tisk-hlavicka

Těhotenská poradna v Motole

17.5.2000 Káča Skokanová 22 názorů

36. týden a 2 dny z 37. týdne

Opravdu se nám to krátí a brzy už bude miminko mezi námi.

V pátek jsem byla naposledy na prohlídce u mého gynekologa. S těžkým srdcem jsem mu oznámila, že jsme si vybrali Motol, ale až budeme očekávat další miminko, tak to už bude rodit on.

Naposledy u něj v ordinaci zkontroloval srdeční ozvy a polohu miminka – stále je hlavičkou dolů. Na vnitřním vyšetření zjistil, že se děložní hrdlo už připravuje k porodu a je na prst (1-2 cm) otevřené. Dokonce se domnívá, že by za 14 dní už miminko klidně mohlo být na světě. Nemyslí si, že bych přenášela přes termín porodu.

Zeptala jsem se na prohlídku po porodu v šestinedělí. Nebyla jsem si jistá, jestli se jde na prohlídku dříve, nebo až po šesti týdnech po porodu. Prohlídka se bude konat opravdu až po šestinedělí. A rovnou jsme s panem doktorem probrali možnou antikoncepci po šestinedělí. Doporučil mi Exluton, jako vhodnou pilulku pro kojící ženy. Neobsahuje jako jediná hormonální antikoncepce žádný estrogen, proto nebude škodit mně ani miminku. Ale na to je samozřejmě ještě hodně času před námi.

Rozloučila jsem se (na krátkou dobu) s ním i se sestřičkou a popřáli mi hodně štěstí k porodu. Sestřička mi přála hlavně snadný a krátký porod. :-)

V pondělí jsem šla do Motola přihlásit se na ambulanci. První oznámení, které jsem si na dveřích přečetla, mě opravdu „potěšilo“. Od 5.6., 7.00 hod. do 12.6., 7.00 hod. budou porodní sály zavřeny (bude se malovat). To mi snad udělali naschvál… :-((( Ale řekla jsem si, že to risknu a miminko to stihne na svět ještě před uzavřením porodnice. Šla jsem tedy do kartotéky, předala těhotenskou průkazku, občanský průkaz a kartičku ze zdravotní pojišťovny, aby mi sestřička vystavila kartu. Tu jsem pak odevzdala další sestřičce na ambulanci a už jen čekala, až mě pozvou dovnitř.

Nastávajících maminek bylo v čekárně ambulance dost, ale šlo to rychle. Takže jsem se hodně podivila, když mě už za 10 minut zvaly dovnitř – na přípravnu. Mají tam na maminky přímo sehraný tým – jedna zapisuje, druhá měří tlak a třetí dává informace. Nejdříve se mnou promluvila „zapisovatelka“ (to byla paní ve středních letech, tipuji na vedoucí těch dalších). Podívala se na kartu, na termín porodu (tj. 12.6.), na moji adresu a zeptala se mě, jestli jsem si všimla, že v tuto dobu budou mít zavřeno, proč tedy jdu k nim. To mě trochu zarazila, ale odpověděla jsem, že jsem si všimla a doufám, že to s miminkem stihneme ještě do uzavření. Také můj gynekolog se domnívá, že se miminko narodí tak o dva týdny před termínem. Pak se náš rozhovor odehrával přibližně následovně:

Sestřička: „A proč si to Váš doktor myslí?“

Já: „Protože už jsem na 1-2 cm otevřená a vše se tam dole už připravuje k porodu.“

S: „Hmm, to můžete být otevřená klidně měsíc. Bydliště máte v Praze 4, to patříte do Podolí nebo do Krče. Proč nejdete tam?“

J: „Protože jsem se domnívala, že si porodnici můžu zvolit jakou chci. V Praze 4 jsem pouze trvale hlášena a přechodné bydliště mám v Horoměřicích, kde skutečně bydlím a odkud je to sem do Motola nejblíže. (Mimochodem to měla na té kartě napsané, že mým skutečným bydlištěm jsou Horoměřice.) A hlavně proto, že chci dát pupečníkovou krev, což je u vás možné, na rozdíl od Krče a Podolí…“

S: „To potom řekněte paní doktorce na vyšetření, že chcete dát pupečníkovou krev.“

Možná měla za úkol zájemkyně o Motolskou porodnici s termínem porodu shodným se zavíracím termínem posílat do jiných porodnic, to nevím, jen mi to tak připadalo. Ale přece jen mě to trošku naštvalo. Ještě že všichni ostatní už byli velice příjemní a milí.

