tisk-hlavicka

Kamarád Hynek

19.10.2000 Markéta 2 názory

18 měsíců

Skoro každé dopoledne chodíme na procházky společně s kamarádem Hynkem. Hynek je jen o 5 dní mladší než Martin, takže jsou jako dvojčata. Oba dva jsou stejní lumpíci, Hynkova maminka Káťa jim říká výtržníci. Kluci si náramně rozumí. Zpočátku Martin Hynkovi utíkal, protože začal chodit o něco dříve, ale to byl asi pro Hynka stimul, aby si s chůzí pospíšil a teď kluci utíkají společně nám. Co napadne jednoho, musí druhý okamžitě také zkusit, takže už oba dva najednou seděli na jedné tříkolce, na motorce, v jídelní židličce, občas jedou v jednom kočáře, brečí a smějí se naráz, společně baští, tahají se o pití, dokonce i na nočník chtějí po sobě a podobně. Martínka jeho hračky baví také jedině s Hynkem. To si najednou vzpomene na svou hračkovou bednu, všechno vynosí a vzájemně si je ukazují.

Nedávno jsem potřebovala být dopoledne v práci a tak Martínek byl u Hynka. Káťa si je moc pochvalovala, celé dopoledne si hráli skoro samostatně - jen když nosili kameny, Káťa hlídala. Nejvíc je ale nakonec bavily peřiny. Nanosili si je do kuchyně a 3/4 hodiny se v nich různě váleli, přikrývali, hopsali a převalovali. Kluci si tak rozumějí, že když ráno Martinovi řeknu: " Jsi můj kluk'', odpoví: "Ne'', a když se zeptám: "Jdeme za Hynkem?'', řekne: "Hmm'' (= jo jdeme). V létě jsme se společně jezdili koupat k rybníku s písčitou plážičkou. To byl pro kluky zážitek. Mohli bez jakéhokoliv mámina napomínání ve vodě cákat, stříkat, dupat, běhali po břehu, koupali se sami až po ramena a plavali společně s námi. Teď, když je spousta louží, chtějí obdobné hrátky provozovat v nich. Hynek jak vidí louži, okamžitě se do ní vrhá a dupe. Nejde ho odchytit, je zkrátka rychlejší. Už kolikrát jsme se jeli domů převléknout. Oba kluci milují veškeré prolézačky, kolotoč, houpačky a písek. Kyblíček, lopatka a hrabičky jsou na ranní procházky nezbytností. Když náhodou místo na písek jdeme do lesa, houpou se kluci na závoře.

Martínek tak dlouho pokoušel svého tříkolkového Harleje, až se mu podařilo šlápnout a popojet samostatně asi o 30 cm. Pro začátek dobré. Na odstrkovadle se naučil zvedat nohy, když jede z kopce, takže teď se z kopce spíš řítí. Doposud byl Martínek přirozeně opatrný - bojí se jedoucího auta, motorky, jednou se schoval i před nízko kroužícím letadlem, ale rychlá jízda mu asi dělá dobře.

Taky začíná rozvíjet své kreslící schopnosti. Nejprve to zkusil u dědy na rýsovacím prkně s fixami (byl počmáraný až za ušima - doslova !!). Doma teď má větší množství papírů do počítače a mnoho pastelek, tak kreslí i barevně. Nějaký výkres si musíme schovat. Ze začátku ho nejvíc bavilo malovat tam, kde už ''něco'' bylo. Mámě pomaloval skripta, začmáral vlka v Karkulce, kreslil do propagačních letáků Makra. Chvíli trvalo, než pochopil, že může jen na čistý papír.

Při naší první návštěvě ZOO se Martínkovi nejvíce líbila veverka (loudila pamlsky tak mocně, že lítala po kleci jako pominutá) a nejméně se mu líbil krkavec. Když se totiž Martínek přidržoval klece, aby viděl co nejlépe, přiskákal krkavec a myslíce si zřejmě, že mu nabízíme něco dobrého, klovnul Martínka do prstu. To bylo breku. Krev žádná netekla, spíš se jednalo o leknutí a trochu bolesti.

Od října chodíme každý týden na plavání rodičů s dětmi. Martínek se má naučit potopit hlavu a splývat na zádech. Potopili jsme se párkrát, zatím ale bez velkého nadšení. Nejvíc Martina baví skákat z okraje bazénu do vody. Vodní lekce jsou pro Martínka vyčerpávající, a tak chce po hodině v bazénu okamžitě (ještě v šatně) "am" a někdy si cestou domů dokonce i zdřímne.

Názory k článku (2 názorů)
pochvala martina, bezdetna 21.11.2000 13:51
pochvala martina, bezdetna 21.11.2000 13:51
Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.