| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Přirozená výchova dětí - oč jde?

 Celkem 130 názorů.
 Hilly. 


Není montessori jako montessori 

(6.1.2012 9:42:11)
Setkala jsem se s učitelkou montessori, jejíž přístup mě celkem šokoval. Pochopila to, evidentně, úplně špatně. K dětem se chovala "vojensky", zvyšovala na ně hlas kvůli prkotinám, nedokázala ocenit dílčí výsledky. Dítě třeba uklidilo danou věc do příslušné poličky a ona byla nespokojená, že to bylo na poličce "o kus vedle"(měla ocenit, že tříleté dítě si dokázalo zapamatovat alespoň která polička to je a uklidilo to). S dětma to prostě neumí. Tak je to i se spoustou školek s přídomkem "montessori", co jsem tak slyšela. Opravdu nestačí mít papír z nějakého kurzu a na základě toho děti učit. Učitel to s dětmi musí umět a to se v žádném kurzu nenaučí. Doporučuji obezřetnost při výběru výchovně-vzdělávacího zařízení, i když je soukromé a má přídomek "montessori". Rozhodně to nemusí znamenat, že je toto zařízení kvalitní a pracují v něm kvalitní pedagogové.
 Hilly. 


Není Montessori jako Montessori 

(6.1.2012 9:46:20)
Aha, teď koukám, že Montessori se píše velké M, tak se omlouvám. Ještě jsem chtěla dodat, že je mi tato pedagogika sympatická, ale je příliš exaktní. Myslím, že umělecky založeným dětem by moc nevyhovovala.
 DaVinci 


Re: Není Montessori jako Montessori 

(6.1.2012 10:50:43)
To v tom článku zaznělo, že to není jediná, správná metoda. A o učitelce, která není dobrá? Doufám, že se toto dozvěděl i její zaměstnavatel. Metodou "jedna paní povídala" se problémy neřeší. Většina Montessori školek a škol vyžadují, aby se rodiče několikrát za školní rok zúčastnili výuky, a jistě by si takové chování paní učitelky nenechali líbit.
 Vladka a Mishell 


Re: Není Montessori jako Montessori 

(6.1.2012 13:56:21)
Otazkou vsak je,jestli by se pani ucitelka zachovala stejne i pred rodici.
 Hilly. 


Re: Není Montessori jako Montessori 

(6.1.2012 14:13:55)
No já tomu článku neoponuji, jen přidávám svou zkušenost. S tou učitelkou jsme nebyli v takovém vztahu, aby jsme to museli řešit, prostě jsme k ní dál nechodili a chodíme jinam. Výuce jsem byla přítomna, takže "žádná paní nepovídala".
 DaVinci 


Re: Není Montessori jako Montessori 

(6.1.2012 14:30:44)
Já mám s M. takovou zkušenost, že vedle učitelky je vždy ještě přítomna asistentka (nevím, zda všude, ale tam kde to znám, na ní rodiče finančně přispívají) a ta by se jistě ozvala. Ale je dobře, že jste šli jinam. Vstřícná spolupráce školy a rodiny je důležitá a pokud byste k učitelce přistupovali s despektem, ničemu by to neprospělo.
 Hilly. 


Re: Není Montessori jako Montessori 

(6.1.2012 14:58:14)
DaVinci, já nemluvím o klasické školkové, nebo školní docházce. V klasické Montessori školce jsem ještě nikdy nebyla.
 DaVinci 


Re: Není Montessori jako Montessori 

(6.1.2012 17:18:43)
Aha, psala si, že ses sešla s učitelkou Montessori. To mě zmátlo.
 Hana 
  • 

Re: Není Montessori jako Montessori 

(6.1.2012 14:18:18)
Hilly,

mam tri deti v Montessori skolce a skole (ne v Cesku) a nejstarsi je velmi umelecky zalozen a skola mu velice prospiva. Naopak soucasti Montessori je duraz na kreativitu a tvorivost, ale to z uvedeneho clanku neni jasno (celkove mi to prijde jako typicky clanek z Rodiny - informacni hodnota se rovna nule).

Ad spatna ucitelka, bohuzel to ma Montessori institut velmi spatne osetrene a dava Montessori licenci prakticky kazdemu. Syna kamaradka se prestehovala do Australie a v tamejsi MOntessori skole byla sikanovana a zmlacena, jeji matka byla v soku, neb sama mela Montessori ucitelsky kurz a vubec nepredpokladala, ze toto se muze stat v Montessori prostredi, kde respekt k ostatnim je jednim z pravidel.
 Muna 
  • 

Re: Není Montessori jako Montessori 

(6.1.2012 18:16:23)
Taky mam dite v zahranicni Montessori skolce, a tez jsem spokojena, malej byl opozdeny v reci, ale ma zajem se ucit mluvit, tak s nim ucitelka mluvi a vede ho vic nez ostatni deti, ktere treba uprednostnuji pohybove aktivity.
Mne osobne se na Montessori libi ta vstricnost vuci detem. Uz je skoro nacase aby se i ceske skolstvi a predskolstvi naucilo oddelovat skutek od osoby (nerikat ""ty zlobis"" ale ""tohle se nedela"") a nenalepkovat deti.
 Markéta, kluci 10 a 3 
  • 

Re: Není Montessori jako Montessori 

(6.1.2012 20:47:42)
Proč se má oddělovat skutek od osoby, která jej provedla? K čemu je to dobré?
 kreditka 


Re: Není Montessori jako Montessori 

(6.1.2012 20:57:01)
Asi to dělá dojem že zlobí někdo úplně jiný ~t~
 Barbuschka 


Re: Není Montessori jako Montessori 

(6.1.2012 21:18:30)
Nejde o oddělování skutku od osoby. Spíš jde o to, aby se na základě jednoho skutku jeho původce hned nehodnotil a nenálepkoval.
Představ si, že spočítáš špatně příklad. Je rozdíl, jestli pak uslyšíš: "V příkladu je chyba." nebo "Spočítal jsi to špatně." nebo "Ty neumíš počítat?" nebo dokonce "Jsi úplně blebej."
 Muna 
  • 

Re: Není Montessori jako Montessori 

(6.1.2012 22:23:49)
presne tak barbuschka, to je presne ten duvod
 Pawlla 


Re: Není Montessori jako Montessori 

(7.1.2012 8:14:58)
Jestli je příklad špatně,spočítal to žák špatně,příklad se nepočítá sám,někdo ho vyždycky počítá.~;)Nedělejme z dětí hlupáky,kteří nebudou umět přiznat chybu.Věta"spočítal jsi to špatně" je podle mě správná,co je špatné je hodnocení tj."jsi hloupý" nebo "neumíš počítat",to už je demotivující,ale konstatování faktu,že úkol neudělal správně ne.
 LindaN 


Re: Není Montessori jako Montessori 

(7.1.2012 8:49:11)
Veľký súhlas, populárny spôsob výchovy - dobré vychválim až na povalu a to čo dieťa urobí zle, tak to nejako zaprplem, zaonačím a a zahmlím pravdu. Je rozdiel povedať, si zlý, si nemožný a toto sa ti nepodarilo, toto si spravil nesprávne, prípadne povedať ako to napraviť a urobiť správne. Deti by sa mali naučiť akceptovať aj to,že robia chyby a že niekto ich na to upozorní a potom to napraviť. Za nápravu je pochvala oprávnená, takisto aj vynaložené úsilie a trpezlivosť, napriek chybám. Obsahuje vôbec napríklad Montessori tresty?
 MiliP 


Re: Není Montessori jako Montessori 

(7.1.2012 8:54:01)
Tresty za co? Montessori pro malé děti má v sobě zakomponován často prvek chyby, kterou jsou schopny děti odhalit. Učí se následky a samozřejmě je samostatně napravovat. Montessori je založen hodně na samostatnosti a nesení důsledků a následné nápravě.
 LindaN 


Re: Není Montessori jako Montessori 

(7.1.2012 9:08:50)
tresty napríklad na to,že dieťa neposlúcha, robí si čo chce a pod, a to celkom samostatne. Neviem si totiž dosť dobre predstaviť, ako môže dieťa zniesť následok svojej neposlušnosti, pretože sú deti ktorým je akýkoľvek trest, obmedzenie, odobratie výhody úplne ukradnutý. Je fakt, že deti netreba učiť tie nesprávne zlé veci, žiadne dieťa samo od seba rado neposlúcha, nespolupracuje, nepodriaďuje sa autoritám, za to odvrávaniu, skúšaniu hraníc, utekaniu napríklad cez cestu bez pozretia, deleniu sa s hračkami, požičiavaniu druhým, trpezlivosti ho treba veľmi dôsledne a dlho učiť, lebo to už akosi samo od seba nevie. Dieťa treba najprv socializovať a potom ostatné. Treba ho v prvom rade naučiť žiť medzi ľuďmi a to sa prehnaným rešpektom k jeho individualite nedá. Zvýrazňovaním samostatnosti a dobroty dieťaťa je možné zažiť napríklad aj to, že v rámci toľko chválenej samostatnosti a šikovnosti dieťa urobí zle a to zámerne a oddôvodní to tak, že ja som predsa dobrý a samostatný. K toľko ospevovanej samostatnosti treba aj istú rozumovú úroveň a trošku aj intelektu, inak to skončí katastrofálne. Deti sú múdre a prefíkané, pre seba.
 MiliP 


Re: Není Montessori jako Montessori 

(7.1.2012 9:15:46)
A kde jste vyčetla že se toto v Montessori neděje? Děti mají velmi přirozenou touhu poznávat, učit se, chtějí žít v naší společnosti. Respekt k sobě i druhým je základ Montessori pedagogiky. Důslednost a dodržování hranic pro ně není tak složitý jak se na první pohled zdá. Je to o trpělivosti, podání pomocné ruky. Vzhledem k tomu, že tak vychovávám dceru, nemám dojem, že by byla nesamostatná, má velký respekt k okolí, dodržuje pravidla, je za sebe odpovědná a bez problémů opraví své chyby. Montessori pouze pomáhá k přirozenému vývoji, k uspokojení potřeb, pravidla, a důslednost je na nás, nemám dojem, že se to vylučuje.
 LindaN 


Re: Není Montessori jako Montessori 

(7.1.2012 9:31:27)
poslúcha Vás? podriaďuje sa Vašim príkazom a bez námietok, bez otázok, bez otáľania minimálne ukáže vôľu poslúchnuť Vás? chcete povedať, že máte dokonalé dieťa, ktoré vždy spolupracuje a netreba ho trestať?
 MiliP 


Re: Není Montessori jako Montessori 

(7.1.2012 9:47:52)
Jak poslouchá? Od mala se učí určitým pravidlům v naší domácnosti a společnosti. Samozřejmě že má potřebu si dělat věci po svém. Určité věci dělá proto, že jsou důležité pro její rozvoj - díky Montessori ji nabízím možnosti, jak naplnit své potřeby a tím opustit určité chování. Jdeme spíše systémem umožnění než zákazů - ale za určitých pravidel. Samozřejmě čas od času chce pravidla obejít a ubezpečit se že stále platí. Navíc se věci učí, tudíž má nárok na chybu, jako každý jiný.
 Markéta, kluci 10 a 3 
  • 

Re: Není Montessori jako Montessori 

(7.1.2012 10:13:21)
Mili, já myslím, že je to hraní se slovíčky. Pokud se učí pravidlům platným v nějaké domácnosti, tak holt taky musí "poslouchat". Rodiče na to jdou jinak - někteří se snaží trpělivě vysvětlovat, proč se to či ono nesmí, někdo je trpělivý méně a dochází i na ono logické "protože jsem to řekl(a)" - nebudu přece do zblbnutí vysvětlovat staršímu synovi, že tkaničky musí mít zavázané, protože by se mohl přizabít, špatně by se mu chodilo a všeobecně to blbě vypadá.