Pak se na mě „vrhly“ další dvě sestřičky – jedna měřila tlak, ranní moč jsem si pro tentokrát zapomněla, a druhá mi zatím dávala různé informace. Když mi měřila tlak, tak jsem neměla mluvit, jenže jak jsem potom měla odpovídat té druhé, když se mě např. ptala, jestli manžel půjde také k porodu? Nakonec jsme to nějak vyřešily a položené otázky jsem zodpověděla až po změření TK. Obdržela jsem složenku na zaplacení poplatku za otce u porodu (700,- Kč). V poplatku je zahrnutý i přípravný kurs psychoprofylaxe. Už jsem nás i telefonicky objednala na příští čtvrtek ráno. Odpoledne se tento kurs bohužel nepořádá, takže Skoky přijde do práce poněkud později. A další papír, který musíme vyplnit a přinést k porodu je „Dotazník a dohoda o jménu dítěte“.

V tomto dotazníku mě docela pobavil odstavec:

„UPOZORNĚNÍ!!! V případě, že nebude dohoda podepsána od obou rodičů a po vyzvání nebudou podpisy doplněny, oznámí matrika tuto skutečnost soudu, který určí dítěti jméno. Do doby rozhodnutí soudu bude jméno dítěte uváděno: NEURČENO“

Hmm, že by se naše miminko jmenovalo „Neurčeno Skokan“ nebo „Neurčeno Skokanová“? A po čase by dostalo jméno od soudu, tím se asi může pochlubit málokdo….

Ale zpět k těhotenské ambulanci. Takže z přípravny jsem vyšla opět do čekárny a čekala, až mě zavolá lékařka. To už sice trvalo trochu déle, ale určitě se to dalo vydržet. Maminek tam bylo opravdu hodně. Dočkala jsem se a vešla do ordinace k mladé, velice sympatické paní doktorce.

Sepsala si můj chorobopis do karty (různé nemoci jak moje, tak v rodině, úrazy, genetické vady, gynekologické problémy atd.) a pak nastudovala těhotenskou průkazku se záznamy od minulých lékařů. Už z těchto záznamů se jí zdálo, že mám miminko o trochu větší, tak mě ještě pošle na ultrazvuk, aby mi miminko změřili. Monitor se ještě pro tentokrát nekonal. A také jsem paní doktorce říkala o mém rozhodnutí darovat pupečníkovou krev. Zběžně mě informovala o tom, jak odběr probíhá a dostala jsem dva formuláře, které musím vyplnit – jednak „Souhlas s odběrem placentární krve“ a „Výběr“, kde už jsou podrobnější informace o mém zdravotním stavu. Určitě by mi řekla informací podstatně víc, ale jak víte, tak jsem se informovala už předem, proto to nebylo nutné. Po pátečním vyšetření se mi stalo, že jsem krátkou dobu špinila, proto jsem se paní doktorky zeptala, jestli to nemohlo být způsobeno tímto vyšetřením. Potvrdila mi, že to tím bylo způsobeno a po dnešním vyšetření se to s největší pravděpodobností stane také.

Při vyšetření mi brala kontrolní stěry z pochvy, aby při porodu nebylo miminko ohroženo možnou infekcí. Vnitřním vyšetřením mi potvrdila slova mého gynekologa z pátku, že děložní hrdlo je už pěkně měkké a mírně otevřené, takže vše se připravuje na porod. Zítra ale rodit ještě nebudu, zas tak pokročilé to není. Paní doktorka mi ještě prohmatala pánev a je dost prostorná. Dále si poslechla srdíčko takovým tím naslouchátkem, které vypadá jak trubka, a srdíčko prý krásně tlouklo. A to jsme si ještě při vyšetření stačily popovídat jak pěkně mě mimčo kope a jaká jména jsme s manželem vybrali. :))

Poté jsem ještě jednou počkala v čekárně na ultrazvuk, aby tedy miminko změřili, jestli není moc veliké. Číslům, které obsluhující lékař u ultrazvuku ze sebe sypal, jsem nerozuměla, ale závěr je takový, že miminko je asi o 2 týdny větší, než je můj týden těhotenství. Další důvod proč začínám toužit po tom, aby se narodilo opravdu o dva týdny dříve. Nejdřív zavřená porodnice a teď ještě miminko s velikou hlavičkou…. Skoky teď každý den miminku domlouvá, aby si to dobře rozmyslelo a chtělo se mu na svět dříve než 12. června.

