| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Nezájem žáků o učivo

 Celkem 197 názorů.
 Yuki 00,03,07 


Téma: Nezájem žáků o učivo 

(3.1.2019 18:44:58)
Kolegyně, popřípadě kolegové,

poslední dobou mám dojem, že roste nezájem žactva o jakýkoliv informace a o jakoukoliv práci. Máte to na školách taky? Co s tím?

snažím se hledat jiné metody, odmítají, a to dokonce i experimenty, jednoduché, použitelné i doma. Nadšení není vůbec, zájem trvá možná půl minuty, dokud něco hoří, ale jinak NIC. Přitom jsou to děcka, se kterýma se dobře povídá, chovají se slušně, nemají problém se známkama (většinou). Jen je nic nebaví, nejradši by dostali předtištěný papír místo zápisu, na písemku by nejradši dostali ten stejný s vynechanýma slovama, hlavně nepřemýšlet.

Pozornost udrží možná 10 minut.

týká se to 7. - 9. třídy, ti mladší jsou ještě ochotní, pokud nemusí číst a přemýšlet nad textem

když se zeptám, co je baví, tak dokonce ubývá odpovědí jako je mobil, počítač, ale množí se NIC

shodli jsme se na tom s ostatníma, je to nějaký obecný jev, nebo jen naše místní specialita?
 Cimbur 


Re: Nezájem 

(3.1.2019 18:51:43)
Bohužel, pozoruju to i u vlastních dětí. 😢
 Yuki 00,03,07 


Re: Nezájem 

(3.1.2019 18:56:15)
já u vlastních ne, ti jsou aktivní, až nestíhají, co všechno by chtěli. Tím víc nerozumím tomu, co se děje ve škole

a navíc - vyčetla jsem, že je to jednotvárností výuky, oni se ale změnám e škole aktivně brání - ne vedení, to naopak, ale děcka, oni odmítají jakoukoliv změnu, protože změna znamená, že by třeba museli něco začít dělat, a to fakt nechtějí

 SendyWendy 


Re: Nezájem 

(3.1.2019 18:58:11)
"zájem trvá možná půl minuty, dokud něco hoří"~t~ Pokud nemají problém s chováním a se známkama, tak bych je nechala být, mají právo nemít nadšení a zájem. (Trpí tvé učitelské ego?:-))
 Yuki 00,03,07 


Re: Nezájem 

(3.1.2019 19:55:17)
kdepak, o ego nejde, jenže ne všichni se chovají slušně a ne všichni mají dobrý známky, jenže ten nezájem postupně nakazí všechny a zhoršuje se chování i známky, no a samozřejmě mě nebaví připravovat si cokoliv pro třídu, kde to nemá odezvu, jen znechucení nad tím, že by snad měli něco dělat
 Yuki 00,03,07 


Re: Nezájem 

(3.1.2019 22:49:50)
u nás mají pocit, že na učňák s pár pětkama v pololetí v pohodě můžou, a jestli je, nejspíš vletí rodiče do školy, jak je možný, že jsme je to nenaučili, zajímavý totiž je, že děcka nedělají nic a očekávají, že my je to nějak zázračně naučíme
 zwedavka 


Re: Nezájem 

(3.1.2019 23:59:36)
Copak to je taková "pruda"?
 Sam01 


Re: Nezájem 

(3.1.2019 19:01:42)
Odpověděla jsi si sama. Když jim od první třídy podsouváte předtištěné papíry,kde jenom zaškrtávají nebo doplňují písmena,tak co je má bavit.
Před lety mě vytočil můj drahoušek,když se rozčiloval,že ve škole mají neohlášenou písemku! No normálně bych mu fakt jednu lípla. Jak neohlášenou písemku? Za nás se nic neohlašovalo. Jsou to Spratci rozmazlený. Všechno se jim podsouvá, až pod čumák,tak se nedivtě,že jsou znuděný,otrávený. Dneska,když mají udělat čtenářský deník,tak si najedou na internet a pomalu si to jenom zkopírujou. Za nás se muselo všechno poctivě přečíst.
 SendyWendy 


Re: Nezájem 

(3.1.2019 19:07:13)
Jo, jenže kolik z toho je reakce na tlak rodičů? Věřím tomu, že většina učitelů chce skutečně učit - tak aby děti překonávaly překážky, hledaly informace, tvořily, jenže tlak některých rodičů a vedení, které to neustojí, to znemožní. Třeba u nás tlak na ohlašování písemek, i malých apod.
 Kudla2 


Re: Nezájem 

(3.1.2019 20:20:49)
Jenomže ony ty písemky bohužel někdy jsou takového rázu jako "roku tohoatoho byla podepsána Zlatábulasicilská (pořádně se nevysvětlí, co to bylo), přemyslovští vládcové byli Boleslav I, Boleslav II, Boleslav III.... ( komu by se to nepletlo), spousta suchoprdských informací, které tomu dítěti vůbec nic neřeknou... pokud je to pojato takto, tak se těm děckám vůbec nedivím, že je to nebaví, a v životě jim to bude ABSOLUTNĚ K NIČEMU.
 Yuki 00,03,07 


Re: Nezájem 

(3.1.2019 20:25:57)
samozřejmě, občas někdo takovou písemku ještě dá, já to nedělám, chci po nich, aby přemýšleli, to zase ale nechtějí oni 😁
 janna001 


Re: Nezájem 

(4.1.2019 12:40:33)
Já si nemyslím, že informace z dějepisu jsou k ničemu. Patří do základního vzdělání, pomohou získat základní kulturní přehled a spolu se základy ostatních předmětů vytváří základ vzdělání, díky kterému můžeš zjistit, jestli tě víc baví matika nebo zeměpis.

Totéž by se dalo říct o matice, že zlomky v životě počítat nebudeš, ani odstraňovat závorky, i/y si dneska opraví počítač automaticky, znát hlavní města taky nemusíš, protože si je najdeš na netu a vůbec všechno tam najdeš, tak co bychom se učili.
 Liaa 


Re: Nezájem 

(3.1.2019 19:14:10)
Všechno přečíst? Já jsem narozená v 70. letech a dělalo se to tak, že se čtenářský deníky běžně opisovaly. Určitě v každý třídě někdo něco přečet, ale všichni. všechno a poctivě? Zas bych si ty starý časy tak neidealizovala.
 77kraska 


Re: Nezájem 

(3.1.2019 19:33:22)
ja jsem narozena v 60. letech a na ctenarske deniky si vubec nepamatuju a to mam pamet dobrou a vsechny sesity za zakladky mam schovane na pude na chalupe....ale je fakt, ze jsme furt litali do knihovny a pujcovali si Karla Maye a Julese Verna, precetli jsme toho dost
 Analfabeta 


Re: Nezájem 

(13.11.2019 9:27:46)
Já jsem se k nějakýmu čtenářskýmu deníku dostala až v 9.třídě, kdy jsem změnila školu. Do té doby jsme ho ve škole nepsali, škola ho nepotřebovala, nevyžadovala, a já koukala jako puk, co to po mně nová škola vlastně chce. Chtěli tři knížky, něco jsem sesmolila, prý to bylo blbě, ale nikdo ni nevysvětlil, "wo co go". Protože nová skola nejak nemohla pochopit, že v 9.třídě fak netuším, co po mně chtějí. A taky psát čtenářský deník stylem "hlavní postava = Lojza", "sloh = román" jsem považovala za totální pitomost. Když jsem přišla na to, "wo co teda jako go", tak jsem za důležitý považovala obsah, případně nějaké rozumné citáty, protože nad obsahem jsem si časem vzpomněla, co a jak, když jsem to stejně četla. Opisování čtenářáku je nesmysl, pokud dítě tu knížku stejně nečetlo.
 Jahala. 


Re: Nezájem 

(13.11.2019 10:01:47)
Tak zrovna čtenářský deník byl jedna z nejopisovanejsich věci ve škole za mého dětství milovali tak dva tři celku školou i učitelka, já byla za hvězdu měla jsem cternaeky deník kamarádky z 200 km vzdáleného města tak si i učitelka myslela, že jsem to fakt psala sama.
 Kudla2 


Re: Nezájem 

(13.11.2019 10:09:24)
Jahalo,

to mi přijde děsivý - to, že se to tak strašně míjí účinkem.

Tím, že by ty děti měly číst, mělo by je to BAVIT a měly by si z toho něco odnést.

Opisování deníku je známkou toho, že

- ten deník možná nebude ta správná forma, jak s tím pracovat (já jsem četla hodně, ale čtenářský deníky mě těžce nebavily)
- učitel to těžce nezvládá (jak to, že nepozná, že je to opsaný?)
- má-li to vypadat takto, tak je to naprosto zbytečná buzerace těch děcek

Přece učitelé musej mít v kapse zásobu triků, jak to udělat, aby to ty děti aspoň trochu bavilo a aby neměly potřebu takhle fixlovat?

 Jahala. 


Re: Nezájem 

(13.11.2019 15:57:50)
Kudlo nevím jak teď,ale v době kdy jsem opisovala cizí čtenářský deník jsem normálně denně četla dokonce i ty knihy co byli v čtenářské deníku. Čtu velmi málo až teď.
 Inka ..|-.|-.-|.- 


Re: Nezájem 

(3.1.2019 19:55:15)
Já jsem přečetla vždycky všechno. Ale deníky jsem taky opisovala. Bavilo mě číst a ne psát obsahy.
 *Owls* 


Re: Nezájem 

(3.1.2019 20:32:57)
"...Když jim od první třídy podsouváte předtištěné papíry,kde jenom zaškrtávají nebo doplňují písmena,tak co je má bavit..."

Sam01 - souhlas. Jak já ty pracovní sešity nesnášela. Nevím, k čemu jsou. Dceru to taky prudilo. Malovat v 1. třídě kolečka a čtverčky... Než udělala úkol z matiky, bolela ji ruka a já za ní pořád chodila, o dělá, že jí to tak dlouho trvá. Později si zvykla. Dcera. Já ne. Dlouho psala pomalu, protože prostě nebyla zvyklá si dělat v hodině poznámky a neměla natrénovanou rychlost. Přechod na 8G byl pro ni rozčarováním. Teď, druhým rokem už je to v pohodě.

Ale teda já jsem nikdy neměla pocit, že by u ní převládal nezájem při výuce. Mimo školní věci a sport se ovšem nudí dost kvalitně. Přijde domů, mrskne taškou a už se nudí. Ven ji musím vykopávat (mě máma nemohla dostat domů).

Pokud jde o čtenářský deník, tak ten já jsem ve škole psala poctivě. Četla jsem ráda a bylo mi jedno, že jsem musela přečíst i něco povinně. Dcera taky knihu musí přečíst a popis napsat sama, protože se jich učitelka ptá na konkrétní situace v knihách popsané.
 K_at 


Re: Nezájem 

(3.1.2019 20:36:01)
Sam a Owls, plete sem vase dojmy s tim, ze vubec nevime, jak je to v teto konkretni tride.
 Yuki 00,03,07 


Re: Nezájem 

(3.1.2019 20:37:47)
ta jedna třída je trochu extrém, ale ono to není nic moc ani v jiných
 Yuki 00,03,07 


Re: Nezájem 

(3.1.2019 20:37:04)
je pravda, že netuším, co se děje na 1. stupni, ale v7. jim už opravdu dávno nikdo nedává nic předchystaného, a tam někde se to zlomí
 77kraska 


Re: Nezájem 

(3.1.2019 19:01:50)
moje dcera by jakteziva nepriznala, ze ji ve skole neco bavi....a pak jedeme autem na chalupu a ona najednou hodinu vyklada treba o Jindrichu VIII, co rikala ucitelka ve skole v dejepise, z knizek to jiste nema, protoze moc necte.....takze treba je to póza, ze je nic nebavi, ale ve skutecnosti je to bavi :-)
 HelenaPa 


Re: Nezájem 

(3.1.2019 19:49:42)
No, pozoruju to taky.
Řekla jsem žákům, aby si do dvojice donesli jedno syrové a jedno na tvrdo vařené vajíčko. Začínáme probírat ptáky, tak nás čekají nějaké pokusy.
Jeden se přihlásil a řekl, že doma vajíčka nemají. Protože není ze sociálně problematické rodiny, tak jsem mu připomněla, že existují obchody a nebo se může domluvit se spolužákem, kdo mu nějaké vajíčko odprodá. Tak reagovat otázkou "A když nemám zájem o experimenty?" ~d~
Vysvětlila jsem mu, že v tom případě mu přinesu literaturu a bude vyhledávat potřebné informace jinak. Nakonec si vajíčko donesl.
 Yuki 00,03,07 


Re: Nezájem 

(3.1.2019 19:59:52)
jo, tak to je hodně podobná situace

vzala jsem je do knihovny, otrávení, seděli a čekali, až to přejde, jeden prohlásil, že on nic číst nebude, jsou ochotni nechat si dát pětku za nesplněný úkol, referát, ale nehnou prstem, ani když si můžou vybrat téma podle zájmu, prostě nic
 Kaipa 


Re: Nezájem 

(3.1.2019 20:05:08)
Pětka za nesplněný úkol? Ojojoj.
 Yuki 00,03,07 


Re: Nezájem 

(3.1.2019 20:12:49)
kaipo, úkolem myslím něco, na čem mají pracovat během hodiny, kdykoliv se můžou na cokoliv zeptat, prostě je to práce, kterou mají udělat. práce = úkol, ne domácí úloha, i když samozřejmě můžou na tom pracovat i doma, ale nemusí
 Koníček mořský 


Re: Nezájem 

(3.1.2019 20:00:16)
Já teda když projedu v duchu všechny své školy, všechny své pocity a všechny své spolužáky, tak nemám pocit, že by nás někdy něco ve škole bavilo. Škola je prostě opruz, povinnost, něco, co se musí nějak přežít. Ano, jsou tam momenty, které baví, ale nevím, zda nemáš příliš velká očekávání.
 HelenaPa 


Re: Nezájem 

(3.1.2019 20:14:47)
Koníčku, to, myslím, není o očekávání, že to bude děti bavit, ale že budou ochotni alespoň něco dělat. A I když se jim to člověk snaží zpříjemnit, někteří to prostě nedocení. A poslední dobou míra ignorace narůstá.
 Yuki 00,03,07 


Re: Nezájem 

(3.1.2019 20:23:38)
jo, přesně, mám pocit, že narostla za posledních pár měsíců, nikdy dřív, ani loni ve stejné třídě se mi nestalo, že by někdo odevzdal písemku, kde není nic víc než podpis, letos je to asi móda, známka je nezajímá, rodiče nemají na nic vliv, ani když přijdou, a tito kazí hodiny, ostatním je pak trapný něco dělat, to jsem zažila až letos
 K_at 


Re: Nezájem 

(3.1.2019 20:26:50)
Yuki, asi teda zapracovat na tom, jak vyburcovat ty aktivnejsi. Pokud hazis zachrane lano a nekteri se dobrovolne topi, inu kdo chce kam....
 K_at 


