tisk-hlavicka

Jak jsme pekli chleba

28.7.2004 Eva Gardošová, MŠ Světlogorská, Tábor Informatorium 3-8 8 názorů

Chleba byl pohádkový, do zlatova vybarvený a chutnal jako ta největší lahůdka. Nejvíce chutnal malým pekařům.

Na první pohled se zdá být týdenní téma „Kdo, co, čím“ zcela jasné. Pro nás učitelky běžná záležitost. Máme zkušenosti a víme, jak si rozvrhnout jednotlivé činnosti podle názvu týdenního plánu. Určitě to bude rozhovor o zaměstnání rodičů s využitím obrázků, nápodoba pracovních činností, hádanky, vytleskávání slov. Písnička nebo básnička je úplnou samozřejmostí. Při pobytu venku si všimneme, jak lidé pracují, můžeme se pokusit nakreslit nebo namalovat člověka v pohybu. A to je všechno? Proč nezkusit něco nového? Co kdybychom si upekli třeba chleba?

Děti se pro nápad paní učitelky Dany okamžitě nadchly. Co budeme potřebovat? Kdy se pustíme do práce? Otázky a otázky. „Děti, zítra si přivstaňte.“ Je nutno dodat, že ani rodiče nezůstali ušetřeni nadšení dětí. Tatínek Terezky telefonoval ještě pozdě odpoledne do mateřské školy, aby se informoval, v kolik hodin ráno má přivést dcerku, aby nepřišla o pečení chleba.

Ráno zadělala paní učitelka Dana kvásek. V míse připravená mouka, voda a další přísady se začaly zvolna měnit v těsto. Děti se střídaly u mísy a s vařečkou podle svých sil podebíraly vzniklé těsto. Zuzanka měla mouku i na nose a vypadala jako opravdová pekařka. Když těsto kynulo pod utěrkou, děti okolo něj chodily po špičkách. To aby se neleklo a nespadlo.

Písnička Dělání, dělání vyplnila poslední volný čas před vyklopením těsta na vál. To už umyté ruce dětí hnětly těsto. Malí pekaři si vyzkoušeli, jaké je těsto poddajné a hladké. Vytvořený pecen chleba potřela paní učitelka osolenou vodou a donesla do kuchyně. Zkušené paní kuchařky, ochotné udělat pro děti cokoliv, slíbily, že budou hlídat, aby se chleba dobře upekl.

Z vycházky děti tentokrát nezvykle spěchaly. Vůně chleba zaplnila celou školu. Kdo měl nohy, utíkal rovnou za nosem až k upečenému chlebu. Chleba byl pohádkový, do zlatova vybarvený a chutnal jako ta největší lahůdka. Nejvíce chutnal malým pekařům. I já tam byla a chleba jsem jedla. Komu se sbíhají sliny, ať si chleba upeče. Přikládám recept:

1 kg hladké mouky, 6 dkg droždí, 2 kávové lžičky kmínu, 2 kávové lžičky soli, 2 polévkové lžíce octa, 1 kávová lžička cukru, 3 sklenky od hořčice vlažné vody. Do mísy dáme mouku, kvasnice, posypeme cukrem, přidáme kmín, půl sklenky vlažné vody a necháme zkvasit. Přidáme sůl, ocet, zbytek vlažné vody a vypracujeme těsto. Necháme kynout asi půl hodiny. Na suchý plech vysypaný moukou položíme těsto a necháme 15 minut kynout. Potřeme slanou vodou a pečeme 55 minut. Vypneme troubu, potřeme chléb slanou vodou a necháme ještě 20 minut v troubě dojít.

Článek vyšel v tištěné verzi časopisu Informatorium 3-8, který vydává Portál.

INFORMATORIUM 3-8 je časopis pro výchovu a vzdělávání dětí od 3 do 8 let v mateřských školách a školních družinách.
Názory k článku (8 názorů)
receptík Kočulka 28.7.2004 15:20
*Re: receptík kobliha s koblížkem Kubíkem 28.7.2004 22:38
*Re: receptík Caty 9.9.2004 9:58
Povzdechnutí Zdenda 29.7.2004 11:12
chleba Yukona 1.8.2004 21:47
*Re: chleba Svetlana. 2.8.2004 8:54
Pečeme chleba Šárka K 9.8.2004 8:23
Chlebík Robert, 1cipís  24.8.2004 21:58




Článek se vztahuje k období asi

Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.