zemřel v březnu. Bylo mu 82 a poslední rok už byl hodně nemocný a posledních pár měsíců bylo opravdu ošklivých a už jsme mu asi v duchu všichni přáli konec. nechci, aby to vyznělo špatně. Ale opravdu měl bolesti, trápil se a když jsem ho viděla v nemocnici, celou cestu domů jsem brečela. Co pro nás udělali s babičkou a já mu nemůžu teď vůbec pomoct. Pohřeb byl - děda si to tak přál, říkal, že by měl pocit, že se s ním lidé nerozloučí jinak. Nakonec jsem byla ráda, že pohřeb byl, i když to samozřejmě byla moc smutná a stresující záležitost. Ale přiznám se, že naší dcerku (které bylo v den pohřbu 21 měsíců) jsme tam nevzali. A ani by mě nenapadlo ji tam brát. Možná se mýlím, ale myslím, že takhle malé dítě to nemůže chápat a jen by byla vyděšená, proč všichni okolo pláčou a já bych byla nervozní, že tam třeba povídá apod. Pradědečka měla ráda, když jsme chodili poslední měsíce za babičkou a děda už byl v nemocnici, vždy ho tam hledala ... Ale myslím, že pohřby pro děti opravdu nejsou.
 PajaMM 


Re: Re: Nešťastná móda pohřbů - nepohřbů 

(30.4.2007 12:03:43)
Ahoj Cairo.

Naprosto souhlasim.

Ja byla na pohrbu vseho dedecka, kdyz mi bylo 12. A nijak mi to v truchleni nepomohlo, spis mi bylo hrozne z toho, v jakem stavu jsem videla babicku, tatu a ostatni...

Clovek se dokaze se smrti blizkeho vyrovnat i bez pohrbu. A deti tam podle me nepatri. Kdyz jeste nechapou, co to smrt vubec je a co znamena, tezko pochopi pohreb. Na me spis pohreb pusobi jako umyslne trapeni blizkych lidi...

Presne, jak pises, blizkeho mame v srdci a dokazeme se rozloucit a prekonat to vsechno....

 Zuzka 
  • 

Re: Re: Re: Nešťastná móda pohřbů - nepohřbů 

(30.4.2007 12:12:04)
Já se sice rozepsala hodně, ale Vy jste to napsala moc hezky a stručně ...
 PajaMM 


Re: Re: Re: Re: Nešťastná móda pohřbů - nepohřbů 

(30.4.2007 12:17:26)
Zuzi,

dekuji :-) A nevykame si, ne? To neni nutne, pripadam si pak moc stara :-)

Ja proste pohrby nemam rada vubec. Stejne jako povinne nechodim na hrbitov a nezapaluju tam svicky. Kdyz chci, zapalim si ji doma....

 Lenka Nova 


Re: Re: Re: Re: Nešťastná móda pohřbů - nepohřbů 

(30.4.2007 12:20:25)
Malé dítě ten pohřeb vnímá jinak, alespoň co si pamatuju. Byla jsem na pohřbu svojí prababičky, bylo mi asi 3 nebo 4 roky, dodnes si ve vzpomínkách matně pohřeb vybavuji, ale zmateně jsem se necítila, asi je potřeba před pohřbem dítěti vysvětlit o co jde, co se tam bude dít. Na druhou stranu u já jsem prababičku moc dobře neznala, byla již hodně nemocná, když jsem se narodila a jediné vzpomínky, které na ni mám je, že už nikoho nepoznávala, smrt pro ni byla vysvobozením. Na druhou stranu švagrová své děti, když jim zemřel tatínek, na pohřeb nevzala, dokonce jim s tchyní tvrdily, že je tatínek v nemocnici, což mi připadá daleko horší, když dětem nic nevysvětlí.
 Ladka 
  • 

Nešťastná móda pohřbů - nepohřbů 

(30.4.2007 12:21:16)
To bude právě asi o tom, jak vnímáme smrt. Já sama jsem byla na prvním pohřbu velice malá, ani jsem nevěděla přesně, co se děje. Vím, že všichni okolo byli smutní. Vím, že ten smutek dítě vnímá, ale nepopsala bych to jako nehorší zážitek.
Další pohřby si pamatuji už lépe, také jako dítě, a vlastně až doposud.
Můj tatínek zemřel před 4 lety. Mojí sestře tehdy bylo 9 let. A myslím ,že i jí toto oficiální rozloučení církevním pohřbem pomohlo se s tatínkem rozloučit. Věděla, co je smrt, ale tentokrát to zasáhlo i ji velmi osobně. Naše maminka si ale myslela, že smrt nevnímá úplně. Jen do té doby, než se sestra ptala: A kam dáme jeho oblečení, holení? Můžu spát místo taťky v posteli? atp.
Přijde vám to morbidní? Asi i je, ale určitě to tak nemyslela.

A všem nám připadl nejhorší čas čekat na pohřeb. Pohřeb je kromě duchovní záležitosti opravdu i psychicky důležitý: jako mezník: už jsme se rozloučili, už jsme hodně truchlili, blízcí byli s námi. Teď je zase čas žít, a postupně se učit žít bez zemřelého.


A když vidím, jak kolikrát na pohřbech svých babiček děti pobíhají, hrají se, některé se i snaží utěšit rodiče... Přijde mi to hezké, přirozené.
 PajaMM 


Re: Nešťastná móda pohřbů - nepohřbů 

(30.4.2007 12:42:35)
Ladko,

jeden z rozdilu mezi nami bude asi ten, ze podle toho, co pises, mi pripada, ze jsi verici. Ja nikoli. Tudiz cirkevni nebo jakykoli jiny pohreb pro mne neznamenaji ukonceni truchleni nebo neco podobneho.

A ja ve svych 12ti letech vedela, co se dedovi stalo a ze zemrel. Mela jsem ho moc rada, bylo mu 56 let. Ale i tak to pro me nebyl hezky zazitek. NAvic vsichni okolo me plakali, ja ne. A bylo mi kvuli tomu jeste hur.

Vis, ja nedavno prodelala ukonceni tehotenstvi ve 23tt z genetickych duvodu. Nechtela jsem naseho chlapecka videt a ani zadny pohreb se nekonal. I tak jsme to zvladli, prekonali a smutek jsme zvladli a zvladame i bez pohrbu. Nasi skoro 5tilete dceri jsme to take vysvetlili. Myslim, ze pohreb by pro ni byl jen zbytecne trauma...a pro nas take. Ale je to vec nazoru.
 Jana, Terezka 5/03, Miška 1/06 


Přesně tak. 

(30.4.2007 13:07:14)
Myslím si, že máš pravdu. Je to věc názoru a částěčně také výchovy, na co jsme byli zvyklí. Jinak se na pohřeb dívají věřící, jinak nevěřící, mezi které se mimochodem řadím.
Pamatuju si na pohřeb své babičky, když mi bylo 13, dopředu jsem tušila, jaké trauma to pro mě bude, prosila jsem rodiče, abych tam nemusela jít. Narazila jsem na takové to - co ty tomu řekli lidi. Dodnes si pamatuju, jak hrozně mi tam bylo, těžko jsem se s tím vyrovnávala. A to prosím byla babička, se kterou jsme se tak často nestýkali. Taky jsem nedovedla pochopit, že zatím co na pohřbu všichni plakali, na posezení potom už zněl smích, lidé se cpali, pili, bylo mi z toho hnusně.
Ještě mám jednu babičku, která mě tak napůl vychovala. Loni jí bylo 70. Vypadá sice tak max. na 60, je svěží, ale má také problémy se srdcem. A potom, nikdo neznáme dne, ani hodiny. Vím jistě, že ačkoliv holky svou prababičku milují, na pohřeb bych je nebrala. Podle své zkušenosti soudím, že pohřeb ke smíření se situací nepomůže, to si musí každý sám v sobě.
 Vladan 


Smích na karu 

(30.4.2007 13:24:32)
Ano, na posezení už zní smích, bývá tam i veselo. je to proto, že pohřeb už proběhl - teď je potřeba se z toho šoku zase vzpamatovat. Nevím - pohřby jsou důležité i pro rodinu - kolikrát se celá rodina sejde jen na pohřbech a nebo na svatbách - a ani těch už není moc
 Ivana Procházková 


Re: Smích na karu 

(1.5.2007 9:51:31)
Musím říct, že jsem taky nikdy nestrávila, že se po pohřbu šli všichni pokaždé společně nažrat (promiňte mi ten výraz, ale tak jsem si to soukromě již kdysi sama pojmenovala). Na mě to vždycky působilo jako neúcta k pochovanému. Já sama jsem po pohřbu vždycky radši zůstala sama se svými myšlenkami (a se zesnulým), než společně s houfem jít něco honem něco stlačit, nedostat prostor na to, uspořádat si v hlavě myšlenky. Stejně jsem nikdy nejedla, zvedal se mi z toho kufr.
Já chápu, že život jde dál a také jsem to tak vždycky prožívala, ale ten zvyk uspořádat po pohřnu hostinu mi je šíííleně proti srsti a proti tomu, jak jsem pohřeb pokaždé prožívala.
 Líza 


Re: Re: Smích na karu 

(1.5.2007 11:33:44)
Ivule, když mi umřela maminka, přišla na její pohřeb celá její generace ze širokého příbuzenstva. Ti lidi už se skoro nevídají - kdy taky - děti už se dávno všechny povdávaly a poženily, vnoučata ještě vlastní děti nemají, a pomalu jich ubývá. A byla jsem moc ráda za to odpoledne, které můj táta mohl strávit ve společnosti svých příbuzných, znovu si sáhnout na svoje kořeny a na pouta, která ho vážou k dalším lidem, protože už jich ubývá - tahle generace už v naší rodině pomalu ale jistě umírá.
Ono se to hezky říká, že je hrozné jít se pak nažrat, ale možná se budeš na to dívat jinak, až budou umírat lidi tvé generace a budeš mít na výběr - například po odchodu svého životního partnera - zůstat sama se svými myšlenkami, nebo ochutnat trochu to, že pořád jsou lidi, ke kterým patříš, že sice jeden člen odešel, ale rodina funguje dál.
 L+2 
  • 

Re: Re: Re: Smích na karu 

(1.5.2007 13:32:06)
Souhlasim s Lizou,

Po pohrbu sveho tatinka jsem byla moc rada, ze jsme si po dlouhe dobe sedli se vsemi pribuznymi, bratranci a sestrenicemi.

Ja beru toto jako "oslavu zivota" toho, kdo odesel a take upevneni rodinnych pout mezi temi, kteri jsou stale na zivu.

Ja osobne bych si prala aby po me smrti lidi meli party, na ktere se budou smat a rikat vtipy. To by se mi libilo jako "oslava meho zivota".
 PajaMM 


Re: Re: Re: Re: Smích na karu 

(1.5.2007 13:34:28)
A neni smutne, ze aby se sesla sirsi rodina, je nutne, aby nekdo blizky zemrel? To me ted tak napadlo, nikoho tim nenapadam...
 Líza 


Re: Re: Re: Re: Re: Smích na karu 

(1.5.2007 14:00:17)
Danielo, aby se sešla širší rodina, to v tomhle případě znamená něco okolo stovky lidí. To se opravdu stává jen při velkých rodinných událostech. Svatba, kulaté výročí, pohřeb. Svateb momentálně není moc a už jsou o generaci dál - takže málokdo si pozve šest dědečkových bratrů s jejich rodinami na svou svatbu. Kulatá výročí jsou... ale ty pohřby jsou častějc. Co je na tom divného? Smutné to jistě je, ale život je v některých ohledech smutnej.
 PajaMM 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Smích na karu 

(1.5.2007 14:11:17)
Lizo,

ja ti to neberu :-) My tak sirokou rodinu nemame a schazime se pri oslavach...narozeniny jsou u nas pomerne casto, ted nas cekaji 50tiny moji mamky, takze uvidim babicciny sourozence i jejich rodiny. Ale je to veci kazdeho, to chapu. Mne to jen tak napadlo....a nepsala jsem, ze je to divne, spis ze je to smutne. A jak je zivot smutny dobre vim....tento rok se to na nas pekne sype.
 Lída+2 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Smích na karu 

(2.5.2007 16:22:18)
Líza to,ale myslela jinak. Příbuzný co píšeš. Vídávám taky tak často jak píšeš. Skoro 2x -4x do roka minimálně.Třeba mamky sestru možná i 2x do měsíce....
Ale když před 1,5 rokem zemřela babička viděla se moje mamka opět s bratranceme nevlastníma a jejich manželkama... ty si určitě nikdo na oslavu narozenin běžně nezve.

 PajaMM 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Smích na karu 

(2.5.2007 19:23:30)
Ale ja zase psala, ze tak velkou rodinu nemame. S bratranci a sestrenicemi se babicka s dedou nestykaji. Moje mamka se svymi bratranci a sestrenicemi a jejich rodinami styka a na padesatiny si je pozve....
 Lída+2 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Smích na karu 

(3.5.2007 6:19:20)
No jenže kdyby jsi jí měla. TAk se zase taky moc nestýkáš.... by jsi nedělal totiž o víkendu nic jinýho než jezdila po návštěvách a nebo nějakou měla...(to jsem zažila jako dítě, v sobotu na návštěvu tam, v neděli tam)...výlet- no když se nahlásilo, že nepřijedem k babičce a to byl oheň na střeše....co jsme si to dovolili.....nebo moje tchýně. pokud byla návštěva kratší jak 5 hodin mi říká manžel nepovažovala za návštěvu...
Třeba já ty mamky hodně vzdálený bratrance měla jako dítě ráda. Byla s nima sranda. A nyní jsem je viděla po 10letech... před tím se mě přišli podívat na svatbu měli to kousek.....:-)
Ale myslím, že to všichni bereme....není prostě tolik času...
ještě mě napadlo, že toho jednoho vídám aspoň sem tam v Tv ve zprávách.:-)
 PajaMM 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Smích na karu 

(3.5.2007 7:35:24)
Lido,

ja to nikomu neberu. Nekdo pohrby a kary "ma rad", nekdo ne. Ja jsem z te druhe casti. A taky na ne nechodim...jen mi prislo smutne, ze aby se rodina sesla, musi nekdo umrit. Asi tak. Vim, ze je nekdy rodina velka prilis a neda se stykat se vsemi...
 Ivana Procházková 


Re: Re: Re: Smích na karu 

(1.5.2007 16:31:34)
Lízo, Milado,
já psala o svých pocitech a ty asi moc nevymluvït nejdou ... Moje babička měla 6 dětí, každé z nich má rodinu o 2 - 4 dětech, jejich děti mají už své rodiny a děti.. celkem početné příbuzenstvo. Když umřela, nijak mě netěšilo, že mám právě teď možnost se všemi posedět u jídla (přestože jsem se s nimi vídala většinou právě u babičky). Uznávám, že dědeček to mohl tehdy cítit jinak, i když byl vždycky spíše samotář a všechny oslavy např. typu zlatá svatba apod. nesl hodně nelibě..
Odešel půl roku po babičce a opakovalo se totéž. Nezanechalo to ve mně nic, proč by mi měla hostina po pohřbu připadat jako dobrá věc. Na to, aby se sešlo příbuzenstvo, jsou přeci i jiné příležitosti, v našem příbuzenstvu se třeba jednou ročně opéká beran. V příbuzenstvu z manželovy strany pečou prase..
 Ivana Procházková 


Re: Re: Re: Re: Smích na karu 

(1.5.2007 16:58:45)
Ještě jsem se chtěla omluvit za ten výraz "nažrat" v předchozím příspěvku. Nechala jsem se unést.
 Ivana Procházková 


Re: Re: Re: Re: Re: Smích na karu 

(2.5.2007 21:57:09)
Milado,
tak já se ještě jednou pokusím vysvětlit, co jsem se v reakci na Vladanův příspěvek chtěla vyjádřit:
Vadí mi hlučná hostina, která následuje po pohřbu a která se od jiných rodinných sešlostí a veselic odlišuje víceméně jen v tom, že jsou všichni v černém. Vnímám to tak, že se to nehodí. A respektuju názor jiných, kterým to naopak vyhovuje.

