| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Pomozte Filípkovi

 Celkem 216 názorů.
 Alena 
  • 

pomoc je snad samozřejmostí 

(4.5.2005 10:15:49)
Tady snad ani není co řešit. Myslím, že je naprosto samozřejmé pomoci. Když můžeme posílat pomoc někam do cizích zemí, proč bychom nepomohli doma! Ale stejně bych se zeptala: A co ta paní vychovatlka nebo vychovatelky, které to zavinily (nebo nezavinily ?)Co jejich svědomí co se týká pomoci !
A lhostejnost lidí z obce, to je opravdu zarážející, ale bohužel v dnešní době to ani nepřekvapuje. Ale věřím, že jsou ještě lidé, kterým takové neštěstí lhostejné není a budou ochotni pomoci alespoň trošku.
 KK 
  • 

Re: pomoc je snad samozřejmostí 

(4.5.2005 11:02:13)
Souhlasím, tady v tomto případě si celá rodina i Filípek samozřejmě zaslouží, aby se o nich vědělo a aby pomohl každý, kdo může. Vždyť i "málo" někdy znamená více, zvláště, když si tohle řekne většina lidí a pomůže.
 Mirka, 8-ročný syn 
  • 

Re: Re: pomoc je snad samozřejmostí 

(6.5.2005 15:37:35)
Ach, Monty, keď čítam Tvoje príspevky, mám chuť už iba dodať: ,,Podajme si ruky a odpustime si navzájom". Takto to ale v reálnom živote nefunguje, a to vravím z vlastnej skúsenosti. Z určitého uhlu pohľadu máš samozrejme pravdu - tie učiteľky budú zrejme takisto poznačené do konca života, a snáď aj ich rodiny. To ale nijako neznižuje ich vinu. Boli totiž zodpovedné! Vieš, sú nehody a nehody. Ako tu písala jedna učiteľka, v každej chvíľke sa môže niečo zlé stať, ,,ale snažím sa" (toto riziko eliminovať). Vo Filipkovom prípade to bolo inak - tam prišlo k trestuhodnému zanedbaniu základných povinností pedagogického dozoru, tam sa NIKTO NESNAŽIL. Dokladá to fakt, že chlapec nikomu nechýbal, že sa na to, čo sa stalo, prišlo tak neskoro. Dieťa sa môže začať topiť, tomu asi ani učiteľ nezabráni, keby ale dával pozor, následky by neboli také, aké sú. Píšeš, že pre učiteľov je stretnutie s rodinou chlapca nočnou morou, a že je to vlastne normálne. Normálne možno ano, ale nie je normálne, že vinníci tieto pocity nedokážu a nechcú prekonať a správajú sa ako zbabelci. Svedčí to o ich skutočnom charaktere. Nemám chuť odsudzovať, len Ti poviem svoj príbeh: pred pár rokmi ma zrazilo auto - vodič ma údajne nevidel. Mala som vtedy doma sotva ročné dieťa, ktoré mohlo zostať v okamihu sekundy bez matky. Vodič ma naložil do auta a odviezol do nemocnice. Na duši zrejme cítil to, čo cítia tie učiteľky, len s jedným rozdielom - nezachoval sa ako hyena! Prišiel za mnou do nemocnice, zaujímal sa o môj zdravotný stav. Myslíš, že preňho to nebola nočná mora, že nemal strach stretnúť sa so mnou? Monty, ani ja neviem, čo sa môže v živote prihodiť, či vlastnou vinou neublížim ľuďom, ktorých milujem alebo niekomu cudziemu. Viem si skutočne predstaviť, aké muky b y som v takom prípade prežívala a možno by som ani nemala odvahu ďalej žiť. Je to ale vždy o charaktere človeka, o sile jeho morálky. Aj človek, ktorý ma zrazil, mal na výber - mohol si hovoriť, že vlastne za nič nemôže, a strkať hlavu do piesku, on sa ale rozhodol, podal mi pomocnú ruku a povedal: Prepáčte a odpustite, hoci vtedy netušil, či mi nezostanú nejaké následky.
 Haňa 
  • 

Re: pomoc je snad samozřejmostí 

(4.5.2005 11:14:33)
je nás v zemi přes 10mil. lidí, kdyby dal každý jenom jednu korunu, tak to pomůže. Ono je ale asi pohodlnější dělat, že nic nevidíme. Je mi z toho občas smutno, z té lhostejnosti k druhým.
 Kamila B+ Honzík10/04 


dotaz 

(4.5.2005 15:21:49)
Chci se zeptat,jsem takový technický tip:-).....chci poslat peníze přes internet banking,to stačí opravdu zadat jen číslo účtu?Nic víc,chtějí tam po mě,VS,číslo banky....nevím si vůbec rady?
 Haňa 
  • 

Re: dotaz 

(4.5.2005 15:53:58)
mělo by stačit jenom číslo účtu, ale některé aplikace IB to neberou, to potom stačí napsat VS 9, KS 0558 - neutrální čísla, jinak vše proběhne v pořádku
 Kamila B+ Honzík10/04 


Re: Re: dotaz 

(4.5.2005 18:52:07)
Haňo děkuju moc:-)jdu to zkusit
 Jana + 2 


Re: Re: pomoc je snad samozřejmostí 

(4.5.2005 20:20:21)
Cely pribeh je dost smutny. Moje mamka je ucitelka a jelikoz jsme s ni kdysi jezdila pravidelne jako dozor na vylety a to i na koupaliste, tak vim, jak se tam maji ucitele chovat. Nechapu, co delali ve chvili, kdy se Filip topil. Celou vec bych dala k soudu, reportaz jsme nevidela, takze nevim, jestli s euz soudili, ale ja bych takoveho ucitele ucit nenechala. No a hlavne nechapu pristup lidi na vesnici, to jako proc nesouhlasi s pomoci rodine? To jsme opravdu nepochopila. Ale hadam, ze kazdy z tech starych prdolu by si pridal na duchodu. To ze nekdo znicil nekomu zivot je uz asi nezajima.
 Olina 
  • 

Re: pomoc je snad samozřejmostí 

(5.5.2005 7:20:21)
Myslíš, že ve městě by ti ty peníze někdo dal? Miliony korun celá léta? Bez soudu ani náhodou. Reportáž jsem neviděla, ale nevěřím, že všichni lidé v dané obci mají stejný názor, jaký prezentovala televize.
Tomu chlapci nepomůže, když budete někoho osočovat. Musíte získat peníze a zapojit co nejvíc lidí. Navíc jednorázová sbírka nepomůže, je to na léta. Budete muset zařídit nadaci, když jste tak chytré, všemu rozumíte a věříte tomu, co vám nabulíkuje televize. Je supr, jak jste z toho všechny zhnusené, tak jsem zvědavá, co uděláte. Asi jen to co já, přispějete pár korunami, že jo? Tak příště radši mlčte.

 kolemjdoucí 
  • 

Chytré Olině 

(5.5.2005 12:15:11)
píšeš:"... všemu rozumíte a věříte tomu, co vám nabulíkuje televize".

Včem knkrétně myslíš, že nám ČT věší bulíky na nos?
 Olina 
  • 

Návrh-něco jako s Terri S. 

(5.5.2005 16:17:35)
Třeba by šlo nechat zemřít žízní podobně jako Terri.
 Lucínek , 8letý syn Filip 
  • 

Re: Návrh-něco jako s Terri S. 

(5.5.2005 17:37:43)
????????máš vůbec vztah ke svým děckám????nemůžu uvěřit tomu,že jsi máma!Terri a Filip jsou dva úplně odlišné příběhy!podívej se na tu reportáž na stránkách Novy v archívu
 Kamila 
  • 

Re: Návrh-něco jako s Terri S. 

(5.5.2005 18:12:53)
Olino, reportáž jsi neviděla, kritizuješ tady tyto lidi, kteří aspoň chápou a chtějí pomoci, že prý mají raději mlčet, ale ve skutečnosti bys měla mlčet Ty. Jsi tak hloupá a omezená, že Filípek, ačkoli postižený je možná duševně bohatší. Jsem hodně tolerantní člověk, co se týče názoru druhých lidí, ale co je moc to je moc. Největší neštěstí je holt srážka s blbcem.
 zauzka 


Re: Návrh-něco jako s Terri S. 

(5.5.2005 19:14:22)
jsi zlá a plná nenávisti a asi víš proč na sebe neudáváš kontakt!!!
 Jana + 2 


Re: Re: pomoc je snad samozřejmostí 

(5.5.2005 17:11:50)
Olino, a ja myslela, ze diskuse jsou k tomu, aby tam lide rekli svuj nazor. Moc inteligentni asi nebudes, ze? Jana
 adiska 
  • 

Re: pomoc je snad samozřejmostí 

(5.5.2005 9:24:35)
ano, ted vam prijde, ze pomoc je samozrejmosti. tlak medii, odprezentovana reportaz, clanek na webu, to vse vas "donutilo" myslet si, ze tohle dite proste musi za kazdou cenu zit.... kdyz rodina sezene milion, tak prezije dalsi rok. ale jak to bude pristi rok? a dalsi? a dalsi? opravdu bych si moc prala, aby se filipkuv stav zlepsil, ale tak trochu pochybuju, ze by se zlepsil natolik, ze by mohl svobodne behat po svete a premyslet. jeho koma je hluboke, pokud se zlepsi, bude to "pouze" na urovni vydavani urcitych zvuku. ja vim, ze rodice ho miluji, ze se o nej staraji na 1* a ze i takove zlepseni bude pro ne OBROVSKY uspech a pokrok. je nutne se ale zamyslet, zda je s takovym zivotem spokojeny a stastny filipek.
 Líza 


Re: Re: pomoc je snad samozřejmostí 

(5.5.2005 9:55:16)
Adisko, asi jsem nepochopila, kam svým příspěvkem míříš...
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: pomoc je snad samozřejmostí 

(5.5.2005 10:10:51)
Mám jenom poznámečku k těm výkřikům o lynčování viníků...
Každý člověk někdy udělá chybu a někdy bohužel má ta chyba strašné následky, které už nelze napravit. Ano, ti učitelé bezesporu porušili pravidla - ale kdo z vás nikdy žádná neporušil? Nikdy jste nejeli vyšší než povolenou rychlostí, nevezli "jen na pár metrů" dítě bez sedačky, pokaždé se připoutáte v autě, nikdy jste ani na vteřinu nepustili své dítě z očí na pískovišti nebo třeba na zahradě? Nikdy jste si neřekli "no co, vždyť se přece NEMŮŽE nic stát?"
Podobné věci se stávají, je to smutné, ale je to tak. Každou chvíli se stane smrtelná nehoda, nějaké dítě se utopí, odněkud spadne... a vždycky je tam někde "viník", který tomu mohl zabránit. Jenže nikdo předem neuvažuje o všech možných důsledcích svých činů. Nedávno v Praze vykolejila tramvaj a zabila dva lidi - třetí žena je v tak vážném stavu, že už zřejmě nikdy nebude schopna zařadit se do běžného života. Kdybychom brali v potaz všechno, co se nám nebo našim dětem může stát, tak nemůžeme jezdit ani v MHD, dokonce ani chodit po ulicích (občas na někoho spadne lešení nebo v zimě rampouch ze střechy), hodně smrtelných úrazů nebo úrazů z trvalými následky se stane i doma, takže tam také nejsme zcela v bezpečí.
Nemyslím si, že by kdokoli z nás měl právo soudit. Nevíme, co ti učitelé prožívají. Nejsem si jistá tím, že by to byly bestie, kterým je to fuk. Jejich chování je přirozená obrana člověka, který už tak dost platí za svou chybu a jakákoli přímá konfrontace s jejím následkem (tzn. s Filípkem nebo jeho rodiči) pro ně může být psychicky neúnosná. Prosím vás, zkuste si představit, že jste na místě Filípkových rodičů - vy byste opravdu chtěli, aby ti učitelé PROJEVOVALI ZÁJEM??? Uvědomte si, že při každém pohledu na ně by vás dostihly trýznivé myšlenky, obviňování, vztek; protože ONI za to můžou a JIM se nic nestalo! Ano, oni určitě můžou poslat peníze, aby si "vykoupili černé svědomí". Ale v tomhle případě ty peníze nejsou zas až tak důležité, protože Filípkovi zdraví NEVRÁTÍ. Kdyby existovala jakákoli naděje na zlepšení jeho stavu - myslím výrazné zlepšení - pomocí operace v zahraničí nebo nákladné rehabilitace, tak ano. V tomhle případě je to odpustek s nepatrnou hodnotou.
Kdysi jsem viděla film o matce, která zabila vraha svého dítěte. Záměrného vraha, tuším nějakého pedofila, který holčičku unesl, mučil a následně zabil. V takové situaci bych možná jednala stejně - třeba proto, aby se nic podobného nemohlo opakovat. Nejsem příznivec trestu smrti, ale domnívám se, že KAŽDÝ úkladný vrah by měl být doživotně eliminován ze společnosti. A pokud to nezvládne justice, musí se o to postarat někdo jiný. Mmch dost vrahů dětí v kriminále nepřežije - oni i zločinci mají svou "morálku" a zločin na dítěti je tím nejhorším vůbec.
Ale v tomhle případě bych skutečně vážila slova. Uvědomte si, že i za vaší chybu může někdy někdo ošklivě zaplatit. A vy to navíc ani nemusíte vědět - co když dejme tomu budete zaměstnaní v potravinářství, nechtěně infikujete nějaké jídlo třeba salmonelou, o které v té době nevíte, to jídlo sní nějaký starý, oslabený člověk třeba po chřipce a zemře? Nebo zahodíte kluzkou slupku, vypadne vám třeba cestou k popelnici, uklouzne po ní stařeček, zlomí si nohu v krčku a v nemocnici zemře na přidružené komplikace? To, že o tom víte, je sám o sobě dost velký trest.
Jediné, co můžeme, je modlit se, aby se nám ani našim dětem nic podobného nestalo - můžeme se chovat co nejzodpovědněji umíme - ale právo soudit a odsuzovat skutečně nikdo z nás nemá... Na místě těch učitelů mohl být kdokoli z vás.
 Líza 


Re: Re: Re: pomoc je snad samozřejmostí 

(5.5.2005 10:16:49)
Monty, smekám.
 Louise 
  • 

Re: Re: Re: pomoc je snad samozřejmostí 

(5.5.2005 11:42:57)
Monty, já s Tebou v zásadě souhlasím s tím, že stát se to může každému. Vím přesně, kam míříš se svými argumenty. A často si říkám - co kdybych někomu ublížila já, nebo moji blízcí? Ale to není omluva. Pokud se to stane, a někomu zničím život, je to doživotní úděl i pro vinníka. Součástí trestu musí být i náhrada způsobené škody, minimálně v materiální rovině. Nedá se nic dělat, v tomhle směru fandím všem soudům o peníze pro poškozené - pokud se dají vysoudit statisíce za pomluvu, kolik by mělo být za zkažený život? Učitelé mají zodpovědnost za děti, a takhle to vypadá, když poruší pravidla a způsobí někomu újmu. Nedá se nic dělat, pokud je to jejich vina, pak ať z toho mají doživotní závazek se o to dítě finančně starat. Kdo jiný by to měl udělat?
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: Re: pomoc je snad samozřejmostí 

(5.5.2005 12:20:42)
Louise,
samozřejmě že lidé by měli nést odpovědnost za svá pochybení. Pokud jim soud uloží peněžitý trest, je to jedině správně. Kdybych o tom rozhodovala já, měli by navíc všichni doživotní zákaz práce ve školství.
Spíš jsem měla na mysli to, že od nich nelze čekat, aby třeba za Filípkem chodili a nabízeli rodičům JINOU pomoc než materiální (peníze se dají poslat na účet anonymně a nemusíš přitom dárce vidět), protože to nikomu ze zúčastněných prostě nemůže pomoci. Spíš naopak. A i kdyby si ty učitelky nechaly dobrovolně strhnout kůži z hlavy, Filípek z toho nebude nic mít.
Druhá stránka věci je ta, že viníci určitě nebudou nijak zámožní lidé, mají určitě své rodiny... a teď nastává jakási druhá morální rovina causy. Pokud jim soud uloží peněžitý trest, budou tím bohužel trpět i jejich děti. A pokud jsou ještě malé, nebudou schopny pochopit, že jejich maminka/tatínek prostě MUSÍ nést odpovědnost za své pochybení až do té míry, že se to odrazí i na nich. To je jako s těmi popelnicemi - mentalita lidí na vesnici, kde se všichni znají a vidí si do talíře, je opravdu trochu jiná. Na vesnici byli lidé vždycky zemitější, dalo by se snad říci i "méně empatičtí" k podobným záležitostem, protože oni sice POLITUJÍ maminku Filípka, možná si budou po straně špitat, jak je to hrozný neštěstí, ale ta solidarita je jen "odsud podsud". Já to nechci moc rozmazávat, nerada bych se někoho dotkla nebo v někom otvírala bolestivé rány, ale skutečnost je taková, že čím tvrdší život, tím je jaksi... realističtější a méně emotivní. Zkusím to na příkladu trochu odjinud - na vesnici jsou například mentálně postižení lidé daleko víc integrováni do života v tom smyslu, že v něm daleko víc "žijí"; v uzavřené komunitě není prakticky jiná možnost. Chodí normálně po vesnici, nikoho nepřekvapí nebo nevyleká, když halekají nebo dělají něco "nepatřičného", prostě jsou součástí společnosti - ve městě je ta možnost přirozené integrace daleko menší, protože nemůžete objet celou Prahu nebo Brno a každému extra vysvětlovat, že váš příbuzný je mentálně postižený a může se stát, že na něj někde bafne nebo na něj bude pokřikovat sprosťárny. A i chování lidí k postiženému je odlišné - na vesnici řeknou "Karlíku, to se dělá? Počkej, povím to na tebe mamince!"; ve městě buďto dělají, že nic nevidí a neslyší, nebo znechuceně komentují "jak je možný, že nám tady tohle běhá volně".
Navíc princip kolektivní viny (viz ty popelnice) mi taky nepřijde z principu správný. Pomoc, aby si jí mohl člověk vážit, musí být dobrovolná, musí pramenit z čistých pohnutek a ne "z musu". Pokud trest - morální satisfakci - pak takový, který se dotkne přímo viníka a nikoho jiného. A z tohoto úhlu pohledu lze pochopit i přístup soudu, protože tady nelze potrestat JEN viníka, ať už rozhodne jakkoli. Pro viníky v tomhle případě zůstává jediný trest a to je svědomí. Nevím, kde ti učitelé bydlí, ale myslím, že opravdu účinný trest by pro ně byl, kdyby museli žít na stejném místě jako Filípek a jeho rodiče, potkávat je, vidět následky své chyby. Jenže to by musel být splněn druhý předpoklad a to ten, že si na jejich blízké nebude nikdo ukazovat prstem ("podívejte, to je syn/dcera toho vraha, to bude stejný prevít jako jeho máma/táta"). Což je bohužel v našich podmínkách - zejména na maloměstě - nereálné.
Jsou situace - a tahle k nim patří - kdy je velice těžké rozhodnout o správné míře potrestání skrze spravedlnost, definovanou v trestním zákoníku...
 Louise 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: pomoc je snad samozřejmostí 

(5.5.2005 18:53:26)
Nojo, Monty, jenže výsledkem toho symbolického trestu je, že teď docela cizí lidé skládají svoje peníze, aby ten chlapeček měl za co přežít. Jasně, že to určitě není hezké, že by se rodiny těch lidí měly omezovat třeba ještě desítky let, ale ještě míň hezké a míň spravedlivé mi připadá, že by se měla omezovat Filípkova rodina. TO není fér. Podívej: když v důsledku špatného rozhodnutí nacpeš všechny svoje úspory do pochybného podniku, a už je v životě neuvidíš, tak prostě neseš následky tohoto špatného rozhodnutí - nejezdíš do Jugošky, nepořídíš si, co bys jinak mohla.. neseš následky špatného rozhodnutí. A neseš je tak dlouho, jak dlouho trvají. A tvoje rodina s tebou, ať se jim to líbí nebo ne.. Ti učitelé udělali špatné rozhodnutí, kterým způsobili následky někomu jinému. Je naprosto fér, aby nesli následky tak dlouho, jak trvají.. Proč by je za ně měl přebírat někdo jiný? Třeba celá vesnice? Nebo Filípkovi příbuzní?
V morální rovině mi to připadá, že lidi absolutně nejsou zvyklí nést zodpovědnost za svoje chování a jednání. Ani v té rovině přiznání viny (nevím, jestli někdo z nich u soudu řekl, že se cítí vinen, že je mu to líto a že se omlouvá) ani v rovině následného trestu (způsobil jsem škodu, musím ji nahradit) Ale to je asi daleko širší problém, než abychom ho tu vyřešili.
 Sara 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: pomoc je snad samozřejmostí 

(5.5.2005 19:03:36)
Vydela jsem clanek a pribeh rodiny Nemocve a muzu vam rict ze mi je z toho na nic.Jak muzou byt tak zly lide nechapu .
Drzim a moc fandim pani Nemcove a budu se snazit jim pres nasi charitu pomoc.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: pomoc je snad samozřejmostí 

(5.5.2005 19:15:33)
Louise,
ty následky potrvají CELÝ ŽIVOT. Na obou stranách - samozřejmě, Filípek je na tom nesrovnatelně hůř. Ale ani v kůži těch učitelek bych nechtěla být, jim rozhodně není nijak zvlášť.
Když investuju do podniku, který zkrachuje, tak nesu následky po omezeně dlouhou dobu. Anebo třeba napořád - ale špatný svědomí z toho, že jsem rodinu připravil o peníze je přece NESROVNATELNÝ se špatným svědomím z toho, že jsem vlastní vinou zničil život malého dítěte. A ty následky tam nejsou zdaleka jen materiální - to by bylo vůbec to nejmenší.
Tohle je fakt už filozofické téma, kdo má nebo nemá na něco doplácet... nevím, mě by byla milejší účast těch cizích lidí, co to dělají dobrovolně, než si právně vymoci náhradu na kterou sice ze zákona mám nárok, ale za kterou je nějaká zášť - brala bych to jako "oko za oko, zub za zub" - hmm, asi je moje pojetí humanity a solidarity docela složitý na vysvětlování, asi je čas toho nechat. :o(
 zlatokaci 
  • 

Reseni? 