Další kontrolu mám naplánovanou na pondělí v 7.00 hod. ráno, kdy mi budou odebírat krev, zda-li nemám hepatitidu C. To je nutné u těch, které dávají pupečníkovou krev. A po odběru už jen počkám na další vyšetření v těhotenské poradně. Shrnu-li to, tak jsem byla zatím v Motole spokojená. Až na jednu malinkou výjimku na mě byli všichni hodní a milí a ordinovali s úsměvem. To se mi opravdu líbí.

Myslím, že hodně z Vás je nedočkavých a chtělo by znát jména, která jsme pro naše miminko vybrali. Pro kluka to problém nebyl vůbec žádný, to se řeklo jméno Adam a bylo napoprvé rozhodnuto. Jen jsme se Skokym nějaký čas dohadovali na jméně pro holčičku. Já chtěla Natálii, Skokymu se jméno líbilo také. Pak jsme ale nějak začali uvažovat o Anežce, hlavně tedy Skoky. Přemýšlela jsem o tom a nenašla jsem žádný jiný vhodný tvar tohoto jména. I když ji budu chtít říct nějak zdrobněle, nebo zvolit přísný tón, když bude zlobit, vždycky to bude Anežka. Asi před měsícem jsem však mluvila se známou a její tetička byla Anežka, lidé jí však říkali Neža. To mi připadá dost drsné a taky to rozhodlo. A Skoky po tom, co slyšel tvar Neža, už souhlasí s Natálkou. Máme tedy vybráno: Adam nebo Natálie. Myslíte, že se miminku budou vybraná jména líbit?

Názory k článku (22 názorů)
už to bude!!! Šárka, syn 13 let, dcera 10 let 17.5.2000 12:33
Pupečníková krev Eva 31, Honzík skoro 4, další mimi v říjnu 17.5.2000 12:47
*Re: Pupečníková krev Káča Skokanová, 37. týden 19.5.2000 9:16
**Re: Pupečníková krev Eva 31, Honzík skoro 4, další mimi v říjnu 19.5.2000 10:38
Pro Kacu Kamila, 32. tyden 18.5.2000 8:39
*volba nemocnice Alena, 22. tyzden 18.5.2000 9:47
**Re: volba nemocnice Káča Skokanová, taky čekatelka 19.5.2000 9:47
*Re: Pro Kacu Káča Skokanová, 37. týden 19.5.2000 9:43
**Re: Pro Kacu Kamila, 37. týden těhotenství 23.5.2000 11:52
jméno Hanka, 2 malé dcery 18.5.2000 10:12
jmena magda (zatím bez miminka ve výhledu) 18.5.2000 10:16
kontakt na lékaře Jarmila 18.5.2000 12:9
Držím palce Veronika (16. týden těhotenství) 18.5.2000 17:44
Tak Káčo, která dřív ? Lenka P.,miminko se narodí za 7dnů 19.5.2000 10:43
Držíme palce Jolana, Honzík 14 měsíců 21.5.2000 22:21
Jméno Petra , 25. týden 22.5.2000 14:30
Malovani v Motole Michaela Ludvikova 2 slecny 22.5.2000 23:42
taky jsem rodila v Motole Hanka, Jáchym 4 týdny 25.5.2000 21:42
*Re: taky jsem rodila v Motole Káča Skokanová 26.5.2000 13:35
**Re: taky jsem rodila v Motole Michaela, 1 dítě 26.5.2000 13:42
**Re: taky jsem rodila v Motole Gabriela, 1,5syn 2.6.2000 21:47
***Re: taky jsem rodila v Motole Zdeňka+Zdeninka 1,5 roku 4.6.2000 23:17
Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.