Re: Nezájem 

(3.1.2019 20:27:55)
A jeste - jake zkusenosti s touto tridou maji ostatni vyucujici?
 Yuki 00,03,07 


Re: Nezájem 

(3.1.2019 20:30:31)
stejný, bohužel
 Yuki 00,03,07 


Re: Nezájem 

(3.1.2019 20:29:47)
blbý je, že topí ty aktivní

když jsem chodila do školy já, kdo neuměl nebo neměl úlohu, snažil se nebýt vidět, teď je to naopak
 Monika 


Re: Nezájem 

(3.1.2019 21:07:52)
No, tak možná je to opravdu "móda"? Třeba to považuje za dobrý nápad někdo s "přirozenou autoritou ve třídě" a ovlivní další? Třeba je to za chvíli zase přestane bavit ... My jsme tedy byli v tomhle věku (hlavně 6.-7. třída, v osmičce se to začalo uklidňovat) taky dost děsní, co si tak vzpomínám, zvlášť směrem k některým učitelům ~:(
 Yuki 00,03,07 


Re: Nezájem 

(3.1.2019 21:11:52)
těžko říct, ale zrovna to, že někdo nejspíše písemku, jeho blbost, ale ten nezájem všech, to je ten problém
 Monika 


Re: Nezájem 

(3.1.2019 21:22:27)
No, jo, jenže to taky může být taková "móda" ve smyslu "kdo se zapojuje, je trapák", "cool je se tvářit zpruzeně" atd.?
 Majákova 


Re: Nezájem 

(3.1.2019 21:28:40)
Také to znám. Přibývá dětí (ale všechny samozřejmě ne), které se nechtějí zapojit do ničeho, odmítají pracovat v hodinách, o nějaké domácí přípravě ani nemluvím. Někdy je pro mě nadlidský výkon, abych je přiměla ten jejich prázdný papír s písemkou vůbec podepsat. Nejtěžší jsou pro mě hodiny, kdy chci po dětech, aby myslely a snažily se svou myšlenku nějak zformulovat písemně, nebo ústně. Myšlení bolí. V čj jsou pro mnohé nejnáročnější slohovky, kde mají něco vymyslet. I práce s textem je pro ně nadlidský výkon, protože ty texty nechtějí vůbec přečíst. Dějepis a kritické myšlení a nějaké vyvozování, práce s materiály, to je také havárie...to se raději tupě naučí nějakou faktografii nazpaměť bez přemýšlení.
 Yuki 00,03,07 


Re: Nezájem 

(3.1.2019 21:39:51)
Majáková, měla jsem vždycky dojem, že ti nepřipravení, bez úloh, bez zájmu jsou z rodin sociálně slabších, problémových, bez zájmu rodičů, ale teď se mi zdá, že to neplatí, že je úplně jedno, jaká je rodina, nebo zájem a snahu rodiče jenom předstírají ve škole a doma je to jinak?
 Yuki 00,03,07 


Re: Nezájem 

(4.1.2019 6:50:56)
Romano, taky jsem dospěla k tomu, že svým dětem říkám, že na známkách nezáleží, pokud z toho předmětu nebudou ovšem dělat maturitu nebo přijímačky,
snad i kvůli tomu, jak špatní učitelé učí a učili moje děti se snažím to dělat jinak, samozřejmě jsou výjimky, kterých si opravdu vážím a občas od některých beru jejich nápady
 Majákova 


Re: Nezájem 

(4.1.2019 7:35:28)
Další vzdělávání učitelů je také o penězích, které škola nemá. Ta naše velmi strouhla akce DVPP oproti dobám dřívějším.
 Kudla2 


Re: Nezájem 

(4.1.2019 7:47:51)
Jsem laik, ale co tak podstatného se v tom dalším vzdělávání za peníze učí, že by to mohlo dělat rozdíl mezi kvalitním a nekvalitním učitelem?

Možná naivně jsem se domnívala, že učitel dejme tomu dějepisu se ve svém oboru celoživotně dovzdělává sám tak nějak spontánně, protože ho to prostě baví a zajímá - tj. čte knížky, chodí na výstavy - aniž by k tomu potřeboval nějaké oficiální vzdělávací akce?
 boží žena 


Re: Nezájem 

(4.1.2019 7:50:13)
tak možná jeden z deseti učitelů~:-D má vlastní zájem
stejný poměr jako u žáků a jejich zájem o vzdělávání
 Rozállie 


Re: Nezájem 

(4.1.2019 17:42:35)
Kudlo, souhlas.
A kdo chce, cestu k doplnění vzdělání si najde i sám, nezávisle na zaměstnavateli.
Jen doplnění - DVPP není primárně o tom konkrétním oboru, jakože přednáška o 2.sv., ale o tom, jakým dalším způsobem se dají informace o 2.sv. dětem předat. Tedy aspoň ty, které nabízejí nám.

Já bych třeba ocenila víc školení z oblasti psychologie, ale vím, že si ty informace mohu sehnat i jinak, takže mi to zas tak nevadí.

Ale třeba matematika podle Hejného, která se sice dá naučit "na koleně", a nijak to nemusí snížit kvalitu výuky, se nesmí se bez příslušného osvědčení vyučovat.

 Yuki 00,03,07 


Re: Nezájem 

(4.1.2019 17:54:16)
dvpp... jistěže se vzdělává každý rozumný nejen učitel, jenže to vzdělávání je roztříštěný, nesystematický a drahý, knížky z knihovny, materiály z internetu, jednou něco k psychologii, podruhé k oboru, pak třeba něco z druhýho oboru, pak neví k tomu, co učím navíc mimo aprobaci, prakticky denně čtu něco, či se školou souvisí, učím se tím strašně moc, ale není to většinou nic, co by člověk využil okamžitě v praxi, jsou to střípky, který se skládají moc let, tak je to podle mě správně, o tom vy i dvpp mělo být, teda pokud není akutní problém a neležím v literatuře kvůli rychlýmu řešení

jenže tímto způsobem se nedá doplnit aprobace na něco, co učíš letos, protože kolega odešel do důchodu a třeba se do příštího roku najde náhrada, nebo prostě nevyšel úvazek, tak je tam hodina něčeho, tady dvpp nepomáhá, a je to dobře, bylo by to plýtvání
 Yuki 00,03,07 


Re: Nezájem 

(5.1.2019 23:22:30)
dvpp jsou teď hlavně pro asistenty, výchovný poradce, pro preventisty a pro vedení škol, to, co musí být povinně, na aprobaci nezáleží, takže tam nikoho nezajímá, co kdo jak dělá

ve zlínským kraji vznikly tzv kabinety, jenže po pravdě řečeno, moc mě to nezaujalo, za 4 hodiny školení bylo podstatných informací tak málo, že jsem si ani nehledala další termín, když mi ho poslali, tak jsem zjistila, že je to v poledne na opačným konci kraje, takže pro mě od rána do noci, nebo možná do druhýho dne, vzhledem k tomu, že to končilo večer někde v kopcích za Vsetínem a bylo to v prosinci, takže o ničem

ty kabinety jsou u nás i pro češtináře, ale nevím, jestli to dělají i jinde
 Yuki 00,03,07 


Re: Nezájem 

(5.1.2019 23:25:11)
jo a studovala jsme taky v Brně, přírodovědu, i když učitelský obor. Odborně nás připravili perfektně, ale téměř jsme neměli psychologii ani pedagogiku, didaktika byla o tom, jak učit v 90. letech, to bylo přesně o tom, jak se učilo na gymplu, takže je asi dobře, že jsme toho měli tak málo :))
aspoň jsem neměla blbý návyky a naopak jsem věděla, že nic nevím, takže jsem cítila potřebu se začít učit, vzdělávat se v tomto všem sama a tak jsem hledala novinky a změny
 HelenaPa 


Re: Nezájem 

(6.1.2019 8:19:54)
Já takhle marně hledám pořádné DVPP na chemii. Chemii nemám vystudovanou, přesto si troufnu řct, že ji zvládnu odučit (přece jen jsem na přírodovědě absolvovala 5 zkoušek z chemie). Jenže potřebuji školení pro nakládání s chemikáliemi. A to se za celý rok v nabídce nikde neobjevilo. Takže zůstáváme při experimentech u povětšinou kuchyňských surovin jako je sůl, soda, ocet a tak.
No a didaktiku chemie bych taky uvítala, přece jen jsem v tomhle oboru samouk. Není. Je to marný.
 Yuki 00,03,07 


Re: Nezájem 

(6.1.2019 9:58:58)
Na chemikálie je nějaký test, kterým musí chemikář projít snad jednou za rok, on line, je snad i něco speciálně na jedy, ale obecně, když se podíváš, co všechno je zakázaný, tak i po absolvování toho testu zůstaneš u sody s octem... bohužel
 Yuki 00,03,07 


Re: Nezájem 

(6.1.2019 10:05:30)
Heleno, učíš přírodopis? používáš nějakou učebnici? my máme Frause, nelíbí se mi, je tak na obrázky
chemii zatím neučím, asi ale brzo budu,a ten test budu muset mít, i když mám chemii vystudovanou, je to něco o nakládání s chemikáliemi, bez toho bych teoreticky neměla dělat s ničím víc než děcka, ale stejně ve škole téměř nic nemáme
 HelenaPa 


Re: Nezájem 

(6.1.2019 12:16:55)
Máme Frause. Leží ve skladu. Zbytečná zátěž do aktovek. Co jde, ukazuju "naživo", ostatní obrázky mám v prezentacích.
Vedeme si "interactive sciece notebook", kam se snažím nacpat to podstatné, co by měli znát. Nic dalšího navíc po nich nechci.
 Eudo 


Re: Nezájem 

(3.1.2019 22:25:51)
Konicku, jenze driv to bejvalo tak, ze i kdyz te nic nebavilo, bylas nucena. Troufnout si rict uciteli, ze te neco nezajima? Asi tezko.

Fakt ale je, ze to je nejak celosvetovy a zmenilo se to asi tak behem poslednich 5 let jako mavnutim proutku. Stezuji si na to ucitele i tady.

Momentalne na zakladce neucim a neminim, ucim dospele. Posledni tydny mne sokuje, ze mi pisou dospeli maily se zadosti, abych jim delala ukoly, protoze to nestacej…./ a zadarmo….

Ctu zdejsi Ucitelske noviny, kde rovnez probiha stejna diskuze na tema, jak zaky prinutit, aby je neco zajimalo a byli ochotni vubec neco delat. Nezajima je ani "znalost", ani znamky. Posleze rodice ostre prudi ucitele i reditele, jak je mozny, ze jejich deticky nic neumi a maji blby znamky A co je to za ucitele...
 Trebuchet 


Re: Nezájem 

(3.1.2019 21:25:19)
Učím na VŠ a je to velmi podobné, do hodin nikdo nechodí, pokud nejsou povinné (mně osobně se příčí kontrolovat docházku dospělých lidí). Většina z těch, co chodí, je na facebooku. Zápisky si nikdo pořizovat nepotřebuje, dostávají power pointy s přednáškou a očekávají, že tam bude vše (když je nezveřejníme, stejně si vyfotí promítané v hodině), na co se zeptáme v písemce (když není, je z toho velké dohadování). Za chování studentů na exkurzích (občas je berem na návštěvu do zařízení, kde by se jednou mohli uplatnit) se stydíme a hodně to teď mezi sebou řešíme - okázalý nezájem, zívání, oči nalepené na mobilu a dotazy, jak dlouho tam ještě musí být. Po jedné exkurzi se dokonce nechali znechuceně slyšet, že to bylo otřesné a už nikdy tam nepůjdou (instituce ve vyloučené lokalitě). Ale nechci si stěžovat jen na ně, holt je na nás pedagozích se době přizpůsobit a umět nějak motivovat, zaujmout.
 Yuki 00,03,07 


Re: Nezájem 

(3.1.2019 21:31:56)
trebuchet, a když je problém zaujmout dospělý, kteří ví, proč studují, co s puberťákama? Jak to řešíš? nedávno jsem slyšela podobný stesk z přírodovědy, nevím která univerzita, nejspíš Olomouc, prostě napříč republikou, napříč stupněm vzdělávání, napříč inteligencí, kde je sakra problém???
 Trebuchet 


Re: Nezájem 

(3.1.2019 21:40:45)
Nevím, jak to řešit. Možná je to racionální jednání - tlak na výsledky s co nejmenší námahou? Zatím jdu strategií "přísnosti", hlavně se teda snažím omezovat to předkládání všeho na stříbrném podnosu, prezentace maximálně stručné, aby byli nucen si ty poznámky dělat (a poslouchat a přemýšlet), některé učivo předložím k samostudiu, zkouším s důrazem na pochopení a aplikaci. Ale pak to schytávám v učitelském hodnocení, řada osobních útoků a velká neoblíbenost (což může mít samozřejmě i jiné příčiny). Jak řešit chování na exkurzích nevíme, asi je prostě zrušíme, nebo budeme studenty "školit" předem o tom, jak se tam mají chovat, protože ti zaměstnanci nás tam provádějí, věnují nám čas a je to opravdu někdy trapné, jak k tomu studenti přistupují.
 Majákova 


Re: Nezájem 

(3.1.2019 21:43:10)
Yuki, mně připadá, že lidé (děti i dospělí) jsou přesyceni podněty, vším...přemíra vede k nezájmu. I přemíra těch výukových metod a forem...děti to berou jako normu...nuda...nijak to neocení, co pro ně všechno učitel vymýšlí, nebo mění činnosti. Uvědomila jsem si to sama na sobě. Když jsem v časovém presu, nestíhám, třeba když jsem se musela učit na státnice, toužila jsem hledět na TV (dokonce na kdejakou kravinu, úplně jsem po tom toužila, přitom za normálních okolností mě ten seriál vůbec nebavil). Když nemám práci, režim, měla jsem po státnicích, prázdniny, bezbřehé volno a možnost dělat milion věcí, už se mi nechtělo, nic mě nebavilo....ztratilo to tu vzácnost.
 Yuki 00,03,07 


Re: Nezájem 

(3.1.2019 21:52:48)
jj, přesycení je asi ten problém, ale co s tím? nemám pocit, že bysme toho chtěli po děckách moc, možná je moc různých předmětů, je to všechno roztříštěný, a oni by potřebovali spíš uklidnit, ubrat, třeba nechat množství informací, ale ubrat předměty, je blbost, aby jich měli 14, navíc přibyly tímto způsobem předměty, do kterých se nic nedělá, všechny ty výchovy ke zdraví, ekologii, společenská výchova, mediální, globální... tak mají možná dojem, že nemusí dělat nikde nic
 Majákova 


Re: Nezájem 

(3.1.2019 21:59:48)
Yuki, určitě jsou děti přesyceny školními předměty, předměty přibývají a nikde se neubírá. Jsou ale přesyceny o podněty mimo školu...technologie, kroužky, informace ze všech stran. Mozky selektují a některé už odmítají i tu selekci...i s tím je práce. Možná je to už i nějaká přirozená obrana duševního zdraví ~t~
 Yuki 00,03,07 