 MiliP 


Re: Není Montessori jako Montessori 

(7.1.2012 10:20:35)
Já to chápu, ale pro mne je důležité že pochopí proč to po ní chci a ne že to bude dělat proto, že jsem to řekla. Jasně, mám k tomu své důvody a mám štěstí, že jsem dost v tomto v pohodě a budu opakovat. Kde to jde, nechám nést důsledky, aby pochopila proč to tak je.
 LindaN 


Re: Není Montessori jako Montessori 

(7.1.2012 10:14:07)
učíte dieťa aby dodržiavalo pravidlá bez rešpektu k autoritám a podriaďovania sa im? pravidlá si môže každý urobiť inak, takže sa nebudem diviť, že napríklad v škole bude dieťa ako utrhnutý tiger z reťaze, pretože tam budú iné pravidlá ako doma nebude ich naučený rešpektovať, lebo sú iné. Čiže nie rešpektovať človeka, ale pravidlá? prečo?
 MiliP 


Re: Není Montessori jako Montessori 

(7.1.2012 10:23:44)
Ale jistě ony se učí respektu k okolí, tedy i druhým lidem. Jinak respekt není dle mého automatická záležitost, slušnost jistě. ALe to je na jinou diskuzi. Ale pokud chci, aby mne někdo respektoval, měla bych respektovat i já jeho. Dcera nemá problém fungovat u babičky, ve školce, přizpůsobit se pravidlům někde jinde. Respektu k druhým se učí od začátku, už jsem psala, že to je základ.
 LindaN 


Re: Není Montessori jako Montessori 

(7.1.2012 10:33:16)
jo, máš dokonalé dieťa a je to skrze Montessori, ako vidím, tvoja dcéra nehnevá, neodporuje, neodvráva, vlastne nemá žiadnu zlú vlastnosť, ako prezentuješ, hej? dokonalá reklama na Montessori...ako si poradíte so vzdorovitými a nespolupracujúcimi deťmi, môžem sa spýtať? či Montessori také nemá?
 MiliP 


Re: Není Montessori jako Montessori 

(7.1.2012 10:37:29)
No, myslím, že takto to naprosto neprezentuji. Už jsem psala, že je to normální dítě. Samozřejmě se občas vzteká, něco se jí nechce, zlobí se a pláče. Jen to možná považuji za přirozený vývoj toho dítka a snažím se vidět na ní to dobré. Není dokonalá, je to malé dítě, které se vyvíjí. Není to reklama na nic, my doma Montessori praktikujeme a vyhovuje mi. To je tak vše. ~;) Pokud někomu nevyhovuje, má právo si to dělat po svém. Jen jsem chtěla upozornit na to, že to není zcela tak jak vy si myslíte.Že ty děti si mohou dělat co chtějí, nikoho nerespektují. Přesvědčovat Vás není naprosto mým úmyslem o ničem a ten útok mi přijde zbytečný. Ale myslet a psát si můžete samozřejmě to co uznáte za vhodné. ~;)
 LindaN 


Re: Není Montessori jako Montessori 

(7.1.2012 18:20:06)
po pozornom prečítaní životopisu Márie Montessori mi nesedia niektoré fakty: dala k adopcii vlastné dieťa (to urobí pedagóg???) a potom založila zariadenie pre siroty a deti z vykričaných štvrtí, kde bolo kopec asociálov a exotov, čo sa nemohli o deti postarať. To si chcela akože očistiť svedomie???
 Hanka 
  • 

Re: Není Montessori jako Montessori 

(21.1.2012 14:29:01)
Doporučuji Vam podivat se na dvoudilny film "Maria Montessoriová" a uvidíte, že si tato paní zažila své. Netřeba ji odsuzovat, žila v jiné době.
je k disppozici zde
http://www.ulozto.cz/9586373/maria-montessoriova-maria-montessori-1-part2-rar
 LindaN 


Re: Není Montessori jako Montessori 

(7.1.2012 18:43:20)
Pani Mily, neberte to ako útok, ale skôr ako provokáciu k obhajobe, pretože sa nesnažím súdiť podľa prvého dojmu, ale hlbkovo, omlúvam sa, ak ste to akceptovali ako útok, nemala som ten úmysel, ale ak niekto niečo prezentuje ako pozitívne a efektívne, vždy to staviam do extrému, ak to prejde, tak je to pozitívne a efektívne. Musí to fungovať všade a musí to byť univerzálne.
 MiliP 


Re: Není Montessori jako Montessori 

(7.1.2012 19:04:04)
Až bude nějaká věc univerzální tak zatleskám. Žádnou takovou v pedagogice ani v lidských vztazích neznám. Všeobecně je Montessori velmi efektivní ( nevím čím to chcete posuzovat ), ale pokud tím, že děti mají znalosti které mít mají, respekt k životu ( lidem i přírodě ), sebevědomí, samostatnost tak ano. Jinak moc se omlouvám, ale nevím proč bych měla cokoliv obhajovat. Mohu Vám napsat proč se mi to líbí, mohu Vám vysvětlit určité principy daného systému, ale opravdu nevidím jediný důvod pro obhajobu. Váš názor Vám neberu, svůj Vám nevnucuji. Myslet si můžete samozřejmě co chcete. Ale pokud chcete argumentovat, opravdu by bylo fajn si o tom něco zjistit, jelikož to co jste napsala o Montessori je typická zkreslená pravda vytržená z kontextu. Ano, vzdala se svého dítěte ve své době z určitých důvodů. Ten syn pak mimojiné vedl její centra, která jsou po celém světě. A pokud se Vám ten systém nelíbí - tak to přeci nevadí ne?
 LindaN 


Re: Není Montessori jako Montessori 

(7.1.2012 19:39:49)
konala proti záujmom vlastného dieťaťa. Z určitých dôvodov, neviem aké závažné to museli byť dôvody, ale čo sa týka cudzích detí, tak záujmy cudzích detí vedela lepšie ošetriť. Je to dosť nepresvedčivé a nedôveryhodné. Asi ako keď ide narkoman kázať o škodlivosti kokaínu...alebo kňaz, ktorý má 5 nemanželských detí a 6 mileniek o vernosti a potrebe dávajucej sa lásky v manželstve. Sorry, ale toto neakceptujem.
 KamiŠ+2 


Re: Není Montessori jako Montessori 

(7.1.2012 19:43:46)
neznám její životopis dokonale, ale žila před sto lety a my těžko pochopíme, proč jednala, jak jednala, a jeslti mohla jednat jinak. To z ní určitě nedělá nedůvěryhodnou osobu a nemůže to znevážit její metodu.. Kdoví, jaký byl Jan AMos KOmenský ve skutečnosti ~t~ Nebo jak se v soukromí chová paní učitelka zrovna Tvého dítěte ~;)
 LindaN 


Re: Není Montessori jako Montessori 

(7.1.2012 19:47:21)
nie som na strane relativizácie hodnôt a zahmlievania hraníc. Dúfam, že Montessori systém takisto učí deti rozlišovať medzi dobrom a zlom. A či to bolo pred 100 rokmi alebo včera, je to dôležité?
 MiliP 


Re: Není Montessori jako Montessori 

(7.1.2012 19:55:03)
Montessori systém je založen na celku. Respektu k sobě, okolí, životnímu prostředí - a hlavně respektu k lidem! Zkus ještě trošku zagooglit, jelikož se obávám, že má kapacita jak ti vysvětlit, že to co říkáš není správný pohled, na to nestačí. Pokud tě to opravdu zajímá, zjistíš na jakých principech a proč funguje. Můžeš na seminář, je mnoho možností.
 MiliP 


Re: Není Montessori jako Montessori 

(7.1.2012 10:41:36)
Btw: vztek a vzdor považuji naprosto za legitimní, dítě se tím snaží pravděpodobně něco vyjádřit. Malé dítě nevládne tolik slovem a je hodně ovlivňováno limbickým systémem. Teprve se učí v ovládat a používat jiné alternativy, které mu musíme ukázat a vést tak k efektivnějším projevům.
 RONJA, DCERA LOUPEŽNÍKA 


Re: Není Montessori jako Montessori 

(10.1.2012 13:53:30)
A Vy chcete, aby Vaše dítě poslouchalo bez otázek, bez námitek a bez otálení? Já teda ne. Takhle se vychovává pes!!!
 Barbuschka 


Re: Není Montessori jako Montessori 

(7.1.2012 15:30:39)
Já to chápu. Vtip je v tom, že první uvedená věta v praxi funguje lépe. Člověk má pak větší chuť chybu hledat a příklad opravit.
Zkusím to ještě jednou. Odcházím z domu a nechám otevřené okno. Manžel přijde přede mnou a po mém návratu řekne: "Když jsem přišel, bylo otevřené okno." V tomto případě nebudu mít potřebu se proti tomu ohrazovat jako kdyby mi řekl: "Zapomněla jsi zavřít okno." Takhle se to nezdá, ale když člověk celý den slyší - zapomněla jsi, neudělala jsi, špatně jsi spočítala, už to jednoho otráví.
Nedávno jsem se bavila se švagrovou, že její syn komanduje kamarády. Že to mám dobré, že moje dcera tu potřebu nemá. Zmínila jsem, že je to tím, že ona to doma neslyší. Na to byla odpověď, že ono to vlastně ani opravdové komandování není, jen věty typu - "musíš...", "nesmíš...", "pojď..." "udělej..." Pak už jsme se o tom dál nebalvily. Načež při odchodu přišla dcera ke svému bráškovi a podávala mu jeho knížku se slovy: "Tady máš knížku." Neřekla: "Vem si knížku." Ani: "Zapomněl jsi tam knížku." Maličkost. Banalita. Ale možná taky důvod, proč ona děti okolo sebe (včetně svého bratra) nijak nekomanduje.
Mimochodem, tohle už není tolik o samotném Montesssori, ale o respektujícím přístupu, který Montessori také využívá.
 Pawlla 


Re: Není Montessori jako Montessori 

(7.1.2012 15:52:01)
Promiň to mi příjde stejné,zase jsem to okno nezavřela já a nevím proč by mě to konstatování mělo urážet nebo proč bych se měla proti tomu ohrazovat~d~Dospělý člověk by měl být natolik jistý a sebevědomý,že dokáže přiznat,ano já jsme to okno zavřít zapoměl,vždyť proboha o nic nejde,zapomíná každý.A dítě bychom k tomu měli vychovávat.Když něco dělá a nepovede se to,nebudu dělat,že se to nepovedlo jen tak samo,ne nepovedlo se to jemu a pak můžeme hledat proč a jak to udělat,aby se mu to povedlo.To je právě to proč nemám ráda RaR,pokud u toho člověk nepřemýšlí a uplatňuje je ho za každou cenu,nadělá víc škody než užitku.
 LindaN 


Re: Není Montessori jako Montessori 

(7.1.2012 18:28:26)
niektoré deti chápem, že potrebujú špeciálny prístup, ale zavádzať to ako štandard? považujem to za luxus, nehnevajte sa, zbytočný. u nás na Slovensku je to vnímané ako rozmar bohatých rodičov, ktorí pošlú svoje znudené a emočne poddimenzované deti do tohto typu zariadenia. Lebo napr. školné stojí 300euro, len tak na okraj.
 kreditka 


Re: Není Montessori jako Montessori 

(7.1.2012 17:47:03)
~R^
 Markéta, kluci 10 a 3 
  • 

Re: Není Montessori jako Montessori 

(7.1.2012 9:23:17)
Muna ale píše o oddělování skutku od osoby. O nálepkování až v další části. Tak mi není moc jasné, v čem dítěti uškodí, když se mu řekne - tohle si udělal špatně.
 Markéta, kluci 10 a 3 
  • 

Re: Není Montessori jako Montessori 

(7.1.2012 9:33:47)
jsi udělal špatně.