(5.5.2005 20:26:00)
Soudit se je v poradku, pokud nekdo utrpi skodu a vinik je navic znam. Proc by mel clovek cekat jako zebrak, zda se nekdo slituje? Samozrejme - ty ucitelky by ze svych platu tezko zaplatily nekolik milionu, ale resenim by bylo, kdyby skoly (nebo jejich zamestnanci) byly pojistene pro takoveto pripady. Stat se muze ledacos :-(((
 Petra 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: pomoc je snad samozřejmostí 

(7.5.2005 20:07:49)
Souhlasím, učitelky strašlivým způsobem pochybily, ale vrátit se to už nedá. Myslím, že si následky ponesou celý život, možná na tom jsou hůř než Filípek, protože on je oběŤ a sympatie budou na jeho straně. Pochopitelně. Ale ty učitelky asi ještě nesebraly odvahu k omluvě. Dovedete si to představit, můžete třeba nějaké dítě nerady srazit autem nebo něco podobného, jak pak jdete se podívat do očí rodičům?K tomu je potřeba hodně odnahy, ale je to nutné se omluvit a říct, jak je jim to líto, a já věřím, že je.
Člověk si nad takovýmhle článkem uvědomí, jaký je to obrovský dar mít zdravé a šťastné dítě, jenže v koloběhu života se na to často zapomíná, vážit si každé šťatné chvilky. Zabýváme se malichernostmi, osočujem se, závidíme, nenávidíme a pak stačí pár okamžiků a životní priority jsou úplně někde jinde. V ezoterice se tvrdí, že nic není náhoda, že vše má svůj smysl.
Často se zamýšlím nad životem a zkoumám, jestli žiju správně, ale nevím nevím.
 Lucka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: pomoc je snad samozřejmostí 

(6.5.2005 13:43:28)
A jses si tak jiste, ze to spatne rozhodnuti udelali ucitele.
Ano, mozna uz prvni spatne jejich rozhodnuti bylo byt ucitelem. Vi vubec nekdo, co se tam opravdu stalo?
Zda proste nekso neporusil nejaky zakaz? A tim nekdo nemusel byt ucitel?
 Lucínek , 8letý syn Filip 
  • 

Re: Re: Re: pomoc je snad samozřejmostí 

(5.5.2005 16:14:52)
nesouhlasím stebou,každý jsme za sebe a své činy zodpovědní,žijeme v právním státě a to že byli ředotela vychovatelky odsouzení k půl roku podmíněně mi za zmařený lidský život příjde směšné ale kdyby si šli sednout tak se tím taky nic nevyřeší,to že paní Němcová v reportáži říkala,že by jí pomohlo kdyby přišli a pomohli jí např.,rozcvičit Filípka,tomu taky moc nevěřím,já osobně bych je nechtěla vidět.Ale určitě měli být odsouzení k finančnímu trestu,ve prospěch Filípka a jeho rodina,vždyť to byla jejich práce,jejich zodpovědnost a i jejich vina!!!!!!!Můj muž dělá taxikáře a kdyby někoho zmmrzačil v autě,tak bude platit bolestné do konce života,zdravotní sestry jsou na tom stejně,podají špatnou dávku léků a jdou sedět taky!Proboha otevřete oči,toto není nehoda,to je nezodpovědnost a ta musí být potrestána!Zkuste se vžít do bezmocnosti a zoufalství jeho maminky!Ona měla krásného zdravého kluka a teď?Kdo za to může???????
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: Re: pomoc je snad samozřejmostí 

(5.5.2005 16:42:19)
Nejde se do nikoho vžít. Pocity lidí v podobných mezních situacích jsou nepřenosné a nesdělitelné. Ale zkus si aspoň představit tohle:

Jsi malé dítě - dejme tomu sedmi, osmileté - bydlíš s rodiči na malém městě. Tvoje maminka je učitelka a vinou TRESTUHODNÉ NEDBALOSTI během jejího dozoru, který nevykonávala tak, jak měla, se vážně zraní a doživotně zmrzačí jiné dítě. Mohl to docela dobře být i tvůj spolužák nebo kamarád. Maminka bude psychicky na dně, bude hnána k trestní odpovědnosti, doma už nejspíš nikdy nebude taková atmosféra jako dřív (stejně jako v rodině s postiženým dítětem). Maminka přijde o práci, dostane peněžitý trest, sníží se tvoje životní úroveň. Nedej Bože aby byla maminka samoživitelka. V místě, kde žijete, budeš mít navždycky cejch. Tvoji kamarádi se budou VYPTÁVAT. Budou mluvit o tom, co se stalo s postiženým dítětem, jak je na tom zle. TEBE TO BUDE BOLET. Dospělí si budou šuškat, když tě uvidí. O tom, jak se budou chovat k tvojí mamince ani nemluvě. Potkáš maminku toho postiženého dítěte, podívá se na tebe - jak ti bude?

Myslíš, že tohle je opravdu správný a adekvátní trest? Ty jsi přece jako dítě nic neprovedla a budeš přesto trpět. Stejně jako trpí děti desítek rodičů, kteří se vinou své nedbalosti dostali do podobné situace. Nikdo nemůže za to, jakým rodičům se narodil, jejich viny nejsou vinami jejich dětí.
Ano, kdyby existovala možnost, jak Filípkovi pomoci - třeba prostřednictvím nějaké finančně náročné operace - tak by bylo určitě správné říct viníkům: Jděte a sežeňte ty peníze, i kdybyste měli žebrat. Jenže Filípkovi nic takového nepomůže, peníze pomohou jeho rodičům, usnadní jim péči, kterou budou muset celoživotně synovi poskytovat. Ale nic víc.

Já prostě nevidím moc velkou spravedlnost v postihování dalších nevinných lidí... jedna tragédie se už stala, je opravdu nutné "zadělávat" na další? A opakuji - ti učitelé jsou podle mého názoru potrestaní tak, že bych to nikomu nepřála. Nikdy se nezbaví výčitek svědomí, budou už napořád žít s vědomím, že zničili život malého chlapce VLASTNÍ VINOU, ne nešťastnou náhodou... protože k porušení závazných předpisů podle mého názoru rozhodně došlo. Je skutečně nutné do nich kopat a volat po lynčování, jak tu tolikrát zaznělo?
Žádný člověk, který zavinil neštěstí NEÚMYSLNĚ si to nezaslouží. Kdo je bez viny, ať tím kamenem hodí. Ale já myslím, že by se nemohla zdvihnout jediná ruka.

 kolemjdoucí 
  • 

??? 

(5.5.2005 16:52:21)
Tak potom Monty jsi pro netrestání všech co něco zavinili, mají-li děti. Máš-li děti, které by nevinně trpěli, nejdeš do vězení...Tak nějak podobně to myslíš? Řidič od Nažidel, kdyby měl malé děti, taktéž by dle tebe neměl být zavřený. Nějak mi to nebere hlava.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: ??? 

(5.5.2005 17:12:52)
Kolemjdoucí,
tak jsem to právě nenapsala.
Ten řidič by měl být zavřený podle litery zákona. Třeba i ty učitelky by měly jít do kriminálu. To je jednoduchá rovnice vina = trest. Kdyby s ohledem na ostatní nemohl jít nikdo do kriminálu, tak by tam bylo prázdno, rodinu má každý.
Já mluvila o tom, že největší trest je to, co zavinili. Kriminál nekriminál - ten neřeší to, co se už STALO. Tím, že někoho zavřou, nikomu život ani zdraví nevrátí. Největší trest je s tím žít. Horší neznám. Kriminál je v podstatě symbolický trest, pokud jde o neúmyslné zločiny.
Celou dobu tu píšu jen o tom, že se mi nelíbí odsuzování a hon na čarodějnice. Kdybychom byli všichni schopni posuzovat jen skutečnou vinu a nepřenášet ji dál, bylo by to velice jednoduché... bohužel není.
 Alena 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: pomoc je snad samozřejmostí 

(5.5.2005 16:57:20)
Souhlasím s Monty !
Je to přesně tak jak napsala !
 Lucínek , 8letý syn Filip 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: pomoc je snad samozřejmostí 

(5.5.2005 17:28:17)
právě proto jsem psala o zodpovědnosti,nejen ke své práci,ale i okolí a blízkým,jsem jednou matka a tak nesu zodpovědnost za své činy,už proto nikdy nedopustím,aby se mé dítě muselo za mě stydět,nebo,abych mu připravila nějaké trápení,tím,že udělám něco špatně.v té reportáži bylo vidět,že ani pan ředitel,ani vychovatelky vinu necítí.kdyby jo,chovali by se jinak,proč tady na netu zakládáme fora a diskuze a píšeme články,my co s tím nemáme vůbec nic společného a osud Filipa by nám mohl být lhostejný,protože je nám Filipa a jeho rodiiny lítona snažíme se pomoct v rámci svých možností,ale co udělal pan ředitel a vychovatelky?-----NIC!!!!!jen řekl,že nese uzodpovědnost,ale vinu ne!je to srab a posera a je mu to jedno!To stejné ty vychovatelky,proč nekontaktovaly rodinu?Protože se jedna bála,že neví jak by maminka filípka reagovala,že by jí mohla zmlátit!Co to kecala kráva jedna,bože ,končím,je mi z toho nanic,otevřte oči!už
 Psychouš 
  • 

podnětná diskuse 

(5.5.2005 17:40:28)
už proto nikdy nedopustím,aby se mé dítě muselo za mě stydět,nebo,abych mu připravila nějaké trápení,tím,že udělám něco špatně

Pořád se sám sobě divím, kde beru tolik času a motivaci číst podobné žvásty.
 zauzka 


Re: podnětná diskuse 

(5.5.2005 19:06:07)
proto si říkáš psychouš jinak by jsi toto nemohl napsat !!!
 Lucínek , 8letý syn Filip 
  • 

POMOZTE FILÍPKOVI!!!!!!!!!!!! 

(5.5.2005 22:40:39)
měla to být diskuze o tom jak pomoci Filípkovi a jediné co jsme se od vás dočkali byli přihlouplé žvásty,jak za to pedagogové vlastně nemůžou a že je nesmysl posílat peníze anebo dát Filipa do ústavu a nejlepší na konec-nechat ho umřít žízní!Proboha jste vy vůbec rodičové? a jestli jo,cítíte něco ke svým dětem?až budou večer spát tak se na ně podívejte a pohlaďte je po tváři a zkuste se jen na chvilku vžít do situace paní Němcové,já o tom jen píšu a mám slzy v očích.Ale vaše děti se ráno probudí a zavolají"mámo""táto",ale rodiče Filípka toto už nikdy neuslyší a znova se ptám proč?????zkuste si odpovědět z pozice rodiče takto postiženého dítěte.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: POMOZTE FILÍPKOVI!!!!!!!!!!!! 

(5.5.2005 23:40:11)
Lucínku, možná tedy z tvého úhlu pohledu nejsem člověk - ale nezlob se na mne, Filípkovi se prostě NEDÁ pomoci. Sama chci paní Němcové poslat peníze, protože je to velice smutný osud, stejně jako finančně příspívám na jiné podobné projekty dle svých možností, ale je mi bohužel jasné, že i kdyby dostali miliardu, na Filípkově stavu se nic nezmění. Co je na tom tak nepochopitelného - připustit si PRAVDU? Je hrozná, je pro rodiče rozhodně nesmírně bolestivá, ale je to prostě tak.
Jak si to představuješ ty? Postřílet učitele, celou vesnici poslat na nucené práce? Abychom dokázali CO?
Já chápu jakoukoli pomoc potřebnému jako výraz soucitu a pohnutí nad tragickým osudem. Realita je ovšem jednou daná a jakkoli je to nespravedlivé a hrozné, je to FAKT.
 Romana 
  • 

Re: Re: POMOZTE FILÍPKOVI!!!!!!!!!!!! 

(6.5.2005 22:15:03)
Monty,
jak můžeš vědět, že Filípkovi se pomoci nedá. Myslím, že kdybys byla na místě jeho maminky, také bys věřila a doufala, že se jeho zdravotní stav zlepší. Naděje přece vždycky je. A pro tu naději dělá Filipova maminka právě to, co dělá.
Nesmírně ji za to obdivuji a přeji ji i Filípkovi, ať se jim vyplní.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: POMOZTE FILÍPKOVI!!!!!!!!!!!! 

(7.5.2005 0:30:36)
Romano,
ale já bych to mamince Filípka i Filípkovi taky přála. Bohužel s jeho diagnózou je to prakticky nemožné. Víš, když někdo onemocní chorobou, která je neléčitelná, má pořád naději, že se na ni najde lék. Jenže tady nejde o chorobu, jde o postižení vzniklé dlouhodobým neokysličováním mozku, a mozkové buňky BOHUŽEL umírají definitivně. Nemají schopnost regenerace jako u jiných orgánů.
Věřím, že maminka Filípka pořád doufá. Ale spíš si myslím, že se bude muset jednou smířit s tím, že je jeho stav trvalý. NEPŘEJI JÍ TO!!! Ale všechno tomu zatím nasvědčuje. :o(
Tady je velký střet mezi tím, že většina přispěvatelů reaguje emotivně a nechápe, jak někdo vůbec může uvažovat racionálně. Jenže ono je to někdy nutné. Na otázku, co bych dělala a kde by byla moje humanita, kdyby se něco takového nedej Bože stalo mému dítěti - sjezdila bych půl světa, abych konzultovala jeho stav se všemi možnými odborníky, udělala bych všechno proto, abych mu pomohla... ale kdyby to prostě nebylo možné, MUSELA bych se s tím smířit. Pokud by za tím neštěstím byl konkrétní viník - neúmyslný - asi bych ho nechtěla v životě vidět ani o něm slyšet. Ovšem nejsem si jistá, jestli bych něco chtěla krom toho, aby ho potrestal soud. Když peníze nepomůžou, co s nimi. Za ně si nikdo nekoupí ani čistý svědomí, ani zdraví - rozhodně ne v tomto případě.
 Erica 
  • 

Monty !!! 

(7.5.2005 1:52:39)
Ty rozumis tomu ze jeho matka za kazdou cenu tak jako kazda z nas by doufala ze se Filipkovi stav zlepsi ?? Co pak jsi uplne natvrdla a nedokazes se vzit do jeji situace ?? Ja jen nechapu jak tu sedis u PC a komentujes uz dva nebo tri dny jejich pribeh !!
Zkus se jen na chvili vzit do jeji situace pani Nemcove !!!Nejde to vid ??Boded by to slo .Kdyz si nikdo neprozije tu situaci jako cela jejich rodina tak se mu to dost dobre keca jako tady tobe !!

Nebo jako tady nekdo psal ze by ho meli dat do ustavu ?? Pane boze lidi mate vy vubec srdce ?? To muze opravdu udelat jen clovek bez srdce zbavit se honem postizeneho ditete a sup snim do ustavu !!!

Pises tady Monty ze jim ty penize nepomuzou protoze Filipek se nikdy nezlepsi ale vis co ?? Jim to dava nadeji ze aspon s nima muze byt dalsi den na svete .Tezko tu psat nejaky veci protoze nikdo nechapeme jakou bolest cela jejich rodina ma a hlavne ty nase vsechny keci co tu pisem jim taky nepomuzou takze jestli jim nekdo chcete pomoct tak ne prispevkama ale dejte jim aspon nejakou tu castku .Jim to pomuze a vy kvuli tomu neschudnete ale udelate dobry skutek a jednou se vam to varti verte mi !!!
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Monty !!! 

(7.5.2005 2:15:46)
Už se k tomu fakt nechci vracet ani se pořád opakovat...
Nikdo se nemůže VŽÍT do situace, ve které nebyl. Může si to představit, ale není to totéž.
Já jsem komentovala pouze to, že se mi nelíbí hysterické osočování učitelů a výkřiky typu "měli by chcípnout" (nebudu listovat, abych našla přesné termíny, tohle je improvizace). V úplně prvním příspěvku jsem napsala jen to, že chyby dělá občas každý a bohužel na ně někdy někdo hnusně doplatí, jako v tomto případě. Jak se to dál zvrtlo, za to už skutečně nemůžu.
Asi nemá smysl vysvětlovat všem, co jsou PŘESVĚDČENÝ O TOM, že jim by se nikdy nemohlo nic takového stát (myslím, že nemohou udělat chybu, za kterou by někdo těžce zaplatil), že MOHOU. Můžu vám všem jen přát, aby se vám to nestalo, protože to nepřeju nikomu.
Nevím o tom případu nic víc než všichni ostatní. Ale, a vím, že to bude znít strašně cynicky, když přijdu při nějaké nehodě o ruku, tak se nemůžu upínat k zázraku, po kterým by mi narostla nová, protože mi prostě NENAROSTE. To není věc víry, ani naděje, to je prosté smíření se s danou situací.
Nejsem doktor, ale jakž takž vím, jaké jsou nebo nejsou možnosti medicíny. Co je tak zvráceného na tom přiznat si, že došlo k strašné tragédii s trvalými následky, když všechno nasvědčuje tomu, že to tak je?
A taky jsem tu psala, že paní Němcové ráda pošlu peníze, abych jí pomohla v situaci, do které se nezaviněně dostala a která je mimořádně smutná. Ale k tomu, aby Filípek mohl mít stejný život jako měl před tím neštěstím to prostě NEPOMŮŽE.

To je z mé strany vše a skutečně se k tomu už nehodlám vyjadřovat.
 Šáry 
  • 

Re: Re: Monty !!! 

(7.5.2005 10:58:28)
Já si přesto myslím, že naděje umírá poslední a vůbec se nedivím Filípkovým rodičům, že se upínají k možnosti, že jejich syn bude zase jednou v pořádku. Medicína jde mílovými kroky kupředu a některé věci, které byly před deseti, dvaceti lety čirá utopie, jsou dnes možné nebo budou možné za deset let. Naprosto chápu lidi, kteří uvažují, že čím déle svého syna udrží naživu, tím větší bude naděje, že se i pro něho najde lék.

Jistě to neplatí ve všech případech a já nejsem lékař, abych věděla, jaké jsou Filípkovy skutečné šance. Ale reakce jeho rodičů je naprosto pochopitelná a myslím, že by tak asi zareagovalo více lidí.

Jiná věc je ale medializace toho případu. Necítím se povolána soudit ty učitele, to už udělal soud, který je k tomu určen. Nikdo z nás je nezná. Možná jsou to jinak slušní lidi, kteří se dopustili hrubého pochybení s tragickými následky. Možná jsou to cynici, kterým je to skutečně jedno. To nevím. Ale většina z nás o nich ví jen ze stránek novin a Internetu, a to je dost málo. A většina z nás si zaplaťpánbu vůbec nedovede představit, co člověk prožívá, když se sám takové chyby dopustí. V tom má Monty pravdu, to se prostě představit NEDÁ.

Vzpomínám si na případ medializovaný asi před dvěma lety. Učitelka při tělocviku nutila běhat dívku, která měla skrytou srdeční vadu, o níž nevěděli ani lékaři, ani rodiče. Dívka to bohužel nepřežila, a média se velmi nevybíravě vrhla na tu učitelku, jak to, že to nevěděla, a v podstatě ji obvinila, že je to její vina.

Pak se do tisku dostalo pár případů mladých sportovců, kteří se zčistajasna na hřišti zhroutili a bylo po nich, také vinou nějaké skryté vady. Nikdo to netušil, i když pravděpodobně chodili na pravidelné prohlídky.

ROzhodně nechci srovnávat učitele Filípka a učitelku té dívky, protože oni se pravděpodobně skutečně dopustili hrubého selhání, ale ta učitelka v tom byla nejspíš zcela nevinně.

Ale přimělo mě to k zamyšlení nad tím, jak snadno nás média dokážou ovlivnit a "poštvat" proti někomu, aniž bychom SKUTEČNĚ o případu něco věděli.
 LAJ 


Filípek 

(7.5.2005 14:21:20)
Poslední příspěvek patříl k Pomozte Filípkovi, ne Zuzance :o)
 zauzka 


Re: Erico..... 

(7.5.2005 8:20:42)
děkuju za Filípka .......
 Michala 
  • 

Re: Re: Re: POMOZTE FILÍPKOVI!!!!!!!!!!!! 

(8.5.2005 17:15:56)
necetla jsem vsechny prispevky,tak se do me nepoustejte pokud jsem neco prehledla, ale musim souhlasit s Monty a jejim racionalnim pohledem na celou vec. Z lekarskeho hlediska je Filipkuv stav opravdu temer nemenny, cvicenim a obrovskym usilim muze dojit k urcitemu zlepseni a prodlouzeni jeho zivota,ale to je asi vse, pokud tedy neverime na zazraky. Mam podobne postizenou tetu, ktera mela nehodu na kole. Kamarad lekar, ktery videl jeji diagnozu mi rekl par dni po nehode,ze to proste neni mozne, aby se na jejim stavu neco vyrazne zmenilo...strejdovi a neterim jsem to nemela odvahu rici, dva roky po nehode porad veri, ze se to jeste da nejak zlepsit, mirne pokroky tady jsou, ale stav tzv. bdeleho bezvedomi trva a to teta alespon prijima potravu a celkove je na tom o neco lepe nez Filipek. Cas od casu ma epilepticke zachvaty,celkove stabilizovany stav, ale ziti nic moc...Rodina se s tim jakz takz naucila zit, tetu maji doma, s pomoci asistentky to jakz takz zvladaji, strejda je po infarktu a tak se take potykaji s financnimi problemy, protoze jejich deti jsou sice par let v pracovnim procesu,ale jako opravdu mladi lide jsou radi,ze stoji na vlastnich nohou a vydelavat pro maminku jim jde tezko, no ale vsichni jsou radi, ze maminka zije...ale je to tezke.stejne jako Monty rikam,stat se to nedejboze me holcicce, tak bych to stejne jako Filipkova maminka nikdy nevzdala, a pri vsi racionalite bych doufala, ze se ten zazrak prihodi zrovna mě, ale neni treba Monty odsuzovat za to, ze rika,ze to nadeje na zasadni zmenu Filipkova stavu se opravdu rovna zazraku...s cim ale nesouhlasim,je nazor na vinu ucitelu....ano, stat se muze diteti cokoli, ano, i ja jezdim obcas rychleji nez povolenou rychlosti, ano, i ja obcas nemam sve dite 100% pod kontrolou, ano, i moje dite obcas vyleze nekam prekvapive vysoko a muze se mi lehce stat, ze odtud spadne driv nez tomu stacim zabranit,to vi kazda mama, jak kazde dite ma k urazu tak prekvapice blizko a ze je to otazka vterin, ale nechapu,jak se muze stat, ze dite ucitelka zacne postradat jedno dite az ve chvili, kdy je 15 minut pod vodou....(omlouvam,pokud nemam presny casovy udaj,reportaz jsem videla, ale nepamatuji si to uplne presne na minuty, jen me prekvapilo,jak dlouho to bylo)...navic mi reakce jak danych vychovatelek, tak reditele skoly prisly prilis zlehcujici se snahou si hlavne sami sobe namluvit, ze za to,co se stalo nemuzou zase tak moc, strkani hlavy do pisku je celkem vystisne, jak uz tu nekdo napsal,..reakce sousedu snad ani nechci komentovat, prisly mi naprosto otresne,ale zase ne tak prekvapujici, navic neverim tomu,ze je to vetsinovy nazor cele vesnice, pokud ano, tak je to opravdu smutne....
 zauzka 


Re: POMOZTE FILÍPKOVI!!!!!!!!!!!! 

