tisk-hlavicka

Horolezec

24.7.2000 Markéta 13 názorů

14 a 15 měsíců

Tak se zase ozýváme po delší odmlce. Stačili jsme se mezitím s Martinem znovu podívat na Ploučnici (tentokráte pouze na dva dny) , podniknout několik dalších výletů (za rodiči, za Martínkovo prababičkou, za kamarády), naučit se spoustu nových rošťáckých kousků, atd.

Martínek již nějakou dobu bezpečně rozliší kruh a ovál od ostatních tvarů. Máme doma takovou zastrkávací kostku s různými tvary. Když je vysypeme na podlahu, tak Martínek pečlivě vybere kruhy a ovály a zastrká je dovnitř, ostatní ho nezajímají.

S mluvením to zatím ještě není moc valné - umíme "ta" (= tam), "ba" (= baf, bác, bába, bus - dle potřeby), op (= hop), a tak se zatím učíme zvířátka jako je například ježek (Martínek dupe), ještěrka (vyplazuje jazyk), "ha, ha, ha, " (= ííí ha ha ha - kůň). Naposledy jsme se ještě naučili klokana (říká op, op a poskakuje) a papouška (snaží se zamávat rukama). V televizi občas vysílají přírodopisné pořady , a tak si Martin pořádné prohlédl tygra usurijského, nějaké volavky, divoké koně (ti ho bavili nejvíc) a další. Objevil také, že televizi lze přepínat dálkovým ovladačem. Po příchodu z venku již nám několikrát předvedl rituál: doběhne k televizi, zapne si jí, popadne dálkový ovladač a běží si sednout na sedačku, namíří ovladač na televizi a už přepíná programy. Nejhorší je, když se táta zrovna dívá na fotbal (Euro 2000) a Martínek se zmocní ovladače. Ještě štěstí, že máme dva.

Když má Martin dobrou náladu, dovede i pomáhat.


Martinek-fetišista "pomáhá" mámě uklízet její šuplik

Ač neumí mluvit, rozumí. Když mu řekneme, aby něco odnesl tátovi či mámě (triko, polínko na zatápění) nebo se naopak vrátil pro něco, co mu na procházce upadlo (zapomenutá lopatka), udělá to bez chyby. Taky si dovede donést nočník, ale když řeknu: "...jdeme čůrat", utíká pryč. S chozením na nočník to zatím není žádná sláva. Když je Martínek bez plínky (nahatý) a chce se mu čůrat, sedne si někdy na nočník sám, jindy si tam sedne i v plence a vyčůrá se do ní. Tuhé úlovky jsou většinou náhodné, za to ale z nich má Martin velikou radost, pořád ukazuje do nočníku a říká svoje "eh, eh, eh". Kakání a čůrání se ale neobejde bez občasné nehody. Naposledy Martin ukakal hovínko v ložnici na lino. Což to by nebylo tak hrozné, lehce se sebralo, ale on po té se špinavým zadkem prolezl postel, takže jsme museli vše přestlat a navíc, když táta nesl Martina pod sprchu, umazal se od něj také celý. Kdo byl víc nešikovnější se raději neptám.

Když má rošťáckou náladu, dovede při koupání vylít kyblíček vody z vany na podlahu koupelny nebo si během hraní v obýváku vyleze na křeslo, z toho dosáhne na vypínač a zapíná a vypíná světlo, což ho kdekoliv velmi fascinuje. Při jízdě výtahem samozřejmě vyžaduje mačkání knoflíků a podobně se chová i u počítače - zkouší tlačítka na klávesnici. U dědy s babičkou pak dostává na hraní starý psací stroj, aby se trochu vyřádil. A co teprve, když si zahraje s dědou čtyřručně na piánu. Dovede už do něj pěkně "tlouct."

Voda je Martinovým nejoblíbenějším živlem. Nejen že se sám ve vaně sprchuje i koupe, ale atakuje i Varikovo misku s vodou. Už se naučil, že ji nesmí vylévat , a tak si v ní vždy jen omočí ruce a chodí nás studit a honit po bytě s mokrýma rukama - ohromě ho to baví. Jednou viděl, jak děláme čaj, uloupil si taky jeden čajový sáček a vylouhoval ho Varikovi v misce.

Nedávno jsme objevili přírodní koupaliště asi 10 km od našeho paneláku, a tak jsme v době veder vyráželi i s Varikem na koupandu. Martin běhal písčitou mělčinou, kolem stříkala voda a on se tomu řechtal. Vůbec se mu odtamtud nechtělo. S maminou chodili blbnout do větší hloubky kde mu voda sahala až po ramínka. No spíš voda sahala po ramena mámě. Martínka bavilo plavat na zádech, na břiše i to, když byl tahán za ruce a voda mu stříkala do obličeje.