To, že někdo na pohřeb k sobě pozve nejbližší příbuzenstvo zesnulého, nabídne jim nocleh a zajistí jídlo, je přeci něco úplně odlišného.
 Zuzka 
  • 

Re: Re: Smích na karu 

(1.5.2007 22:27:09)
Také jsem nikdy nechápala, že jdou po pohřbu lidé na hostinu... Ale jak jsem již psala výše před pár týdny mi zemřel dědeček - pohřeb byl na jeho přání a jelikož příbuzní (jeho bratři, neteře apod.) a známí jsou z celé republiky (my jsme z Prahy), tak se pak dělalo posezení u babičky doma. Původně jsme neplánovali, že tam půjdeme také my vnoučata a naši partneři. Ale babička si to přála... A nakonec jsem byla ráda, že se to uskutečnilo. Viděla jsem příbuzné, které jsem buď nikdy neviděla a nebo kdysi dávno a hlavně, děda by si to tak přál - byl velice společenský a taková setkání měl moc rád. No bohužel na tomto chyběl ...
 markanka 


Re: Re: Nešťastná móda pohřbů - nepohřbů 

(30.4.2007 13:14:24)
I ja zastavam nazor, ze jde se rouzloucit se svym blizkym tak zvanym nepohrbem a vse si na naplno prozit. Zazila jsem pohreb sve babicky a opravdu to pro me, jako pro dite, nebylo nic prijemneho videt hroutit se moji maminu a plakat vsechny ostatni pribuzne. Pred dvemi lety mi zemrel tatinek a jak jsem byla vdecna mamine za to, ze souhlasila, ze si tatinka pohrbime ve vsi tichosti jen v kruhu rodinem. A ze ritualy jsou dobre aby si clovek vsechno prozil? To je podle me nesmysl. Ja si smrt sveho taty prozila na 200% a zadny oficialni pohreb se spoustou, prominte mi ten vyraz, cumilu, jsem k tomu opravdu nepotrebovala!! Je pravda ze je to asi trosku jine, pokud jsou lide verici a pokud je pohreb v kostele. Ale ja v zadneho boha neverim a tak nevidim jediny duvod proc by se rodina nemohla se svym blizkym rozloucit v tichosti a bez jakehokoli obradu.
 Ladka 
  • 

Re: Re: Re: Nešťastná móda pohřbů - nepohřbů 

(30.4.2007 13:40:33)
Danielo Š, Jano, markanko,
Právě proto píšu hned na začátku, že důležité je, jak vnímáme smrt. Pokud je pro nás součástí života, se kterou se prostě musíme smířit, ale přesto doufáme v nějaký posmrtný život. Nebo je pro nás smrt opravdu jen, možná nepochopitelnou, tragedií. A vnímáme ji beznadějně.

Určitě je dobře, že se dnes lidé mohou bez výčitek svědomí rozhodnout, zda pohřeb bude a jaký.
Pokud se ale nějaký pohřeb koná, myslím si, že je zbytečné z něj úplně odhánět děti. Možná by bylo na zvážení, přivést je jen na část obřadu. Protože děti cítí, že se něco děje. Cítí ten smutek ostatních. Toto před nimi prostě neschováme. Děti určitě i cítí, zda se díváme na smrt s nadějí, s beznadějí nebo vyčitkou. A určitě si to pamatují víc, než slova, kterými se to snažíme vysvětlit. Pokud sami nevěříme v posmrtný život, je asi zbytečné děti chlácholit tím, že "babička je teď na obláčku".

U dostatečně starých dětí je určitě nejlepší vysvětlit jednoduše, co se na pohřbu děje a zeptat se jich, zda chtějí jít.

Pohřeb je pro některé lidi dobrý i proto že vidí, že i jiní (třeba pro nás cizí lidé) si našeho blízkého vážili. Že se s ním na pohřbu chtějí rozloučit, projevit mu tímto úctu. Netřeba se na ně všechny dívat jako na "čumily", kteří se ukájí mou bolestí.
 PajaMM 


Re: Re: Re: Re: Nešťastná móda pohřbů - nepohřbů 

(30.4.2007 13:45:45)
Ano, kazdy to vnimame jinak. Ja vnimam smrt jako nedilnou soucast zivota - se kterou se umim smirit a verim, ze to naucim i sve deti, ovsem v posmrtny zivot neverim. A pohrby pro mne zadny hlubsi vyznam nemaji....
 Sova, 1 dite 
  • 

Re: Re: Re: Nešťastná móda pohřbů - nepohřbů 

(30.4.2007 22:03:29)
Neda mi to, vytocili me "cumilove". Ja teda nevim, kdo by chodil na pohreb ocumovat, tam se snad chodi lidi loucit, a, jak ja to chapu, naposledy uctit s ostatnimi zemreleho.
Vy byste sla nekam "ocumovat"? Tak proc to predpokladate u ostatnich?

Skutecne neodsuzuji lidi, ze si misto cesty na pohreb doma zapali svicku - ruzni lide prozivaji veci ruzne, ale maji volbu - pujdu na pohreb nebo si to proziju sam.
S tim souvisi i muj nazor na rozlouceni v uzkem rodinnem kruhu - jinymi slovy zadny pohreb - mozna byl zemrely dulezity i pro jine, kolegy, pratele, sousedy, kteri by se s nim radi rozloucili na pohrbu.

Myslim, ze nas spise stresuje smrt, ne pohreb jako takovy, tam si to jen asi trochu vice uvedomime a vice se podvolime emocim, coz nepovazuji za spatne. To je spise osvobozujici.

A k detem na pohrbu jedna smutna historka - kdyz mi umrel tata, bylo mu 55, tak jeho bracha sva vnoucata, tehdy neco kolem deseti let, na rozlouceni vzal. Rekl mi, ze i deti maji vedet o smrti a louceni s blizkymi. Nekonaly se hystericke sceny, jen byli smutni, taky aby ne, tatu znali a videli, ze ostatni jsou taky smutni a breci. Mozna se ucili chapat, ze lide umiraji. Za dva roky tem klukum umrela maminka a museli toho chapat daleko daleko vice.
 10.5Libik12 


Re: Re: Re: Re: Nešťastná móda pohřbů - nepohřbů 

(30.4.2007 22:27:25)
Jo, to jsou hezká vyznání a přijatelné životní filozofie.
Ale zase v případě, že jsme výsledkem evoluce, proč tedy lpíme na předávání genetických informací a proč se bavíme o smyslu života? Smysl života je idea, víra, abstraktum, to už není Darwin.
Samozřejmě to nevím, ale spíš bych řekla, že "Bůh bejvá", nevidím totiž jediný důvod, proč by se zrovna nám a tady měl přihodit nahodilý evoluční vývoj, kdyby to bylo jen tak.

 Jitka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Nešťastná móda pohřbů - nepohřbů 

(3.5.2007 13:07:30)
Přidám taky svou "trošku do mlýna" k pohřbům-nepohřbům.Když mi zemřel děda,byla jsem už vdaná.Jsme malá rodinka,mamka-jeho dcera byla jedináček,stejně jako já.Děda s babi bydleli s našima,návštěvy vzdálenějšího příbuzenstva se moc nepraktikovaly.Dědova smrt nás hodně zasáhla,o mě se jako o malou staral,když mamka chodila do práce.On sám si přál malý rodinný pohřeb a my mu rádi vyhověli,protože jsme se chtěli rozloučit v poklidu,bez dlouhého "trápení" řečnění a kondolencí.Teď musím říct,že mě to mrzí,děda byl docela vážený,kromě toho hasič.Když jsem se účastnila pohřbu někoho dalšího z naší vesnice a náhodou třeba i hasiče a stála u jeho rakve čestná hasičská stráž, bylo mi líto,že jsme tohle neuspořádali i dědovi,třebaže chtěl malý pohřeb.Prostě myslím,že i ostatní známí a kamarádi mají mít možnost posledního rozloučení se zemřelým.
 Vladan 


Re: Re: Nešťastná móda pohřbů - nepohřbů 

(30.4.2007 13:21:21)
Ale o tom přesně mluvím. Kdybys byla zvyklá na to, že pohřeb je součást života, nebyl by ten zážitek tak otřesný. Vidět první pohřeb v 25 letech je docela pozdě. Nicméně - asi si každý bere jinak- například je rozdíl v pohřbu na vesnici a ve městě.
Ovšem - stojím si za tím, že i děti by měly vidět, že je normální pro někoho plakat, s někým se loučit. Pohřeb není horor ani tragédie - přesto má v sobě určitě tajemno - nikdo neví, co je po smrti, takže se se svým zážitkem určitým způsobem vyrovnáváme - a trvám na tom, že člověku pomůže, když se zúčastní pohřbu blízké osoby.
 fisperanda 
  • 

Re: Re: Re: Nešťastná móda pohřbů - nepohřbů 

(30.4.2007 13:50:39)
Pohřeb je pro mě koncentrace dramatu. Vidět brečet všechny ty příbuzný, do toho některé silně hysterické ženy, toho bych svoje dítě fakt radši ušetřila.
Pro mě je důležitý, jak se člověk postaví k samotnýmu umírajícímu. Tam je potřeba ukázat charakter, tam je potřeba být a pomoct. A né až nebožtík leží v rakvi, tam už je mu vlastně fuk, jestli na ten pohřeb někdo přijde nebo ne.
A myslím si, že co se pozůstalých týče, dokáží si smrt naplno uvědomit a s mrtvým se rozloučit i bez toho, že by chodili brečet na obřady. Jediná výhoda tam může být, že se sejde celá rodina, ale dovedu si představit lepší příležitost pro sešlost.
Co se týče tradic, tak pro někoho jsou důležitý a dodržují se, pro někoho nemají vůbec žádný význam a taky se mu dobře žije, protože má priority jinde než ztrácet čas pečením cukroví na Vánoce a barvit vajíčka ne velikonoce.
 Ladka 
  • 

fisperandě 

(30.4.2007 14:19:30)
"Pro mě je důležitý, jak se člověk postaví k samotnýmu umírajícímu. Tam je potřeba ukázat charakter, tam je potřeba být a pomoct. A né až nebožtík leží v rakvi, tam už je mu vlastně fuk, jestli na ten pohřeb někdo přijde nebo ne."

Toto je velice často slyšet. Určitě na tom něco je. Ale, ruku na srdce, nejčastěji si uvědomíme lásku (nebo úctu) k druhému, až když s námi není. (nemyslím, jen po smrti, ale třeba když odjede do zahraničí).

A neodsuzovala bych proto člověka, že se deset let u zemřelého neukázal, ale na pohřbu nesmí chybět. Že nepřišel dřív, ho určitě mrzí také.
Nebo třeba chce jen vyjádřit pozůstalým, že s nimi cítí, že nechce opustit je.
 Ráchel, 3 děti 
  • 

Re: Re: Re: Nešťastná móda pohřbů - nepohřbů 

(30.4.2007 13:51:44)
Josefka má pravdu - pohřeb je důležitou součástí života. Dodnes si myslím, že to, že mě nevzali na pohřeb mojí babičky (bylo mi 8 let), byla chyba. Zároveň mě paradoxně týden co týden asi půl roku tahali na hřbitov (později již s menší frekvencí) a já se tam měla tvářit smutně. Měli mi dát možnost se rozloučit a dost.
Pak jsem zažila pohřeb svého dědy, bylo mi 18 a já se o něj rok před jeho smrtí starala. Jsem ráda, že jsem si to prošla. Pak druhý děda - to už jsem měla dvě malé děti. Litovala jsem později, že jsem podlehla názorům okolí a vzala s sebou jen své druhé dítě (kojence) a ne tehdy 3apůlletou dceru. Ta se se smrtí pradědečka ještě dlouho vyrovnávala a toto rozloučení jí chybělo. Pomohlo pak, když jsem jí šla ukázat hrob.
Když zemřel tchán, bylo na pohřbu (respektive na tzv. posledním rozloučení v evangelickém kostele) všech jeho 10 vnoučat, včetně našich tří dětí, které jsou z nich nejmladší (tehdy jim bylo 7apůl, 4 roky a 1 měsíc). Bylo to pro všechny velmi důležité. Vnoučata dědečka milovala a některá z nich na pohřbu plakala, ale je co na tom divného nebo špatného? Myslím také, že pohřby dávají možnost širší rodině a přátelům se s daným člověkem rozloučit a vyjádřit svou přítomností na pohřbu účast nejbližším pozůstalým. Často totiž nevíme, jak druhým dát najevo, že s nimi cítíme, že sdílíme jejich smutek, a když navíc ani není žádný pohřeb, tak to jde obzvlášť těžko.
Zajímavý tady byl postřeh, že jinak vnímají pohřeb věřící a jinak nevěřící. Myslím, že to je pravda - podle těch reakcí tady mám dojem(prosím, neuražte se), že pro nevěřící je mnohem náročnější se vyrovnávat s realitou života a smrti a se zármutkem jako takovým. Tím neříkám, že jako pro věřící je pro mne vše procházka růžovým sadem, ale drží mě Naděje, která je silnější, než smrt.
Ještě zprátky k tématu - děti na pohřbu ano nebo ne - říkám ANO, ale zároveň zdravě, tj. tak, aby jim byl dán prostor k truchlení jejich vlastním způsobem (žádné "neplakej!" ani naopak "to ti to ani není líto?" když neroní slzy). To ovšem předpokládá, že dospělí, kteří se o ně na pohřbu starají, mají sami k zármutku tento zdravý přístup, tzn. berou ho jako přirozenou součást života.
 PajaMM 