Re: Nezájem 

(3.1.2019 22:04:15)
jo, to je možný, ale s tím mimo školu nic nenaděláme, jestli můžeme něco změnit, pak jen to, co se děje ve škole
 klikli 


Re: Nezájem 

(3.1.2019 22:20:31)
Pro mě jsou "nejobtížnější" ty děti, co jsou přesyceny hrami a internetem. Školní příprava žádná, pomoc v domácnosti rodičům žádná, ven jdou jednou za uherský rok, ani v tělocviku necvičí, často se vymlouvají na všechno možné, koníčky kromě her a internetu nula. Názor na spousti věcí žádný, jen plná pusa řečí o tom, co oni chtějí a co rozhodně odmítají. Děti, které mají koníčky, domácí povinnosti a vnímají svět kolem.sebe jsou super, s těmi se pracuje dobře.
 Majákova 


Re: Nezájem 

(3.1.2019 22:35:08)
Klikli, mám stejný postřeh. Děti, které mají různé povinnosti (kroužky, pomoc doma, příprava do školy) a jsou tak vedeny z domu, takto "vyhořelé" nebývají...patrně je to tím režimem, jak jsem psala ve svém příspěvku. Po některých dětech se vůbec doma nic nechce, ani pomoc, ani příprava do školy, ani vedení k nějakým zájmům není, rodičům vyhovuji, že mají od dětí klid, které jsou na "krabičkách"...to je nejhorší, bezbřehá nuda a návyk, že se jim vše servíruje až pod nos a nemusí nic...žádná reciprocita. Naopak třeba děti rómské, které učím (malé město, máme jich málo, žádná vyloučená lokalita), vyhořelé a unuděné vůbec nejsou. Ony třeba mají slabý prospěch, mnohému vůbec nerozumí (někteří), ale co se týká té práce v hodině, tak se rádi zapojují, spolupracují a jsou takové srdečnější, rádi pomáhají a narozdíl od jiných nás učitele příkladně zdraví :-) Nepožaduji po nich žádné domácí úkoly, tam bych narazila, tam jim doma nikdo nepomůže, není to priorita, a samy mnohé ani nezvládnou, ale rodiče třeba opravdu dbají na to, aby byly děti pěkně oblečené, čisté, zaopatřené, slušné. Ráda tyto děti učím, jsou i takové nějaké vděčnější.
 Yuki 00,03,07 


Re: Nezájem 

(3.1.2019 22:40:38)
u nás není rozdíl mezi romskýma a ostatníma dětma, mám romský děti, který jsou cílevědomý, snaživý, rodiče fajn, a mám takový, kde rodiče asi existují, děcko je samostatný a nezávislý
a to stejný je mezi bílýma, je to úplně jedno
 Kaipa 


Re: Nezájem 

(3.1.2019 22:13:21)
Yuki, pokud se v předmětech, které si jmenovala, nic nedělá, je to velmi, velmi smutné. Zrovna tady si umím představit, že by se dělalo moc.
 Yuki 00,03,07 


Re: Nezájem 

(3.1.2019 22:20:04)
kaipo, ano, dělá se, ale nikdy to nebude mít stejnou váhu ani náročnost jako fyzika, angličtina nebo dějepis
 Kaipa 


Re: Nezájem 

(3.1.2019 22:28:53)
yuki, a to je právě ta chyba, že si to učitelé myslí. Jistě, pokud se třeba společenské vědy učí blbě, je to na nic. Ale dobře odučené mají minimálně stejnou váhu jako třeba ten dějepis.
 Yuki 00,03,07 


Re: Nezájem 

(3.1.2019 22:37:32)
kaipo, dobře, učí se blbě, a poradíš, jak je učit dobře?
protože sice musíme učit i tyto předměty, ale nikdo je neučil nás, nikdo z nás nevystudoval obor globální výchova, mediální výchova, výchova ke zdraví, ta možná kdysi bývala, ale není, možná bysme to pak učili na stejné úrovni jako fyziku, kde se musí použít logika i paměť, odvozování vzorečků, spousta grafů a pokusů. jenže učitel fyziky vystudoval fyziku, vystudoval, jak fyziku učit
 Kaipa 


Re: Nezájem 

(3.1.2019 22:44:24)
Yuki, nejsem učitel, ale vy nic jako další vzdělávání nemáte? Žádné kurzy, semináře, nic?
Učitel žije z toho, co ho před 35 lety naučili na fakultě?
 Yuki 00,03,07 


Re: Nezájem 

(3.1.2019 22:47:02)
kaipo, vzdělávám se, každý druhý pátek se za mě supluje, abych mohla dělat něco navíc, co škola musí mít, podle tebe by se musel někdo vzdělávat na každou z těch výchov, ale kdo by učil? fakt nestačí jednou za čas, aby člověk uměl něco opravdu dobře učit
 Kaipa 


Re: Nezájem 

(3.1.2019 22:55:01)
Yuki, podle tebe to tedy nemá řešení. To je dost tristní. Umím si třeba představit odpolední seminář, aby se suplovat nemuselo. Ale to by se asi neujalo, odpoledne...
 Yuki 00,03,07 


Re: Nezájem 

(3.1.2019 22:58:54)
kaipo, abych se dostala na odpolední seminář, musela bych skončit tak v10, je všichni jsou ve velkých městech, já třeba dojíždím 30 km z domu do školy, takže odpolední seminář je se školou neslučitelný

navíc netuším, kdy bych se dostala k přípravě na další den... taky ji někdy musím udělat
 Kaipa 


Re: Nezájem 

(3.1.2019 23:02:01)
Yuki, pak to nemá řešení a v tom případě se divím, že se tím trápíš.~d~
 Yuki 00,03,07 


Re: Nezájem 

(3.1.2019 23:03:29)
kaipo, tobě by bylo jedno, kdybys dělala v práci něco, co nemá smysl, co by se dalo dělat mnohem efektivněji, stálo by tě to zbytečný síly...?
 Kaipa 


Re: Nezájem 

(3.1.2019 23:07:26)
Yuki, tak proč to neděláš líp? Pořád se vyjadřuješ ve smyslu, že to nejde...
 Yuki 00,03,07 


Re: Nezájem 

(3.1.2019 23:17:34)
co mám dělat líp? ty výchovy téměř neučím, o těch píšu jenom jako důvod přetížení dětí ve škole, já bych ráda zjistila, jak zvýšit zájem a snížit ignoraci dětí
 Yuki 00,03,07 


Re: Nezájem 

(3.1.2019 23:00:14)
ale není to tak zlý, řešení to má- nepřidávat další předměty, jen přemýšlet, jak učit jinak ty, který byly, ale na to musí přijít nějaký větší zvíře v Praze
 Půlka psa 


Re: Nezájem 

(3.1.2019 22:16:05)
V tomhle se mi líbilo v USA. Pět nebo šest předmětů za trimestr v denním rozvrhu (ne týdenním). Takže např. čtvrtá hodina (60 min) byla po tři měsíce každý den třeba zoologie. Intenzivně se to nasálo, dělaly se laborky, kdy se pitvaný vzorek strčil vždycky do druhého dne do ledničky a s novým trimestrem se zapsala dejme tomu geologie, kde se zase jelo takhle intenzivně. Vyhovovalo mi to daleko víc než českých 14 předmětů, kde některé byly jen jednou týdně nebo jednou za dva týdny a táhlo se to roky.
 Majákova 


Re: Nezájem 

(3.1.2019 22:19:40)
Půlko psa, a v jakém režimu se učí v USA jazyky a matematika, když naukové předměty se učí tak, jak píšeš?
 Půlka psa 


Re: Nezájem 

(3.1.2019 22:28:20)
No některé předměty jedou pořád dál. Musí se jich za ty čtyři roky absolvovat tolik, že se v podstatě nedají vynechat. Třeba ta matematika nebo cizí jazyk. Kdo nesportoval odpoledne v rámci školního kroužku, tak tak měl v tomhle režimu i tělocvik.

 Yuki 00,03,07 


Re: Nezájem 

(3.1.2019 22:21:45)
Půlko psa, taky by se mi líbilo víc učit v systému usa, líbilo by se mi to i pro moje děti, i ta možnost výběru, kterou někde mají
 Půlka psa 


Re: Nezájem 

(3.1.2019 22:40:23)
My tam měli výběr úplně neskutečný. Kdo chce a měl zájem, tak si to mohl udělat strašně zajímavý a strašně náročný. Žila jsem tedy v bohatém satelitu, kde byly v podstatě jen "slušné" děti s chutí se vzdělávat, takže i ta atmosféra ve škole byla taková, že se to nikdo nesnažil občůrávat. Tedy na mém českém velmi výběrovém gymnáziu byla atmosféra taky taková, ale z té USA školy si toho učiva po těch dvaceti letech pamatuju při stejné náročnosti školy o dost víc. A nebylo to o penězích a nějakých super pomůckách, které si tam mohli dovolit a u nás ne.
 Yuki 00,03,07 


Re: Nezájem 

(3.1.2019 22:44:38)
ptala jsem se syna, když byl v latinské Americe, jak je možný, že je se školou tak spokojený, škola je náročná, jak se tam řeší kázeň- neřeší, nikdo si nic nedovolí, protože by letěl do státní školy a to by mu rodiče dali... jenže tady by rodiče dali leda tak učitelům, že si neumíme sjednat pořádek
 Eudo 


Re: Nezájem 

(3.1.2019 22:50:36)
…. a bylo to pred 20 lety?
 Půlka psa 


Re: Nezájem 

(3.1.2019 22:54:22)
Zhruba tak nějak, proč? CO vím, tak se za tu dobu nezměnil systém ani v mé české škole ani v té americké.
 Eudo 


Re: Nezájem 

(3.1.2019 22:56:12)
Proc?

Za dvacet let se zmenil svet.

Obzvlast v USA - zmena skolniho vyberu, vedeni, personalu - to staci na VELKE zmeny celeho systemu.
 Půlka psa 


Re: Nezájem 

(3.1.2019 23:02:10)
No jo, ale píšu, že se mi líbil tenhle systém výuky. Jestli je tahle konkrétní škola pořád dobrá nebo není, je v tomhle kontextu přeci jedno. Ona je tedy pořád stejná, ale nemyslím, že je to relevantní.

Děti mých kamarádů tam pořád mají denní rozvrh a moje děti v ČR pořád mají týdenní nebo dvoutýdenní rozvrh. Bavily mně oba, byla jsem školní nadšenec a měla jsem štěstí na podnětné kolektivy, ale z toho denního rozvrhu si zkrátka víc pamatuju.

Jinak mé děti mají v ČR skvělé školy a skvělé nadšené učitele. Vůbec si nemám na co stěžovat, nicméně ta organizace výuky mi šťastná nepřijde.
 Eudo 


Re: Nezájem 

(3.1.2019 23:29:49)
Pulko, napr. mne si kdysi vyzadala na nejvyssi stadium jedna reditelka z urcitych duvodu, kdyz jsem koncila projekt jinde. Na tu skolu jsem sla s podminkou, ze mne necha pracovat jak JA chci (=prizpusobovat zakum) s mym projektem, ktery jsem pouzivala pri praci s dospelymi a ktery FUNGOVAL. Vsichni moji zaci (a to i ti, kteri sem prisli nove ) meli posleze na gymnaziu lepsi vysledky ze svedstiny a dalsich predmetu, nez rodili Svedi(=vysledky celonarodnich zkousek a nazory ucitelu na gymnaziu). Dostala jsem za ten projekt cenu EU a svedskou cenu Ministerstva skolstvi. Ovsem reditelka byla prerazena, novy reditel (za ktereho jsem ty ceny dostala) koncil, dalsi reditelka nemela potuchy, jak pracuju a nechala mne na pokoji. Posledni reditel, za ktereho jsem odesla, protoze nas okres zacal vsem detem pridelovat postupne laptopy na praci ve vsech predmetech, mel pocit, ze s ohledem na vek s pocitacem neumim a nebudu schopna se naucit… (ackoli muj projekt byl zalozen uz od predesleho zamestnavatele na bazi pocitacu a druhy reditel z penez od EU a Ministerstva mi koupil 10 pocitacu do me tridy, kdyz na skole tehda bylo celkem 16 pro ca 400 deti a NIKDO s nimi nepracoval). Ten posledni reditel prisel na to, ze ja mam 10 pocitacu, kdyz se muj nastupce sel zeptat, co s nimi…., kdyz jsem odesla. Ted pred Vanocemi jsme vsichni, kdo na skole pracovali, byli pozvani na navstenu nove postavene skoly. Ve tride, kde se vyucuji deti cizincu, vubec nic z meho materialu, ktery jsem nastupci nechala, nebylo. Na policich vyplnovaci ucebnice a sesity a stencily (= s nicim podobnym nepracuju od 90. let…) Otravene deti psali tuzkou slovicka dle diktatu. Takze systemy se meni, zalezi na vedeni/a co si kdo troufne =tady u nas.
Ja nemusim pracovat se stejnym materialem a stejnym zpusobem, jako druzi, ale mi zaci musi zvladnout narodni zkousky, stejne jako zaci druhych.
 byvala radka 


Re: Nezájem 

(4.1.2019 9:51:13)
kardinálně se změnila společnost a možnosti rozptýlení
digitální technologie především
 Yuki 00,03,07 


Re: Nezájem 

(4.1.2019 10:14:09)
a jak s tím pak pracovat ve škole? aby to děckám něco dalo, učitele aby to neodrazovalo, celé společnosti aby vzdělávání bylo přínosný
 byvala radka 


Re: Nezájem 

(4.1.2019 14:40:51)
jak s tím pracovat?
obávám se, že nijak, že se někam řítíme a důsledky si ani nedovedeme představit - toto jsou jen začátky
 klikli 


Re: Nezájem 

(3.1.2019 22:29:26)
Tento systém mi přijde super a myslím, že je proti našemu nesrovnatelně efektivnější.
 Eudo 


Re: Nezájem 

(3.1.2019 22:48:34)
Pulko, jenze tenhle system neni bezny na vsech skolach v USA. Hodne se to lisi.
Ja opet mam pritelkyni, jejiz deti chodily na skolu uplne jineho stylu - od 5 let denni testovani ruzneho druhu, ze vsech predmetu.
 Půlka psa 


Re: Nezájem 

(3.1.2019 22:52:45)
No tady se zkoušelo taky. Možná i denně, to už nevím, ale jak to s tím souvisí?
 sally 


Re: Nezájem 

(6.1.2019 16:13:21)
Z pohledu dětí - ano, jsou přesycené. Vzdělávací systém je ve stavu, kdy i na toho kopáče člověk potřebuje VŠ, tj. před nimi je na tom druhém stupni ještě pořád dvanáct až patnáct let "docházení do školy". Navíc do školy, která je stále velmi teoretická, a na míli široká, na palec hluboká. Syn, když zjistil, že v prvním ročníku na střední musí dělat laborky z biologie a budou "zase pozorovat prvoky", tak málem tloukl hlavou o zeď. Oni nevnímají to, že jinak se učili prvoci v prvouce a jinak v přírodopise v šestce a jinak na střední. Pořád jsou to "prvoci". Navíc k čemu jsou strojaři prvoci po stoosmdesáté šesté? Ne, že by si skladník nemohl přečíst Vergilia v originále, ale to by musel CHTÍT.
Takže děti žijí s pocitem, že ve škole jsou zavření, jako v koncentráku nebo ve vězení, a že "si to musí odsedět" a že nestíhají mít žádný "život" - napříč ročníky a různými systémy a zeměmi se setkávám s tím, že jsou žáci ve škole osm deset hodin, PLUS pak mají na x hodin denně úkolů. Plus je třeba hezký, že škola má svoje mimoškolní programy, nicméně i třeba školní dramatický kroužek je zase VE ŠKOLE, s těmi stejnými spolužáky, často je to opět dělené po ročnících, takže se ani nemixují různé věkové skupiny a není tam nikdo "nový". Většina sportů atd. je opět věkově ohraničená, což je další průšvih.

