Zůstat v pohodě online znamená, že pohyb na sítích, skrolování, hraní her, chatování s kamarády atd., tvůj život neovlivňuje negativně.
Co myslíme „pohodou“? Dalo by se to shrnout jako stav, ve kterém cítíš klid, spokojenost a vnitřní rovnováhu. A to jak psychicky, tak po tělesné stránce.
Pozor! Toto ale není stav, který by měl trval nepřetržitě. Možná tě překvapí, že nebýt „v pohodě“, je docela běžné a vlastně také v pořádku. Nepohoda by ale neměla trvat dlouho. Pokud je nesnesitelná, nemusíš s ní zůstávat a můžeš si říct o pomoc.
Zůstat v pohodě online znamená, že pohyb na sítích, skrolování, hraní her, chatování s kamarády atd., tvůj život neovlivňuje negativně. Máš čas na jiné věci, kamarády, pohyb a máš i jiné zájmy a pohyb v onlinu ti nepřináší potíže. Nenarušuje to tvoji spokojenost a zdraví.
Jak může vypadat online „nepohoda“?
- Změny nálad.
- Zhoršení prospěchu, pracovního režimu, zanedbávání povinností.
- Ztráta zájmu o kamarády, učení, volnočasové aktivity jiné než online.
- Neschopnost omezit čas na mobilu nebo počítači.
- Nervozita, podráždění, vztek, agresivita.
- Hádky a konflikty v souvislosti s pobytem v onlinu.
Modelový příběh:
Hry jsem hrál od malička, ani nevím, kdy jsem s tím začal. Nejdřív na tabletu, teď na počítači. Dřív jsme hráli s klukama ze třídy u nás doma a bylo to dobrý. Pak jsem začal víc kamarádit s lidma, se kterýma hraju online přímo ve hře. Kámoši chodí na fotbal, já si ho radši zahraju online. Když se baví o jiných věcech, už mě to ani nezajímá. Navíc jsem dost unavenej, protože hraju dlouho do noci, takže mám i horší známky. Doma se kvůli tomu hodně hádáme.
Co s tím
Nevíš, jak začít? Vem si k sobě někoho dospělého, kdo ti pomůže vrátit se do online pohody. Zkuste společně vymyslet, jak můžeš změnit používání technologií k tvému prospěchu nebo se inspiruj body níže:
- Mluv o tom, co děláš online nebo co jsi viděl*a s rodiči a sdílejte své názory. To ti pomůže lépe navázat komunikaci a třeba si říct i o pomoc.
- Přemýšlej o své bezpečnosti v online prostoru. Nesdílej žádné osobní informace, změň heslo nebo profil, pokud je to potřeba.
- Vybírej kvalitní obsah toho, co sleduješ. Nenech se strhnout náhodným skrolováním. Skrolování je nastavené tak, aby nikdy neskončilo. Promysli si, kolik mu chceš dát svého času. Co ti přináší a co bere.
- Srovnávání dokáže člověka hodně potrápit. Zkus se mu vyhnout nebo o tom mluv s rodiči a ostatními dospělými.
- Urči si počet hodin, který online strávíš. Doporučuje se kratší období vícekrát denně. Tím můžeš dosáhnout lepší kontroly.
- Zařaď víc aktivit v off-line režimu. Nahraď online jinou činností ať už ve společnosti jiných lidí nebo o samotě. Předem si připrav plán, ať je jednodušší se do toho pustit. To přispěje k tvé vyrovnanosti.
- Vídej se častěji a pravidelně s kamarády – fyzicky a bez používání telefonu. Domluv se s nimi předem.
- Hlídej si spánek. Pro regeneraci mozku i dobití energie je spánek důležitý. Spi aspoň 8 hodin denně. Choď spát přibližně ve stejnou hodinu. Před spaním nejez těžká jídla a dej si pohov od mobilu a pc.
- Zdravé stravování bez přemíry energetických nápojů a s pestrou paletou potravin pomáhá dobrému tělesnému pocitu. To je základ pro dostatek energie a spokojenost.
- Hýbej se. Pohyb venku a tělesná kondice ti zajistí odplavování stresu. Stačí rychlá chůze, pokud nemůžeš dělat jiný sport. Zkus každý den půlhodiny a změnu pocítíš rychle. Vypni u toho hudbu i mluvené slovo. Jdi s kamarádem nebo jen sám se sebou.
- Nestačí to? Zavolej nám, napiš nebo otevři chat a můžeme to probrat společně.