tisk-hlavicka

Moje zkušenost s mateřským centrem podruhé

29.11.1999 Majka Šulcová, MC Domeček

Díky změně působiště se našly i další maminky z blízkého okolí, které jsou čím dál více pilířem našeho centra.

Tento dovětek píšu v době, kdy končí druhá sezóna působení Domečku, tedy v květnu 99. Od července 98 se docela dost událo. Podepsaly jsme nájemní smlouvu s novou školkou, Jarce se v srpnu narodila druhá dcera Hedvika a já jsem v září přestala fungovat z podobného důvodu - měla jsem rizikové těhotenství. Takže obě jsme práci v Domečku trochu vzdaly - ale když jsme se tam občas (Jarka vlastně docela často) objevily, libovaly jsme si, že můžeme být jenom hosty. Domeček totiž krásně fungoval i bez nás - a díky změně působiště se našly i další maminky z blízkého okolí, které jsou čím dál více pilířem našeho centra. Během roku se uskutečnila řada akcí: báječná oslava narozenin spousty dětí v říjnu, keramické dílny (posléze byl zaveden velmi úspěšný keramický kroužek pro dospělé), Mikulášská, Vánoční besídka, cyklus přednášek o protidrogové prevenci se zaměřením na maminky předškolních dětí, loutková divadélka, maškarní bál, koncerty klasické hudby (účinkující jsou naše dvě maminky z MC). Zavedly se další kursy - francouzštiny, němčiny, pravidelné a oblíbené besedy s psychologem (vždy na nějaké aktuální téma - např. narození sourozence), laktační poradny s dětskou sestrou z Thomayerovy nemocnice (spojené se setkáním kojících maminek), jóga pro dospělé (především maminky po porodu) a aerobic. Poslední novinkou je výuka práce na PC (tato PC jsme dostaly jako sponzorský dar).

Všechno je dobře organizováno a na nás zbývá spíše poradní hlas. Já stále píši různé plakáty, pozvánky, programy do Zpravodaje Klíč - a také jsme vydaly už 4 čísla našeho vlastního zpravodaje DOMEČEK.

Naší zatím největší a určitě moc povedenou akcí byla Zahradní slavnost ke Dni matek. Nadchl mě nápad, ale především samotná takřka profesionální organizační práce všech zúčastněných. Troufám si říct, že tato akce ukázala Domeček v tom nejlepším světle. Přálo nám i počasí, které ještě ráno vypadalo hrozivě, nabídly jsme kvalitní program (koncert klasické hudby v podání dvou maminek z MC, divadélko pro děti, pantomima a vrcholem bylo nepochybně vystoupení souboru Mišpacha, která rozhoupala celé obecenstvo). K úspěchu akce jistě přispěla i potěcha gurmánská - naše maminky připravily úžasně vypadající a chutnající mísy s dobrotami, vlastnoručně upečenými a upravenými. Moc nám pomohl také skautský oddíl Koťata, bez nichž bychom nemohly uskutečnit soutěže pro děti. A tak dále, a tak dále...

V současné době jsme opět v mírné nejistotě, co bude dál, finance docházejí....Náš místní úřad však už MC Domeček přece jen považuje za součást kulturního dění i sociální péče na Jižním Městě a tak snad nás úplně zmizet nenechá. A o další budoucnost se postarají jistě i další příchozí maminky, které se v září objeví. Držme si palce.

Názory k článku (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!
Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.