| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Stát versus matky OSVČ

 Celkem 159 názorů.
 Hepi 
  • 

také tak 

(24.3.2009 8:52:55)
Rovněž jsem z tohoto rozčarována. Pracuji na IČO cca 10 let, mám 5leté dítě, které je velmi často nemocné. Takže. když je nemocné nemohu tolik pracovat a vydělat. Nejenže nedostanu od státu peníze, ale i v tomto období musím platit zálohu sociální a zdravotní. Od ledna jsme již po třetí doma, absence celkem 6 týdnů. Podle mne je to diskriminace. Už jsem i uvažovala, že bych se obrátila na ombudsmana. Ale bohužel nějak nemám na to energii.
 Kocík, syn 5 a dcera 16 měs. 


Re: také tak 

(24.3.2009 9:06:34)
Dobrý den, jen tak mimo řeč, já se už na ombudsmana obracela, ale on vlastně nemá "nárok" jít proti vládě, vládním nařízením a zákonům... Podle všeho, co mi z jeho kanceláře napsali, je taková věc zbytečná (já se na ně obracela, po té, co jsem zjistila, že když se Vám překrývá pobíráný peněžité pomoci v mateřství s rodičovským příspěvkem, tak Vám skrátí rodičovský příspěvek o výši peněžité pomoci v mateřství, což mne nadzvedlo ze židle). Taky jsem se teď nadzvedla ze židle znova, když mi přišlo od úřadu práce, že pokud při rodičovské dovolené vyděláváte a náhodou zůstanete nemocná a vaše nemocenská přesáhne výši rodičovského příspěvku, tak Vám ho vezmou... To sice není přesně případ osvč, ale taky je to k "nadzvednutí ze židle" co vše je možné v "demokratické" zemi. Takže ombudsman Vám opravdu nepomůže... Jedině snad transparenty a hurá před parlament, nebo jiná akce...
 JankaP 


Re: také tak 

(24.3.2009 9:13:43)
Já naštěstí s příjmem s paragrafu nikdy nepočítala, tuhle informaci jsem zjistila během prvního těhotenství, když jsem si z nějakého důvodu pročítala FAQ na webu sociálky. Taky mě to dost šokovalo ~o~
 Sylvie 


Re: také tak 

(24.3.2009 10:53:32)
Taky mě to dost šokovalo ~o~

Vidíš, mne zase dost šokovalo, když jsem kdysi jednou koukla na rozdíl v odvodech zaměstnanec - OSVČ ~t~ Ono letos je to zase jinak, nechce se mi studovat nové podmínky pro OSVČ, tak jenom jsem nasoukala data do účetního programu za loňský rok a loni to bylo s odvody na sociální a nemocenské takto:

Superhrubá mzda u zaměstnance 20.250 Kč - odvody na sociální pojistné 5.100 Kč (z toho 660 na nemocenské pojistné).
Příjmy po odpočtu výdajů u OSVČ 20.250 Kč - odvody na sociální pojištění 2.220 Kč + nepovinné nemocenské 330 Kč.

No, rovnou jsem koukla, jak to s celkovými odvody (věřím programu, nepřepočítávala jsem):

20.250 superhrubá zaměstnanec = 5.100 sociální pojištění + 2.025 zdravotní pojištění + 975 daň = zbude čistého 12.150 Kč
20.250 OSVČ příjmy po odpočtu výdajů = 2.550 sociální pojištění + 1.456 zdravotní pojištění + 968 daň = zbude čistého 15.276 Kč

Ono holt všechno má svá pozitiva a negativa ~d~ MMCH ne všichni zaměstnanci mají nárok na ošetřovačku, domáčtí zaměstnanci na ni určitě nárok nemají a tuším ani osoby pracující na dohodu o pracovní činnosti nárok. Takže tohle se netýká jenom OSVČ ~d~
 Sylvie 


Re: také tak 

(24.3.2009 10:57:23)
Zas tedy ale abych tu mezi zaměstnanci nevyvolala zbytečně vlnu závisti, tak OSVČ sice odváděly menší částky na nemocenském pojištní, ale zas v případě, že byli nemocní (nebo na mateřský), se jim ty dávky počítali z těch menších odvodů, takže vzorový OSVČ by měl nižší nemocenské, než vzorový zaměstnanec.

 účetní 
  • 

Re: také tak 

(24.3.2009 13:22:02)
Pro výpočet nemocenské je důležitý vyměřovací základ a ten je u obou vzorových případů stejný (nepočítá se zde s odvedeným pojistným na SZ). Takže pokud tomu zas až tak nerozumíte, tak to zde nerozebírejte, protože mícháte jablka s hruškama. Pouze od letošního roku OSVČ nedostane nemocenskou za prvních 14 dnů nemoci, protože nemá zaměstnavatele, který by mu ji vyplatil. Dostane ji až od 15. dne od OSSZ (a je zde zase rozhodující vyměřovací základ, ze kterého odvádí pojistné - takže pokud odvádí jenom z minima, tak dostane minimum i za nemoc).
 Xantipa. 


Re: také tak 

(24.3.2009 14:00:32)
Ovšem zde je nutné dodat, že OSVČ musí být nemocensky pojištěna - což ovšem taky není pravidlo. A navíc - nemocenské pojištění musí myslím nějakou dobu trvat před vznikem nároku - myslím 3 měsíce, ale nevím přesně. Hledat se mi to nechce, je potřeba, aby si tohle hlídal sám každý OSVČ.
 JaninaH 


Re: také tak 

(24.3.2009 14:27:46)
Od letoška si OSVČ může vyměřovací základ pro nemocenské pojištění určit sám, tzn. že i když vydělává málo, může dostávat dávky z maxim. pojistného, když si ho platí. To si myslím je pro mateřskou u OSVČ hodně výhodné.
J.
 JaninaH 


Re: také tak 

(24.3.2009 14:31:47)
A obecně si myslím, že se podmínky pro OSVČ v poslední době zlepšily (např. 50% odpočet paušálních výdajů, zrušení minimálního základu daně). Nemožnost volby čerpání RP v pořádku není, zato s nemožností čerpání OČR souhlasím. Umíte si představit, jak by se to zneužívalo? A nazývat to "nehumánní" se mi zdá silně, silně přehnané.
 Sylvie 


Re: také tak 

(24.3.2009 14:48:41)
Janino, já mám pocit, že určit si ho mohl i dříve, ne? Akorát že dříve to bylo vázané na platbu důchodového pojištění, teď se klidně důchodové může platit z minima a nemocenské z maxima.

MMCH konkrétně s PPM bývala ještě loni oblíbená rada (pokud to šlo, ne vždycky se tak zadařilo ženě otěhotnět) poslední zálohu v roce zaplatit ve velké výši. Přeplatek na důchodovém pojištění se pak vrátil ve vyúčtování za daný rok, nemocenské se nevracelo, ale pokud byla záloha vhodně spočítaná, dalo se tím dosáhnout i na maximální PPM při jinak minimálních zálohách. Platilo to ale tedy jedině v případě, že jsem už v prosinci věděla, že v následující rok budu nastupovat na PPM.
 Sylvie 


Re: také tak 

(24.3.2009 14:52:34)
Ale tedy jinak jakkoli s vícerychlostním čerpáním RP souhlasím, tak vázat ho na nemocenské pojištění se mi taky nelíbí ~Rv
 Liaa 


Re: také tak 

(24.3.2009 15:00:58)
A PROČ se to vlastně navázalo na čerpání PPM??? Nikde jsem nenašla (rozumné) zdůvodnění.
 Sylvie 


Re: také tak 

(24.3.2009 15:06:43)
Aby RP v nejvyšší výši nečerpali nepřizpůsobiví občané - tak znělo oficiální vysvětlení, samozřejmě zabalené do hezčích slovíček. Byla to snaha oddělit rodiče s vyššími příjmy, u kterých se předpokládá snaha dříve se vrátit do zaměstnání, od rodičů s nižšími nebo žádnými příjmy, u kterých se naopak předpokládá opakované rození za účelem vysokých socdávek ~d~
 Liaa 


Re: také tak 

(24.3.2009 15:13:06)
Jo, tak vysvětlení by to bylo, ale rozumné nikoli. To samozřejmě není na tebe, Sylvie, tobě naopak děkuju ~x~

PS: Léta jsem si i coby OSVČ platila NP. Měla jsem tedy nárok na PPM, ale beztak byla nižší, než tehdejší (2006) RP. Nakonec jsem si po narození syna, mimo jiné na radu úřednic na OSSZ, NP platit přestala. Pak jsem, v synových 7 měsísích, neplánovaně otěhotněla podruhé. Mezitím se změnil zákon. Neměla jsem nárok na PPM, tudíž ani na možnost vbolby délky čerpání RP. Spadla jsem do 4leté varianty. Už dneska vím, že mi proto do školky za rok nevezmou ani 4,5 letého syna, ani 3letou dceru ~Rv
 Sylvie 


Re: také tak 

(24.3.2009 14:44:14)
Pro výpočet nemocenské je důležitý vyměřovací základ a ten je u obou vzorových případů stejný.

OK.

Tak za prvé - omluva. Ve vzorovém případu OSVČ odvádí (resp. z čísel platných pro loňský rok) nikoli 2.220+330, ale 2.997+446 (tedy celkem 3.443 oproti 5.100 za zaměstnance). Omlouvám se, omylem jsem koukala jinam ~f~

A za druhé - vyměřovací základ u obou případů bude dost těžko stejný ~d~ U OSVČ je u vedeném případu vyměřovací základ 10.125 Kč, u zaměstnance 15.000 Kč. Tedy OSVČ sice vyjde nižší pojistné, ale taky nižší nemocenské dávky ~d~
 Klára, 4 letá dcera 
  • 

Re: také tak 

(28.3.2009 16:08:25)
Vyměřovací základ pro OSVČ bude 0,25 hrubé mzdy zaměstnance v případě, že si uzná 50% paušální náklady. Nelze to srovnávat, neboť OSVČ platí sociální a zdravotní pojištění z povinného minima pokud pracují jako hlavní činnost a minimum pro ně neplatí, pokud jsou na vedlejší činnosti, např. pobírají důchod nebo PPM či RP. Náklady jsou každopásně nižší a tomu odpovídají i dávky. Jsem OSVČ a již roky vím, jaká jsou negativa a jaká pozitva. Musíme na sebe myslet více s dobrovolnými pojištěními, nečekat od státu své zajištění.
 Marta 
  • 

Re: také tak 

(24.3.2009 12:36:52)
ano rozdíl v odvodech je....ovsem taky nemas placenou dovolenou (minimalne mesic platu navic je opravdu rozdil) a radila bych se podivat na vysi materske a pripadne nemocenske
 vidan 


Re: také tak 

(28.3.2009 23:06:38)
Je to skutečně tak. Obojí má své klady i zápory. Musím ale říct, že hrubě nesouhlasím s tím, jak se tento stát k matkám OSVČ (u mně navíc v kombinaci s tím, že jsem od státu za celý život nic nechtěla) chová, ať je to, jak je to! Nedá se to nazvat jinak než diskŕiminace!!!
Pracuji na živnostenský list uz nejméně 12 let, přičemž mám 16-ti letého syna a teď půlroční holčičku. Za celou dobu jsem od státu nechtěla ani korunu, nikdy jsem nemarodila, přestože nemocenskou si celou dobu platím, když byl syn nemocný, dělala jsem po nocích (to, že nemám nárok na ošetřovatelskou nemocenskou jsem doteď ani nevědala..:-)) )a potom jsme se rozhodli mít druhé dítě...a příběh Alenky v říši divů začal...
1. mateřská, přestože jsem na ni nastoupila v srpnu, se vypočítává s příjmů za předchozí rok a to tak záhadným koeficientem, že se rázem z osoby slušně vydělávající stává "absolutní socka"
2. moje mateřská byla nižší než minimální příjem, tudíž mi do 7 600 doplácela sociálka. Na dvouletou variantu rodičovské jsem mohla rázem zapomenout!
3. daňové přiznání a přehledy byly poslední kapkou - na doplatcích zaplatím 1,5X více, než jsem za celou dobu, co jsem doma od státu dostala!!! A v přesně daných termínech! A za zpoždění penále!! To, jaký je výplatní termín peněz od státu, jsem se doteď nedozvěděla!!! Když jsem poslední den v měsíci volala své úřednici, kde jsou peníze, řekla, že neví a mám čekat...
4. nebráním se odvádět část příjmů státu, chápu, že doplatky jsou v pořádku
ALE: můj selský rozum mi říká, že z těchto příjmů, za "které jsem poctivě zaplatila" mi náleží, aby mi byla "TAKÉ MATEŘSKÁ ZPĚTNĚ DOPOČÍTÁNA!" NO NE????? Ať jsme si tedy se zaměstnankyněmi rovny...
Ono totiž, jak obě píšeme, všechno má svoje - zatímco v zaměstnaneckém poměru se schovává spousta žen s pracovní dobou "od-do" a pro mě prapodivným přístupem k práci, my OSVČ si tohle dovolit nemůžeme! Tudíž svůj vyšší příjem kompeznujeme
1. daleko menší jistotou
2. obecně vyšším nutným nasazením

Díky za pozornost, Vilma
 MartinaNov (dva rošťáci 


Re: také tak 

(24.3.2009 21:36:06)
zkrátka a dobře, každý, kdo se v této zemi snaží, aby si vydělal peníze, hezky dostane přes prsty - aneb, jak se vyjádřil jeden známý: Když chceš víc pracovat, tak si to zaplať!!!

