Vaše dítě 4 roky a 1 měsíc


Čtyřletý a jeho tělesný vývoj

Úvod
 • Čtyřleté dítě váží v průměru 14,5 až 18 kilogramů a měří 97,5 až 104 centimetrů.
 • Spodní čelist se zvýrazňuje; horní čelist se rozšiřuje. Mění se tak vzhled a výraz obličeje.
 • Ke konci tohoto roku je schopnost koordinace pohybů a rovnováha podobná, jako u dospělých. Dítě dokáže stát na špičkách, skákat na jedné noze. Chodí do schodů a ze schodů bez pomoci. Dokáže míč házet a většinou ho i chytne; umí kopat do míče.
 • Čištění zubů či oblékání už zvládá jen s malou pomocí rodičů. Samo chodí na záchod, může však vyžadovat pomoc v neznámém prostředí. Zavázat si tkaničky pro něj ještě stále může být velký problém.
 • V tomto věku již řada dětí navštěvuje mateřskou školku nebo jiné předškolní zařízení. Zde se častěji setkávají s nemocemi a proto je důležité posilovat jejich imunitný systém, zejména správnou výživou a životosprávou.
 • Ještě stále se snadno se unaví a potřebuje dostatek odpočinku. Řada dětí si ještě někdy zdřímne po obědě.
 • Ke zdravému tělesnému vývoji potřebuje dítě vyváženou stravu. Zeleninu a ovoce by dítě mělo jíst nejméně 3x - 5x denně. Není nutné, aby mělo dítě ke každému hlavnímu jídlu maso, to by však mělo být kvalitní a ne příliš tučné, především drůbeží, případně hovězí. Uzeniny by měly být na talíři předškoláka jen vyjímkou. Každý den by dítě mělo konzumovat mléko nebo mléčné výrobky. Co se týče nápojů, pro malé dítě je nejvhodnější čistá voda, ovocné čaje a případně zředěné ovocné či zeleninové šťávy. Sycené sladké limonády by měly být pouze vyjímkou, např. na rodinných oslavách a podobně.

  Tip pro vás
 • Nenechávejte výběr stravy jen na dítěti. Pokud bude dítě jíst jen to, co chce, nebude mít dostatek živin potřebných pro svůj zdravý vývoj. Zkuste najít zlatou střední cestu: Pokud dítě nechce vařenou zeleninu, dejte mu syrovou. Pokud nepije mléko, ale má rádo jogurty nebo tvrdý sýr, pak ho do pití mléka nenuťe. Buďte také vzorem dítěti v tom, že budete sami ovoce a zeleninu konzumovat.
 • Střídejte s dítětem aktivní činnosti s klidovými. Nezapomínejte na to, že dítě potřebuje stále dost odpočinku. Ke zklidnění mu můžete např. předčítat nebo pustit CD s klidou hudbou.
 • Dopřejte dítěti dostatek pohybu. Návštěva dětského hřiště není ztráta času - dítě se potřebuje dostatečně vyběhat a zkoušet své možnosti na bezpečných prolézačkách. Choďte s dítětem ven, kdykoliv je k tomu možnost - hoňte se na louce, plácejte bábovičky, pouštějte draka... najděte cokoliv, co vás bude společně bavit a budete se při tom hýbat.

  Knižní tip
 • Eva Kulhánková, Cvičíme pro radost, Portál
 • Olga Illková, Lucie Nečasová, Zdeňka Vašíčková, Zdravá výživa malých dětí, Portál

  Moudrá slova
 • Jediný způsob, jak si uchovati zdraví, je jíst, co nechceš, pít, co nemáš rád a dělat, co se ti nelíbí.
  Mark Twain (americký spisovatel, 1835-1910)
  Vložte k tomuto období AKTUÁLNÍ FOTKU!
  Toto je pouze posledních 5 fotek. Všechny fotky k období najdete tady.

  Napište prosím příštím maminkám své zkušenosti s tímto obdobím ZDE!


  Všechny tyto informace jsou přibližné, to znamená, že vaše miminko některé dovednosti zvládne třeba dříve, nebo i později než je uvedeno. Všechny děti, stejně jako dospělí, jsou rozdílné, nelze se proto přesně řídit uvedenými dovednostmi.


  Změňte si nastavení:
  Nelíbí se vám formát v jakém vám tento mail chodí, chcete jej například bez diakritických znaků nebo v lepším grafickém provedení , nebo je vypočtený věk dítěte špatně?<%= myemail %>

  (C) 2001 - 2011 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
  Napište nám!

  Veškeré informace uvedené v tomto mailu jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
  Jakékoliv otázky vašeho zdraví nebo zdraví vašich dětí je nutné vždy řešit osobně s vaším lékařem.
  JAKÉ MÁTE ZKUŠENOSTI S TÍMTO OBDOBÍM? Napište je ZDE.
  LenuleZ: Jakoubek 4roky a 1měs.
  Náš Jakoubek je hodně živý.Chodí do školky. Bohužel jako každé dítě je často nemocný. Jkaoubek váží kolem 17kg a měří110cm. Učíme se barvy a počítat. Moc se nám nechce. Zvládá počítač. I když neumí číst tak si najde to co se tam uložilo. V oblíkání má problém v zapínání zipů.Jinak se dokáže sám obléci. Jíme skoro všechno. Co je ve školce nechce maso,protože ho ostatní nechhtěji tak ho nechce ani on. Když je ve školce dokonce i přestává srozumitelně mluvit opakuje to co dělaji děti ve školce.

