tisk-hlavicka

V zimě je důležité vícevrstevné oblečení a pohyb

V posledních několika letech bývají zimy ve většině české kotliny mírné, sněhová nadílka občasná a rychle tající.

Děti přitom zimu milují – zamrzlé kaluže, které tak pěkně zakřupou, když do nich dupne malá nožka, stavění sněhuláků, sáňkování…

Zato jejich rodiče a prarodiče často netěší pomyšlení na mráz a pochmurné zimní dny. Někdy se jim ani nechce s dětmi ven. Děti by ale měly pobývat venku pravidelně, téměř za každého počasí. Je jen několik situací, kdy není pobyt dětí venku vhodný (mám samozřejmě na mysli běžné dny, nikoli dny za koronavirové pandemie…).

Kdy bychom tedy neměli chodit s dětmi ven? Především když je inverze, tedy za špatných rozptylových podmínek (o tom vědí své hlavně rodiče i učitelky mateřských škol ve velkých městech…). Koncentrace zplodin z výfukových plynů, průmyslových objektů i domů je nebezpečná hlavně pro malé děti. „Jakýsi aerosol, který je ve vzduchu, poškozuje ochrannou bariéru sliznic, která je u malých dětí velmi citlivá a může vyvolat onemocnění horních cest dýchacích, jako je např. zánět hrtanu,“ vysvětlila mi před časem dětská lékařka MUDr. Marie Lachsová. Další nevhodnou klimatickou situací pro pobyt dětí venku je velký mráz (pod -10 °C).

Samozřejmostí je vždy dítě vhodně obléct. Pokud vezeme dítě v kočárku, je v zimě nutný kožešinový pytel. U větších dětí pak mysleme na to, že se budou pohybovat, takže se zahřejí, a „nenabalujme“ je. Maminka nebo babička, která stojí na kopci v teplém kožíšku, a přesto jí není zvlášť teplo, často neodhadne, že dítě se při běhu do kopce se sáňkami opravdu zahřeje a „nabalení“ není dobré.

Příliš děti oblékat je hlavně velmi nevhodné, když jsou venku jen chvilku po cestě do školky nebo do školy (nehledě na to, že dnes spousta rodičů vozí děti do školek a škol autem) a pak tráví dlouhé hodiny v teplé třídě. Děti by měly mít možnost se svléknout, takže je vhodnější více tenčích vrstev oblečení než jedna silná. Školáci by určitě neměli nosit do školy pod kalhoty punčocháče, stačí kalhoty a ponožky, u dívek punčocháče a sukně. Zbytečné nabalování, tedy přehřívání, snižuje koncentraci školáků na vyučování a hlavně odolnost.

Pozor na omrzliny

Pokud se dítě venku hýbe, což je v zimě při koulování, sáňkování a dalších zimních sportech samozřejmé, jeho srdíčko vydatně pumpuje krev a dítě nijak rychle nepromrzne. Přesto je třeba dávat pozor na omrzliny. Aby omrzlina vznikla, nemusí být totiž žádný opravdu velký mráz. Omrzliny můžou vzniknout i za nepříliš mrazivého počasí, pokud se přidají další okolnosti, jako je třeba silný vítr nebo nedostatek pohybu. Nejchoulostivější jsou okrajové části těla, tj. prsty na rukou i nohou, nos, tváře. Nesmíme podceňovat ani podchlazení – to může vzniknout i za poměrně krátkou dobu (pouhých 20 minut), pokud dítě sedí na sáňkách, které někdo táhne, nebo třeba na lanovce.

Znovu si uvědomme, že je důležité mít na sobě v zimě několik vrstev tenčího oblečení, ne jen jednu silnou vrstvu (třeba tlustý svetr). Více vrstev totiž dítě nejen snáze odloží, když je mu ve škole horko, ale také jej lépe izoluje a chrání před chladem. Důležité je také, aby děti nosily čepice, protože až 30 % tepla se ztrácí z oblasti hlavy.

Stále se ještě občas traduje, že se omrzliny mají třít sněhem. MUDr. Marie Lachsová ale zdůrazňuje, že první pomocí je teplo. Pokud již dojde k omrzlinám prvního stupně, objevují se bílá místa, která jsou na dotek málo citlivá, nebo dokonce úplně necitlivá. Pokud nemůžeme postižené místo zahřát například teplou vodou nebo teplým obkladem, přiložme na ně ruce a zahřívejme je vlastním tělesným teplem, případně můžeme postižené místo hladit nebo velmi lehce masírovat. Člověka s omrzlinami je třeba co nejdříve dopravit do tepla. Pokud by se jednalo o horší či větší postižení, je nutná hospitalizace.

Chceme-li se omrzlinám vyhnout, je tedy třeba se vhodně oblékat do vícevrstevného oblečení, důležitý je i pitný režim. A pohyb! Pokud se hýbeme, organismus se dostatečně prokrvuje, a tím se zmenšuje jak nebezpečí podchlazení, tak i omrzlin.

Názory k článku (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!
Článek se vztahuje k období asi

Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.