A jelikož nám padla vláda a zase bude u korýtka pan Paroubek, bude to pokračovat ve stejném stylu - nefachčenka dostanou a "podnikatelé" (protože už jenom to slovo evokuje miliony nečestně vydělané) ať vydělávají na luxusní život těch "chudých"....
 Janice + Bobeš  
  • 

Re: také tak 

(24.3.2009 11:20:35)
U mě to dopadlo tak, že poté, co mě opustil manžel a ze mě se stala samoživitelka, jsem musela ze všech výše uvedených důvodů vzdát živnost a nechat se zaměstnat. Chování státu vůči OSVČ je sprosté a diskriminační a ještě dnes mě podobné zkušenosti rozpalují doběla. ~:(
 majka 


Re: no to je teda síla 

(25.3.2009 13:26:27)
A to si platíte sociální pojištění....
 Leniice 
  • 

Re: také tak 

(26.3.2009 10:34:54)
No myslím, že Ti co tyto zákony ze kterých vyplývá "diskriminace OSVČ" tvoří, počítají právě s tím, že většina OSVČ nemá energii a hlavně čas díky svému pracovnímu vytížení svou "diskriminaci" řešit. Děti zatím nemám, ale s podobnými problémy se setkávám v jiných směrech velice často. S úsměvem na tváři sypeme do státní kasy a když se dostaneme do potíží máme si poradit sami! Ach jo, někdy jsem z těchto záležitostí nepředstavitelně otrávená a unavená... Ale 30Kč u pana doktora platit nemusíme...HURÁ! Co bychom si počali bez našich sociálně smýšlejících politiků ;-/ Co nás ale bude těch 30Kč stát? O kolik se zvedne sociální a zdravotní...? Nebo se za čas znovu dočkáme minimálních daní, zvýšení procenta daně u lidí z vyšším příjmem... Možná by nebylo špatné, kdybychom mohli, místo vyžádání mrzké částky na "paragraf", třeba zaplatit do státní kasy daň z nemocného dítěte. "Chudáci, lide celý život nezaměstnaní..." ti kteří by dělali cokoliv jen aby nemuseli dělat nic, by se měli lépe a mnohým politikům by zcela jistě stouply preference :-)))
 Raduza 


Je to na po... 

(24.3.2009 8:54:37)
Ono stačí se podívat, jak se vůbec stát chová k OSVČ, nejen v tomto případě :-(. A nejen stát, ale i okolí. Můj taťka je pro ostatní milionář a zazobaný podnikatel, přitom je rád, že může ještě trochu pracovat a vydělá na živobytí.
 Hepi 
  • 

Re: Je to na po... 

(24.3.2009 8:56:28)
A taková lahůdka jako minimální daň... ještě že jsem v té době byla na mateřské.
 Belacitka 


Re: Je to na po... 

(24.3.2009 9:23:50)
je to děs také podnikám a zjistila jsem že nejen stát ale i okolí kouká divně a závidí,jenže kolikrát není co.Přišla jsem od té doby co podnikám o 90%lidí o kterých jsem si myslela že jsou do přátelé.Ach joo každej vidí jen to že máte prachy ale co to stojí času a úsilí už jen málokdo
 Kocík, syn 5 a dcera 16 měs. 


Re: Je to na po... 

(24.3.2009 9:29:28)
To je, bohužel, výsada čechů... Závidět i nos mezi očima, jen to úsilí nikdo nevidí. To, že si to s sebou nese spoustu práce. Jsou samozřejmě výjimky, které přišli k penězům i nekalým způsobem, ale to je asi všude...
 Rapiti 


Re: Je to na po... 

(24.3.2009 9:35:51)
No, když lidi vidí, kolik si účtuju na hodinu, tak se jim to zdá moc, ale za každou hodinou kdy pracuju s klientem se skrývá ještě hodiny té "neviditelné práce" okolo. Krom toho z toho musím uhradit náklady. No a pak mi zbyde na hodinu často míň než těm, kterým to připadá drahé. Uřednice na úřadě netuší, že hodina její práce vyjde v nákladech zaměstnavatele třeba na 500 Kč. Nejlepší moji klienti se rekrutují z těch samostatně vydělávajících, protože jim dochází, kolik práce se za tou cenou skrývá. Paragraf na dítě jsem neuplatňovala,protože jsem zatím na RD. Mimoto si neplatím nemocenské, takže opravdu nemám nárok, ale aspoň to nemusím platit.
 Rapiti 


Re: Je to na po... 

(24.3.2009 9:44:31)
Jo a ještě dodám, že teď mě nejvíc trápí to, že budu mít problém dostat dítě do školky, protože težko přinesu razítko od zaměstnavatele. ~q~
 Eliška, 2 děti 
  • 

Re: Je to na po... 

(24.3.2009 10:20:40)
V naší školce na Praze 8 je při zápisu matka OSVČ totéž co zaměstnaná matka.
 Sylvie 


Re: Je to na po... 

(24.3.2009 10:26:59)
U nás (Praha 4) pokud vím, tak taky. Zaměstnaná stejně jako OSVČ.
 Markéta, syn 7l . a miminko 
  • 

Re: Je to na po... 

(24.3.2009 11:31:47)
Tak pozor na družiny na Praze 8. Konkrétně ZŠ Ústavní, přímo na nástěnce u vchodu je napsáno, že přednost mají děti ZAMĚSTNANÝCH rodičů.
 Marketa + Tomik 


Re: Je to na po... 

(24.3.2009 12:11:39)
Markéto,

to je ze zákona totéž "zaměstnaný rodič" znamená buď v pracovním poměru nebo majitel Živnostenského listu, tzn. že místo razítka od zaměstnavatele přineseš kopii ŽL. To mám zjištěno.
 Markéta, syn 7l . a miminko 
  • 

Re: Je to na po... 

(24.3.2009 12:24:31)
No já mám zase zjištěno přímo ve školní družině, že zaměstnaný rodič je rodič, který pracuje u zaměstnavatele. Měla jsem s tím při přijímání do družiny problémy, protože "to může říct každý, že podniká". Ne každý OSVČ potřebuje k podnikání ŽL, tím se to vždy doložit nedá. Daňové přiznání je zase z loňského roku...
 Ilona a její holčičky 
  • 

Re: Je to na po... 

(25.3.2009 12:40:51)
Bože, to je nářku. Chudáci OSVČ. Já jsem zaměstnanec, platím daně a to pravidelně. A co vy, OSVČ? Nikdy jsem nečetla v novinách nebo neviděla ve zprávách, že by zaměstnanci byli stíháni za daňové úniky. A co vy, OSVČ?
 Liaa 


Re: Je to na po... 

(25.3.2009 14:14:26)
Tak já se, Ilono, přiznám. Daně zásadně neplatím. Jsem přece OSVČ a můžu si dovolit šikovného účetního, který to už nějak zaonačí. Ještě že jsou u nás takoví poctiví zaměstnanci jako vy, co na daních nešidí, takže máš stát z čeho žít ~j~
 Hepi 
  • 

Re: Je to na po... 

(25.3.2009 14:28:14)
Ono se to platí. Za Vás to musí odvést zaměstnavatel a i když např. není práce,on má povinnost Vám dát výplatu a vše odvést.
 zuzula81+Paťulka09 


Re: Je to na po... 

(25.3.2009 15:36:55)
ilono, no to snad nemyslíš vážně???? Je vidět, že jsi asi moudrosti moc nepobrala,pravidelně kupuješ blesk a koukáš na zprávy na Nově......zaměstnanec=poctivý člověk, osvč=podvodník a tunelář????? Já ti něco řeknu, když bude finančák poctivému osvč najít v papírech chybu, najde ji.... ty se jako zaměstnanec nemusíš naprosto o nic starat.....dańové přiznání ti dělá zaměstnavatel, když jsi nemocná, vezmeš si nemocenskou, na děti paragraf, k tomu dovolená atd.... osvč nemá dovolenou, protože mu nikdo nedá zadarmo výplatu za 3 týdny válení si šunek u moře, musí makat s horečkama, protože (světe div se) zákazník nepočká.
Ono všechno má své pro a proti,ale strašně se mi líbí, jak lidi, kteří nemají zkušenosti s podnikáním, blbě kecají..... (ne vždy, ale velmi často lidé kteří by se sami neuživili)ono totiž osvč nemá zajištěný pravidelný měsíční příjem (jak se někteří domnívají). JInak teda, mám zkušenosti s obojím, takže mohu posoudit....
 Ilona a její holčičky 
  • 

Re: Je to na po... 

(26.3.2009 7:34:23)
Vážně myslím úplně všechno, co jsem napsala. A Blesk nečtu, pouze Hospodářské noviny a ty mi, mimochodem, také platí zaměstnavatel. Nechápu, proč se OSVČ rozčilujete. Každý má přece možnost volby a když si vyberu to "horší" a finančně nevýhodné, jak tvrdíte vy, je to vaše věc a nestěžujte si. A ještě jedna věc. U moře se můžu válet šest týdnů, protože právě tolik mám placené dovolené.
 Liaa 


Re: Je to na po... 

(26.3.2009 9:10:51)
Ilono, nemusíš zdůrazňovat, že myslíš vážně úplně všechno, co jsi napsala. Bohužel je to z tvých příspěvků poznat ~a~
 Markéta, syn 7l. a miminko 
  • 

Kontroverzní podnikatelé 

(27.3.2009 11:09:26)
Sdělovací prostředky malému a střednímu podnikání fandí!! Když podnikatel, tak kontroverzní, když podnikání, tak pochybné. Já daně platím jak ze zaměstnání (ano, tam mi zálohy spočítá zaměstnavatel, co by na tom tak mohl splést) tak z podnikání (věř, že u autorských smluv nic k "optimalizaci" daně vymyslet nejde). Spousta drobných podnikatelů má nesrovnalosti v daních, neboť:

a) legislativa je dost neprůhledná a složitá
b) legislativa se pořád mění

Pokud na problém finančák přijde, daň se doplatí i s pořádně tučným penále, bez ohledu na to, jestli byla chyba úmyslná či neúmyslná. Nezpochybňuji, že někdo "optimalizuje" až příliš, ale přece ne všichni, proboha!
 cyann 


a nejen to 

(24.3.2009 9:49:13)
a nejen to - matky OSVČ byly celkem nepříjemně znevýhodněné při rozjezdu třírychlostního rodičovského příspěvku (když se volba odvíjela od existence nemocenského pojištění, pro OSVČ nepovinného, a nikdo to dopředu nemohl tušit), takže mnohé nemohly volit a musely jít na 4 roky. Přitom zrovna při podnikání není mnohdy možné na tak dlouho práci přerušit. A teď jsem se na diskusích o školce dočítala, že momentálně jsou kvůli tomu znevýhodňovány při přijímání dětí do školky - pobíráš RP, můžeš pracovat z domova, tak dítě nevezmeme. Přijde mi to příšerný. Já jsem si zařídila živnosťák na rok při rodičovské a zase jsem ho rychle rušila, když jsem viděla co to všechno obnáší. Všechny podnikatelky, malé i velké, hluboce obdivuju.
 Insula 


nespravedlivé 

(24.3.2009 9:50:07)
To je opravdu nespravedlivé. Jedinou možnost vidím v najmutí chůvy. Mít zkrátka v záloze někoho, kdo bude schopen "operativně" (neboť nemoc nejde "naplánovat) se postarat o nemocné dítě. To samozřejmě za předpokladu, že se ti to finančně vyplatí.
Ale to nemění nic na faktu, že tohle opravdu není fér. :-(
 Simča, dcery *1988 a 1997 


jo jo 

(24.3.2009 9:51:26)
Jsem OSVČ od ledna 1991 a setkala jsem se s těmito "vyhodami" pro OSVČ několikrát. Zejmína když jsem "pořizovala" druhou dceru. Je ze zkumavky, takže kdo tím prošel ví, o kolik hospitalizací a vyšetření se jedná.... "Výhody" které stát má pro OSVČ vedly i k tomu, že jsem nakonec pracovala i den před odjezdem do porodnice a druhý den po propuštění zase. Měla jsem obchod, takže dítě spalo za obchocem na dvoře v kočárku a na dveřích obchodu bývala cedule "Momentík, kojím". Vzhledem k tomu, že žijeme na melém městě, kde si všichni vidí do kuchyně, sousedky znaly naši situaci a tuto ceduli braly s nadhledem....
Když dcera povyrostla, měla v obchodě za pultem ohrádku, kde si hrála a po obědě, který jsem ohřála ve skladu v mikrovlnce, jsem ji ve skladu položila do postýlky :-) ...
V roce 2002 jsem si našla práci a s malými přestávkami (na Úřadu práce) jsem zamětnanec dosud. A je mi blaze... Paragraf s dětmi už nečerpám, ale když jsem vloni na 4 měsíce onemocněla, tak jsem prostě byla nemocná a HOTOVO.
Velice obdivuji ty, ktaří se dnes pouštějí do podnikání, vzhledem k tomu, co o tom vím, všem okolo sebe to zuřivě rozmlouvám!!!!!
Simča
 Eecta 