  Jana (kluci 9 a 4): Jaku a jeho čtyři roky
  Dobrý den, Kubík oslavil své čtvrté narozeniny. Chodí do školky, kde po obědě bez problému spí. Pokud je však volný den, doma spát po obědě odmítá. Přes noc ho občas probudí nějaký sen, jinak spí dobře. Ve školce se mu už líbí, našel si tam kamarády, které si i pozval na svou dětskou oslavu k nám domů. (Do školky začal chodit ve třech letech a první dva měsíce byly krušné.) Nemá problém dodržovat hygienu, umí se obléknout. I když doma říká, že se oblékat neumí a mají ho obléknout rodiče :-). Kličky na botách by ale nezvládl, volíme boty na suchý zip. Kubík je hodně upovídaný, rád pořád něco vypráví nebo vysvětluje. Ne všechna písmena vyslovuje správně (lolky = holky, těkej = čekej apod.). Nebaví ho příliš montovací hračky (jako bavily jeho staršího bratra v tomto věku), baví ho ale puzzle, knížky, baví ho pohyb. Jak to tak teď bývá, velice rychle se učí ovládat různé technické věci, které ho obklopují (rychle přichází na to, kam a na co "kliknout"). Naštěstí nebývá nemocný, tak nemáme mnoho zkušeností s lékaři, jen víme, že nechce spolupracovat a otevírat pusu u stomatologa při pravidelných kontrolách. Se starším bratrem si už více pohrají, často se ale pošťuchují, to mi dost vadí. Celkově je "období čtyř let" moc hezké, plné poznávání, nových podnětů, ne mnoha odmlouvání (i když občas snaha o prosazování tady je).

  Haník18: 4 roky a 1měsíc-chování a vývoj
  Tak mám v tomto věku kluka jménem Daniel,myslím,že oblékání a svlékání oblečení se dost naučil ve školce,jen občas máme něco naruby nebo obrázek na zádech,jí u stolu též samostatně,jen když má sníst maso,tak nám občas utíká a my ho honíme po bytě.S mluvením hodně postoupil vpřed,akorát nám dělají problémy vyslovovat taková ta hlavní pásmena jako L,které umí,ale nepoužívá ho ve větách a dále R a Ř,které neumí vůbec,ani se to nechce učit-odmítá to po mně vyslovovat.Se svým bráchou o 3 roky starším už si hezky vyhrajou i když občas i hezky porvou-to je myslím normální.Toť vše,doufám,že jsem tímto ostatním trošku pomohla,aby dokázali srovnat jejich dítě s ostatními.Hanka

  cc1: Patrik - 4 roky
  Můj synek se začal již před dovršením prvního roku jevit velmi pohyblivý a až příliš energický. Dlouho jsem čekala, až to období přejde. Když jsem konečně pochopila, že nepřejde, začala jsem ho zaměstnávat tak, aby byl víc unavený než-li já. Protože od roka a něco už v poledne nespal (v noci naspal víc než dost, cca 11 - 12 hodin v kuse), nebránilo nám to nijak v podnikání celodenních sportovních aktivit. Ve věku 2 a čtvrt roků jsme ho postavili na lyže a jako mávnutím proutku hned věděl, co má dělat. Během měsíce a kousek lyžoval sám, dokonce i slalom. Všichni žasli, i instruktoři lyžování. Současně jsme ve volných chvílích chodili na zimní stadion bruslit. To se naučil taky za chvíli. V létě jsme přidali in-line brusle a kolo, a když měl pocit, že je málo unavený, tak lítal za balonem. Chvílemi jsem měla pocit, že čím víc se ho snažím unavit, tím víc vydrží, což se o mně říci nedalo :)))) Pohybově je o několik kroků napřed před svými vrstevníky. Co se týká psychiky, je to trochu horší. To jsem vypozorovala již ve věku pouhých 3 měsíců. Nemá rád cizí lidi, cizí prostředí, jakoukoliv neohlášenou změnu. Reaguje na to zvláštně ... přestane mluvit, stáhne se do pozadí a čeká, až např. dotyčná osoba odejde. Do školky chodí už rok, ale ... nějaké velké pokroky jsme neudělali :( Často brečí, nechce ztratit maminku z dohledu a nechápe, proč musí do práce. Počítá dny, kolikrát ještě bude muset do školky, než se dočká konečně víkendu. V neděli pak nezapomene připomenout, že do školky nechce, že bude raději sám doma. Je velice ochotný, pracovitý, až někdy žasnu. Když se dopere pračka, sežene si koš na prádlo, vyndá ho z pračky a dotáhne k balkonovým dveřím ... pak přijde za mnou se slovy: Mamko, pojď pověsit prádlo. Škoda, že mu to nevydrží až do dospělosti ~6~ Je toho moc, co by se dalo napsat. Pokud máte zájem podívat se na videa jeho sportovních aktivit, můžete zde: http://www.stream.cz/?m=video&a=user_video_list&usr_id=208376

  HELA MATRASOVÁ,dcera18,syn4: činost dítěte ve 4 letech
  Můj syn se momentálně vyžívá ve složitém vysvětlování všeho,co po nás chce,nebo nám vysvětluje důvody ,proč toho chce dosáhnout.Nejvíc v naší komunikaci funguje tzv.DOHODA a ruka na to...má potom pocit,že ho bereme jako partnera ,a ne jako malé dítě,které musí poslouchat.Vyzkoušejte to díky Hela


  Napište své zkušenosti s tímto obdobím ZDE!