Re: Re: Re: Re: Nešťastná móda pohřbů - nepohřbů 

(30.4.2007 14:18:39)
Rachel,

proc myslis, ze pro neverici je tezsi se vyrovnas s realitou zivota?
 Ráchel, 3 děti 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Nešťastná móda pohřbů - nepohřbů 

(30.4.2007 17:09:30)
nešlo mi o to se někoho dotknout ani jsem to nemyslela nijak útočně... prostě mi to vyplynulo jak z těch příspěvků tady, tak z životního pozorování...
jde o to, jestli se ptáš, proč si to myslím, nebo jestli se ptáš, proč si myslím, že to tak je?
 PajaMM 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nešťastná móda pohřbů - nepohřbů 

(30.4.2007 18:24:26)
Rachel,
nedotkla ses me, neboj :-) Jen se ptam, z ceho tak usuzujes? Co te k tomu vede?
 Ráchel, 3 děti 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nešťastná móda pohřbů - nepohřbů 

(1.5.2007 12:33:13)
něco jsem odpověděla Vandě1, tak se tam mrkni...
Jinak tak usuzuji i právě z reakcí na to, zda děti mají či nemají chodit na pohřeb. Z různých psychologických studií vyplývá, že to pro děti dobré je(zdůrazňuji, že je potřeba s dětmi o pohřbu mluvit, dovolit jim vyjádřit své emoce atd., ne je jen vystavit těžké situaci - pak skutečně může jít o trauma).
Jako pro věřící je to pro mne mnohem jednodušší děti vzít na pohřeb - o smrti mluvíme i jindy v jiných souvislostech, mluvíme o věčném životě, je pro ně normální jít do kostela, takže pak na pohřbu to pro ně není neznámé prostředí.
Když je pro někoho tak nepředstavitelné vzít děti na pohřeb, je to podle mne často známkou toho, že se se smrtí jako takovou neumí vyrovnat. Nevím, jestli sjem dost srozumitelná, těžko se to vysvětluje v pár větách... Také atmosféra na "křesťanských" a "nekřesťanských" pohřbech je něco docela jiného. Na křesťanských zažívám tu zmíněnou naději, a to přes věšechen smutek, který v nás samozřejmě je. Také je pro mě důležité, že vím, že Bůh rozumí mému smutku a bolesti, protože ji sám zažil. Prostě i tam, kde mi nikdo z lidí nemůže pomoci (jakkoliv je lidská účast důležitá), je Bůh se mnou. A není to pro mne jen vznešená fráze, ale něco reálného, "hmatatelného"...
 PajaMM 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nešťastná móda pohřbů - nepohřbů 

(1.5.2007 12:49:51)
Rachel,

cetla jsem to a diky za odpoved. Pro me zase z tve odpovedi vyplyva, ze to ty jako verici mas jednodussi....Protoze odpovedi na vse - pro me jako pro neverici nepochopitelne - je to, ze Buh vi, proc to dela a nedela....

Mozna to ted reknu moc jednoduse, nechci se te nijak dotknout, ale tvuj zivot neco ridi - ridis se podle toho, co nekdo rekl, napsal, udelal....vsechno si umis vysvetlit. Vsechno pro tebe ma svuj duvod.

Ja nejsem verici. Takze tohle nemam. Proto to mam mozna nekdy tezsi. Musim se se vsim vyrovnat sama. Vsechno si vysvetlit nejak...nekdy mi to proste nejde, i presto to musim prijmout a zit dal. A za vse zodpovidam sama, jednam podle sveho nejlepsiho vedomi a svedomi...

A se smrti se srovnat umim, to mi ver. I svou dceru na to pripravime. A bez pohrbu. Proste kazdy to delame jinak a mame sve duvody....I u detske psycholozky jsme byli, museli jsme vyresit neco s nasi beruskou a chteli jsme to udelat nejlepe pro ni. Povedlo se. Takze vime, ze detem se nema lhat, ma se jim rikat pravda primerene veku - tudiz i o smrti. A zatim si myslim, ze to zvladame...i kdyz je to nekdy hodne tezke.

Takze ti preju jen to nej, doufam, ze to nevyznelo nijak spatne. Ja jen proste neuznavam zadnou viru. Ale nikomu ji neberu. Snazim se zit tak, abych neublizovala nikomu a totez ocekavam od ostatnich.

 Vanda1 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nešťastná móda pohřbů - nepohřbů 

(1.5.2007 15:53:19)
Jinak pokud bych se chtěla držet tématu, tak samozřejmě je potřeba nemlčet před dětmi o tom, že smrt patří k životu. Pokud se o tom s dětmi vhodně mluví, dovolíme jim vyjádřit emoce, nenecháme je v tom samotné a zmatené, tak to zvládnou. Ale řekla bych, že v tom, jak umíme nebo neumíme o smrti mluvit a přiblížit ji dětem, zas tak nezáleží na tom, jestli věříme ve věčný život nebo ne. Někdo o tom mluví líp a dítě uklidní i "ateistickou vizí", někdo hůř a dítě má z toho trauma i když mu stokrát řeknou, že babička bude žít věčně; někdo smrt dokáže dobře vysvětlit a jiný ne... a stejné problémy v tomto ohledu vidím u věřících i nevěřících... vidím to kolem sebe. Záleží na té konkrétní rodině a na komunikaci v ní.
V některých rodinách o smrti tak dobře mluvit neumí, neví jak to svým dětem říct, je reálná šance že by to dětem mohlo ublížit, třeba rodiče sami mají ze svého dětství nějaké trauma z pohřbu... sami jsou již dávno se smrtí srovnaní, ale tato jejich krušná zkušenost je vede k tomu, aby své děti tohoto pokud možno uchránili. Myslím, že i člověk, který je sám dospělý a srovnaný s realitou života, může mít problém s tím, jak to prezentovat druhým (dětem); lidská komunikace neprobíhá zkrátka vždy ideálně a dokonale, a to jde napříč celou populací bez rozdílu vyznání.

Je rozdíl v tom, jak člověk smrt vnímá, jestli zemřel člověk opravdu blízký nebo vzdálený... když mně v mých 25 letech zemřel dědeček (se kterým jsem paradoxně většinu života žila v jedné domácnosti), necítila jsem vůbec nic. Nikdy se mezi námi nevytvořil žádný vztah, důvody netřeba rozvádět. Na pohřbu mi přišlo tragikomické, jak jsem v první řadě coby nejbližší příbuzný koukala na rakev, která pro mne nic neznamenala. Pak probíhaly kondolence a mně připadlo strašně pokrytecké když já mám přijímat vyjádření upřímné soustrasti od lidí, kteří měli k zemřelému stokrát blíž než já a naopak moje máma, která byla na dně a co zrovna nejvíc potřebovala bylo rozloučit se v klidu a o samotě se svým tátou, musela vydržet celou tu frontu víceméně cizích lidí, kteří jí měli stokrát zopakovat to co dávno věděla, že tu táta už není, a že je jim to líto. V tomto případě mi pohřební rituál přijde vyloženě kontraproduktivní. Pozůstalí myslím i sami moc dobře vědí, že ostatní lidé vidí tu ztrátu a soucítí s nimi... a já za sebe bych tedy k tomu nepotřebovala dodržení "zvyku" že mi to každý z nich musí jednotlivě přijít zopakovat.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: Re: Nešťastná móda pohřbů - nepohřbů 

(30.4.2007 14:19:45)
Tak já nevím. Minulé úterý jsme pohřbívali moji babičku. Měla jsem k ní opravdu hodně silný citový vztah, ale neplakala jsem ani když zemřela, ani když jsem jí vybírala rakev a hudbu na obřad, ani na pohřbu (šla jsem se na ni podívat i do rakve), a nemyslím si, že by to mělo souvislost s vírou nebo "nevírou". Babička poslední týdny před smrtí trpěla, smrt pro ni byla vysvobozením. Navíc - někdo musí zůstat "při smyslech", aby mohl držet ty ostatní. Moje máma se při pohledu do rakve skoro zhroutila, plakala, proplakala celý pohřeb, a kdo by ji asi tak držel, kdybych se sesypala i já? Nevím, třeba jsem "divná", ale přišlo mi důležitější postarat se o živé než plakat nad něčím, co je dané, co se prostě stalo a nelze to odestát.
Syna jsem na pohřeb nebrala. Řekla jsem mu, že zemřela a babička je smutná, protože to byla její maminka, a tak musím jet za ní, aby nebyla sama. On se k tomu vyjádřil tak, že prababičku znal málo. Jsou mu 4 a 1/2. Babička sama nechtěla ani obřad a myslím, že by si nepřála, aby pravnouček viděl uplakané lidi, je dost přecitlivělý, rozhodně ne fatalista po mamince. Školní dítě, to je něco jiného. Ale v jeho věku mi prostě nepřijde nijak důležité, aby se účastnil pohřbu člověka, který ho sice měl rád, ale se kterým měl jen minimální kontakt.
 Ráchel, 3 děti 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Nešťastná móda pohřbů - nepohřbů 

(30.4.2007 17:49:29)
ne Monty, nejsi divná, jen podobně nejspíš jako já patříš k lidem, kteří v krizových situacích přepnou na "autopilota". Pamatuju si ze školy, že to bývají přesně ti lidé, kteří při hromadných neštěstích organizují záchranné práce a pomáhají druhým. Je to vpodstatě vrozená dispozice, tedy nikoliv nějaká charakterová zásluha... škoda, mohly bychom se tím chlubit :) Zármutek se pak vyrojí později a jinak...
co se týče víry - nevíry, nemyslela jsem tím až tak bezprostřední reakci, ale spíš dlouhodobou schopnost se vyrovnat s vědomím smrti - blízkých lidí i své vlastní.
Minulý týden zemřela v našem okolí žena mého věku, blízká přítelkyně našich přátel. Zůstaly po ní dvě malé děti a manžel. Dnes mi přišlo parte a jsou na něm tyto verše z Bible: "Hle, příbytek Boží uprostřed lidí, Bůh bude přebývat mezi nimi a oni budou jeho lid; on sám, jejich Bůh, bude s nimi, a setře jim každou slzu s očí. A smrti již nebude, ani žalu ani nářku ani bolesti už nebude - neboť co bylo, pominulo." (Zj 21:3-4)
Co se stalo, je smutné, víc než smutné... ale když víme, že nežijeme jen tady a teď, máme Naději a ta nám pomáhá jít dál...
 Vanda1 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nešťastná móda pohřbů - nepohřbů 

(30.4.2007 18:35:48)
Ráchel, já bych jenom měla tu poznámku k vyrovnávání se se smrtí u ateistů/teistů...
Je třeba si uvědomit, že problematika smrti není tak černobílá jako že "věřící se utěší tím, že po smrti je posmrtný život a nevěřící v posmrtný život nevěří tudíž se se smrtí nemůžou vyrovnat"... ony prostě existují i způsoby, jak se se smrtí srovnat i bez toho, aby měl člověk útěchu v tom, že poté co zemře je ještě něco dalšího a krásného.

Na vejšce na filosofii jsem byla svědkem debaty o smrti mezi věřícím a ateistou:
Věřící: "A to Ti nepřijde depresivní a beznadějné, že podle Tebe po smrti už nic není? Že není život po životě"
Nevěřící: "Ne, já to beru tak, že smrt máme každý jistou. A právě to mi dodává do života obrovský klid a jistotu."

Já nevěřím v krásný život po životě. Já věřím v krásný život na Zemi. Jeho součástí je zrození i smrt, jeho součástí je potěšení i utrpení. Vidím na světě jistou rovnováhu, ta mi dodává klid. Taky si myslím, že právě smrtelnost, právě ta časová omezenost lidské existence, je obrovským hybatelem lidského ducha a obrovským povzbuzením k životu (pro teisty i ateisty). Já jednou jistě zemřu, po smrti už pro sebe nic nechci (nechci věčný život v radosti, nechci kompenzaci za všechna svá životní utrpení), to co chci, je udělat za svého života pár lidí šťastnými, udělat svět kolem sebe o trochu lepším... a až tady nebudu fyzicky, možná díky tomu co jsem svému okolí dala, budu žít dál v jejich vzpomínkách...

... zkrátka bych řekla, že i já jako ateista mám v životě Naději... jen jí prostě říkám jinak.
 PajaMM 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nešťastná móda pohřbů - nepohřbů 

(30.4.2007 18:40:45)
Vando,

tos napsala moc krasne.....citim to obdobne.
 Ráchel, 3 děti 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nešťastná móda pohřbů - nepohřbů 

(1.5.2007 12:25:47)
Pro mne není věčný život po smrti nějakou "kompenzací" za životní utrpení. J8 žiji věčný život už teď a z hlediska věčnosti se na věci ve svém životě dívám. Občas, když mě něco trápí (ať už bordel v bytě nebo něco mnohem podstatnějšího), mi manžel říkává: "Co je to proti věčnosti?" Vidím pak věci z úplně jiné perspektivy... a to i omezenost svého pozemského života. Bůh nás vede k tomu, abychom čas, který jsme zde dostali, využívali moudře. A jelikož nikdo z nás neví, zda tu zítra bude, záleží na tom, jak strávíme právě dnešek...
Netvrdím, že jako křesťan se nemusím se smrtí vyrovnávat, jen prostě vím, že je Někdo, kdo má nad vším kontrolu, komu se nic nevymklo z rukou... a to i tehdy, kdy se děje nepochopitelné.
Myslím si také, že bez pokory před Stvořitelem, tím, kdo určuje, co je vlastně dobré a co ne, jen těžko uděláme "svět lepším", protože... jak vlastně určíme, co je to "lepší", nejsou-li žádná aboslutní měřítka?
Přišla jsem na to, že sama za sebe se nemůžu snažit o nic, že sama nedokážu bezpodmínečně milovat lidi kolem sebe - potřebuju, aby skrze mě "proudila" Boží láska. Jestli si na mě po mé smrti ještě nějkou dobu občas někdo vzpomene (jako že mi na tom upřímně řečeno až tak moc nezáleži), pak doufám, že bude vzpomínat na to, jak skrze mne, normální, obyčejnou a nedokonalou ženskou, jednal Bůh, a na to, jak moc jsem ho ve svém životě potřebovala.