Re: jo jo 

(24.3.2009 10:06:57)
a to si predstavte, ze pracujete v oboru, kde jinak nez s zivnostakem vas v podstate nevezmou - takze jste OSVC z donuceni - a pak uz jenom cumite, co vsechno si na vas urady prichystaly, na co vsechno oproti privilegovanym zamestankynim nemate narok a podobne.
take mam nedobrovolne 4letou RD, take nas nevezmou do skolky, prestoze porad delam - delala jsem do porodu a zas hned po navratu z porodnice.
ve 22.50 jsem odeslala posledni zakazku (to uz jsem mela stahy po 3 minutach), vzala tasku a jela... v 7.26 byla druha dcera na svete:)))
 Nanyna, dcera 9let 


Nejenom k matkám OSVČ, 

(24.3.2009 10:10:58)
ale obecně ke všem matkám, kromě těch tmavších. Omlouvám se za asi rasistickou vsuvku a ne moc k tématu~a~.
 zuzula81+Paťulka09 


Re: Nejenom k matkám OSVČ, 

(24.3.2009 10:34:22)
no, co dodat, že. čekám 1. mimi, s manželem podnikáme. To, co stát dělá osvč je opravdu nehorázné. Kdybych byla zaměstnaná, tak si od prosince válím šunky doma. místo toho dřu jak kůň 12 hod denně. Budu muset až do porodu a pak zase hned po porodu. No nějak se zařídíme, aby to mimi nijak neovlivnilo, ale stejně..kdyby aspoň poskytli nějaké úlevy, ale proč by. před 5 lety jsem se naivně byla ptát na příspěvek na bydlení a bylo mi řečeno, že jako osvč prostě vydělávám 16,000 měsíčně a mínusové přiznání můžu spálit....takže asi tak...
 Markéta, syn 7l. a miminko 
  • 

Re: Nejenom k matkám OSVČ, 

(24.3.2009 11:22:32)
Mohla bys to trochu vysvětlit? Moc nechápu, že zaměstnaná žena, která má termín porodu v červnu, si od prosince válí šunky doma? Pokud vím, MD se nastupuje zpravidla 6 týdnů před porodem (max. 8), trvá 28 týdnů. V té době dostává PPM. Pokud si OSVČ platí nemocenskou, nárok na PPM má též. Nebo se mýlím?
 Kocík, syn 5 a dcera 16 měs. 


Re: Nejenom k matkám OSVČ, 

(24.3.2009 12:05:10)
Já tedy nejsem úplně zběhlý člověk (manžel nastoupil kariéru osvč nedávno), ale chápu to tak, že abys měla nějakou nemocenskou co k čemu, tak bys musela platit aspoň trojku měsíčně :) Minimálně... Takže jako osvč se ti holt asi vyplatí nepřiplácet si na nemocenskou a raději mít něco ve strožoku pro případ nouze...
 Hana 
  • 

Re: Nejenom k matkám OSVČ, 

(24.3.2009 12:06:30)
s tím, že i OSVČ nastupuje na mateřskou stejně jako žena zaměstnaná máš pravdu. Ale - a pokud se teď budu mýlit, opravte mě prosím - pokud si OSVČ platí nemocenskou určitou dobu, může jít na mateřskou, ale zároveň při celé době jejích pobírání musí pozastavit podnikání (což například při vlastním obchodu si nedokážu představit dát tam ceduli zavřeno po dobu mateřské). Pokud podnikání nehodlá pozastavit nemá nárok na mateřskou a tudíž (zároveň i k nemožnosti dostat paragraf atd...) je platba nemocenské skoro zbytečností. Takže OSVČ většinou pracuje až do porodu a po porodu pokračuje, mateřskou nebere ale nahlašuje se na rodičovskou. Bohužel to ale pro ní znamená, že si nemůže vybrat délku pobytu doma s dítětem a automaticky dostává 4 roky. Pakliže chce dítě dát do školky ve 3 letech, přijde tím pádem o dost peněz. Jediné, co mě napadá, je, pokud je manžel zaměstnaný aby šel na rodičák on (na mateřskou stejně nemá nárok - že ano?), rozhodl, že bude jen 3 roky a poté to buď předal manželce nebo papírově to nechal na sobě - v tom případě ale nevím jestli on může pobírat peníze a o dítě se starat doma manželka - to fakt nevím jak to je. Takže si myslím, že OSVČ jsou dost diskriminováni.
 Sylvie 


Re: Nejenom k matkám OSVČ, 

(24.3.2009 12:11:35)
Hano, vidíš, a jiní to mohou vidět jako výhodu OSVČ ~d~ Vědí, že budou pracovat, neplatí si nemocenskou. Zaměstnanci nemocenskou platit musí, i když taky vědí, že doma s dětmi nebudou, ptž z nějakých důvodů (co já vím - finance, kariérní postup, zaujatost zaměstnáním...) a tudíž nebudou mateřskou pobírat ~d~

Nehledě tedy na to, že OSVČ nemusí živnost přerušit, může si na tu dobu najmout zaměstnance. OSVČ bude mít příjem zajištěný z nemocenských dávek, zaměstnanci zaplatí z výdělku.
 Sylvie 


Re: Nejenom k matkám OSVČ, 

(24.3.2009 12:11:42)
Hano, vidíš, a jiní to mohou vidět jako výhodu OSVČ ~d~ Vědí, že budou pracovat, neplatí si nemocenskou. Zaměstnanci nemocenskou platit musí, i když taky vědí, že doma s dětmi nebudou, ptž z nějakých důvodů (co já vím - finance, kariérní postup, zaujatost zaměstnáním...) a tudíž nebudou mateřskou pobírat ~d~

Nehledě tedy na to, že OSVČ nemusí živnost přerušit, může si na tu dobu najmout zaměstnance. OSVČ bude mít příjem zajištěný z nemocenských dávek, zaměstnanci zaplatí z výdělku.
 Hana 
  • 

Re: Nejenom k matkám OSVČ, 

(24.3.2009 12:23:11)
já v tom vidím výhodu - být s dětma je fajn, člověk si může - někdy - přizpůsobit práci dětem, o nemocenskou mi ani tak nejde. Ale spíš mi vadí ta mateřská. Proč má být OSVČ na tom být jinak, vadí mi ta nemožnost volby délky rodičáku. A jinak, když si jako OSVČ najmu zaměstnance, tak ti mi ale celou mou práci dělat nebudou, takže stejně budu podnikat, tak to se přeci vylučuje s tou mateřskou, ne?
 Markéta, syn 7l. a miminko 
  • 

Re: Nejenom k matkám OSVČ, 

(24.3.2009 12:21:24)
No já moc nechápu ten příspěvek, na který jsem reagovala. To zkrátka tak je, že pokud podnikám, mám problém činnost přerušit na delší dobu , tak holt pracuji až do porodu a pak hned porodu.(Já jsem zaměstnanec i OSVČ, ze zaměstnání jsem MD nastoupila pět týdnů před porodem, zpátky jsem nastoupila teď po mateřské. Činnost OSVČ jsem nepřerušila, protože bych přišla o klienty). S tím asi STÁT nic nenadělá.

U zaměstnaců, stejně jako u OSVČ, v době kdy pobírám PPM, není možné mít výdělek z té činnosti, ze které PPM pobírám. Tam rozdíl nevidím. Zaměstnankyně dokonce tuším MUSÍ nastoupit na určitou dobu na mateřskou, jestli se něco v legislativě nezměnilo -takže je znevýhodněná oproti OSVČ, která má na výběr? Zaměstnankyně a její zaměstnavatel též MUSÍ platit nemocenské pojištění - další znevýhodnění? To se tady můžeme dohadovat do alelujá, kdo to má lepší a kdo horší, všechno má prostě svoje pro a proti.



Tatínek určitě může pobírat rodičovský příspěvek když zabezpečí péči o děti například maminkou. Myslím, že od r. 2009 už není možné převádět RP mezi rodiči, ale nejsem si jistá.

 Petul 
  • 

Re: Nejenom k matkám OSVČ, 

(24.3.2009 12:30:53)
Jeste jen takova poznamecka : v tomhle state je na rizikovem (tedy nemocenske) vetsina tehotnych (kdo si rekne ) - a to maji ve skutecnosti uplne normalni tehotenstvi a mohly by pracovat do tech 6-ti tydnu pred porodem o kterych pises (kolik takovych znas ??). Tak i proto asi autorka pise, ze by si valela sunky doma. Ona jako OSVC si na fiktivni rizikove nemuze dovolit jit.
 Markéta, syn 7l. a miminko 
  • 

Re: Nejenom k matkám OSVČ, 

(24.3.2009 15:29:54)
Pouze jedna z mých kamarádek byla na "rizikovém" (kvůli vcestné placentě). Další dvě ležely doma první čtyři měsíce těhotenství kvůli krvácení, pak šly do práce. Všechny ostatní pracovaly do těch cca 6 týdnů před porodem. Takže já jich znám cca 20. Třeba je to tím, že většina mých kámošek má zajímavou, celkem dobře placenou práci a tak nemá zapotřebí uměle vytvářet rizikové těhotenství, já nevím. Jak jsi přišla na to, že většina těhoteství v ČR je jakoby rizikových?
 Petul 
  • 

Re: Nejenom k matkám OSVČ, 

(24.3.2009 16:35:16)
Ahoj,
ja zase znam ze sveho okoli (z puvodniho bydliste u rodicu, ted uz ziju jinde) opravdu hodne holek - vetsinu, co se nechaji napsat na rizikac ve 2. - 3. mesici, jen tak... Nejde ani o to, ze se nechaji napsat (nekoho proste pracovat az tak nebavi), ale ze jim to doktori vetsinou bez problemu napisou, ackoli neni jediny duvod. Takze tak... A myslim si, ze na tohle prave narazi autorka , kdyz pise o valeni si sunek.
 štěpánka 
  • 

Re: Nejenom k matkám OSVČ, 

(24.3.2009 16:43:30)
Petul,
a myslíš, že kdyby o totéž požádala autorka, tak by jí to lékař nenapsal? Napsal, samozřejmě, ale kdo by se za tu almužnu - nemocenskou - válel doma, když může vydělávat a nemá s těhotenstvím problémy? Normální zaměstnankyně to mají též tak. Byla jsem na rizikovém 4 měsíce a kdyby to nebylo nutné, radši bych chodila dio práce. Takhle ale zase vím, že pro mimi i sebe jsem udělala co se dalo....
 Sarus, tři děti 
  • 

Já se hlásím, prosím, 

(24.3.2009 19:54:50)
jako zaměstnanec, který pracoval až do porodu. :-). Termín porodu byl 19.1., na MD jsem nastoupila nějak na Mikuláše, ale dál jsem pracovala na "dohodu" až do 16.1. Dcera se narodila ráno 17.1., takže opravdu jsem pracovala až do porodu.
 Slečna Marplová 


Re: Já se hlásím, prosím, 

(24.3.2009 21:32:01)
Napodobne. Tez jsem si nevalela sunky doma, ale delala do materske normalne a od prvniho dne materske jsem pracovala na dohodu. Na rozdil od mnoha OSVČ jsem nepracovala druhy den po prichodu z porodnice, ale jeste v porodnici, mela jsem holt zajimavou praci a za tu almuznu bych doma byt nechtela ~;)
 zuzula81+Paťulka09 


Re: Nejenom k matkám OSVČ, 

(25.3.2009 15:47:04)
ještě jsem chtěla podoknout, že opravdu jsem na těhu vysoce riziková, nejsem typ, co by se válel doma bez důvodu, dokonce mě kvůli riziku odmítli ve 3 poradnách. nicméně ze všech těhotných, co já osobně znám nechodí (kromě mě) do práce ani jedna a v podstatě jim nic není. jen jsem chtěla říct, že zaměstnanou nemusí zajímat, jak její firma bez ní poběží....
 Sylvie 


Re: Nejenom k matkám OSVČ, 

(25.3.2009 15:55:23)
jen jsem chtěla říct, že zaměstnanou nemusí zajímat, jak její firma bez ní poběží

