tisk-hlavicka

Vždyť mu večer nic nebylo

Všichni známe situace, kdy večer zdravé dítě uložíme do postýlky a ráno se probudí s teplotou.

Opakovaně se to stává právě v podzimních chladných měsících plných mlh a inverzí. Většinou dítě obvyklou sezonní chorobu dobře zvládne. Ale můžou přijít situace, které rodiče vyděsí a zaskočí.

Když dítě v noci štěkavě kašle

Strašákem v tomto ročním období bývá laryngitida. Je to virové onemocnění, které se objevuje nejen na podzim, ale i na jaře, když je chladno a vlhko. Při laryngitidě zduří a otečou sliznice horních cest dýchacích, tím se zúží hrtan a dýchací trubice a dítě se nemůže pořádně nadechnout, nebo se dokonce dusí.

Typickým projevem této choroby je tzv. laryngeální kašel, který připomíná psí štěkot. A často se stává, že se tyto příznaky objeví uprostřed noci. Podle odborníků je třeba nepodléhat panice, zavolat záchranku a mezitím se snažit dítěti ulevit.

První pomocí v takovém případě je dýchat studený vzduch. Dospělý může dobře oblečené dítě odnést třeba na balkon nebo k otevřenému oknu. Pokud je venku tepleji, je možné posadit se s dítětem před otevřený mrazák. Rozhodně není vhodné dítě pokládat, lépe se mu bude dýchat vsedě. Pomůže také zprůchodnit nos, protože rýma a následně ucpaný nosík situaci samozřejmě zhoršuje. Další léčba, např. aplikace kortikoidového čípku nebo inhalace, už jsou na záchranářích a lékařích.

Teplota a horečka

Pokud teploměr naměří teplotu do 38 °C, hovoříme jen o teplotě, od 38 °C výše pak o horečce. Jak už jsem se zmínila v minulém čísle Informatoria 3–8, teplota je způsob, jak se tělo brání, snaží se v podstatě infekci „uvařit“, takže nemá smysl každou teplotu za každou cenu snižovat – důležité ovšem je pečlivě sledovat, jak se stav dítěte vyvíjí. Horečku pak můžeme snižovat běžnými léky pro děti. Nejzávažnější je horečka u novorozenců a kojenců do jednoho roku. Pokud má dítě v takovém věku vysokou horečku, je rozhodně žádoucí odvézt je na pohotovost nebo zavolat záchranku. Horečnaté stavy malých dětí někdy také komplikují tzv. febrilní křeče. Rodiče bývají z pohledu na dítě v křečích velmi vyděšeni. Pediatři radí, i když se dítě prohne jako luk, má záškuby končetin a oči v sloup, nechat je ve stabilizované poloze a vyčkat příjezdu záchranky.

A jak tedy snížit horečku? U kojenců, batolat i starších dětí vodou. Rozpálené dětské tělíčko i hlavičku můžeme osprchovat vlažnou vodou nebo připravíme chladný (nikoli ledový!) zábal.

Starším dětem můžeme při horečce kromě léků na snížení horečky natáhnout na nožičky namočené studené ponožky.

Už zase rýma a kašel

Většina podzimních onemocnění je brána jako běžná, ale pokud se vracejí a opakují, jsou velkou zátěží nejen pro dítě, ale i pro rodiče. Na podzim se v dětské populaci nejvíce opakují katary horních cest dýchacích, záněty průdušek a hrtanu, event. angíny, tedy hlavně respirační infekce, které někdy vyústí až v zápal plic. Můžeme tomu nějak zabránit?

Odborníci opakovaně zdůrazňují, že v každém případě je důležitá prevence! Dbejme na to, aby děti denně chodily ven – a věřte, že nestačí jen přeběhnout ze školky domů do teplého bytu, zvlášť když mnoho dětí vozí rodiče do školky a ze školky autem. Byty bychom neměli přetápět, děti by měly dostatečně spát.

Pro děti s opakovanými respiračními onemocněními je vhodný vitamin C. Pokud jsme v období zvýšené nemocnosti, můžeme také dítěti pravidelně vystříkávat nosní dutinu mořskou vodou zakoupenou v lékárně.

S prevencí pomáhají také přípravky obsahující tzv. betaglukany, tedy polysacharidy, které podporují imunitní systém, aby se dokázal bránit před viry a bakteriemi. U našich vnoučat se velmi osvědčil prostředek Bi-iomare caps – olej ze žraločích jater v odbouratelném ekoobalu z cukrové třtiny, který nám doporučila jejich dětská lékařka.

Pokud je dítě nemocné opakovaně, lékaři zvažují „nespecifické imunomodulační léky“, případně odešlou dítě na imunologii, kde se rozhoduje o další specifické léčbě, která pomůže většinou poničenou obranyschopnost těla znovu nastartovat.

Kdy určitě vyhledat lékaře

Neváhejte vyhledat lékaře, pokud dítě jakéhokoli věku přerývaně dýchá, je zmatené, apatické, malátné, má vysokou horečku nebo opakovaně zvrací. Záchranku volejte při dušení, poruchách i ztrátě vědomí, úderech do hlavy, břicha nebo když si dítě stěžuje na výraznou bolest a nemůže se hýbat. Lékaře raději kontaktujte i při jakékoli nápadné změně v chování dítěte. O to víc, jestli změněnému chování předcházel nějaký pád nebo úraz.

Názory k článku (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!





Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.