 Vanda1 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nešťastná móda pohřbů - nepohřbů 

(1.5.2007 15:10:30)
Občas, když mě něco trápí (ať už bordel v bytě nebo něco mnohem podstatnějšího), mi manžel říkává: "Co je to proti TOMU, ŽE MŮŽU ŽÍT?" Vidím pak věci z úplně jiné perspektivy... a to i omezenost svého pozemského života.

VĚDOMÍ VLASTNÍ SMRTELNOSTI nás vede k tomu, abychom čas, který jsme zde dostali, využívali moudře. A jelikož nikdo z nás neví, zda tu zítra bude, záleží na tom, jak strávíme právě dnešek...

Myslím si také, že bez pokory před ŽIVOTEM jen těžko uděláme "svět lepším", protože... jak vlastně určíme, co je to "lepší", nejsou-li žádná aboslutní měřítka? Absolutním měřítkem je život, zdraví, láska, nechť si každý doplní dle svého cítění...

Já si právě myslím, že se právě já musím snažit sama za sebe. Já myslím, že lidi kolem sebe dokážu bezpodmínečně milovat (snažím se o to). Ale musí se smířit s tím, že skrze mne na ně neproudí dokonalá boží láska, ale "pouhá" láska mne - nedokonalého člověka.
 10.5Libik12 


Re: Re: Re: Nešťastná móda pohřbů - nepohřbů 

(30.4.2007 15:15:42)
Asi něco v mé nejútlejší výchově zanedbali, ale já, byť jsem coby vesnické dítě měla pohřby z první ruky,(1x do měsíce průvod od kostela z návsi na hřbitov, smířený pláč, pečení koláčů pro sousedky, okukování nosítek připravených na rakev,..) byla jsem z toho do nějakých deseti let fakt marod. Nezřídka jsem zvracela hrůzou pod postelí, když šli a nesnášela jsem ani zvuk zvonů. Měla jsem dostupnou křesťanskou představu o trvání života, o níž jsem nepochybovala, tak nevím, co mě na tom tak bralo.
Z druhé strany, když zemřel můj táta v "novém rodinném kruhu" bez obřadu, bylo mi líto, že nemám příležitost se rozloučit.
Taky si myslím, že hodně starých lidí má představu, že jsou už na obtíž a v duchu toho si přejí "bez obřadu", aby děti "neutráceli" zbytečně. No a děti jim rády nerady vyhoví.
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Re: Re: Re: Nešťastná móda pohřbů - nepohřbů 

(30.4.2007 16:08:48)
Vladane, mam to stesti - nebo spis mela jsem to stesti, ze mi zemreli v jednom roce oba dedeckove, v mych jedenacti. Dalsi pohreb, ktery probehl v nasi rodine byl az ten v 25letech moji prababicky.
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Re: Re: Re: Re: Nešťastná móda pohřbů - nepohřbů 

(30.4.2007 16:13:17)
a jsem holka z tak male vesnice, ze nemame ani hrbitov a kostel, ten byl ve vedlejsi - na tuhle variantu si jaksi pozapomnel
 pia 
  • 

Re: Re: Re: Nešťastná móda pohřbů - nepohřbů 

(1.5.2007 16:00:06)
100 % souhlas s Vladanem. Rozlouceni je dulezite. Kdyz odnekud odchazim, taky reknu ahoj, a ne ze se jen tak tise vyplizim. Nechapu, proc bychom meli nechat se tise vyplizit ze sveta lidi, ktere jsme meli radi, nebo treba i neradi, ale byli to nasi pribuzni.
 KLara 
  • 

Re: Re: Re: Nešťastná móda pohřbů - nepohřbů 

(7.5.2007 23:48:07)
K tomuhle se trochu přidám. Představím-li si více, či méně idylický vesnický kostelík, který bych znala a chodila tam třeba i občas na mši k dobře známému panu faráři, asi by pro mne i pro moje dítě byl zážitek pohřbu za takových okolností duchovně povznášející a smiřující. Naproti tomu depresivní pražské krematorium, skřípějící zajíždějící rakem, zatahující se červená opona... Taková představa mne naplňuje hrůzou a znečišťuje i vzpomínku na zemřelého. Svou dceru bych toho raději ušetřila.. Moc nevím, jak to vyřeším, dceři je 3,5 a mojí babičce skoro devadesát.. Mají se moc rády.
 Špendlík 


Re: Re: Nešťastná móda pohřbů - nepohřbů 

(2.5.2007 8:43:12)
Tak já si myslím, že pohřby, jako všechny rituály, jsou důležité. Představte si, že umře někdo blízký a .... nic. Nic se nebude dít. Žádné uzavření. Každý se s ním rozloučí v duchu a nebude se o tom mluvit - prostě ten člověk umřel a to je všechno. To je skoro jako by ten člověk byl nezvěstný nebo něco podobně neuchopitelného.
Můj táta umřel před čtyřmi lety, synovi bylo půl roku a vzala jsem ho (hlídala ho babička) a já jsem byla fakt ráda, že pohřeb byl. Řeč jsme si napsali sami, vybrali hudbu, kterou měl taťka nejradši. Když končil obřad, řečník všem řekl, že si nepřejeme gondolence a tak všichni odešli a nikdo za námi nechodil.
Potom jsme měli smuteční hostinu jen v kruhu rodinném a byla to opravdu uvolněná atmosféra a všichni mluvili o všem. Pozvali jsme širší rodinu a já byla ráda, že tam byli, že se s ním rozloučili a vím, že i proto nebude nikdy problém s nimi o tom mluvit. Nemám problém mluvit o tom s kýmkoliv.
 Vanda1 
  • 

Re: Re: Re: Nešťastná móda pohřbů - nepohřbů 

(2.5.2007 11:06:25)
Špendlíku,
ale to, že se rodina rozhodne nepořádat pohřeb, přece vůbec neznamená, že se chce chovat jako by nic, jako kdyby nikdo neumřel a nemluvit o tom.
Mluvit se o tom bude stejně jako kdyby pohřeb byl, lidi se s tím budou jako rodina úplně stejně srovnávat, úplně stejně budou muset bratrancům, sestřenicím a kamarádům dát vědět, že tatínek zemřel, stejně tak si můžou doma pouštět jeho oblíbenou muziku, stejně tak budou na něj společně vzpomínat. Akorát k tomu nechtějí ty oficiality, rakev, proslovy cizího řečníka který tátu vůbec neznal atd.
To, že si rodina vybere že nechce pohřeb, vůbec neznamená, že by se s nebožtíkem neuměla nebo nechtěla rozloučit a že by to úmrtí mělo nějak vyšumět do ztracena. To máš to samý jako se svatbou. Někdo chce mít 150 hostů, někdo to chce v 20 lidech, někdo sám se svědky... účel a výsledek je stejný.
 Špendlík 


Re: Re: Re: Re: Nešťastná móda pohřbů - nepohřbů 

(3.5.2007 19:52:02)
Vando, nezlob se, ale pohřeb je pohřeb. Nemusí tam být kvantum lidí, může tam být jen nejužší rodina a přátelé, ale ten obřad by měl proběhnout. Moc si neumím představit, že si budu doma v obyváku pořádat nějaký obřad nebo rituál. Navíc si myslím, že je spousta lidí, kamarádů, kteří by ten obřad přivítali a mají na to i právo, pokud ten zemřelý hrál v jejich životě důležitou roli. Každý se loučí jinak, někomu pomůže obřad, jiný ho mít nemusí.
A nesrovnávej malou svatbu s velkou, je to pořád svatba s obřadem, průběh je stejný, rozdíly jsou v počtu lidí. Srovnat to lze pouze s tím, když svatba není. Svatba je taky mimochodem rituál.
Ze sociologických výzkumů vyplývá, že velké množství lidí nepořádá pohřby pro své příbuzné a většina z nich si pak ani nevyzvedne urnu s ostatky. To mi nepřipadá správné, i když je to "jen" popel. Oni totiž ten popel pak hážou do kontejneru, když si ho nikdo nevyzvedne. No nechtěla bych aby můj táta skončil v kontejneru, to radši udělám pohřeb a uložím urnu do hrobu.
To samozřejmě neznamená, že si nemůžeš urnu vyzvednout bez pohřbu, ale pokud není pohřeb, tak myslím, že spousta lidí si na to jednoduše nevzpomene. Tož tak.
 ronniev 


Re: Re: Nešťastná móda pohřbů - nepohřbů 

(7.5.2007 1:18:56)
Jen na okraj - nevím, co je tak hrozného na tom, když maminka pláče? Je to přece součást života, a nemusí to být jen na pohřbu. Nemyslím si, že jsem hysterka, ale už se několikrát stalo, že mě moje děti plakat viděly. A nemám pocit, že by z toho byly v šoku. Ale budiž, to každý vnímá jinak.
Ale pokud jde o pohřeb, pro mě to JE něco, čím se uzavře kapitola. Když mi zemřel - náhle, na infarkt - tchán, kterého jsem milovala a který byl pro mě jako táta (vlastního nemám), nemohla jsem pořád uvěřit, že je to pravda, že je opravdu mrtvý, že už mě nikdy nevezme na ryby, že mi už nikdy nezazpívá tu písničku o Veronice a apoštolech... a vyrovnala jsem se s tím a smířila se - ne s jeho odchodem, ale s faktem, že je to opravdu definitivní - až po pohřbu. Nebýt toho, trvalo mi to asi mnohem déle.
 Istrie, desetiměsíční dcera 
  • 

Re: Re: Re: Re: Nešťastná móda pohřbů - nepohřbů 

(7.5.2007 15:31:28)
Ahoj, nějak nemohu nereagovat na to množství odlišných názorů. Každný z nás je ovlivněn výchovou a bohužel také řadou nešťastných událostí, týkajících se jeho rodiny. Já sama chápu pohřeb jako poslední rozloučení se s onou osobou, rituál, patřící k našemu běžnému životu, stejně jako svatby. Zažila jsem již několik úmrtí v rodině - otcem, bratrancem počínaje a všemi prarodiči konče. Někdo měl pohřeb, někdo ne. Je pravda, že při pohřbu jsem měla pocit, že mohu dát veřejně průchod svým emocích a rovněž setkání s rodinou, která prožívá tentýž smutek, mi byl určitou oporou. Ale jak jsem psala na začátku - každý jsme jiný a každý prožíváme věci po svém¨. To, že se na těchto diskusích oponuje, je v pořádku, žádný názor není "ten správný", každému vyhovuje něco jiného. Tyhle diskuse by měly sloužit k vyměňování zkušeností.
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Re: Re: Re: Re: Nešťastná móda pohřbů - nepohřbů 

(8.5.2007 11:38:33)
Vis co je nejhorsi Milado??
Ze ja vubec nevim, jak tohle jednou budu resit. Nevim, jak se zachovam, az zemrou prarodice mych synu, zda je vezmu na pohreb ci nikoliv. Proste nevim, a myslim, ze stejne jako vetsina pisatelek nad tim vubec nechci premyslet. Zatim si tuhle variantu nepripoustim.
Mam jeste obe babicky, kluci maji prababicky, ale vidaji je velmi zridka - jednu cca 4xdo roka, druhou 1x do roka.
Je komplikovane za nimi jezdit, a ony k nam ze zdravotnich duvodu cestovat nemuzou a bydli velmi dlaeko.. Asi jednou na jejich pohreb pojedu jen ja a manzel, pokud moje rodina bude nejaky delat.
Ted proste citim, ze jejich pritomnost tam, by byla vicemene zbytecna a stresujici jak pro mne, tak pro predevsim ne samotne.
Ale celkove si myslim, ze neni podstatne zda pohreb je oficialni, ci pouze v rodinem kruhu (coz u nas bude delat asi dvacet lidi)..
Dulezite je, jak sama rikas, rozloucit se...
Proc treba nepojmout rozlouceni deti ze senulym stylem odnest babicku ci dedecka na hrbitov v urne a tam je ulozit.. , donest jim na hrob kyticku ci jablicko, myslim, ze tohle deti pochopi spis, nez halu plnou cerne odenych lidi.
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nešťastná móda pohřbů - nepohřbů 

(9.5.2007 9:30:29)
Asi takhle:
mame s manzelem relativne mlade rodice - jejich umrti si tedy nepripoustime - proto rikam, ze nevim jak to budu resit.. dalo by se rici , ze v prespektive deseti let, tohlle resit nebudu muset, oba rody jsou dlouhoveke (prababicky i pradedove vice jak 80, rodicum je kolem 50ti), po deseti letech budu mit deti skolaky a situace bude jina, muj pohled na vec muze byt tez jina, muze se jinak nahlizet na vec pohrbu-nepohrbu.. Kdo dnes vi, co bude za par let, ze Jo?
prababicky vyresim, jak jsem napsala - deti na pohreb nepujdou, neznaji je zase natolik, abych je zbytecne stresovala, spis pojmu rozlouceni jinak - az na hrbitove dopnesenim kyticky. A navic, jedna babicka(prababicka kluku) sepsala zadost, o umozneni pouziti jejiho tela pro studijni ucely na UK... druha ma predplacene rozptyleni na Olsanskych hrbitovech v Praze - uz je tam muj dedecek...
ale jasne, co clovek, to nazor -vsichni se nikdy neshodnem.
Ja jsem proste a velkych pohrbech nevyrostla a nemusim je dodnes..
Mmch - ten pohreb , co jsem zazila v 25ti letech, byl s otevrenou rakvi - mozna proto tolik negativnich vzpominek
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nešťastná móda pohřbů - nepohřbů 

(9.5.2007 17:54:31)
diky, preji totez.. :-)
 Petra+Filípek 09/06 
  • 

Oponuji 

(7.5.2007 21:39:15)
tak a já musím také oponovat. Pohřeb by měl podle mne proběhnout, nemusí to být žádný pohřeb v krematoriu, ale rozloučení by se mělo udělat!! Dám příklad, umřela mi babička v 17letech, proběhlo rozloučení v krematoriu, bylo to hezké se rozloučit a i takové důstojné a pár let na to mi umřel děda-zásadně si nepřál pohřeb, takže tuhle zprávu mi oznámil náhle můj otec po telefonu a i dědovo přání, je to již 6let a já se doteď nemůžu s dědovou smrtí smířit...

Jinak ale souhlasím s tím, že dítě na pohřeb nepatří... Dle mého mínění.

