tisk-hlavicka

Závislost na internetu

27.7.2023 Linka bezpečí

Co doporučujeme, když začíná u dítěte závislost?

V současné době je používání mobilu, tabletu nebo PC zcela běžné již u malých dětí, často předškolního věku. Děti chatují s kamarády, dívají se na videa a natáčejí vlastní, hrají hry a později brouzdají po internetu. Je potřeba přijmout, že moderní technologie jsou součástí našich životů. Zároveň je namístě mít na paměti, že online svět má dvě strany. Tu pozitivní, která nám i dětem velmi ulehčuje a zpříjemňuje život (dohledatelnost všech informací, udržení komunikace se vzdálenými přáteli či příbuznými, trénování logického uvažování, odreagování, zvyšování gramotnosti), ale i tu negativní, jako jsou rizika na internetu (např. kyberšikana či dětská pornografie) a závislost na internetu a počítačových hrách.

Typické projevy závislosti dětí na internetu

  • Aktivity na internetu zabraňují plnění základních povinností (příprava a docházka do školy).
  • Dítě je podrážděné a nesoustředěné, pokud k internetu nemůže.
  • Při zákazu se objevuje agresivní jednání, vyhrožování (i sebevraždou). Časté je střídání agresivní reakce a pocitů viny.
  • Přestává mu záležet na vztahu s blízkými.
  • Zanedbává hygienu a stravování (časté zejména u dospívajících).

Rizikové faktory a varovné signály

  • Ve virtuálním světě si dítě naplňuje emocionální potřeby a buduje své sebevědomí, protože v reálném světě se mu to nedaří. („Dcera je na chatu stále, protože ten kamarád ji stále chválí a říká, jaká je fajn kamarádka.“)
  • Počet hodin strávených na mobilu/PC stále roste (např. 5-6 hodin bez přestávky).
  • Na internet a mobil dítě chodí i přes zákaz a hledá záminky, aby tak mohlo udělat.
  • Čím dál tím častěji je místo kroužků a hraní s kamarády ve virtuálním světě.
  • Objevují se výkyvy nálad a bolesti hlavy a očí.

Příběhy, se kterými se setkáváme:

Na Rodičovskou linku se obrací muž a chce se poradit ohledně syna (11 let), který poslední týdny tráví hodně času na počítači. Syn začíná být uzavřenější a často reaguje konfliktně, objevují se u něho agresivní tendence, křik, výčitky. Jednou dokonce do manželky volajícího strčil, když mu po neúspěšné snaze o domluvu vypnula wi-fi.

Co doporučujeme, když začíná u dítěte závislost?

Čím dříve začnou rodiče situaci řešit, tím lépe. Pokud zachytí varovné signály a začnou závislost včas řešit, může stačit důsledně dodržet pár základních doporučení a situace se stabilizuje.

  • Otevřeně s dítětem bez strašení a vyhrožování mluvit o možné závislosti. Reflektovat, čeho jste si všimli a kam to může dojít.
  • Stanovit si jasně pravidla užívání mobilu/PC, ideálně dítě vtáhnout do vymýšlení pravidel – kolik času denně či na jak dlouho v určitou chvíli, např. odevzdání mobilu večer před spaním, absence mobilu při rodinných aktivitách např. jídlo, návštěva, a pak čas ohlídat, připomenout a vést k dodržení.
  • Ustát emoční reakci dítěte (vztek, výčitky, kritiku rodičů), vyjádřit pro emoce pochopení a stát si za dodržením hranice.
  • Jít dětem příkladem a dokázat svým jednáním, že je možné se bez mobilu a internetu obejít.
  • Nabídnout a zrealizovat jiné aktivity, které dítě baví/bavily, může pomoci jít je dělat společně.
  • Dle dětských psychiatrů v začátcích závislosti může pomoci virtuální detox na 3–4 dny. Takový detox přes víkend je potřeba naplnit jinými aktivitami a činnostmi, ideálně změnit i místo.

Pokud problémy neustávají a konflikty jsou častější, snaha rodičů nepomáhá, nebo je důslednost nad jejich síly, je namístě se obrátit na odborníky. Jako první krok nabídněte dítěti volání/chat na Linku bezpečí – dětskou krizovou linku. Tam může vše nezávisle a anonymně probrat, uslyší názor někoho neutrálního. To je někdy efektivnější než poučování ze strany rodičů – zejména v pubertě si dospívající vyslechnou názory a doporučení s větší otevřeností od někoho jiného než od rodičů.

Odborníci mohou pomoci jednak rodičům – jak dál výchovně působit na dítě, jak se sami posílit, aby zvládli ustát náročné a emotivní debaty a situace. Vhodnou volbou je rodinný poradce nebo terapeut (v poradnách pro rodinu a mezilidské vztahy). Odbornou péčí pro děti zajišťují adiktologické poradny nebo střediska výchovné péče.

Názory k článku (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!




Článek se vztahuje k období asi

Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě

(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.