tisk-hlavicka

Sám doma - u babičky

20.9.2000 Míra 2 názory

17 měsíců

Na polovinu srpna hlásili krásné počasí, asi letos poslední pozdrav léta, a nás opět lákala voda. Protože jsme si pro tentokrát vybrali Ohři se cvičnou peřejí Hubertus, která není vhodná pro plavčíky začátečníky, využili jsme nabídku babičky z Vejprt na hlídaní Martínka. Mamina odvezla Martina k babičce již ve středu, aby si trochu zvykl a ona mohla během čtvrtka dát babičce řádnou instruktáž, jak, co, kdy a kam, co ano a co ne (jídlo, spaní, vycházky a hraní). Martínek byl zcela v pohodě až do noci. Pak jim ale předvedl takový záchvat pláče, že podobný ještě neslyšely. Nechtěl spát u babičky, ale s maminou. Uklidnil se asi až za hodinu. Druhý den však už byl zase dobrý. Táta za rodinkou přijel ve čtvrtek večer, dali jsme Martínka spát a vyrazili. Babička si ze začátku byla dost jistá, že to zvládnou v pohodě. To my měli větší obavy. Proto jsme se také dohodli, že si budeme každý večer volat. Trošku nám to ale zkomplikoval Paegas, protože na Ohři pod Hubertusem nemá pokrytí, a tak jsme museli využívat kamarádů s jejich konkurenčním Eurotelem. První večer jsme přijeli na Hubertus už za tmy, ale zavolat babičce a ověřit, že je vše v pořádku, jsme ještě stačili. Volali jsme každý večer až do soboty a na Martínka slyšeli samou chválu. Jedl dobře (největší obava babičky), spal dobře (největší obava naše), byl hodný, kakal sám do nočníku, ...

V neděli v poledne jsme v Boči před Kláštercem skončili, dali si ještě výborného smažáka a pak už máma jela za babičkou a Martínkem a táta domů, protože musel následující den do práce (nějaké výhody mateřská dovolená přece jenom má). Martin byl s babičkou moc spokojený i ona s ním, nám se víkend také povedl, takže spokojenost na všech stranách. Babička pak vyprávěla, jak si chodili hrát ven společně se sestřenicí Michalkou (15 měsíců) a tetou Maruškou, jak se Martin s Michalkou honili bytem, jak se od sebe vzájemně učili - Martin učil Michalku lumpárny, Míša Martina potom hlavně jak dobře jíst. Mamina s Martínkem zůstali u babičky ještě asi tři dny a pak přijeli domů.


S Michalkou u babičky

Z té náhlé horečky na konci předešlé dovolené se nakonec vylouplo 8 nových zoubků (špičáky a stoličky), takže jich už má nyní Martin celkem 16. Chodíme si je pravidelně večer čistit a už stačí Martinovi říct: "A co zoubky ?", a on utíká do koupelny pro kartáček. Perličku má velmi rád. Možná proto, že má tolik zoubků, podařilo se mu jednou mámu kousnout při pití mlíčka, a tak jsme mámino mlíčko ubírali, ubírali, až nakonec skoro žádné nebylo. Někdy se sice ještě domáhá svého, ale mamina řekne, že už není a Martin rád vezme lahvičku kde už je jen mlíčko od kravičky. Při uspávání může proto již pomoct i táta. Když to máma zjistila, dojednala si noční služby v práci. Trochu si finančně pomůžeme a Markéta se zase alespoň částečně může intelektuálně rozvíjet. Tvrdí, že na mateřské zakrňuje.