Každopádně je to o tom, jak blízský nám onen človek byl a jak se dokážeme s jeho odchodem srovnat, každý to má jinak!!
 Vlasta 
  • 

Re: Nešťastná móda pohřbů - nepohřbů 

(1.5.2007 14:13:42)
Přesně tak, člověk potřebuje rituály. Po smrti manželovy drahé babičky mi tento rituál moc chyběl. Jsem z malé vesnice a po smrti našich blízkých se vždy konal pohřeb. Bylo to důstojné rozloučení s drahým zesnulým. Přišli všichni známí, sousedé, příbuzní z daleka. Pohřeb se vždy konal v kostele, my jsme měi možnost tam být první, stát u truhly, prožít, ale i proplakat mši, pak doprovodit zesnulého na hřbitov, pak proslov, hudba - co měl zesnulý rád,pohřební hostina. Prostě to byl obřad se vším všudy. Do kostela nechodím každý týden, jen o Vánocích, na májovou a tak. Nejsem ani žádný pořádný věřící, ale umím se pomodlit, vím, jak probíhají tyto obřady. Je to prostě tradice a rituál. Manžel je z jiné rodiny, nikdy nebyl v kostele, nedodržují žádné křesťanské tradice. Ale když jsme se vzali a pár pohřbů u nás zažil a pak pochovávali jeho dědečka - přál si rozptyl - prostě to brali po řadě, hodili do malé jamky popel, řekli jeho jméno a jeli v seznamu dál. Nebo když umřela manželovi babička, sešli jsme se až u hotového hrobu, postáli jsme, ani minuta ticha nebyla. Bylo mi z toho moc smutno. Pro mě to bylo hrozné se takto rozloučit s někým, koho milovali. Ale jsou to právě ty rituály, já jsem je od dětství zažívala jinak než v manželově rodině. Jako dítě jsem z toho měla trauma, když jsme měli babičku, která umřela "vystavenou" v předsíni. Tenkrát to tak bylo, že se rozloučení dělalo ještě doma. To bylo strašné, i můj otec pak toho litoval, že jsme to dělali u nás doma. Teď mám ročního syna, nechci ho brát na pohřby, dokud bude malý, ale od kdy ho brát budu, to nevím.
 olííí 
  • 

Re: Nešťastná móda pohřbů - nepohřbů 

(2.5.2007 14:26:32)
...já souhlasím s tím, že pohřeb je rituál, měl by se dodržovat. Sama jsem byla na pohřbech jako dítě ve věku 6,8,14 let svých prarodičů, bylo to kruté, ale věděla jsem, že mi odešli blízcí lidé, že tento obřad je oficiální rozloučení, rodiče mi to vysvětlili tak, že babička (tehdy 6. ti leté) je tu se mnou pořád...stále si s ní můžu povídat, jen mi neodpoví, při pohřbu se s námi všemi přichází rozloučit...věděla jsem, že tam je, cítila jsem to...to dítě to chápe a možná je schopné zvládat takové stresy i v dospělosti lépe, kdo ví...další pohřeb mě čekal ve 22. ti letech, babička, rozloučení s posledním prarodičem bylo nejbolestnější, ale neumím si představit, že by nebyl, je život do pohřbu a po něm...děti to zvládnou, i ony potřebují vyplavit bolest ze ztráty milované osoby...i takový je život, tak proč ho skrývat!
 Kocík, syn 5 a dcera 16 měs. 


Re: Re: Nešťastná móda pohřbů - nepohřbů 

(2.5.2007 18:29:43)
Naprosto souhlasím. Už mám za sebou pár pohřbů. Je to strašné, ale po třech pohřbech kamarádů jsem se zúčastnila přesně před rokem pohřbu prvního člena rodiny, který zemřel a to byl můj děda. Nedokážu si představit, že by se pohřby všech blízkých nekonaly, je možnost se prostě rozloučit, začít vůbec vnímat ten fakt, že zemřeli. Děda zemřel po delší nemoci a musím říct, že až na pohřbu jsem si to opravdu uvědomila a dala průchod všem emocím a pořádně se vyplakala. Byl to den, kdy jsem viděla poprvé plakat svého manžela a svého otce.... Našeho syna jsme na pohřeb nevzali (jsou mu 3 roky), ale ne z důvodu, že bychom ho chtěli ušetřit, ale protože je to strašlivý živel a bála bych se, že bych z rozloučení neměla nic já a ani manžel, protože bychom okolo hrobů lítali za prckem. O smrti jsem mu řekla a o tom, že děda zemřel ví a normálně se o tom bavíme. Smrt je součást našeho života, jako každá jiná událost a nemá smysl před ní zavírat oči.
 10.5Libik12 


Re: Nešťastná móda pohřbů - nepohřbů 

(9.12.2009 0:19:48)
Souhlasím.

díky rodinným konstelacím jsem neprosadila pohřeb velmi blízké osoby a peru se s tím už 7 let.
 Zasjaj 


Re: Nešťastná móda pohřbů - nepohřbů 

(9.12.2009 4:07:47)
Libiku
tak to s tebou citim, presne to se mi stalo pred nekolika mesici, svagr me vytocil, jak nikdo nikdy pred tim. Je neuveritelny, ze kdyz se telo zabali do kusu papiru, hodi do ohne a pritomen je akorat nejakej cizi chlap v monterkach, zatimco blizci ani netusi, ze se to zrvona deje, natoz aby na to telo treba kytku polozili, tak tomu se uredne rika "tiche zpopelneni a rozlouceni v rodinnem kruhu".

Udelala jsem vsechno, co jsem jeste v tu chvili mohla, abych tomu zabranila - coz ty asi taky - je to smutny, ale co nadelas.
 zuzkasim 


Umírání a děti 

(30.4.2007 16:46:41)
Moje babička začala být nesoběstačná, nebezpečná okolí a sama asi před rokem. Protože jsme neměli možnost starat se o osobu potřebující neustálou péči a zacházení jako s 70kilogramovým miminkem, byla umístěna v léčebně dlouhodobě nemocných v našem městě. V té době nás už většinu času nepoznávala, nekomunikovala. Jediné, co ji dokázalo zpět přivést k vědomí o světu byl můj syn, tehdy ani ne roční. Říkávala, jak má krásné očka, jak se hezky usmívá. Měla radost z jeho prvních paci paci a pá pá jako my. I přes to, že děti do nemocnice nepatří, brávala jsem ho s sebou téměř každý týden přes obvyklé protesty sestřiček aspoň na chvilku. Moje maminka (její dcera) tam byla denně a já stejně většinou neměla syna v dobu návštěvy kam dát. Bylo opravdu dojemné, jak člověk v posledních týdnech svého života dokáže vnímat miminko. Celou dobu jeho návštěvy se usmívala a občas i promluvila, jinak nereagovala. Když zemřela, necítila jsem velký smutek. Věděla jsem, že její trápení skončilo, trvalo to už docela dlouho. Babička si pohřeb nepřála, ale rodina se shodla, že alespoň krátké rozloučení v obřadní síni se udělá. Ani mě nenapadlo, že bych s sebou svého syna na pohřeb nevzala, já také byla na pohřbech svých dědečků v dětství, byly to smutné události, ale i to k životu patří. Jen nerada jezdím na hrob, raději si zavzpomínám doma.
 Jarda T 


Re: Umírání a děti 

(7.5.2007 18:08:09)
Před rokem a půl mě ve věku 41 let umírala manželka na rakovinu. V té době měly naše děti 18, 14, 12,5 a 10 let. Přála si neumírat v nemocnici, a tak jsme si jí nechali doma (bydlíme v nájemním bytě ve městě). Poslední den nešlo žádné z dětí ani do školy. Ve chvíli umírání ji naše nejstarší držela za ruku. Přitom, když umřel tři roky předtím její dědeček, tak se s ním u otevřené rakve rozloučit nechtěla... Po jejím skonu jsme jí převlékli do svátečního oděvu a nechali jí ještě dalších dvasnáct hodin doma, aby se s ní mohli přijít rozloučit přátelé a také její maminka, která bydlí 270 km daleko...

Proto si myslím. že záleží na mnoha faktorech. Jen tak narychlo mě napadají tyto:
- momentální dispozice jedince (psychika, věk, postoj okolí, ...)
- vztah k umírajícímu (zesnulému)
- výchova
- víra/nevíra ve věčnost
- jak vnímá vztah ostatních k umírajícímu/zesnulému a jak o něm ostatní mluví.

Mně osobně je líto těch, kteří se se svým blízkým nechtějí rozloučit v kruhu jeho šíršího příbuzenstva a přátel. Velmi mně překvapilo to množství kytic a květin, kterými lidé přišli projevit svou úctu s mojí manželkou, přestože bylo týden před Štědrým dnem, tj. čas, kdy se všude smaží, peče, uklízí a kdy nikdo nestíhá. Jak je vidno, nenusí to platit absolutně.
 fisperanda 
  • 

Ještě k té víře 

(30.4.2007 21:11:10)
Pro mě třeba tady v té otázce není vůbec důležitý, jestli věřím v posmrtný život nebo ne. Protože pokud mám děti, tak v nich jakoby všechno pokračuje. I já v nich pokračuju. Geneticky, ale i duchovně.
Možná jsem jednoduchý tvor, ale smysl života mám v tom mít děti, vychovat je, zajistit, aby přežily (když to zjednoduším), a aby zase ty svoje geny předaly dál, a jejich děti dál... a v tom je tady můj smysl, a pokud se toto stane, můžu si klidně umřít, protože v nich je to nekonečno.
Omlouvám se za ten patos, co se mi tam vloudil, ale potřebovala sem se vykváknout. Takže i nevěřící člověk, pokud to vezme takle čistě "hmotně" a "darwinovsky", může být taky nesmrtelný.
 Ladka 
  • 

vysledek? 

(1.5.2007 13:23:20)
Je velmi zajímavé sledovat, kam se diskuze na toto téma vyvíjela. Z velmi praktického: vzít děti na pohřeb až k výměně názorů o víře či nevíře v posmrtný život.
Zaujalo mně hlavně toto: lidé nábožensky věřící i nevěřící podsouvají té druhé skupině určité názory, zjednodušují si jejich prožívání a snaží se je vřadit do nějaké kolonky. Asi je to trochu logické, protože takové zjednodušování pomáhá člověku orientovat se ve světě. Ale pokud mluvíme s konkrétním člověkem, měli bychom se těch předsudků vyvarovat.

Jsem vlastně moc ráda, že se debata dostala až do tohoto stavu. Ateisté většinou nevěří v posmrtný život: co ale věřící opravňuje tvrdit, že se se smrtí hůře vyrovnávají nebo že by jim tato víra měla chybět?
Ti, co věří v posmrtný život zase slýchají, že si tím život tady ulehčují, doufají v nějakou odměnu, nějaké "lepší zítřky". To je většinou jen povrchní pozorování.
To, jak si člověk převede určitý světonázor do svého vlastního života a co potom očekává, je něco jiného, než tento světonázor. Jde o to, že si utvoří osobní vztah, musí ten světonázor nějak strávit, přetransformovat.
 Ráchel, 3 děti 
  • 

Re: vysledek? 

(1.5.2007 18:24:48)
ladko, ve svém prvním příspěvku jsem napsala: Zajímavý tady byl postřeh, že jinak vnímají pohřeb věřící a jinak nevěřící. Myslím, že to je pravda - podle těch reakcí tady mám dojem(prosím, neuražte se), že pro nevěřící je mnohem náročnější se vyrovnávat s realitou života a smrti a se zármutkem jako takovým.
Takže tady neříkám nějaké absolutní tvrzení, ale dojem, který jsem z reakcí na původní článek, a pravda také z jiných životních zkušeností, nabyla :)
Jinak jelikož jsem dříve byla nevěřící a nyní jsem již cca 17 let věřící, asi v tom vidím nějaký rozdíl a vidím, že mi dřív něco chybělo... prostě, narozíl od nevěřícího mám co srovnávat :)
 Mamina 
  • 

pohřeb 

(1.5.2007 16:45:51)
Bude to už 18 let od smrti mé dcery. Manžel jí nechal nechal zpopelnit a rozptýlit bez obřadu. Byla jsem v té době po vážném úrazu v nemocnici. Když jsem přišla k vědomí, zdálo se mi, že je to jen zlý sen, že se to nemohlo stát. Za několik měsíců jsem se dostala domů a tam nebyla po dceři ani stopa. Manžel všechno zlikvidoval. Nezbylo mi vůbec nic. Ani místo, kam bych jí mohla donést kytku.
Dodnes se s tím nemůžu srovnat. Dodnes mám sny, při kterých jí hledám, protože se nevrací domů. Dodnes jsou všechny hezké chvilky doprovázeny myšlenkou na to, že "tohle by se Verunce líbilo".
Kdysi mi psychiatr řekl, že rozloučení jsem potřebovala. Bez něj je to stále čerstvé, jako by umřela před několika dny.
Nedávno jsem pohřívala tátu. Dokonce dvakrát. Jeden obřad měl v krematoriu. Druhý na hřbitově až za čtvrt roku, aby se mohla zúčastnit i sestra, která s době tátovy smrti byla zrovna na operaci s nádorem na mozku.
 Antea, 2 děti 
  • 

Re: pohřeb 

(6.5.2007 22:13:28)
Milá Mamino,

je mi z Vašeho dopisu moc smutno. Manžel to jistě myslel dobře, chtěl Vás ušetřit trápení, ale způsobil nepředstavitelná muka.
Rozloučení s tatínkem jste pojala skvěle, že jste sestru ušetřila stejného traumatu. Za to máte můj obdiv.

Při úmrtí bez rozloučení pak čeká rodinu ještě dlouhá řada měsíců, kdy jsou nechtěně rozjitřováni nicnetušícím okolím, protože je na ulici potkávají známí a ptají se, jak se daří např. nemocné mamince.. A vy musíte odpovědět, že bohužel už zemřela. Následuje údiv, omluva, že netušili, trapná situace, zbytečně bolestná...