O Montessori nic nevím, takže třeba na tuhle věc pohlížím izolovaně, ale...
¨
Jak izolovat skutky od osob ve škole? Když špatně spočítá příklad z matematiky, může donekonečna slyšet, že takhle se to nepočítá, ne, že to špatně spočítal, ale tu sardel nakonec dostane to dítě, ne?

Stejně tak, když mi kolega v práci po opakovaných urgencích nedodá požadované podklady, nebudu mu donekonečna říkat - chybí mi tu nějaké podklady, takhle se to nedělá, ale jednou už mu budu muset říct - ty ses na to vykašlal, takhle to prostě nejde.

 LindaN 


Re: Není Montessori jako Montessori 

(7.1.2012 9:47:37)
no jo, máš byť ústretová a trpezlivá a láskavá k jeho chybám a nech ťa ani nenapadne zvýšiť hlas, nebodaj sa naňho hnevať, veď on je DOBRY a len urobil chybu. :)
 MiliP 


Re: Není Montessori jako Montessori 

(7.1.2012 10:01:08)
Přistupujete k dítěti s tím že je špatné? Nesmí dělat chyby? Vy je neděláte? Není pravda, že mu nemůžete dát najevo, že se zlobíte - nebo že je potřeba něco udělat lépe. Jde o způsob - Vám by se také nelíbilo, kdyby kvůli chybě na Vás někdo křičel, nebo ano? To dítě se to teprve učí. Má nárok dělat chyby - a já jsem od toho, abych ty pravidla případně připomněla, a dítě tak napravilo svou chybu. To neznamená, že mu vše projde.
 MiliP 


Re: Není Montessori jako Montessori 

(7.1.2012 9:57:35)
No, tak pokud se bavíme o malých dětech, přijde mi lepší než ho nálepkovat mu to znovu ukázat. Jako když utře špatně stůl tak mu neřeknu, máš to za 4 ale ukáži mu jak to udělat lépe, aby se tomu příště vyhlo. V Monte se neznámkuje, jelikož jde právě o to, aby to dítko to pochopilo. Na většinu věcí jsou pomůcky, a děti pracují s nimi, tudíž si to mnohem lépe osvojí. Testy jsou snad k odhalení toho co neumím a co bych se měl doučit. Mně jako matku zajímá, zda látku pochopí - a je jedno, zda jí pochopí hned, nebo na podruhé. Známky jsou naprosto demotivující pro malé děti, nemají radost, že se dostanou přes desítku, ale zajímá je známka. Já osobně budu raději, když ho bude zajímat jak to funguje a proč.
 Markéta, kluci 10 a 4 
  • 

Re: Není Montessori jako Montessori 

(7.1.2012 10:03:14)
Jak s většími dětmi?

Moje malé dítě taky nikdo neznámkuje, ale to větší už ano.
 MiliP 


Re: Není Montessori jako Montessori 

(7.1.2012 10:10:14)
No jsou i školy kde se neznámkuje třeba na prvním stupni ale je slovní hodnocení. Myslím, že pro děti je to mnohem menší stres - cílem je dle mého pochopení látky. To, že nevypočítá něco správně by měl být spíše ukazatel co neumí, a to trénovat a jde to dle mého i bez toho, aby mu někdo tu známku vystavil.
 Markéta, kluci 10 a 3 
  • 

Re: Není Montessori jako Montessori 

(7.1.2012 10:14:39)
Ale to já vím, ale co na těch školách, kde se známkuje?
 MiliP 


Re: Není Montessori jako Montessori 

(7.1.2012 10:24:44)
Markét, to je těžké, když budu mít možnost, najdu si školu kde se prostě neznámkuje. Pokud tu možnost nemám, je to samozřejmě jiná situace.
 Markéta, kluci 10 a 3 
  • 

Re: Není Montessori jako Montessori 

(7.1.2012 10:45:52)
Mě zkrátka zajímá, jestli děti, které prošly Montessori školkou a prvním stupněm školy (což přepokládá, že se stejný přístup praktikuje i doma, aspoň se tak domnívám), nezažijí šok při střetu s realitou druhého stupně, středních škol a zaměstnání. Znovu ale upozorňuju, že jsem limitovaná tím, že o montessori pedagogice a výchově (jestli je to správný termín)- nic nevím.

Jinak pokud jde o známky - připadá mi, že je to strašák jen tam, kde je velmi prožívají rodiče a tohle vnímání přenášejí na dítě. Syn třeba ví, že ze špatné známky se haló doma nedělá (je to taky poměrně jednoduché, nosí většinu dobrých), takže většinou ani neví, co v žákajdě má. Neteř chodí do školy, kde se neznámkuje do třetí třídy, a většina rodičů si slovní hodnocení pro sebe i pro děti překládaly do známek. Tak nevím, myslím, že mezi systémem známkovat a neznámkovat moc velký rozdíl není.
 MiliP 


Re: Není Montessori jako Montessori 

(7.1.2012 10:55:57)
Markét, můžeš a nemusíš ho praktikovat doma. Navíc pokud chodí do školy, tak ten systém je opravdu odlišný a v hodně Monte školách děti úkoly domů nenosí. Jelikož se učí i pomocí pomůcek ( to rodiče doma povětšinou ani nemají ). Mně se ten systém líbí, tudíž ho praktikujeme i doma. Myslím, že ty děti nežijí v takovém vakuu a přestup zvládají. To je jako zvládají děti přestup na gymnázium. Naopak, od mala se dost preferuje samostatnost, stejně jako práce ve skupinách. Ono se to těžko takto popíše na jedné straně na internetu.
 LindaN 


Re: Není Montessori jako Montessori 

(7.1.2012 8:51:05)
no predsa preto, aby detičky neutrpeli nejakú traumu a nebolo narušené ich ego a obraz, že sú dokonalé a úžasné. (to bolo s hodnou dávkou irónie).
 LindaN 


Re: Není Montessori jako Montessori 

(7.1.2012 8:54:27)
a možno sa aj pomaly dostaneme k odpovedi na otázku, čo je to výchova a čo obsahuje pojem mať dieťa rád, viesť ho a vychovávať ho.
 Helena,tři děti a šest vnoučat 
  • 

Re: Není Montessori jako Montessori 

(9.7.2013 13:32:11)
Na to nepotřebuji montesori. Učitelka ve školce, kam chodí moje vnoučata to umí taky.
 myska 
  • 

montes. 

(6.1.2012 12:18:10)
Diky bohu, ze ziju v zemi, kde nemusim porad nekomu obhajovat, ze moje deti chodi do Montes. skoly. Protoze je prece normalni, ze si kazdy vybere, co je mu nejprijemnejsi a co citi, ze je pro nej nejlepsi. Moje deti a ja milujeme jejich montes. skolu. Syn mel moznost chodit i do skoly s klasickou vyukou, sam si zhodnotil, ze mu montes. system vyhovuje lepe. Kez je v cesku vice a vice skol jinych moznosti a smeru.
 LindaN 


Re: montes. 

(6.1.2012 13:09:02)
článok považujem za obsiahly a vyčerpávajúci, avšak chýba mi tam ošetrenie napríklad disciplíny detí. Ak tomu dobre rozumiem, deti robia len to na čo majú chuť, čo sa im chce, samozrejme v rámci hraníc a nejakých pravidiel, keď sa mu niečo nechce robiť, tak to budem ako montessori pedagóg rešpektovať, lebo dieťatku sa nechce a keďze som láskavý a empatický tak to budem rešpektovať donekonečna a dúfam, že hádam sa zajtra dieťatku bude chcieť. Sú vôbec v Montessori aj nejaké príkazy, usmernenia, čo treba poslúchať bez ohľadu na to, či sa to dieťaťu páči alebo nie? Lebo leniví sme prirodzene všetci a každého to tiahne k tomu aby nič nerešpektoval, k žiadnym hraniciam, ako vôbec Montessori buduje sebaovládanie u detí? aj keď sa mi nechce, ale urobím to a prinútim sa. Veľmi sa dnes vyzdvihujú práva dieťaťa, ale kde sú ich povinnosti? dakujem odborníkom za odpoveď.
 Vladka a Mishell 


Re: montes. 

(6.1.2012 14:08:49)
Nemuzu s Vami LindaN uplne souhlasit.Oni sice respektujou deti a tim je jako prikladem samozrejme uci respekt jako jeden k druhemu nezalezi na veku a respektuje se to,ze pokud dite nebavi malovat,tak to delat nemusi.Pokud si radsi hraje samo a nechce se zapojovat do spolecnych aktivit,tak prosim.Ja si myslim,ze kazdy z nas ma svou osobnost uz od malicka a nema prilis cenu ji potlacovat.Proc bych mela drobka nutit hrat si v kolektivu pokud je mu to treba neprijemne a stejne ted ho k tomu budu nutit,ale az se bude moct rozhodnout sam za sebe,stejne se hned oddeli a bude sam.To je marne.Samozrejme,ze je tam ve skolce neaky rad a pravidla,ktere se proste dodrzovat musi a co se tyka traveni ,,volneho casu,, je to volba ditete jak chce ten cas stravit.
Ja nevidim nic spatneho na tom,pokud da rodic sve dite do Montes.skolky.I pokud chodi do jakekoli jine skolky,kazde zarizeni ma ,,to sve,, dcera chodi do skolky s pripravou na sportovni skolu a maji to tam podobne.Pokud si deti spolu povidaji a kdokoli si uz povidat nechce,omluvi se a jde si potichu delat jinou cinnost.Hodne cinnosti tam maji zalozenych na hudbe.Vi,ktera hudba hraje kdyz rano prichazi,ktera zazni kdyz je cas na hrani,na svacinku a na odchod domu.S takovou skolkou jsem se jeste nesetkala a osobne se mi to moc libi.Skolka je take denne otevrena rodicum,takze kterykoli z rodicu muze cely den zustat ve skolce a divat se jak ,,vyuka,, probiha.Muze se bud zucastnit primo ve tride nebo sledovat deni pres prosklenou stenu.
 8.5Yettynkaa12 


Re: montes. 

(6.1.2012 16:06:13)
Mám podobný dotaz jako Linda N., nejde mi o Montessori školku, ale o školu. Co když dítě baví dejme tomu jen tělocvik a malování, ale nebaví ho počítat? To pak bude dělat jen to, co se mu dělat chce? A co když je dítě pasivní a prostě se mu nechce dělat nic? Podotýkám, že toho o Montessori moc nevím, tak se ptám.
 LindaN 


Re: montes. 