(7.5.2005 8:17:56)
naprosto s tebou souhlasím,ten šlánek jsem napsal a vyšel ve snaze upozornit a alespoň trošku pomoct rodine Němcových.....
ať finnančně čí milým slovem.Začíná tady ve většině případů probíhá urážení a některá slova opravdu nejsou povzbudivá!
Napadlo někoho z Vás,kdo tu hážete zlá slova, že tuto diskuzi bude číst i maminka Filípka??? Jak jí asi u toho bude????? (a platí to hlavně pro Pepu a jeho příspěvky)Zauzka
 Alicee 


Re: Re: POMOZTE FILÍPKOVI!!!!!!!!!!!! 

(7.5.2005 17:32:20)
Zauzko, nezlob se na mě, ale když jsi zakládala tuhle diskuzi, tak jsi přece nemohla počítat jenom s pozitivními reakcemi...nebo ano?

Tohle téma s sebou nutně přináší spoustu otázek...otázky viny a morální zodpovědnosti, otázky eutanázie a podobně kontroverzní záležitosti. Nemůžeš prostě očekávat, že lidé do diskuze nevloží svůj názor jenom proto, že není zas tak úplně pozitivní.
Jestli se maminka Filípka někdy dostane k tomu si tuhle diskuzi přečíst, čeká na ní více pozitivních než negativních reakcí a i ty negativní jsou k něčemu přínosné. Paní Němcová určitě není tak naivní, aby si myslela, že všichni kolem budou zastávat jenom jeden názor:)))
 Alicee 


Re: Re: Re: Re: POMOZTE FILÍPKOVI!!!!!!!!!!!! 

(7.5.2005 23:11:38)
Milado, mě by naopak přišlo dost podezřelé, kdyby se tu žádné negativní reakce nevyskytly...a vlastně díky za ně. Člověk si pak musí srovnat svoje vlastní postoje a někdy i trochu popřemýšlet, což se ve výhradně pozitivní společnosti nevyžaduje.

Já vím, že Zauzka pomáhá a myslím, že dělá výbornou práci, tu bych ani náhodou nekritizovala.
Jen jsem jí chtěla říct, že i negativní reakce může být k něčemu dobrá...:))
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: pomoc je snad samozřejmostí 

(5.5.2005 17:49:46)
Vidíš, a to si právě nemyslím.
Pro nás je hrozně snadné pomoci, protože tu vinu necítíme - my cítíme jen účast. Pro viníka to může být a zjevně je nad jeho síly.
A ohledně toho zmlácení - upřímně, já se té učitelce nedivím, kdyby někdo ublížil, byť i nechtěně a nedbalostí mému dítěti, možná bych se taky neudržela a vlepila mu pár facek. Nikdy nevíš, co uděláš v takto emocionálně vypjaté situaci. Navíc, to co říkají - na kameru... to všechno může být jen a jen o tom vytěsňování, co mají dělat, rvát si vlasy a hroutit se? Tohle je strašně složitý problém a myslím, že by s tím, co píšu, souhlasil i profesionální psycholog... Tady se pořád řeší, co kdo řekl nebo neřekl, udělal nebo neudělal, ale NIKDO neví, co ti lidé prožívají a jak se ve skutečnosti cítí. Podle mne jsou jejich postoje přirozenou obrannou reakcí člověka, který strašně pochybil a ví, že svou vinu nemůže odčinit.
 Marta 
  • 

.... a kde byl plavčík???? 

(5.5.2005 20:54:32)
... nepolemizuji s mírou vinny učitelů, to necht rozhodne nezávislý soud, nikdo z nás nemá právo vynášet mravokárné soudky nota bene když neznáme všechny, opakuji všechny podrobnosti, okolnosti atd.......
¨

....ale napadla mě ještě jedna věc, kde byl na to bazénu plavčík? jak to že ani ten nezpozoroval že se ve vodě topí dítě?...... nenese provozovatel bazénu spolu s nepozornými učiteli také svůj díl spoluviny......

a teď něco nepříjemného, ale kvůli objektivitě si myslím že to tu mělo zaznít taky ..... a co když ten kluk vlezl do vody bez vědomí učitelů .. nenesl i on na tom celém svůj díl vinny --- tak jako před časem na bazénu v Blansku .. utopilo se tam malé díte... protože vyběhlo ze sprch, bez vědomí učitele a plavčíků.....

Nejsme tu od toho abychom hledali a trestali viníky, ale zamysleme se sami nad sebou, nemáme někdy tendenci rychle odsuzovat "jasný případ", když vlastně neznáme všechny okolnosti...

,, abylo nebylo pochyb, to co se stalo Filípkovi je mi nesmírně líto, a myslím že nikdo nevíme dne ani hodiny zda se to nestane příště přímo nám, či našim blízkým..... at už na straně oběti, nebo na straně spoluviníků....


velice se mi líbilo to co napsala MOnty,
 kolemjdoucí 
  • 

CO (NE)DĚLALY UČITELKY: 

(6.5.2005 7:57:58)
cituji z http://the.cz/filipek/pribeh.html

Na tomto školním výletě se stala zbytečná tragická nehoda, kde tonul a téměř utonul náš syn Filípek. Doba kterou byl pod vodou odhadli lékaři podle poškození mozku na 15 - 20 minut.

Takovou dobu třem učitelům (při počtu 21 žáků), kteří měli děti na starost, nikdo nechyběl. Děti byly u bazénu chvílemi úplně samy bez dozoru. Naprosto žádná disciplína a žádná pravidla. Děti ve vodě skotačily, potápěly se a nikdo z učitelů nebyl na blízku, aby je varoval.

Učitelky nesledovaly děti a proto některé z nich byly v bufetu a jiné ve vodě. Učitelé vůbec neměli přehled o dětech, byl to výlet z poloviny na vlastní nebezpečí. Vrcholem všeho bylo, že šli domů a nechali Filípka pod vodou, ani jeden ze tří zodpovědných učitelů se neobtěžoval děti spočítat.(sic!!!)

Tomu stále nemůžeme uvěřit, je to naše noční můra. Nikdy jim nemůžeme odpustit co zanedbáním svých povinností způsobili. Dodnes nám nikdo z nich nevysvětlil, jak se neštěstí stalo, protože jak sami řekli "oni to neví". Na dotaz bývalého ředitele, proč děti nespočítali, mi sdělil, že děti spočítat nelze - část dětí se oblékala, jiné odcházely k autobusu, ale část dětí se vracela k bazénu nebo si šla koupit pití.

Kde jsou tedy přísná pravidla metodických pokynů NEUSTÁLE POČÍTAT DĚTI ???

Po odchodu učitelů od bazénu Filípka našli a z vody vytáhli děti a učitelé jiných škol. Cizkrajovští učitelé o zmizení Filipa nevěděli a na to že jim chybí dítě přišli až podle zbývajícího batohu. Proto do té doby Filipa nikdo nehledal.(sic!!!)

 Líza 


Re: .... a kde byl plavčík???? 

(6.5.2005 10:10:48)
Marto, jednak u rybníka asi plavčík nebývá, jednak jsem asi nepochopila tvoje argumenty, že by si za to Filip mohl sám, protože třeba neposlechl pokyn učitele. No kdyby děti byly spolehlivé v tom, že dělají jen to, co se smí a co mají dovolené, tak by nebylo potřeba s nimi k tomu rybníku žádný pedagogický dozor posílat. Stejně jako v tom Blansku byla bezpochyby chyba dozoru, že si nevšiml, že holčička vyběhla, to je totiž v dětské přirozenosti a proto nenecháváme děti o samotě, ale hlídáme je, že.

Jinak k těm Pepům a adiskám, to nedokážu přejít.
Až se vám něco podobného stane, tak přijďte hlásat, jak je nemorální od matek postižených dětí, že si je nechávají doma a jak nezravá fixace to je, že je nedají do ústavu. Ústav je podle mě poslední řešení, pokud to doma fakt vůbec není možné zvládnout. Ty kecy o plenách o pomůckách - v ústavu vynakládá stát na péči o dítě mnohonásobně vyšší částky, než na jaké mají nárok rodiny těch dětí, které si nechaly dítě doma.
Jo a pak se třeba pobavte s někým, kdo měl postižené dítě doma a pak ho byl nucen dát do ústavu (protože ho třeba už neunesl...). Kvalita péče je nesrovnatelná. A život těch dětí taky.
 Marta 
  • 

Re: Re: .... a kde byl plavčík???? 

(6.5.2005 10:37:37)
Lízo
na stránkách o Filípkovi se ale píše : "Děti byly u bazénu chvílemi úplně samy bez dozoru"

takže proto jsem se ptala na plavčíka, kdyby tam bylo psáno že se jedná o rybník, tak by mě to ani nenapadlo, to za prvé

za druhé - už přesně nevím jak jsem to formulovala, ale rozhodně jsem nechtěla aby to vyznělo že si myslím že si za to Filípek může sám, snažila jsem se upozornit na to, že to celé byla souhra tří okolností:
1. lajdáctví učitelů
2. nepozornost plavčíka, ev. nedodržení předpisů provozovatele bazénu
3. Filípkovo neuposlechnutí

Chtěla jsem upozornit že danou tragédii nemuseli nutně zapříčinit ze 100 % jen učitelé, ale že je taky možné že se na tom podílelo selhání na více stranách - tedy každá z nich že na tom nese určitý díl spoluviny....

 Líza 


Re: Re: Re: .... a kde byl plavčík???? 

(6.5.2005 10:43:40)
OK, možná to tak je, jsem si ale jistá, že v některé z těch (vícero) diskusí či stránek o Filípkovi byl psáno, že tam plavčík nebyl, ani neměl být...dokonce snad na těch originál stránkách bylo, že voda byla ještě chladná a rodiče překvapilo, že se děti mají koupat??? Musela byfch to znova najít.
Nicméně prostě zásadně nesouhlasím s tím, jestli hraje nějakou roli to, že Filip překročil nějaký zákaz. To dělají děti stále, proto jsou to děti a ne dospělí a je povinností dospělého na to stále pomýšlet. Nestačí zákaz dětem říct, ale osobně zajistit, aby ho dodržely. Až to nebude potřeba, už ty děti nebudou děti :-)

Jinak já taky nejsem z těch učitelobijců, ale vina je podle mě jednoznačně na jejich straně, at už by šlo o něšťastnou náhodu, nebo - což je zřejmě tenhle případ - zanedbání povinností. A to docela hrubé, protože to nebezpečí bylo zjevné a nejen různé ty směrnice, o kterých tu píšou holky učitelky, ale i zdravý selský rozum říká, že u vody s bandou dětí musím mít oči na stopkách a furt se ujiš´tovat, jestli jsou všichni, a ne je tam dokonce nechat o samotě.
 Líza 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: pomoc je snad samozřejmostí 

(5.5.2005 19:00:59)
"nikdy nedopustím,aby se mé dítě muselo za mě stydět,nebo,abych mu připravila nějaké trápení,tím,že udělám něco špatně"

Tomu se ale můžeš vyhnout jen tím, že nikdy nic neuděláš špatně. Může stačit zlomek sekundy. Fakt dovedeš celý život neudělat jedinou chybu? To nejde.
 Lucka 
  • 

Re: Re: Re: pomoc je snad samozřejmostí 

(6.5.2005 13:40:53)
Naprosto souhlasim s Monty.
Asi si nikdo neuvedomujete jaka je to odpovednost byt ucitelem, prave pro to vsechno, co se muze stat.
Navic, deti casto vedome porusiji zakazy, ktere jim ucitele daji. Specialne plavani a letni koupani na skolnich akcich je problem. do skoly, ze jejich chlapec umi plavat a ze se potapi rad, a proc se z toho dela takova veda.
 Lucka 
  • 

Re: Re: Re: pomoc je snad samozřejmostí 

(6.5.2005 13:40:58)
Naprosto souhlasim s Monty.
Asi si nikdo neuvedomujete jaka je to odpovednost byt ucitelem, prave pro to vsechno, co se muze stat.
Navic, deti casto vedome porusiji zakazy, ktere jim ucitele daji. Specialne plavani a letni koupani na skolnich akcich je problem. do skoly, ze jejich chlapec umi plavat a ze se potapi rad, a proc se z toho dela takova veda.
 Lucínek , 8letý syn Filip 
  • 

Re: Re: pomoc je snad samozřejmostí 

(5.5.2005 15:47:04)
a co navrhuješ-eutanázie??????nebo co???
 Gábina syn 4 roky 
  • 

Re: pomoc je snad samozřejmostí 

(5.5.2005 15:22:02)
Mě v reportáži zarazili lidi z vesnice a jejich tupost. Ať jim dá stát třeba 50 milionu, jen ne z našich peněz ( obecních) tem milion. Oni netuší, že i těch 50 milionů od státu je z našich peněz a daní.
Tato rodina by měla být však finančně plně podporovaná státem, či pojiš´tovnou, protože když Filip bude ležet v ústavu, tak péče o něj bude stát daleko více peněz.
Pro maminku Filipa: víte, že máte nárok na ošetřovatelku pro Filipa, která by vám alespoň trochu pomohla? Je placená pojišťovnou 3x denně na 1 hodinu 7 dní v týdnu. Využijte tuto možnost, alespoň si trošičku odpočinete.Kobouk před Vámi hluboce smekám a vážím si toho co děláte
 Vlaďka,3děti 
  • 

Re: pomoc je snad samozřejmostí 

(9.5.2005 7:28:47)
Nechám si strhávat každý měsíc 50 Kč,mě to nezabije,Filípkovi pomůže.
 Michaela+Paťko 
  • 

Dá setomu veřt 

(9.5.2005 9:13:43)
Píšete pomoc je samozřejmostí,ale kde berete tú jistotu, že to není falš. V dnešní době 2x měř a pak řež.
Nejsem z tich co by neradi pomáhali ale vždy si to nejprv ověřím a pak konám.
Takže dejte si pozor na podobné e-maily protože kdybych chtěla tak si klidne založím i já v nějaké bance účet a na úkor někoho kto by tú pomoc opravdu potřeboval budu zarábat. A takovým lidem můžu vzkázat že je to od nich moc škaredé, protože lidi který chtějí pomoct a díky nim se sklamou pak nechtějí pomáhat protože nedůvěřujou tomu se se píše.
tak s pozdravem a aby těch zlej lidí ubývalo a dobrech přibívalo.
 Michaela+Paťko 
  • 

Dá setomu veřt 

(9.5.2005 9:15:43)
Píšete pomoc je samozřejmostí,ale kde berete tú jistotu, že to není falš. V dnešní době 2x měř a pak řež.
Nejsem z tich co by neradi pomáhali ale vždy si to nejprv ověřím a pak konám.
Takže dejte si pozor na podobné e-maily protože kdybych chtěla tak si klidne založím i já v nějaké bance účet a na úkor někoho kto by tú pomoc opravdu potřeboval budu zarábat. A takovým lidem můžu vzkázat že je to od nich moc škaredé, protože lidi který chtějí pomoct a díky nim se sklamou pak nechtějí pomáhat protože nedůvěřujou tomu co se píše.
tak s pozdravem a aby těch zlej lidí ubývalo a dobrech přibívalo.
 kolemjdoucí 
  • 

Michaelo s Paťkou zopakuj si učivo základní školy! 

(9.5.2005 10:54:47)
"přibívalo" :-)

PS: A nebylo by lepší vybrat si psát česky nebo slovensky? Nač ten prapodivný konglomerát obou řečí ?

 Orli+Kubi16.10.05+Luki25.4.08 


filipko 

(4.5.2005 14:15:57)
Kedze teraz cakam miminko, ako buducej maminky sa ma velmi dotkla krutost ludi z danej dedinky. Nedokazem pochopit, ako sa medzi nami najdu ludia, taki skazeni a bezcharakterni. Nie neprajem nikomu na svete, aby zazil to iste co Filipek a hlavne jeho rodina, ale dufam, ze tym ludom sa ich podlost raz vrati ako bumerang. Ja idem mrk na Filipkove stranky a chcem pomoct. Bohuzial som videla aj dokument na TV o tomto chlapcekovi a je to naozaj krute. A este apelujem na svedomie zodpovednych 2 vychovavateliek a riaditela, ktori tam boli - su za to dost zodpovedni a nemaju v sebe ani tolko hrdosti, aby zasli za rodinou a povedali: je nam to luto, mohli by sme vam dajako pomoct? Su to ludia bez chrbtovej kosti.
 Katka + 2 


Nezodpovědnost 

(4.5.2005 15:08:34)
Je mi moc lito, co se stalo.Nechapu, jak nekdo muze byt tak nezodpovedny.
MYslim, ze to ani nemuze poradne pochopit clovek, ktery nema dite-deti.
JA mam 4 leteho syna, ktery od malinka navstevoval i se mnou kurzy plavani.Letos jsme ho zaradili na Zeleny pruh uz bez rodicu.Aby se naucil plavat.
Meli jsme moznost, akorat vyuku sledovat s povzdali za sklem.
NA jedne hodine mu vsak lektorka, jako jedinemu nedala pomucku kolem pasu (ze ho pry nechtel) a syn sel do vody bez niceho.
Kdyz dostali pokyn, at plavou tam a zpet.Lektorka se venovala jinemu diteti (s paskem) a to nase zacalo mit problemy a ona ho proste NESLEDOVALA!!!

Kdyz uz zacal polykat vodu a potapet se, zacali jsme mlatit na to sklo, aby si alespon vsimla, ze se neco deje.Po te mu hodila desticku-chytl ji az na druhy pokus.....

A to jsme byli u toho.Nedovedu si ani ve snu predstavit, co by se odehravalo, kdyby tam nikdo nebyl.Mozna by dopadl, jako maly Filipek.
Takze samotneho ho uz nikam absolutne nepustim

A od te doby ma jeste strach z vody a to ji tak miloval
 LuckaP 
  • 

Re: Nezodpovědnost 

(6.5.2005 14:00:59)
Videla jsem presne to same. Od te doby, vzdy kdyz nasi malou poustim na kurz plavani jsem ten den hruzou bez sebe, ale prece ji to nemohu zakazat?
Mohu na ni jen apelovat, ze musi poslouchat vsechno, co ji plavcici, ucitele reknou.
Jinak nazor na to, ze deti jsou detmi prave proto, ze porusuji zakazy a ze se musi hlidat aby zakazy neporusovaly. No ja nevim, ale jsme opet u toho. Jak ma ucitel jeden ohlidat tridu 20-ti deti?
Disciplina musi byt, deti musi poslouchat, jinak to nejde.
Prave protoze je v dnesni dobe tak uvolnena disciplina, nemeli by mit ucitele tolik detina starosti.
Asi by bylo lepsi, kdyby vsichni prestali ucit :).
Alespon vidite, jak je to hrozna zodpovednost a uvedomte si jake platy za to dostavaji.
 Katka + 2 


Re: Re: Nezodpovědnost 

(9.5.2005 9:36:37)
Az na to, ze muj syn naopak poslechl...........
 zauzka 


kontakt na rodinu a č. ú 

(4.5.2005 17:27:17)
Martina Němcová - matka Filípka
Cizkrajov 81
378 81 Slavonice
okr. Jindřichův Hradec

Tel. 723 049 980


Číslo účtu
196205170/0300 (Konto pro Filípka)
 bara, akim 7mes. 
  • 

filipek 

(4.5.2005 20:15:22)
cetla jsem si ted jeji pribeh a muzu rict ze tady za to, bych ty tri co to zpusobili nechala viset ja osobne bych to asi neprezila a vubec nechapu jak lide mohou byt tak hloupi a stat na strane tech trech v posledni dobe jak sleduji ceske soudy a jejich rozsudky si rikam ze jsme tu demokracii nejak nepochopili a soudy casto stoji na strane obvineneho kde se podela etika a moralka?
taky se budu snazit prispet aspon nejakou tu korunu

a ti tri doufam ze se jim to vrati i s urokama
s pozdravem nastvana bara
 bara, akim 7mes. 
  • 

filipek 

(4.5.2005 20:15:28)
cetla jsem si ted jeji pribeh a muzu rict ze tady za to, bych ty tri co to zpusobili nechala viset ja osobne bych to asi neprezila a vubec nechapu jak lide mohou byt tak hloupi a stat na strane tech trech v posledni dobe jak sleduji ceske soudy a jejich rozsudky si rikam ze jsme tu demokracii nejak nepochopili a soudy casto stoji na strane obvineneho kde se podela etika a moralka?
taky se budu snazit prispet aspon nejakou tu korunu

a ti tri doufam ze se jim to vrati i s urokama
s pozdravem nastvana bara
 Čarodějka... 


Jirko, moc děkuji! 

(4.5.2005 21:07:12)
Jirko, moc děkuji, žes dal odkaz na hlavní stránku na Rodinu!

Jinak já už svůj názor napsala přímo do diskuse na Rodině, kterou Zauzka založila! Když jsem to o Filípkovi četla, seděl mi na klíně můj nemocný (jen s angínou) dvouletý syn, tak jsem si představila, že by se to stalo nám!
Hned jsem vše zkopírovala, včerně odkazu a čísla účtu a rozeslala všem lidem, které mám v adresáři!
Poslala jsem i drtek peněz...moc jich teda nemám, ale zastávám názor, že kdyby každý člověk v republice vždy na takovéto věci poslal stvocečku, jako posílám vždy já (ať povodně, tsunami, Fond ohrožených dětí, konto na rakovinu...atd...), tak by to moc pomohlo!