Pohřeb, rozlučka je bolest a trápení, ale je to jistý bod zlomu. A své děti sebou vezmeme, pokud jednou odejde osoba blízká. Snad to bude trvat ještě aspoň padesát let!!!!!
 radši nic 
  • 

já nevím 

(1.5.2007 19:00:33)
Závidím autorce, že pohřeb své babišky prožila tak, jak očekávala a nenechalo to v ní negativní pocity. Jedna moje babička měla též oficiální pohřeb v pražském krematoriu. bohužel se s ní nepřišla rozloučit jen rodina, ale také všichni možní známí, kteří od nás dostali parte, protože se to tak nějak sluší. Celý pohřeb jsem probrečela, babička se o mě starala, když jsem byla malá a já zase spolu s dalšími členy, když byla už stará a těžká demence jí znemožnila i to nás poznávat. Její pohřeb je pro mě dodnes trauma, když si vzpomenu, jak mi lidé, kteří pro moji dementní babičku neměli dobré slovo, natož aby ji třeba navštívili za jejího života, s velkým pohnutím přáli upřímnou soustrast, je mi zle ještě dnes. Druhá babička zemřela o několik let později a do své poslední vůle nám, příbuzným vzkázala, že si přeje spálit bez obřadu a urnu uložit vedle urny mého dědy, který to to něco dříve udělal podobně. Pohřeb se tedy nekonal a její přání jsme splnili. Kdykoli chci, mohu se v duchu s touto babičkou a s dědou rozloučit v duchu, vzpomenout si na ně, jejich život, lásku, kterou nám, vnoučatům dali. Stějně vzpomínám na obě babičky, ale ten hořký pocit z pohřbu - výše popsaný mám v sobě dodnes. To vše jsem zažila jako dospělá, nevím, jak to prožívají děti.
Já sama mám v úmyslu také se nechat spálit bez obřadu a následně rozprášit, loučku už mám vyhlédnutou. Asi bych to měla dát na papír, člověk nikdy neví a co kdyby mi to nesplnili?
Samozřejmě každý to máme jinak. Někdo se raději se svým příbuzným rozloučí jak je popsáno v článku, někdo ne.....
 Mab 


Re: já nevím 

(1.5.2007 20:18:55)
Ono každé rozloučeníje těžké a já si myslím, že bychom ho měli prožívat s lidmi, na kterých záleželo právě tomu člověku, s kterým se loučíme a naopak, že přijdou lidé, kteří zemřelého měli rádi a rozloučením chtějí zavzpomínat na jeho život. Pokud se pošle parte všem co jsou v adresáři + do novin + na vývěsku pohřební služby tak se nesmíme divit, že dorazí i lidé, o kterých si myslíme, že tam nemají co dělat. Myslím si, že úmrtí a svatbu či jinou rodinnou událost oznámím jen těm, které tam chci mít, těm s kterými ten zážitek chci sdílet. Pak i velký obřad ve mne nezanechá negativní emoce. Jinými slovy jaký si to uděláš, takovýto máš. Chceš-li klidné rouloučení v kruhu nejužší rodiny nebo naopak velkou sešlost i se známými... I když je těžké se právě v rámci té rodiny dohodnout....
 Vanda1 
  • 

Re: Re: já nevím 

(1.5.2007 21:12:01)
Mab,
tak to možná chodí ve městě. Ale na vesnici když umře nějakej staroušek, tak mu většinou jde na pohřeb celá jeho generace (takže kromě rodiny je tam ještě třeba 50 důchodců z obce), ačkoli parte se třeba rozešle jen nejbližší rodině. To, že zemřel, se všichni dozví a na pohřební obřad se jaksi lidem vstup nezamezuje (že bych zavřela obřadní síň před návštěvníky kteří mi nejsou po chuti). Pohřeb pro omezený počet lidí, to je v některých oblastech skutečně nemyslitelné, bez ohledu na to, jak by to nejbližší rodina chtěla.
 Lída+2 


Pěkné 

(2.5.2007 16:45:12)
Moc pěkný článek.:-)

Vzpomněla jsem si na babičku. Umřela nám po zákroku zcela nečekaně...byla jen na vyšetření. tohle doteď nějak nemůžu pochopit... pitva nám jasně řekla, že by se moc trápila...a stejně to bolí i po roce a půl. Zrovna včera jsem zase brečela chvilku v koupelně....
NA pohřbu byli i kluci bylo jim málo(7 a 4,5) to jo..Luk to pochopil zcela(prostě to chtěl všechno vysvětlit). A DAn nakonec taky...jen to, že na babičku zase víc myslím....v sobotu při úpravě hrobů přišel na myšlenku, která mě i mojí mamku zaskočila,ale on jí asi opravdu jen chtěl vidět...měl jí rád....nic jinýho v tom nebylo.....s láskou jí vybírá i svíčky.:-) Je schopnej se pohádat,aby se vzala jiná....
DaníčeK: "tak a teď je tu uklizeno tak mi vyndejte rakvičku s babičkou,já vím, že tam je jen kostřička. a já se kostřiček nebojím."

Jo jinak v listopadu zemřela tchýně,ale pro kluky to byl člověk, kterého neznali(DAn viděl tchýni za 5,5roku asi´4hodiny) a na jeho pořbu nebyli... DAn vlastně netušil kdo. I když jsem mu ukázala fotky tak tu paní neznal....prostě jsem si vyškemrala hlídání po dobu obřadu.
Myslím si,že děti by tam být měli. Aby se taky rozloučili....pokud toho člověka znali....aspoň maličko víc než třeba moje děti svojí babičku......
 Kateřina 
  • 

Re: já nevím 

(3.5.2007 17:22:47)
Než otec před 4 lety umřel, velice si přál, abychom s mámou nedělaly pohřeb. I když jsem byla ve chvíli smrti u něj, nemůžu říct, že by mi to pomohlo a věděla jsem, že pohřeb nechci, že to jedině tu mou ránu ještě víc rozryje, pár pohřbů už jsem viděla. Tak jsme to s mámou udělaly jinak, abychom se rozloučily a přece jsme nedělaly pohřeb. Uspořádaly jsme pouze "rozlúčkovou" hostinu - nenazvaly jsme ji pohřební... Pozvaly jsme všechny přátele, které měli oba s mámou, dohromady asi 50 lidí, většinou starších, ale přišly i jejich děti i pár vnoučat, na začátku jsme tátovi připili a pak už jsme to s mámou nechaly "volně běžet". Kromě přípitku nikdo neplakal, naopak, atmosféra se uvolnila, a já na to dodnes vzpomínám, jako na důstojné rozloučení. Myslím, že venskovské pohřby měly v sobě také takovou naději - od rozloučení v kostele, přes kladení do hrobu s farářem a s kapelou až po pohřební hostinu, která už byla veselá, smutek prostě měly jen na začátku. Městské pohřby jsou však strašně smutné, neosobní a depresivní, vůbec se nedivím, že je lidé nechtějí. Zažila jsem oba "druhy", jak klasické venkovské (ale už jich taky tolik není) s průvodem, kapelou a babkami v šátcích, tak městské pohřby a atmosférou se nedají srovnat.
 Klara, syn Robin (3,5 roku) 
  • 

Vzdycky mi budou chybet... 

(3.5.2007 9:08:21)
Ja jsem takto ztratila behem 1,5 roku babicku i dedecka. Meli jsme opravdu krasny vztah, travila jsem u nich prazdniny, chodila k nim na obedy, jezdila na vylety.. deda tak nejak prevzal roli taty, ktery u nas nefiguroval. Mela (mam) jsem je oba strasne rada a jeste ted kdyz o tom mluvim, svira se mi srdce i zaludek.
Muj syn se narodil 2. cervence 2003 a ja netrpelive cekala na konec sestinedeli, abych ho mohla jet ukazat babicce a dedeckovi (bydlime 1100km od jejich bydliste). Den pred nasim odjezdem babicku odvezla sanitka do nemocnice - upadla do bezvedomi. Ja jsem za ni pak s mamkou a segrou byla, ale jak uz jsem rekla, byla v bezvedomi a tudiz netusila ze jsem tam. Ja jsem ji chtela ukazat moje miminko, ale bohuzel jsem prijela pozde...
Je to tezke, neuplyne den, kdy bych si na ne na oba nevzpomnela.. proste vzdycky mi budou chybet a mrzi me, ze muj syn je nebude znat tak jako ja...
 Sysyna 


Odchod blízkého 

(4.5.2007 20:45:21)
Mě osobně se smrtí mé babičky odešlo velký kus dětství, dospívání......
Letos je to uz 5 let, co babi umrela a ja i dnes vzdy , kdyz jedu kolem domu, kde bydlela si reknu:,,Jak rada bych babi zasla na kefe a Tvuj skvelej kolac!!!"Vzpominam, jak babi rikala:,,Proc za mnou nechodite casteji????ted muzete, jednou nebudete mit za kym..." Mela pravdu.Chodili jsme casto, ale ted bych chodila klidne kazdy den, jen kdyby bylo za kym...:-((
 Marťulinka 
  • 

Re: Odchod blízkého 

(7.5.2007 14:03:25)
Zdravím vás všechny.Četla jsem si pár příspěvků,až jsem přes slzy neviděla.V prosinci mi zemřel tatínek.Jak se říka,že holky více tíhnou k otcům,tak můžu říct,že u nás to bylo přesně tak.A jelikož jsem byla poslední ze tří holek,takže mazánek,naše pouto bylo o to větší.Loni jsem taťkovi oznámila,že bude již desetinásobným dědečkem.Je fakt,že jeho reakce mě zamrzela,moc pro nebyl,kvůli dnešní náročné době,ale do týdne nemluvil o ničem jiném,než mém miminku.Opravil vjezd u branky,aby se nám dobře zajíždělo s kočárkem a plánoval,plánoval.........a najednou tu není.....Pohřeb si moc nepamatuji,jen vím že tam bylo strašně moc lidí a to si taťka vždycky přál.Taky si přál,aby se mi narodil klouček a i to se taťkovi splnilo,v lednu se mi narodil.Pohřbu se zůčastnili i moje dvě děti,měla jsem z toho strašný strach,jak to zvládnou,ale teď jsem moc ráda,že se s dědečkem rozloučili,asi by to tak mělo být všude.
 Iva,synek 14 měsíců 


Naši zesnulí neodešli zcela 

(6.5.2007 22:05:59)
Milé holky,
souhlasím s Vámi,že odchod milovaného člověka je vždycky nanejvýš stresující záležitost ale jen málo z Vás se zamyslelo nad tím,že naši blízcí nás neopouštějí zcela.Jen zde zanechali svoji tělesnou schránku a jejich duchovní tělo žije dál v dalece lepším světě.Je to už i vědecky doloženo,jen se o tom hodně málo ví.Doporučuji knihy Gordona Smitha,který je nejznámější britské médium(žádný podvodník to není),který už předal tisíce zpráv pozůstalým od těch co jsou již na druhém břehu.Takže hlavu vzhůru,blýská se nám všem na lepší časy kdy se všichni spolu sejdem v duchovním světě.To jen tady si musíme prožít každý to svoje soukromé peklíčko...Našim milovaným co odešli je už stokrát lépe než nám.To by ale bylo na dlouhou diskuzi...
 malec 


Smíření? 

(6.5.2007 23:00:18)
Už to budou skoro 2 roky, kdy zemřela moje babička. Bylo to 2.6.2005. O rok později jsem měla termín narození mé dcery (ta se ale narodila dříve).
Nemohu se vyrovnat s babiččinou smrtí a vždy, když si na ní vzpomenu, tak musím brečet. Byla to skvělá žena, jakých je hodně málo. Lidé ji měli rádi a ona měla ráda je. Ve svých 79 letech pracovala jako málokterá mladice. Ani já toho tolik nestihnu, co všechno stihla ona, i když toho mám dost. Zemřela na infarkt. Možná, kdyby lékař, který přijel z pohotovosti rozhodl jinak, mohla tady ještě být a vidět svojí pravnučku. Kdo ví. Kéž by tomu tak bylo...
Babička se v tom roce co zemřela starala o svého manžela (86let), který od ledna toho roku byl upoután na lůžko. Lékaři mu nedávali příliš velkou naději na dlouhé žití a on se přitom dožil déle, než sama babička. Moje mamka pomáhala babičce s dědečkem, který se už ani sám nedokázal nakrmit. Pomalu jsme se vyrovnávali, že dědeček brzy odejde. Jaký byl pro mne šok, když mi mamka zavolala, že umřela babička!!! Nechtěla jsem tomu věřit a doufala, že je to jen blbá legrace!!!Ale bohužel nebyla. Babička zemřela doma na infarkt.Nikdy se s tím nesmířím, protože mi chybí, hrozně moc. A nejen ona. Dědeček (její manžel) za ní odešel po necelých 2 měsících. Aby toho nebylo málo, na konci září toho samého roku mi zemřel táta na krvácení do mozku po nešťastné nehodě, která se mu stala.
Moc mi chybí, všichni tři. Byl to hrozný rok a nikdy už nechci, aby se někdy něco podobného opakovalo. Ale osud člověk nezmění...
Chybíte mi, všichni, ať už jsem řekla, co jsem řekla, hlavně Tobě TATI, ale Ty víš, že jsi mě moc zklamal...
Moje dcera má z těchto tří lidí kus.
Energická je po mé babičce.
Klidná po mém dědečkovi.
A po tátovi má úsměv, u kterého si na něho vždy vzpomenu a je mi krásně, ale zároveň strašně smutně, že se jí nedožil a ani o ní nevěděl...
 ronniev 


Rozloučení 

(6.5.2007 23:00:34)
Díky za ten článek. Jsem právě ve stejné situaci. Moje maminka zemřela minulý týden, pohřeb ještě nebyl. Umírala dlouho, na rakovinu, v poslední době to už nebyla ona. Děti jsem k ní ke konci už záměrně nepouštěla; nechtěla jsem, aby poslední vzpomínka na babičku, se kterou bývala legrace, byl pohled na živou kostru, která s ní už vůbec neměla nic společného. Naposledy byly u ní "koledovat" na Velikonoce, a viděla jsem na nich, jak jsou z toho špatné, a to byla ještě schopná jakžtakž komunikovat.
Strávila jsem s ní posledních osmačtyřicet hodin nonstop, držela jsem ji za ruku, když umřela. A i mě to rozhodilo tak, že se z toho budu ještě dlouho vzpamatovávat. Neodsuzovala bych tedy nikoho, že se snaží děti uchránit před podobným zážitkem.
 Iva (Aneta03, Radovan06) 


Re: Rozloučení 

(8.5.2007 0:16:40)
Také děkuji za tento článek.
Můj názor na pohřby prošel značným vývojem a vidím se ve svých různých fázích v mnoha příspěvcích nad sebou. Nikdy jsem nezažila pohřeb s otevřenou rakví a loučením se s mrtvým tváří v tvář a nevím, jestli bych to snesla, ani pohřeb vesnický nebo církevní, vždy jen obřad v krematoriu, přesto jsem byla už na skutečně hodně pohřbech. ZAžila jsem pohřby cizích starých tet jako dítě, kdy jsem cítila akorát silné emoce ze svého okolí a byla jsem zmatená, proč všichni tak vyvádí, když já nic necítím a rodiče mi to nijak nevysvětlovali, na pohřeb se muselo ze společenské povinnosti. PAk jsem zažila pohřeb matky mé babičky někdy před pubertou, kdy se mne poprvé dotkl pocit pochopení hlubokého žalu těch druhých, i když mně osobně se to netýkalo, pamatuju si dodnes, ajk silně mne babička stiskla a uslzeně mi řekla "Víš, je to strašné, když ti umře maminka".V pubertě mám silný zážitek z pohřbu své prabáby, kdy jsem se nesmírně styděla za hysterický pláč své matky, která ji nesnášela a hrála tam v první řadě divadlo pro příbuzenstvo. To spustilo mé období odmítání pokrytectví a falše spojených s pohřby a přála jsem si být rozptýlena bez obřadu na rozptylové loučce.