Třináctiletá dcera začala tuhle doplňovat dospělácký tým - a je z toho nadšená (naštěstí je to sport, kde nejde o sílu nebo rychlost, který by byl závislý na "velikosti" soutěžících). Prostě najednou unikla z vězení, kde je zavřená s lidmi, s kterými má společný jen ročník narození a město, kde bydlí.

Přijde mi, že chybí taková ta možnost jít se v patnácti vyučit k nějakému mistrovi (který nebude už "otravovat s prvoky") a v osmnácti být svým pánem. Tím nezatracuju možnosti vyššího vzdělání a obecného vzdělávání pro ty, kteří to CHTĚJÍ (a mají na to), ale imho cca polovina populace nemá ani na tu maturitu, a tím, že jsou nucení systémem k té maturitě jít, tak jsou samozřejmě otrávení a demotivovaní - a otravují to těm ostatním. Degradace řemesel a učňáků je prostě PRŮŠVIH.
 Yuki 00,03,07 


Re: Nezájem 

(6.1.2019 16:56:48)
jj, ten pocit marnosti je asi hodně velký, a nejspíš děcka v tomto základoškolským věku a přitom v pubertě nejsou schopný vidět, když někdo chce dělat věci tak, aby to pro ně nebyla pruda, prostě škola je pruda, bez rozdílu

dobrý vědět, třeba se s tímto vědomím taky dokážu posunout a interpretovat svý snahy tak, aby je dokázali pochopit a vzít na vědomí

 Majákova 


Re: Nezájem 

(6.1.2019 20:13:00)
Nad tím, co čtu, mě jímá ještě větší skepse. Ať se učitel snaží sebevíc, stejně je to pruda, nezájem. Připadá mi, že děcka se tváří stejně zpruzeně, jestli si kolega u tabule huhlá cosi frontálně, čemuž nikdo moc nerozumí, nebo naopak nadšená kolegyně pryštící moderní metody a měnící neustále činnosti. Mně z toho plyne, že každý učitel časem musí rezignovat. Na co se snažit, když to nikdo neocení - žáci, rodiče ani vedení? Zbytečně plýtvat energií.
 Yuki 00,03,07 


Re: Nezájem 

(6.1.2019 20:42:17)
Majáková, možná to tak je, možná se s tím něco dělat dá. Jedna věc je, že třeba já vlastně nevím, jak učit správně, aby to děcka bavilo, možná že mi to za rok za dva půjde tak, aby je to opravdu bavilo, až doladím chyby. Možná je potřeba s tím začít od co nejnižšího věku, takže třeba já mám možnost něco málo dělat už v 5. třídě, čím dřív začnu, tím vnímavější jsou, začínat něco v osmičce je blbost, těžko říct, jestli to není blbost už i v sedmé, možná v šestce, ono ideální by to bylo od první třídy, takže kdykoliv později může být problém jen pořád větší.

Je fajn znát názory, dětí i rodičů neučitelů, vědět, že učitelé mají téměř stejnou zkušenost, takže to není chyba jednotlivce, je s kým to probrat a zase zkusit, jsem ráda za možnost nezávazné diskuse s někým, kdo mi nedělá výplatu :))
 sally 


Re: Nezájem 

(6.1.2019 20:18:37)
Yuki,
bohužel, i když budeš po uších skákat, tak si myslím, že ten pocit prudy je celkově z toho "systému" - spousta předmětů, které jsou fakt na ho***, ale musí se provozovat... nebo roztříštěná výuka - kdy se třeba v matematice učí něco, co bude pak potřeba do výpočtů ve fyzice - ale až za dva roky, takže je to pro ty děti úplně mimo - navíc k čemu potřebuje kadeřnice umět počítat s iracionálním číslem?
Mě přijde, že na jednu stranu dnešní děti nic neumí a neznají (pže žijí v představě, že "si to vygůglí"), na druhou stranu jsou hrozně přetížené všeobecnostmi, a nezbývá jim čas a prostor na rozvíjení toho, co by je třeba zajímalo. Takže se to všechno spláchne se "školní prudou" a je to.

Takže nevím - asi osekat část předmětů, nebo dát nějaké povinně volitelné (aby se kadeřnice nemusela učit iracionální číslo a budoucí architekt nemusel pitvat kravské oko) a už trochu mířit nějakým směrem - nejsme v renesanci a jeden člověk nemůže obsáhnout všechno vědění lidstva, a bylo by dobré se tedy nějak specializovat - a nezahlcovat se vším a ničím pořádně...
 Yuki 00,03,07 


Re: Nezájem 

(6.1.2019 20:44:48)
Sally, jo, ty povinně volitelné předměty jsou super, jen se musí dobře navybírat děcka, aby nezjistili v říjnu, že si vybrali předmět, kde se po nich chce práce, přemýšlení, a oni fakt odmítají vzít do ruky knížku, nebudou přece něco dělat, bavilo by je nejspíš dělat rukama... nebo aspoň možnost v průběhu roku změnit, ale to jde na malé škole blbě

no prostě nevychytaný počáteční chyby, to je snad ještě řešitelný
 sally 


Re: Nezájem 

(6.1.2019 20:30:59)
Yuki,
já jsem učila v dobách dávno minulých - ale třeba české dějiny jsem osekala na několik základních dat s tím, že pár dat je dobrý znát, aby měl člověk nějakou časovou kotvu, a zbytek pak už vyplyne logicky. Už si to nepamatuju, ale bylo to něco jako 929, 1212, 1348, 1415 a 1620. Ale chtěla jsem vědět, jestli Karel IV mohl mít na Štědrý večer kapra s bramborovým salátem.
V zeměpise jsem děti učila, jak můžou u zkoušení "podvádět" za pomoci mapy - když mají pohovořit o nějakém státě, a mají k tomu mapu, tak podle toho, na které je rovnoběžce odhadnou podnebí, když je tam moře, tak švihnou rybolov, když hory, tak turistiku, hlavní město si přečtou na té mapě, hustotu osídlení taky odhadnou...a rázem mají místo pětky trojku dvojku... a oni měli pocit, že to vlastně je děsně jednoduchý - ale že se při tom naučili perfektně podnebné pásy a systém rovnoběžek a poledníků, to si ani nevšimli :-))
Podle mě potřebují vidět "světlo na konci tunelu", vidět v tom nějaký smysl a kontinuitu - že ty znalosti nejsou samoúčelnou slepou uličkou...
 Yuki 00,03,07 


Re: Nezájem 

(6.1.2019 20:53:00)
jj, naučit je vyčíst v zeměpise všechno z mapy podle mě znamená naučit je zeměpis, nejsem sice zeměpisář, ale vlastně podobně učím syna dějepis - co to znamená vhodné klimatické podmínky v Mezopotámii, že si nemusí dělat zásoby na zimu, ani řešit topení a oblečení :)

a pak v dějepise 6. třídy vtom stejným tématu, Mezopotámie, čtu :
Matematika - odmocniny, kruh 360, desítková soustava

to děcko netuší, co to znamená, protože mocniny se berou v 8. třídě, úhly ještě taky neznají, o soustavách taky neslyšel

takže nastupuje domácí výuka znovu, kdy vysvětluju matiku, aby aspoň trochu tušil, o čem to v tom dějepise je. A myslím si, že toto je obrovská chyba školy, konkrétně učitelky dějepisu, že nemá ponětí, co děcka znají, na druhou strnu chápu, že nemůže vědět, co se kdy učí, ale toto je fakt pitomost a přitom je mi blbý jít a říct jí, mimo rodičák, že je učí blbě.
matka učitelka prudí, to není dobrý, ale jak jinak se to má dozvědět? rodiče ostatních to možná ani nepostřehli, některý děcka se nenaučí stejně, některý odpapouškují cokoliv, když se s tím ozvu na rodičáku, stejně nebudou vědět, o co jde, nebo to nebudou mít chuť řešit, taky blbá situace
 Okolík 


Re: Nezájem 

(6.1.2019 20:55:04)
Ale prosím tě, úhly i desítková soustava se uci na 1. stupni.
 Yuki 00,03,07 


Re: Nezájem 

(6.1.2019 21:32:44)
ono se sice učí v desítkové soustavě, ale oni neví, že se tomu tak říká

a úhly se neučí, možná pravý a přímý, ale víc ne
 Dana 


Re: Nezájem 

(4.1.2019 9:22:54)
Také bych řekla, že dnešní děti jsou přesyceny podněty. A to jak ze školy, kde se právě snaží učit rádoby zajímavě, tak i z domova. Rodiče se dětem snaží věnovat, pořád mají nějaké kroužky, stále lítají po nějakých akcích či někam jezdí. Pro děti již nic není vzácné, vše berou jako samozřejmost. Na školu se dostane skoro každý, tak co by se nějak zvlášť učily a zajímaly.
 Vítr z hor 


Re: Nezájem 

(4.1.2019 11:14:15)
"Rodiče se dětem snaží věnovat, pořád mají nějaké kroužky"

Moje děti mají v souvislosti s kroužky problém - mají kliku, takže na kroužky mají naprosto neskutečné vedoucí/učitele, takže je vysoce nepravděpodobné, že by na někoho podobně erudovaného narazily ve škole. No a tím pádem je nejen škola moc nebaví, ale ještě se postupně vytrácí respekt k některým učitelům...
 byvala radka 


Re: Nezájem 

(4.1.2019 9:45:19)
kde je sakra problém?
v digitálních médiích
a bude hůř
doporučuji: Carr, Nicholas G.: Nebezpečná mělčina : jak internet mění náš mozek
ke zmiňované sedmičce: nástup puberty, cool a zpruzelost (za nás to bylo taky, ale rozdíl byl v tom, že jsme to nemohli ventilovat, jinak by následovaly postihy, dneska učitelé nemají páky, dětičky mají jen práva a ne povinnosti)
 Půlka psa 


Re: Nezájem 

(3.1.2019 22:04:04)
"když se zeptám, co je baví, tak dokonce ubývá odpovědí jako je mobil, počítač, ale množí se NIC"

Nechci se rouhat, ale mám úplně zběsile aktivní děti s bambilionem koníčků. Někdy bych fakt chtěla chvilku klidu. Ale nemám ji, protože když už to vypadá na spadnutí, tak přijde některé z dětí a vyžaduje po mě dobrovolné matematické úlohy výuku angličtiny, moudra o Sluneční soustavě, výuku hry na klavír, luštění sudoku, pomoc s organizací šifrovací hry nebo mi aspoň nahlas čte. Ale pro učitele je to asi radost. Tedy pro nás rodiče taky, ale někdy je toho moc.
 Yuki 00,03,07 


Re: Nezájem 

(3.1.2019 22:06:30)
Půlko psa, moje děti jsou taky zvídavý, aktivní, jenže nejsou všechny děti stejný
 klikli 


Re: Nezájem 

(3.1.2019 22:12:35)
Bohužel pozoruji to samé. Některé děti se chovají tak, že bychom my, učitelé, měli být rádi, že se vůbec uráčili do školy přijít. A když už tu být musí, tak bychom my měli snášet jejich vrtochy a nechat je žít. V mých hodinách to občas vypadá zajímavě. Mluvit? Odpovídat? Nezájem, nevím, co bych řekl, nechce se mi přemýšlet. Hra? Ani náhodou, musím být ve střehu, přemýšlet a ještě dodržovat pravidla, to se mi fakt nechce. Práce s písničkou nebo videem? Nuda. Vlastní tvorba na určité téma? Moc práce a moc dlouhý. Takže nakonec nejvíc práce uděláme v učebnici a v pracovním sešitě, totální suchařina, pro mě nuda, ale pro děti ve výsledku asi nejsnesitelnější. A pokud je ve skupině třeba 10-15 dětí a z nich třetina těch, co by radši hráli doma hry na počítači a mobilu, a co na ty aktivní mají neustále nepříjemné poznámky, tak je jasné, že nedělá téměř nikdo nic. Jsem bezradná a otrávená, snažím se ten stav změnit, ale jde to hodně ztěžka. Každá hodina mě stojí dost energie, a když vidím, že to má odezvu a většinu dětí hodina baví, tak se mi vložená energie vrátí a vše je zalité sluncem. Ale v těch "mrtvých skupinách" je to jen o tom, že učitel energii dává, pár rozmazlených a nevychovaných lumpů ještě další kus vezmou i za 3x45 minut týdně a kde má učitel tu energii a nadšení pořád brát???
 Yuki 00,03,07 


Re: Nezájem 

(3.1.2019 22:18:50)
jo, přesný, akorát já mám skupinu pod 15 dětí jen tři hodiny za týden, totéž s 25 je peklo, o to víc si užívám hodin, kde to funguje
 klikli 


Re: Nezájem 

(3.1.2019 22:27:03)
Mám skupiny 10 a 14 dětí jen dvě a jsou i tak nejnáročnější. Ale mám i jaz. skupinu přes 20 dětí, ještě nejsou v pubertě a pracuje se s nimi dobře. Je to o složení třídy, o atmosféře a o tom, kdo tomu tam "šéfuje". A taky o rodičích. Nejvíc mě baví ti, kteří po dítěti nic nechtějí, protože by na ně bylo zlé a drzé, že mi vyčítají, že ~o~dítě má špatné známky, že je nedokážu přimět k nějaké aktivitě, tudíž jsem.špatná a zklamala jsem.
 Yuki 00,03,07 


Re: Nezájem 

(3.1.2019 22:55:50)
jdu spát, zítra mám vzdělávání, což mimo jiný (pro neučitele v diskusi) znamená, že jedu na celý den skoro sto kilometrů, někdo za mě supluje, někde to pak chybí, nic moc, ale máme další vzdělávání a netýká se dalších předmětů, který nám přidali

každopádně děkuju, fakt jsem si ráda přečetla, že v tom nejsme sami, že je to nejen u nás v čr, že to zkouší zvládnout i na vš

anonymně, aspoň trochu, se lidi míň bojí nebo stydí to přiznat, díky za diskusi
 Federika 


Re: Nezájem 

(3.1.2019 23:35:40)
Kdysi jsem někde četla, že je to věk, kdy jsou ty děti prakticky nevzdělávatelný~:-D
Že to ale přejde.
 Raduza 