To je pravda, nemusí. Na druhou stranu zaměstnavatele pak nemusí zajímat, že by se k němu po mateřský ráda vrátila... a co si budeme povídat, některé to nezajímá ani zaměstnance firma zajímá ~d~ Čili v podstatě to je fifty - ty přijdeš o zákazníky a musíš si hledat nové, zaměstnanec přijde o zaměstnání a taky si musí shánět nové. Povinnost zaměstnavatele zaměstnankyni zaměstnat po skončení mateřské či rodičovské dovolené je sice hezká teorie, ale co si budeme povídat, v praxi docela skřípe ~d~
 Liaa 


Re: Nejenom k matkám OSVČ, 

(25.3.2009 16:04:19)
Myslím, že obojí (být OSVČ i zaměstnancem) má svoje pro i proti a že si obě strany nemají co vyčítat. Co mě vytáčí, jsou řeči o OSVČ jako o šíbrech neplatících daně a rozených podvodnících, to je stejné, jako kdybych vykládala, že zaměstanci beztak nic nedělají, celý den pijou v práci kafe a kafrají na netu ~a~ A budu se opakovat, jako diskriminaci beru volbu RP vázanou na nárok/nenárok na PPM, ovšem toto se netýká jenom OSVČ ~d~
 zuzula81+Paťulka09 


Re: Nejenom k matkám OSVČ, 

(25.3.2009 15:42:00)
milá markéto, pokud má těhotná rizikové těhotenství, tak jako zaměstnaná má nárok na nemocenskou, nečež ji zaměstnavatel musí držet místo. Jakožto OSVČ-riziková, neriziková, ono to ty zákazníky moc nezajímá...pokud by to u nás šlo, firmu zavřu, půjdu na pracák a začnu konečně vydělávat...
 Markéta, syn 7 l. a miminko 
  • 

Re: Nejenom k matkám OSVČ, 

(25.3.2009 16:05:47)

Zuzulo, to já vím, že při rizikovém těhotenství má nárok na nemocenskou a držení místa zaměstnavatelem. Jen pořád nechápu, proč by si těhotná neriziková zaměstnankyně měla válet šunky doma půl roku před porodem, šest týdnů není šest měsíců, ne? Pokud je riziková a práce ohrožuje její těhotenství, tak je asi v pořádku, že je doma, to, že jí zaměstnavatel musí držet místo, je holt dané stávající legislativou.

Jinak pokud bys přihlášením na pracák vydělala víc než podnikáním a těhotenství máš rizikové, co ti brání podnikání zapíchnout? To si nechci rýpnout, jen mě zajímá, jestli fakt děláš práci, která ti ohrožuje těhotenství a pokud ano, co tě k tomu vede, když není výdělečná.

Upřímně, tohle zjednodušování typu "každá zaměstnaná žena jakmile otěhotní nastupuje na nemocenskou", případně "každý podnikatel okrádá stát na daních" ze srdce nesnáším. A v téhle diskusi to zase vyvřelo.
 Hana 
  • 

Re: Nejenom k matkám OSVČ, 

(24.3.2009 10:37:38)
Já souhlasím, samozřejmě s tím, že chápu, že nemyslíš matky určitého etnika, ale spíš určité sociální typy, které ale můžou být tmavší, zrovna tak jako úplně světlé.
Dokud jsme neměli děti, tak se nám tady žilo dobře, ale počínaje těhotenstvíjm, kdy člověk spadne do ritunní sítě dispenzárních poraden, kde jej spíš straší a mnohde dělají spíš nesvéprávného pitomečka, přes porod, kde si takřka nemůžu vybrat péči, která by mně vyhovovala (myslím neroztrhávání rodiny, pobyt s manželem po porodu na nadstandardu, neodnášení dítěte a dostatečné informace k čemu to které vyšetření je) až teď k věcem kolem OSVČ, které popisuje autorka článku. Ještě dodám možnost svobodné volby v očkování dětí (nejsme žádní alternativní neočkovači, pouze nechci očkovat když je dítě nachlazené a už jsou kecy) a naprostá nedostupnost kvalitních předškolních zařízení.... No, prostě uvažujeme o přesídlení jinam, konkrétně do Švýcarska, ale podobně jsou na tom třeba i Rakousko či Dánsko, kde se nehážou klacky pod nohy lidem, kteří se o sebe dokážou postarat sami, dokážou dokonce samostatně přemýšlet o různých věcech a pokud jim nikdo nenapaří svinské odvody, nepadnou ani do sociální sítě spolu s oněmi tmavšími či bledšími.
 Hana 
  • 

Re: Nejenom k matkám OSVČ, 

(24.3.2009 10:40:24)
Samozřejmě, že jsem zapomněla dodat, že tady když pracuju z domova, tak jsem taky pro mnoho lidí "zazobaný milionář" i kdy žakorát stačíme splácet hypotéku a u toho netrpět hlady. A když vidím helsa sociální demokracie o tom, jak se budou "bohatým" zvyšovat daně, no..........
 marulinka 


Re: Nejenom k matkám OSVČ, 

(24.3.2009 11:12:21)
Ano v našem státě, nechceš-li být na nikom závislý a chceš se sám uživit a případně ještě dat práci dalším lidem tak se ti to většinou vymstí. Platíš a platíš především státu. Je jasné ,že nejlépe je zaměstnancům. Ale kdo tady zdvihne zaměstnanost? Stát asi ne.Zase především firmy. Teď už se budu však snažit být jen zaměstnancem a budu jen chodit a nadávat na svého zaměstnavatele jako to oni dělají nyní. Také mě zdvihá ze židle např.železničáři. Když stát jim jen pokusí sebrat jejich výhody např. zdarma jízdenky, které mají pro sebe, pro manželky a pro děti, tak je zle. Vždy to nakonec ustojí, protože do ulic vyjdou velmi silné odbory a stát zase cukne a svěsí ocas. A to nemluvím o několika tisícových příspěvcích na dovolenou 2x ročně. Ale kde se mohou bránit OSVČ, drobní podnikatelé ad.
 Kocík, syn 5 a dcera 16 měs. 


Re: Nejenom k matkám OSVČ, 

(24.3.2009 11:30:05)
Jako on tento stát není postaven pro drobné podnikatele... Systém je celkově na hlavu postavený... Manžel byl doposud zaměstnanec a díky tomu, že měl vždycky všechny peníze oficielně, tak jsme nikdy neměli nárok na přídavky... Kdežto známí, co podnikají, mají tak třikrát větší příjmy (ovšem neofiko), dosáhnou na vše :) Taky trošku nefér... Každopádně teď je manžel od února osvč a taky valím bulvy. Co mě žere na tomhle státě je třeba nemožnost výběru, zda chci nebo nechci platit sociálku... Protože ať se na to kouknete ze všech stran (zaměstnanec, nebo osvč) naší generaci žádné "státní" důchody nehrozí... No a ono je toho víc, ale to by v tom parlamentu nesměli chrápat ignoranti... A to jsem slušná...
 Markéta, syn 7l. a miminko 
  • 

Re: Nejenom k matkám OSVČ, 

(24.3.2009 11:35:44)
Kocíku, je to ale tak, že placením pojistného na sociální zabezpečení si nijak nestřádáš na důchod, ale platíš důchody a jiné "sociální vymoženosti" těm, kteří to teď potřebují. Pokud by to bylo dobrovolné, z čeho by se vyplácely dnešní důchody a jiné?
 marulinka 


Re: Nejenom k matkám OSVČ, 

(24.3.2009 11:51:09)
Ale ti tvoji známí, jak píšeš to dělají podvodem a to je zase jiná stránka věci. A jinak ty přídavky na 2 větší děti jsou asi 1500,-Kč, takže nic moc , to by vás asi moc nevytrhlo. A tu sociálku opravdu neplatíš pro sebe na důchod, ale pro momentálně potřebné. Tuším, že jeden pracující dělá na 2-3 současné důchodce. My , střední vrstva si máme našetřit na svoje důchody jak chceme a umíme. Taky nevěřím, že mi potom někdo dá např. 10 000 důchodu.
 Kocík, syn 5 a dcera 16 měs. 


Re: Nejenom k matkám OSVČ, 

(24.3.2009 12:00:49)
Já princip sociálního pojištění samozřejmě chápu, vím, že teď platíme našim rodičům, sociálně slabým atd. ale taky to přeci není úplně v pořádku, že ? Když nám se podobného luxusu jaksi nedostane. A o tom podvodu - znám ve svém okolí jedinou rodinu, která to nedělá (oba manželé osvč - takže "jakože" bez příjmů a přesto nechodí na sociálku pro přídavky, protože by jim to přišlo divné, že nikoho nezajímá, jaktože mají dvě děti, byt a auto a přesto "nemají příjem"). Takže si myslím, že jsou to bílé vrány, které bys měla lupou pohledat. Prostě a jednoduše, ať se na to podíváte z jaké strany chcete, není to dobře ani pro osvč ani pro zaměstnance, ten ať chce, nebo ne, daně platit musí a basta... Systém, který se tady nastavuje je špatný z toho důvodu, že chvíli ho przní levice a chvíli zase pravice - na střídačku - nebo se pak "nějak domluví". Místo toho, aby si vzali příklad z nějakých vyspělých ekonomik, tak tu vymýšlí kraviny (třeba superhrubá mzda - jsme jediný stát na světě, který tuto "věc" má...) Prostě všechno po česku a vlk se nažere, koza zůstane celá a lidi ať si trhnou nohou, oni nás přeci stejně příště zvolí znovu :)
 Kimmy, 2 deti 
  • 

Re: Nejenom k matkám OSVČ, 

(24.3.2009 12:09:03)
souhlasim - soucasny system odvodu socialniho pojisteni je obrovsky podvod na soucasne generaci 30-niku a mladsich... myslim, ze mnoho lidi si to neuvedomuje, jinak si neumim vysvetlit, ze se s tim vsichni potichu smiruji...

Kimmy
 Markéta, syn 7l. a miminko 
  • 

Re: Nejenom k matkám OSVČ, 

(24.3.2009 14:03:03)
Kimmy, myslím, že každá strana má ve svém programu nějaké řešení. Akorát, že když vyhraje, vyjde najevo, že to je NEPRŮCHOZÍ kvůli KŘEHKÉ VĚTŠINĚ. No, možná za chviličku zase budeme mít nové volby, tak uvidíme, jaké NOVINKY vzejdou v rámci předvolebních kampaní.

Takže zatím jsme se dočkali pouze zvýšení věku pro odchod do důchodu. Nevím, jestli se s tím většina lidí tiše smiřuje, otázka je, co s tím běžný třicátník může dělat. Já si osobně vůbec nedovedu představit, jak o budoucnosti přemýšlí rodina, která nenašetří vůbec nic a do budoucna nemá lepší vyhlídky. Protože pokud žádná vláda problém řešit nebude, za těch třicet let opravdu nebude z čeho platit (stávající systém fungovat nebude) a šetřit si v nějaké státem zaručeném schématu zatím nelze.
 leli 


Re: Nejenom k matkám OSVČ, 

(24.3.2009 17:35:22)
Sociální pojištění je vlastně daň a tak je jej třeba i brát. Při porovnávání daňového zatížení s jinými zeměmi se počítá do daňové kvóty.
 Novotňásci 


Re: Nejenom k matkám OSVČ, 

(24.3.2009 19:51:27)
Kdyby páni poslanci ráčili sejít mezi obyčejný lid tak by nemohli nikdy vypustit takové a podobné paskvily do běžného života.Bohužel koryta jim zatemnila mozky a tak zákon je jeden velký paskvil nad kterým zůstává rozum stát.
Manžel je epileptik.(OSVČ)Svoji práci by neměl vykonávat.Nikde jinde ho do práce nevezmou.Měl by mít ID,ale nemá časté záchvaty.Tak jednou dvakrát do roka. A neodpovídá ani věkově.Tak a teď co máme dělat? Když jsme se na to ptali příslušných orgánů tak nám bylo zděleno ať dáme děti do děcáku,já jdu pracovat (jsem na RD) A pokud máme nějakou hypotéku tak ať dáme raději dům bance a jdeme bydlet pod most. Vyjádření sociální pracovnice,která se všemožně v zákonech snažila najít skulinku,aby manžel mohl dostat ID a já nemusela do práce.Vyřešili jsme to tak,manžel vykonává nevhodné povolání,aby uživil rodinu a já dělám kosmetické poradenství a vizážistiku.Což mohu dělat doma a namuset složitě organizovat běh domácnosti.
 Jana + dcera 10 let 
  • 

