tisk-hlavicka

Mateřská centra v Evropě

25.10.2001 Jitka Bartáková, MC Pampeliška, Březnice 3 názory

Co jsem slyšela na semináři Mateřská centra - Strategie svépomoci a rozvoje občanské společnosti v zemích střední a východní Evropy, konaný 24.-27.srpna v Sofii.

MC se stávají nedílnou součástí života české společnosti. Síť MC v ČR je v dnešní době uznávaným partnerem mnoha zahraničních institucí. V srpnu letošního roku se konal v bulharské Sofii seminář pro vznikající MC v zemích bývalé socialistické Evropy.

Hlavním "školitelem " byly zástupkyně MC z Německa, kde MC fungují přes 20 let.

Hostitelské Bulharsko reprezentovaly ženy - většinou podnikatelky s odrostlými dětmi, které se rozhodly uplatnit svůj vliv a pomáhat rozvoji obč. společnosti ve své zemi. V naší společnosti něco neobvyklého a záviděníhodného!

Slovenské maminky přijely na seminář s projektem změny legislativy týkající se matek na mateřské dovolené a jejich začlenění do společnosti.

Představitelky projektů podobných MC z Bosny a Hercegoviny strhly všechny přítomné svou vůlí, energií a odvahou budovat znovu svou vlast. MC v této zemi znamená místo, kde se lze umýt, najíst, pokusit se plánovat svou budoucnost.

Další představitelky reprezentovaly Rusko a Gruzii.

Mě se dostalo té cti reprezentovat síť MC v ČR a zároveň předat zkušenosti ze země "ve které to funguje". Vždyť u nás je registrováno na 120 MC, zatímco např. v Bulharsku 3, na Slovensku 6 apod.

Zemí, ve které "to opravdu funguje" již přes 20 let je ale Německo. Monika Jaeckel, iniciátorka vzniku MC a jedna z šiřitelek myšlenek tohoto hnutí po celém světě, představila koncepci ideálního MC. Její slova by dokázala strhnout i největšího odpůrce MC a tak mi dovolte uvézt alespoň některé její myšlenky.

.

MC je místo, kde

  • ženy jsou hlavním objektem zájmu
  • ženy naleznou prostor pro relaxaci, vzdělání, uplatnění se, inspiraci
  • ženy mají možnost vydělat si peníze
  • děti jsou vítány (je přeci normální mít děti s sebou)
  • se život odehrává podle potřeb žen a dětí
  • je otevřeno denně a nepřetržitě (podle národních zvyklostí, v Německu do 18.00, ve Španělsku do 20.00)
  • je otevřeno všem
  • je otevřeno nápadně ( okno do ulice, stůl s kávou ve vchodu apod.)
  • může otevřít kdokoliv (10 - 20 klíčů od MC je v pořádku)
  • není vedoucí, šéf či ředitel, ale funguje týmové vedení

Zmíněnému týmovému vedení byl věnován velký prostor. V jinak hierarchické společnosti je právě tento prvek těžko přijatelný. Jak vím z vlastní zkušenosti je nutné se mu učit. Je ale zárukou fungování demokracie v mateřských centrech.

Této problematice se věnuje příručka Leadership Support, kterou má nyní Síť MC v ČR k dispozici a která bude přeložena do češtiny.

Seminář vyvrcholil návštěvou MC Triadica v Sofii a odpolednem s představiteli místní správy a nadací podporujících vznikající hnutí MC v Bulharsku. Jak příjemné bylo slyšet slova podpory od všech přítomných.

Výsledkem semináře je zapojení MC z různých zemí do mezinárodní sítě MINE, která slouží k podpoře všech aktivit MC, vyhledávání sponzorů a vzájemné inspiraci na mezinárodní úrovni.

Pro mě osobně byla účast na semináři nejen velkým zážitkem solidarity, otevřenosti a spolupráce, ale také posílením a inspirací do další práce v MC .

Názory k článku (3 názorů)
MC V Anglii Gabi, Teri a Danny 27.11.2001 11:32
Dotaz na MC v Rakousku Jitka Neduchalová, Honzík 19 měsíců 9.2.2002 14:48
Více informací! Ester Miffková, studentka VŠ, budoucí matka 15.10.2003 11:28
Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.