Několik slov o Martinově akrobacii. Na procházky se chodí většinou s motorkou, protože kočárek je nudný. Výjimečně ho bereme s sebou a to potom předvádí, jak sám zvládne vlézt i vylézt z kočárku. Také ho baví postavit ho na zadní a tlačit nebo si rád stoupá na stupátko nad přední osičkou a snaží se za jízdy udržet rovnováhu ve stoji bez držení rukama. Vleze také sám do stoličky u stolu, když potřebuje na něco dosáhnout a nebo, když má hlad a křičí am, am, am. Pokud ho nehlídáme, s oblibou ze stoličky vyleze na stůl, stoupne si a má strašnou radost z toho, jak je vysoko nad zemí. U dědy jsou nyní nejoblíbenější žebřiny a Martinovi se už podařilo spadnout asi ze třetí příčky nad zemí, když ho táta pořádně nehlídal. Domů nám strejda udělal malou dřevěnou stoličku, a tak když chce Martin na něco dosáhnout, přitáhne si ji kam potřebuje. Hodně ho baví pozorovat a pomáhat mámě při vaření v kuchyni na lince. Co si nikdy ujít nenechá je příprava hub.

Dlouho jsme si libovali, jak máme strategicky umístěný telefon - nad stolem, ve výšce asi 1,5 metru nad zemí, zavěšený na zdi. To však už Martin také zdolal. Přistrčí si židli od jídelního stolu, vyleze přes ní na stůl pod telefonem, zvedne sluchátko a mačká. Problém jsou předvolby. Stačí zmáčknout jednou a už volá. Nechci vidět účet na konci měsíce. Nejenom telefon přestal být nedostupným, ale i kliky u dveří, a to i venkovních. Už dvakrát skoro utekl na chodbu. Někdy se dožaduje klíčů a pokouší se je strkat do zámku.

S nočníkem jsme od poslední doby příliš nepokročili. Při kakání musíme prohlížet spoustu časopisů - s náklaďáky a motorkami (umí ukázat cisternu, volant, světla) nebo knížky s houbami (pořídili jsme malý kapesní atlas a v jedné pohádce o krtečkovi jsou také nějaké muchomůrky), pohádky atd. V dobré náladě, sám nebo s malou nápovědou, kaká a čůrá na nočník spolehlivě, ale když si třeba hraje s Hynkem, zapomene i jak se jmenuje, natož že se mu chce čůrat.

Mezi další zábavu patří bublifuk. Vždy ho někde objeví a dožaduje se bublinek - ukazuje na něj a fouká. Bublifuky máme dva, jeden prázdný - Martinův a druhý na bubliny. Martínek chytá bubliny na očko a pak je dává do pusy. I když mu to samozřejmě zakazujeme. Taky se pokouší nějaké vyfouknout, ale ještě nechápe, že se nesmí ničeho dotknout a strká si očko až na rty. Když mu chceme pomoct, nenechá si nic vysvětlit, chce očko držet i namáčet sám. Pokud mu ho sebereme, dovede se i vztekat - brečí, dupe a lehá si na zem. Naučil se také foukat na flétnu a píšťalku.

Jeho slovní zásoba se rozrostla o nová zvířátka: sova - "úúú" (=hůů), o slovíčko "na" (má dva významy: 1. = na, už to nechci a 2. = dej, chci to taky), "aui" (au - bolí). Když má hlad řekne si "am" (=ham). Umí udělat slona - chytí se za nos, čápa - dělá klapy, klap rukama, zajíce - nakrčí nos a funí.

Venku na procházkách hledáme houby - slovo hóba, óba, ouba řekne Martin asi 50x za den, pozorujeme čmeláky, brouky, housenky, netykavky (děláme pink), kopřivy a šípek (děláme auí), baštíme ostružiny a maliny (děláme am) a pokud je zrovna otevřeno auto, tak usedne za volant, zatáčí, bliká, zapíná topení a světlo nad dveřmi a troubí. K pravidelným rituálům před vyjetím teď přibylo uvést auto do původního stavu - zhasnout mlhovku, vypnout blinkr, topení, stěrače, najít brýle proti slunci a uklidit si je na místo atd.

Názory k článku (2 názorů)
K Martínkovi Dáša, 18. týden 17.10.2000 14:56
K Martínkovi Dáša, 18. týden 17.10.2000 14:58
Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.