Re: Nezájem 

(4.1.2019 7:41:53)
Je to jednak věkem, ale jednak to v nich ubila škola. Systém. Já si fakt nemůžu pomoct. Syn nastupoval do školy naprosto nadšený, že se tam něco dozví. Už ve třetí byl otrávený, v šesté ho škola nezajímá a nic do ní nedělá. V devítce to nebude horší, protože už to nejde. Je mi to docela líto. Doma si naopak hledá věci, čte, pouští si různé zajímavosti, ptá se, rozmontovává co se dá. Nikdy jsem učitel být nechtěla, nevím, jak to ve škole chodí, jestli se fakt musí pořád biflovat nesmysly a pořád dokola letopočty a panovníky a věci, které si nikdo pamatovat nebude a nejsou k ničemu a není prostor pro nějaké zajímavé věci. Když vidím jak se potřetí učí Velkou Moravu a panovníky, tak je mi z toho špatně. Možná už nynější děti očekávají a potřebují něco jiného. Přiznám se, že jsem si před dvaceti lety fakt myslela, že se systém výuky změní a jsem docela zklamaná, že ne.
 boží žena 


Re: Nezájem 

(4.1.2019 7:46:02)
přemýšlím, zda jsme byli v 7-9 třídě jiní, kdo tam měl opravdový zájem o výuku a informace, ??

priorita byla přestávka~:-D
 Kudla2 


Re: Nezájem 

(4.1.2019 8:18:30)
boží,

já myslím, že nenapsat do písemky ani čárku, jak tu bylo zmiňováno, si "za nás" troufnul jen málokdo.
 Rose,2růžičky,1kvítek-01,07,12 


Re: Nezájem 

(4.1.2019 8:23:12)
řekla bych, že je to souběh několika věcí - jednak jsme za to hodně zodpovědní my, jako rodiče, kdy nedovolujeme, aby naše děti něco nudilo, obstaráváme jim zábavu od narození a protože se často bojíme vnějšího světa, držíme svá dítka neustále na dohled a nenecháváme je objevovat svět, neustále je chráníme a protože se pak samy nezabaví, poskytujeme jim i zábavu... ve škole pak brojíme proti úkolům, očekáváme samé jedničky, aby děti byly odměněné (za nic) a nedej bože, aby dostaly "neohlášenou" písemku... z vlastních zkušeností se školou se snažíme, aby naše děti měly "lepší" školu, ale bez znalosti věci pak vyléváme vaničku i s dítětem...
druhá věc jsou učitelé, kteří nechtějí (nemohou) učit lépe, nedokážou v dětech vyvolat pocit, že učení není pro známky, neumí je naučit učit se, spokojí se s haldou pracáků a tupým doplňováním, podřizují se tlaku na minimální požadavky po dětech...
no a další věc je kouzlo multimediálního světa - na youtube najdeš "všechno, hned a ve zkratce", nemusíš přemýšlet, strejda google a teta wiki dodají chybějící informace k doplnění a co víc chtít - instantní řešení na všechno, doplněné potřebnými aditivy v podobě vtipu, melodie a výživové hodnoty už nikoho nezajímají... svět se zrychluje a na pomalé učení není čas, vjemy jsou rychlé, výrazné a pestré, mozek pak zaujme právě jen ten okamžik "hoření" a zbytek je nuda ~d~
 Majákova 


Re: Nezájem 

(4.1.2019 8:40:39)
Rose, výstižně napsané, naprosto s tebou souhlasím.
 kachna_ 


Re: Nezájem žáků o učivo 

(4.1.2019 10:09:11)
Yuki, z pozice rodiče vnímám podobný problém i u svého mladšího dítěte, dávala jsem to za vinu sobě (vysoké nároky) a škole, resp. paní učitelce ~:-D.
Ale fakt nevím, co s tím???
Dcera tedy, co jí baví, tak o to se zajímá, ale taky je mladší
 angrešt 


Re: Nezájem žáků o učivo 

(4.1.2019 11:02:00)
Učím na VŠ a nepozoruju úbytek zájmu a motivace, spíš její posun. Mnohem větší zaměření na výsledek (což je v případě VŠ obvykle zápočet, zkouška, ev. různé systémy prerekvizit a korekvizit, které umožňují různě rychlý průchod školou). Daleko častěji čelím otázkám, ke které zkouškové otázce se to, co zrovna vysvětluju, vztahuje.
Dřív jsem byla spíš dotazovaná, k jakému dalšímu ději v těle se to vztahuje, popř. jakou chorobu způsobí, když se to porouchá.

Myslím, že je na ně, mimojiné i doma, ale možná i společensky, vyvíjený větší tlak na výkon a kvalitní výsledek, který je ztotožňovaný se známkami v indexu. Nějak si neužívají studium jako takové, pořád hledí směrem k "Oku Mordoru" v podobě zkoušky z předmětu a ke státnicím (a to učím prváky a druháky!) a hlavně v podobě konce školy. Nadšeně se mnou diskutovat o Bechtěrevově chorobě u faraonů a jiných odbočkách jich chce čím dál míň. Ale diskutovat a ujišťovat se, že používají správné pojmy v souvislosti s hlavním tématem, jich chce řekla bych spíš víc. Spousta si jich pečlivě vypisuje nové pojmy a k nim za pomlčku definici a přijdou po přednášce se sešitem a ujišťují se, že definici mají zapsanou správně. Takže vlastně možná je to posun správným směrem? Těžko říct. Pro společnost možná jo. Pro ně samotné je to myslím spíš škoda - přijdou mi takoví dřív staří a dřív ztrácející širší rozhled, takový ten obrovský maturantský. Víc jich postupně rezignuje na vedlejší zájmy (i když zároveň ti, co vedlejší zájmy mají - malují, hrají na nástroje, sportují - jsou zřetelně ti, co nejrychleji chápou složitější věci a zároveň mívají nejlepší prospěch). Ale tak nějak pořád jsou fajn, jen trochu jinak. A možná otázka není, jak je přivádět k takovým způsobům motivace, které fungovaly na nás, ale jeslti se spíš nepřizpůsobit tomu, že je prostě teď už motivují jiné věci. Přestože pro mě je to neradostné, přeorientovat se na středoškolský styl :)

Zajímavé pro mě ale je, že se čím dál zřetelněji odlišují od studentů zahraničních. Což je samozřejmě směs z různých zemí a nejde je shrnout do jednoho typu, ale přesto nám z některých zemí převažují, takže na tyhle národnostní skupiny už možná něco shrnout jde. A právě u nich pozoruju nemizející zájem o takové pochopení obecnějších zákonitostí a nadšení z odboček k faraonům. Zato definice pojmů je zpravidla neberou. A teda taky žijou myslím bujnější studentský život, což ale může být dané čistě tím, že jsou z lépe situovaných rodin a nemjí finanční problémy, navíc ČR je pro ně většinou levná a nemusejí tu řešit nějaké přivýdělky. A jsou taky strašně fajn :)
 Rodinová 


Re: Nezájem žáků o učivo 

(4.1.2019 11:18:00)
Angreste, ucis na druhy nebo jinde?
 angrešt 


Re: Nezájem žáků o učivo 

(4.1.2019 11:24:50)
Jo, na druhý
 Rodinová 


Re: Nezájem žáků o učivo 

(4.1.2019 11:39:29)
pepi zamecniku:-)?
 angrešt 


Re: Nezájem žáků o učivo 

(4.1.2019 11:50:42)
No, kdysi dááávno mě zkoušel ~t~ Vidělas záznam představení Zvýrazněné medicíny? Je to na youtube a on tam hrál vážně výborně :D
Ty ho znáš?
 Rodinová 


Re: Nezájem žáků o učivo 

(4.1.2019 11:53:17)
Nevidela, kouknu, dik za tip. Verim, on je sasek~;)
Znam.
 Vítr z hor 


Re: Nezájem žáků o učivo 

(4.1.2019 11:35:11)
"Zajímavé pro mě ale je, že se čím dál zřetelněji odlišují od studentů zahraničních. Což je samozřejmě směs z různých zemí a nejde je shrnout do jednoho typu, ale přesto nám z některých zemí převažují, takže na tyhle národnostní skupiny už možná něco shrnout jde. A právě u nich pozoruju nemizející zájem o takové pochopení obecnějších zákonitostí a nadšení z odboček k faraonům."

Tohle pozoruju už dávno. Na základě mé vlastní zkušenosti je to asi částečně vrozené. Zřejmě je v některých zemích automotivace evolučně výhodná, zatímco u nás má nějaké vzdělání víceméně každý, rodina/systém ho dokope.
No a další achilovka je ve zdejším demotivujícím základním vzdělání. Snaha, aby to moje děti nevzdaly, mě stojí spoustu času, nervů a peněz. A je fakt, že faraoni nejspíš zahltí software studenta a zpomalí jeho postup k cíli, který je vyžadován a hodnocen. Tudíž se faraoni stali nežádoucí zátěží.
 angrešt 


Re: Nezájem žáků o učivo 

(4.1.2019 11:43:48)
Větře, "A je fakt, že faraoni nejspíš zahltí software studenta a zpomalí jeho postup k cíli, který je vyžadován a hodnocen. Tudíž se faraoni stali nežádoucí zátěží. " bych podepsala! :)

Ale teda první část Tvé hypotézy u mě nepasuje - k oněm výrazným zahraničním skupinám patří především Němci, severské země (myslím, že většinou jde o Švédy, ale trochu mi splývají, pokud nemají jméno finské, to pak odliším:)) a pak Irán a státy Arabského poloostrova (opět mám trochu problém je odlišit, pokud mi to přímo neřeknou, nebo pokud si toho nevšimnu v jejich záznamech). A v těchto zemích není vzdělání nedostupné (možná by se nad tím dalo diskutovat u dívek z arabských zemí, tam to možná měly komplikovanější, neposoudím)
 Vítr z hor 


Re: Nezájem žáků o učivo 

(4.1.2019 12:22:50)
Angrešt, máš pravdu. Je fakt, že se to vlastně týká jen těch zemí, kde jsem delší dobu pobývala, a které jsou hodně daleko. Ale tam to bylo vidět dost výrazně. Valila jsem oči nad tím, jak jsou některé děti motivované. Ovšem byla jsem se podívat i ve škole (bydlela jsem v učitelské rodině) a učitelé byli neskuteční nadšenci.

S Němci jsem studovala, ti byli celkem zvyklí makat přirozeně na čemkoliv a zajímat se do detailů. Kladli výrazný odpor všemu, co zavánělo demotivačním systémem a nedostatkem toaletního papíru ~k~. Nijak mě ale nenadchlo, když mě na opačném konci světa považovali za Němku ~:-D

Všichni Arabové a Íránci, které jsem kdy poznala, byli z vysoce vzdělaných rodin a pro vzdělání byli ochotni udělat strašně moc - ale je fakt, že (včetně těch Němců) to je jen vzorek z těch, kteří šli studovat do zahraničí. Pro ně bývá život/studium/léčba v ne jen tak ledajaké cizině dost prestižní záležitost.

Ve Francii jsem si všimla toho, že i když je systém celkem demotivační, některé rodiny do vzdělání dětí neuvěřitelně investovaly (soukromé doučování, i když to dítě zdánlivě nepotřebovalo, výrazné postrkování dětí směrem k Grandes Ecoles, snaha získat pro děti aspoň nějaký náskok před ostatními, stěhování se blíž ke kvalitním státním školám - aspoň v podobě garsonky, kam se rodina přihlásí k TP).

Ještě mě zaujali Rumuni - kdykoli jsem s nějakým studovala, vždycky byl nejlepší ze všech. Když jich bylo víc, obsadili horní příčky.

A vlastně ještě Indové - říkali mi, že ti nejlepší zůstávají studovat doma, jenže mají neskutečný převis zájemců o studium. Už si nepamatuju čísla, ale bylo to něco tak absurdního, jako třeba pár tisíc přihlášených na 1 přijatého. Takže když pak ta jejich nepřijatá béčka a céčka vyrazí k přijímačkám kamkoli do světa, je pro ně brnkačka porazit domorodé hvězdy.
 angrešt 


Re: Nezájem žáků o učivo 

(4.1.2019 13:25:18)
Větře, jo, třeba Latinoameričani jsou u nás jen vzácně, tam si netroufám nic zobecňovat :) Oproti třeba těm Němcům, kterých máme vyloženě podskupinku :)
Momentálně mám akorát jednu Brazilku a ta je teda super, motivovaná sama od sebe až na půdu, zajímá ji spousta souvislostí...a navrch mluví parádně česky :D
 Eudo 


Re: Nezájem žáků o učivo 

(4.1.2019 14:23:34)
Brazilci (a dalsi jihoamericani…), kteri studuji nekde v jine zemi, jsou obvykle z akademickych rodin, studijne uplne jinak motivovani.

Behem let jsem mela Chilany, lidi z El Salvadoru, Hondurasu a Brazilie. I druhou generaci. Rozdil byl celkem velky. Vsichni byli politicti utecenci, kterym Svedsko poskytlo asyl. Chilani + Brazilci v prevazny vetsine vyssi aktivni politicky cinna vrstva. Preneseno i na jejich deti, tady narozene. El Salvador a Honduras prevazne "gerila" - druh partyzanu, pochazejici z vrstev hlavne nejchudsi rolnicke vsrtvy, politicky zamereni prave proti. Castecne analfabeti, nezvykli na moznost studii. Urcita cast vyuzila moznosti vystudovat, vcetne dalsi generace, dalsi nezajem o studium,. chteli jen pracovat a v tom vychovavaji i svoje deti.
 Yuki 00,03,07 


Re: Nezájem žáků o učivo 

(4.1.2019 14:30:38)
taky mám zkušenost, i když zprostředkovanou od syna, že v latindké Americe když už někdo může studovat, pak to dělá pořádně, je to pak zájem rodiny, a on si ani nedovolí, ani v pubertě, dělat nějaký voloviny, jenže oni tam asi mnohem víc vidí význam studia a vzdělání, tady to tak jasný není, ani na majetku, ani na postavení rodiny
 darinaa 


Re: Nezájem žáků o učivo 

(4.1.2019 11:35:41)
Angrešte obávám se, že to co popisuješ je typický produkt českého školství. Co s tou definicí? Našprtat nazpaměť pro zkoušku. Jsme posledních 8 let v zahraničí a já stále bojuju s pocitem, že moje děti nic neumí, protože nesypou "uprostřed noci jako když bičem mrská..." ty definice, které mám v hlavě já. Prestižní škola. Ale ono je to jinak, oni ty děti učí myslet, ne si pamatovat kdejakou blbost. Dokážou s informacemi pracovat mnohem lépe než my, o komunikaci nemluvě. Vždycky se mi otevírá nůž v kapse, když tady vidím, že někdo dá do písemky nějakého Jardu z Horní Dolní jako významnou postavu českých dějin a přitom sám nedokáže k jakémukoliv tématu ze svého oboru napsat s nadhledem pár vět, nedejbože vlastní názor.
 angrešt 