Re: jo jo 

(24.3.2009 11:32:13)
Od roku 1995 jsem také OSVČ, dělám firmám účetnictví. Rodila jsem v létě 1998. Den před porodem jsem u klienta musela udělat rychlovku, druhý dne jsem jela do porodnice "jen" na kontrolu, už si mě tam nechali a dcera se narodila po císařském řezu. Sotva jsem se vzpamatovala po narkóze, už mi klient přivezl zbytek práce do porodnice.
Mateřskou prvních šest měsíců jsem měla minimální a o rodičovský příspěvek jsem si tehdy vůbec nežádala. Rodičák byl 2.000,-- měsíčně a k tomu jsem si směla měsíčně přivydělat jen 2.300,--. Pokud jsem nechtěla přijít o zavedenou klientelu, tak jsme zaktivizovali babičku, manžel se zapojil, ale přesto měla dcera postýlku v kanceláři a občas jsem musela objíždět klienty a úřady s kočárem.
 sueno tropical 


samoživitelka OSVČ 

(24.3.2009 11:15:23)
Opravdu by tohle chtělo změnu. Od roku 1996 pracuji jako překladatelka jakožto OSVČ, samoživitelka, 3 děti. Žádná mateřská, žádná nemocenská ani ošetřovné a u rodičovského příspěvku mi přidělili tu nejhorší variantu (3800 Kč po dobu 4 let). Ve třech letech musím dát holčičku do školky, neboť už nejsem dál schopna pracovat pouze po nocích, tudíž mi okamžitě zatrhnou poslední rok rodičovského příspěvku.
 JaninaH 


Re: samoživitelka OSVČ 

(24.3.2009 13:52:39)
Žádná mateřská, žádná nemocenská... To asi proto, že sis neplatila pojištění. Ale to přece bylo tvoje rozhodnutí, za to stát nemůže ~a~
 sueno tropical 


Re: samoživitelka OSVČ 

(24.3.2009 16:57:20)
platím normálně slušné zálohy na sociálku (kolem 4 tis). Ale prý jsem se pozdě zaregistrovala k nemocenskému pojištění, proto mi nevznikl nárok na nemocenskou ani na tu základní mateřskou, dostala jsem rovnou rodičák. Ale ono je to stejně jedno, kdo by z toho dokázal uživit rodinu, že
 Kimmy, 2 deti 
  • 

Pozor na pojmy 

(24.3.2009 12:04:55)
Myslim, ze by ses mela krotit ve vyrazech - rozhodne nepovazuju za nehumanni to, ze ti stat neda penize na osetrovani petileteho ditete - chybi ti perspektiva!

Jestlize podnikas, musis si byt vedoma toho, jake mas podminky a umet si zaridit hlidani....

Kimmy
 Kocík, syn 5 a dcera 16 měs. 


Re: Pozor na pojmy 

(24.3.2009 12:06:44)
Nějak nechápu :o) A asi nebudu jediná...
 Kimmy, 2 deti 
  • 

Re: Pozor na pojmy 

(24.3.2009 12:11:13)
Nevim, co na tom nechapes - je to reakce na prvni vetu clanku


Zjistila jsem, že náš stát se chová nehumánně k matkám OSVČ


pojem nehumanni rozhodne nepokryva nic z toho, co autorka popisuje....
 kreditka 


Re: Pozor na pojmy 

(24.3.2009 12:11:32)
Kimmy máš pravdu v tom, že když někdo pracuje jako osvč musí počítat s tím, že tato práce má své klady, ale i zápory, zrovna tak jako být někde zaměstnaný. Oboje má svoje. Přesto pokud si osvč platí odvody na sociální a zdravotní pojištění stejně jako zaměstnanci tak nechápu, proč by neměli mít právo na mateřskou či ošetřování ~a~
 Kimmy, 2 deti 
  • 

Re: Pozor na pojmy 

(24.3.2009 12:21:52)
to uz prece popisovala Sylvie, ze ty odvody stejne nejsou - osvc maji odvody nizsi...
 Jíťa 
  • 

Re: Pozor na pojmy 

(24.3.2009 19:15:49)
myslím, že v tom bude zakopán pes. Pokud vím, tak OSVČ si MUSÍ platit jenom zdravotní pojištění (to je na lékařskou péči). Sociální se skládá ze tří částí - přesné označení nevím: 1. na důchod, 2. na nezaměstnanost a 3. nemocenské pojištění. První dvě části MUSÍ ze zákona platit i OSVČ. Ale účast na nemocenském pojištění je DOBROVOLNÁ a mám dojem, že většina OSVČ se dobrovolně (a v souladu se zákonem) rozhodla ho neplatit. Z tohoto pojištění se právě vyplácí dávky NP, OČR a mateřská. Takže logicky: pokud ho neplatím, nemůžu očekávat, že něco v případě potřeby dostanu.
 Sylvie 


Re: Pozor na pojmy 

(24.3.2009 19:21:03)
Jíťo, ale co se týká OČR, tak opravdu ne každý, kdo si platí nemocenské pojištění, na něj má nárok. Opravdu na něj nemají nárok co já vím, tak OSVČ, domáčtí zaměstnanci, pracovníci na dohodu o pracovní činnosti - i když ti všichni si nemocenské pojištění platí. V podstatě mi to přijde, že ty kategorie pojištěnců, kteří si můžou sami rozvrhnout, kdy budou pracovat, nárok nemají, že je to jenom pro ty, kdo mají být z příkazu zaměstnavatele od-do někde na pracovišti ~d~
 Marketa + Tomik 


Re: Pozor na pojmy 

(24.3.2009 12:21:26)
Kimmy, dost mě překvapuje tvůj názor na to, že humální je nutit někoho pracovat 24 hod. denně, 7 dní v týdnu. Když se přes den starám o nemocné dítě (doma nebo v nemocnici), tak přeci můžu pracovat jen v době, kdy spí. To je pro mě nehumální postoj státu. A také nevím, co myslíš tím " jaké máš podmínky". To jsi neupřesnila. Jestli myslíš, že jsme s manželem nezdědili byt po babičce a musíme platit 26 tisíc měsíčně hypotéku, abychom mohli splácet hypotéku na byt 3+1. Tak říkám: ano ráda bych pracovala jako úřednice u státu nebo v jiném státním podniku, kde není problém si vzít ošetřovačku. Tam si ale na bydlení nevyděláme. Neboli, pokud lidi chtějí mít v naší zemi děti a chtějí s nimi někde bydlet, tak se jim holt nemůžou tak věnovat, jak by rádi, ale jak jim čas mezi prací a sháněním práce dovolí. To je u mě podpora porodnosti ! :-)
 Kimmy, 2 deti 
  • 

Re: Pozor na pojmy 

(24.3.2009 12:40:59)
Tezko si umim predstavit, ze stat nad nekym stoji a NUTI ho pracovat 7 dni v tydnu 24 hodin denne - takove jednani je samozrejme nehumanni, ale to cesky stat NEDELA!!! Ty mas jen hodne naivni predstavu o tom, jak by mel zivot fungovat...

Urcite nejste jedina rodina v CR, ktera nema zdedeny byt po babicce a zajistuje si vlastni bydleni pouze vlastnimi silami - jestlize jsi se rozhodla, ze chces takovou hypoteku, urcite te do toho stat nenutil. Mohla jsi uplne klidne byt statni urednice a bydlet ve 2+1 - snad se mnou souhlasis, ze to neni nic nehumanniho...



Neboli, pokud lidi chtějí mít v naší zemi děti a chtějí s nimi někde bydlet, tak se jim holt nemůžou tak věnovat, jak by rádi, ale jak jim čas mezi prací a sháněním práce dovolí.

Lidi v CR maji obrovsky luxus v tom, ze jim stat plati cele tri roky, aby se o deti starali. To rozhodne neni ve svete bezne. V CR ma deti cela rada lidi a bydli s nimi "nekde" - mela bys ses trosku porozhlednout po okoli a zjistila bys, ze ne kazdemu spadlo bydleni z nebe a presto jsou schopni se o rodinu adekvatne postarat. Cesky stat se o rodiny stara vyjimecne stedre - podivej se, kde jinde vubec pojem osetrovacka v zamestnani existuje!

Kimmy
 marulinka 


Re: Pozor na pojmy 

(24.3.2009 12:45:46)
Vůbec nechci rýpat, ale 26 000 za hypotéku? to je Praha 1 a splátky tak na 10let?
 Myšutka* 


Re: Pozor na pojmy 

(24.3.2009 12:48:07)
Trošku mi připomínáš jednu moji kamarádku, která pláče nad jejich hypotékou na byt 2+1. Vždyť oni si ji přece MUSELI vzít...
A s gustem ji srovnává s hypotéku naší, podstatně menší za větší byt. Ale když oni prostě nechtěli jít do staršího bytu, nechtěli "se probouzet v takovém starém bytě s dřevěnými rámy" a nechtěli "prožívat to peklo při rekonstrukci". Takže si zvolili podstatně vyšší hypotéku.
Nikdo tě nenutil si takovou hypotéku brát, stejně tak nikdo nikoho nenutí být OSVČ. Na jedné straně to má své výhody, ale ty jsou zaplaceny nevýhodami. Zaměstnanec platí vyšší odvody, má šanci na ošetřovák atp., ale musí holt trošku víc počítat korunky. A představa, že zaměstnanec po osmi hodinách dá nohy na stůl a má padla je dost k smíchu. Mé děti by ti mohly vyprávět o tom, jak jejich tatínek chodí domů až už spí a ráno ho občas potkají. A že ho teď vídají častěji, protože si vyhradil neděle a vůbec ten den nepracuje.
 Hepi 
  • 

Re: Pozor na pojmy 

(24.3.2009 13:26:14)
Tady jde o to, že je to diskriminace. Jde o to, že není umožněno se na ošetřovaní pojistit. Ráda bych platila i dvojnásobek sociálního a zdravotního, ale tato pojistka neexistuje.
Jakto, že když si zaměstnanec vybere špatně zaměstnavatele, který za něj pojištění neplatí, tak zaměstnanec má na dávky nárok? Proč on nenese riziko za své rozhodnutí při výběru zaměstnavatele? Když OSVČ nezaplatí zákazník, tak si nese všechna rizika.
A možná by stálo za to rozlišit OSVČ (živnostník) a podnikatel.
 Kimmy, 2 deti 
  • 

Re: Pozor na pojmy 

(24.3.2009 14:01:47)
Tak ja myslim, ze kdyz si osvc bude kazdy mesic davat stranou tu extra davku socialniho pojisteni (jak pises, ze bys klidne platila dvojnasobek), tak za par let tam bude mit slusnou castku na to, aby z toho platila nouzove hlidani...

ale myslim, ze pocet osvc, kteri by byli ochotni platit dvojnasobne pojisteni vymenou za osetrovacku, bude pomerne nizky... - zas nejde udelat system, ktery bere do uvahy potreby uplne kazdeho...
 Hepi 
  • 

Re: Pozor na pojmy 

(24.3.2009 14:04:58)
Jenže za těch pár let se dítko bude hlídat samo :-)
 Kimmy, 2 deti 
  • 

Re: Pozor na pojmy 

(24.3.2009 14:15:14)
vrat se se svemu puvodnimu napadu - kdybys od pocatku podnikani platila dvojnasobek socialniho pojisteni - kde jsou ty penize, ktere jsi usetrila? Jestli jsi je utratila, tak to se neda nic delat, pokud je mas v usporach, tak do nich sahni a rekni si "tohle bych zaplatila statu, ale mam to na reseni slozitych situaci". Zamestnanci taky neplati s bidou mesic predtim, nez tu osetrovacku potrebujou...

holt to chce planovani a premysleni z dlouhodobeho hlediska... nemuzes ted najednou rict, ze by ti nevadilo, kdybys to platila treba za posledni dva roky, ale nemohla jsi a ted najednou potrebujes osetrovacku...
 zuzula81+Paťulka09 


Re: Pozor na pojmy 

(25.3.2009 15:55:23)
už mě to tu nebaví číst. Asi se nikdy neshodneme. snad shodneme alespň na tom, a to mě fakt štve....že sociální pojištění jde opravdu na nemakačenka ( a tím samozřejmě nemyslím důchodce)
 simona, 3děti 
  • 

Re: Pozor na pojmy 

(24.3.2009 13:36:35)
Markéto, já musím v tomhle souhlasit s holkama. každý si svoje životní náklady určujeme sami, stejně jako si sami volíme jestli se necháme zaměstnat nebo pracujeme sami na sebe. jak už zaznělo, obojí má svoje výhody a nevýhody.
jako zaměstnanec mám sice nárok na ošetřovačku (no, o tom by se dalo polemizovat, musela jsem strávit měsíc v porodnici v souvislosti s předčasným porodem dvojčat, manžel doma s 2letou dcerou, hlídání žádné, ošetřovačka na dítě 10dnů, zbývajících 20 dnů byl doma zadarmo. taky bych se mohla rozčilovat, viď?), ale je to moje volba, kterou beru se všemi jejími výhodami a omezeními. stejně jako ty osvč, taky využíváš jejích výhod, ale musíš respektovat i jeho omezení. tak to prostě je.