Filípka mi je hrozně moc líto, nejvíc proto, že asi není naděje na to, aby byl ještě někdy v pohodě!
Maminka je statečná žena, který moc fandím!!!
A k těm učitelkám....stát se to mně, tak se pak nemá o dítě starat, páč já bych jim zakroutila krkem a šla bych do basy!
Hned bych je zbavila možnosti ještě někdy se starat o děti!!!
Ředitel školy je asi taky pěknej šmejd, po tom, co řekl tý mamce do telefonu...prej čekal, že to bude horší!
To je vůl, co??? No...vůl néé..hovado!

Tak snad lidi aspoň pomůžou kouskem pěněz!!!

 Mysak, Janek a Tom 


Re: Jirko, moc děkuji! 

(5.5.2005 4:33:10)
Tak my bychom na tom byly Carodejko asi podobne protoze muj chlap by si sel sednout asi za trojnasobnou vrazdu.
To je hnus co lidi dokazou.
Filipkovi taky posilame pres rodice nejake penize protoze jsme v cizine a moc mu prejeme at vira a laska jeho rodicu dokaze zazraky (a ze zazraky se deji) a on jim zase jednou rekne mami, tati!!!
 Gábi, 2 děti 


Je to smutné ... 

(5.5.2005 7:51:38)
Je to smutné, ale ještě smutnější je, že takových dětí a rodin je mnoho a jen výjimky jsou medializovány. ČR se stále tváří jako "sociální stát", ale když je potřeba poskytnou skutečnou pomoc - ticho po pěšině.
Ano, učitelé udělali chybu, jejich život je poznamenán také. Stalo se jim přesně to, čemu se říká "černá můra učitelského povolání". Představila jsem si, že by se něco podoného třeba stalo mé kamarádce-učitelce, mamince malých dětí. Brrr! A kolikrát se stalo takové neštěstí přímo v rodině a "viníkem" byl třeba někdo z prarodičů. Tady to není jen o penězích.
 Veronika, 2 děti 
  • 

Re: Je to smutné ... 

(5.5.2005 13:23:34)
Gábi, všimla jsem si, že budeš asi zaujatá vůči prarodičům. Všimla jsem si, že ve více diskusích máš proti nim výhrady. (viz náušnice). Proč teď zase píšeš, že třeba mnohé neštěstí zaviní třeba prarodiče? Mnohem více neuhlídají své děti vlastní rodiče, než prarodiče, kteří jsou mnohem opatrnější a úzkostlivější. Lituji Tvé děti, jestli pře nimi prezentuješ své názory na prarodiče.
 Lucínek , 8letý syn Filip 
  • 

reakce 

(5.5.2005 9:40:45)
je super ,že chceme všichni pomoct,ale je taky jasné,že jejich finanční situaci nevyřešíme.Stát by je měl odškodnit a sumu potom vymáhat po vinících neštěstí(tj.ředitel a 2 vychovatelky),spláceli by to do konce života.měli nějakou zodpovědnost a za to by měli pykat do konce života,protože Filípek a celá jeho rodina pykají už teď.Neodsuzuji všechny obyvatele vesnice,ale většina by nesnesla pocit,že mají o 20kč dražší popelnice,"jen"kvůli tomu,že rodina Němcových byla odškodněná,já bych ten pocit snesla,už jen proto,že bych věděla,že peníze byly použity na dobrou věc a taky proto,že něco podobného se může kdykoliv stát komukoliv z nás!!!!!!!!
 zauzka 


Re: reakce 

(5.5.2005 19:27:37)
díky za tento názor,sdílím ho také !!!
 zauzka 


Moc Vám všem děkujeme za Váš zájem... 

(5.5.2005 10:41:01)
Moc vám všem děkujeme za Váš zájem i náror ať je jakýkoliv.Ano je to smutné a zarážející a proto vzniklo forko pro Filípka a tato diskuze.
budu ráda pokud tímto alespoň tošku pomůžeme rodině Filípka ať finančně nebo slovní podporou! vážím si Vás všech Zuzka
 Kamila B+ Honzík10/04 


Re: Moc Vám všem děkujeme za Váš zájem... 

(5.5.2005 13:31:28)
Z některých názorů je mi ještě víc smutno.....
myslím,že mamince od Filípka nejde o to,aby učitelé trpěli a posílali finanční dary,myslím,že to v reportáži řekla dost jasně,bolelo jí,že se za ním nepřišli podívat,říkala,že by jí bodlo,kdyby třeba přišli pomoct Filípka odcvičit,protože je to dost namáhavé,prostě chtěla vidět jakkýkoliv zájem,ale nedočkala se.Jediný čeho se dočkala jsou děsivý reakce okolí.Představte si,že máte 8 letého syna a ze dne na den,je z něj ležící dítě s těžkým poškozením mozku vinnou učitelů(ano je to vina učitelů!!!,kdo jiný měl mít nad dětmi dozor?než učitelé,je to jejich náplň práce,jsou za to placení.Jsem dětská sestra,je to zodpovědnost jako bejk a taky si jí plně uvědomuju a to samé měli dělat oni!Pnae bože,já být jako učitelka s dětma na plavání,tak jsem nervozní a nepustim je snad ani do tý vody jak bych se o ně bála!vemte si když hlídáte kamarádce dítě,nedovolíte ani to,co svému dítěti dovolíte,protože se bojíte,že se něco může stát-tohle prostě člověk,na tož učitelka musí předvídat!!!)Nemusíme hledat viníky,viníci existují a dobře to vědí,možná neví jak se zachovat,ale prozatím to jejich nevidím neslyším vypovídá o jejich morálce
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Moc Vám všem děkujeme za Váš zájem... 

(5.5.2005 14:20:53)
Kamilo,
jenže to je bohužel právě to, co jsem se snažila vysvětlit. Nemyslím si, že by ty učitelky za Filípkem nepřišly proto, že by byly bezcitné stvůry, ale právě naopak. Umíš si představit, jak by jim bylo, kdyby viděly následky svého pochybení??? To skutečně neunese každý, aby se k tomu postavil tímhle způsobem - unese to rodič, pro něj je to stále JEHO MILOVANÉ DÍTĚ, ale nedá se to čekat od člověka v podstatě cizího.
Ano, ony to svou nedbalostí způsobily. Měly by za to být potrestány - měly ny se k tomu NĚJAK POSTAVIT. Jenže právě ta pomoc třeba s cvičením je pro většinu lidí, kteří by byli na místě učitelek příšerný masochismus, rozumíš mi?
Tady se pořád mluví v rovině nějakého altruismu, soucitu, humanity a já nevím čeho - ale pro viníka toho neštěstí je to prostě čistá hrůza, tím spíš, že Filípkův stav je prakticky nezlepšitelný.
Přemýšlela jsem o tom po té tragédii u Nažidel, kde v autobuse zahynulo 19 lidí, hlavně mladých, i dětí. A přišlo mi, že ten řidič má jedinou možnost, jak se zbavit výčitek svědomí a obrazů toho pekla, které se mu MUSÍ neustále vracet - spáchat sebevraždu. Ano, možná existují natolik otrlí lidé, že by s takovou vinou dokázali normálně fungovat... ale kolik jich je?
Já neomlouvám ničí vinu a tvrdím, že lidé by měli nést důsledky svých činů a zbaběle před nimi neutíkat. Ale když to udělají, máme právo je odsoudit?
Prosím vás, všichni viníci závažných neštěstí, ke kterým kdy došlo, se stávají "stvůrami, bestiemi, hajzly" až EX POST - do chvíle tragédie to byli normální mámy a tátové, sousedi, kamarádi... u neúmyslných neštěstí, k nimž došlo na základě nedbalosti, pochybení, nedodržení předpisů atd. jsou zoufalí a nešťastní lidé VŽDYCKY na obou stranách... na to se bohužel pod vlivem rozbouřených emocí dost často zapomíná.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: Moc Vám všem děkujeme za Váš zájem... 

(5.5.2005 14:28:59)
Ještě tohle - lidé, kteří tvrdí "já bych to na místě TOHO DRUHÉHO určitě udělal", a jsou bytostně přesvědčeni o tom, že by to udělali, to z 99% neudělají.
Ti, kteří to skutečně udělají obyčejně říkají "já nevím... asi bych na to neměl".

Tvrzení a přesvědčení, vzniklá na základě silného emotivního prožitku (navíc zprostředkovaného) nelze brát vážně.
 ydney 


:-/ 

(5.5.2005 14:50:51)
Naprosto s Tebou souhlasim, Monty. Staci chvilka nepozornosti a je pruser jak mraky!!!

Dneska se mi ve tride kluk houpal na zidli. Spadl a prastil se hlavou do parapetu. Sedeli jsme totiz v kruhu na koberci. Tisickrat jim rikam, at se nohoupou. Stejne se zapomenou a houpou se!!!
Byla jsem chvilku otocena k jinemu decku a ...spadl!!! Tentokrat jsem mela fakt stesti!!!! Mohl si skarede ublizit a klidne zustat treba ochrnuty a kdo by za to mohl? Ja - ucitelka. Nikoho by nezajimalo, ze za to ve sve podstate nemuzu. Deti se na zidlich budou houpat vzdycky.Taky jsem to delala.
A myslim, ze neexistuje nikdo, kdo to na zakladce nedelal.

Pro zajimavost - tohle se deje temer kazdy den:
- deti se honi po chodbe, staci otevrit dvere od kabinetu a dite do nich muze vesele narazit...
- deti si ve tride hraji s penovym micem, staci hodit vic a muze spadnout svetlo...
- cestovani dopravnimi prostredky, prechod pres cestu, cekani na ostruvku a napr.male zduchnuti kamarada (jen tak..z legrace...)
- prace s kruzitkem
atd.atd.
.....staci chvilicka a muzu sedet za to , ze se napr. neci syn s neci dcerou poskorpili kvuli skaredemu sluvku
.....samozrejme,ze mam zodpovednost a snazim se ze vsech sil!!!!

Pro kamenobijce:(bez urazky, nic vhodnejsiho mne nenapadlo)
Proti prispeni na Filipka nic nemam, mame v rodine takdy tezce postizene dite.
Jde mi jen o krute odsuzovani..


 Psychouš 
  • 

Sémantika: kamenobijec 

(5.5.2005 15:05:31)
Kamenobijec = člověk, bojující proti kamenům, likvidující kameny.
 ydney 


Re: Sémantika: kamenobijec 

(5.5.2005 15:11:27)

:-)a co treba: pro kameny bijici nebo....pro bijici kameny (ve smyslu: pro lidi, kteri biji nekoho kameny)

Ale narazku beru.
 Psychouš 
  • 

Nebyla to narážka 

(5.5.2005 15:17:09)
... jen opravení jazykového faux pas.

V sugerovaném významu by se to takto použít ČESKY nedalo. Jazyk má jasná pravidla a zvyklosti.
 ydney 


Re: Nebyla to narážka 

(5.5.2005 15:27:10)
O jeee!!!
 kolemjdoucí 
  • 

Nelze srovnávat! 

(5.5.2005 16:10:56)
Nešťastným náhodám nelze zabránit, učitelka nemůže uhlídat úplně vše. To u Filípka šlo o totální porušení všech předpisů a trestuhodnou nedbalost.
 Misa3 


Re: Re: Re: Moc Vám všem děkujeme za Váš zájem... 

(5.5.2005 14:53:43)
Videla jsem ten porad a slysela jsem jak pan ucitel rikal ze kdyz si druheho dne matka chlapce prisla pro jeho veci tak ji dal i vysvedceni s samymi jednickami, pry aby ji spravil naladu a ze to vyznivalo cituji: "TRAGIKOMICKY", vydesilo mne ze nekdo normalne vzdelany a patrne s normalnim IQ je schopen neco tak bezcitneho vyslovit v dobe, kdy se nevedelo jestli chlapec vubec zuastane nazivu. Jeho zmeny kterych vsi silou dasahnou rodice budou velice male, ale smysl to ma, vzdycky bych byla na strane zivota, a je mozne, ze i tak tezce postizene dite, ma sve akamziky, kdy pocituje neco pekneho, a jen to nedokaze prilis dat najevo, ze muze pocitovat radost z blizkosti matky nebo z neceho pekneho v jeho okoli. I kdyz je to mozna radost na urovni 2-5 mesicu, stoji to za to.

Pro sbirku bych rozhodne byla a pokud tu je nekdo schopny to zaridit, at uz telefonatem, kde se odecte urcita suma na dar diteti a rodicum, pokud to mistni telekomunikace nevezmou jako skvelou sanci k tomu, aby se dukladne napakovaly a pokud i z jejich strany bude maximalni vule pomahat, tak bych to brala.

Takze pokud je tu nekdo schopny a nebo duveryhody k tomu, aby zaridil sbirku ,nebo sem dal jen adresu rodicu s tim, ze by jim lide posilaly slozenky, nebo cislo jejich konta...proste dost dobre nevim, jak to zaridit, ale nemyslim si, ze by to bylo neco neresitelneho. A pokud to nekdo dokaze s rodici domluvit budu proto, co navrhnou a prispeji stejne jako druzi. Nemyslim si ze by je to nejak spasilo, ale prece jen jim to snad trochu pomuze.
 kolemjdoucí 
  • 

http://www.darcovskasms.cz./ 

(5.5.2005 15:34:34)
http://www.darcovskasms.cz./
Nějak to zařídit před dárcovskou sms.
 kolemjdoucí 
  • 

Re: http://www.darcovskasms.cz oprava 

(5.5.2005 15:38:05)
http://www.darcovskasms.cz
bez té tečky, oprava
 Kamila B+ Honzík10/04 


Pro Monty 

(5.5.2005 16:30:48)
Souhlasím s tebou,máš pravdu.Mluvíme o té samé věci.Vím,že jsou vytrestaný až až.Co by jsi udělala na místě té učitelky ty?Já bych okamžitě jela do nemocnice-nestalo se,chodila bych za Filípkem pravidelně-nestalo se,snažila se mluvit s maminkou-nestalo se,všemi možnými způsoby se nagažovat-nestalo se.O tohle mi jde!Ne hanit učitele!Já se bavim o těch konkrétních,kteří vystupují v příběhu a bohužel tam vystupují jako nezodpovědní a bezcitní.
K těm Nažidlům-první věc co mě napadla-jak s
tím těn člověk bude žít,že zpackal tolik životů?

objektivně pro všechny:
Nejde mi o to,nadávat učitělům,neházím po nikom kameny,nejsem bez chyby,mám na sobě obrovskou zodpovědnost za dětské životy a podle toho se také chovám.Nikdo není neomylný,ale omyly,za které se platí životem z důvodu zanedbání povinností jsou neomluvitelné!O to víc,že ze strany učitelů je prostě nezájem o Filipovo stav a pan ředitel?Nemám slov,to opravdu musela mít maminka radost,když jí donesl vysvědčení se samýma jedničkama a zkonstatoval,že Filípek zas tak špatně nevypadá(při téhle poznámce chtěl můj přítel střílet)

Ano píšu pod návalem emocí,protože tady se bavíme o zmařeném životě,o klukovi,který asi už nikdy nebude kopat do míče a neřekně mámě jak moc jí má rád!Za tu obrovskou chybu zaplatilo strašně moc lídí.

Udělal jsem taky pár chyb v práci(dětská sestra),ale netýkalo se to nedbalosti,vím,že jsem jednou nohou v kriminále aže stačí jedna jediná chyba a zničím život celé rodině,sobě....proto jsme ostražitá,všechno si radši 3x zkontroluju atakhle by měli jednat všichni lidé,kteří zodpovídají za děti.

Tak a teď mě kamenujte milí učitelé,budu si stát za svým názorem
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Pro Monty 

(5.5.2005 17:05:03)
Kamilo,
píšeš:
Co by jsi udělala na místě té učitelky ty?Já bych okamžitě jela do nemocnice-nestalo se,chodila bych za Filípkem pravidelně-nestalo se,snažila se mluvit s maminkou-nestalo se,všemi možnými způsoby se nagažovat-nestalo se.O tohle mi jde!Ne hanit učitele!Já se bavim o těch konkrétních,kteří vystupují v příběhu a bohužel tam vystupují jako nezodpovědní a bezcitní.

Nevím, co bych udělala na místě té učitelky. Já bych především nikdy nebyla učitelka, protože si na takovou zodpovědnost prostě netroufám. A jak už jsem psala - ty si třeba myslíš a jsi i přesvědčená o tom, že bys to udělala TAKHLE, ale kdyby nedej Bože k něčemu podobnému došlo, nejspíš bys to neudělala. Proč? Měla bys strach, cítila by ses hrozně a podvědomě by ses snažila tyhle strašné věci vytěsnit, aby tě nezničily. To je sebedestruktivní a člověk musí být sakra silný, aby dokázal opakovaně hledět do tváře NÁSLEDKŮM VLASTNÍ NEDBALOSTI.
Nejsem řekněme "primárně emocionální" člověk. Neumím se postavit k podobně tragickým skutečnostem tak, jak se to očekává. Mám problém jenom někomu vyjádřit upřímnou soustrast - ale ne proto, že bych NEVĚDĚLA, jak hrozné to musí být, přijít o blízkého člověka. Prostě proto, že nějaké slovní vyjádření nepřenosného pocitu (vím, že to druhého bolí, ale jsem pořád pozorovatel) nemůže tomu truchlícímu nic dát. Naopak mu to připomíná jeho bolest. Můžu se pokusit pro toho člověka něco udělat, rozptýlit ho, pomoci mu donést nákup, někam s ním zajít - ale tu bolest z něj nesejmu tím, že mu podám ruku a řeknu nějakou frázi. On ji totiž nemůže sejmout nikdo. Třeba časem trochu otupí, ale pořád se bude připomínat. Rozumíš, jaký má smysl říct dejme tomu ženě, které zemřel manžel, když se po pohřbu rozpláče "To bude dobrý, neplač?" Jednak to dobrý nebude a za druhé ten pláč je obranná reakce organismu, ona si to musí odžít a já s tím nic neudělám...
Jednou jsem někde četla takový citát - Smrt není neštěstím pro ty, kteří zemřeli, ale pro ty, kteří zůstali naživu. A pro ty, kteří zůstali naživu mohu něco udělat zřejmě jenom tím, že jim budu pomáhat (bude-li to možné) pomalu je navracet k normálu. Že budu často navštěvovat ovdovělou tetičku nebo babičku, něco pro ni zařídím, vezmu jí třeba na výlet... ale slovy, a zejména ne vyptáváním nepomůžu ničemu.
A když se vrátím k Filípkovu případu - nemyslím si, že by jeho mamince pomohlo, kdyby učitelky jevily zájem. Ony ho nejeví z přirozeného důvodu - vědí, jak se věci mají a vědí, že to nebude lepší. Na co se mají ptát? Jak se jim daří? Vědí, že špatně. Jestli jim nemůžou pomoci? V něčem snad můžou - ale jak by se cítila jak ta maminka, tak ta učitelka, kdyby opravdu přišla k nim domů a snažila se mamince pomáhat s péčí o Filípka? Nikdo nemůže vrátit to, co se stalo a tím, že se budou vídat si budou celou tragédii jen neustále připomínat... Pro koho to bude dobré? Skutečně ti viníci nemohou dělat nic jiného než třeba posílat peníze na účet. Všechno ostatní by UBLIŽOVALO.
 Mysak, Janek a Tom 


Re: Re: Pro Monty 

(5.5.2005 19:23:33)
Monty,
me to neda abych nenapsala protoze ty tu pises jako kdybys presne vedela proc ti ucitele takhle jednaji. Pises:
"Ony ho nejeví z přirozeného důvodu - vědí, jak se věci mají"
Ano v tom mas pravdu!!! Vedi presne co delali v te chvili kdy se Filip topil..............neco jineho nez meli delat. A to byt u bazenu a cucet do vody a hlidat decka!! Neco jineho by bylo kdyby v tu chvili delali neco zavazneho jako osetrovali jine decko a i presto by meli okamzite udelat neco proto aby ty decka nezustali v bazenu osamote.
Nikde se nepise a nerika co teda ve skutecnosti delali!!! A proto se ted nemuzou podivat rodicum do oci!!! Nedivim se. Chovala bych se stejne. Ale na druhou stranu vim ze pokud bych opravdu udelala maximum proto aby se tem detem nic nemohlo stat tak bych snad byla schopna aspon zatelefonovat nebo napsat dopis s tim co citim.
Ale to oni neudelali od sameho zacatku!!! Rekni mi co je to za debilni napad jit z 30 deckama 3 ucitele na bazen kde muze byt v jednu chvili az 300 lidi!!!!????? Ktery blb tohle vymyslel???? Nezlob se tohle je nedbalost od korene. Tebe by toto napadlo???? Me ne. Jak si jako predstavovali uhlidat tak male decka mezi tolika lidma kdyz ani nemeli nakonci prehled kde ty decka jsou jak sam reditel potvrdil. Rekl "nedalo se je spocitat nakonec protoze nekteri byly v satne jini na zachode"........... a nekteri buhvikde a nekteri dokonce na dne bazenu ze jo!!!!
Myslim si ze nema smysl tady prirovnavat jak tim trpi deti ucitelu. To bychom dosli nakonec k nazoru ze kazdy necim trpime v zivote protoze nejspis kazdy zname nekoho komu se v zivote stalo neco a tak citime litost nebo ucast nebo si neseme nasledky nebo jsem deti rodicu co nekdy neco provedli.
Rozhodujici je ze Filip zije a stat se musi postarat o to aby mohl zit dal a je uplne jedno jestli ten kluk bude nekdy mluvit nebo chodit nebo bude stale v takove fazi jake je momentalne. A to se nestalo.
Jejich tresty jsou smesne a nase soudy tupe............v podstate stejne jako ti ucitele .............totiz nedelaji svoji praci jak by mely.
 zauzka 


Re: Re: Re: Pro Monty 

(5.5.2005 19:36:45)
díky...
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: Pro Monty 

(5.5.2005 19:40:33)
Ano, myslím si, že to tak je.

Nikde se nepise a nerika co teda ve skutecnosti delali!!! A proto se ted nemuzou podivat rodicum do oci!!! Nedivim se. Chovala bych se stejne. Ale na druhou stranu vim ze pokud bych opravdu udelala maximum proto aby se tem detem nic nemohlo stat tak bych snad byla schopna aspon zatelefonovat nebo napsat dopis s tim co citim.
Ale to oni neudelali od sameho zacatku!!!