(6.1.2012 17:29:38)
prečo má dieťa robiť napríklad to, čo sa mu nechce? napríklad preto, aby vedelo v dospelom veku sa socializovať, znášať druhých ľudí, rešpektovať ich odlišnosti, iné názory, iné postoje, v pracovnom živote napríklad vedieť spolupracovať s kolegami, vedieť ustúpiť, vedieť strpieť aj nespravodlivosť, tým napríklad že nebude trvať na svojom za každú cenu. A to sa nedá naučiť a vypilovať toleranciou, empatiou a ústretovým jednaním pedagóga pri prehnanom rešpektovaní individuality dieťaťa. Považujem to za cestu do pekla, pretože tým, že budeme dieťa rešpektovať ako osobnosť so všetkými jeho muchami, maniermi a rozmarmi z neho vychováme akurát tyrana, sebecké s prepáčením hovado, ktoré nebude mať úctu k nikomu, zneužívajúce všetkých na svoj prospech bez štipky svedomia a morálky. Neviem si totiž dosť dobre predstaviť napríklad v prvej triede keď sa deti učia písať, že prváčik si povie,viete pani učiteľka, nechce sa mi, zabudol som si pero, zabudol si pero, výchova k zodpovednosti žiadna a bola by som zhnusená z takého pedagóga, ktorý by to uznal. Všetky deti si otvoria zošity, vezmú perá do rúk a splnia príkaz učiteľa. Len jeden, ktorý si je zjavne vedomy svojich práv, bude protirečiť, lebo jemu sa nechce, nemá na to chuť. Dokonca aj moj starší syn, vysokofunčný autista, ťažký introvert, musí tolerovať ďalších dvoch spolužiakov v triede a dalsich X v jedálni. Síce mu to trvalo polroka, ale prijal ho a zistil, že je lahšie akceptovať ich s kľudom a povzniesť sa nad to. A musí robiť v triede aj to, čo sa mu nechce. Neviem si predstaviť čo by z neho vyrástlo, keby mal hmlovité hranice a sem tam nejaké pravidlá, v malom počte.
 MiliP 


Re: montes. 

(7.1.2012 9:01:39)
Omlouvám se, ale je vidět že jste se s principy Montessori pedagogiky nepotkala a píšete všeobecně mylné představy. Děti jsou vedeny naopak k velké sebedisciplíně, samostatnosti, odpovědnosti. K respektování druhých osob, spolupráci. A to již od dětského věku. To že si mohou práci rozvrhnout dle svého naopak dává možnost vlastního plánování, ale neznamená to, že práci prostě dělat nebude.
 LindaN 


Re: montes. 

(7.1.2012 9:11:27)
môžete prosím uviesť aj nejaké konkrétne príklady z praxe?
 LindaN 


Re: montes. 

(7.1.2012 9:14:46)
ale áno, bude tú prácu robiť, tak ako jemu vyhovuje. Nedajbože aby mal spraviť to, čo mu nevyhovuje a spôsobom aký mu nevyhovuje. Predpokladám, že v dospelosti mu to u šéfa prejde a dúfam, že bude mať tak tolerantného a chapajúceho nadriadeného, ktorý bude tak ústretový, že mu dovolí robiť prácu tak, ako vyhovuje jemu a kedy vyhovuje jemu...
 MiliP 


Re: montes. 

(7.1.2012 9:22:20)
TO je naprosto špatná interpretace. A není to tak, že si práci udělají dle svého. Mají u některých aktivit přesně stanovená pravidla, jak se s určitými věcmi pracuje - od mala se učí soustředění, práci, napravení chyb, a následnému například uvedení do původního stavu. Zvládají to bez problémů děti kolem roku a půl věku, tím, že jsou pro ně pravidla čitelná. Oni žijí ve světě pravidel - ne, že si dělají naprosto co chtějí dle svého uvážení. Ony se učí a připravují na to žít v našem světě a přizpůsobit se mu. Od mala se dbá na samostatnost a nesení důsledků. Ale mohou si občas i rozvrhnout, kdy jako práci udělají - což mi přijde naprosto v pořádku. Vy děláte vše naproto vždy stejně? Navíc se bavíme např. o 3 letých dětech, takže pokud dítě pracuje na něčem jiném a nemá touhu malovat, tak proč by jí přerušovalo? Prostě si pracuje na tom, co zrovna chce. Malovat může snad i jindy. Navíc ten systém je skvělý v tom, že malé děti mají možnost si trénovat to co potřebují dle svého momentálního stupně vývoje a svých potřeb. Víte jak vypadají Monte pomůcky a vybavení třídy a jak se tam děti pohybují a co tam dělají?
 LindaN 


Re: montes. 

(7.1.2012 9:36:00)
Pani Mili,čo keď nejaké dieťa je vzdorovité a nechce spolupracovať, prijímať pravidlá, čo sa úplne bežne stáva. Deti v Montessori nemusia poslúchať? keď učiteľ niečo povie, tak je prípustné, aby to niekto neprijal? Montessori su aj základné škoyl preto sa pýtam.
 MiliP 


Re: montes. 

(7.1.2012 9:52:02)
Nevím na jaký konkrétní případ se ptáte, možností je mnoho. Pokud jsou určitá pravidla tak se samozřejmě dbá na jejich dodržení. Ty děti si nemohou dělat naprosto co chtějí - ale mají určitou volnost v rámci pravidel. U nás v MŠ se třeba hromadně nesvačí. Ráno si děti připraví svačinu a pak si pracují každé dle svého zájmu. Svačit mohou dle své potřeby - tedy když mají hlad. Jdou a nandají si jídlo, nají se u stolečku, umyjí talířek a mohou si jít zase pracovat. Tudíž mají volnost, ale očekává se, že si po sobě umyjí talířek a utrřou stoleček, než zase pracovat půjdou.
 LindaN 


Re: montes. 

(7.1.2012 9:36:00)
Pani Mili,čo keď nejaké dieťa je vzdorovité a nechce spolupracovať, prijímať pravidlá, čo sa úplne bežne stáva. Deti v Montessori nemusia poslúchať? keď učiteľ niečo povie, tak je prípustné, aby to niekto neprijal? Montessori su aj základné škoyl preto sa pýtam.
 LindaN 


Re: montes. 

(7.1.2012 9:42:43)
a či robím všetko vždy rovnako? áno, z 99% áno. Pretože máme režim, je to zlé? vieme, čo nás čaká, čo bude nasledovať zajtra, aký máme program, čo budeme robiť. Pri ZŤP aut. dietati je to nevyhnutnosť a odmenou mi je spokojný syn.Má svoje stereotypy a je v nich šťastný.
 MiliP 


Re: montes. 

(7.1.2012 9:53:24)
Ale ty fungují i zde - režim je pro děti velmi důležitý. A neznám systém, kde by to bylo zřetelnější a pro děti čitelnější než právě třeba v Montessori.
 KamiŠ+2 


Re: montes. 

(7.1.2012 18:53:50)
Milli, obdivuji Tvoji trpělivost, výměna názorů s Lindou je krásnou ukázkou debaty respektujícího člověka s člověkem, který neuznává názor nikoho jiného, než ten svůj ~t~ Milli se snaží v klidu a neútočně vše vysvětlit, přičemž svůj názor nikomu nevnucuje, Linda naopak útočí, sráží, zesměšňuje a podivuje se, že někdo nechce, aby děti poslouchaly bezhlavě na slovo, je mu divné, že někdo repsektuje názory a pocity dítěte a, co si dovoluje tento svůj názor vůbec jen představit. Systém, o kterém nic neví, rovnou odsoudí.

Lindo , věty "poslúcha Vás? podriaďuje sa Vašim príkazom a bez námietok, bez otázok, bez otáľania minimálne ukáže vôľu poslúchnuť Vás? chcete povedať, že máte dokonalé dieťa, ktoré vždy spolupracuje a netreba ho trestať?" mě dostaly. Dítě, které by se takto chovalo by nebylo dokonalé!! Naopak.. Já osobně od dítěte toto vůbec neočekávám. Proč bych děti měla dávat příkazy a navíc očekávat, že se jim podřídí bez námitek??


Pro mě zas jedno pomyslné plus pro MOntesssori školu ~R^ Čeká nás zápis, snažila jsem se zjistit něco konkrétního zde na diskusích, zatím se nepodařilo (ačkoliv při rozhodování pro systém MOntessori mi diskuse a nejen ony, byly nápomocné).. Nevadí, půjdeme na zápis do vzdálenější MOntessori školy i do naší spádové, ono to nějak dopadne ~k~

Příští týden nás čeká ještě jeden den otevřených dveří a náslech, tak pak možná budeme moudřejší.

za článek i diskusi pod ním díky...
 MiliP 


Re: montes. 

(7.1.2012 19:14:08)
Kami děkuji, nevím kam chcete jít na zápis, ale u mnoha škol se předpokládá, že dítko prošlo Monte školkou a nebo chodí do Monte "přípravky" právě proto, aby se seznámilo s pomůckami a zvyklo si na jiný systém práce, který je v mnoha oblastech postavený trošku jinak. Ale budu Vám držet pěstičky. Kdyby Vás něco zajímalo, písněte mi e-mail, pošlu Vám pár odkazů, kde se o Monte něco dozvíte - práce s pomůckami atd.
 KamiŠ+2 


Re: montes. 

(7.1.2012 19:39:42)
Milli, díky, ráda nabídku využiju a sesmolím mail ~k~ ~x~

Lindo, respekt a láska může mít i hranice. Vlastně bez nich by to nešlo... Nikdo netvrdí, že děti takto vedené jsou vychovány volně (jsou respektovány a respektují). Co znám děti vychovávané s respektem a bez příkazů a nevedené tvrdou rukou, "poslouchají" své rodiče daleko lépe, než děti vychovávané tzv. pevnou rukou, od kterých se poslušnost prvoplánově vyžaduje. Já sama se kloním k respektující výchově, bohužel ne vždy ji asi umím uplatnit. Ale snažím se ~k~ A nešlo jen o to, přijde mi, že odsuzuješ něco, co neznáš jen prostě proto, že to neznáš a povrchně usoudíš, že to je špatné. Můžeš to prozkoumat, můžeš to vyhodnotit jako nevyhovující Tobě, ale nemůžeš to přeci odsoudit... Chce to ten respekt, no ~k~
 LindaN 


Re: montes. 

(7.1.2012 19:45:21)
neodsudzujem, nikde som predsa nenapísala, že všetci rodičia čo majú deti v Montessori zariadeniach sú blbí. Len vzhľadom na to, že dnes je oveľa viac problémových detí ako v minulosti, detí, ktoré sú si aj príliš vedomé svojich práv (bez povinností a zodpovednosti), detí ktoré sa vedia až príliš sebavedome ohradiť ak sa im niečo trošku nepáči, tak triezvo a pokojne sa snažím oponovať, pozor sebavedomie je dobrý sluha ale zlý pán, dvojsečná zbraň, rovnako aj rešpekt. Chýba mi tam základ. A ten je najdôležitejší.
 MiliP 


Re: montes. 

(7.1.2012 19:50:29)
Vzhledem k tomu, že o systému se teprve dozvídáš, žádné děti jsi neviděla, neprošla jsi Monte zařízením tak dle toho soudíš, že tyto děti nikoho a nic nerespektují? To je ale velký omyl, tyto děti mají v sobě dost respektu k druhým. Znám těch dětí celkem dost, a nepřipadá mi, že by ho měly méně než děti, které tato zařízení nenavštěvují! Respekt k druhým je fakt základní hodnotou, fakt už nevím jak to napsat.
 LindaN 


Re: montes. 

