tisk-hlavicka

Madynka zachraňuje

7.8.2000 Ladění 2 názory

Próza Astrid Lindgrenové Madynka zachránkyně (Albatros, Praha 1999, ilustrace Jarmila Marešová) je volným pokračováním titulu Madynka, který ve Švédsku vyšel již v roce 1960 (český překlad je z roku).

Lindgrenová se ke své hrdince vrátila v roce 1976 a podstatně rozšířila a prohloubila dívčiny vztahy k okolí. Překladatelka Jarka Vrbová tuto skutečnost vyjadřuje názvem knihy, jímž zachovává soustředění na hlavní hrdinku a zároveň explicitně vyzvedává motiv záchrany, spojující jednotlivé epizody.


Ilustrace Jarmily Marešové z knihy Astrid Lindgrenové Madynka zachránkyně

Madynka v nich osvědčuje silné sociální cítění a vrozený smysl pro spravedlnost. Dokáže vytušit i nejskrytější trápení druhých, jimž se snaží pomáhat, ale citlivě, s porozuměním a taktem. Začíná poznávat, že neexistuje pouze jeden svět, ten její, naplněný bezstarostnými hrami v láskyplném ovzduší, ale i svět, v němž se chudoba potkává s ponižováním a bezmocí. Lindgrenová neskrývá dětem bolest ani smrt, jež se však nedotknou mikroprostoru rodinného prostředí, které zůstává stabilním a bezpečným místem starých zvyků. Události prožívané Madynkou a její mladší sestrou Lízou vyvrcholí narozením sestřičky Kajsy.

Ačkoli Lindgrenová Madynku vykresluje se smyslem pro detail, který postavu výrazně zživotňuje, neposkytuje čtenářům takovou možnost projekce jako například příběhy z cyklu o Bullerbynu. Madynka zachránkyně je – v pozitivním smyslu – prózou tradiční: v souvislém toku vyprávění s dílčími epickými vrcholy nabízí kladné životní hodnoty a přesahuje hranice pouhého žánrového obrázku. (mš)

Názory k článku (2 názorů)
Madicken Krikri 5.10.2004 23:53
*Re: Madicken Karina 26.10.2007 8:10
Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.