Proto jsem taky napsala to, co jsem napsala. Viníci vědí, že udělali hloupost, která měla bohužel tragické následky. A proto, alespoň podle mého názoru, jednají tak, jak jednají.
Kdyby se stala NEŠŤASTNÁ NÁHODA, tak by nejspíš jednali úplně jinak.

Původně jsem se k tomu ani vyjadřovat nechtěla, ale přišlo mi, že tu píší samí roboti, kteří přesně ví, co by jak udělali nebo neudělali, kteří jsou si jistí, že nikdy neudělají chybu, protože jí nemají naprogramovanou. Ze sebemenší chyby (nepozornosti, nedbalosti) kohokoli z nás může být velké neštěstí. A chybuje každý.
 Romana 
  • 

Re: Re: Re: Re: Pro Monty 

(6.5.2005 22:39:32)
Zajímalo by mě, zda bys mluvila takhle s nadhledem a hájila viníky i tehdy, kdyby se jednalo o tvého syna! Taky by sis řekla, že chybovat může každý?
 Kamila B+ Honzík10/04 


Re: Re: Re: Pro Monty 

(5.5.2005 20:02:20)
Myšáku pod tvůj názor se podepisuju,je to přesně tak,jak to vidím i já.
 Lucínek , 8letý syn Filip 
  • 

Kamila B+Honzík 

(5.5.2005 23:12:13)
tobě taky děkuji,vidím,že ty v tom máš taky jasno;)taky vám přeji,aby jste takové"trable" nikdy v životě nemuseli řešit
 Lucínek , 8letý syn Filip 
  • 

Myšák,Janek-Děkujííííí 

(5.5.2005 23:06:38)
děkují,děkují,už jsem to tady chtěla zabalit,začalo se mi tady dělat z těch názorů špatně,úplně mi mluvíš z duše,najdou se tady i lidičky který mají všech 5 pohromadě!tobě a tvému děťátku,přeju,aby vás nikdy nic podobného nepotkalo;)
 Lucínek , 8letý syn Filip 
  • 

Myšák,Janek-Děkujííííí 

(5.5.2005 23:06:40)
děkují,děkují,už jsem to tady chtěla zabalit,začalo se mi tady dělat z těch názorů špatně,úplně mi mluvíš z duše,najdou se tady i lidičky který mají všech 5 pohromadě!tobě a tvému děťátku,přeju,aby vás nikdy nic podobného nepotkalo;)
 Martina, 2 kluci 


Re: Re: Pro Monty 

(5.5.2005 20:23:52)
Já jen krátce - na školním výletě šesťáků v kempu u rybníka se mi ztratil kluk. Večer, po 22 h mi přišli říct jeho kamarádi, že šel na záchod a už je tam nějak dlouho. My s kolegyní byly v té době s ostatními dětmi, obcházely chatky, povídaly, přály dobrou noc.
Kluk se naštěstí našel, chtěl domů z mámou, pak se schovával, protože se styděl před kamarády.
Nikomu bych nepřála ty naše pocity po celých 15 min (to byl limit pro hledání, po něm bychom volali policii, hasiče - byl tam ten rybník!!).
Nevím, jestli bych se dokázala podívat jeho mamince do očí a byla bych schopná něco jí říci, kdyby se nám např. utopil...přesto budu učit dál, baví mě to a vím, že pokud chci něco s dětmi na školním výletě zažít, nemůžu je přikovat k postelím, když na ně přímo nevidím.
Neobhajuju zmíněné učitelky, jen si moc dobře uvědomuju, co naše povolání obnáší...když mám teď vlastní děti, je to prožívání různých "neštěstí" ještě horší...ale strašně se bojím někoho odsoudit - kdo nepracoval s lidmi, nepochopí....vždyť tu někdo i psal, že by se raději s dětmi nekoupal, to prostě nejde, ach jo....nějak to neumím moc vyjádřit a už vůbec ne stručně.
 Mirka 
  • 

Re: Pro Monty - Kamile B. 

(6.5.2005 15:52:09)
Kamilka, až teraz som si prečítala Tvoju rekaciu - svoju som už pred chvíľkou poslala. Áno, presne si vystihla, čo som chcela povedať. Nikto nie je neomylný a nechcela by som byť za žiadnu cenu v koži tých učiteliek, tu ale ide o jedno - postaviť sa k situácii ako človek. Monty možno namietne, že sa o tom ľahšie vraví v teoretickej rovine, ale ja som sa sama presvedčila na vlastnej koži, že sa to dá. Ani ja nechcem po učiteľkách ,,hádzať kameňom", majú náročné a zďaleka nedocenené povolanie, kde však zostala ich ľudskosť, ich morálka, kde je ich svedomie? Každý si nesieme ten svoj kus zodpovednosti, či už v rodine alebo aj v práci, každý spoliehame na to, že sa nič zlé nestane - ak sa ale stane, mali by sme sa zachovať ako ľudia, nech je to akokoľvek ťažké a bolestné.
 Misa3 


Re: Pro Monty 

(7.5.2005 18:01:34)
Naprosto souhlasim. jakakoliv prace s lidmi je odpovedna a nese s sebou moznost, ze neradi nekomu ublizime. To by si mel kazdy uvedomit, jeste nez si sve povolani vybere. Ale ten minuly prispevek neni o odpovednosti a o tom, ze se to proste muze stat. Vim, co to znamena se venovat detem. Nejakou dobu (od konce gymnazia, do konce roku) jsem pracovala v MS jako nekvalifikovana ucitelka a vim jake to byly nervy kdyz deticky zacaly radit a ja se snazila udrzet jakys takys poradek pamatuji si na vylety po dedine a i kdyz jsme se na kilometry vyhybaly vozovce, prece jen tam postranni silnice byly a neslo se jim uplne vyhnout. Pamatuji si na roztomileho trileteho chlapecka, ktery se mi vysmekl, protoze se vracel pro nejakou hloupost do vozovky a ja pro nej skocila a malem me prejelo auto, jeho jsem stacila dostouchnout na chodnik. Na jineho chlapecka, ktery si ovazal pevne vlakno z koberce kolem krku a jal se utikat smerem od koberce, nadseny tim, ze ho honim a jecim... atd, atd, asi tak deset hruz denne. Nemela jsem na to a proto jsem odesla.

O tomhle nemluvim to se skutecne stat muze, podobne jako autorka minuleho prispevku pisu o tom, co bylo PO TOM...Je o tom, co bylo pote, co k nehode, nebo nestesti doslo. Vidim to tak, ze vsichni by nejradeji na sve selhani zapomneli a proto ta nevsimavost vuci rodicum postizeneho ditete, proto zadna snaha o omluvu. Rekla bych, ze ze zbabelosti a z toho, ze je snadne si vse zracionalizovat, rict si, ze by k tomu treba doslo i kdybych u toho nebyl a potlacit svou vinu. Jenze to uz clovek lze sam sobe a prestava byt cestnym a slusnym clovekem. kazdy by se mel umet omluvit a pokud jeho chyba mela tak straslivy dopad, snazit se udelat vse, aby ten dopad zmirnil. Sbirky na pomucky, nabydnout pomoc rodicum adt a to ne jednou, ale cele roky.

V TV bylo taky neco o tom, ze se autor snimku zeptal jedne z ucitelek, proc nejde za matkou postizeneho chlapce a nepromluvi si s ni, neomluvi se. Ona protestovala, ze by nemohla, ze by ji matka ditete snad zfackovala ...v tom pripade by mela jit a nechat se zfackovat. Pokud by to matce postizeneho ditete jen trochu pomohlo. Byla by to moznost, jak se pak se svou vinou trochu vyrovnat a naucit se s ni zit a rozhodne cestnejsi moznost, nez delat ze se vlastne nic nestalo.
 Misa3 


Re: Re: Pro Monty 

(7.5.2005 18:29:39)
A pro ty kdo by mne chteli narknout ze zbabelosti: pracovala jsem 5 let na "spinave "chirurgii na jednom z nejodpovednejsich oddeleni v nemocnici a celila jsem jinym a nemene denervujicim situacim a ustala jsem to. S dospelymi jsem to zvladala, ale s detmi jsem nemela naprosto zadnou zkusenost a mam za to, ze skutecne bylo lepe odejit, nez se vlivem neustalych nervaku zhroutit nebo neco zavinit. Takze pokud to nekdo dela musi na to mit. Ale jak jsem uz psala, stala se chyba, neco, co se stat nemelo a proto by se kazdy mel umet vyporadat se svou vinou a ne ji zatloukat.

Je to trochu podobne tomu, jak sem psala matka chlapce(12-13let ?), ktery onemocnel pri lyzarskem zajezdu a prestoze mezi dospelymi byl i lekar a ostani pedagogove, doslo k zanedbani nemoci a chlapec kratce po navratu domu zemrel na JIPce na metabolicky rozvrat...Tam bylo zanedbani zretelnejsi a situace byla jednoznacnejsi. Tady neni prilis jasne kdo pripadne v cem se provinil, vetsina lidi i pedagogu, s kterymi jsem o tom mluvila, to posuzovala tak, ze deti mely byt spocitany kdyz vylezly z bazenu..A tak bych navazala az na to, ze i pedagog, lekar, sestra i jakkoliv odpovedny dospely clovek musi umet uznat svou chybu. Protoze i kdyz je tam moznost, ze situace byla neprehledna a deti uhlidat nesly, myslim si, ze bych uvazovala na miste kohokoliv z pedagogu o tom, ze jsem mela deti pri ukonceni plavani jeste na brahu bazenu PREPOCITAT a ne objevit to, ze jeden chybi, az kdyz jeho veci zustaly v satne a on u nich nebyl. To uz je zatracene pozde. Ja bych v tom videla svou vinu a nevim jak bych se s ni srovnala, ale rozhodne ne tim, ze bych ji poprela...

Pripada mi to jako racionalizace typu, ze clovek je vinik jen jeden kraticky okamzik sveho zivota a ze jinak je cele roky slusny, dobry ucitel, dobry otec, dobry clovek. I k takove logice se da dojit, ale mam pocit, ze neni spravna a hlavne neni fer vuci rodicum postizeneho chlapce, ani vuci tomu, kdo se k ni uchyluje.

Pisu to proto, ze vim naprosto jiste, ze ja bych to jako svou vinu brala...
 Romana 
  • 

Re: Re: Re: Re: Jaruška 

(9.5.2005 11:18:28)
Paní Jaruška navštěvovala asi před dvěma roky diskuzi : "Budulínci - ztratila jsem své dítě".... Zajímalo by mě, jak se jí teď daří?....
Nevíte o ní někdo ?
Její tragický příběh mě tehdy moc dojal.

 zauzka 


Re: Re: Re: Re: Moc Vám všem děkujeme za Váš zájem... 

(5.5.2005 16:53:02)
Martina Němcová - matka Filípka
Cizkrajov 81
378 81 Slavonice
okr. Jindřichův Hradec

Telefon: 723 049 980

Číslo účtu
196205170/0300 (Konto pro Filípka)
kontakt na jeho rodiče je na Fípkových stránkách
 Katka 2 deti 
  • 

Re: Re: Re: Moc Vám všem děkujeme za Váš zájem... 

(6.5.2005 9:55:21)
Monty, ja uz ty tvoje kecy fakt nemuzu, chtela bych videt tvou humanitu kdyby se neco ani ne tak moc zavazneho stalo tvym detem jestli by jsi byla stejne humanni vuci vinikum. Prosim te ty lidi meli svou praci a v tepraci svou zodpovednost, pokud svou praci nevykonavali dobre - co je zrejme - tak tam nemaji co delat, meli by mit alespon tolik studu a slusnosti a alespon tohle uznat - nejsem dostatesne schopny pro tuto praci jdu delat neco jineho kde nadelam mnohem mene skody pokud svou praci nedokazu delat poradne.
 Romana 
  • 

Re: Re: Re: Re: Moc Vám všem děkujeme za Váš zájem... 

(6.5.2005 22:46:57)
Katko, naprosto s tebou souhlasím. Monty v této diskuzi mě fakt nemile překvapila.
 Jana + 2 


Re: Moc Vám všem děkujeme za Váš zájem... 

(5.5.2005 17:15:05)
Zuzi a precte si tohle vubec ta rodina, doma asi mejl nemaji ze, Filipkova mamca by na to asi nemela cas? Ale zajimalo by me, jestli se sem chodi sem tam podivat? Jana
 zauzka 


Re: Re: Moc Vám všem děkujeme za Váš zájem... 

(5.5.2005 17:26:56)
paní Němcová Pc nemá,ale její sestra ano.Takže se dívá ale nepravidelně.Pokud je to důležité můžete využít tel která je Fil stránkách ten je přímo na ní
 zauzka 


KONTAKT NA RODINU NĚMCOVÝCH........ 

(5.5.2005 16:55:41)
Martina Němcová - matka Filípka
Cizkrajov 81
378 81 Slavonice
okr. Jindřichův Hradec

Telefon: 723 049 980

Číslo účtu
196205170/0300 (Konto pro Filípka)

filipek@the.cz
 nvbfhgzt 


Ne dárcovskou SMS... 

(5.5.2005 21:09:49)
Jenom NE dárcovskou SMS.Z vaší strany nejde o dar.To jen tak pošlete operátorovi SMS a on : DPH shrábne stát,část z toho si hodí operátor do nákladů a to co pošle na konto si pouze ON odepíše ze základu daně jako dar.Když už se někdo rozhodne poslat peníze, bylo by lepší rovnou na účet Filípka.
Tahle diskuse už opět není o tom jak pomoci Filípkovi.
 Pepa 
  • 

Muj nazor 

(5.5.2005 22:01:24)
Mozna to bude znit tvrde, ale myslim si, ze nejlepsi pro rodinu i dalsi vyvoj ostatnich sourozencu by bylo umisteni Filipka v ustavu.
Jakakoliv financni pomoc rodine nema smysl.
Navic skutecnosti je, ze nektere matky si udelaly z postizeni svych deti zivnost.
Plenkami pro rocni dite pocinaje (i zdrave dite je potrebuje,) pozadavky na osobni pocitac pro dite na urovni idiocie konce.
 Lucínek , 8letý syn Filip 
  • 

Re: Muj nazor 

(5.5.2005 22:25:49)
Filípek je jedináček a ještě před 2 lety byl uplně normální chlapec,VINNOU učitelů dopadl takto,ale to nic nemění na tom,že pořád vnímá.Asi nejsi otec,protože toto by jsi nemohl nikdy napsat!Možná nejsi ani člověk!
 Pepa 
  • 

Re: Re: Muj nazor 

(5.5.2005 22:36:57)
1. Clovek rozhodne jsem.
2. I kdyz Filip nema zadne sourozence, nejspis mit bude. Dopad postizeneho dite na sourozence je znacne negativni - sourozenci na nej zarli, pripadne jsou vychovavani k tomu, aby se o dite starali, az rodice nebudou moci. Pak z toho maji zkazeny zivot.
3. Jakekoliv zduraznovani, kdo za to muze, nema racionalni smysl. Na situaci to nic nezmeni.
4. V danem pripade byla nejspis chyba vubec dite zachranovat - zachrana sluzba se pta, jak dlouho byl clovek pod vodou. Pokud je to dele, nez 10 minut nema resuscitace zadny smysl.

Za penize, ktere se bez jakehokoliv efektu "investuji" do filipa, by mohlo byt pomozeno stovkam mene postizenych deti, u kterych by to melo efekt.
 Alicee 


Re: Re: Re: Muj nazor 

(5.5.2005 22:52:07)
Pepo, nevím kde jsi vyčetl, že postižené dítě má negativní dopad na sourozence...jestli vycházíš z nějakých fakt, tak je prosím uveď, protože já znám ze svého okolí několik případů, kdy je tomu právě naopak. Děti berou postižení ve svém okolí mnohem přirozeněji než dospělí.
 Bibi* 


Re: Re: Re: Muj nazor 

(5.5.2005 23:39:17)
Milý Pepo,jsi na omylu,dítě se oživuje vždy,jeho šance jsou naopak větší než u dospělého,navíc u potenciálně podchlazeného těla je menší potřeba kyslíku,takže rozhodně VŽDY RESUSCITOVAT(stejně tak se resuscituje déle i po zasahu elektrickým proudem).
Jinak zastávám(co se týče učitelů)názor Monty,sama jsem kdysi jako PA zažila děsivou chvíli,kdy jsem mamince na rizikovém oddělení podala špatný lék a tak vyvolala kontrakce.Ten den jsme na 50 pacientek byly jen 2,nevěděly jsme kam dřív skočit,prostě jsme si to špatně přečetla ve viziťáku.Dopadlo to dobře,dělohu se podařilo zklidnit,mamince jsem se šla omluvit,celý její další pobyt jsem kolem ní chodila po špičkách,nakonec mi ještě přinesla ukázat mimčo a moc mi děkovala.Jenže ono to tak dobře dopadnout nemuselo,nevím,jestli bych v tom případě byla schopná se jít omluvit,vůbec jí přijít na oči.Byla jsme poučena do konce života,nyní přemýšlím nad každou tabletou a infusí,ale to poučení mohlo být vykoupeno poměrně předčasným porodem se všemi důsledky:o((
Filípkovi by možná pomohlo,pokud by patronát nad ním převzala nějaká zavedená nadace nebo neziskovka mající zkušenosti se sháněním peněz a nebo péčí o tyto děti,maminka by určitě též uvítala kontakt s rodiči podobně postižených dětí.Pokud máte někdo nějaké zkušenosti nebo kontakty,tak je mamince Filípka určitě písněte,taky zkusím něco vysondit.
 Pepa 
  • 

Re: Re: Re: Re: Muj nazor 

(6.5.2005 0:22:46)
Pak to taky tak dopada...
 Mysak, Janek a Tom 


Re: Re: Re: Muj nazor 

(6.5.2005 4:25:55)
Pepo,
je videt ze nemas deti.
Protoze pokud bys je mel tak bys vedel ze bys sveho syna resuscitoval treba hodinu!!!!
 Kamila 
  • 

Re: Re: Re: Muj nazor 

(6.5.2005 12:51:16)
Dobře Pepo, až budeš Ty postižený, dáme Tě dle Tvého přání do ústavu a až budeš mít postižené dítě, dáme ho tam taky. Ono tam bude plakat a trpět v nedomácím a neútulném prostředí, bez láskyplné péče a zbytky jeho citu, rozumu i celá jeho dušička se bude někde v nitru ptát, proč jsem tu sám, proč mě to bolí, proč mě nikdo nepohladí, proč mě nikdo nemá rád.....Ty mezitím můžeš sedět v hospodě nebo dělat nějakou jinou bohulibou činnost a chlubit se tím, že jsi ušetřil společnosti několik stovek tisíc, protože jsi své dítě odložil do ústavu. Co je Ti po něm, však on tam vklidu umře, idiote!!!!!
 Pepa 
  • 

Re: Re: Re: Re: Muj nazor 

(6.5.2005 13:11:30)
Vazena pani,
1. Zjistete si, co slovo idiot znamena.
2. Prectete si, co je to apalicky syndrom.
 Kamila 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Muj nazor 

(6.5.2005 13:25:31)
Ale mě to vážený pane nezajímá, já reaguji na blbé připomínky a na ty se reaguje jedině prostě a blbě. Dělejte si co chcete, nikdo vás nenutí dávat ani peníze, ani pomoc, tak proč se tady cpete a snažíte poučovat, navíc ne zrovna odborně ani objektivně. Vlastní názor je vlastní názor, Vy jste řekl svůj a já zase ten můj. Více na Vás reagovat nemíním, nebudu zneužívat tuhle diskusi, k debatě o úplně něčem jiném než co bylo původním záměrem. Sociální inteligence a schopnost empatie, víra a slušnost jsou zase pojmy, ve kterých máte mezery Vy. Je to smutné, vždyť tahle debata vznikla, aby rodičům Filipa pomohla alespoň slovem, když už ne jinak. Vy jste už pomohl dost.
 svice  
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Muj nazor-Pepino, nebo spíše PIPINO 

(7.5.2005 23:49:33)
Tvoje názory se mně vůbec nelíbí!!!!
Co znamená slovo itiot vím, ale o tobě říct idiot tak toho chudáka urážím !Jestli máš nějaké děti tak jim nezávidím, tebe by jsem za rodiče nechtěla.
A jestli je ještě nemáš, tak Ti dám jednu radu- Nepořizuj si je, nemáš k živému tvoru vůbec žádný vztah!!!
Myslíš jen a jen na sebe
 Pepa 
  • 

Re: Muj nazor 

(5.5.2005 22:30:18)
Jsou deti, kterym ty penize, na rozdil od Filipka, pomohou.
Filipkovi by, je mi to lito, nepomohl ani milion dolaru.
 taky úča  
  • 

Re: Re: Muj nazor 

(6.5.2005 1:22:21)
K Pepovi,jeho názor je racionální,ale být to moje dítě,tak takhle prostě uvažovat nedokážu!
Nezvládala jsem důkladně pročíst všechno,ale...Práce učitele JE skutečně hodně zodpovědná,troufám si říct že víc,než si běžně člověk dokáže představit.Co vědí rodiče o tom,že když buzeruju děti,že potřebují na TV převlečení a sportovní obuv,neb kdyby cvičily v tom,v čem přišly do školy ("mamka mi to DOVOLILA,to si můžu zašpinit"),tak v případě jakéhokoliv úrazu je vina na mně! Jedno že vám kluk za zády bleskově bez dovolení vyšplhá kamsi ke stropu a skočí,pokud se zjistí,že neměl odpovídající obuv a cvičil v přezůvkách,nesplnila jsem si svou povinnost,nezkontrolovala vše na počátku vyučovací jednotky atd...A zjistí se to,protože o každém úrazu se povinně vede zápis,o těch větších vypovídají svědci a podepisují svou výpověď,tj.jsou dotazovány přítomné děti.A věřte,že ty řeknou vše a těžko by si nějaký učitel dovolil navádět je ke lhaní,prostě to vždycky praskne.
Nevím,jak je to s pojištěním,ale neznám školu,která by pojištěná nebyla,čili za úraz,který má jakékoliv "následky",něco naraženého,zlomeného,zašitého ap. je finanční odškodnění dle bodování lékaře.Pokud k úrazu došlo běžně,tj. ho jmenovitě někdo nezpůsobil.Proškolováni jsme v tom smyslu,že pokud sami něco zanedbáme,neseme vinu my a můžeme splácet do konce života.Doslova.
Koupání a plavecký výcvik mají tak přísná pravidla,že opravdu nechápu,jak mohlo k tak velké nedbalosti v případě Filípka dojít,to myslím vážně,a jelikož se strefuju do vlastních řad,tak mě prosím omluvte,že přispívám anonymně.
Konkrétně v tomto případě,mi není jasné,jak to s tím pojištěním bylo.Ale asi se z toho pojišťovna vyvlíkla,když soud viníky označil,jestli dobře rozumím.Úplně jasné mi to teda není.Protože pak by se asi po těch vinících něco vymáhat mělo,no,nejsem právník.
Jak už tady ale padlo,myslím,že nejhorším trestem je v takovém případě svědomí,takže i když se trest vyměřený soudem zdá zanedbatelný,řekla bych,že opravdu ti dotyční už potrestaní jsou.A to nadoživotí.Nechtěla bych je soudit.
Reakce pana ředitele,k té nemám co dodat,snad jen to,že paní Němcové věřím,že si to nevymyslela a že to doslova tak řekl.Tohle si vymyslet nejde.
Bohužel je takových lidí ve školství na vedoucích místech víc,kteří nevnímají zdraví a ŽIVOT dítěte na prvním místě,ale především jim jde o SEBE.Za každou cenu to nějak ustát,to se přece stává,jen ať mě nevyhodí...
A taky trochu chápu,že TO ta matka pořád ještě potřebuje slyšet z úst zúčastněných,jinak se s tím nemůže srovnat a žije jako ve špatném snu.Že na nějaká slova čeká,na nějakou reakci přímo ke své osobě a k synovi,tak to cítím já.Myslím,že by asi nebylo řešením,aby jí chodili pravidelně pomáhat,nevím,jaké by to bylo,ty lidi pravidelně očekávat,ale aspoň JEDNOU měli mít tu odvahu a i kvůli sobě za ní přijít a přiznat chybu,i kdyby je mělo přitom klepnout.Nemyslím,že matka v tomhle případě lační po krvi,ale potřebuje se v něčem utvrdit,aby se s tím mohla aspoň v rámci možností srovnat,aby je mohla před sebou "omlouvat",že je to mrzí,že to přiznali,že je to i pro ně hrozné,že by ty chvíle chtěli vrátit a udělat všechno pro to,aby se to nestalo,že je to žere a že taky nespí...Nemyslím,že je chce všechny zlikvidovat,ale určitě se oprávněně cítí být poškozená,dotčená,ublížená...neumím to přesně vyjádřit.
Omlouvám se,nejsem psychiatr,třeba jsou mé myšlenkové pochody zcestné,ale cítím to tak.
 Lionka 


Re: Re: Re: Muj nazor 

(6.5.2005 9:54:11)
Moje kamarádka učitelka vyučovala před 10 lety ruč. práce na pozemku a děti po sobě házely hlínou-ačkoli byly poučené,že se to nesmí,jedno se druhému strefilo do oka-výsledek: doživotní následky,snížení společenského a pracovního uplatnění...,bolestné atp.
Důsledek pro učitelku: Doživotně bude finančně přispívat na konto kvůli poškození zdraví popisovanému dítěti.Soud shledal,že hrubě porušila pracovní povinnosti (ano měla opakovaně upozorňovat zlobivé děti a rázně zakročit).A myslím si že je to naprosto správné.