(7.1.2012 19:30:29)
prečo? pretože sa to naučia doma, v bezpečnom prostredí. Keď sa dieťa nenaučí rešpektu doma, sotva sa naučí niekde inde. áno deti ma musia poslúchať, musia sa podriadiť nepopulárnej autorite, rodičovi, učiteľovi, pretože nemajú dosť rozumu a skúsenosti na to, aby to zvládali samé. Autorita bez lásky je drezúra a láska bez autority rozmaznanosť. Hádam sa mi to podarilo vysvetliť trošku jasnejšie a rada si prečítam aj iné názory, neprezentujem len ten svoj, ale ak niekto niečo tvrdí, mal by si to vedieť aj obhájiť. Ja tvrdím, že ak sú deti len rešpektované a vychovávané s láskou a bez hraníc, povinností a trestov, vyrastú z nich egoisti. Ak sú vychovávané len s hranicami, povinnosťami a trestami, vyrastú z nich tyrani. Nedá sa dieťa vychovať bez trestov, pretože má predispozíciu robiť tie zlé veci samo od seba. Otázne je, ako trestať a čo má trest obsahovať. Určite nie v hneve a dieťa by si malo byť vedomé napríklad toho, že urobilo zle a že ho čaká trest, rovnako ako dospelý keď nepodá daňové priznanie, platí pokutu, keď prekročí povolenú rýchlosť, platí pokutu, ak si sadne za volant s alkoholom v krvi, odoberú mu vodičák. Čo je na tom nefér a zlé?
 MiliP 


Re: montes. 

(7.1.2012 19:47:27)
Lindo ale já stále nechápu v čem jsme v rozporu. Montessori jedná s dětmi s respektem a respektu je rovněž učí - je to základ. Mají pevně stanovené hranice a ty se musí prostě dodržovat. Trestem je nesení důsledku daného činu, a jeho napravení. Jinak pokud by tě to opravdu zajímalo, nevím odkud jsi, ale i na Slovensku jsou semináře o Monte pedagogice. Nemám problém s tebou vést diskuzi, ale zrovna tak nevidím, proč bych měla něco obhajovat. Mohu říci, co mně se líbí - nepotřebuji obhajobu, nemám se čemu bránit. Ani tomu, když mi někdo řekne, že je to blbost - jelikož má na svůj názor právo. Co se Montessori týče, chce to opravdu vidět v souvislostech, znát ten systém, vědět jak k němu došla, kde se praktikuje, proč je v zahraničí tak oblíbený a k čemu vede. Btw. za první republiky byly školy i u nás - zakázaly je komunisti - individualita a vlastní myšlení bylo dost na obtíž.
 Evina_K 


Re: montes. 

(7.1.2012 20:24:22)
Nezlobte se na mě, ale to je snad základ jakékoli výchovy dětí. Takže v čem je tahle metoda nová ?? Aha, ona se jen nějak jinak jmenuje, tak to jo, to je určitě lepší. Hned tam půjdu a hrdě tam dítě přihlásím, protože je to právě IN. Asi jako je právě in cvičit zumbu...jak směšné :-))
 KamiŠ+2 


Re: montes. 

(7.1.2012 20:26:14)
a kdo tady co vnucuje? ~k~ Nová je.. asi tak sto let... ~;)
 LindaN 


Re: montes. 

(7.1.2012 20:56:55)
30 individualít v triede, 30 osobností viesť je náročné a ťažké. Keby si tú svoju individualitu každý uplatňoval tak, ako umožňuje Montessori, asi by to skončilo zle nedobre. Bohužiaľ musím trvať na tom, že najprv sa dieťa musí učiť prispôsobeniu a spôsobu sebaovládania a potom vnímať svoju indiviualitu a jej rešpekt k nej. Lebo moja sloboda napríklad končí tam,kde začína sloboda druhého človeka. Ako k tomu napríklad prídu ostatní, keď sa v triede niečo robí, je písomka, ráta sa príklad z fyziky a žiačik vyhlási, že jeho fyzika nebaví a nebude z nej nič robiť a písomku nenapíše. OK, dôsledok, dostane pätku, prípadne štvorku, bude preliezať, s takými známkami (ak je ich viac) tak ho nevezmú na gymnázium, na vysokú, nikam. Možno v živote nájde oblasť, ktorá ho osloví a v ktorej vynikne a ktorá ho naplní a bude baviť. Avšak bez vzdelania, pretože akosi mu nikto nevštepil že aj keď ťa to nebaví a neoslovuje, treba sa to naučiť, treba to dostať do hlavy, pochopiť, pretože v budúcnosti sa na tom bude stavať. Na gymnázium sa brali do úvahy známky aj iných predmetov.My sme napríklad chodili povinne na výchovné koncerty, viem, že puberťáci voči tomu rebelovali a frfľali,že musia počúvať klasikov (keď im vo walkmanoch znel deathmetal) ale viem, že to nikomu neublížilo a osobne za seba môžem povedať,že práve naopak, mne to prospelo, rozhľad čo som získala pri klasických koncertoch vo mne aktivoval zmysel pre hudbu a túžbu ovládať aspoň jeden hudobný nástroj. Možno to znie paradoxne, ale krása vnútená takýmto direktívnym spôsobom mi obohatila život a viedla ma k niečomu veľmi pozitívnemu a nežnému. Preto keď počujem výrazy ako voľná výchova, chytám sa za hlavu, to nie je namierené proti rodičom, ale proti dôsledkom ktoré sposôsobuje voľná výchova (to je skoro ako voľné manželstvo).
 KamiŠ+2 


Re: montes. 

(7.1.2012 21:00:54)
Lindo, četla jsi něco o Montessori? myslím, že o této metodě nevíš nic, protože nevíš ani ten základ, a sice, že dětí v takové třídě nikdy není třicet ~k~ A povídáš pořád dokola to samé, i když Ti někdo jiný vysvětlí, že to je jinak. ~;) Ale jo, je jisté, že pro Tebe tento systém není to pravé ~k~ tak zkus aspoń respektovat, že někdo jiný to má jinak ~;)
 LindaN 


Re: montes. 

(7.1.2012 21:17:50)
Kami lenže v štandardných štátnych školách detí v triede 30 je.
 LindaN 


Re: montes. 

(7.1.2012 19:34:47)
a prečo musia deti poslúchať? lebo ich rodič chráni. predstav si napríklad situáciu, že dieťa ti vybehne na chodník a dva metre pred ním je cesta. Zakričíš zastav a očakávaš že dieťa zastaví, pretože ide auto a keby neposlúchlo na tvoj príkaz, tak ho zoškrabávaš z vozovky, príkazy majú ochranný dôvod, dieťaťu neprikazuješ z pasie ale preto že ho chrániš, čo ono svojím 3,4 ročným rozumom nepochopí, preto ho treba naučiť sa podriadiť tvojej výchove a tvojmu vedeniu a prijať ho.
 KamiŠ+2 


Re: montes. 

(7.1.2012 19:41:56)
Lindo, určitě. v určité chvíli je potřeba, že děti musí poslechnout, nehádám se. ALe o tohle nešlo. A když jsme u této situace, byla jsem svědkem, jak matka nepříčetně zmlátila své ani ne dvouleté dítě, že jí uteklo přes silnici. CHápu její leknutí, strach.. ale nevěřím, že její jednání něčemu pomohlo ~a~ Ano, jedna rychlá jako varování to ještě beru--- nebo příkaz.. ale tohle to dítě nemohlo pochopit ~:(
 LindaN 


Re: montes. 

(7.1.2012 21:11:10)
a v tomto prípade je správne, aby ho matka držala za ruku, áno aj nasilu, keď pozná temperament dieťaťa, ja viem, že je mu to nepohodlné a nepríjemné ale musí zniesť,že nemôže utekať cez cestu, a keď to znesie s plačom a zlosťou je to lepšie, ako keby ho zrazilo auto a vyvodenie zodpovednosti by bolo veľmi ľahké určiť. V tomto prípade by išlo o nedbanlivosť. Sú deti, ktoré sa s veľkou chuťou aj takýmto spôsobom ohrozujú na živote a stanovenie hraníc býva veľmi bolestivé a nepríjemné. Nemajú mať preto deti hranice? asi sotva je toto dôvod. Niektoré ťažké veci musí zniesť aj 2ročné dieťa a zďaleka nejde o banalitu, že sa mu nechce maľovať...
 KamiŠ+2 


Re: montes. 

(7.1.2012 21:20:21)
ano, ale tady se mluví o MOntessori, ne? a proč to hanit, jen proto, že jinde to je jinak? ~l~
 LindaN 


Re: montes. 

(7.1.2012 21:39:52)
deti Montessori neutekajú a sú vždy pokojné a kľudné a vedia zhodnotiť situáciu a preto ich netreba v ničom obmedzovať? prípadne si tak dobre pamätajú pravidlá, že aj keď sa rozbehnú, tak pred cestou vždy zastanú? alebo chodia von len v ohradenom dvore, kde nechodia autá a nie sú žiadne prechody. Pýtam sa preto, lebo toto sú bežné situácie, ktoré rodičia s deťmi zažívajú.
 LindaN 


Re: montes. 

(7.1.2012 21:42:15)
dávam to do kontrastu s bežnými situáciami, mrzí ma, ak to vyznelo ako hanenie. Nehaním ten systém, ale nie je vhodný pre všetky deti.(to máš ako so striedavkou, extrémisti budú drukovať za a nebudú vidieť nevýhody)
 8.5Yettynkaa12 


Re: montes. 

(8.1.2012 18:53:20)
já se chci naopak Lindy zastat, klade konkrétní dotazy, které zde ovšem nebyly zodpovězeny. Taky bych uvítala konkrétní příklady z praxe. A dotazy mám stejné jako Linda, zajímá mne totéž.
 LindaN 


Re: montes. 

(8.1.2012 21:45:53)
ako by ste riešili napríklad toto, uvítam aj pohľad Montessori:
Môj syn mal v minulosti problém s jedným chlapčekom, ktorý ho hrýzol,niečo nebolo podľa neho, tak kusol, niekto ho vytočil, kusol niekedy aj toho čo bol najbližšie. Mohli ste mu 100 razy vyprávať, počuj, deti sa nekúšu, veď nie si psík, keď niečo chceš riešiť, robí sa to takto a takto. Hrach na stenu hádzať akurát. stretla som sa s názormi,šak ho nauč brániť sa a nech kusne aj on jeho.nesúhlasím. Je mi to proti srsti aby som učila vlastné dieťa, ktoré je veľmi mierumimlovné,aby sa učilo niekoho hrýzť,len preto, aby sa ubránilo. Akákoľvek agresivita mi je protivná. Dalsi argument bol, veď nech ten chalan vie, aké je to keď on niekoho kúše, ako to bolí. Takisto bez výsledku, pretože môj syn taký nie je, on nevie komunikovať s deťmi nieto sa ešte brániť agresivite. A aj keby mu to vedel vrátiť, to nie je ani v najmenšom predpoklad na to, aby sa ten kúsančivý chalan polepšil a prestal robiť zle. Svojmu synovi som povedala: nesmieš sa nechať kúsať od druhých (jemu to bolo smiešne a má strašne znížený prah bolesti) a to že ťa to napríklad nebolí (napriek modrofialovým stopám na ramene) tak to neznamená, že si to máš nechať, ak sa k tebe ten chalan ešte priblíži, povedz mu daj mi pokoj, a láskavo ma nehryz. V praxi to vyzeralo tak,že sestra sa otočila a ten chalan chrup a už bolo nejaké dieťa uhryznuté, chúďa sestra sa už vyjadrila, že toto je už na lieky (predpisať hryzajúcemu chalanovi).
 Rigmor 


Re: montes. 

