tisk-hlavicka

Nevím, jakou si vybrat školu

23.9.2022 Linka bezpečí

Někdo má jasno a ví, kam se chce po základní nebo střední škole hlásit, co by chtěl dále v životě dělat.

Někdo naopak neví nebo se rozmýšlí mezi několika školami. Není ostuda nevědět nebo váhat, je to přirozené, zvlášť v dětství nebo v mládí. Vybrat si novou školu nemusí být vůbec snadné.

Potíže s volbou školy mohou nastat i ve chvíli, kdy člověk ví, co chce studovat, ale blízké okolí má jiný názor. Pak se může cítit nepochopený, pod tlakem, nerespektovaný.

A někdy je potřeba se spokojit s jinou školou, když přijímačky na vybranou školu nedopadly dobře. Někteří pak cítí zklamání, mohou se bát reakce okolí, rozpadají se jim sny. Cesta k vysněné práci však většinou existuje, jen může být někdy trochu klikatější.

Modelový příběh:

Naprosto netuším, kam bych měla jít po devítce. Vůbec nevím, co bych jednou chtěla dělat. Baví mě zpívat a kreslit, ale podle rodičů to není nic, co by mě uživilo. Jako vím, že mají pravdu, ale makat jako táta právník, to se mi fakt nechce. A přitom on si myslí, že bych měla jít na gympl a pak na práva. Jenže já mám pocit, že to není nic pro mě. Ale na druhou stranu nevím, co by pro mě bylo…

Co s tím

  • Dej si čas a sleduj v klidu, které předměty Ti ve škole jdou a zároveň Tě baví. Všimni si, zda jsou to spíše technické předměty (matematika, fyzika, chemie) nebo spíše humanitní (čeština, dějepis, cizí jazyky).
  • Promysli si, jaký typ domácích úkolů a práce ve škole Ti nejvíc vyhovuje, zda je to práce ve skupině, tvorba projektů, prezentace, nebo spíše samostatná práce na přesném zadání.
  • Zkus si představit, kde by Ti bylo příjemnější jednou pracovat – ve skupině lidí, samostatně, venku, v kanceláři.
  • Poraď se s rodiči, která škola by pro Tebe mohla být vhodná s ohledem na zaměření, vzdálenost, finanční náročnost.
  • Poraď se s třídním učitelem, výchovným poradcem nebo školním psychologem, pokud ho ve škole máte.
  • Pokud si vůbec nevíš rady, obrať se spolu s rodiči na pedagogicko-psychologickou poradnu. Udělají s Tebou testy, které napoví, na co máš vlohy, jaké zaměření studia by Ti mohlo nejvíce sedět.
  • Zjisti si na internetu termíny dnů otevřených dveří nové školy – zajdi se do ní podívat, mluv tam se studenty, kteří většinou na takových dnech provázejí návštěvníky. Podívej se, jak je škola vybavená, jak na Tebe působí. Popros rodiče, ať Ti s tím pomohou.
  • Prostudujte s rodiči informace o škole na webových stránkách. Některé školy zveřejňují informaci, kolik studentů se úspěšně dostalo na vysoké školy, kde našli další uplatnění. Také tam najdeš informace o tom, jestli škola nabízí např. výměnné pobyty v zahraničí, jaké cizí jazyky se na ní učí a podobně.
  • Obrať se na Linku bezpečí, podpoříme Tě.

Názory k článku (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!




Článek se vztahuje k období asi

Vyhledávání článků podle věku

Seriály


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.