Tak mne napadá...,co shledal soud u vychovatelek a učitelek a u plavčíka-kteří měli u dětí dozorovat a jsou za tuto činnost dokonce placeni?
Četla jsem popis události od babičky Filípka,a nejsem si jistá,zda zažalovali viníky za trvalou újmu na zdraví syna,a z toho plynoucí "finanční" poškození rodiny(neznám právní terminus technicus)...
Jednorázové odškodnění(stejně jako jednorázová sbírka) přece není řešení-v případě chlapečka půjde o doživotní náklady na péči.Pokud vím,tak školy jsou pro tyto případy pojištěné a rodina by měla právo od viníka-potažmo jeho státního zaměstnavatele- dostávat z pojistky dlouhodobou finanční podporu-už z toho důvodu,že vlastní rodina nic nezanedbala ani nezavinila.
Důsledky tohoto neštěstí ponese už navždy v první řadě rodina a viníci mají povinnost jí maximálně pomoci.
...taky nerozumím právním postupům v tomto státě....
 Ivana 
  • 

Pepo a jak vis ze se neuzdravi?Jsi doktor? 

(6.5.2005 9:59:52)
Rika se ze nadeje umira posledni a treba opravdu se jeste muze uzdravit.Kdyz jsem jeste nemela dite mozna bych uvazovala podobne.Ale kdyz ma clovek sve dite ktere si od narozeni vypipla,stravi s nim spoustu noci kdyz nespi nebo je nemocne tak k nemu ma takovy vztah ze proste nazor Pepy ktery nezazil tu radost a starost o vlastni dite muze znit jako nazor hyeny.
 Pepa 
  • 

Re: Pepo a jak vis ze se neuzdravi?Jsi doktor? 

(6.5.2005 10:08:09)
Tomu diteti by nepomohl ani Jezis.
 Líza 


Re: Re: Pepo a jak vis ze se neuzdravi?Jsi doktor? 

(6.5.2005 10:23:30)
Ztratil se mi příspěvek, tak ještě jednou.

Milej Pepo, ve studené vodě se zpomaluje mozkový metabolismus a děti vydrží bez kyslíku déle než průměrný dospělý. Zresuscitováni k plnému zdraví byli už lidi, kteří byli pod vodou mnohem déle, než těch tývch deset minut. Že se po deseti minutách nemá resuscitovat, může napsat fakt jen ignorant. Šance se s ubíhajícím časem sice snižují, ale protože ty případy jsou zdokumentovány, nikdo přece neodsoudí to dítě pro jistotu k smrti.

Za druhíé, nikdo nevěděl, jak dlouho doopravdy ten kluk byl pod vodou - dodnes to nikdo neví.

Za třetí, kdby se to stalo tvému dítěti a nebyla by zahájena resuscitace, byl bys první, kdo by se se všema soudil, žejo.

A jinak, dej své poslední příspěvky přečíst své ženě, ať ví, s čím má počítat pokud se cokoliv stane a ať vezme radši nohy na ramena včas.
 zauzka 


Re: Re: Pepo a jak vis ze se neuzdravi?Jsi doktor? 

(6.5.2005 10:31:21)

 zauzka 


Re: Re: Pepo a jak vis ze se neuzdravi?Jsi doktor? 

(6.5.2005 10:31:31)

 Jára, 1 dítě 


Re: Pepo obdivuji tvou jistotu! 

(6.5.2005 12:30:10)
Z vlastní zkušenosti ve svém okolí jsem zažila obdobný případ - jednalo se o asi devítiletou holčičku - při komplikované neurologické operaci se na sále "cosi" (nejsem lékař) pokazilo, důsledky byly nedozírné. Dítě se asi po půl roce "vrátilo" rodičům absolutně nepohyblivé, nekomunikující, nereagující, živené sondou. Rodina musela investovat ohromné prostředky do vybavení, aby se o malou vůbec mohli starat, přičemž jim stále bylo doporučováno, aby dítě dali do ústavu, protože není šance na zlepšení. Po dvou letech se žabka začala lepšit, reagovat, komunikovat, pak jsem ji viděla na vozíku, pak se naučila znovu chodit... Reakce lékařů byla, že sami nechápou a neumějí si to vysvětlit - mozek prý má velkou regenerační schopnost a zejména u dětí... Být Filípek moje dítě, taky bych doufala v zázrak.
 kolemjdoucí 
  • 

Re: Muj nazor: PEPA JE KORUNOVANEJ VŮL 

(6.5.2005 8:10:50)
co k tomu víc dodávat?
 adiska 
  • 

Re: Re: Muj nazor: PEPA JE KORUNOVANEJ VŮL 

(6.5.2005 8:49:22)
Ja myslim, ze nazor Pepy je racionalni a neni duvod ho nazyvat volem. Vim, ze je tezke se s tim smirit. Kazda ztrata je pro cloveka bolestiva. Tahle diskuze mi pripada hystericka...
 kolemjdoucí 
  • 

PEPA JE KORUNOVANEJ VŮL ADISKA KRÁVA 

(6.5.2005 9:21:35)
Pepa: Mozna to bude znit tvrde, ale myslim si, ze nejlepsi pro rodinu i dalsi vyvoj ostatnich sourozencu by bylo umisteni Filipka v ustavu.

Jakakoliv financni pomoc rodine nema smysl.

Navic skutecnosti je, ze nektere matky si udelaly z postizeni svych deti zivnost.(sic!!!!!!)
Plenkami pro rocni dite pocinaje (i zdrave dite je potrebuje,) pozadavky na osobni pocitac pro dite na urovni idiocie konce.
 adiska 
  • 

Re: PEPA JE KORUNOVANEJ VŮL ADISKA KRÁVA 

(6.5.2005 13:25:09)
a kolemjdouci ma patent na rozum..... ach jo... hysterie, hysterie.....
 MÍLA 
  • 

PEPO..... 

(6.5.2005 9:23:34)
jseš hvězda.Připomínáš mi praktiky ještě před nedávnem, které tady byly.Kdo je nějak zdravotně nebo mentálně postižený- šup s ním za zedˇ do ústavu a ani krok ven,atˇukážem světu jaký jsme to zdravý národ.Fuj, je mi z tebe nanic a tobě podobných lidí.Připomínáš mi jednoho chlapa, který neměl slušného slova pro postižené lidi.Ale ono neštěstí nechodí po horách,ale po lidech.Narodil se mu mentálně postižený syn.Myslíš, že má stále stejný názor????Když se tvému dítěti stane úraz a bude mít např. zástavu dechu, tak s klidem řekneš lékaři atˇ ho nechá ......?????Doufám, že nemáš děti,protože patříš k té skupině mužských, kteří při vážném problému zdrhnou od nemocného dítěte a manželky.
 Pepa 
  • 

Re: PEPO..... 

(6.5.2005 9:56:48)
Mila Milo.
Je postizeni a postizeni. Pokud se by slo o dite, ktere je aspon vychovatelne, pak si ho samozrejme ma rodina nechat. Ale nikoliv az do smrti, jak je tomu casto zvykem - pokud jsou matky na nej patologicky fixovane. Takove dite se ma pripravit na svuj samostatny zivot napr. ve stacionari, kde si najde i svoji pripadnou lasku.

Filip neni ani vzdelatelny, ani vychovatelny, on je totiz prakticky mrtvy.

Co se tyka odchodu muzu z takovych rodin, jde o prosty pud sebezachovy, pokud zena neni schopna prijmout situaci, takova jaka je.
 zauzka 


Re: Re: PEPO..... 

(6.5.2005 10:35:12)
je to forko na vyjádření názorů, ale hlavně na POMOC pro Filípka!!! Naprosto nesouhlasím s tvým názorem! asi namáš děti jinak by jsi to nenapsal! asi proto to se nestydíš a píšeš anonimně viď????
 zauzka 


Re: Re: PEPO..... 

(6.5.2005 10:50:50)
přeju ti až budeš starší a stane se ti třeba srdeční příhoda,aby tvoje děti použili svůj pud sebezáchovy a dali tě do ústavu aby si nekazili život !!!!! pak si možná vzpomeneš na tuhle diskuzi.P.S nebudu se rozčilovat nad chlápkem co na sebe ani nezveřejní kontakt a plive anonimně!
Na to toto forko není-založila jsem ho ve snaze rodině pomoct,když selhal stát!!!! Zuzana
 Pepa 
  • 

Re: Re: Re: PEPO..... 

(6.5.2005 12:01:28)
Pokud bych mel apalicky syndrom, stejne jako Filip, tak by mi to bylo komplet sumafuk.
Pokud bych byl ale pri plnem vedomi ochrnuty od krku dolu, tak bych si pral, aby mi pomohli zemrit.
 Pepa 
  • 

Re: Re: Re: PEPO..... 

(6.5.2005 12:04:47)
Kdyz uz jsme u toho, stat neselhal. Vic se pro to udelat neda.
A ze dava malo penez? Penize nejsou jenom ty cisla na uctu, za ktere si muzes koupit televizi.
Penize slouze hlavne k alokaci zdroju - a ty jdou alokovat mnohem lepe, nez na beznadejne pripady.

 Míla 
  • 

Re: Re: Re: Re: PEPO..... 

(6.5.2005 12:15:25)
Ach jo, Pepo.Jestli nahoře ve zdravotních pojišťovnách,na ministerstvu financí,zdravotnictví a soc. věcí sedí lidé tvého myšlení, tak se nedivím, že jsme tam kde jsme.To je fakt:peníze jsou třeba jinde - léčení alkoholiků a narkomanů za státní prachy a ještě k tomu někteří berou nemocenskou...Tvé názory by se perfektně ujaly př.n.l. ve státě "Sparta".
 Pepa 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: PEPO..... 

(6.5.2005 13:22:09)
Vazena pani,
stacilo by, kdybyste si vyzkousela zivot v USA.
Tam by Vas vyvedli z omylu.
Tam, pokud nemate kvalitni pojisteni, tak po Vas nestekne ani pes. A i kdyz pojisteni mate, tak ma urcity financni limit, po jehoz vycerpani Vas nechaji svemu osudu.
Penize nepadaji z nebe, ale v pojistovny hospodari jenom s tim, co od lidi dostanou. A dostavaji min, nez vydavaji - platby lekarum se stale opozduji - VZP uz planuje 3 mesice.
Soukromym lekarum se nezvysuji prijmy ani o inflaci. Staci?
 Mysak, Janek a Tom 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: PEPO..... 

(6.5.2005 16:21:28)
Pepo,
bud tak laslavy a hlavne se tady neohanej zivotem v USA protoze stat se tohle v USA tak ti ucitele uz davno sedi a o odskodnem ktere by na nich soud vysoudil by se nam vsem mohlo jenom zdat!!!
 Pepa 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: PEPO..... 

(6.5.2005 16:38:36)
Mate pravdu, ale to byla reakce na prispevek Mily.
 Míla 
  • 

Re: Já to beru Pepo... 

(6.5.2005 17:51:44)
teď jsem se od srdce zasmála.Ale nic ve zlém.Napíšu jen co můžu.Jelikož mé povolání mne zavazuje k mlčenlivosti.Už to bude 13 let co pracuji jako účetní v soukr. zdravotnictví.Moc vás prosím nechte těch nářků.Ještě jsem nepotkala lékaře nebo lékárníka, který by strádal.Jejich rozrůstající se majetek atd. o tom nesvědčí.Věřte, nezávidím jim ani korunu, protože mít na starosti lidský život každý den, to je fakt někdy na hlavu.A dluhy zdrav. pojišťoven-to je tady od začátku co existují.Tři měsíce opožděné platby - to je ještě dobrý.Co taková Hornická ZP.To trvalo 6 let.A o dalších zrušených pojišťovnách ani nemluvím.Stát je přesunul do Konsolidační banky /já ji nazývám černou dírou bez dna/a není ani pojišťovny,ani peněz.
A dluhy neplatičů ZP?Ty největší mají právě podniky nad kterými drží ochranou ruku vláda současná a i ty předešlé.
Díky tomu,že nejsme v USA, ještě by to dopadlo s dítětem jako tam....Kdyby se našel nějakej vůl, kterému by vadil a dal to k soudu....
 Pepa 
  • 

Re: Re: Já to beru Pepo... 

(7.5.2005 1:17:49)
Zavidet nemusite, se zdravotnictvim nemam nastesti nic spolecneho.
Zasadni fakt u toho spozdovani VZP je, ze je tam sekyra 40 mld Kč.
 zauzka 


Re: Re: Re: Re: PEPO..... 

(6.5.2005 12:28:34)
nemám co dodat-ty budeš stejný jak ty nahoře......plné kapsy peněz,pojišťovny mají paláce a ... je to smutné! A pokud přispíváš pouze jako anonym nebudu se s tebou zahazovat.Já jsem máma od tří dětí a tak dělám všechno pro to abych rodině pomohla... (narozdíl od tebe!!) ty máš jen plno keců !!! a skutek utek !!!
 Kopretinka 


Re: Re: Re: Re: Re: PEPO..... 

(6.5.2005 12:45:02)
Zauzko, anonymita tu přece zůstane i když dotyčný uvede svůj e-mail. nebo snad podle něj poznáš kdo Pepa je? Sníží se tím jeho anonymita? nebo když se zaregistruje? Může si tam přece uvést cokoli. krom pár lidí skterými jsem se přes rodinu seznámila je tu pro mne každý anonymní.
já osobně jsem skryla svůj e-mail poté, co mi začaly chodit nechutné e-maily. možná nebyly odsud, ale změnila jsem adresu a sděluji s uvážením.
Co se týče Filípka, je to tragedie. Učitelé můžou udělat chybu, jako každý z nás, ale musejí za ní nést zodpovědnost. Že je s jejich povoláním spojená zodpovědnost za životy svěřených dětí, věděli na začátku svého vstupu do té profese. Pokud si nevšimli, že jim chybí dítě, je to trestuhodné a zanedbání jejich povinností. Proto je správné a v naprostém souladu s našimi právními předpisy, aby byli za své jednání souzeni a potrestáni. Vina a trest jsou dvě odlišné věci. Ano, jistě to zasáhlo jejich životy, ale to není omluva pro beztrestnost.
Jsou vyloučeni z práce s dětmi?
 Pepa 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: PEPO..... 

(6.5.2005 12:57:50)
Nejvice o odpovednosti a zodpovednosti vykrikuji ti, kdo sami zadnou nemaji.
 zauzka 


Kopretinka  

(6.5.2005 13:02:52)
ano jsou...dostali 1/2 roku podmínku :( koukni se na reportáž
http://www.nova.cz/tvarchiv/video/?video=31457
 Pepa 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: PEPO..... 

(6.5.2005 12:53:14)
Vzacne statky jsou vzacne proto, ze je jich omezene mnozstvi.
 Míla 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: PEPO..... 

(6.5.2005 13:18:14)
Pepíku, článek má název "Pomozte Filípkovi" a ne kritizujte péči rodiny o Filípka.Kdo chce přispět nebo pomoci tak to udělá.Nikdo tě do toho nenutí.Jestli něco pošlu na konto Filípka - jsou to mé peníze.Ne tvoje.Nemůžou být všichni lidé stejní se stejnými pocity.

V jedné z hlavních diskusí se objevila žena pod nickem "Bezdětná".Dost vulgárně napadala maminky dětí.Ona by zase děti třískala od rána do večera za jakýkoliv projev jejich osobnosti.Zkuste to dát dohromady v nově založené diskusi jen pro vás.Teda vy dva by jste byli dvojka.

A až se jednou budeš opravdu dívat smrti do očí, chtěla bych být u toho a vidět tvou reakci.Já jsem ji viděla zblízka a věř mi, moje názory na život se sakra změnily.Díky za každé nové ráno.
 Pepa 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: PEPO..... 

(6.5.2005 13:27:25)
Filipek neni jediny. Postizenych jsou mraky. A i takovych, co od statu nic nedostanou. Proc zrovna Filipkovi? Proc ne tem ostatnim? Protoze nebyli v televizi Nova?
 Iris 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: PEPO..... 

(6.5.2005 13:34:39)
no ne, četla jsem jenom pár posledních příspěvků, docela síla. Pepiku Pepiku, snad nejsi zdravotník? Doufám, že ne ...
 Pepa 
  • 

Mne nikdo nic zadarmo neda :-( 

(6.5.2005 13:58:11)
Nechci aby to vyznelo nejak spatne, ale ja bych take potreboval nejake penize a mne nikdo nic neda. Pripada mi to tak trochu nefer, sam jsem zdravy a vyhledove perspektivni a podporovat mne by bylo pro by bylo pro spolecnost vyhodnejsi. Jak bych se zmatoril, mohl bych to spolecnosti oplatit, treba bych mohl pracovat v tom zdravotnictvi. Mne jde o tu spravedlnost, nekdo dostava zadarmo plinky, ja nedostavam nic. Pritom bych mohl byt spolecnosti uzitecnejsi,chapete uz?
 Líza 


Re: Mne nikdo nic zadarmo neda :-( 

(6.5.2005 14:06:46)
Tak to snad líp, když ti nic nedají, ne? Abys v tom zdravotnictví svými humánními postoji k neperspektivním (těch je totiž překvapivě mezi pacienty spousty) neškodil.
MMCH, a proč jako k tomu, abys šel někam pracovat, potřebuješ nejdřív od někoho peníze? Nemá to být spíš opačně?
 Míla 
  • 

Re: Mne nikdo nic zadarmo neda :-( 

(6.5.2005 14:23:15)
Fujtajbl:tohle mi zavání selekcí anebo už dementním důchodcem.To jsi už přehnal.Jseš zdravý, máš nohy a ruce?Tak se starej?Co to z tebe rodiče vychovali?Anebo jsi jeden z těch, co sedí doma na sociálních dávkách a čeká až mu ostatní nacpou všechno do zadku?Do zdravotnictví nelez, nadělal by si více škody než užitku.Vypadni už odsud,jseš ubohý.

MAMINKY, PROSIM UZ HO IGNORUJME.DYT JE JAK KAFEMLEJNEK.PORAD DOKOLA!!!!!!
 Pepa 
  • 

Re: Mne nikdo nic zadarmo neda :-( 

(6.5.2005 15:28:26)
Jak originalni, ale toto psal Pepa 2 nikoliv Pepa.
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Re: Mne nikdo nic zadarmo neda :-( 

(7.5.2005 10:32:24)
Jojo, a k tomu je právě dobrý se zaregistrovat...
 kolemjdoucí 
  • 

PLINKY PRO PANA PEPU 

(6.5.2005 19:18:35)
Pepa:"nekdo dostava zadarmo plinky, ja nedostavam nic".

Pepo, napiš adresu, složíme se ti tu zde na plinky a pošleme ti je. Abys nezáviděl a nebylo ti to líto. Jakou značku preferuješ? Pampersky?
Zatím ale trénuj chození na záchod. Snad se to jednou naučíš.
 Míla 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: PEPO..... 