Re: Nezájem žáků o učivo 

(4.1.2019 11:49:27)
Darinoo, což o to, definice je důležitá. Jenže je to to, čím je potřeba začít. Definovat na začátku jasně pojem, o němž se bavíme, aby nedoocházelo k nedorozumění během vsvětlování, jak to kolem tohoto pojmu všechno vlastně funguje. A definice je potom odrazový můstek k pochopení. Jenže ono to občas nějak běží naopak:) - dvě hodiny snahy, aby pochopili, a výsledkem je, že se přes průběžné jakž takž pochopení dopracují ke krasopisně zapsané definici několika výrazů, pokud možno s poznámkou "vztahuje se k ot. 23" :)
Ale tak ona to vážně možná není chyba, možná to tak je správně, já fakt nevím, nechci do toho moc podsouvat to, že "za nás" to fungovalo odlišně a že to nutně muselo být líp.
 darinaa 


Re: Nezájem žáků o učivo 

(4.1.2019 11:59:06)
Oni tu zkoušku udělat musí, to že si parcelujou učivo podle čísel otázek bych nezavrhovala. Je dobré mít systém. Důležité je věci chápat. Já jsem si z přednášek dobrých učitelů taky chtěla vždycky udělat co nejlepší zápis, potřebuju základ - definici a pak vše pochopit.. ukládací proces do paměti u mne bohužel ve škole nikdy nefungoval, až doma při samostudiu. Narazila jsem na to nedávno, téměř v 50ti letech.. začala jsem studovat místní jazyk a učitelce se nelíbilo, že si pořád něco zapisuju, že se mám věnovat tomu co ona říká, co v té hodině děláme. Že dělám víc činností najednou a tím se ochuzuju o část informací a možnost si vše zapamatovat. No prd, přestala jsem tam chodit. Neměla jsem nějak sílu jí vysvětlovat, že já si z té hodiny nepamatuju nic, možná 20%, že tam sbírám informace, se kterými budu teprve pracovat.
 Kudla2 


Re: Nezájem žáků o učivo 

(4.1.2019 12:00:22)
Darinoo,

no, a to dítě nemá možnost "tam přestat chodit", když mu styl výuky nevyhovuje.
 darinaa 


Re: Nezájem žáků o učivo 

(4.1.2019 12:02:55)
Nemá. Dítě, pokud není extra vyzrálé, si ani neuvědomuje, že ta chyba nemusí být na jeho příjimači, že...
 angrešt 


Re: Nezájem žáků o učivo 

(4.1.2019 12:30:27)
Darinoo, neříkám, že je to nutně špatně. Spíš, že dřív to nedělali v takové míře, když už, tak spíš parcelovali podle systémů (zkouškové otázky neodpovídají systémům, jsou úmyslně různě namíchané, aby to byl odrazový můstek k hovoru, ale pak se dalo dostávat mnoha různými směry). Jen je to prostě takové - no, strašně stredoškolské :) Jak otázky k maturitě. Co se vytáhne, o tom se pak bude mluvit. Strašně tíhnou k nepropojenosti, odděleným jednotkám vědění.
Já bych si představovala na VŠ naopak sklon k syntéze, ty spousty rozdrobených poznatků propojovat do celků, vidět, že to, že se na ZŠ a SŠ něco jmenovalo Chemie, Biologie... je jen pomůcka kvůli dočasné schematizaci, ale jako dospělí by měli vidět, že je to jedna velikánská množina, z níž někdy něco je víc chemické, víc biologické či víc společenskovědní, ale nejsou mezi tím žádné přepážky. Natož dělat přepážky mezi "chemickou strukturu DNA" a "stavbu chromozomů"...
Bohužel tohle je to, co se setkává s čím dál menší odezvou, přímo naopak, ze zpětné vazby (studenti píšou anonymně do systému fakultní ankety) víme, že by chtěli pokud možno co největší příklon k té rozkouskovanosti a jasně odděleným tématům.
No a zahraniční studenti to (obecně, samozřejmě ne všichni) chtějí přesně naopak ~t~
 Myšutka* 


Re: Nezájem žáků o učivo 

(4.1.2019 12:35:40)
No, to je přesně i můj problém. Když chci v matematice místo suchého "vypočítej" zadat něco na bázi slovní úlohy a propojit matematiku s odborným předmětem, tak obvykle tvrdě narazím na nezájem a nechuť použít znalosti odjinud. Přitom vím, že ty odborné pojmy znají a neměl by to být problém, ale zapojí se tak dva - tři studenti ze třiceti. Zbytek chce mechanicky spočítat pár úloh a jít domů.
 darinaa 


Re: Nezájem žáků o učivo 

(4.1.2019 12:38:42)
Mě kdysi při zkoušce jeden profesor pochválil, že mám výjímečné analytické a syntetické myšlení, zkoušel mě tak nějak napříč učivem a dobře jsem se chytala. A pak jsem přišla na koleje a moje spolužačka, která si tam v době mé zkoušky psala přípravu, se tam rozčilovala, že jsem dostala jedničku jen proto, že jsem hezká. ~t~
 angrešt 


Re: Nezájem žáků o učivo 

(4.1.2019 12:52:42)
~t~
 Eudo 


Re: Nezájem žáků o učivo 

(4.1.2019 12:01:51)
"oni ty děti učí myslet, ne si pamatovat kdejakou blbost."

Prave.
Proto mezinarodni porovnavani znalosti a urovne skoly na zaklade stejnych testu je hodne mimo. U nas se ve skolach uci prave tim zpusobem - myslet a porovnavat. Coz je dost slozity "znamkovat" a posuzovat. Samozrejme to kazdymu nevyhovuje a na okoli to pusobi, ze nic neumi. Ono je jednodussi se neco naucit, jako kdyz bicem mrska a plivat to po urcity obdobi, nez to zapomenes. Ovsem to mysleni ti zustava.


Svedi filmovali a porovnavali zdejsi vyuku s vyukou v Korei/Cine, kde deti biflujou nasobilku/slovicka atd atd. Bylo to hodne zajimavy - zdejsi ucitele i zaci byli "sokovani" hromadnym odrikvanim nasobilky/anglickych slovicek. Tamejsi opet, ze tohle tady vubec nefungovalo.
 Kudla2 


Re: Nezájem žáků o učivo 

(4.1.2019 12:12:17)
Eudo,

ale abys mohla myslet a porovnávat, tak přece musíš mít nějaký ty základní znalosti nějak naučený (netvrdím, že nutně biflováním, ale někde v tý hlavě být musej), abys měla vůbec CO porovnávat.

A myslím, že toto by kladlo daleko větší nároky na ty učitele, protože by museli vyhodnocovat daleko širší záběr ("1212- Zlatá bula sicilská" je snadný ohodnotit a případně oznámkovat, protože když napíšeš "1215", tak už je to nesprávná odpověď. Taky když se někdo bifluje tyhle útržkovitý znalosti, tak ho nerozptyluje, že by o tom měl hodně různejch informací a měl by problém vyplivnout přesný datum, protože o tom neví nic jinýho, než nazpaměť ten název a to datum.

Ale co kdyby ten žák přečet o tomhle období několik knížek a měl by těch informací spoustu, takže by byl schopen vyložit souvislosti, akorát by si nepamatoval to datum přesně na rok (ale trefoval by se s přesností +- 5 let)? V našem systému a u písemky typu a), b) c) by s tím možná pohořel, takže zkoušku by neudělal, ale znalosti by měl mnohem hlubší než ten, kdo by sice zaškrtnul správně za a), ale neměl by ánunk o nějakejch souvislostech?
 Eudo 


Re: Nezájem žáků o učivo 

(4.1.2019 12:58:39)
" kladlo daleko větší nároky na ty učitele, protože by museli vyhodnocovat daleko širší zábě"

No, prave, ze to klade daleko vyssi naroky na ucitele.

Ono je daleko jednodussi rozdavat pisemky na urcitou probranou latku, kde odskrtavas spravnou odpoved dle sablony. Jak pro ucitele, tak pro zaka - kazdej vi, co se ocekava a co tm ma byt zapsno. (takovy pisemky i tady existujou, ze jo, ale vysledna znamka neni vysledkem souctu znamek z pisemek, ale HLAVNE z toho, jak se to dite "sporada" s latkou - napr. najde si podklady - z urciteho mnozstvi ucitelem predlozeneho, vybere "dulezitosti", spoji, prednese, prodiskutuje… atd.


Treba nase celonarodni zkousky (3., 6. a 9. tr., posleze gymnazium) ze 4 predmetu - svedstina, anglkictina, matematika a jeden z dalsich, ktery je urcen Sklskymi urady (biologie/chemie/fyzika/histori) jsou "komponovany" stejnym zpusobem. Ze svedstiny nejsou zadne otazky "pravidla gramatiky", ale zak musi precist kus textu a na zaklade toho textu pracovat s otazkou. Na to mame facit pro ucitele, jakym zpusobem posuzovat. Byva tam jeden ukol, kdy mas zakrizkovat synonym nejakeho slova v textu - a to ne na zaklade nabiflovani, ale jak z teztu vyplyva vyznam. Vsech ostatnich 15 zadani jsou otazky, kde musis logicky uvazovat, co z textu vyplyva - "presnou odpoved" tam nenajdes. Tezky vysvetlit. Odpovedi se pochopitelne lisej, ale ve facitu jsou rozbory, k cemu ucitel ma prihlednou a podle ceho dat pocet bodu. Ne znamku. Znamku posleze ze vsechy dilu vcetne slovniho, kdy 2 nahodne vybrani zaci maji za ukol diskutovat dany poslechnuty text.

Ty zkousky jsou stejne pro vsechny - Svedy i cizince.
Vsichni zaci poslouchaji, 2 si to pripravi mimo tridu a diskutuji, pak cela skupina a posleze davaji otazky. Ja nechala zaky posuzovat a psat na listek se jmenem, ktery mi posleze predali, co si mysli o "projevu a diskuzi" - na vyslednem bodovani jsme se vetsinou shodli.
 Kudla2 


Re: Nezájem žáků o učivo 

(4.1.2019 12:03:54)
Já se zeptám úplně kacířsky:

co by se stalo, pokud bychom nechali čistě na tom dítěti, jestli se chce vzdělávat nebo ne a jak?

(Tj. že by se nepsaly žádný písemky a nezkoušelo by se)?

Myslíte, že by výsledek byl spíš dobrej (protože by jako dneska nebyli motivovaní hlavně tím "napsat písemku dobře na známku"), nebo katastrofa (protože by ztratili i tuto poslední motivaci)?
 Rose,2růžičky,1kvítek-01,07,12 


Re: Nezájem žáků o učivo 

(4.1.2019 12:08:43)
vážně je písemka (zkoušení) pro žáka motivací? já to vždycky považovala za způsob jak zjistit, na jaké úrovni jsou jeho vědomosti... neměla by písemka být prostě zpětnou vazbou pro učitele, jak dalece se mu podařilo žákovi látku přiblížit?
 Ropucha + 2 


Re: Nezájem žáků o učivo 

(4.1.2019 12:15:04)
Rose, ideálně ano.
Ale v praxi podle mého pozorování drtivá většina dětí funguje právě tak, že se učí jen kvůli známkám z písemek. A to už od dob mého mládí
Mám zkušenost s německým školstvím a tam si české děti pochvalují, že se průběžně netestuje, v klidu se soustředí na výuku a testuje se až na konci delšího obdobi, podobně jako u nás na VŠ. Prý je to méně stresující.
 Kudla2 


Re: Nezájem žáků o učivo 

(4.1.2019 12:18:32)
Myslím ,že u nás panuje obava (nevím, nakolik oprávněná), že kdyby se nezkoušelo průběžně, tak by se žáci na to jednak vykašlali, jednak by se nenaučili učit.
 Ropucha + 2 


Re: Nezájem žáků o učivo 

(4.1.2019 12:28:42)
Kudlo, ano, je to takové neustálé udržování tempa, navíc průběžnou klasifikaci (tudíž průběžnou kontrolu znalostí) vyžaduje i inspekce, to si učitel nevymýšlí sám, to je daný systém.
 darinaa 


Re: Nezájem žáků o učivo 

(4.1.2019 12:16:25)
Písemka je motivací, protože závěrečné vysvědčení je motivací a tudíž průběžný výsledek je taky motivací. Tak to funguje. Učitelka to nedělá pro zpětnou vazbu, ale pro číslo k výpočtu průměru. Nebo jsi snad někdy v Česku zažila, že by se hodnotilo pozitivně, že se v průběhu pololetí žák posunul z úrovně 3 na úroveň 1 a na pololetí tudíž dostal 1?
 Kudla2 


Re: Nezájem žáků o učivo 

(4.1.2019 12:17:17)
Rose,

samozřejmě že je motivací, protože mi ukaž učitele, kterej by čtyřku žáka bral jako SVOJE selhání, nikoli selhání toho žáka (a je otázka, jestli by to bylo správně).

Mně na jednu stranu přijde blbý vůbec něco takovýho brát jako "selhání", ale na druhou stranu, když naše děti z něčeho přinesou kouli nebo čtverec, tak apelujeme NA NĚ, aby se učili, případně prskáme, že se na to vykašlali. Ani by mě nenapadlo nastoupit na učitele, že to tedy dostatečně nevyložil, ale zase na druhou stranu by se mi líbilo, kdyby to ten učitel trošičku (ne absolutně) zohledňoval tak, jak říkáš - tj. Vopička dostal pětku, tak ne "Vopička je lajdák a nazdar", ale "Vopička je sice lajdák, ale je chytrej, a tu čtyřku neměl jen on, ale i čtyři další, kteří normálně docela chápou, nemoh jsem něco udělat blbě i já, že to nepochopili?"
 Rose,2růžičky,1kvítek-01,07,12 


Re: Nezájem žáků o učivo 

(4.1.2019 12:41:51)
no nevím, jak špatnou známku u jinak dobrého žáka vnímá učitel, ale já u svých dětí jdu právě po těch špatných známkách, vždycky se pak ptám proč a z čeho konkrétně a zajímá mě, jestli už látku pochopily nebo jestli to chtějí probrat - někdy se ukáže že za tím byla pouhá lenost, někdy prostě zapomněly pojmy nebo tak, občas je to fakt neznalost a pak se na to podíváme spolu... někdy taky třeba vím, že ta horší známka je vlastně v pořádku, neb jde o předmět, ke kterému dítě nemá buňky a naučit se ho je nad jeho síly (například příroďák u starší dcery, kdy období "poznávaček" bylo období horších známek, celkovou známku pak vylepšilo zase období učiva, které se naučit dokázala) nebo to neberu jako důležité (třeba technika administrativy, kdy jsem viděla, že psaní na stroji prostě pro mou dys dcerunku není zrovna snadná disciplína, ale věnuje se jí a i přes svou nechuť prostě trénuje a snaží se)
 darinaa 


Re: Nezájem žáků o učivo 

(4.1.2019 12:12:42)
Kudlo, to, že někde nejdou po memorování dat a definic neznamená, že se nezkouší, nepíšou písemky...píšou se eseje, odevzdávají různé projekty, ty děti tady vlastně pracují mnohem více, protože vypotit na něco názor nebo porovnání tě stojí mnohem více času a přemýšlení, než se něco slepě naučit nazpaměť. A vysvědčení tady fakt nikoho nezajímá, je to jen mail pro rodiče, velmi podrobný, velmi vypovídající, přitom pro dítě nepředstavuje žádnou hnací sílu a žádný stres. A hlavně žádné porovnávání mezi sebou a takovou tu segregaci, jejda to je trojkař, tak ten je úplně marný. (A pak na srazu ze základky po 20ti letech Anička s červeným diplomem nemůže pobrat, jaktože Lojza, který málem propadl, má prosperující firmu .. narozdíl od ní)
 Myšutka* 


Re: Nezájem žáků o učivo 

(4.1.2019 12:23:02)
Darino, on není ideální ani jeden extrém. Je špatné chtít po žácích nebo studentech pouze tupé biflování a současně je potřeba, aby jim v hlavinkách uvízla i nějaká fakta nebo údaje.
Nedávno komentoval jeden mých kolegů (tzv. "odborník z praxe" - člověk, vlastnící a řídící velkou firmu, který ze zájmu vede nepovinný předmět) své studenty. A dělil je na tři kategorie - "roboty", "filozofy" a "produktivní lidi". Roboti jsou ti, co umí jenom papouškovat, filozofové ti, co nemají v hlavě fakta a neustále něco dohledávají a tím ztrácí hromady času a produktivní jsou ti, co nad prací přemýšlí a současně nemusí neustále přerušovat práci...


