tisk-hlavicka

Vánoce, sníh a Silvestr

6.2.2001 Markéta 4 názory

21 měsíců

Dárky na vánoce jsme nakupovali již předem, takže nebylo potřeba je shánět na poslední chvíli. Den před Štědrým dnem jsme koupili už jen živého kapra. Martínek je rád chodil okukovat do kádí, ukazoval na ně a klapal pusou. Chtěl si na ně i sahat, ale to jsme mu radši nedovolili, protože by se s nimi určitě chtěl i koupat. S kaprem jsme se stavili u kamarádů Jany a Martina domluvit Silvestra na jejich chatě u Liberce. Kapra jsme mezitím dali k nim do vany a Martínkovi jsme přistrčili stoličku, aby se na něj mohl dívat. Nejvíce se však líbil Varikovi - štěkal, kňučel a funěl, že chce za nim. Nakonec to nevydržel a do vany skočil. Museli jsme kapra zachraňovat - paličkou.

Doma jsme pak v předstihu uvařili rybí polévku a připravili kapra, abychom následující den všechno stihli. Dopoledne na Štědrý den jsme tradičně strávili v tělocvičně. Děti se honily, skákaly na trampolíně a přes kozu, Martínek trénoval kotrmelec dopředu - už mu krásně jde, tátové hráli fotbal a mámy si hrály s dětmi nebo si povídaly. Domů jsme se vrátili po poledním a protože nás ještě čekala návštěva babičky a dědy a procházka s Varikem, rozhodli jsme se pro štědroodpolední oběd. Celá rodina jsme si u svátečního stolu připili a dali rybí polévku se šupinkou pod talířem. Martin šel pak spát a my si s tátou dali rybu v klidu sami. Babička s dědou a prababičkou přišli akorát, když se Martin probudil. Po jídle a trochu hraní s "bába" a "didi" (jak říká Martínek) jsme pod stromeček nenápadně propašovali dárky, zazvonili zvonečkem a ohlásili Ježíška.

Těch pokladů.... a ta světýlka co dělají "bik bik "..... Největší úspěch měla sada dětského nářadí (konkrétně "pija") a sada starých angličáků po tátovi. Každý si musel nechat uříznout nohu (případně palec) a boby posloužily jako výborná dráha pro autíčka. Jedno plastové auto na setrvačník dlouho nevydrželo (Made in China). Ještě ten den se zlomilo jedno kolo (táta ho nahradil kolem ze stavebnice Merkur), o dva dny později odešlo druhé kolo (opět posloužil Merkur) a když se asi 3. den vytrhl setrvačník, zařekli jsme se, že už žádné plastové auto nekoupíme (nebyly to naše první problémy s umělohmotnými auty). V pět odpoledne, když ostatní zasedali k večeři, my vyráželi na procházku. Celé sídliště bylo krásně ozdobeno, spousta stromečků, hvězdiček, sněhuláků,... Martínek šel spát večer asi v osm společně s vybranými dárky a určitě plný dojmů.

Silvestra jsme slavili na chatě u Liberce. Zpočátku jsme litovali, že jsme si zapomněli brusle, protože místní rybník byl úplně celý zamrzlý a každý den se tam hromadně bruslilo a hrál hokej. Pak ale napadl sníh a my jsme konečně otestovali boby a lyže. Boby Martina moc nebavily, ale zato koulovačka se mu líbila. Varik a Čelika (pes našich kamarádů) měli z koulovačky taky radost a běhali za každou koulí. Postavili jsme i sněhuláka, ale ten dlouho nevydržel - Varik totiž strašně rád rozbíjí velké koule a žere je. Třetí den na lyžích ujel Martin z mírného kopečku asi 20 metrů. Líbilo se mu to tak, že když jsme ho dole chytali, aby nevjel do křoví, vztekal se, co že ho zastavujeme, když to tak krásně jede.

Na Silvestra před půlnocí jsme Martina dali ve spacáku do kočárku a vyrazili na místní kopec, abychom měli dobrý rozhled. O půlnoci začal velkolepý ohňostroj nad Libercem. Martin se vzbudil a nadšeně vítal každou raketu výkřiky "bik, bik" a "ítí" (=svítí). Varikovi se taky líbily a snažil se každou raketu aportovat. Nakonec jsme ho museli chytit na vodítko nebo bychom se ho možná nedohledali. Připili jsme si na kopci šampaňským přímo z lahve a popřáli si vše dobré do nového roku.