(10.1.2012 21:23:50)
ahoj Linda. riesila som takuto situaciu so svojimi detmi, starsi ublizoval mladsiemu. bola som z toho hotova. pokial zacal popoludni, este som to zvladala, chapala som, ze je uz unaveny, ale ked s tym zacal uz od rana a pokracovalo to cely den (bitie, zhadzovanie z gauca, kludne 5x za sebou). musela som sa im stale venovat, alebo mladsieho nosit. samozrejme aj dostal, ale nepomohlo to a uvedomila som si, ze by musel dostavat kazdy den a to predsa nejde! uz som ho zacinala skoro nenavidiet...tak som s tym chcela nieco robit a narazila na knihu Respektovat a byt respektovan. a pochopila som, co je to nastavit pravidla, dat na vyber - mozes sa tu hrat s nami ale nezelame si, aby si komukolvek ublizoval. inak sa budes musiet ist ukludnit do vedlajsej izby. tam som ho odviedla a povedala som mu: az sa ukludnis, prid, radi sa s tebou zahrame. samozrejme tam nezostal ani sekundu, nezatvarala som ho, ale pochopil. a samozrejme to neslo zo dna na den, samej mi to trvalo aspon rok, nez som si na to zvykla, je to fakt obrat v mysleni. ja som tiez musela pochopit, ze nejde o to, aby deti posluchali na slovo, ale aby robili to, co je spravne. a ja som sa hrozne ukludnila. beriem to asi takto: mas na vyber, bud urobis to, co je spravne, alebo nie - a nesies si nasledky, ale prirodzene nasledky, nad ktorymi je treba obcas porozmyslat. je to skratka na tebe. (priklad, ako som to riesila ja, ked uz toho bolo prilis, pripominam, ze sa jednalo o 4rocne dieta): mlatite a hadate sa cele dopoludnie, popoludni sme chceli ist do mesta - bohuzial nemozme, takto sa ludia k sebe nechovaju, bojim sa, ze spadnete pod auto a ja som tak vycerpana vasimi hadkami, ze sa na to necitim a nemam uz chut nikam ist). davam detom co najviac na vyber - mozny vyber, nemozu si vymyslat cokolvek a nedirigujem ich zbytocne, beriem na vedomie ich nazory. a strasne to pomaha. ked chcem, aby sa dieta chovalo slusne, musim sa v prvom rade chovat slusne aj ja. proste mu nerobim to, co by sa od neho nepacilo mne a ani si to nenecham. to znamena, ze napriklad nerozkazujem. ak je nieco potreba urobit, tak poviem, ze je to potreba urobit z toho a z toho dovodu. obcas nejaky rozkaz samozrejme vyklzne, obcas aj kricim, kazdy ma predsa blbu naladu, je unaveny, deti to prepisknu, nie som predsa stroj. ale ked pravidla porusim ja, tak sa im za to ospravedlnim. tak ako by to malo byt a co ocakavam aj od nich. a sme v pohode...:-)
 LindaN 


Re: montes. 

(7.1.2012 9:24:27)
neviem si dosť dobre predstaviť samostatnosť 30 detí v triede alebo rešpektovať individualitu každého z 30 žiakov v triede. Zaznela tu niekde otázka, čo s dieťaťom, ktoré je pasívne a nechce robiť nič.
 kreditka 


Reklama?? 

(6.1.2012 15:54:19)
Pro mě je článek spíš jako reklama na školku kam zapsat dítě nic jiného. Nechci tu hodnotit kvalitu vzdělávacího systému Montessori školky či školy, ale kdyby se v článku vypustila pasáž o termínu zápisu do určitého zařízení možná bych článek brala jako informaci o Montessori pedagogice, takto je to pro mě jen napůl skryá reklama
 Barbuschka 


Re: Reklama?? 

(6.1.2012 21:09:07)
Já bych vynechala slovo skrytá. Podle mě je to reklama a informace jsou tam jen aby se neřeklo. chzb9 mi tam jen poznámka "placená inzerce".
 mamakami 


Re: Reklama?? 

(9.1.2012 8:37:35)
Naprosto souhlasím. Velmi špatný článek, který podává chabé informace, nejčitelnější je právě kontakt na Andílkovu školičku...no nevím. Co vím, že nejsou jediní, možná ani ne nejkvalitnější Montessori školka a centrum. Jen možná s ostřejšími lokty na trhu než ti druzí. A dobré se chválí samo.
 Evina_K 


Ne 

(7.1.2012 20:22:10)
Nemůžu si pomoct, ale celé mě to odpuzuje. Možná mají rodiče dobré zkušenosti, možná ne, možná je to úplně obyčejná školka, jen se jinak jmenuje a proto je dražší nebo momentálně "in", každopádně to, jak je článek napsaný, mě dost odpuzuje od čehokoli takového. 1) Článek je jen pouhá reklama na zápis do školky. 2) ať si každý dává svému dítěti výchovu, jakou chce, pokud mu neubližuje, ale ať ji nevnucuje ostatním. 3) naprosto nechápu rozdíl ve výchově v klasické školce a v téhle školce. V každém případě jde přece o to, aby si dítě zvykalo na kolektiv a určitou disciplínu, než přijde do školy, kde bude muset dodržovat některá striktní pravidla. (Když pominu hlídací funkci na dobu, kdy jsou rodiče v práci.) Že si některá školka říká "jazyková", když teď je povinný jazyk už v každé školce, nebo že si říká "školka s volnou výchovou", když v každém připadě musí dodržovat s dětmi nějaký režim, to mi přijde docela směšné a hlavně zcestné. A jestli navíc "učitelky" mají jen nějaký kurz, určitě bych jim nedůvěřovala, jako vystudovaným učitelkám. Co po jednom kurzu může vědět o výchově dětí a o psychologii chování se k dětem? Nic.
Zkuste mi to vymluvit, ale celé mi to přijde jen směšné tahání peněz z lidí ~:-D
 kreditka 


Re: Ne 

(7.1.2012 21:40:31)
On je cizí jazyk ve školce povinný? Od kdy? To naše školka je teda mimo zákon, protože u nás se teda žádný cizí jazyk neučí ~;)
 XY 
  • 

Jaké máte zkušenosti se spoluprací s rodiči? 

(8.1.2012 12:07:15)
Dobrý den, zajímalo by mě, jaké mají rodiče dětí v Montessori zařízeních zkušenosti se spoluprací s rodiči. Já ty "dobré" prinicipy Montessori chápu, proto jsem také syna do školky Montessori přihlásila. Ale dospěla jsem do fáze, kdy paní učitelka, protože byly se synem problémy - nedodržoval pravidla, vyžadoval si pozornost, byl "nešťastný", začala zachraňovat syna přede mnou. Před Vánoci jsem odešla z konzultací s tím, že se synovi nevěnuji, že není dostatečně přijatý jaký je a že nemáme doma nastavena dostatečně pravidla. Vzala jsem si to k srdci, ale po měsíci stráveném doma je syn v pohodě a šťastný a já si myslím, že přesně, co vyčítala učitelka mně, platí o ní - bohužel. Jenže si to neumí přiznat, když má tak "dokonalý" kurz a je zaručeně nevíc Montessori z Montessori. Principem Montessori je, že "dítě je dobré"... učitelky si zřídkakdy myslí o sobě, že jsou špatné nebo že by bylo třeba pracovat na své straně na nápravě a tak se bohužel stává, že viník stavu je hledán v matce.... Osobně si myslím, že je třeba komunikovat a ve spolupráci všech situaci řešit. Nepopírám, že můj syn je náročný klient, ale hodit vinu pouze na mě není přístup, který bych mohla akceptovat. A tak teď stojím před problémem, že už nemám důvěru v Montessori školku a nemám pocit, že bychom se tam mohli se synem vrátit.... Co byste mi radili?
 DitaB 


Re: Jaké máte zkušenosti se spoluprací s rodiči? 

(8.1.2012 13:28:41)
Hezký den,

na mě Váš příspěvek působí spíš tak, že jste se zklamala v jedné konkrétní paní učitelce, možná v jedné školce, tedy nemusíte mít hned nedůvěru v Montessori systém jako takový (v úvodu píšete, že ho chápete a byl důvodem pro zapsání dítěte do školky takového typu).

Já mám zkušenost, že nehraje roli ani tak to, zda má pedagog vysokou školu nebo "jen nějaký" kurz, ale zda je skutečným pedagogem nebo na to má "jen" papír. To se někdy opravdu těžko pozná.

Ale zpátky k Vaší situaci. Nevím, odkud jste, jestli máte možnost vyzkoušet i jiné zařízení obdobného typu - pak bych určitě metodu jako takovou nezavrhovala. Případně bych zkusila třeba "obyčejnou" školku, která má dobré reference od lidí, kteří mají obdobný přístup k výchově a k dětem jako Vy.

Taky mě ještě napadlo, jestli máte podobnou zkušenost s paní učitelkou jenom Vy nebo ještě někdo jiný - protože někdy může jít pouze o zbytečné nedorozumění, často i na obou stranách. Tím bych možná začala - vyjasnit si situaci, pokud možno objektivně, třeba s pomocí někoho nestranného, citově nezaujatého...

Každopádně Vám přeju úspěch, protože není nad to, když najdete dobrou školku podle Vašeho gusta a naturelu Vašeho dítěte.
 XY 
  • 

Re: Jaké máte zkušenosti se spoluprací s rodiči? 

(8.1.2012 13:57:24)
Děkuji, těším se na další názory. Já určitě nezatratila metodu, to opravdu nejde na základě jedné zkušenosti. Ale přemýšlím o tom, zda-li je česká společnost na tuto metodu zralá. Mimojiné má učitelka dítě neustále diagnostikovat, aby poznala jeho senzitivní období a potřeby.... bohužel se prostě v mém případě stalo, že učitelka vydiagnostikovala problematickou matku a já s tím ale opravdu nemohu souhlasit. (např. si syna nechávám čtvrtky a pátky doma, protože mám ještě jednoho mladšího, tak aby byli spolu a abychom byli všichni spolu a mohli se sobě věnovat, jinak podnikám)... Jak ale mám této osobě dítě znovu svěřit? Můj syn je totiž strašně citlivý a opravdu se choval ve školce strašně, také v hrozném stavu jsem si ho vyzvedávala, ale ty důvody jsou různé a já tomu přítomna nebyla - nejsem ve školce, byla jsem tam jenom jeden den. Např. pokud se týká pozornosti, tak můj názor je, že si ji vyžadoval, ale ne proto, že by jí měl doma málo, naopak jí má dle mého názoru hodně a je na ni zvyklý a ve 28 dětech na třídu se s tím prostě špatně pracuje. Není to ale důvod k tomu udělat z nás špatné rodiče... A tak prostě jenom přemýšlím, jestli je společnost na tuto odpovědnost připravená, protože dokud bude běžný přístup "my" X "oni", pak není možné partnersky spolupracovat a možná je pak opravdu lepší volit školku, kde prostě děti jenom jsou bez diagnózy, možná jim to ublíží míň... Dávám to k diskusi, protože mě to opravdu trápí...

Dle mého názoru mají i ostatní rodiče výhrady k naší učitelce, ale na malém městě se to těžko "vyříkává", pokud není prostor pro dialog nastaven tak, že se to neobrátí proti dotyčnému třeba tím, že se bude učitelka na dítě ještě více zaměřovat a vypozoruje přesně to, co potřebuje vypozorovat a pak to rodiči "vrátí" na osobní konzultaci. Jak pak dítě do takového prostředí dát?
 LindaN 


Re: Jaké máte zkušenosti se spoluprací s rodiči? 