Jinak onen pověstný "propadlík - milionář" kontra "chudý-blbý jedničkář" je už dost ohraný. Je zajímavé, že v mém okolí propadlíci dělají dělnické profese, nebo jsou na podpoře, jedničkáři skončili v nejhorším někde v kanceláři a nejlíp se vyšvihli ti ze zlatého středu. Ale možná mám nezvyklé okolí.
 darinaa 


Re: Nezájem žáků o učivo 

(4.1.2019 12:36:00)
V mém okruhu dopadly nejhůře holky středoškolačky, ty dělají různé podřadné, nezajímavé, v lepším kancelářské práce. Vyloženě dělnickou profesi ve formě robota u pásu, dělá jeden spolužák a i ten si slušně vydělá. Já naopak u spolužáků s horšími školními výsledky vidím výraznější posun k úspěchu ve srovnání se studovanými, u kterých se ten úspěch tak nějak očekával.
 angrešt 


Re: Nezájem žáků o učivo 

(4.1.2019 12:41:56)
Myšutko, to je zajímavý dělení, něco na tom je :)
 Cimbur 


Re: Nezájem žáků o učivo 

(4.1.2019 13:36:44)
Já třeba vidím u vlastních dětí malý zájem o věc jako takovou. Třeba málo čtou. Abych je úplně nepomluvila, třeba včera večer si se mnou pustily v posteli hodinový dokument o muži z ledovce, dokumenty sjíždějí často, třeba Černobyl a tak.
Včera jim říkám: Holky, o víkendu bude sčítání ptáků, vytiskla jsem archy, budeme sčítat. A ony: Jů, a co za to dostaneme? Peníze? Je to soutěž? Bude výhra? Moje vysvětlení, že potěšením nám bude sčítání samotné a pocit, že se podílíme na vědeckém výzkumu, přijaly s rozpaky.
 Yuki 00,03,07 


Re: Nezájem žáků o učivo 

(4.1.2019 14:17:26)
Cimbur, oni pořád dělají všechno jen pro něco, mít radostz práce, poznání, dobrý pocit, to neznají

asi je to i chyba školy, ale když to nefunguje doma, jak to zařídit v té škole, je to vůbec?~o~
 Yuki 00,03,07 


Re: Nezájem žáků o učivo 

(4.1.2019 14:17:54)
smajlík je tam sice omylem, ale nakonec... proč ne
 Alena 


Re: Nezájem žáků o učivo 

(4.1.2019 15:11:43)
"oni pořád dělají všechno jen pro něco, mít radostz práce, poznání, dobrý pocit, to neznají"
Mne tohle prijde tak "vekovite" nadrazene, proste to generacne opakujici se vzdychani, jak je ta dnesni mladez spatna :)
Moje zkusenost je, ze s nicim cele detstvi nebojujeme tak, jako s neustalym soutezenim (deti to nesnasi), do ktereho nas neustale tlaci detske a vzdelavaci instituce. Pokud jsem dala kluky do tridy alternativne "nesoutezive", tak aspon v druzine meli neustale pocit, ze za zavazani tkanicky je dobre pridelit bonbon. Neustale odmenovani, vyuzivani kazdeho svatku k nejakym nadilkam, navykani na odmenu - to opravdu neni prace rodin, ale ustavu.
Nevim, kde by mela vznikat v dnesnim skolnim systemu radost z prace nebo poznani. Klasicka skola a jeji napln mi pripada tak mimo realny svet, jak snad jeste nikdy. Pokud dite neco zajima, tak si to zjisti jinde (a mnohem drive), ve svem tempu a objemu a v mnohem lepsim havu, pokud tema dite nezajima, tak system prace s knihou a sesitem a vypisovanim poznamek ho asi neuhrane a na viru neobrati. Deti ktere jsou z prvniho stupne zvykle, delat veci po svem a "objevovat", jsou vetsinou takove prace schopne i pozdeji (i kdyz puberta je zmrtvujici pro kazdeho), deti, ktere se prvnim stupnem pro vyplnovali jsou vetsinou uz otravene prilis.
 Cimbur 


Re: Nezájem žáků o učivo 

(4.1.2019 15:14:58)
Přesně, navykání na odměnu, pořád, od jesliček nějaké odměny, hromady levné čokolády o Mikuláše, soutěže na školkách a školách v přírodě, všechno za odměny.
Nechápou, že odměnou může být činnost samotná. No, je to i moje chyba, i já jim poskytuju moc hojnosti a furt je něčím odměňuju.
 Majákova 


Re: Nezájem žáků o učivo 

(4.1.2019 15:27:00)
Aleno, Cimbur, je to tak. Děti jsou takto vycvičovány jak zvířátka v cirkusu. Kladná motivace odměnou...trochu kontraproduktivní. Nemohou pochopit, že cesta je cíl. Vidím to i u svých dětí.
 angrešt 


Re: Nezájem žáků o učivo 

(4.1.2019 15:26:52)
Aleno, jo, odměny za každej prd mě taky otravujou :( Ale v tomhle vedla MŠ, škola se zatím chová benigně:)

Syn je teda naštěstí ve skvělé škole, nijak alternativní, jenom prostě malinké :) 10 dětí ve třídě, na celé škole celkem asi 40 dětí, částeně fungují jako malotřídka. Takže se nemusí provyplňovávat, mají docela školu hrou, málem víc než doma:) (já si netroufla sama s dětmi lít olovo a pančelka do toho s nima šla:) ). Ale to je jen klika vyplývající z bydliště, když vidím, jak se s vyplňováním pracovních sešitů den co den pere můj stejně starý synovec na veliké pražské škole... :(
 Yuki 00,03,07 


Re: Nezájem žáků o učivo 

(4.1.2019 15:36:04)
Aleno, tak to nevidím, moji kluci, aspoň teda ti starší, se pořád snaží dělat něco navíc, co nemusí, ale baví je to, mají radost, poznávání, ale jsou s tímto vztahem k vědění a poznávání v menšině
 Yuki 00,03,07 


Re: Nezájem žáků o učivo 

(4.1.2019 15:38:57)
myslím že ten vztah k poznání nesouvisí s věkem, ani můj pohled na to, jenom konstatuju, že fungujou na odměnách, s tím bohužel nejde nesouhlasit, pokud za sebou mají obyčejnou školku
 Eudo 


Re: Nezájem žáků o učivo 

(4.1.2019 15:41:26)
Odmeny - to jsou prec i i znamky za cokoli, co dite produkuje.

Mne neni tak nak jasny, proc "za vysvedceni" darek? U nas v rodine se to nikdy nevedlo, ani v me puvodni. Nak mame v krvi hledat znalosti, i kdyz nic za to.
 Yuki 00,03,07 


Re: Nezájem žáků o učivo 

(4.1.2019 16:06:55)
u nás se za vysvědčení dárek dává, ale bez ohledu na to, jaký to vysvědčení je, ono to totiž není za to vysvědčení, ale za to, že se celý rok snažili, takový prémie na konci roku
Za soutěž, i když celostátní kolo, čokoládu, proč ne?
není to nic velkýho, není to za jakoukoliv blbost, ale je to všimnutí si nějaké aktivity navíc
a přitom klukům pořád zůstává nadšení

myslím, že pochvala a ocenění doma je v pořádku, ale blbě je učení se pro známku
 Alena 


Re: Nezájem žáků o učivo 

(4.1.2019 15:41:03)
Tak pokud vztah ke skolskemu vzdelavani je u pubertaku vetsinove negativni a nesala z nich nadseni pro vec (my jsme holt museli, neverim, ze jsme byli nadsenejsi), nehledala bych poruchu na strane mladeze. Bud jsou blbe nase ocekavani nebo provedeni.
 Eudo 


Re: Nezájem žáků o učivo 

(4.1.2019 15:42:58)
"my jsme holt museli, neverim, ze jsme byli nadsenejsi"

nojo, ale co ten "mus" vznitilo? PROC jsme museli?
 Alena 


Re: Nezájem žáků o učivo 

(4.1.2019 15:51:06)
"nojo, ale co ten "mus" vznitilo? PROC jsme museli?" to myslis vazne? Protoze by se na nas rvalo, nekoho doma za spatne vysledky rezali, protoze rodic se bal poustet do krizku se skolou ("radsi neprovokuj"), protoze se nespravedlnost neresila, protoze deti nemely moc zastani, protoze nedostat se na vejsku znamena dva roky vojny, protoze neplneni a odboj znamena spatny posudek...
 Majákova 


Re: Nezájem žáků o učivo 

(4.1.2019 15:47:45)
Mým dětem se ve škole taky myslím docela líbí. Zpruzeně nevypadají. Co nesnáší, je ranní vstávání, to se samozřejmě promítne do vztahu ke škole, protože to zatím berou tak, že vstávat musí kvůli škole. Ze školy pak ale přicházejí spokojení, ani neremcají, že je něco nebaví, ani si nestěžují na učitele, nebo spolužáky. Mladší syn (1.stupeň) rád vypráví, co jim paní učitelka povídala. Byla jsem docela překvapená, když mi loni vykládal cosi o druhé světové, že si dost zapamatoval ze školy (2.třída...bylo to v souvislosti s nějakým výročím). Dcera má taky naukové předměty ráda (2.stupeň), pořád tak nějak ještě spíš naplňují její přirozenou zvědavost a zájem, než prudí. A není to ani žádnými spešl výukovými metodami a formami, jedou klasicky převážně frontálkou.
 Majákova 


Re: Nezájem žáků o učivo 

(4.1.2019 16:08:08)
Dnes v sedmičce debata, která byla blízká tady té naší diskuzi. Bavili jsme se o tom, kolik člověk informací udrží v trvalé paměti během života. Někde jsem vyčetla, že snad jen 5% toho, s čím se v životě setkají. Děti se hned logicky zeptaly, tak proč se to všechno ve škole učí, když se to stejně nedá zapamatovat :-) Bavili jsme se o systému výuky dějepisu na českých školách, že se vše vlastně učí 3x, někdo i 4x (stejné učivo na 1. st., stejné na 2., stejné na 3. a někdy to samé i na VŠ). Také tomuto cyklení moc nerozumím. Nechápaly, proč zase mluvíme o knížeti Václavovi, když už o něm mluvili ve Vlastivědě.

Mně osobně dost vadí, že se děti už na 1.st. musí učit velký objem učiva v naukových předmětech nazpaměť (myslím vlastivědu a přírodovědu). Přijde mi to jako naprostá zbytečnost a možná i důvod, proč se dětí zprudí školou tak brzy. Loni jsem litovala dceru, která se musela podrobně učit ve vlastivědě všechny naše kraje s veškerými městy, průmyslem, zeměpisem. Vůbec jsem nechápala k čemu? Takto zpaměti vyjmenovávat závody? Proč? Ještě bych to pochopila v souvislosti s mapou, něco tam ukázat, ale toto je naprostá zhovadilost. Letos podrobné charakteristiky homo habilis, homo erectus...nechápu, že není zpruzená, narozdíl ode mě. Ve vlastivědě berou děti české dějiny ve stejném a často i větším faktografickém rozsahu, než s nimi beru já na 2. stupni v dějáku. Nerozumí tomu, proč přeskakuji nějakého Spytihněva, nebo Vratislava, předtím se ho "měli" učit. Nechápu to.
Mně osobně by se líbila výuka českých dějin na 1.stupni jen formou četby, práce s ukázkymi, lit.texty (nějaké pověsti, zápisy z kronik atd.), aby je to zároveň nalákalo třeba k četbě, povídat si o tom, rozvíjet komunikační schopnosti a myšlení, formulování myšlenek, názorů. Takto nějak to probíhalo u syna, bylo to fajn, bavilo ho to a hodně si pamatoval. Dcera už na 1. vyfasovala kopii zápisu ve Wordu, aby stihli objemově co nejvíce (někdy i ve formátu A4 - 1.stupeň!) Smysl mi dodnes zcela uniká. Vše je o lidech.
 Yuki 00,03,07 


Re: Nezájem žáků o učivo 

(4.1.2019 16:18:26)
jj, syn je v 6. třídě, absolutně nechápu, proč má znát 4 říše (nebo co to je) Mezopotámie, přitom neměl tušení, kde to bylo, k tomu naprosto neskutečný zápis v sešitě, dlouhý, v odrážkách, bez souvislosti, třeba odrážka Vhodné klimatické podmínky, naučil se to zpaměti, takže když jsem se ho zeptala, co ví o Mezopotámii, řekl: vhodné klimatické podmínky, obilí, datle, fíky... nebo co, ale tímto způsobem
stálo mě několik hodin, než jsme zápis přepsali, naučili se spolu všechny ty 4 už nevím co, a oni pak psali písemku na Egypt, který probírali před Mezopotámií. motivace k další práci pro mě minusová, pro něho asi ještě slabší
 HelenaPa 


Re: Nezájem žáků o učivo 

(4.1.2019 16:26:57)
Majáková, naprosto souhlasím. Naukové předměty na 1. stupni (a myslím, že z větší části i na 2.) by měly být spíš o přitažení zájmu k oboru. Různé pokusy, exkurze, zajímavosti, čtení. Ve vlastivědě (spolu s pracákem) zkusit vyrobit vrš, upéct placky, zamyslet se nad způsoboem života v dané době - jak třeba vypadal jeden den v roce 1750 pro lidi z různých společenských vrstev, co tou dobou lidé jedli, jak se oblékali, klidně spojit s hudebkou - jaká hudba je z té doby.