Martinovo usínání je delší a delší.. Chodí spát kolem osmé, ale usíná po deváté. Nejdříve si společně čteme (asi 20 minut), pak jde Martin do postýlky, zhasínáme a chceme, aby už spal. Ne tolik už Martin. Protože lehce vylézá ze zavřené postýlky, zůstáváme v ložnici s ním. Nejdříve chce různé hračky, a když nedáme, ohlásí: "E,E". V tu chvíli musíme vstát, rozsvítit, svlíknout ho a dát na nočník. Martin má radost největší, že nás obelstil. Pokaždé něco vytlačí, my ho pochválíme, odneseme vyprázdnit nočník do záchodu a popřípadě umýt zadeček. Následuje zpětné oblékání a společné uložení do postele. Akci "E,E" je Martin schopen zopakovat několikrát. Povolena je ale večer pouze jedna. Společně s Martinem kolikrát usíná i táta (většinou chodí uspávat on) a probouzí se tak kolem půl dvanácté, kdy odchází spát mamina. Bohužel nemůže vesele chrupat dál, protože večerní venčení Varika je jeho práce.

Doma nám přibyly nové atrakce:

 1. domeček z krabice od televize (postavila mamina)
 2. vánoční perníčky náklaďáčky (formičku v krámě vybral Martínek)
 3. pravidelné čtení na nočníku (vždy když Martínek sedí, vyžaduje společné čtení slovy "ký" a "máma (táta) hač" = dej mi knížku, sedni si vedle mě a ukazuj!)
 4. klouzání ve vaně (stoupne si ke zkosené straně, opře se o ní a sklouzne se do vody za mohutného šplíchnutí, někdy si ji dokonce před tím cíleně omokří a pocáká pěnou - vysledoval, že klouže lépe.)
 5. nafukování balónků (balónek se nafoukne a pustí; jak balónek zmateně lítá kolem, Varik ho honí a Martínek se tomu směje)
 6. zvonění na zvonek (při příchodu domů nebo k někomu na návštěvu MUSÍ Martínek zvonit, čím déle tím lépe)
 7. jízda na koni (Martin občas venku odmítá chodit, vyžaduje jízdu na koni slovy "íí ha ha" a tím, že si stoupá před koně a natáčí se k němu zády, aby ho kůň mohl zvednout)
 8. Zdá se, že se z Martínka stává pěkný beran (vždyť se taky na berana narodil). Projevuje se to nejčastěji při odchodu z domova ven. Martínek si vybere jednu hračku (někdy je jich dokonce víc) a odmítá odejít bez ní. Což pak když si vezme malé auto, které se dá strčit do kapsy (musí ale být Martínkova, ne naše), tak to jde, ale jednou odmítl odejít bez tříkolky a jednou si dokonce odnesl kartáček na zuby až na návštěvu k Hynkovi. Když mu hračku nedovolíme, začne se vztekat, lehá si na zem a kope nohama. Mamina to většinou nevydrží a povolí. Nově si nyní nosíme ven batůžek, do kterého se většinou dají nacpat všechny vyvolené hračky. Martin si před odchodem důležitě ukáže na záda, přinese"piju, bum, bum a óto" a jde se. Bez křiku.

  Když se Martínek vzteká, tak se někdy i počůrá nebo alespoň připočůrá. Takže jsme zase na ven zavedli plínky. Když Martínek venku ohlásí "E, E", rozepneme kombinézu, odepneme plínku na jedné straně a čůráme jako dospělí chlapi ve stoje (rekord do dálky je asi 90 cm). Když dlouho nehlásí, tak jde čůrat na povel. Protože však Martínek naším zpátečnickým krokem hrozně zlenivěl a byl schopen se počůrat naplno, plenky jsme dali opět pryč. Zatím je vše v pořádku, jen když se moc rozdovádí, zapomene. Na polední spaní i na noc plenku dostává, i když někdy jsou pak suché.

  K novým slovíčku přibyla "baba" (= baba Jaga z knížky). Martin ale teď na nákupech občas ukazuje a vykřikuje "baba". Bohužel tím myslí okolojdoucí paní. Taky ukazuje na kočárky a říká "mimi", nebo na břicho tety Jany, která má termín porodu asi za 3 týdny. Kdo minule tipoval, že slovíčko "haš" jsou hasiči, tipoval správně. "Dí" je díra, hvězdičky na nebi "tí" (svítí), čepice je "pipi", bunda "bumbu", boty a boby " bibi", ...

Názory k článku (4 názorů)
Tiše závidím Šárka,dcera 21 měsíců 17.2.2001 10:46
*Re: Tiše závidím Míra & spol 20.2.2001 7:30
**Re: Tiše závidím Šárka,Kačka - 23měs. 29.4.2001 22:1
***Re: Tiše závidím Míra & spol 3.5.2001 7:30
Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.