 Liaa 


Re: Pozor na pojmy 

(24.3.2009 13:54:38)
Ale určitá povolání se vůbec nedají vykonávat v změstaneckém poměru, to jen tak na okraj. (Samozřejmě i tady lze namítnout, že to měl tedy dotyčný studovat něco jiného, nebo se překvalifikovat apod., ale to už mi přijde trochu na hlavu ~a~ ) Já jsem de facto se všemi omezeními pro OSVČ srovnaná, ale to, že jsem nedobrovolně spadla do 4letého RP, to je tedy podle mě skutečně diskriminace ~Rv
 simona, 3děti 
  • 

Re: Pozor na pojmy 

(24.3.2009 14:59:55)
Li, rozumím. to omezení délky rp by mně taky vadilo, tam by podmínky měly být stejné.
 Sylvie 


Re: Pozor na pojmy 

(24.3.2009 15:04:03)
Simono, ono v tomhle případě bych řekla, že ta nerovnost není v podmínkách RP, ty jsou pro všechny stejné (buď nárok na PPM, a máš můžeš délku RP volit, nebo nárok nemáš a volit délku nemůžeš). V tomhle případě je nerovnost ve vyplácení PPM. Ptž máme-li tři ženy, které na první dítě pobírají PPM a třeba rok poté se rozhodnou pro druhé dítě, tak je-li žena zaměstnaná = má nárok na další PPM, i když mezi dětmi nepracuje ani neplatí nemocenské pojištění. Je-li žena OSVČ, má nárok na další PPM, jen když si mezitím platí nemocenské pojištění. Není-li žena ani zaměstnaná, ani OSVČ platící nempojištění, nemá nárok na další PPM.
 Amélije 


Re: Pozor na pojmy 

(24.3.2009 17:34:23)
Můžu se zeptat? pčivydělávám si jako OSVč, donedávna jsem byla zaměstnaná, PPM jsem pobírala na obě děti, během PPM druhého dítěte zaměstnavatel šel do konkurzu, takže momentálně jsen jen osvč, pobírám RP, mladšímu dítěti je 13 měsíců, rychlost RP jsem si zatím nevybrala ... znamená to že pokud už nejsem zaměstnaná, že jsem ten výběr prošvihla a musím čerpat tu 4letou variantu ???
manžel zaměstnaný je.
 Sylvie 


Re: Pozor na pojmy 

(24.3.2009 22:42:08)
Jano, pokud jsi pobírala PPM, tak můžeš volit délku RP, i když teď už zaměstnaná nejsi.
 simona, 3děti 
  • 

Re: Pozor na pojmy 

(24.3.2009 22:29:58)
Sylvie díky za vysvětlení, nejsem účetní takže až tak tomu nerozumím, no tu určitou nerovnost jsem tam vnímala.
 štěpánka 
  • 

Re: Pozor na pojmy 

(24.3.2009 16:21:32)
Li, marně vymýšlím, která zaměstnání se nedají dělat v zaměstnaneckém poměru. Jediné co mě napadlo je spisovatel - spisovatelka. Ale i ten (ta) může být zároveň i redaktor v časopise, apod... Napiš mi, fakt nevím. Takže být OSVČ si myslím je fakt volba každého.
Ostatní:
Připadá mi fakt zajímavé, že někdo "musel" dělat 1 den před porodem a hned zase po porodu. Jak jako musel? Záleží přece na prioritách. neříkejte mi,vy co máte OSVČ, že jste na dobu porodu a mateřské nemohli podnikání přerušit, nebo za sebe někoho najmout. Klienti by se tak neztratili, firma by jela dál. Zaměstnankyně přece taky musejí svou práci přerušit (doslova musejí přerušit - dříve to bylo nejpozději 4 týdny před plánovaným datem porodu, dnes nevím jak to je). A jako si tu někdo myslí, že návrat do zaměstnání je nějaká sranda? O čem tu jsou milióny různých předchozích diskusí? Který zaměstnavatel je nadšen z matek s malými dětmi?
A že by tu někdo, kdo vydělává jako OSVČ dal přednost těm pár penězům za OČR a nemocenskou? Tomu nevěřím. Na nemocenskou se určitě může každý připojistit. Marně přemýšlím, kde je ta nespravedlnost vzhledem k OSVČ.
Jsem v zaměstnaneckém poměru a papír na OČR jsem hlavně potřebovala jako omluvenku, že tedy nejsem v práci (i když je pravda, že ani ty koruny, vzhledem k malé výši platu nebyly nezanedbatelné). Komu se omlouvá OSVČ? Připadá mi logické, že když někdo méně platáí státu, musí od něj očekávat taky menší výplatu nemocenské, OČR a tak.
Prosím, OSVČ nekamenujte mě (samy jste tu některé psaly, jak lidé s přiznáváním daní a odvodů podvádějí, jak to má stát podle Vás hlídat.....)
 Hepi 
  • 

Re: Pozor na pojmy 

(24.3.2009 16:28:48)
Tady jde o to, že Vy jako OSVČ se nemáte možnost připojistit i kdyby jste byla ochotna částku zaplatit. OSVČ je opravdu znevýhodněné. Nejsem zaujatá. Před tím jsem byla 5 let zaměstnána a nebylo to vůbec špatné. Manžel rovněž byl napřed zaměstnanec, potom OSVČ a nyní je opět zaměstnanec. Já bohužel zaměstnanec být nemohu, dítě je velmi často nemocné, hlídání nemáme a od agentur by stálo více, než je výdělek.
 Hepi 
  • 

Re: Pozor na pojmy 

(24.3.2009 16:28:52)
Tady jde o to, že Vy jako OSVČ se nemáte možnost připojistit i kdyby jste byla ochotna částku zaplatit. OSVČ je opravdu znevýhodněné. Nejsem zaujatá. Před tím jsem byla 5 let zaměstnána a nebylo to vůbec špatné. Manžel rovněž byl napřed zaměstnanec, potom OSVČ a nyní je opět zaměstnanec. Já bohužel zaměstnanec být nemohu, dítě je velmi často nemocné, hlídání nemáme a od agentur by stálo více, než je výdělek.
 Liaa 


Re: Pozor na pojmy 

(24.3.2009 16:30:32)
Štěpánko, dobře, samozřejmě že takřka každé zaměstnání se dá dělat v zaměstnaneckém poměru. Jen je to u některých dosti obtížné. Použiju svlj vlastní příklad - jsem překladatelka beletrie. Překládám pro několik nakladatelství. Tuhle práci jako zaměstannec dělat nemůžu. OK, kdybych překládala dejme tomu technické manuály, mohla bych být možná zaměstnaná jako kmenová překladatelka ve Škodě Auto nebo podobném podniku. Moje specializace je ale jiná. Pokud chci dělat to, co dělám, musím být OSVČ. Ano, vše je věc volby. Můžu se přeškolit na technického překladatele a nechat se zaměstnat. Nebo se můžu dovzdělat a stát se tebou zmíněnou redaktorkou (ale když budu kromě toho překládat, budu to stále dělat jako OSČV!). Já si uvědomuji plusy i mínusy svého rozhodnutí a jsem smířena takřka se vším - až na to, že jsem si nemohla vybrat dílku RP. Jak jsem psala níže, vázat tuto volbu na placení nemocenského pojištění beru jako diskriminaci. Samozřejmě se mnou můžeš nesouhlasit ~;)
 Liaa 


Re: Pozor na pojmy 

(24.3.2009 16:35:29)
Štěpánko, ještě jsem zapomněla, další příklad - sestra je restaurátorka. Restaurátoři jsou, pokud vím, snad jenom OSVČ, najímají si je příslušné instutuce, když je potřeba něco zrestaurovat, zrekonstruovat (budovu, obraz, sochu...). nedovedu si představit, KDE by byli zrovna tito lidé zaměstnaní? MOžná v nějakém Ústavu památkové péče, ale to by jim pak běžel plat, i když by nic nedělali, protože by zrovna nebylo co restaurovat?
Dalším příkladem jsou tlumočníci (ne všichni, někdo může být změstnaný třeba u Evropské komise ~;))
 štěpánka 
  • 

Re: Pozor na pojmy 

(24.3.2009 16:45:46)
Li,
rozumím. Každé tohle povolání ale lze dělat jako OSVČ nebo se nechat zaměstnat. Zaměstnanwec ale musí dělat co mu zaměstnavatel přikáže, takže jeho práce nemusí být tak zajímavá. Rozumím, proč je někdo radši OSVČ než zaměstnanec, ale pořád je to volba. Většina prací (všechny asi ne - skladník, řidič trmavaje, třeba) se dá dělat oběma způsoby, ne?
 Liaa 


Re: Pozor na pojmy 

(24.3.2009 16:50:51)
Jasně, ale jedna věc je teorie, druhá praxe. Jde o to, že zaměstnavatelé apriori nechtějí zaměstnávat třeba tlumočníka nebo překladatele a platit mu i tehdy, když pro něj nebudou mít práci. Jak jsem psala, jsou výjimky, ale ne každý tlumočník může počítat s tín, že sežene místo u Evropské komise nebo v podobné instituci. 90% z nich bude bude muset být OSVČ. Samozřejmě je nikdo nenutí tlumočníky být, ale to už je druhá věc. A jak už jsem psala, myslím, že zrovna ten restaurátor, nebo tebou uváděný spisovatel, jsou povoláním, kdy zaměstnancem de facto být nemůžeš. Ono nejde jen o to, jestlu ty jsi ochotná nechat se zaměstnat, ale i to, jestli tě někdo zaměstnaná. A dnes je tendence jasná, najímat si lidi jen tehdy, když je potřebuju. Co vím, tak i "bohaté" podniky typu Škodovky odstupují od nastálo změstnaných překladatelů a tlumočníků, a najímají si je podle potřeby. Prostě proto, že je to pro ně výhodnější.
 Sylva2 
  • 

Re: Pozor na pojmy 

(24.3.2009 16:59:04)
No já šla na volnou nohu mimo jiné kvůli dětem. Protože být zaměstnanec, tak asi zapomenu jak vypadají. V mém oboru se zase bohužel na přesčasy nehledí.
Spíš mám trochu obavy, co bude, až budu v důchodovém věku. Moje kolegyně se tomu už blíží a platí si pojištění v mnohem větší výši než je povinné, protože jinak by měla minimální důchod. Nevím jistě, ale snad jsou to 3 tisíce. Totéž, klepne li mě pepka a nebudu moci dlouhodobě pracovat, tak to potěš, protože i případná nemocenská je naprosto minimální. Takže nezbývá než spořit jinde. To s tou mateřskou je jen dodatek k tomu.
 Petra Neomi 
  • 

Re: Pozor na pojmy 

(24.3.2009 18:07:22)
No nevím, jsem spisovatelka, tam je zaměstnání vyloučené, zrovna tak třeba u překladatelů a jiných "volných" profesí.
 Hepi 
  • 

Re: Pozor na pojmy 

(24.3.2009 18:08:35)
Je to ale Vaš volba :-)
Omlouvám se, to jen narážka na Štěpánku. Přijde mi trochu vedle.
 Petra Neomi 
  • 

Re: Pozor na pojmy 

(24.3.2009 21:20:03)
Naše volba to samozřejmě je, ale je fakt, že nemožnost zvolit si jinou rodičovskou než čtyřletou je zrovna u OSVČ absurdní.
 štěpánka 
  • 

Re: Pozor na pojmy 

(24.3.2009 21:37:32)
Asi jsem fakt mimo.
Proč je čtyřletá mateřská nevýhodná? Není ten součet za 4 roky stejný jako má jiný (jiná) za 2 nebo 3 roky? Vzhledem k obecné nespokojenosti s tímto asi ne, je to tedy méně peněz v součtu?
Nejsem ale mimo v tom, že fakt chápu, když někdo jinak než OSVČ dělat nemůže a zrovna spisovatel(ka) mě napadlo jako první. Těžko se nechá zaměstnat, nechce-li být zároveň i novinář.
 markéta 
  • 

Re: Pozor na pojmy 

(24.3.2009 22:08:16)
Čtyřletá varianta je nevýhodná proto, že pokud chceš dát dítě do školky už ve třech, o jeden rok přijdeš. A psaním po nocích se dlouhodobě opravdu živit nedá.
 štěpánka 
  • 

Re: Pozor na pojmy 

(24.3.2009 22:11:14)
Ale rodičák se teď vyplácí bez ohledu na to, zda maminka chodí do práce a kolik tam vydělá, ne? Když dáš dítě do školky, tak přijdeš o rodičák? a co třeba jiná forma hlídání?
 Tvoje horší já 


Re: Pozor na pojmy 

(24.3.2009 22:17:07)
Do školky může, ale jen na čtyři hodiny. Pokud člověk nemá ochotné a blízko bydlící rodiče, asi se to těžko dělá. Za jiné formy hlídání asi zaplatíte víc, než ten rodičák. To by se nevyplatilo.
 štěpánka 
  • 

Re: Pozor na pojmy 

(24.3.2009 22:31:02)
Tak třeba by vyhovovalo zaplatit všem rodičák hned po narození potomka a ať si to každý nadávkuje na kolik let chce? To by pro mě nebylo - asi bych to utratila hned, vlastně mi vyhovovaly ty asi 2 400 kč každý měsíc. Tenkrát se nemohlo ani nic přivydělat, ani dávat dítě do školky....
 Markéta 
  • 