(6.5.2005 14:08:27)
tuhle otázku můžeš potom položit všem nadacím a organizacím v tomto státě, kteří se snaží pomoci.Není v jejich možnostech pomoci všem.Jsme ohromně solidární k tragédiím ve světě.Až mne udivilo, jak lidé pomohli státu a operátorovi napakovat se na SMS.Také bych mohla říct, proč to lidé radši nedali lidem zdravotně postiženým v naší zemi.Přispěju, kde můžu/ne každému/ a v rámci svých možností.Není mi líto dvacky na sbírku např.Pomozte dětem,Srdíčkový den,Boj proti rakovině....K akcím typu SMS jsem opatrná.A víš kdo dává nejvíce tyhle příspěvky?Maminky s dětmi v kočárcích na rodičovském příspěvku.Můj syn by ti o tom mohl vyprávět.Nejhorší reakce slyšel jako student/když pomáhali při těchto akcích/od zazobanců na první pohled.Mám zkušenost, že člověk při obratu třiceti miliónů za rok dal nadaci 2000,-Kč/dvatisíce/, aby si to odepsal z daní a myslel si, že všichni v jeho firmě z toho padnou na zadek.NO,opak byl pravdou.Více si vážím mámy, která dá za rok několikrát tu dvacku.
 Pepa 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: PEPO..... 

(6.5.2005 18:20:33)
Odepsal z dani != nic ho to nestalo
 Líza 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: PEPO..... 

(6.5.2005 18:23:35)
Pokud mě pamět neklame, tak ten dar si nelze odepsat z daní, jen z daňového základu, takže tě to něco stojí, jen máš o trochu menší daň než když nedáš nic (ale ta úleva na dani nedosahuje výše toho daru).
 Pepa 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: PEPO..... 

(6.5.2005 19:08:31)
!= znamena "nerovna se"
 Líza 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: PEPO..... 

(7.5.2005 7:33:12)
OK, tenhle symbol neznám :-)
 Denisa 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: PEPO..... 

(6.5.2005 21:58:20)
Mílo, přečti si ještě jednou tuto Pepovu větu:

Penize nepadaji z nebe, ale v pojistovny hospodari jenom s tim, co od lidi dostanou. A dostavaji min, nez vydavaji - platby lekarum se stale opozduji - VZP uz planuje 3 mesice.
Soukromym lekarum se nezvysuji prijmy ani o inflaci. Staci?

a musí ti být jasné, že je to nejspíše doktor. A nejspíše soukromý. Já jsem taky dělala účetnictví SOUKROMYM lékařům a vím jaké mají horentní výdělky za to, že když nevědí co pacientovi je, prostě ho odešlou do nemocnice na prozkoumání těm "pouze" zaměstnaným lékařům, kteří mají 100x větší zodpovědnost a 4x-5x menší příjem. A že např. VZP v našem městě má budovu z mramoru, zlatem obkládanou - to hradí kdo? Pak holt nemocní lidé musí doslova žebrat, aby jim někdo pomohl.
 Míla 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: PEPO..... 

(6.5.2005 22:30:25)
budeš mít asi pravdu Deniso - vypadá to na doktora,podle těch připomínek a vyjadřování.Tedˇ se mi vybavila vzpomínka na reakci mého obv. lékaře, která se týkala názoru na ment.postižené dítě.Řekl:já bych se na to nemohl dívat.Prostě bych to okamžitě šoupnul do ústavu i kdybych měl na to platit.A názor na matky pečující o tyto děti má asi úplně stejný.

A s tvým článkem Deniso zcela souhlasím.Taky se nám tady VZP nastěhoval do většího sídla, luxusně vybaveného.Ale ten materiál co tam sedí,to je něco.
Kromě pár lidí na kontrolním oddělení, tam se dá domluvit.
 adiska 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: PEPO..... 

(7.5.2005 10:32:26)
ted jsem konecne prelouskala celou diskuzi. argumenty na obou stranach (nebo vlastne na vsech stranach- tech nazoru je tady pozehnane) jsou PADNE a DUVODNE. akorat porad nikdo neresi jedinou vec - jak k tomu prijde chudak dite. uz ted jsem pro jistotu celou svoji rodinu presvedcila o tom, ze kdybych zustala podobne postizena, tak ze nechci, aby me udrzovali pri zivote. protoze to totiz uz NENI zivot.
 kolemjdoucí 
  • 

Když jsi tak chytrá, co navrhuješ???? 

(7.5.2005 14:29:17)
adiska: "ze kdybych zustala podobne postizena, tak ze nechci, aby me udrzovali pri zivote"

Eutanázie je u nás zakázaná, tak co bys mudrlantko navrhovala? Řekni nám to.
 adiska 
  • 

Re: Když jsi tak chytrá, co navrhuješ???? 

(10.5.2005 13:07:03)
Nevim proc me nazyvas mudrlantkou, kdyz ja tady "nemudruji" narozdil od jinych hysterickych dam. Myslim, ze cesta se vzdycky nejaka najde. Preber si to jak chces.
Tímto chci podekovat Monty za "nezaujaty" prispevek. Takovych jako je ona je mezi nami malo. A taky Pepovi, ze se jako prvni nebal a vubec ten polemizujici nazor zverejnit.
Pokud tuto diskuzi budou cist Filipovi rodice (jak tady predestirate v nekolika prispevcich), budou urcite radi za VSECHNY nazory. Nepotrebuji totiz "bezmeznou" litost ani lamentovani. Myslim, ze nejvic potrebuji ruznorodost nazoru prave proto, aby se s celou situaci vyrovnali a logicky tak odvodili pro dalsi svuj zivot vsechny dusledky.
 kolemjdoucí 
  • 

Re: Re: Když jsi tak chytrá, co navrhuješ???? 

(10.5.2005 13:39:37)
adiska: ...ze kdybych zustala podobne postizena, tak ze nechci, aby me udrzovali pri zivote

kolemjdocí: Eutanázie je u nás zakázaná, tak co bys mudrlantko navrhovala? Řekni nám to.

adiska: Myslim, ze cesta se vzdycky nejaka najde. Preber si to jak chces.

koleknjdoucí:????????????

Cesta k čemu? Poradíš rodičům jak na to?

Tak jsem si to probrala a vyšlo mi: Ty jsi ale KRÁVA, Adisko.
 adiska 
  • 

Re: Re: Re: Když jsi tak chytrá, co navrhuješ???? 

(10.5.2005 14:43:45)
tohle je "diskuze" prehlidka nazoru ruznych lidi a neslouzi ke zviditelnovani vlastnich komplexu. zkus priste napsat spravne alespon sve jmeno, kdyz uz chces nekomu nadavat. zrovna u tebe by me vsak zajimalo, kolik jsi rodicum filipka poslala ze sveho rozpoctu a zda budes tyto financni prostredky investovat kazdy mesic po celou dobu jeho "zivota"... nebylo by nejlepsi, kdybys rovnou davala celych 12 tisic mesicne a neotravovala tim ostatni spoluobcany?
 Jana, 2 
  • 

Myslim, ze cesta se vzdycky nejaka najde? 

(10.5.2005 17:16:12)
Tak to mne zajima. Adisko, jaka cesta? K smrti? Eutanazie je nelegalni. Takze co tedy navrhujes? Diky za konkretni odpoved. Pokud nevis, neplacej nesmysly. Jo? Diky.
 Líza 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: PEPO..... 

(7.5.2005 7:41:14)
Deniso, doktor pravděpodobně bude vědět, že resuscitace tonoucího dítěte po deseti minutách se provádí s velkou nadějí na úspěch, jiank by to teda psal dost mimózní doktor...

A jinak samozřejmě, co doktor, to bezcitný disociál, který se na postižené nemůže koukat. Ony vůbec na tu medicínu chodí samé takové zrůdičky...
 Denisa 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: PEPO..... 

(7.5.2005 16:13:20)
Já jsem se vyjadrovala jenom k Pepovi, urcite nechci rict, ze vsichni doktori jsou zrudicky a dokonce to nemohu rict ani o Pepovi. Jeho nazory jsou hodne drsne, neboli spatne a netaktne napsane, ale bohuzel realisticke. Vigilni koma je vigilni koma a to bohuzel opravdu moc nadeji na zlepseni neskyta, i kdyz pevne doufam a preju rodine, ze zrovna Filip bude vyjimkou.
Ale fakt me zarazilo, ze se Pepa dovolava vice penez a zvyseni o inflaci JEN pro SOUKROME lekare. Bud nema o rozdilech mezi prijmy soukromych a zamestnanych lekaru ani paru, anebo je prave jednim z tech soukromych.
 Ivana Procházková 


Re: PEPO..... 

(8.5.2005 23:20:47)
No, Deniso, jestli tě to třeba nenapadlo, tak ten soukromý lékař si mimo jiné z těch "horentních" příjmů musí mimo jiné také zaplatit nájem, vybavení ordinace, pravděpodobně také plat sestřičky apod. To ti zaměstnaní asi ze svého už neplatí, co říkáš??

A dovol, skutečně považuješ za etické do světa vytrubovat informace, které ti byly zpřístupněny tvým klientem z důvodu vedení účetnictví?? To o mnohém svědčí....
 Denisa 
  • 

Re: Re: PEPO..... 

(9.5.2005 1:37:47)
To ze musi platit najem, sestricku atd. to samozrejme vim. A jako ucetni bych tu asi nevykladala, ze maji vysoke prijmy, pote co by jim po uhrazeni nakladu zbylo par korun. Mluvim samozrejme o prijmu - po zdaneni.
Samozrejme znam i soukrome doktory, kteri investuji a mnoho jim toho nezbyva - ti patri zpravidla k tem dobrym se zodpovednym pristupem k pacientum. Take znam takove, co si jenom stezuji a vsude vytrubuji ze jsou chudaci doktori a kdyz maji platit vysoke dane, tak snizit danovy zaklad tim, ze by koupili nejaky potrebny pristroj do ordinace, to je ani nenapadne, spis vymysli jak ty dane obejit.
A jeste mi vysvetli, kolik informaci, jaka jmena a jake castky jsem tu na sve klienty praskla.


 Ivana Procházková 


Re: PEPO..... 

(9.5.2005 10:44:41)
Asi proto, že se živím okrajově taky účetnictvím, vím, že jakékoli zveřejnění informací (byť nekonkrétních), ke kterým se dostaneš z titulu své profese, může tvého klienta (nebo profesi, v které pracuje) poškodit, byť nepřímo - což jsi mimochodem v předchozích příspěvcích právě udělala. A i kdyby ne, prostě se to NEDĚLÁ!!!

A btw., příjmem odborná účetní i daňová terminologie chápe vždycky příjem před odpočtem výdajů. To o čem mluvíš ty, je zisk (resp. příjem snížený o výdaje nebo hospodářský výsledek - v PÚ) po zdanění.
 kolemjdoucí 
  • 

Informace o platech lékařů 

(9.5.2005 11:03:17)
Existuje právo na svobodný přístup k informacím. Co není tajné (obchodní tajemství, státní, vojenské...), může se zveřejnit a má se zveřejňovat. Koneckonců ve zdravotnictví se jedná o peníze nás daňových poplatníků. Takovéto všeobecné informace nelze hodnotit jako porušení služebního tajemstí a pod.
 Denisa 
  • 

Re: Re: PEPO..... 

(10.5.2005 18:55:25)
Ó díky za školení - to jsem fakt nevěděla :-)) . Jak se však tady snaží vysvětlit Kolemjdoucí není to žádná tajná informace nýbrž všeobecná (asi tak jako "popeláři mají nízké výdělky) a přesně jak píše - proč by neměla veřejnost vědět jak je nakládáno s jejich penězi, jak se ve zdravotnictví přerozdělují. Mě taky zajímá kolik berou např. naši poslanci za svoji hanebnou práci, protože to také platím. Já osobně bych byla raději, kdyby moje daně posloužili na pomoc postiženým jako v tomto případě, a ne na platy poslanců či na stavbu luxusních budov zdrav.pojišťoven. Vzhledem k tomu, že jsi renomovaná účetní, soukromým lékařem bude nejspíše tvůj manžel :-)).
 Líza 


Re: Re: Re: PEPO..... 

(10.5.2005 19:13:23)
Deniso, máš v tom trochu zmatek, plat toho lékaře nejsou veřejné peníze.
 Denisa 
  • 

Re: Re: Re: Re: PEPO..... 

(10.5.2005 19:57:43)
Tak to jsem asi mimo, myslela jsem, že když platím zdravotní, sociální, daně atd. tak z toho se financuje mj. i zdravotnictví, ať ty peníze nazýváme jakkoli. Můžeš mi tedy prosím vysvětlit, kdo konkrétně dává peníze na platy poslanců či kdo platí zdravotnictví?
 Líza 


Re: Re: Re: Re: Re: PEPO..... 

(10.5.2005 20:14:57)
No Deniso, to skutečně mimo jsi.
Za prvé, lékaři nejsou volenýkmi zástupci, takže není nic nikomu do jejich peněz z toho titulu jako u poslanců (ostatně, poslanci jsou placeni z rozpočtu - narozdíl od doktorů - a to i třeba úředníci, myslíš, že plat každé úřednice na obecním úřadě je veřejný?).
Pokud jde o to, že to jde z tvých peněz za zdravotní pojištění a je ti po tom něco z tohoto titulu, tak tě zase musím zklamat. Tobě je po tom, co s tím udělá pojiš´tovna, jak ona hospodaří s tvými penězi. Co dá zpátky do péče a za co si postaví novou administrativní budovu. Kterou péči hradí jakožto standard a kterou nehradí. S kterými zařízeními uzavře smlouvu a na jaké výkony.
Jaké má kontrolní mechanismy proti zneužívání péče nebo proti tomu, aby vyplatila něco na co není nárok.

Naopak nikomu vůbecnic není po tom, kolik peněz za tímto mechanismem vyúčtované výkiony dostane ta která ordinace a kolik z toho dá doktor za nájem, za leasing přístrojů, za spotřebu energií, za plat sestry a plat svůj a kolik reainvestuje. To věcí veřejnou v žádném případě není.
 Líza 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: PEPO..... 

(10.5.2005 20:20:36)
Teď jsem si to po sobě přečetla a abych předešla misinterpretacím, tak dodám: po poslaneckých platech mi něco je proto, že jsou volení zástupci a ne proto, že jsou placeni z rozpočtu.
 Denisa 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: PEPO..... 

(12.5.2005 2:12:49)
Nebudu se tady s tebou sáhodlouze přít o mých názorech, neboť jsem sem šla hlavně přispět nějakou korunou rodičům.
Prostě a jednoduše si myslím, že prostě jedni jsou placeni z rozpočtu (neboli z daní), další pojišťovnami (neboli z našeho zdr. pojištění), takže je to pořád z našich peněz !!Fakt mě netrápí kolik který doktor dostane za svoje výkony, ani kolik dá dá na výdaje-zmiňovala jsem "čisté". A vůbec si nemyslím, že po tom nikomu nic není, nemůžeme zkoumat účetnictví jednotlivých doktorů, ale obecné povědomí, že jedna sorta doktorů a lékarníků je na tom mnohokrát lépe než druhá by tu být mělo, aby to ukázalo že nejspíš je v systému něco špatně.
A štve mě to moc, protože případy rodičů nucených "žebrat" u veřejnosti na peníze na péči či operaci přibývá, zatímco na druhé straně z 5 obvodních doktorů s nemalými příjmy se 4 málem káceli, že by měli za účelem snížení daní měli zaplatit za přístroj který rozezná kdy antibiotika předepisovat a kdy ne. Přístroj stojí cca 30 tis. Takže kdo zaplatí ty tuny antibiotik předepsaných zbytečně? My poplatníci v Kč a pacitenti svým zdravím.
 Líza 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: PEPO..... 

(12.5.2005 8:25:40)
No ne, Deniso, tak nejen že roztrubuješ po světě informace o účetnictví svých 5 (Ó jak velké číslo, to je jistě reprezentativní vzorek!) klientů, ale ještě jim budeš fušovat do medicínských věcí?
Nevěřím vlastním očím.

Pro nezasvěcené - CRP se buď může udělat draho na drahém přístroji z prstu, nebo v laborce. Orientační údaje o tom, zda dát antibiotika, ovšem poskytuje (méně přesně, ale nesrovnatelně levněji) i stará blbá sedimentace.
 Denisa 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: PEPO..... 

(13.5.2005 23:53:35)
Vis, to mas tak, pouzila jsem vyrazu 4 z 5, coz znamena neco jako 80% z celku. Kdybych uvedla presny pocet, zase by to podle nekterych bylo vyzrazovani statniho tajemstvi. Muj reprezentativni vzorek je vetsi :-)) . A fusovat do medicinskych zalezitosti nechci, asi sem se nevyjadrila "polopate", chtela sem tim naznacit, ze nez by nekteri!!! (ne vsichni) slevili ze sveho zivotniho standartu a meli zajem o pacitenty, tak by k vysetreni nepouzivali pouze drevene lzicky. A pro snizeni dani nedokazi vymyslet nic jineho nez nakup MB, ci BMW, proto ze z techto drahych aut je take vysoky odpis. Jak je potom mozne, ze ordinace veterinare pro me zvire je 100x lepe pristrojove vybavena nez ordinace obvodniho? Ten veterinar si neuctuje nijak horentni sumy, tak jako doktor nema tak male prijmy od pojistovny, jediny rozdil vidim v tom, ze vet. ma rad zvirata a jezdi ve Fabii :-))
A jestli si myslis, ze pristroj na vysetreni z prstu za 30 tis je drahy, tak to je usmevny. (ale mozna mam mylne informace o cene toho zarizeni) Sedimentace = to jeste existuje?

 Líza 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: PEPO..... 

(14.5.2005 8:16:11)
Ano, sedimentace ještě existuje.
No, pokud jde o to, vzdát se svého standardu aby se ti chudáci pacienti měli dobře - nějak nerozumím. Tohle je placená práce, proč se držet u huby?
Jo pokud mluvíš o tom, že jsou i někteří, kteří na pacienty dost kašlou a jde jim jen o prachy, ano taky existují, ale není jich 80%!
No a to tvoje srovnání s veterinární ordinací je fakt úsměvné, protože ve své neinformovanost asi netušíš, jaký je rozdíl mezi platbami za humánní a veterinární péči, ani to, že zatímco člověk, který na to má, si u veterináře pro svého miláčka může objednat fakt COKOLIV jen podle kvality (například jednorázové operační roušky jdou ve veterinární oblasti na dračku), v nemocnici nemůžeš. Protože věci, které přímo souvisí s hrazenou zdravotní péčí, se ze zákona připlácet nesmějí (klasika: můžeš si jako nadstandard připlatit televizi na pokoji, nemůžeš si zaplatit jinou endoprotézu...), takže humánní dokotři jsou z velké části odkázáni na to, co jim nasmlouvá pojišťovna.
No a pokud jde o ten přístroj za 30000, který podle tebe není drahý. Já znám fakt dost lidí, jejichž ordinace sice neprodělávají, ale jedou tak tak bez rezerv. Je dost těch, kteří pak budou přemýšlet, jestli dát 30000 teď, když příští měsíc nemusí dostat platbu a těch třicet táců jim na dva měsíce pokryje plat sestře...
Jo, sedimentace existuje.
 Misa3 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: PEPO..... 

(14.5.2005 13:28:06)
Lizo souhlasim se Tebou a velice si te jako lekare vazim, ale tak jako sama byvala sestra, uznavam, ze byly sestry, ktere byly neuveritelne krute, zle, hloupe a bezcitne a i kdyz jich zustalo na oddelenich uz jen par...tak bohuzel musim napsat, ze mimo vyborne psychiatry take existuji ti prumerni ale bohuzel pro nas vsechny i ty mizerni. je to tak proste v kazdem povolani.Jiste sama znas "kolegy" u kterych si myslis, ze jsou pro ostudu celemu oboru, stejne jako znas kolegy kterych si vazis...Proste v kazdem povolani to tak je. A bohuzel treba chirurgoe, kteri zari jako hvezdy na sale) jsopu opravdu dobri co o to) to nemusi vzdy umet s pacienty, a mohou byt velice beztaktni. neni divu, ze je potom pacienti pomlouvaji. Ja jsem hledala dobreho lekare-onkologa snad tri roky, odchazela jsem od jednoho za druhym, a byla bych rada, kdyby ses me pokusila pochopit, vedela jsem ze mam chriniuckou nemoc a ze potrebuji nekoho, kdo by se mnou mluvil naprosto narovinu, a pritom alespon s trochou lidskosti. Lekare jsem nasla, neni to sice predni kapacita, ale mozna ze mu trochu prekazi prave to ze se svymi pacienty souciti a snazi se u nich bojovat o zlepseni, a navic pokud o to stoji rika jim pravdu. Velice si ho vazim a dalsi leta( snad 5 ci 6 let uz lekare nehledam. na druhe strane jsem utekla od internistky, ktera na mne na chodbe hrube jecela (chtela jsem po ni potvrzeni o financne nakladne rekonvalecencni diete pro socialku) Rekla mi ze tahle dieta na mem stavu nic nezmeni a kachaxii ani marasmus nezastavi. Mozna ze duvod byl skutecne ten, ze jen rekla pravdu, ale rekla ji krutym a bezcitnym zpusobem a navic zvysila hlas...Proste pacienti citi a ti vzdelanejsi dokonce i rozumi...stejne jako by na jejich miste sedel lekar, vuci kteremu by si to zadny kolega nedovolil. Mam ted jinou internistku vybornou velice hodnou a profesionalne vynikajici lekarku a jsem spokojena. proste si myslim, ze tak jako lekari a osetrujici perzonal maji velice odpovednou a malo placenou praci, musi take uznat ze maji odpovednost a meli by mit i psychologicke minimum, aby i s temi nejpretivnejsi z pacientu dokazali jednat alespon s trochou soucitu. Proto ze zvolili medicinu, ne zamestanani ale povolani, ktere je hodne o soucitu a o empatii...Ale sama musis uznat, ze nekdy ten veterinar uklidni majitele zvirete laskaveji a soucitneji nez lekar. A ani neni vzdy nutne, aby mu lhal.
 Misa3 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: PEPO..... 

(14.5.2005 13:36:47)
Lizo, souhlasim se Tebou a velice si Te jako lekare vazim, ale tak jako sama, byvala sestra, uznavam, ze byly sestry, ktere byly neuveritelne krute, zle, hloupe a bezcitne a i kdyz jich zustalo na oddelenich uz jen par...tak bohuzel musim napsat, ze mimo vyborne psychiatry take existuji ti prumerni, ale bohuzel pro nas vsechny, i ty mizerni. Je to tak proste v kazdem povolani.

