Vaše miminko 17. týden

Popovídejte si na této adrese s maminkami, které mají děti narozené ve stejném měsíci jako Vy!

Miminko se stále mění, nyní již ví, jak na sebe upozornit - pláčem, odhazováním předmětů, nebo dokonce i falešným zakuckáním.

Co umí a dokáže?
 • Když vstoupíte do místnosti, náležitě vás vesele uvítá a dále vás sleduje očima, kam jdete a co děláte.
 • Pravděpodobně již má ustálené časy krmení, bdění a spaní.
 • Sleduje předmět do stran v rozpětí 180°, na bříšku zvedá hlavičku do úhlu 90°, má zdvihlá ramena, podpírá se o předloktí.

  Jak pomáhat ve vývoji a jak si hrát?
 • Ke hraní jsou vhodná různá chrastítka, která se dobře drží. Čím více rámusu dělají, tím lépe.

  Pro bezpečí a pohodlí vašeho miminka
 • Igelitové sáčky rovnou vyhazujte, nepatří dětem do rukou i když pro ně jsou jednou z nejzajímavějších hraček.
  Vložte k tomuto období AKTUÁLNÍ FOTKU!
  Toto je pouze posledních 5 fotek. Všechny fotky k období najdete tady.

  Napište prosím příštím maminkám své zkušenosti s tímto obdobím ZDE!


  Všechny tyto informace jsou přibližné, to znamená, že vaše miminko některé dovednosti zvládne třeba dříve, nebo i později než je uvedeno. Všechny děti, stejně jako dospělí, jsou rozdílné, nelze se proto přesně řídit uvedenými dovednostmi.


  Změňte si nastavení:
  Nelíbí se vám formát v jakém vám tento mail chodí, chcete jej například bez diakritických znaků nebo v lepším grafickém provedení , nebo je vypočtený věk dítěte špatně?<%= myemail %>

  (C) 2001 - 2011 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
  Napište nám!

  Veškeré informace uvedené v tomto mailu jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
  Jakékoliv otázky vašeho zdraví nebo zdraví vašich dětí je nutné vždy řešit osobně s vaším lékařem.
  JAKÉ MÁTE ZKUŠENOSTI S TÍMTO OBDOBÍM? Napište je ZDE.
  Petřička z Lbc: přetáčení na bříško
  Tak miláček se těsně před dovršením 4 měsíce dokázal přetočit na bříško a teď to už dělá pořád. Naučil se to na dovolené, byl ve stínu nahatý bez plínky a najednou byl na břiše. V oblečení a s plínou mu to jde hůř, ale taky už to zvládá.

  verulinka_p: Adámek 17 týdnů
  Náš Adámek cvičí Vojtovku, protože měl při porodu zlomenou klíční kost a bylo to znát na jeho vývoji - upřednosťoval jen jednu stranu. Teď už měsíc cvičíme a jsou vidět pokroky - krásně sahá po hračkách oběma rukama, při pasení už rovnoměrněji rozkládá váhu na obě ruce. Novinkou je přetočení na bříško, to umíme asi 3 dny. Nazpátek nám to ale ještě nejde, jen někdy náhodou, když se nám hlavička převáží a žuchnem na bok. Jinak všechno sleduje, hodně moc si povídá, hlavně s dudlíkem, který si už bravurně vyndáme z pusy (a někdy i zandáme, ale spíš máma). Oblíbená zábava je přetčit se v postýlce na bok a strkat nohy mezi šprušle. Hodně a rádi se smějeme, hlavně když "lítáme" - když máma vezme za hrudníček a zvedá do výšky.

  Alba: Jolanka - 17 týdnů
  Jolanka se na bříško úplně sama ještě nepřekulila - možná i díky mě protože jsem jí sem-tam pomohla a teď na to spoléhá :) (snaží se a myslím že to do 2 dnů už půjde samo) ...Ale když už na bříšku leží- plazí se jak žížalka..To by jí šlo a strašně jí to baví...Strká si nožičky do pusy,zoubky ještě nemáme a laktační krizi jsme buď neměli nebo jsme si jí bez povšimnutí prošli :) Zjistila že by si mohla kňouráním něco vynutit ale na nás si jen tak nepříjde :)Mějte se krásně a ať jste zdraví a pěkně rostete :)...

