tisk-hlavicka

Téměř každé šesté dítě sdílí své intimní fotografie a videa

15.6.2017 Jitka Pajurková 15 názorů

Nezdráhají se ani videochatů nebo osobních schůzek s cizími lidmi.

  • 74 % dětí považuje sexting za rizikový
  • 15 % dětí má přitom s erotickými zprávami nebo sdílením intimních fotek a videí přímou zkušenost
  • Až třetina dětí by se při zneužití takových materiálů zdráhala komukoliv svěřit
  • Každé druhé dítě chatuje s cizími lidmi, pětina by neodmítla osobní schůzku

České děti se pohybují po internetu prakticky bez dozoru rodičů. Veřejně pak sdílí osobní údaje od telefonního čísla až po adresu bydliště. Rychle rostoucím fenoménem je mezi teenagery sexting.

Tyto výsledky přinesl nový výzkum "Sexting a rizikové seznamování českých dětí v kyberprostoru" realizovaný Centrem prevence rizikové virtuální komunikace Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a společností O2 Czech Republic. Do výzkumu se zapojilo 4878 dětí z celého území ČR s průměrným věkem 14 let.

Více než polovina českých dětí (60 %) nemá svými rodiči nijak limitovaný čas strávený na počítači a internetu. Téměř stejné množství dětí má navíc počítač ve svém vlastním pokojíčku, který nesdílí ani se sourozencem. "Prevence i edukace dětí a ve zdravé míře také dohled rodičů jsou přitom nejdůležitějšími kroky, jak zabránit jejich rizikovému chování na internetu. Na 80 % dětí však nemá nějak omezen přístup na nevhodné internetové stránky, i když k tomu v dnešní době existují jednoduché nástroje," říká Tomáš Minka, odborník na internetovou bezpečnost O2.

Graf: Jaké informace děti veřejně sdílejí?

Zdroj: Výzkum Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a společností O2 Czech Republic

Zaslat erotické video nebo fotku? Pro děti žádný problém

Že je rizikové chování rostoucím problémem, ukazuje i letošní ročník výzkumu tentokrát zaměřený na sexting (sdílení vlastních intimních materiálů) a rizika spojená s online seznamováním (např. s návazností na tzv. kybergrooming - manipulaci dítěte dospělou osobou s cílem přimět dítě k osobní schůzce). "Své intimní materiály po internetu s cizími lidmi sdílí až 16 procent českých dětí, dominují především fotografie nad videem. Za pět let se toto číslo zvýšilo téměř o polovinu, což samozřejmě vede i k rostoucímu počtu případů úniků nebo zneužití takových materiálů," vysvětluje dr. Kamil Kopecký, vedoucí výzkumného týmu a zároveň vedoucí Centra PRVoK PdF Univerzity Palackého v Olomouci.

Ke klidu rodičů rozhodně nepřispívá, že v případě úniku takových materiálů by jim o tom řekly jen čtyři z deseti dětí, celá třetina by se navíc nesvěřila vůbec nikomu. Zbytek by se situaci snažil řešit pomocí kamarádů.

Proč to děti dělají? Nejčastěji jde o "dárek" pro přítelkyni či přítele (39 %), flirt (36 %) či odpověď na již zaslaný intimní materiál. Ne vždy ale jde o dobrovolnou aktivitu. "Alarmující je, že 7 % dětí bylo k provozování sextingu donuceno někým jiným," varuje dr. René Szotkowski z Centra PRVoK PdF Univerzity Palackého v Olomouci. Čtyři z deseti dětí navíc zažily obnažování na video chatu.

Graf: Zkušenost českých děti se sextigem

Zdroj: Výzkum Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a společností O2 Czech Republic

Na osobní schůzku s cizím člověkem by vyrazil každý pátý

Kromě sdílení intimního obsahu se české děti na rozdíl od offline života vůbec nezdráhají v online prostředí komunikovat s cizími lidmi. Dnes tomu napomáhají především sociální sítě - zhruba třetina dětí (31 %) by si na Facebooku přidala nového kamaráda opačného pohlaví jen na základě přitažlivé fotografie a bez ověřování identity.

"Sociální sítě zcela odbourávají bariéry v komunikaci a děti často ztrácí zábrany. Dívka si přidá na Facebook hezkého kluka, chatuje s ním před webkamerou, sdílí intimní fotografie. A to je jen začátek. Až pětina dětí nemá problém s internetovým kamarádem nebo se zcela cizím člověkem vyrazit na osobní schůzku," upozorňuje Kopecký.

Stále více dětí žádá o pomoc

V souvislosti s riziky na internetu se stále více dětí obrací se žádostí o pomoc na odborníky nebo neziskové organizace. "Na jedné straně stojí edukace, která dětem pomáhá rozlišit, co již není standardní chování. Stejně důležité ale je, aby se měly na koho obrátit, pokud se jim cokoliv závažného děje, ať v reálném světě nebo na internetu. Proto dlouhodobě v O2 podporujeme projekty, jako je Linka bezpečí a E-Bezpečí, které vedle vzdělávacích aktivit provozuje také online poradnu. Aktuální výzkum ukazuje, že rizikové chování dětí na internetu bohužel v čase narůstá. Věříme, že jeho alarmující výsledky pomohou tento trend zvrátit a děti i jejich rodiče si začnou možná rizika a důsledky svého chování na internetu více uvědomovat," říká Marie Mališková, CSR manažerka společnosti.

A právě statistiky Linky bezpečí ukazují, že online trable se dostávají do popředí. Zatímco v roce 2008 se na ni obrátilo s prosbou o pomoc v souvislosti s internetem jen 40 dětí, loni to bylo již téměř 600 případů, což jsou skoro dvě děti každý den. Nejčastěji řeší potíže s kyberstalkingem (24 %), kyberšikanou (20 %) nebo zneužitím osobních dat (6 %).

Detailní informace jsou k dispozici ve výzkumné zprávě umístěné na www.e-bezpeci.cz.

Názory k článku (15 názorů)
A téměř každá druhá matka... Sadia 15.6.2017 9:31
*Re: A téměř každá druhá matka... Kurděje 16.6.2017 8:21
**Re: A téměř každá druhá matka... agata 17.6.2017 21:23
***Re: A téměř každá druhá matka... Sadia 18.6.2017 14:59
****Re: A téměř každá druhá matka... Filip T. 19.6.2017 10:46
*****Re: A téměř každá druhá matka.... Sadia 19.6.2017 15:35
******Re: A téměř každá druhá matk... Filip T. 20.6.2017 9:6
*******Re: A téměř každá druhá ma... begonie 20.6.2017 9:19
********Re: A téměř každá druhá ... Filip T. 20.6.2017 10:43
********Re: A téměř každá druhá ... Sadia 21.6.2017 0:18
*******Re: A téměř každá druhá ma... Sadia 21.6.2017 0:7
Internet není přátelské prostředí pro dě... Petr 16.6.2017 15:13
*Re: Internet není přátelské prostředí ... Sadia 16.6.2017 15:21
**Re: Internet není přátelské prostřed... Petr 16.6.2017 17:15
***Re: Internet není přátelské prostř... Big Dad 18.6.2017 15:26
Článek se vztahuje k období asi

Vyhledávání článků podle věku

Fotky podle věku

Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.

ValinkaKubaADÉLKAADELINKAmiláček ADELINKAADÉLKA☺VikiBříško

Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.

Přihlásit k odběru

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě

(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.

Zajimavé odkazy:
   Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.