Jiste sama znas "kolegy" u kterych si myslis, ze jsou pro ostudu celemu oboru, stejne jako znas kolegy, kterych si vazis...Proste v kazdem povolani to tak je. A bohuzel treba chirurgove, kteri zari jako hvezdy na sale (a jsou tam opravdu dobri, co o to) to nemusi vzdy umet s pacienty a mohou byt velice beztaktni. Neni divu, ze je potom pacienti pomlouvaji.

Ja jsem hledala dobreho lekare-onkologa snad tri roky, odchazela jsem od jednoho za druhym a byla bych rada, kdyby ses me pokusila pochopit, vedela jsem ze mam chronickou nemoc a ze potrebuji nekoho, kdo by se mnou mluvil naprosto narovinu a pritom alespon s trochou lidskosti. Lekare jsem nasla, neni to sice predni kapacita, ale mozna, ze mu trochu prekazi prave to, ze se svymi pacienty souciti a snazi se u nich bojovat o zlepseni a navic, pokud o to stoji, rika jim pravdu. Velice si ho vazim a dalsi leta( snad 5 ci 6 let) uz lekare nehledam.

Na druhe strane jsem utekla od internistky, ktera na mne na chodbe hrube jecela (chtela jsem po ni potvrzeni o financne nakladne rekonvalecencni diete pro socialku) Rekla mi, ze tahle dieta na mem stavu nic nezmeni a kachaxii, ani marasmus nezastavi. Mozna, ze duvod byl skutecne ten, ze jen rekla pravdu, ale rekla ji krutym a bezcitnym zpusobem a navic zvysila hlas...Proste pacienti citi a ti vzdelanejsi dokonce i rozumi...stejne jako by na jejich miste sedel lekar, vuci kteremu by si to zadny kolega nedovolil.

Mam ted jinou internistku, vybornou velice hodnou a profesionalne vynikajici lekarku a jsem spokojena. Proste si myslim, ze tak, jako lekari a osetrujici personal maji velice odpovednou a malo placenou praci, musi take uznat, ze maji odpovednost a meli by mit i psychologicke minimum, aby i s temi nejprotivnejsi z pacientu dokazali jednat alespon s trochou soucitu. Uz proto, ze zvolili medicinu, ne zamestanani, ale povolani, ktere je hodne o soucitu a o empatii...A sama musis uznat, ze nekdy ten veterinar uklidni majitele zvirete laskaveji a soucitneji nez lekar. A ani neni vzdy nutne, aby mu lhal.

Omlouvam se, opravila jsem par chyb, aby to bylo citelnejsi.
 Líza 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: PEPO..... 

(14.5.2005 13:40:57)
Míšo, u těch veterinářů je to jedno a totéž, zažila jsem takové, kteří přestože po mně chtěli nemalé částky za ošetření zvířete, nebyli ochotni mi poskytnout ani ty základní informace a chovali se jak hulváti... je to všude stejné, ale stojím si za tím, že a´t to poslání je nebo není, tak nemůže být zástěrkou pro to, že by to člověk měl dělat bez nároků na odměnu za práci nebo že by si měl ze své odměny utrhovat. Tak to není.
A Míšo, jistě víš hodně o syndromu vyhoření, ten zrovna souvisí úzce s tím, že to člověk bral na počátku až příliš jako poslání a ne jen zcela zdravě jako práci.
 Ivana Procházková 


Re: PEPO..... 

(10.5.2005 21:45:41)
Manžel ani nikdo v širokém příbuzenstvu není lékař (bohužel) a už vůbec ne soukromý. Stejně tak se já nepovažuji za účetní.

Co je a co není veřejná informace ti už vysvětila Líza, takže se nebudu opakovat.

Jen tak mimochodem, představuješ si, že by se měly zveřejňovat platy zaměstnanců v celém veřejném sektoru jenom proto, že je financovaný mimo jiné i z daňových příjmů?

To by potom podle tvé teorie vlastně ten soukromý doktor měl veřejnosti nahlásit i to, kolik ti platí za vedení účetnictví (a za to, že pak o něm roztrubuješ, co nemáš) aby mohla veřejnost objektivně posoudit, zda ty jeho příjmy za lékařské úkony nejsou v porovnání s jeho výdaji nějak příliš vysoké.. ne?
 Denisa 
  • 

Re: Re: PEPO..... 

(12.5.2005 2:41:43)
Ahoj - prosím o vysvětlení:
Jen tak mimochodem, představuješ si, že by se měly zveřejňovat platy zaměstnanců v celém veřejném sektoru jenom proto, že je financovaný mimo jiné i z daňových příjmů?

Co to znamená "mimo jiné", kdo jiný to hradí, kromě obyvatel tohoto státu? A opravdu si to představuju, protože volit můžeme, nebo nemusíme, platit ty jejich platy musíme. A rozhodovat o tom, zda někde některý politik či úředník nepobírá svůj plat zanic, to taky nemůžeme.

To by potom podle tvé teorie vlastně ten soukromý doktor měl veřejnosti nahlásit i to, kolik ti platí za vedení účetnictví (a za to, že pak o něm roztrubuješ, co nemáš) aby mohla veřejnost objektivně posoudit, zda ty jeho příjmy za lékařské úkony nejsou v porovnání s jeho výdaji nějak příliš vysoké.. ne?

Ještě jednou mi prosím zopakuj o kom, co, a jaké částky jsem zde vytroubila co nemám. Díky moc. Dále si myslím, že soukromý lékař nemusí nikomu nic hlásit, ty peníze většina z nich zaslouží. Ne ovšem ti, co jezdí v BMW a pořád, pořád, pořád "tahají křídlo" - já sem ten chudý doktor - to je totiž urážka těch ostatních doktorů. Ale proč by veřejnost (v tvých očích asi spíše "stádo") neměla mít vlastní názor na to, čí příjmy (hrazené "stádem") jsou vysoké a čí příjmy jsou nedostačující (viz Filip, děti s leukémií atd.), aby se s tím alespoň něco zkoušelo dělat. I když vím, že jsem asi hodně naivní.
 Ivana Procházková 


Re: PEPO..... 

(12.5.2005 23:14:57)
Deniso, už mě to fakt unavuje, ale odpovím:

A) Příjmem státního rozpočtu nejsou jen daně (odpověď na to, co myslím tím "mimo jiné"). Jsou to např. pokuty a nejrůznější poplatky, příjmy z prodeje státních oblikací a cenných papírů, příjmy z prodeje státních podniků aj. Daně jsou jen z jedním příjmů, proto "mimo jiné".

B) Věta "...veřejnost (v tvých očích asi spíše "stádo").." mě uráží - nic takového jsem neřekla.

C) Jestli je tu někdo naivní, tak jsem to asi já - tahle diskuse vznikla z toho, že jsem podotkla, že mi nepřijde etické, aby účetní veřejně použila informace (byť nekonkrétně), ke kterým se dostane v rámci své profese pod příslibem mlčenlivosti.

Příklad:
"Já jsem taky dělala účetnictví SOUKROMYM lékařům a vím jaké mají horentní výdělky za to, že když nevědí co pacientovi je, prostě ho odešlou do nemocnice na prozkoumání těm "pouze" zaměstnaným lékařům, kteří mají 100x větší zodpovědnost a 4x-5x menší příjem."

To, že jsi nepoužila konkrétní jména (protože ten příjem je docela konkrétní - tj. 4x až 5x větší než běžný plat lékaře - zaměstnance) je irelevantní. Veřejné použití informace získané jako informace tajné to je.
 Denisa 
  • 

Re: Re: PEPO..... 

(14.5.2005 0:09:46)
Me uz to taky unavuje, tudiz odpovidam naposledy.
A) Myslim, ze dane nejsou nezanedbatelnym prijmem rozpoctu a na svem nazoru, kdyz neco platim, tak chci vedet co, si stojim.
B) Lide, kteri se nezajimaji o tom jak je nakladano s jejich danemi a nechaji si vsechno od nasi vlady a uradu libit, stadem jsou.
C) Prislib mlcenlivosti jsem nikde a nikomu nepodepisovala a dokonce me nikdo o nic v teto souvislosti nezadal. Ale myslim, ze vim, co si dovolit zverejnit muzu a co ne. Co takhle : pan Josef Vopicka, ktery ma ordinaci v Kriplikove ulici c. 12 a je ortopedem, ma rocni cisty prijem .... Kc, to zni asi trochu jinak ne? Verejne jsem nepouzila zadnou informaci ziskanou tajne. Az si tuto diskuzi prectou mi klienti, urcite se zde kazdy z nich pozna a hned se mnou ukonci spolupraci :-)). Ivana Procházková 


Re: PEPO..... 

(14.5.2005 17:40:05)
Milá Deniso, i když už nebudeš odpovídat, uzavřela bych to následovně:

To, co já považuji za neetické, připadá tobě zcela normální. Nehodlám tě přesvědčovat o opaku, beztak tím poškozuješ hlavně sama sebe. Živím se oborem, který je velice blízký účetnictví (a okrajivě i účetnictvím) a vím, o čem mluvím. Kdybys podobnou větu (dle tebe zcela anonymní) pronesla před klientem, který se právě chystá svěřit ti velmi choulostivé obchodní tajemství, otočí se na patě a odkráčí.
Pomohlas mi tím ale pochopit jednu věc: totiž proč tolik živnostníků raději mastí své účetnictví doma na koleně, místo aby to svěřili za pár kaček erudované účetní..
 Denisa 
  • 

Re: Re: PEPO..... 

(15.5.2005 0:33:05)
No, kazdy mame na vec sve uhly pohledu. Ale jestli toto je hlavni duvod, proc si spousta zivnostniku dela ucto doma, tak to bych pochybovala.
Ja ty duvody spise vydim v:
1) nevydelam dost, tak nemam ani na ucetni, tudiz mi
nezbyva nez se to naucit a po nocich uctovat,
2) vydelam hodne, tak chci jeste vic, nejak to namastim
abych se nemusel jeste delit s ucetni,
3) davam do nakladu i uctenky za ponozky a za slipy, tak
nechci aby o tom nekdo vedel, protoze pri trose stesti
na kontrolu nepujdu a kdyby, tak to nejak zachachruju.
 Denisa 
  • 

Re: Re: PEPO..... 

(10.5.2005 18:55:33)
Ó díky za školení - to jsem fakt nevěděla :-)) . Jak se však tady snaží vysvětlit Kolemjdoucí není to žádná tajná informace nýbrž všeobecná (asi tak jako "popeláři mají nízké výdělky) a přesně jak píše - proč by neměla veřejnost vědět jak je nakládáno s jejich penězi, jak se ve zdravotnictví přerozdělují. Mě taky zajímá kolik berou např. naši poslanci za svoji hanebnou práci, protože to také platím. Já osobně bych byla raději, kdyby moje daně posloužili na pomoc postiženým jako v tomto případě, a ne na platy poslanců či na stavbu luxusních budov zdrav.pojišťoven. Vzhledem k tomu, že jsi renomovaná účetní, soukromým lékařem bude nejspíše tvůj manžel :-)).
 zauzka 


Mílo  

(6.5.2005 10:42:59)
mílo mluvíš mi z duše.Pepa by určitě mluvil jinak kdyby se to stalo jeho dítěti!!! Je to smutné,že u nás jsou lidé kteří mají takové názory jako Pepa nebo kolemjdoucí co píše,že se rodiny chtějí na postiženém dítěti jen obohatit!!! to dělá taanonimita internetu nahlas a do očí by to neřekli....
 Klára 
  • 

Nedbalost učitelů 

(6.5.2005 11:05:10)
Vedou se tu sáhodlouhé diskuze o tom, že učitelům se může stát, že se některé z dětí zraní, byl tu uváděn i typický příklad s houpáním se na židlích.....
Sama jsem měla ve škole 2x otřes mozku, spolužačka si vymkla nohu atd....to jsou ale všechno úrazy, které se stanou během chvilky a uznávám, že se jim leckdy skutečně nedá zabránit, taky by mě nikdy nenapadlo vinit z toho uřitele.

Dokázala bych proto pochopit, kdyby Filip uklouzl u bazénu a praštil se do hlavy, ale nezlobte se na mě, dle všeho byl pod vodou 15 až 20 minut - to není jen náhoda, která se prostě může stát, to je naprosto trestuhodná nedbalost učitelů.

A i kdybychom si představili, že se Filip začne najednou topit - jak velký rozdíl je právě v tom času - kdyby byl pod vodou pouze chvíli, nemusel by nést tak těžké postižení.
 Kamila B+ Honzík10/04 


Re: Nedbalost učitelů 

(6.5.2005 16:47:13)
Kláro to je přesně to,co jsem se tu snažila vysvětlit,díky
 Jana + 2 


Re: Re: Nedbalost učitelů 

(6.5.2005 19:13:07)
Musim souhlasit, pochopila bych kdyby tam u toho bazenu uklouzl, nebo ve tride spadl ze zidle, decka se koikrat houpou a delaji kraviny a nez je ucitel napomene,, jsou na zemi, je to otazka vteriny. Ale pod tou vodou byl nevim jak dlouho a to nechapu, ze si toho proste nevsimli. Mamka je taky ucitelka, kdysi jsem s nimi jela jako dozor do Italie, krome na plaz jsme chodili i na mistni koupaliste a nedelali jsme nic jineho, nez pocitali decka. Proste z nich nesmite zpustit oci, stalo se nam tam, ze jeden Nemec tam na jedno dite skocil - chudak toho asi do dnes lituje, mamka nemce nesnasi. Ale je proste potraba na ty deti porad hledet a pocita je. I kdyby se ten ucitel podival na chvili na nekoho jineho, nepochopim, jak si nemuze vsimnout , ze mu zmizlo dite. Jana
 Misa3 


Re: Re: Nedbalost učitelů 

(7.5.2005 18:37:59)
Klaro a Kamilo, presne to jsem se snazila vysvetlit, misto toho jsem se matala v tom, ze se to muze stat, ale nemelo by atd. 20 minut je skutecne prilis a neni mozne nechat deti bez dozoru po tak dlouhou dobu a nevsimnout si ze jedno chybi.
 LAJ 


Re: Nedbalost učitelů 

(6.5.2005 22:45:54)
Přečetla jsem si komentáře ke článku Pomozte Filípkovi a napíšu alespoň jedno..

Pracuji ve zdravotnictví a vím, jak je obtížné ohlídat x dětí. Je to chvilka /a ani ne nepozornosti/ a vše může být úplně jinak.. Může se to stát i mi, proto jsem vždy při každém plavání, výletu, rekreaci.. všechny pořád hlídala a počítala. Přesto se mi stalo, že se mi v Itálii na trhu "ztratila" jedna holka. A to jsem jich měla "na starost" jen 5. Prostě jsem je měla pořád na očích a najednou jedna byla pryč. Zjistila jsem to hned, ale i tak nebylo možné ji okamžitě najít. Byla jsem už docela zoufalá, lidí mraky, ona navíc hluchoněmá, no legrace. Je to nezáviděníhodná situace, proto vím, jak je těžké někoho odsoudit. Sice z článku o Filípkovi vyplývá, že učitelé děti ani nepočítali a přišlo se na to až po 20ti minutách, ale uvědomuji si, že se to může stát a člověk ani neví jak.

Je to docela vážné téma, udivuje mne proto, kolik pisatelů zde napadá ty druhé či píše velmi povrchním způsobem..
 Jana + 2 


Re: Re: Nedbalost učitelů 

(6.5.2005 22:51:45)
Johanesko, chapu, nam se tenkrat v te Italii stratil kluk, proste ve chvili, kdy se jeden z tech ucitelu otocil, tak zmizel. Stat s eto muze, ale prisli jsme na to hned, netrvalo nam to 20 minut, nez jsme zjistili, ze nam chybi decko. Co si nedokazu vysvetli je to, ze oni si toho proste 20minut nevsimli. Co tan teda delali?
 LAJ 


Re: Re: Re: Nedbalost učitelů 

(6.5.2005 23:18:31)
Jano + 2, nechci odpovídat na to, co tam ti učitelé dělali..to my ani nevíme. Zřejmě -mysleli-, že se nic stát nemůže, proto děti nepočítali ihned. Kdyby se mi ztratilo dítě a půl hodiny po ztrátě se třeba utopilo nebo spadlo pod vlak, já za něj budu zodpovědná. Je to fakt. Bylo by to neúnosné pro mne i mou rodinu, zřítil by se svět, to snad uzná většina z nás. O mnoho horší je smrt nebo trvalé postižení dítěte a následky pro jeho rodinu..
Nechci tady říkat svůj názor k tomu, jen že opravdu jsou přísná pravidla pro pobyt s dětmi u vody, ale zase na druhé straně musím souhlasit s Monty - napsala to možná trochu jednoduše /nemyslím obsah psaného, ale její názor je jednoduchý, jednostranný/ - a za to jí tady málem lynčujete..

Je to hrozná tragédie, nemá smysl debetovat o vině a nevině, to už Filípkovi opravdu nepomůže..
 Jana + 2 


Re: Re: Re: Re: Nedbalost učitelů 

(7.5.2005 0:14:35)
No Johanesko, ja necetla nazor Monty, bylo to moc dlouhe. Nicmene kazdy mame svuj nazor, ja ji ze jeji nazor nelyncuju. Kazdopadne si myslim, ze tako clovek, by uz ve skolstvi nemel co delat, myslet si mohli cokoli, ale proste nepochopim, jak si nemohli vsimnout, ze jim chybi dite, to je nemusi ani pocitat, staci se podivat a vidim. Jana
 maruška 
  • 

Re: Nedbalost učitelů 

(19.5.2005 20:13:01)
S tím musím plně souhlasit. Jsem také učitelka, pracuji s dětma již 30 let, ale nad takovouhle nedbalostí ze strany vychovatelek a pana ředitele zůstává rozum stát. Existuji přesné předpisy, za kterých je možné pustit děti do vody a zvlášť přísné, pokuď se jedná o koupání ve volné přírodě - ( vyhraženej prostor, loďka atd.) Pokuď nemůžu zajistit bezpečnost dětí, činnost s nimi nedělám!!!! A že se děti nedali spočítat, co to je za blbos!! Musím mít předsi přehled o každém dítěti, vždy!!!
 zauzka 


KONTAKT NA RODINU FILÍPKA............ 

(6.5.2005 15:32:54)
Martina Němcová - matka Filípka
Cizkrajov 81
378 81 Slavonice
okr. Jindřichův Hradec

Telefon: 723 049 980

Číslo účtu
196205170/0300 (Konto pro Filípka)Návštěvní kniha
Knihu ve které můžete Filípkovi a jeho rodičům zanechat vzkaz je na adrese http://www.blueboard.cz/kniha_0.php?id=101000.
 zauzka 


KONTAKT NA FILÍPKOVU RODINU  

(6.5.2005 18:54:39)
Martina Němcová - matka Filípka
Cizkrajov 81
378 81 Slavonice
okr. Jindřichův Hradec

Telefon: 723 049 980

Číslo účtu
196205170/0300 (Konto pro Filípka)

Email
Emailová adresa na kterou můžete posílat Filípkovi a jeho rodičům zprávy je filipek@the.cz. Rodiče nemají přístup k internetu takže emaily dostávají v tištěné podobě. Proto tedy nemohou odpovídat na Vaše zprávy okamžitě.

Návštěvní kniha
Knihu ve které můžete Filípkovi a jeho rodičům zanechat vzkaz je na adrese http://www.blueboard.cz/kniha_0.php?id=101000
 Marketa 
  • 

nestesti 

(9.5.2005 20:20:23)
Jsem opravdu sokovana pribehem o Filipkovi a celym srdcem soucitim s Filipkovou rodinou. Neuveritelny je uvedeny pristup reditele skoly a ucitelu k tomuto nestesti. Je smutne ze v takovem nestesti lide nedrzi pohromade. Verim ze opravdovou zodpovednost meli ucitele na skolnim vylete. Nehody se stanou, ale nedovedu pochopit jak nekdo muze byt tak bezohlendy a negativni k Filipkove rodine. Je to neomluvitelne. Fakta o nezodpovednosti ktera jsou uvedena o celem skolnim vylete by mela predevsim zajistit tvrdsi nasledky take pro ucitele. Kazdy rodic a pedagog se mnou musi souhlasit ze deti jsou nejvetsim stestim zivota.Filipkovi nikdo nemuze vratit jeho zivot. Obdivuji Filipkovi rodice za uzasnou peci, vytrvalost a lasku. Preji jim stesti a hlavne spoustu chapajicich a podporujicich lidi v jejich zivote.
 Alzbeta, 8 mesacna dcerka 
  • 

kde je spravodlivost? 

(11.5.2005 4:19:32)
Ti ucitelia za to nenesu zodpovednost? Vsak je uplne jasne, ze zlihali. Ja zijem v zahranici a tu keby sa nieco take stalo, tak ucitel je uz davno vo vazeni. Nie je mi to celkom jasne, ale ak mi na to mozete niekto odpovedat, zaujimalo by ma, preco a ci vobec nie su ucitelia, ktory tam boli trestne stihany. Ja osobne by som na nich teda zalobu podala.
 Alicee 


Re: kde je spravodlivost? 

(11.5.2005 4:29:03)
Alžběto, dostali půlroční podmíněný trest, je to na Filípkových stránkách, klikni na odkaz pod článkem.
 Semeda 


Nechápu tuto diskuzi... 

(11.5.2005 23:22:17)
Dobrý den,
tak jako vždy jsem se rozhodla přečíst si i diskuzní příspěvky k tomuto článku a stejně jako většinou nechápu vůbec vznik této diskuze.
Článek je o možnosti pomoci, kdo chce pomáhat tak snad pošle nějakou korunku (nebo kontakt na sebe, příp. na sdruženou organizaci), kdo nechce, tak se k článku obrátí zády. Tak proč tu řešíte co je čí vina, jak by kdo měl být trestán, nebo dokonce zdravotní stav malého Filípka???
Nezlobte se na mě, ale opravdu nechápu, z jakého důvodu, já jsem přečetla jen prvních pár příspěvků a dále tomu nehodlám obětovat svůj čas, raději jej nabídnu jiným, potřebnějším (např. i rodinám s postiženými dětmi, kterým občas vypomáhám např. nákupem)...
Přeji Vám všem, aby Vás podobné neštěstí nikdy nepotkalo, a pokud už by se to stalo, ať jiní lidé raději bez řečí pomohou, než takovéto prázdné plkání...
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Rodina dnes nekoukala? 

(25.5.2005 6:49:03)
Milado, a nechtěla bys udělat výtah pro nás netelevizní (teda pokud bylo něco důležitýho)? V archívu na netu to ještě není...

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2022 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.