(8.1.2012 18:47:44)
ja som zažila jednu situáciu,ktorú skúsim v stručnosti opísať: Môj starší syn nezvládol škôlku, odmietal tam jesť, piť, uzavretý do seba, išla som na diagnostiku do jedného sanatória a tam mu klinický psychológ na základe 20 minútového pozorovania diagnostikoval špecifickú úzkostnú poruchu a odporučil terapiu a pobyt v ich sanatóriu. Dlhodobým pozorovaním som však zistila symtpómy iného závažnejšieho ochorenia, ktoré mi potvrdili v autistickom centre a tretia opätovná diagnóza v základnej škole mi potvrdila u syna vysokofunkčný autizmus. Keď som lekárke v sanatóriu dala na založenie do dokumentácie, primárka sa naštvala a povedala mi,že môj syn nie je autista a že on má len emočnú poruchu a klinický psychológ, čo ho vyšetroval mi povedal, že syn má od narodenia narušené vzťahy so mnou a že určite nie je autista. Chodíme na terapie, kde terapeutka vyvrátila akékoľvek podozrenie ohľadom uzatvorenia autistickej diagnózy a keď telefonovala do Sanatoria pani primarke, tak jej pani primárka povedala, ze ona vlastne mojho syna az tak dobre nepoznala. (ale hlavne že mne povie, že má emočnú poruchu, na vyslovenie tohto uzáveru ho už poznala asi natoľko aby vedela autizmus spoľahlivo vylúčiť ~4~) Môjho syna prijali do špeciálnej základnej školy, kam rád chodí a bol strašne nahnevaný že sú prázdniny a nie je v škole. Dávať za vinu rodičovi,že dieťa je choré, prípadne hrubo osočovať rodiča,že môže za diagnózu dieťaťa, pritom autizmus je dedičná záležitosť a dedí sa z 98% po otcoch, je podľa môjho názoru neodborné a neprofesionálne. Takému psychológovi by mali vziať licenciu a mal by vrátiť diplom.
 XY 
  • 

Re: Jaké máte zkušenosti se spoluprací s rodiči? 

(8.1.2012 19:11:10)
Dovedu si představit, že to pro Vás muselo být strašně těžké a opravdu nechápu, jak necitliví a neprofesionální dovedou pracovníci s dětmi být. Pokud si jakákoliv matka poslechne, že dítě je kvůli ní nešťastné natož postižené, tak ji to zraní, i když by 100krát věděla, že se svému dítěti věnuje, jak nejlépe umí, nebo že vada je dědičná. A jsem ráda, že to dopadlo dobře, tj. že Váš syn je šťastný ve škole.

Já pracuji na manažerské pozici, vím, že mě jen tak nic moc nerozhodí, ale zjistila jsem, že přes děti jsem zranitelná velmi. Takže teď taky velmi rozumím, jak těžké muselo být v době komunismu prosazovat své názory, když se to mohlo podepsat na dětech. I o tom jsem ve vztahu k mé situaci přemýšlela.... a i proto se vrácím k myšlence, jestli jsme na Montessori zralí, když metoda dává učiteli takovou moc, která může být snadno někým, kdo to nezvládne, zneužita....
 LindaN 


Re: Jaké máte zkušenosti se spoluprací s rodiči? 

(8.1.2012 19:52:38)
no, ide o to, že doba ľudí zatvrdzuje, zo všadial sa valia len samé katastrofy, scenáre všelijakých druhov kríz naberajú rozmery 4 planét, ekonomické prognózy sú čiernejšie a pesimistickejšie ako potopa a zničenie Sodomy a Gomory dokopy. Ľudia sú stresovaní, vyklepaní, majú depky, alebo migrény alebo vysoký krvný tlak, alebo všetko naraz. Poniektorým aj preskočí. A teraz je tu malé dieťa. Ktoré vôbec o tomto nevie a ty mu máš pomôcť vytvoriť nejaký ten svet s pravidlami, hranicami, nezištnou láskou, obetavosťou a k tomu potrebuješ citlivé, mäkké chápajúce a milujúce srdce, ktoré tento svet z duše nenávidí, pretože neodvádza dane, neprodukuje zisk, nevie len tak niekoho vyhodiť len preto, že zhora dostalo príkaz. Nenávidí ho preto, lebo dobro ktoré je pri deťoch nevyhnutné, záujem, trpezlivosť a vnímavosť, komunikácia, mu vadí a prekáža...tak ľahko sa necháme tým strhnúť. A človek len betónuje a betónuje. keď sa bude celá spoločnosť starať o svoje srdcia, vtedy zafičí aj Montessori a nebude to luxus ale niečo úplne normálne, tak normálne ako láskavý prístup k ľuďom, ústretový a úprimný, kde nebude najdôležitejší čistý zisk pred zdanením za posledné tri roky, ale to, či sa ľudia s ktorými som mal možnosť pobudnúť, cítili so mnou príjemne a dobre. (no zas pojednání, ale neva)...
 DasaH 


Re: Jaké máte zkušenosti se spoluprací s rodiči? 

(8.1.2012 20:07:47)
Myslim, ze ted jsi na to kapla. Je zatracene tezke byt pro svoje dite odpocinuta, stastna, usmevava, kdyz jsi nastvana z prace nebo cehokoli jineho. Ale ono se to stokrat vrati. Nehlede na to, ze jejich detstvi hodne rychle utece a za par let jen koukame, jak nam proteklo mezi prsty.

Ale fakt to stoji za to. Nase deti jsou dulezitejsi nez vsichni sefove a blbci sveta :-) (ano, mam praci a jsem spokojena, mozna bych jindy mluvila jinak)

Jo a casto, kdyz se premuzeme a sebereme sily na to byt s tim svym ditetem i dusevne, ne jen fyzicky, casto nas necim osvezi, prekvapi, rozesmejou...

Ted to zas bylo trochu duchovna ode me :-)
 LindaN 


Re: Jaké máte zkušenosti se spoluprací s rodiči? 

(8.1.2012 21:02:13)
tak nejako, len clovek sa castokrat vo svojom strachu necha zkyvat vselicim. Zelam vsetkym triezvu hlavu a hlavne pokoj, lebo ten keby tu bol, tak si ho nemusíme priať.
 Pawlla 


Re: Jaké máte zkušenosti se spoluprací s rodiči? 

(9.1.2012 6:42:09)
"A človek len betónuje a betónuje. keď sa bude celá spoločnosť starať o svoje srdcia, vtedy zafičí aj Montessori a nebude to luxus ale niečo úplne normálne, tak normálne ako láskavý prístup k ľuďom, ústretový a úprimný, kde nebude najdôležitejší čistý zisk pred zdanením za posledné tri roky, ale to, či sa ľudia s ktorými som mal možnosť pobudnúť, cítili so mnou príjemne a dobre. (no zas pojednání, ale neva)..."

Docela výstižně a pěkně řečeno.~R^
 Pawlla 


Re: Jaké máte zkušenosti se spoluprací s rodiči? 

(9.1.2012 6:54:40)
Lindo,taky mám syna s autismem,takže vím o čem píšeš.Právě na takových dětech člověk vidí,jak je důležité je do té společnosti dostat,důležité a taky těžké.~;)
 DasaH 


Odpoved pro LinduN 

(8.1.2012 13:51:16)
Pokusim se odpovedet. Syn prosel M. skolkou a ted chodi do 1. tridy M. zakladni skoly.

Cinnosti, ktere dite odmita delat:
Takove by nemely byt. Resp cinnosti se deli na ty, ktere dite udelat muze nebo nemusi, a pak na ty, ktere udelat musi. Montessoti jim pak dava moznost, vybrat si cas, kdy se do nich pusti. Ten cas muze a nemusi byt nejak vymezen, podle potreby.
Priklad: Deti maji ve skole tydenni plan, co musi udelat, jaka cviceni v pisance apod. Mohou si samy vybrat, jestli to budou delat od tech pro ne nejtezsich, nebo zacnou lehkymi, nebo dnes nemaji chut na matematiku, tak udelaji neco z cestiny apod. Na konci tydne ovsem musi mit splneno - to je jejich zodpovednost. Kdyz nemaji, dodelaji napr. o vikendu.

S tim souvisi - nikoho dalsiho to nerusi. Oni totiz nemaji hodiny matiky a hodiny biologie, ze kterych by nekdo vytrhoval tim, ze dela neco jineho. Nemaji zvoneni, nasi prvnaci maji dva dopoledni bloky uceni. Bez vyhranenych predmetu. Cilem je - naucit se cist, psat, pocitat. Ne mit jednicku z matematiky a cestiny.

Jak s absolutne pasivnim ditetem: totez co vyse. Dite si nemuze delat absolutne jen to co chce samo.

Pozor - velky omyl, ktery Linda porad zminuje: deti v Montessori neziji bez hranic. Naopak. Ale rozumi jim a respektuji je dobrovolne.

Musim rict, ze deti z "nasi" monte skolky byly ve srovnani s ostatnim dokonale "vycepovane" a vychovane, nerozjivene. A pritom svobodne, plne zivota a stastne, tvurci.

Taky tu zaznelo, ze Montessori neni pro tvurci deti. Musim rozhodne nesouhlasit. Vzpominam na nase zdi ve skolce plne rozmanitych a opravdu zajimavych obrazku, ve srovnani s beznou skolkou, kde byly plne satny triceti stejnych jezku, triceti stejnych podzimnich listi atd. Zde je prave ta svoboda - nechces malivat jezka? Namaluj si co te zrovna zajima. Treba modry les. Proc by nemohl byt modry?

Argument, ze Montessori neni vhodne pro kazde dite:
Naopak, je zcela vhodne pro kazde dite. Neni vhdone pro kazdeho rodice nebo kantora, protoze vyzaduje urcite osobnostni predpoklady :-)
 8.5Yettynkaa12 


Re: Odpoved pro LinduN 

(8.1.2012 18:58:50)
Nevšimla jsem si Dášiny odpovědi, konečně konkrétní vysvětlení.:-)
 8.5Yettynkaa12 


konkrétní důsledky 

(8.1.2012 19:13:05)
Uvedete prosím někdo nějaký příklad, jakým způsobem třeba dítě pocítí přirozený důsledek své chyby? Prosím zajímá mne to zejména u školních dětí.

Jinak mého syna spíše motivuje, zda dostane za zvládnutou látku dobrou známku, než to, zda látku zvládne. Prostě ho motivuje ta napsaná jednička, kterou mi doma může ukázat.
 XY 
  • 

Re: konkrétní důsledky 

(8.1.2012 19:19:45)
Já jsem to pochopila tak, že to pozná zejména přes ty pomůcky, protože jsou vymyšleny velmi dobře a pokud je dítě použije nesprávně, tak chybu samo uvidí - teď hned, což je z mého pohledu dobrý přístup. Pomůcky jsou z různých oblastí.
 LindaN 


Re: Odpoved pro LinduN 

(8.1.2012 19:43:07)
vďaka za vysvetlenie. Prišla som ale k záveru, že jeden z tých osobnostných predpokladov musí byť aj intuícia a dobrá schopnosť ju čítať a vyvodzovať z nej čo ti hovorí, vedieť ju dobre počúvať. Lebo niekedy uhádnuť, prípadne dojsť nejakým spôsobom na to, že tomu dieťaťu je, je dosť umenie.
 DasaH 


Re: Odpoved pro LinduN 

(8.1.2012 20:02:02)
Intuice je fajn. V intuici naslouchas svemu "vnitrnimu hlasu". Prima je, kdyz clovek umi naslouchat vseobecne. Vnimat ostatni, snazit se porozumet. (To neznamena, ze ztratis svoje hranice a individualitu. Respektovat a byt respektpovan :-)

Jeste jsem pred tim nenapsala dalsi priklad - popisovalas, jak je potreba chytit dite, kdyz vbiha do silnice. To je naprosto samozrejme a ucitelka montessori to udela stejne. Kdyz k tomu dojde. Snahou ale je, aby k tomu nedoslo. To jest - jak jsi psala - kdyz ucitelka vede tridu splasenych deti z vychazky a blizi se k silnici. Dopredu hlasi - u te lampy zastavime. Nebo maji nejake misto dopredu domluvene, ze se u nej ceka na ostatni, aby se pak dalo najednou v klidu prejit. Proste - situace predvidat. Je to samozrejme tezsi pro toho dospelaka, vyzaduje to neustalou pozornost.