Když syn v 5. třídě donesl domů písemku z vlastivědy, tak jsem nevěřila vlastním očím. "Jaké byly požadavky stávkujících Pražanů v roce 1848 a čeho nakonec dosáhli?"
To jako v 5. třídě? Fakt? A proč? Vždyť se to znovu podrobně bere někdy v 8. třídě, tuším.

Když vezmu učebnici přírodopisu pro 2. stupeň, tak zjiŠťuju, že je tak nacpaná zbytečnými informacemi, že jsem ji žákům ani nerozdala. Jako opravdu je někdo přesvědčen o tom, že mezi základní učivo patří vědět, že žahavci mají rozptýlenou nervovou soustavu, kroužkovci žebříčkovitou atd? Kdo bude chtít, může to dostudovat na střední (nebo sám).
V přírodopise by měli umět chápat vazby a souvislosti. Co se stane, když v přírodě změníme tohle? Jaké budou následky? Jak se chovat ohleduplně k přírodě? Co žije u nás na zahradě a v lese? Většina dětí pozná lemura, ale bohužel málokdo viděl (pozná) kuňku. Místo sezení ve třídě vypadnout do přírody a zkoumat, osahávat, čichat, ochutnat, co se dá.
 Okolík 


Re: Nezájem žáků o učivo 

(4.1.2019 17:12:47)
Heleno, já tedy jistou souvislost mezi typy nervových soustav vidím, synovi na nižším gymplu jejich učitelka na tom vysvětlila jak se vyvinul lidský mozek. Úplně jiný přístup než jsem s izolovanými pojmy na zš zažila já.
Dal bych chtěla vidět, jak školní třída v přírodě pozoruje volně žijící živočichy a také jak by to realizovaly školy v centrech měst.
A úplně nejvíce mě v diskusi zaujala zmínka o spoustě nových předmětů. Já tedy u dětí zažila jediný nový předmět a to ivt, jinak jen takové předměty co jsme měli na ZŠ i my.
 Majákova 


Re: Nezájem žáků o učivo 

(4.1.2019 17:18:59)
Nové předměty jsou. Jsou to různé formy práce s počítačem, není to už jen klasické IVTéčko. Přibyly základy administrativy, mediální výchova, osobnostní výchova, máme i více druhů "výtvarek" (užitá, design...), výchova ke zdraví...
 Okolík 


Re: Nezájem žáků o učivo 

(4.1.2019 17:21:06)
Neříkám, že nové předměty nejsou. Říkám, ze na školách mých dětí se to nevyskytuje. S výjimkou ivt.
 Majákova 


Re: Nezájem žáků o učivo 

(4.1.2019 17:26:12)
Okolíku, to buď ráda. Já z těch výchov už trochu mřu. Ne kvůli výchovám jako takovým. Pokud je učí člověk, který ví, jak na to, tak jsou bezesporu přínosem. Bohužel v praxi ty výchovy učí neaprobovaní učitelé jen jako výplň úvazku. Často je to v takových případech ztráta času na úkor hlavních předmětů.
 Okolík 


Re: Nezájem žáků o učivo 

(4.1.2019 17:30:25)
No, ale to je snad věc vedení školy. Nemuseli to zavádět jako samostatný předmět.
 Yuki 00,03,07 


Re: Nezájem žáků o učivo 

(4.1.2019 17:44:31)
okolíku, některý musí být, výchova ke zdraví určitě, myslím, že i etická, ano, dá se spojit s občankou, ale pak je to paskvil ještě větší, no a nakonec i takový pracovky, na škole není nikdo, kdo by je měl jako aprobaci, nikdo, kdo by je chtěl učit, ale učit se musí, je to o hledání menšího zla, ne o tom, jak je učit líp, ale jak přežít něco, co je z donucení
 Okolík 


Re: Nezájem žáků o učivo 

(4.1.2019 17:48:53)
Yuki, nemusí. Vše zmiňované může být zařazeno do jiných předmětů. Vychova ke zdravi do tv či přírodopisu.
Pracovky mohou být v podobě labor.prací nebo již zmíněné ivt. Nemusí to být standardně dílny, šití, pozemky, vaření jako za nás.
Kdyby to "muselo být", tak by to přece měly všechny školy stejně.
 Yuki 00,03,07 


Re: Nezájem žáků o učivo 

(4.1.2019 17:55:07)
okolíku, proti výchově ke zdraví jsem byla, chtěla jsem ji do toho přírodopisu, prý to nejde, říkala zástupkyně
 Okolík 


Re: Nezájem žáků o učivo 

(4.1.2019 17:56:35)
Asi jde, když na jiných školách to jako samostatný předmět není.
 Yuki 00,03,07 


Re: Nezájem žáků o učivo 

(4.1.2019 18:00:38)
dík za info, zkusím to zjistit a prosadit změnu 😁
 Rozállie 


Re: Nezájem žáků o učivo 

(4.1.2019 17:55:48)
"na škole není nikdo, kdo by je měl jako aprobaci, nikdo, kdo by je chtěl učit, ale učit se musí, je to o hledání menšího zla, ne o tom, jak je učit líp, ale jak přežít něco, co je z donucení"

Ano, takhle to bohužel vypadá na většině škol. Jak mají v tomhle děti najít něco motivujícího? I pro ně je to "jak přežít".
 HelenaPa 


Re: Nezájem žáků o učivo 

(4.1.2019 17:23:28)
Ano, je tam souvislost. Ale je opravdu potřeba, aby zrovna tuhle znal každý žák základní školy? Nemyslím si.

Volně žijící živočichy běžně pozorujeme. Toho hmyzu a ptáků, co máme na školní zahradě... Co se všechno najde v místním čůrku tekoucím kolem silnice. Není nutné hned chodit do lesa. Když budu chtít jít se žáky v hodině do lesa, tak tam dojdeme a hned se zase otočíme, abychom to do zvonění stihli. Ale samozřejmě se dá dělat celodenní exkurze, kde se toho pak dá podnikat mnohem víc.
 Okolík 


Re: Nezájem žáků o učivo 

(4.1.2019 17:28:07)
Heleno a viděla jsi někdy centrum města? Jako jo, děti taky chodily do parku, aspoň pozorovat rostliny, které jim nikam neprchly, občas nějaká exkurse byla. Taky chovali nějaký potvory ve škole, měli celkem zažranýho přírodozpytce.
 HelenaPa 


Re: Nezájem žáků o učivo 

(4.1.2019 17:54:13)
Okolíku, jistě, že viděla. A proto taky vím, že VĚTŠINOU, pokud se chce, tak leccos jde. Taky jsem si dřív myslela, že když škola nemá za plotem les, tak to prakticky nejde.
 Majákova 


Re: Nezájem žáků o učivo 

(4.1.2019 17:32:05)
Heleno, já na gymplu milovala biologii. Měli jsme takového starého pána (za komančů ve fabrice, nesměl učit kvůli náboženskému vyznání)a pak přišel na gympl a působil tam jako úkaz...jako z první republiky. S ním jsme za pěkného počasí chodili pořád ven a prohlíželi a probírali, leželi v trávě...paráda. Hrozně ráda na to vzpomínám, hodně si toho pamatuji...bojínek a srha...jo jo :-) Tento starý pán dokonce ještě žije, má hrubo přes devadesát. Dokonce ho potkávám, přistěhovala jsem se do jeho vsi a bydlím kousek od něj. Taková nostalgie mě vždycky jímá, když ho potkám, jak jede s dvoukolákem se senem :-)
 Rozállie 


Re: Nezájem žáků o učivo 

(4.1.2019 16:24:02)
Jo, ten tlak na výsledek je děsivý. Osobně jsem jako dítě a student považovala školu za hrůzu největší ~t~ , ale byl to slabý odvar toho, co čekalo moje děti. Neustálé strašení špatnou známkou, později doslova vyvolávání paniky, že nezvládnou maturitu ... Normálně horor. Podotýkám, že mám dětí šest, chodí nebo chodily do různých škol, a všude stejné.
Při těch maturitách jsem nevěděla, jestli se smát nebo brečet, protože nám nikdo takhle nevyhrožoval a měli jsme opravdu náročnější maturu, než dnešní studenti.

Na VŠ je to na pováženou, dá se to přičíst setrvačnosti studentů, jako by je nenapadlo přepnout do modu - učím se, protože mě to zajímá?

Ale na ZŠ tu nudu naprosto chápu, vždyť to jsou tak neuvěřitelně nezáživné věci, z drtivé většiny na pohled neatraktivní a ještě podávané tááák nudně... To prostě v průměru jeden zajímavý učitel na školu nezachrání ~n~

Čekáme, že si děti samy v sobě vybudují nadšení k učení nezajímavých věcí a ještě jim při tom hážeme klacky pod nohy např. v podobě hodnocení, místo abychom v nich to nadšení vzbuzovali. Za těch několik let už mají logicky vybudovaný negativní vztah k "učení", vy se jim divíte?

Zakladatelka snad promine, vzhledem k nedávné diskuzi o náročných přijímačkách si tipnu, že největší zádrhel bude kromě neovlivnitelného obsahu učiva i ve způsobu výuky ... Ale namotivovat puberťáky je fakt náročné, o tom žádná ~;((
 Yuki 00,03,07 


Re: Nezájem žáků o učivo 

(4.1.2019 16:39:26)
způsob výuky souvisí s náročnosti přijímaček, proč mají probírat alergický výrazy, goniometrii a soustavy rovnic, když nic z toho není v přijímačkách, zato je v nich obyčejná logika, na kterou není v hodinách čas,
Syn pořád už asi dva měsíce v matice i fyzice převádí jednotky, kde v tom je jaká logika... v dějepie podrobně Mezopotámii, ale nestihnou 20. století

ale to je na jinou diskusi, i když to samozřejmě souvisí
 Rozállie 


Re: Nezájem žáků o učivo 

(4.1.2019 16:54:46)
"způsob výuky souvisí s náročnosti přijímaček, proč mají probírat alergický výrazy, goniometrii a soustavy rovnic, když nic z toho není v přijímačkách, zato je v nich obyčejná logika, na kterou není v hodinách čas"

Yuki, ale ty jako učitel do velké míry rozhoduješ o tom, CO se budou učit a hlavně JAK. Jak není čas na logiku?! Na tu musí být čas vždycky, naopak není čas na přiblblé počítání sloupečků ... Jeden příklad za hodinu, na který přijdou děcka SAMI, má tisíckrát větší hodnotu, než tři strany variant příkladu opsaného z tabule.

Hele i ten váš Egypt. Vždyť jste se to doma učili vyloženě jen kvůli známce, nevadí ti to? Máš pocit, že se to kluk učil zbytečně - protože z toho nepsal písemku?!
Jestli je známka tou nejvyšší a jedinou motivací, tak se nemůžeme divit, že děti, které na jedničky kašlou, jsou nemotivovatelné.
 Yuki 00,03,07 


Re: Nezájem žáků o učivo 

(4.1.2019 17:36:43)
Rozalie, Egypt... vadí mi to opravdu hodně, proto synovi vysvětluju, děláme zápisy jinak, spolu, dokáže vysvětlit... jenže se naučíme o Mezopotámii a píšou na Egypt, který dělali před třema týdnama

a přesto, že se mi to nelíbí, přesto, že jsem učitelka, není v mé moci na tom nic změnit, a jestli chci, aby neskončil s pětkama, musím mu pomoct tomto projít, stejně jako ostatní rodiče, protože je nad pořád málo, kdo nejsme spokojení, většina to nedá najevo, já se o to snažím, leč výsledkem je vždycky maximálně změna školy, a u nás není moc kam měnit
 Rozállie 


Re: Nezájem žáků o učivo 

(4.1.2019 17:51:56)
Yuki, Egypt chápu :-)
Jen mi nejde do hlavy ten váš pocit marnosti, že se kluk něco naučil zbytečně.
Spíš to bude asi takové to zoufalství, celkově nad bezvýchodnou situací, že nejde vyloženě o "zbytečné" naučení se něčeho....?
 Yuki 00,03,07 


Re: Nezájem žáků o učivo 

(4.1.2019 17:59:52)
Rozálie, špatně si rozumíme, není to o tom, že se naučil zbytečně, je to o tom, že jeho, i moje, snaha se nesetkala s požadavkem učitelky, minulo se to nesmyslně, tudíž jeho snaha mít dobrý známky, což je zatím nutnost, aby mohl k přijímačkám, je k ničemu, protože fakt nechápu, proč jinak se učit takový podrobnosti, starší syn to stejný dělal zároveň na gymplu a prý byl minimální rozdíl v množství informací, jenže je rozdíl ve věku i typu školy, tady vidím tu zbytečnost
 Ropucha + 2 


Re: Nezájem žáků o učivo 

(4.1.2019 12:08:13)
Hodně zajímavá diskuze.

Myslím, že aktivní děti se zájmem stále jsou, ale určitě je jich menšina a asi se příliš nevyskytují na druhém stupni ZŠ.

A obecně si myslím, že děti mají vymyté hlavy sociálními sítěmi, jsou absolutně zahlcené rychlými agresivními vjemy z jiného světa a nemají kapacitu ani vůli ke školní práci.
 Koníček mořský 


Re: Nezájem žáků o učivo 

(4.1.2019 12:55:14)
Já si kladu otázku, proč se vlastně chodí do školy. Kolik lidí chodí do školy proto, že se chtějí něco dozvědět ? Myslím, že minimum. Do školy se chodí, protože se musí, že je to povinné, že potřebuji mít papír na určité vzdělání... Pochybuji, že kdyby se nemuselo, tak by tam ty lidi strávily tolik let posloucháním něčeho, co je vlastně nezajímá. A že mě ve všech mých školách nezajímalo téměř nic. Protože to byly předměty a oblasti, které mě prostě nezajímaly a nezajímají, přesto jsem je musela opakovaně absolvovat (i třeba velmi úspěšně) a přetrpět . Protože ve škole se učí nějaký všeobecný přehled všeho možného, i toho co mě nebavilo. Protože jde vlastně zejména o to, tu školu, ten papír, prostě mít. Zajímám se o spoustu věcí, ale tak nějak mimo školy. V dospělosti jsem absolvovala dvě školy, které již souvisely s mou prací, kterou vykonávám dlouho a ráda. Přesto mě nijak zvlášť nebavily a těšila jsem se , až vypadnu s papírem. A učitelé tam byli zapálení, snažili se a byli fajn. Já se taky snažila projevovat zájem, ale protože jsem byla už dospělá a soucítila jsem s výkonem jejich povolání. Vlastně jejich nedoceněné řehole. A to se od dětí asi očekávat nedá. Však i já jsem od dospělých spolužáků občas dostala pocítit, že jsem šprtka. Tak jsem ubírala na eventuálním entuziasmu. Asi prostě učte a nenechte se otrávit.
 Eudo 


Re: Nezájem žáků o učivo 

(5.1.2019 18:10:38)
a BEJVAVALO TO LEPSI, ZE JO...


https://www.youtube.com/watch?v=TPCsjpoY3i0&list=PL6QuaKsP_NEb565VmYOk5KZ8DZf43jsr0

Komerční sdělení

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.