POslední zkušenost mám poměrně čerstvou - pochovali jsme mého milovaného dědouška. Můj táta se k tomu postavil tak, že tuto smrt prostě odmítl přijmout a dodnes má potíže s jakoukoli zmínkou o dědovi. Dceři byl v té době tak nějak rok a na obřad jsme ji nebrali s ohledem na příbuzenstvo, které by se mohlo cítit vyrušováno. Uspořádali jsme pro ni soukromé rozloučení, když jsme s mužem vezli z krematoria věnce na hrob a dodnes se čas od času zastavujeme za dědou zapálit mu svíčku. PO pohřbu táta odjel domů, odmítl se zúčastnit jakékoli popohřbové sešlosti. My jsme se sestrou a našimi rodinami seděli dlouho do noci s babičkou na zahradě a grilovali jsme dobroty, pili a vyprávěli si o dědovi, plakali jsme přitom a za chvíli se chechtali, podle toho, co kdo vzpomněl a bylo to naprosto nádherné rozloučení, kdy jsme společně přijali ten fakt, že je děda součástí naší minulosti a my budeme muset zvládnout budoucnost

Myslím, že děti by se měly brát na pohřby od doby, kdy začnou trochu chápat, že prostě některé rozbité hračky už nejdou nikdy opravit, ale mělo by se jim to dobře vysvětlit, nenechat je v tom plácat samotné. Přemáhání se a přetvařování se jakože se nic neděje nebo dokonce lhaní dětem o smrti odsuzuji jako špatný vzor - nikdo ty děti nenaučí, jak mají projevovat a zvládat žal a ony se pak v tom potácejí zmatené, první smrt potkají až v souvislsoti se smrtí vlastních rodičů nebo někoho podobně blízkého v dospělosti a je to pak pro ně traumatizující zážitek. Myslím si, že ti nejradikálnější odpůrci braní dětí na pohřby měli sami špatný zážitek přesně z tohoto důvodu. JEště jsem zapomněla říct, že by se měly brát na pohřby, na kterých je rodina citově zaangažovaná - prateta ze čtvrtého kolena, kterou děti viděly 1x před deseti lety je skutečně spíš společenská povinost, než osobní potřeba rozloučení se a je to spíš takový masochismus.

MOje 3letá dcera dokáže svým dětským způsobem pochopit, že na hřbitově pláču nad hrobem, protože se mi stýská a jsem smutná, že děda není. Sice to přirovnává ke svým panenkám a ke svým "malým" dětským smutkům, ale člověk zas musí chápat, že ona ty "velké" zkušenosti pořád sbírá a nemá s čím hroznějším srovnávat, než se situací, kdy se jí třeba rozbila panenka. Věřím, že pak sama v budoucnosti dokáže nad svými emocemi, city a smutky zaplakat a tím si ulevit a nikoli se zatvrzovat stále víc a víc a víc, protože v ní vře rozpor - cítí smutek, vidí, že ostatní jsou smutní, ale všichni jí tvrdí, že smutná být nemá.

Žal je bolestná zkušenost a kdo odmítne si ji prožít a očistit se jakýmkoli, byť soukromým rituálem rozloučení se a -abych tak řekla příměrem, jako to mají přírodní národy- dovolení duši odejít, v tom zůstane otevřená rána, která bude bolet při jakékoli zmínce.
 Janina 
  • 

Moje milovaná babička 

(9.5.2007 1:16:49)
Velice děkuji za text, který mi vehnal slzy do očí. I u nás to bude 14.05. přesně rok, co odešla moje milovaná babička. Slíbili jsme jí, že se o ní na sklonku života postaráme a ani nás nenapadlo, že by to mohlo být jinak. Těšili jsme se, že společně budeme sedět při pěkném počasí na zahrádce a povídat a povídat. Nikdo netušil, že to potrvá pouhé 2 měsíce. Váš příběh velmi připomíná ten náš, kdy babička měla velmi těžkou nemoc, ale naštěstí až do poslední chvíle také spoustu sil a optimismu. Pouhé čtyři dny před smrtí zůstala ležet v posteli a mluvit o tom, že už se jí dál nechce jít. Moje tehdy dvouletá dcera jí dávala další optimismus a nechtěl se od ní hnout např. dokud se s babičkou "nenapapá" a babička jenom díky ní do sebe pár soust dostala. Přišel však pátek 12.05. a my jsme tušili, že je to hodně zlé, babička už odmítala cokoliv. V sobotu 13.05. ji rodiče odvezli do nemocnice s tím, že bude chvíli na kapačce a zase ji povezou zpátky domů. Bohužel už v nemocnici zůstala, ale moje maminka jí slíbila, že za ní odpoledne ještě přijedu já. S babičkou jsem byla spojená nějakým zvláštním poutem a dodnes mě mrzí, že jsem tenkrát v nemocnici nezůstala přes noc. V sobotu odpoledne jsem se za ní skutečně vypravila, neboť jsem silně cítila, že se spolu musíme rozloučit a že na mě babička čeká. V nemocnici byla pod vlivem uklidňující injekce, ale dlouho jsem si s ní povídala, i když vypadala, jako že spí. Její výrazy v obličeji potvrzovaly reakci na moje vyprávění. Druhý den ráno se mi udělalo hrozně špatně a volala jsem své mamince (babiččině dceři), že bych chtěla jet okamžitě do nemocnice. Moje maminka mi sdělila, že jí právě z nemocnice volali, že babička zemřela. ...i nyní, po roce, je to pro mě hodně silný zážitek a opět si říkám, jaká zvláštní náhoda mě přivedla v tuto dobu na tyto internetové stránky... nevím, možná právě tam nahoře, na tom obláčku sedí babička a řídí moje kroky...
 Lia, 20 let 


Pochopit realitu 

(9.5.2007 23:55:21)
Umře-li někdo starý, na nemoc, je to rána, ale jeho blízcí alespon mají tu možnost se s na to přichystat...

Když mi bylo 16, těsně po vánocích tátu a jeho milenku zavražil manzel te milenky.
Loucíte se s naprosto zdravým ctyřicátníkem a nad ránem policie přijde říct že je po něm. Neměly sme s mámou ani na zpopelnění, natož na pohřeb. Ležel tam na patologii v tom šuplíku dva týdny, na identifikaci ěla jel jeho bratr. Peníze na zpopelnění jsme dostaly od jednoho kamaráda. Jeho urnu ale ukradla tátova matka s níž většina rodiny nekomunikovala.

I když sem mámu přemlouvala, odmítla na tchyni podat trestí oznámení pro krádež urny s odůvodněním, že tátova duše nemá s jeho popelem nic společného.

Oblečení po otci sme se zbavily po čtrnácti dnech-matka chtěla vyklidit místo ve skříni(kvůli špatné situaci jsme pronajaly matčin pokoj a matka šla spát do mého pokoje).

Starala jsem se o matku, dost se hroutila,odmítala přijímat potravu, chodila sem do školy, falšovala sem otcovy podpisy na daňovém přiznání, dělala jsem vše co matka chtěla. Zhruba po třech týdnech začala brouzdat po internetu na seznamkách, zhruba za dva měsíce k nám nastěhovala svého nového přítele a ke mě do pokoje jeho dceru. S přítelem strhali tapety v mém pokoji které jsme dělali s tátou.

O tři roky později jsem se odstěhovala od matky ke svému klukovi a myslela jsem si, že je to všechno za mnou. Jednoho dne jsem se ale zhroutila na zem a nemohla sem dýchat, další týden jsem nevstala z postele. Až v bohnicích mi pomohli zjistit že ve skrytu duše pořád čekám kdy se táte vrátí, že to jen sehráli a že utekl před mafií za hranice. Pri každém zvuku který by napodoboval stělnou ránu jsem dostávala záchvat. Od matky jsem se dozvídala že se v tom nemám šťourat a že nemám plakat a že ať hlavně odmaturuju.

Odmaturovala jsem na samé jedničky, na první pokus který se konal v září. Na jaře naštěstí zemřela matka mého otce a já přesvědčila její tři dědice aby mi urnu vydali-kdyby jen jediný nesouhlasil, neměla bych žádný pravní nárok.

Jely jsme s matkou na loďce na jezero kde chtěl být táta rozprášen, chtělo se mi plakat, potřebovala jsem být s tím, popelem-jediný hmatatelný důkaz o tom že táta už nežije- a do toho ticha mi matka začala zuřivě vysvětlovat že smutek či pláč není na místě, že ten popel nemá s tátou nic společného.

Od té chvíle mám pláč zablokokovaný a krajně pochroumaný vztah k matce. Beru antidepresiva, pravidelně docházím na terapii.

Tím sem jen chtěla ilustrovat že ne vždy stačí zapálit svíčku. Rituál pohřbu pomůže organismu pochopit, že daný zesnulý je skutečně zesnulý. Zvlášť jedná-li se o organismus který se se smrtí do té doby nesetkal...

Tím vším jsem chtěl
 SheilaFra 


Re: Pochopit realitu 

(10.5.2007 20:03:41)
Lio – to je hrůza co píšeš! Přišla jsi vlastně o tátu i o mámu! Ale o takovou mámu asi není co stát! Proč jel na identifikaci bratr? Proč se zbavila oblečení po tátovi tak rychle? Nemohla ho třeba jen dát tomu bratrovi, když vyklízela pokoj? Vždycky se to dá nějak zařídit! A že neměla peníze, dospělá ženská, to se mi taky nechce moc věřit, asi špatně hospodaří! Nevěř jí, že byla zhroucená, když ulovila v seznamce chlapa za 2 měsíce a ještě si ho nastěhovala domů! Co je to za ženskou?! Asi jsi to s ní neměla nikdy lehký. Určitě ti byl víc v dětství oporou táta.

Mně je zhruba jako tobě. Žiju s mámou, ale chystám se odstěhovat k příteli. Jenže nevím, jestli to máma beze mě zvládne. Naši se sice rozvedli, když mně bylo asi 12. Máma o tom tenkrát moc nemluvila, ale celý dětství se starala o mně a sestru spíš ona. Táta podnikal a pak měl nějaký finanční machinace, vím jen, že kdyby se naši nerozvedli, tak by máma přišla o všechno. Táta dělal dluhy a po rozvodu jsem se s ním neviděla hodně let. Odcizili jsme se. Máma hodně pracovala. Na lovení chlapů po seznamkách nikdy nebyla.
Nedávno jsme se ale dozvěděly, že táta umřel. Na pohřbu jsme nebyly, to jsme to nevěděly. Máma to nese hrozně těžce, je prostě jiná. Pořád brečí, pouští si hudbu, při který brečí ještě víc, lituje, že se s tátou nemohla ještě setkat, lituje, že mohlo být všechno jinak. Čte knížky o smrti. Nevěřila bych, kolik těch nesmyslů v knihovně mají. Blbne s reinkarnací a minulými životy. Píše nějaký sentimentální nesmysly. Asi si myslela, že se dají ještě dohromady. Jsem radši s kamarádama, doma se v tom máma utápí a já mám pak pocit, že bych měla taky cítit takový smutek, ale necítím. Jsem špatná? Těším se, až odsud vypadnu, ale bojím se, jí tu nechám samotnou.Tvoje matka ti doporučuje, a´t se v tom neš´touráš a moje se v tom šťourá stále. Dokonce byla i na rodinných konstalacích a tahala mně tam. Jeli jsme s mámou na dovolenou, kam jsme jezdili s tátou a ona byla jak vyměněná, chovala se prostě jinak. Vzpomínala na tátu, jen do toho furt trapně kafral kamarád táty, kterej tam taky byl, no, on se asi nechtěl tolik nořit do vzpomínek.
Chci už bydlet s přítelem, máma má ale o mně strach. Mám jí nechat samotnou?
 Lia, 20 let 


Re: Re: Pochopit realitu 

(12.5.2007 1:08:40)
Sheilo,
peníze fakt nebyly-a nebylo to máminym hospodařením, táta dělal dluhy ale taky vydělával, jenže hypotéka na byt byla vyšší než co mohla vydělat máma. Taky se dost zaplet s mafií, kdyby ho nezavraždil tamten, udělaj to tak do týdne oni. Máma měla tříštivou zlomeninu kotníku, prý právě proto nejela z Prahy do Karlovejch varů na identifikaci. Prý se v tom bytě cítila osaměle a proto ty seznamky, ale fáze pouštění si tátový hudby, psaní básniček a čtení o reinkarnaci a dokonce ani rodinný konstelace ji neminuly. Jen to zvládala tak dohromady s tím randěním. Snad je to dobře, že si to intenzivně odsmutněj, pak je to o to rychlejší, jen sem to u ní nečekala TAK rychlý.
Nedělej si výčitky že nesmutníš tak jako ona, každý máme svůj způsob. Ale myslím si, že jestli jsi s tátou nebydlela, nemělas šanci se na jeho smrt připravit-neumíral na nemoc o níž bys věděla, a nebylas na pohřbu, bude tvýmu mladýmu organismu trvat dýl než pořádně pochopí co se stalo. Ale až to přijde, buď za to smutnění vděčná a nebraň se mu. Zkus o tom mluvit s přítelem, nevyhýbej se myšlenkám a mluvení o tátovi. A můžete si s mámou udělat takový svoje soukromý rozloučení s tátou-zapálit si svíčku, probrat fotky a třeba vypustit na louce balonek...
Jestli tvá máma tvé odstěhování zvládne odhadneš nejlíp ty, je to pro rodiče těžký, mojí matce to usnadnila dcerka jejího přítele-vždycky chtěla druhý dítě. Takový je ale přirozený řád věcí, že chceš být s přítelem, prober to s mámou. Je důležitý vědět že by ses měla kam vrátit kdyby společný bydlení neklaplo. A jestli máš statut studenta tak by ti máma měla platit výživný až u ní bydlet nebudeš-ta moje tak už dva roky nečiní...
 Lia, 20 let 