Doma ovládá Martin několik dalších nových triků - leze sám do kočárku (dožaduje se pak pozornosti, protože z něj ještě neumí vylézt), smrká (když náhodou uloví kapesník, přitiskne si ho na obličej a pokouší se napodobit tátu (měl senou rýmu), krade triko (a čeká až se za ním rozeběhneme a snažíme se ho chytit), schovává se (za závěs nebo dveře a pak vybafne), honí se s Varikem (nejčastěji se zmocní Varikovy hračky nebo klacíku, který zrovna kouše, a utíká s ním před Varikem a ten se snaží dostat ho zase opatrně zpátky a Martin se při tom strašně směje). Nejoblíbenější hračkou je míč. S míčem si kutálí, kope, hází a dokonce z malé vzdálenosti míč párkrát chytil. O neustálou obměnu balónů, to aby nám nezevšedněly, se stará Varik - občas nějaký prokousne. S rozcupovaný míčem je ale taky zábava, kus má Martin, kus Varik .

Někdy má Martin prohlížecí náladu, to si přinese knížku, sedne si nám na klín a chce si společně prohlížet. Stačíme si vždy prohlédnout tak dvě tři stránky a Martin už zase utíká pro další. A takhle se pokračuje dokud nejsou prohlédnuty všechny jeho knížky (má jich asi 10).

Koupili jsme mu odstrkovadlo (něco mezi motorkou a traktorem) a tříkolku (= Harleje) vzadu s tyčí a rukovětí, kterou se dá tříkolka při chůzi ovládat - jednak tlačit a jednak, když se zvedne na zadní, i korigovat směr. Martin zatím nedokáže šlapat, ale učíme ho dávat nohy na šlapky. Drandí s nimi po bytě i venku.

Nakupovat doma většinou jezdíme do Kauflandu. Nákupy ale Martínka přestávají bavit, protože ve vestibulu mají dětské auto na 5 Kč a helikoptéru a Martin chce samozřejmě sedět v nich a ne ve vozíku. Naposledy jsme byli ještě na dětském venkovním hřišti, kde mají skluzavku. Leze se na ní po schůdkách a po žebříku, je dlouhá a široká a zase ne moc prudká, takže se Martin může klouzat úplně sám a je vždy v sedmém nebi. Do obchodu už se mnou asi chodit nebude.

Vždycky když jsme někde na návštěvě, uvědomíme si, jak dobře máme doma zařízený byt pro Martínkův volný pohyb. Na návštěvách Martinovi totiž vždy jeden z nás musí dělat drába, a tak je pod neustálým dohledem. Po příjezdu domů Martínka volně vypustíme a oddychneme si. Nedávno jsme byli u kamarádů na chatě u Liberce, kde se Martin naučil na jejich zahrádce sklízet a baštit angrešty, rybíz, maliny a třešně. A taky už umí lézt po žebříku. Jednou jsme mu to ukázali a pak jsme ho přistihli, jak stál na první příčce. Kamarádka Jana mu zase ukázala, jak se zapíná světlo u trouby, a pak ho musela chodit průběžně vypínat. Mamina už to zná a vždy než odchází z bytu, zkontroluje, jestli není něco zapnutého např. Martínkovo kazeťák. Pro kazety už se nedá používat, ale stále ještě funguje - Martínek na něm nejčastěji přetáčí - dělá to takový prima zvuk. Když mu přetáčení vypneme, tak okamžitě maže, aby to napravil. Na chatě u kamarádů bylo poměrně dost louží (počasí moc nepřálo) a Martina samozřejmě přitahovaly. Tak jsme ho jednou oblékli do pláštěnky, šusťáků a gumáků a vyrazili na výlet. K první louži to nebylo daleko a on byl blahem bez sebe, když jsme mu mimořádně dovolili si v ní pořádně zadupat. Celou procházku jsme pak absolvovali od louže k louži....

Protože máma a hlavně babička jsou houbomilové, při každé návštěvě chaty vyrážíme do lesa. První pořádný úlovek měl táta s Martinem. Chodili po cestě nebo podél ní a našli skoro nejvíc. Nejpyšnější ale byli na dva pravé hřiby dubové. Martinovi se tak líbily, že začal říkat: "hóba, hóba.". V tu chvíli skončili naše rodinné dohady, které slovo bude první. Žádná máma či táta, ani ne pes, ale houba. Martin ji viděl v té době poprvé. Slovo houba je však spojením jeho dvou nejpoužívanějších slabik a to rozhodlo.

Názory k článku (13 názorů)
Skvělé čtení Markéto! Lída 28, Juráš 14m 27.7.2000 22:26
*Re: Skvělé čtení Markéto! Jana, Týnka 12m. 1.8.2000 1:38
**Re: Skvělé čtení Markéto! Lída, Juráš 15m 9.8.2000 16:25
***Re: Skvělé čtení Markéto! Míra & spol 11.8.2000 8:21
*Re: Skvělé čtení Markéto! Marketa (Martin 1,4 roku) 8.8.2000 1:3
**Re: Skvělé čtení Markéto! Lída, Juráš 15m 9.8.2000 16:26
***Odkud tedy jsme? Markéta s Martínkem 11.8.2000 18:13
****Re: Odkud tedy jsme? Míra & spol 16.8.2000 10:48
****Re: Odkud tedy jsme? Lída, Juráš 16m 18.9.2000 11:57
*****Re: Odkud tedy jsme? šťoura ze severu 19.9.2000 15:2
*****Re: Odkud tedy jsme? šťoura ze severu 19.9.2000 15:2
Jako v zrcadle Jana Abergova 9.8.2000 10:35
*Re: Jako v zrcadle Míra & spol 11.8.2000 8:13
Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.