tisk-hlavicka

Do základních škol v Česku chodí pouze 57% ukrajinských dětí

20.7.2022 EDUin 2 názory

Velké části ukrajinských dětí u nás se nedostává žádného vzdělávání a také nemá žádné kroužky a volnočasové aktivity.

Do českých základních škol nastoupilo během minulého školního roku 57 % ukrajinských dětí, které do ČR utekly se svými rodinami před válkou. Do mateřských a středních škol jich nastoupil ale pouze zlomek – okolo 25 %. Část dětí se dokonce neúčastnila ani online výuky na Ukrajině. Týká se to zhruba osminy dětí ve věku základní školy a pětiny středoškoláků. Většina všech dětí se neúčastní žádných volnočasových aktivit, které by mohly být neformální příležitostí pro integraci a výuku českého jazyka. Data přineslo aktuální šetření Hlas Ukrajinců Sociologického ústavu Akademie věd ČR a PAQ Research.

Ukrajinské děti v našich školách – červen 2022

  • Asi 30 % dětí ve věku 3 až 6 let chodí do mateřských škol (dvouletých dětí minimum)
  • 57 % dětí ve věku 7 až 15 let chodí do základních škol
  • 25 % ukrajinských mladistvých ve věku 16 až 17 let navštěvuje střední školy
  • Online výuky na Ukrajině se celkově účastnilo 65 % středoškoláků a zhruba 40 % žáků základních škol

Docházka do ZŠ se liší regionálně – nižší je ve Středočeském kraji a v Praze, kde je i podle dřívějších analýz převis uprchlíků nad kapacitami škol. Vyšší byla mezi dětmi na prvním stupni ve věku 7-10 let (64 %) než na 2. stupni (50 %). Vyšší je také v rodinách, které žijí v kontaktu s českými domácnostmi – v jimi poskytovaných či pronajímaných bytech či v obecních bytech. Důvodem může být, že tyto rodiny přišly do Česka dříve, ale i to, že mohou využít pomoc Čechů při zápisu a hledání škol,“ uvádí výzkumná zpráva.

Nízká návštěvnost dětí v mateřských školách nebo dětských skupinách může mít vliv na možnost pracovního uplatnění maminek. „Rodiče, jejichž děti do školek či dětských skupin chodí, pracují výrazně častěji,“ uvádí výzkumníci v šetření.

Názory k článku (2 názorů)
a proč Učitelka 20.7.2022 20:45
Proč Holka modrooká 21.7.2022 12:53
Vyhledávání článků podle věku

Seriály


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.