tisk-hlavicka

Je nejvyšší čas k vyjasnění změn v maturitách

19.1.2021 Miroslav Hřebecký, EDUin

Přístup evropských zemí k úpravám závěrečných zkoušek se značně liší.

Ministerstvo školství by mělo v příštím týdnu představit podobu maturit pro letošní jaro. Už dříve to avizoval šéf úřadu Robert Plaga. Právě letos mají maturity projít několika změnami i bez ohledu na pandemii koronaviru. Testy ve státní části se nebudou známkovat.

EDUin přináší přehled, jak ke změnám v maturitních zkouškách přistoupili v zahraničí. Vysvětlujeme také, proč není ideální se na úpravu závěrečných zkoušek ptát maturantů na sociální síti Instagram.

Slovenský ministr školství Branislav Gröhling na začátku ledna rozhodl o zrušení didaktických textů ve státní části maturity. V Rakousku budou nejspíš maturitní zkoušky probíhat pouze podle mírně upravených podmínek, například písemná část má prodloužený čas. Polské maturanty čeká podle tamního ministra školství Przemysława Czarnka pouze písemná část maturitních zkoušek, rozsah ověřovaného učiva bude prý také snížen o 20–30 procent. Odpadá ústní část maturity. A například ve Velké Británii bylo standardizované testování AS & A level exams zrušené úplně. Debata o způsobu hodnocení teď v zemi probíhá. Další příklady ze zahraničí uvádíme níže v rámečku.

České maturanty už od letošního roku čekají změny, které byly schválené bez ohledu na pandemii koronaviru. Studenti u státní části maturitní zkoušky získají hodnocení uspěl/neuspěl podle procenta zvládnutých úkolů. Právě maturitní testy také budou jedinou centrálně hodnocenou částí společné maturity. Ústní a písemné zkoušky budou opět v režii škol.

O tom, jak by stát měl závěrečné zkoušky upravit, debatoval v minulých týdnech ministr školství Robert Plaga se studenty na sociální síti Instagram. Taková anketa na oficiálním profilu člena vlády ale může vyvolat falešná očekávání, že ministr podle názoru maturantů bude rozhodovat.

Miroslav Hřebecký, programový ředitel EDUin: „Paleta přístupů k řešení nestandardní situace kolem závěrečných středoškolských zkoušek v jednotlivých zemích je značně široká. U nás se ptá ministr na Instagramu maturantů, jak by to chtěli. I když tato sociální síť, doufejme, není jediný faktor vzdělávací politiky, pojetí je nešťastné, protože může u oslovených vyvolávat nějaké nenaplnitelné naděje. Měli bychom se rozhodovat na základě dat s cílem co nejvíce minimalizovat nerovnosti vzniklé distanční výukou a zároveň zajistit co nejvyšší kredibilitu a vypovídací schopnost zkoušek.

Velká Británie

Letošní standardizované testování v podobě GCSE, AS and A level exams byla zrušeno.

V současné chvíli v Británii probíhá debata o podobě a způsobu hodnocení, které by mělo stavět především na známkách a podkladech ze strany učitelů a škol. Diskutováno je mimo jiné použití externího zadání pro získání jednotnějších zdrojů pro hodnocení.

Irsko

V Irsku probíhá o realizaci letošního standardizované zkoušky (Leaving Certificate examination) intenzivní debata. Např. významná organizace reprezentující rodiče prosazuje to, aby studenti měli možnost volby mezi testováním a možností získat výsledek ze známek.

Ministerstvo by mělo rozhodnout na začátku února.

Francie

Výstupní zkouška ve Francii (tzv. “Baccalauréat”) by měla být zahájena již v březnu.

V současné chvíli vzhledem ke složité epidemiologické situaci probíhá debata minimálně o odložení. V letošním roce měla být spuštěna i významná proměna této zkoušky.

Slovensko

Ministr školství již 4. ledna rozhodl, že se na Slovensku nebude konat externí část - tj. didaktické testování maturitní zkoušky. Proběhne však písemná, ústní i praktická školní část maturity.

Polsko

V Polsku již v listopadu ministr školství představil změny v samotné státní maturitní zkoušce, které reagují na dopady uzavření škol a převahu distanční výuky z důvodu pandemie COVID-19. Rozsah ověřovaných znalostí a dovedností (spíše učiva) by měl být podle šéfa resortu u obou povinných zkoušek “snížen o 20-30 %”. Zkouška bude probíhat rovněž pouze písemně a odpadá její ústní část. Konkrétní naplnění těchto představ se postupně prezentuje v aktuálních týdnech.

Rakousko

V Rakousku podle aktuálních informací ministerstva školství budou probíhat maturitní zkoušky podle mírně upravených podmínek. Konají se všechny tři části zkoušky. Písemná má prodloužený čas. Ústní se prozatím koná v nezměněné podobě. Praktická v návaznosti na epidemiologickou situaci.

Nizozemí

V případě centrální zkoušky na konci středního vzdělávání v Nizozemí dochází především k úpravě termínů či realizaci dalších podpůrných opatření v rámci např. opravných zkoušek atd.

Názory k článku (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!
Článek se vztahuje k období asi

Vyhledávání článků podle věku

Seriály


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.