tisk-hlavicka

Mezinárodní den zdravého spánku

11.3.2002 PR 2 názory

Spánek a jeho dobrá kvalita patří k důležitým potřebám každého člověka.

Již z logiky věci je zřejmé, že nespavost, snížená kvalita spánku opakované probouzení se během noci a předčasné probouzení mají nejen nepříznivý vliv na konkrétní osobu, ale ve svém důsledku na celou společnost. Důvodem je snížená pracovní výkonnost, častější nemocnost a častější výskyt úrazů. To vše vede ke snížení produktivity práce a ke snížení výkonnosti ekonomiky.

Ačkoli se různé poruchy spánku vyskytují u 30-40 % populace dospělých

a s krátkodobou poruchou spánku se setkalo téměř 95 % populace, není věnována větší a systematičtější pozornost nejen důsledkům zdravotním a ekonomickým, ale ani hledání možností minimalizace příčin těchto potíží. Podle průzkumu provedeného v České republice v roce 2000 společností Exmarket trpí některou z poruch spánku 48,5 % dospělých, přičemž více jsou postiženy ženy (54,2 %) a starší lidé, i když u osob v produktivním věku se poruchy spánku vyskytují u 40,3-55 % osob (též v závislosti na věku). U přibližně poloviny postižených ustoupí obtíže spontánně, u 10-15 % postižených jsou obtíže opakované nebo trvalé a vyžadují péči zdravotníků.

Nespavost a poruchy spánku vedou k dalším onemocněním nebo nepříznivým příznakům, které mohou vést k návštěvě lékaře nebo dokonce k hospitalizaci. Např. průměrný roční počet návštěv lékaře ambulantní péče činil v roce 1990 ve Velké Británii 7,2, v případě závažné nespavosti to bylo ale 12,9 a u pacientů s normálním spánkem 5,2. Pro doplnění - průměrný roční počet návštěv u ambulantního lékaře se již několik let v České republice pohybuje nad 13. Nespavost zvyšuje pravděpodobnost onemocnění trávícího ústrojí 1,9x, bolesti hlavy 2,9x, bolesti krku a zad 1,8x. U postižených nespavostí je 4x vyšší pravděpodobnost vzniku deprese a úzkosti a výrazně vyšší pravděpodobnost abusu alkoholu. Nespavost vede až ke zdvojnásobení počtu hospitalizací ve srovnání s osobami s normálním spánkem. Nespavost je též prokazatelně příčinou snížení imunity. Nespavost a poruchy spánku jsou zodpovědné například za 35-50 % dopravních nehod.

V České republice se problematice poruch spánku věnuje celá řada odborníků v rámci Společnosti pro výzkum poruch spánku s bdění, která se v roce 2001 stala odborným garantem edukačního projektu pro lékaře i pacienty "Spánek a zdraví". V rámci tohoto projektu vznikly pod patronací společnosti Sanofi Synthelabo internetové stránky www.nespavost.cz, které nabízejí informace z dění kolem spánkové medicíny, články na danou problematiku, najdete zde i poradnu on-line, kde se můžete zeptat přímo odborníků. Nově v letošním roce vzniklo diskusní fórum, kterého se můžete společně s našimi odborníky zúčastnit.

Vlastní zahájení projektu proběhlo již v roce 2001 v den Mezinárodního dne zdravého spánku V letošním roce proběhne tato akce formou vysílání vzdělávacích pořadů v rozhlasových stanicích po celé ČR. Cestou soutěže o ceny na www.nespavost.cz se můžete (během března) zúčastnit dne spánku i Vy.

Názory k článku (2 názorů)
Nedostatek spánku Twins 26.3.2002 18:39
*Re: Nedostatek spánku Ála dvojčátka 26.3.2002 20:27
Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.