Re: Pozor na pojmy 

(24.3.2009 22:32:11)
NO jistě, ale jde o to, že pokud si můžeš vybrat a vybereš si kratší variantu rodičáku(třeba 2 roky), dostaneš během těch prvních dvou let víc peněz a pak už si platíš sama hlídání apod. Ale pokud ti přiklepnou čtyřletou variantu a ty dáš dítě do školky ve třech letech, tak se toho posledního roku musíš bez náhrady vzdát.
 Liaa 


Re: Pozor na pojmy 

(24.3.2009 22:35:02)
A vzhledem k tomu, že čtyřletá varianta je nejméně finančně výhodná (dostaneš nejméně peněz), když se ještě jednoho roku vzdáš, není to žádná legrace.
 marta 
  • 

Re: Pozor na pojmy 

(25.3.2009 13:23:27)
To nechápu. Tři roky se uživíš na mateřské a překlady po nocích a čtvrtým rokem ne?
Já jsem si taky nemohla vybrat délku mateřské, i když jsem zaměstnanec (dcera byla ten 1. experimentální ročník). Musela jsem se vracet po třech letech. A to by mě osobně vyhovovalo být ještě rok doma, měla jsem brigádu na klouzavou pracovní dobu, takže příjem byl prašť jako uhoď.
 Petra Neomi 
  • 

Re: Pozor na pojmy 

(25.3.2009 20:42:47)
A kdo je zvědavý na někoho, kdo čtyři roky píše jen po nocích a na schůzky tahá dítě? :)Pro mě by fakt byla nejlepší tak nejkratší varianta, pak částečně jesle, od tří školka... A kdybych se věnovala grafice, tak jako do mateřské, tak už vůbec... vypadnout na 4 roky z oboru znamená, že po vás neštěkne ani pes.
 Markéta 
  • 

Re: Pozor na pojmy 

(28.3.2009 16:04:53)
Pravda je, že první dva roky jsem toho moc nenapracovala. A na financích to bylo vidět. Pak už se nedalo nic dělat - a překládat nebo kreativně psát s dětmi vzůru opravdu nejde. Tak jsem pracovala cirka šest hodin denně - od osmi večer do dvou ráno. Jenže takové vypětí je možné vydržet jen určitou dobu.
 Lubar 


Re: Pozor na pojmy 

(24.3.2009 23:33:50)
Skutečně existují profese, které nelze jinak, než jako OSVČ dělat .. nebo skoro jinak ... advokáti, notáři, architekti, veterináři... jistě, i pro tyhle lidi je možnost nechat se zaměstnat, ale konkrétně notář jinak než jako osvč fakt být nemůže, u advokátů je mizivé procento těch, kteří fungují jako zaměstnaní advokáti (ta možnost je uzákoněná jen dva roky, cca).

Nicméně - článek mi přijde trošku mimo ... chápala bych, že se bude autorka rozčilovat, pokud jí dítko onemocní na dva tři měsíce, pak skutečně je nezbytně nutný práci přerušit či výrazně omezit, ale u běžného onemocnění? Na to by měla mít zajištěného člověka na telefonu... Jsem advokátka, mám dvě maličký děti a fakt si neumím představit, že bych v pondělí ráno zavolala soudci: "Omlouvám se, dítě mi v noci blinkalo, musím s ním k doktorovi, zrušte hlavní líčení ... " (na které je předvoláno deset svědků a sedí tam kromě mě dalších x lidí ...) A tak pro takovéhle situace mám člověka na telefonu, který přijde a za relativně! malý peníz (často větší, než jaký ten den vydělám, ale co už...) dítka pohlídá, případně s nimi i k doktorovi zajde.
A bylo by to úplně stejný, kdybych byla zaměstnaný advokát... jsou prostě profese, kam se z ničeho nic dá nepřijít jen v případě, kdy na vás spadne traverza a jste v nemocnici...
 štěpánka 
  • 

Re: Pozor na pojmy 

(24.3.2009 16:40:49)
Li, tomu výběru délky mateřské vůbec nerozumím, mám už větší děti a další neplánuju. Vůbec si neumím představit, že bych se měla nějak rozhodovat, ale věřím ti, že toto je diskriminační.
Taky jsem dodatečně pochopila, že se nelze připojistit na OČR, ale znovu opakuji, je to přeci hlavně omluvenka směrem k zaměstnavateli. Peníze si lze místo ke státu střádat na nějaký účet, do šuplíku a vytáhnout když dítě onemocní. Nechci si představit, jak by tato dávka byla zneužívaná, vzhledem k tomu, co tu různé maminky napsaly o různých metodách přiznávání výdělku, apod... Nevím, jestli je tohle diskriminace, spíš se stát chrání před těmi méně poctivými.
Ale pořád si myslím, že to, že tu některá maminka pracovala snad i během porodu, protože to jinak "NEŠLO", tak tomu nevěřím. Přerušní práce OSVČ i zaměstnance je obtížné, ale řešitelné, tam fakt diskriminaci nevidím.
 Hepi 
  • 

Re: Pozor na pojmy 

(24.3.2009 17:01:20)
A co třeba, Štěpánko, když děláš jako OSVČ v rodinné firmě a z konkurenčních důvodů nelze vzít zaměstnance? Říci rodině, děkuji, ale pardon, mám svoji novou rodinu a ahoj? Myslím, že máme i povinnost k těm, kteří nás vychovali. Oni mi pomohli a nyní musím já pomoci jim.
 štěpánka 
  • 

Re: Pozor na pojmy 

(24.3.2009 17:29:17)
No, my teda nemáme rodinnou firmu. Ale neumím si představit, že by mi moji rodiče řekli - koukej makat, těhotná, netěhotná, s dětmi bez dětí, nám je to jedno. Spíš si umím představit, že by řekli. Tak hele, koukej se teď soustředit na sebe a na dítě (děti), my to tu bez Tebe nějak zařídíme, až odrostou, zas pojedeš naplno. Nebo: Když Tě budem potřebovat, tak Ti seženeme hlídání (pohlídáme). Takže ten příklad s rodinnou firmou - to snad ne?
 Hepi 
  • 

Re: Pozor na pojmy 

(24.3.2009 17:38:57)
Vzhledem k tomu, že se jedná o obor, kde je potřeba specializace, tak má každý na danou část výrobního procesu. Oni pohlídají, ale těžko mohou hlídat v době, když jsou sami v práci (cca 12 h). Zaměstnance vzít nelze. Oni mne samozřejmě nenutí, je to moje volba. Jestli Vy ale řeknete rodičům, děkuji za život, výchovu, vzdělání, lásku co jste mi dali... teď ale mám jiné priority, trhněte si a nazdarbazar. Jste trochu sobec, že?
 Hepi 
  • 

Re: Pozor na pojmy 

(24.3.2009 17:38:59)
Vzhledem k tomu, že se jedná o obor, kde je potřeba specializace, tak má každý na danou část výrobního procesu. Oni pohlídají, ale těžko mohou hlídat v době, když jsou sami v práci (cca 12 h). Zaměstnance vzít nelze. Oni mne samozřejmě nenutí, je to moje volba. Jestli Vy ale řeknete rodičům, děkuji za život, výchovu, vzdělání, lásku co jste mi dali... teď ale mám jiné priority, trhněte si a nazdarbazar. Jste trochu sobec, že?
 Hepi 
  • 

Re: Pozor na pojmy 

(24.3.2009 17:01:22)
A co třeba, Štěpánko, když děláš jako OSVČ v rodinné firmě a z konkurenčních důvodů nelze vzít zaměstnance? Říci rodině, děkuji, ale pardon, mám svoji novou rodinu a ahoj? Myslím, že máme i povinnost k těm, kteří nás vychovali. Oni mi pomohli a nyní musím já pomoci jim.
 Kocík, syn 5 a dcera 16 měs. 


Re: Pozor na pojmy 

(25.3.2009 10:18:37)
Na tu první větu mi nedá a musím reagovat... Manžel dřív pracoval pro nejmenovanou firmu jako montér kuchyní, poté si pan majitel spočítal, že lepší bude, když budou montéři osvč. Rozhodl se jim pronajmout auta, nářadí a že budou dělat na živnost. Komu se to nelíbí, může jít... Můj muž tenkrát šel - ty podmínky byly příšerné, ale pořád tam bylo 99 % lidí, kteří na ně přistoupit museli, protože neměli jinou volbu. Třeba věk, když ti je kolem padesáti, málo kdo si tě zaměstná.. Takže nejde říct, že vždycky je jiná možnost. Někdy prostě není, zejm. v krajích, kde je nezaměstnanost. Vzhledem k neexistenci možnosti se stěhovat za prací a platit kloudné ceny nájmů, je to pochopitelné...
 Argema 


Re: Pozor na pojmy 

(25.3.2009 7:49:39)
Naprostý souhlas, my jsme s manželem oba zaměstnanci a troufám si říct, že vzhledem k oboru, ve kterém pracujete vy nemáme zdaleka takové příjmy, přesto nemáme nárok na přídavky na děti, což vy zřejmě berete, alespoň tak soudím podle svého okolí, protože pokud má OSVČ šikovného účetního nebo účetní tak nemá na konci roku téměř žádné příjmy, tudíž ani daně, jen pro názornost, manžel má 34.000 hrubého po stržení soc., zdr. a daní bere o nějakých 10.000 méně x 12, docela slušná suma, že ?
 Liaa 


Re: Pozor na pojmy 

(25.3.2009 9:03:42)
Argemo, neznám tvé okolí, ale tvůj pohled na OSVČ je velmi zaujatý a zavádějící, bohužel v naší společnosti velmi častý ~a~ Pak se nemám divit, že na mě ředitelka mateřsdké školky kouká jako na na nějekého vykutáleného šíbra, jestli se běžně setkává s takovými názory. Představ si, že OSVČ, které znám zase já, nejenže nemají šikovného účetního, ony nemají žádného účetního. OSVČ je totiž třeba moje kamarádka švadlena, která se setsakra tvrdě ohání, aby si vydělala aspoň o trochu víc, než je minimální mzda ~d~
 Rapiti 


Re: Pozor na pojmy 

(25.3.2009 9:13:44)
Argemo, jsi celkem předpojatá. Ne každý podnikatel zatajuje příjmy nebo má fiktivní náklady.

Vidíš to trochu zjednodušeně. Máš představu, jaké hrubé příjmy musí mít podnikatel, aby dosáhl stejného čistého příjmu jako zaměstnanec?
 Blanka 
  • 

Re: Pozor na pojmy 

(25.3.2009 10:34:44)
Tak třeba já mám podnikatele v blízké rodině, takže představu celkem mám a každý si brání to svoje, ale ti co podnikají si to tak zvolili, třeba již výše zmíněná švadlena, asi ji to baví, tak ať jde dělat něco jiného, dojíží, atd. Všechno má něco, ale považovat za nehumánní, že matka OSVČ nebere paragraf, to mi přijde trochu moc.
 Rapiti 


Re: Pozor na pojmy 

(25.3.2009 12:14:20)
Zaměstnanci si to tak nezvolili? No já to vidím i z pohledu zaměstnance, protože jsem dělala dlouho souběžně oboje. Rozhodně jsem měla jako zaměstnanec méně starostí. Jako OSVČ si za všechno zodpovídám sama. Také vidím pohled zaměstnavatele. Moje maminka má cca 10 zaměstnanců. Kdyby se tak velká zakázka dala zvládnout bez nich, tak rozhodně nikoho nezaměstnává. Moji rodiče mi připadají jako sociální úřad. Zaměstnanci se moc nepředřou, na konci pracovní doby jim nářadí vypadne z ruky a hotovo. Když mámě hrozí, že nedostane novou zakázku, tak musí pěkně šetřit (na sobě a svojí domácnosti), aby měla na odstupné pro zaměstnance.
 leli 


Re: Pozor na pojmy 

(25.3.2009 10:45:27)
Taky trochu zjednodušený pohled, i zaměstnanec musí zaměstnavateli vydělat dost na svoji výplatu, odvody a na nějaký zisk a režie - u soukromé firmy. Jinak nemá cenu jej zaměstnávat. To, že se člověk setkává s živnostníky, kteří téměř nic nevydělávají, pokračují v živnovnosti delší dobu a pobírají všechny možné soc. dávky je taky dost, to pak logicky zaměstnance štve, protože někdo na tyhle dávky peníze odvést musí. Výhody a nevýhody má obojí a pro posouzení toho, co je pro koho výhodnější nestačí pouze to jestli mám nebo nemám nárok na OČR, je třeba zohlednit rozdílné metodiky výpočtu vyměř. základů a to co lze "zaonačit" vrámci daní.
 juicy 


Re: Pozor na logiku 

(25.3.2009 23:38:05)
Podle té tvé by si zrovna tak mohla zařídit hlídání nemocného dítěte zaměstnankyně a valit do práce - jaký by byl mezi tím rozdíl?
 Kimmy, 2 deti 
  • 

Re: Pozor na logiku 

(27.3.2009 5:34:25)
a ja nepochybuju, ze mnoho zen si taky nemuze dovolit brat si kazdou chvilku OCR a nejake hlidani si najde

nicmene, pokud jsi cetla pozorne, vedela bys, ze se jednalo predevsim o kritiku vyrazu "cesky stat se chova nehumanne", coz je naprosty nesmysl a pouze vykrik rozmazlenosti...
 Jíťa 
  • 

a co nemocenské pojištění? 