  Rasala: Honzík 17. týden
  Náš syn Honzík málo zvedá hlavičku, není podepřený lokty, tak budeme chodit na rehabilitační cvičení. Už má dva zoubky a někdy to při kojení pěkně cítím. Budil se jen jednou za noc, teď je to třeba i třikrát. Víc než hračky teď pozoruje staršího brášku, který je jako ozvučená a pohybující se obrovská hračka. Ale jinak bouchá do hraček na hrazdičce, udrží v ruce lehké hrkačky a strká si je do pusinky. Nohama kope, jako by trénoval na maraton. Krásně se usmívá a brouká si. Nespokojenost dá najevo nejdřív mrzutým mručením a pak velmi hlasitým křikem.

  Pina: Štěpánka 17.týden
  Chtěla bych reagovat na příspěvek týkající se laktační krize.Měla jsem jí s prvním mimčem okolo 3.měsíce a také jsem málem skončila na umělém mléce nebýt kamarádky,která mi poradila,abych se nejvíc ze všeho "hodila do klidu" a věřila svému instiktu, protože jedině máma co je v pohodě a věří si,může dál plně kojit.A věřte,že to zabralo:-).Mám druhé mimčo- malou 17.týdenní Štěpánku, také mám méně mléka ale už jsem v klidu a vím,že musím kojit častěji a za týden se to zase spraví...doufám:))).Takže milé maminky "Buďte v pohodě" a všechno půjde hladce a hlavně si lépe užijete ty nejhezčí dny s miminkem.Zdravím

  Lufinka: Pár informací 120 dní
  ~:-DMatouš-120dní..¨již se otáčí z bříška na záda a ze zad na bok (na jeden pravý). Upřednostňuje pravou ruku a pravou stranu, hodně si hlasitě povídá, třeba zvedne ruku a mluví na ní:-). Když ho chci vyzvednout z přebalovačky natahuje nohy aby si mohl stoupnout na špičky, drží si rukama obě nožičky za prstíky, přitahuje se do sedu... Snad vám to pomůže aspoň malinko. Můj druhý syn (nyní8let) byl ještě "rychlejší", otáčel se na oba boky už ve třech měsících, přitahoval se ve dvou a to se narodil ve 37. týdnu

  Anicol: 125 dnů, také 17 týdnů a nebo 4 měsíce
  Můj synek spinká skoro celou noc cca 7 hodin, ale jsou i noci kdy se vzbudí třeba 3x. Cucá si vehementně ručičky (pravděpodobně rostou zoubky) a hodně sliní. Často se směje a brblá na rodiče, sám k sobě, hračkám nebo do stropu. Jeho smích je radostné zavýsknutí nebo jako kdyby pokašlávání, takové štěkání. Když má radost, kope nožičkami. Hlavičku udrží i v záklonu a houpání. Zajímají ho zavěšené hračky a strká do nich ručičkou. Když ho zaujmu nějakým předmětem chytí ho, prohlídne a strčí do pusinky. Napodobuje zvuky, hlavně tón a frázování slov. Před pár dny začal se zájmen sledovat našeho psa. Pláče už méně. Hlavně večer před spaním. Když se mu něco nelíbí, nejdřív upozorní rozmrzelým nebo naštvaným brbláním a když nenajdem příčinu, spustí hodně hlasitý křik. Z tónu jeho "řeči" je poznat jeho nálada. Někdy je vzhůru i tři hodiny v kuse. Je velmi čilý a změny přichází postupně, dělá nám velkou radost.

  Peťka007: miminko v 17. týdnu
  Dokáže se otáčet i na bříško, ale občas mu jedna z ručiček uvízne pod bříškem a pak je potřeba mu pomoci. Při kojení začíná kousat bradavku, protože se mu začínají prořezávat zoubky. Snadno se vyleká a pak reaguje hlasitým pláčem. Začíná se bát cizích lidí.

  jovi: laktační krize
  Dobrý den, reaguji na Vaší prosbu o radu pro další maminky. V e-mailech o tom, co v kterém týdnu naše miminko dělá, úplně vidíme naší malou dcerku. Myslím si, že by maminky uvítaly nějaké informace o možné laktační krizi, která může přijít pár týdnů po porodu, nebo kolem 3. měsíce věku dítěte. Sama jsem to prožila s 1. dítětem asi kolem 6. týdne a teď s dcerkou ve třech měsících. A kdybych nenalezla informace na internetu( které mi moc pomohly krizi překonat), skončily by jsme na "dobře míněné rady" lékařky na umělém mléku. Děkuji a moc Vám fandím. Jana Šulcová.


  Napište své zkušenosti s tímto obdobím ZDE!