tisk-hlavicka

Vaše knižní recenze - 2. díl

17.10.2008 8 názorů

Pokračování knižních recenzí, které jste napsali sami.

Bratři Lví srdce, Astrid Lindgrenová

Naše rodina má Astrid Lindgrenovou ve velké oblibě - její příběhy jsou tak vtipné a přitom skutečné, že je děti nejenom rády poslouchají, ale i nás rodiče baví je číst, a to je, myslím, nejlepší doporučení pro každého dětského spisovatele. Příběh, který vypráví o bratrech Lví srdce, ale trochu vybočuje z řady jejích dětských příběhů všedního dne, jak je známe z jiných knih. Knihu je třeba číst celou, takže je určena spíše starším dětem - tak od druhé třídy, a kromě nádherného, romanticky vykresleného boje dobra se zlem se v něm objevuje velmi zajímavě a silně téma smrti a života po smrti. To je zřejmě hlavní důvod, proč by si měli rodiče předem přečíst první kapitolu a porovnat autorčin názor s vlastní filosofií a tedy i tím, co chtějí dětem o smrti sdělit. Pokud budete - tak jako já - nadšení, nic nebrání předčítání, které vás zavede do krásných krajin, na venkov, mezi obyčejné lidi, do skal i do jednoho zvláštního města. Prožijete příběh naplněný bratrskou láskou, neuvěřitelnou odvahou a skutečným přátelstvím. Lépe pochopíte, jaké podoby na sebe bere zlo a jak škodí. Ožijí před vámi legendy o stvůrách v dravém proudu a temné jeskyni. Příběh Jonatána a Karla vám nedá zapomenout, jak krásný a klidný je život v míru a jak nesmyslné je válčení. Pro mě osobně byla kniha tak strhující, že jsem si ji tajně četla napřed - aby děti nevěděly… Kromě toho, celou dobu jsem si byla naprosto jistá, že to, co dětem předčítám, stojí v každém ohledu za napodobení, že je to poučné, a to určitě ne prvoplánově. Hrdinové téhle knížky mohou být vašim dětem vzorem v každém ohledu - a ve věcech přátelství a osobní odvahy zvlášť. Překrásné ilustrace Františka Skály, milá grafická úprava knihy a v neposlední řadě zakončení, které byste nečekali, to vše tvoří bonus k jedné z nejzajímavějších knih pro děti, se kterou jsem se kdy setkala.

Lenka K.

Školák Kája Mařík, Felix Háj

O této knize mi celé dětství vyprávěla babička, na tehdejším socialistickém knižním trhu však publikace nebyla k dostání (asi proto, že Kája a ostatní chodili do kostela a jejich život se točil podle církevního kalendáře), po revoluci nejdřív vycházela jako četba na pokračování v jednom časopise a později byly jednotlivé díly znovu vydány. Kájovy příhody a příběhy mne vždycky dokázaly uklidnit a potěšit. Četla jsem jej třeba jako oddechovou četbu těsně před státnicemi, kdy nervy pracovaly na nejvyšší obrátky a byla jsem takřka před zhroucením. Kája zabral vždycky lépe než jakékoliv jiné sedativum. Nedávno jsem z něja začala číst i malému synovi. Kájovy osudy začínáme sledovat od nástupu do první třídy, malý školák se později dostane do Prahy na gymnázium a vystuduje i vysokou školu. Svoji kamarádku z dětství Zdeňu si nakonec i přes odpor její matky vezme a čtenáři tak vlastně mohou sledovat příhody další generace malých Maříků. Některé výrazy u nás i zdomácněly: třeba rozpíčky nebo pokud je něco opravdu chutného, říkáme, že to šlo přímo do ledvin:-). Pro někoho je Kája Mařík možná jen kýč, pro mne je to knížka o lásce k rodině a místu, kde se člověk narodil, kniha o přítelství, harmonii a pokoře.

Radka K.

Báječný trest, Bohumil Nohejl

Kniha pro děti vypráví o partě vesnických dětí, které v době prázdnin dostanou trest - musí pomáhat s úklidem na starém zámku pod vedením dospěláka Standy. Ze Standy a jeho přítelkyně se ale vyklubou prima parťáci, na zámku se děti skamarádí se psem Kazanem, vypátrají starý obraz, zažívají každodenní dobrodružství a navíc jim ostatní děti ze vsi trest závidí. Nikomu tedy už nevadí, že tento báječný trest byl uložen za vytlučení družstevní drůbežárny. Tajemství zámku je odhaleno a pro děti byl prázdninový nedobrovolný pobyt vlastně odměnou.

Renata Š.

Medvídek Lup a jeho kamarádi, Klára a Jan Smolíkovi

Kniha patří mezi novinky, letos ji vydalo nakladatelství Mladá fronta prvním vydáním. Je určená dětem od 4 let, rozhodně však zaujme i mladší čtenáře. Hlavním hrdinou je medvídek Lup a jeho kamarádi, kteří zažívají různá dobrodružství. Kniha je psána formou komiksu, převažují jednoduché a srozumitelené ilustrace od obou autorů. Na 90-ti stranách se děti seznamují se zvířátky při jejich hrách a činnostech, tematicky během všech ročních obodobí. Co činí knihu zajímavou je 17 úkolů k řešení, např. hledání rozdílů, bludiště apod. Doporučuji ke čtení i nečtenářům!

Petra O.

O krtkovi, který chtěl vědět, kdo se mu vykakal na hlavu, Holzwart W.

Už jen ten název je docela překvapivý, možná pro nás dospělé nepochopitelný, ale má 3,5 roční dcera hltala knížku - teda spíše její kresby. Popisuje krtka, který se vzbudil a někdo se mu vykakal na hlavu a on chodil po zvířátkách a každého se ptal: "To ty ses mi vykakal na hlavu?" Ptal se holuba, krávy ,koně, zajíce......... a ti mu vždy odpověděli: "Ne, kdepak, já kakám takhle...", a ukázali mu jaká hovínka mají. A jak to dopadlo, to si nenechte ujít, závěr se vám bude líbit, ale víc neprozradím, přečtěte si ji sami, stojí opravdu za to:))

Radka E.

Názory k článku (8 názorů)
Kája Mařík Vlastivila, 3 zlobidla 17.10.2008 13:20
Bratři Lví srdce Lucka, 3 děti (8,6 a 2roky) 19.10.2008 11:57
*Re: Bratři Lví srdce Lizzie 19.10.2008 12:43
*Re: Bratři Lví srdce Cindule 37 + 1 ještěrka (22 m) 19.10.2008 14:54
**Re: Bratři Lví srdce ...neviditelná... 19.10.2008 21:55
***Re: Bratři Lví srdce Cindule 37 + 1 ještěrka (23 m) 29.10.2008 16:13
*Re: Bratři Lví srdce Ráchel, 3 děti 20.10.2008 15:48
**Re: Kája Veverka16 29.10.2008 8:43
Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.