Omluva 

(12.5.2007 1:09:38)
pardon, tohle patří do jiné diskuse
 Lia, 20 let 


Re: Re: Pochopit realitu 

(12.5.2007 1:10:05)
Sheilo,
peníze fakt nebyly-a nebylo to máminym hospodařením, táta dělal dluhy ale taky vydělával, jenže hypotéka na byt byla vyšší než co mohla vydělat máma. Taky se dost zaplet s mafií, kdyby ho nezavraždil tamten, udělaj to tak do týdne oni. Máma měla tříštivou zlomeninu kotníku, prý právě proto nejela z Prahy do Karlovejch varů na identifikaci. Prý se v tom bytě cítila osaměle a proto ty seznamky, ale fáze pouštění si tátový hudby, psaní básniček a čtení o reinkarnaci a dokonce ani rodinný konstelace ji neminuly. Jen to zvládala tak dohromady s tím randěním. Snad je to dobře, že si to intenzivně odsmutněj, pak je to o to rychlejší, jen sem to u ní nečekala TAK rychlý.
Nedělej si výčitky že nesmutníš tak jako ona, každý máme svůj způsob. Ale myslím si, že jestli jsi s tátou nebydlela, nemělas šanci se na jeho smrt připravit-neumíral na nemoc o níž bys věděla, a nebylas na pohřbu, bude tvýmu mladýmu organismu trvat dýl než pořádně pochopí co se stalo. Ale až to přijde, buď za to smutnění vděčná a nebraň se mu. Zkus o tom mluvit s přítelem, nevyhýbej se myšlenkám a mluvení o tátovi. A můžete si s mámou udělat takový svoje soukromý rozloučení s tátou-zapálit si svíčku, probrat fotky a třeba vypustit na louce balonek...
Jestli tvá máma tvé odstěhování zvládne odhadneš nejlíp ty, je to pro rodiče těžký, mojí matce to usnadnila dcerka jejího přítele-vždycky chtěla druhý dítě. Takový je ale přirozený řád věcí, že chceš být s přítelem, prober to s mámou. Je důležitý vědět že by ses měla kam vrátit kdyby společný bydlení neklaplo. A jestli máš statut studenta tak by ti máma měla platit výživný až u ní bydlet nebudeš-ta moje tak už dva roky nečiní...
 Lia, 20 let 


Re: Re: Pochopit realitu 

(12.5.2007 1:11:00)
Sheilo,
peníze fakt nebyly-a nebylo to máminym hospodařením, táta dělal dluhy ale taky vydělával, jenže hypotéka na byt byla vyšší než co mohla vydělat máma. Taky se dost zaplet s mafií, kdyby ho nezavraždil tamten, udělaj to tak do týdne oni. Máma měla tříštivou zlomeninu kotníku, prý právě proto nejela z Prahy do Karlovejch varů na identifikaci. Prý se v tom bytě cítila osaměle a proto ty seznamky, ale fáze pouštění si tátový hudby, psaní básniček a čtení o reinkarnaci a dokonce ani rodinný konstelace ji neminuly. Jen to zvládala tak dohromady s tím randěním. Snad je to dobře, že si to intenzivně odsmutněj, pak je to o to rychlejší, jen sem to u ní nečekala TAK rychlý.
Nedělej si výčitky že nesmutníš tak jako ona, každý máme svůj způsob. Ale myslím si, že jestli jsi s tátou nebydlela, nemělas šanci se na jeho smrt připravit-neumíral na nemoc o níž bys věděla, a nebylas na pohřbu, bude tvýmu mladýmu organismu trvat dýl než pořádně pochopí co se stalo. Ale až to přijde, buď za to smutnění vděčná a nebraň se mu. Zkus o tom mluvit s přítelem, nevyhýbej se myšlenkám a mluvení o tátovi. A můžete si s mámou udělat takový svoje soukromý rozloučení s tátou-zapálit si svíčku, probrat fotky a třeba vypustit na louce balonek...
Jestli tvá máma tvé odstěhování zvládne odhadneš nejlíp ty, je to pro rodiče těžký, mojí matce to usnadnila dcerka jejího přítele-vždycky chtěla druhý dítě. Takový je ale přirozený řád věcí, že chceš být s přítelem, prober to s mámou. Je důležitý vědět že by ses měla kam vrátit kdyby společný bydlení neklaplo. A jestli máš statut studenta tak by ti máma měla platit výživný až u ní bydlet nebudeš-ta moje tak už dva roky nečiní...
 SheilaFra 


Re: Re: Re: Pochopit realitu 

(13.5.2007 20:33:36)
Lio – já ale smutek necítím, myslím, že jsem si to odbyla po rozvodu našich. S mámou jsem to probírala. Nechce, abych s mím přítelem odešla, chce, abych šla na vejšku. Já budu teď maturovat, přihlášku na vejšku jsem nedávala, protože nemůžu studovat a nevidělávat žádný peníze. To by jsme neutáhli. Když odejdu z domova, tak chtít po mámě, aby mi platila nájem a tak, to se mi zdá blbý. Půjdu makat, už vím kam a založíme si stavebko a zařídíme se. Zatím stavebko na mně platí máma, ale to půjde na naše auto. Ona auto potřebuje, jezdí s ním na chatu a do práce. Výživný po ní nemůžu chtít, je na to všechno samaa s platu účetní utáhnout celou domácnost je záhul někdy jí pomáhám, před daněma a to mi za to platí.
Ty už chodíš na vejšku, a máma ti nedává žádný peníze? To si na to vyděláš brigádama? Hele, napadlo mně, že píšeš, že peníze fakt nebyly, že hypotéka a dluhy... tak jak ti může Tvoje máma platit? Nebo má tak bohatýho přítele? A proč by tvýho tátu měla zabít mafie, něco jim dlužil?
 Lia, 20 let 


Re: Re: Re: Re: Pochopit realitu 

(14.5.2007 16:08:46)
Ahoj SheiloFra, nechodím na vysokou, zhroutila sem se v zime ve ctvrtaku, nasledoval stacionar v bohnicích, nebylo v mých silách jít k maturitě, natož na vš. Z peněz co jsem vydělala po brigádách jsem si zaplatila pomaturitní školu aj, na vš dělám přijímačky až letos. Ale nechce se mi tam-jdu tam hlavně proto aby si všichni nemysleli že jsem se scvokla úplně-každý měsíc dostanu 5000 jako sirotčí důchod. Máma dostává o něco víc jako vdovský důchod. Podle zákona jej dostává na výdaje spojené s vyživováním nezaopatřeného dítěte/studenta. Když přijdu o statut studenta, ztratím sirotčí důchod a matka zas ten vdovský...
Peníze tehdy opravdu nebyly, mámin plat by na hypotéku nestačil, našlo se ale dost tátových přátel kteří nám půjčili či dali peníze a tak jsme mohli umořit celý dluh hypoteční bance. Máma teď normálně pracuje-čekám že tak 15 tisíc čistého má, plus dostává těch 5000 jako důchod.
Žiju jen z toho sirotčího důchodu, na brigády přes rok nemám dost sil, přilepším si v létě...
Rozhodni se zda na vš nechceš protože tě další studium neláká a nebo proto že byste neutáhli bydlení s přítelem...
Jestli smutek kvuli tátovi necítíš tak si s tím nelam hlavu. Jednou třeba přijee ale taky nemusí.
 SheilaFra 


Re: Re: Re: Re: Re: Pochopit realitu 

(15.5.2007 22:09:00)
Lio – tak mně máma přemlouvala, abych na tu VŠE šla. Na zkoušku půjdu, a pak uvidím. Je to v jiným městě a to bych se s M. Vídala málo. Musela bych v Praze bydlet u babičky a starat se o ní. Máma by mi dávala peníze, asi tolik, co máš ty. Z toho by se vyžít dalo, jen ta Praha mně neláká. Tady mám kamarády a víš koho:-) a tam nikoho neznám.
Mám te´d ještě další dilema. Mám možnost jet opeřit do anglie na celý léto! Vidělala bych peníze a máma by mi zaplatila letenky.
Strašně bych tam chtěla, ale nedokážu si představit, že budeme s mím klukem tak dlouho!
 Lia, 20 let 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pochopit realitu 

(23.5.2007 15:30:24)
v anglii jsem takhle pred par lety byla-byly to dost muka-bez pritele, a pak se vyskytly i problemy s pravidly v miste kde sem pracovala, podruhy bych do toho nesla-ne za takovych podminek, ale jsem nesmirne vdecna za tu zkusenost, po navratu sem si mohla rict: parada, v cizi zemi se uzivim a domluvim a zvladnu to i za debilnich podminek. to rozhodne zvedne sebevedomi. Nenech re tlacit tam kde je ti to vylozene proti srsti, ja sama zas vim ze bych nechtela opustit prahu... ale i to by slo. Odlouceni bud ten vztah utmeli a nebo rozlozi, je to proste zkouska, a zkousky sou od toho aby se zkusily:)
 Marcela (Patrik 8 let a Dominik 4 týdny) 
  • 

:-( 

(24.5.2007 12:23:20)
Během čtení tohoto článku se mi do očí hrnuly slzy, protože jsme taky něco takového podobného zažili.
Naše prababička již se delší dobu "léčila" s rakovinou. Střašně moc se těšila na našeho broučka až se narodí, ale 30. ledna zemřela, už se ho nedočkala. Brouček se narodil 24. dubna. Pořád o miminku mluvila, jak se strašně moc těší, až bude vozit kočárek a chovat toho mrňouska. Když jsme za ní byli naposledy na LDN, tak zase pořád opakovala, jak se na miminko těší a já jsem se snažila jí vysvětlit, že miminko musí ještě 3 měsíce růst v mém bříšku, ale nenechala si to vysvětlit. Na návštěvy do nemocnic a na LDN jsem nechtěla brát ani našeho 8mi letého syna, protože jsem chtěla, aby si babičku pamatoval, jako veselou a plnou života. Nevím, co se oedhrávalo v jeho hlavičce, nikdy mi to neřekl, ale určitě o tom hodně přemýšlel. Na pohřeb jsem chtěla aby šel, šla jsem i já (v tu dobu ve 25. týdnu těhotenství). Chtěla jsem, aby jsme se rozloučili všichni. Syn na pohřbu nebrečel a rozbrečel se až večer v posteli. Snažila jsem se mu vysvětli, že prababička byla hodně nemocná a nemohli s tím nic dělat ani lékaři, natož my. Snad to pochopil. S odstupem času i o prababičce už mluví, ale musel se s tím asi hodně poprat. Vysvětlila jsem mu, že jí je takhle líp. Nic ji nebolí a netrápí.
 Marcela (Patrik 8 let a Dominik 4 týdny) 
  • 

:-( 

(24.5.2007 12:23:24)
Během čtení tohoto článku se mi do očí hrnuly slzy, protože jsme taky něco takového podobného zažili.
Naše prababička již se delší dobu "léčila" s rakovinou. Střašně moc se těšila na našeho broučka až se narodí, ale 30. ledna zemřela, už se ho nedočkala. Brouček se narodil 24. dubna. Pořád o miminku mluvila, jak se strašně moc těší, až bude vozit kočárek a chovat toho mrňouska. Když jsme za ní byli naposledy na LDN, tak zase pořád opakovala, jak se na miminko těší a já jsem se snažila jí vysvětlit, že miminko musí ještě 3 měsíce růst v mém bříšku, ale nenechala si to vysvětlit. Na návštěvy do nemocnic a na LDN jsem nechtěla brát ani našeho 8mi letého syna, protože jsem chtěla, aby si babičku pamatoval, jako veselou a plnou života. Nevím, co se oedhrávalo v jeho hlavičce, nikdy mi to neřekl, ale určitě o tom hodně přemýšlel. Na pohřeb jsem chtěla aby šel, šla jsem i já (v tu dobu ve 25. týdnu těhotenství). Chtěla jsem, aby jsme se rozloučili všichni. Syn na pohřbu nebrečel a rozbrečel se až večer v posteli. Snažila jsem se mu vysvětli, že prababička byla hodně nemocná a nemohli s tím nic dělat ani lékaři, natož my. Snad to pochopil. S odstupem času i o prababičce už mluví, ale musel se s tím asi hodně poprat. Vysvětlila jsem mu, že jí je takhle líp. Nic ji nebolí a netrápí.
 Ivana Kolibová 


Děti na pohřbu 

(8.12.2009 22:56:12)
Stále častěji si pokládám otázku, která vyplývá z mého dětsví. Pamatuju si, jak jsem jako sedmiletá byla na pohřbu svého strýce,který zemřel dost mladý. Vím, že jsem nebrečela. Sama jsem si to tehdy vyčítala a říkala jsem si: ,,Musíš brečet, na pohřbu se brečí. Copak ti není líto, že už ho nikdy neuvidíš?" Nepodařilo se mi rozbrečet se a tak si v poslední době pokládám otázku: Proč malé děti na pohřbech nebrečí? Vycházím i z tvrzení několika mých přátel a příbuzných, kteří mají podobné prožitky. Zajímalo by mě, jak častý tento jev je. Prosím, napište mi Vaše vzpomínky, tento poznatek je pro mě velmi důležitý.
Děkuju
 Balbína 


Re: Děti na pohřbu 

(8.12.2009 23:01:27)
když mi zemřel děda, tak mi bylo asi podobně, teď fakt nevím. Co si dědu pamatuju, tak byl nemocný, nebyl mi blízký. A přesně - při pohřbu jsem pozorovala starší sestřenky a bylo mi líto, že nebrečim, záviděla jsem jim. Fakt. Za pár let mi zemřela prababička, s tou už mě poutalo hodně zážitků, byla mi hodně blízká. Chodila jsem tak do čtvrté třídy. Bulela jsem jak amina. A když mi bylo o pár let víc, zemřela prateta. U té jsem byla hodně na prázdninách (bydlela spolu s babi), milovala jsem jí. Ale zemřela náhle, byl to šok a skoro jsem nebrečela.
 Balbína 


Re: Děti na pohřbu 

(8.12.2009 23:02:58)
ještě bych dodala, že jsem všechny viděla v rakvi (byl to zvyk) a nemám na to nijak traumatické vzpomínky a rozhodně nevzpomínám na podobu, jakou měli v rakvi, ale na podobu, kterou jsem milovala.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.