(24.3.2009 19:08:42)
Už se nás to několik let netýká, takže se příliš v této problematice neorientuju.

Dříve bylo možné, že pro OSVČ bylo nemocenské pojištění dobrovolné. A od toho, zda platil či neplatil se odvíjely další nároky na dávky NP, mateřskou nebo OČR. Což mi přijde logické a spravedlivé.

Takže otázka zní, zda si jako OSVČ "dobrovolně" platíš nemocenské pojištění?
 HEPI 
  • 

Re: a co nemocenské pojištění? 

(24.3.2009 19:26:55)
U státu si platím sociální i dobrovolnou nemocenskou. To se vztahuje ale pouze na poplatníka.
 Jíťa 
  • 

Re: a co nemocenské pojištění? 

(24.3.2009 19:32:55)
Tak to potom díky za info. Zas jsem o něco chytřejší.

A v tom případě souhlasím s tím, že je to nespravedlivé. Pokud platíš stejně jako ostatní, tak bys měla mít taky stejné nároky na čerpání.
 Hepi 
  • 

Re: a co nemocenské pojištění? 

(24.3.2009 19:50:36)
S tím souhlasím :-) Samozřejmě, pokud odvedu méně vůči zaměstnanci, tak ať ve stejném poměru menší dávky. Ale pokuď (teď teoreticky) odvedu např. 50.000,- tak stejně nárok nemám, protože dávka u OSVČ neexistuje. To mi přijde absurdní.
 rae 
  • 

rána pod pás 

(24.3.2009 23:06:20)
i já jsem z těch, kterým stát oznámil, že si nemohou vybrat způsob čerpání SOCIÁLNÍ DÁVKY - tedy délku rodičovského příspěvku. Tato volba není vázaná na placení SOCIÁLNÍHO POJIŠTĚNÍ, ale na pojištění pracovní neschopnosti.
Dcera se narodila rok a půl před změnou zákona. Nemocenské pojištění jsem si neplatila - pracovala jsem tedy až do porodu a nastupovala jsem rovnou na rodičák - tehdy 3800,-. Uvítala jsem zvýšení RP, chápala jsem a podporovala uvažovanou změnu s volbou délky tak, aby se nedalo zneužívat dvouletou nebo třiletou rodičovskou NEZAMĚSTNANÝMI MATKAMI.
Jaká je realita?
- rodičovskou si nemusí volit matka, ale také otec. Je-li matka nezaměstnaná, přesto může pobírat RP i dvouletý - cca 11 400,-. Stačí mít otce zaměstnance s dostatečným příjmem. Po zvolení otec převede péči zpět na matku, ale ta i poté pobírá zvolenou výši
- nezaměstnané matky, které stihly nastoupit na ppm před novým zákonem (děti s plánovaným porodem do cca 15-2-2008!) - si MOHOU ZVOLIT RP na 3 roky, protože za ně odváděl nemocenské pojištění STÁT. Pro dokreslení - rodila jsem s maminkou, která měla 3. dítě, 10 let bez zaměstnání, na sociálních dávkách - v době porodu registrovaná na úřadu práce, ta si vybrat mohla.
- nijak nejsou zohledněny maminky, které mezi dvěma mateřstvími přišly o práci (případně využily možnost být do 4 let doma - jsou znovu těhotné) i ty jsou bez volby.
Chtěla jsem čerpat rodičovskou do 3 let ve slušné výši a pak znovu pracovat na 100%. Místo toho od 21 měsíců řeším jak si vydělat a zároveň zabezpečit dceru (jesle zrušila obec, rodinu osud). Doufala jsem, že od 3 let půjde malá do školky alespoň na 4 hodiny, ale vzhledem k velkému počtu dětí dostanou přednost děti "celodenní". Budu se muset vzdát rodičovského příspěvku, který mi byl "vnucen". Diskriminace (nerovný přístup) tedy pokračuje.
Do konce loňského roku platili OSVČ stejné procento z příjmů na nemocenské pojištění jako zaměstnanci (zaměstnanec 1%, zaměstnavatel 2,3% - OSVČ 3,3%) a přesto, jak autorka píše, nedostávaly tyto dvě skupiny stejnou protihodnotu. Představa státu, že živnostník - např. cukrářka, švadlena, účetní - může v době nemoci vykonávat svou práci stále ve stejném rozsahu je hodně z cesty.
Ano, dnes si můžeme vybrat výši platby a dle našeho příspěvku dostaneme od 15. dne náhradu mzdy - v přepočtu stejně jako zaměstnanci. Ale stále tu zůstává fakt, že zaměstnanec dostane víc - ošetřování člena rodiny min. 9 dní, a v případě KARANTÉNY od 1. dne NP od OSSZ (živnostníci až od 15. dne)
 Sylvie 


Re: rána pod pás 

(24.3.2009 23:16:20)
Doufala jsem, že od 3 let půjde malá do školky alespoň na 4 hodiny, ale vzhledem k velkému počtu dětí dostanou přednost děti "celodenní". Budu se muset vzdát rodičovského příspěvku, který mi byl "vnucen".

Proč? Vždyť přihlásit můžeš dítě jako celodenní, a pak si ho po čtyřech hodinách brát domů a nárok ti zůstane zachován ~d~ Osobně tedy neznám žádnou maminu, která by na rodičáku přihlašovala dítě na 4 hodiny, všechny přihlašovaly na celý den (např. u nás ve školce nám ředitelka rovnou říkala, že na čtyři hodiny přijímat nebude, že máme zaškrtávat celodenní docházku).
 rae 
  • 

díky za typ 

(24.3.2009 23:20:26)
to víš, než se v tom naučíš chodit, zjistíš, že v tom ti ostatní umí bruslit!
 Zutulka+Vojta 5/04+Patrik12/08 


Re: rána pod pás 

(25.3.2009 8:06:35)
Na sociálku, ale musíš každý měsíc nosit potvrzení ze školky, že tam dítě chodilo max. na 4 hodiny. Napíše ti to ředitelka MŠ, i když ho máš přihlášené k celodenní docházce? A také myslím, že při přihlášení k celodenní docházce se platí vyšší školné.
 Sylvie 


Re: rána pod pás 

(25.3.2009 8:26:58)
Zutulko, pokud dítě dochází na čtyři hodiny, tak jaký by měla ředitelka důvod odmítat to potvrdit? Pro sociálku je důležitý faktický stav, nikoli přihláška ~d~ Jinak ano, školkovné je o něco vyšší, na druhou stranu těch pár stovek v porovnání s rodičákem je nic... a řekla bych, že vyšší školkovné je jeden z důvodů, proč se někde do čtyřhodinové docházky nepřijímá ~d~ Ono mít půlku školky neplatících předškoláků, čtvrtku dětí se sníženým školkovným... tak ten zbytek už to moc nevytrhne ~d~ No a další důvod budou snížené dotace na takové dítě. U nás ředitelka zrušila nejenom čtyřhodinovou, ale i půldenní docházku, přijímá jen a pouze na plnou ~d~
 Tvoje horší já 


Re: rána pod pás 

(25.3.2009 11:21:37)
Ano. Taky jsme to tak měli. Prostě jsme zaplatili holt vyšší školné, ale malý tam byl jen ty čtyři hodiny.
 Magda, dva skřítci 
  • 

Re: rána pod pás 

(28.3.2009 20:57:52)
Uff. a ví někdo, jak je to s dítkem, má-li mladšího sourozence? T.j. když je RP pobírán na mladší dítě a já chci starší dát do školky aspon na ty 4h denně? I když ono asi bude lepší ho tam dát na 1 den v týdnu....
 rae 
  • 

Re: rána pod pás 

(3.4.2009 20:11:27)
nevím, jestli si to ještě přečteš - je to po týdnu.
RP pobíráš na mladší dítko a u staršího už tě nic neomezuje v délce pobytu ve školce. Může být klidně celý den.
 Klára 
  • 

To se ještě těšte... 

(25.3.2009 9:03:51)
A to se těšte, až se vrátí Paroubek, ten vám to vydělané ještě pěkně zdaní, protože si dovolujete vydělávat!
 rae 
  • 

přísloví napoví  

(25.3.2009 12:35:35)
za samostatnost se platí! Kdo se o sebe neumí postarat sám, natáhne ruku a má ji plnou! Bez práce jsou koláče!
 Blanka 
  • 

Re: přísloví napoví  

(25.3.2009 13:47:10)
Nestarám se o sobe sama v tom smyslu, že bych podnikala, ale nemyslím si, že jako zaměstnanec ve státní správě jenom natahuju ruku a mám ji plnou, manžel je zaměstnaný v podnikatelské sféře a totéž,holt jak říkám, každý si hájí to své.
 kambala 


Re: přísloví napoví  

(25.3.2009 21:55:15)
haha, zaměstnanci ve státní správě nedělají nic jiného, než že nastavují ruku, mají se príma a pracují asi desetinu toho, co jiní zaměstnanci, natož OSVČ....
 rae 
  • 

Re: přísloví napoví  

(26.3.2009 0:18:35)
To nebylo mířeno na ŽÁDNÉHO zaměstnaného člověka, ale na ty, co jsou nekvalifikovaní a nezaměstnatelní, my všichni jim platíme všechny dostupné sociální dávky a ještě mají plná ústa nespravedlnosti.
Ale v tuto chvíli se mi chce použít jiné přísloví - Potrefená husa....
 Irena + Jáchym (1) 
  • 

Re: přísloví napoví  

(29.3.2009 12:54:27)
Jen tak mimochodem, ty nárok na mateřskou máš, předpokládám. Už jsi někdy pracovala jako OSVČ? OSVČ si nemůže dovolit dát si snídani v práci... (velice často prostě nesnídá...:-)
 Jana, Mirka 9, Jakub 5 
  • 

To sa teda divím 

(28.3.2009 19:06:21)
Prepáčte, že som zabŕdla do diskusie, ale zostala som prekvapená, ako je to u vás v Čechách. Ja na Slovensku pracujem ako SZČO, som prekladateľka a keď mi dieťa ochorie, dám sa s sním normálne vypísať a už od 1. dňa mi beží od Sociálnej poisťovne ošetrovné. Takže v tom ohľade ako SZČO sa necítim diskriminovaná, práve naopak, je to výhodnejšie, lebo popri tom, že som doma s dieťaťom stíham si urobiť aj nejakú robotu. Samozrejme nie toľko, ako keby som bola cez deň sama doma, ale dá sa, aspoň keď spia. To vám teda v Čechách nezávidím.
 Irena + Jáchym (1)  
  • 

a co mateřská? 

(29.3.2009 12:30:16)
Zcela souhlasím, nedávno jsem také byla v šoku; Mám ročního syna a každým dnem čekáme příchod druhého potomka. Do května minulého roku jsem byla OSVČ - tedy měla jsem aktivní ŽL. Pak to ale pro mě ztratilo význam, jelikož jsem pracovat nemohla vzhledem k péči o syna. Starám se o něj jako každá jiná matka, která tím pádem nechodí do zaměstnání.
Když jsem tedy měla nastoupit na mateřskou se svým druhým (ještě nenarozeným) dítětem, bylo mi oznámeno, že nemám nárok, poněvadž mi vypršela tkzv. "ochranná lhůta" 180 dnů po přerušení činnosti (podotýkám, že jsem činnost na ŽL pouze přerušila nikoli ukončila). Momentálně pobírám rodičovský příspěvek na 2 roky (ten nejvyšší), ale takhle nebudu mít nárok a bude mi přidělen (asi za trest) příspěvek nižší... Nechápu, jaký je rozdíl mezi matkou OSVČ a matkou zaměstnankyní - nebo respektive jaký je rozdíl mezi jejich dětmi. Jsou děti matek OSVČ samostatnější a nakrmí se, oblečou, vykoupou a vůbec postarají se o sebe samy? Nebo jsem si už "nahrabala" dost? Vlastně jsem státu tím, že jsem brzy zase otěhotněla, ušetřila rok výdajů na můj rodičovský příspěvek. Navíc, se naše finanční situace díky mé mateřské nijak výrazně nezlepšila, ba naopak, a tak tedy mě stát potrestá za to, že mám další dítě? Nemůžu se ubránit dojmu, že tento zákon vymyslel nějaký komunista, který stále ještě nechápe, že být OSVČ neznamená, být automaticky gauner... Držím palce všem OSVČ matkám a přeju jim výdělečně činné manžely s takovými příjmy, aby měly na Sunar:-)

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.