Ja rikam, ze montessori pro me neni zadna alternativa, ze to takhle citim a prijde mi to normalni. Naopak jsme byli my rodice i syn naprosto nestastni, kdyz v lete absolvoval prazdninove kolecko kazdy tyden v jine skolce. Nektere z nich byly opravdu spatne. Na druhou stranu - nektere "normalni" byly moc fajn. Ono je to hlavne o lidech, jak ten ktery princip umeji pouzit :-)
 LindaN 


Re: Odpoved pro LinduN 

(8.1.2012 21:22:14)
na druhej strane, nie je možné všetky situácie ošetriť dopredu, vždy sa vyskytne niečo, čo človek nedokáže predvídať a aj keď sa snaží, vyskytne sa niečo čo neošetril a svojimi reakciami učí do určitej miery reagovať aj dieťa. Vyvstáva otázka, že či rodič napríklad nemá právo byť zhnusený, deprimovaný alebo nahnevaný, smutný, lebo aj toto sú reakcie, ktoré sprostredkúvame dieťaťu a ktoré zaznamenáva. Na jednej strane sa hovorí, že nemáme všetko dusiť v sebe, lebo potom to lezie na vnútorné orgány a do hlavy, škodíme tým sebe, a na strane druhej sa odporúča, aby sme vždy v každej situácii zachovali pokoj, chladnú hlavu a vedeli triezvo zhodnotiť situáciu. nachádzam tam trošku rozpor. Preto by som privítala možno názor od odborníkov, že čo robiť v takej situácii, špeciálne pre veľmi výbušného a cholerického rodiča, lebo nie všetci sme kludní flegmatici, ktorým to môže ísť lahšie.
 Pawlla 


Re: Odpoved pro LinduN 

(9.1.2012 6:51:41)

"Cinnosti, ktere dite odmita delat:
Takove by nemely byt. Resp cinnosti se deli na ty, ktere dite udelat muze nebo nemusi, a pak na ty, ktere udelat musi. Montessoti jim pak dava moznost, vybrat si cas, kdy se do nich pusti. Ten cas muze a nemusi byt nejak vymezen, podle potreby."


Nemyslím si,právě s ohledem na to,co tak výstižně popsala Linda,že to je dobré.Děti jednou vyrostou a budou se muset uplatnit ve společnosti,taková jaká je a k tomu by měla výchova směřovat.Osobně si myslím,že vůbec není na škodu muset občas udělat i to co nechci,jasně,že ty činnosti se dělí na důležité a nedůležité.Nejde jen neustále přikazovat,to chápu,ale pokud se shodneme,že něco ve školní výuce je důležité(a já doufám,že aspoň něco ano),tak potom by dítě mělo akceptovat,že to dělat musí i když ho to nebaví.obecně by mělo být dítě spokojené,ale to neznamená mu vždy vyhovět.Vždyť právě překonání sama sebe nás posune dál.
 arlette 


Nevidím rozdíl... 

(9.1.2012 10:29:06)
... mezi montessori školkou a naší "obyčejnou" školkou na vesnici. Z toho, co jsem tu všechno vyčetla můžu říct, že v naší školce je to prakticky naprosto stejné jako v montessori. Nezanedbatelnou roli u nás také hraje enviromentální výchova, zaměření na zdravý životní styl a mnohé další. Naše školka se ale nepyšní žádným přídomkem a platíme školné 250,- Kč/měsíčně ~;((~;((~;((
 Myss 


z Monte..jen něco 

(9.1.2012 12:57:41)
Nemyslím si,že by bylo bůhví jak dobré,aby si malé děti stanovovaly plán,kdy se jim co chce.Ten jim mají vštěpit rodiče.Spousta věcí se v životě udělat musí,ať se nám chce nebo ne.Pokud dáme dětem volnost v tom,že si úkoly mohou udělat, až se jim bude chtít,udělají je na konci týdne pod tlakem,aby to stihly,všichni to známe-když nad námi nepráská bič,neuděláme nic do chvíle,než nám hoří u zadku.Jak se potom ve škole pracuje s dětmi,které se průběžně neučí,protože ještě nemají chuť?Ony to stihnou v pátek nebo přes víkend...??Ale k čemu je tam tedy učitel,kdy má prověřit jejich znalosti a na čem má stavět,když každé dítě má vlastní harmonogram přípravy?Beru to v případě školky a ve škole pro předměty "výchov"(TV,VV,HV..).Ve školce se mi taky příliš nezamlouvá ta svoboda v jídle-dětí jedí,jen když mají chuť a hlad.Pitný režim a stejně tak strava by měla být pravidelná,mnoho dětí by totiž v zápalu hry ani nepilo ani nejedlo.
 KamiŠ+2 


Re: z Monte..jen něco 

(9.1.2012 13:28:34)
Myss, já myslím, že vtip je právě v tom, že se děti naučí být zodpovědné a dělat věci ne proto, že je někdo tlačí, ale že sami vědí, že se udělat mají a musí. Ta teorie, když se takhle popíše, může působit jinak, než je to v praxi. Já zatím nemám s montessori osobní zkušenost, ale co jsem viděla ve třídách, když jsem se šla podívat do škol, mi nepřipadá jako anachie. Naopak, děti byly v klidu, potichu, i když nemusely sedět na místě, tak to bylo takové přirozené- stejně si k té práci sedly ;-) když něco potřebovaly, tak se poradily. Učitelka se pohybovala mezi nimi a dohlížela na jejich práci, aby neodcházeli od toho, co mají rozdělané atd.

a s tím jídlem máš pravdu, ale věřím, že v čase, který je pro jídlo vhodný, je stejně pan učitleky upozorní a zeptají se, jeslti nemají hlad ~k~ Nevěřím, že by se mohlo stát, že by nechaly dítě hladové, protože si samo nevzpomnělo...
 Jája 
  • 

Re: z Monte..jen něco 

(9.1.2012 14:21:51)
Můj ex taky kdysi horoval pro to, že věci se budou dělat, až když se nám zachce, a že budeme dělat jen to, co se nám bude chtít. Fajn. Takže jsem nechala malé pos** dítko řvát se slovy "ono to smrdí, mně se to nechce dělat". Vydržel minutu a okamžitě jsem slyšela, že se věci nebudou dělat, kdy se nám zachce, ale použil slovo "musíš". Jak to, že musím, vždyť před chvilkou jsi říkal něco jiného? Jak to, že musím jen já, ty nemusíš? Bohužel se některé věci musí udělat, ať se nám do nich chce nebo nechce. A úplně stejné je to i s Montesorri: může donekonečna blábolit o volné výchově, že dítko si svobodně volí atd., ale posranou plínu musí vyměnit hned, nikdo to za něj neudělá. A je jedno, jesli se mu chce nebo ne.
Jako myšlenka to může být zajímavé, v praxi a v životě to, myslím, dost dobře nefunguje. Jak by fungovala třeba linka ve fabrice, kdyby si do práce chodil každý, kdy by chtěl, a přitom by dělal, co by on chtěl?
 DasaH 


Re: z Monte..jen něco 

(9.1.2012 17:22:07)
A proč rovnou odmítáš variantu, že by u toho pásu CHTĚL stát a pracovat? Třeba proto, že musí z něčeho žít?
Proč máte všichni zažité, že když je svoboda, tak se budou všichni jen válet a nedělat nic?
(Rýpynec: soudíte podle sebe ? ~;)
 Pawlla 


Re: z Monte..jen něco 

(9.1.2012 18:53:07)
Ne každého,kdo stojí u pásu je to vysněná práce,ale musí,protože jinou nemá.Myslím,že příspěvek byl spíše o tom,že v té práci musí dodržovat daná pravidla-příchod,odchod,přestávka,náplň práce.~;)
 DasaH 


Re: z Monte..jen něco 

(9.1.2012 19:21:27)
V montessori se take dodrzuji pravidla, nekdy pro nekoho neprijemna. V tom se porad mijime, resp. vy tvrdite, ze montessori je bez hranic, coz neni pravda.
 Pawlla 


Re: z Monte..jen něco 

(10.1.2012 5:39:58)
Dasi,ale jo,já jsem myslím pochopila.Pravidla existují,ale jsou volnější,např. jak jsi Ty psala,že dítě má činnosti,které jsou povinné,ale může si vybrat,kdy je bude dělat.A mě jde vpodstatě o to,že v životě si sice často taky bude moct vybrat,ale pokaždé ne a jestli by se to spíš děti neměly naučit příjmout.Tak jak třeba Jája psala o té plínce~:-D
 Klára 
  • 

Re: z Monte..jen něco 

(10.1.2012 9:06:56)
Ale třeba na vysokých školách to taky tak funguje, že je dětem ponechána určitá volnost. Na začátku semestru se stanoví, že do konce semestru mají odevzdat semestrálku a je to na nich, kdy jí vypracují. Mohou si vybrat termín, kdy z jakého předmětu budou dělat zkoušku a jestli se budou učit průběžně a nebo až těsně před zkouškou je zase jen na nich. Přistupuje se tam k dětem (lidem) víc s respektem.
A se zaměstnáním je to podobné, člověk si může svobodně vybrat práci, která ho baví.
A o co víc budou děti vychovávány tak, že něco mají udělat pouze tehdy, když nad ním stojí někdo s bičem a nebo když za to mají slíbenou odměnu, o to víc to budou vyžadovat v dospělosti a do práce budou chodit jen proto, že tam musí (tedy neradi)a výkony budou podávat pouze tehdy, když jim bude za jejich nesplnění něco hrozit nebo budou mít něco slíbeno, namísto uspokojení potřeby seberealizace, potřeby uznání a úcty a samozřejmě také uspokojení fyziologické potřeby.
 Myss 


aby to nedopadlo jako ta naše demokracie 

(9.1.2012 15:22:18)
za svobodu a demokracii jsme bojovali,ale jaksi jsme to nezvládli.Potřebujeme práskání bičem.Myslím,že do Montess.školky a hlavně školy nemůže každé dítě.Možná jsou uvědomělé děti,které mají řád,sebekázeň a sebedisciplínu a lze je vést tímto popsaným způsobem.Budou to ale ojedinělé případy.Na tom se asi všichni shodnem.Já preferuji normální školu,neboť i následné střední vzdělávání je "jenom" normální.Ale proti gustu žádný....
 DasaH 


Re: aby to nedopadlo jako ta naše demokracie 

(9.1.2012 17:24:52)
Ty děti nejsou uvědomělé od přírody, jsou úplně stejné jako všechny ostatní. Jen si někdo dal tu práci je to naučit, ukázat jim tu cestu.

Montessori existuje i jako gymnázium. A montessori může být i ve státní škole. My absolvovali státní jak školku, tak jsme teď na základce a školné je minimální, 500 měsíčně, což primárně kompenzuje nižší počet dětí ve třídě.
 DasaH 


Re: aby to nedopadlo jako ta naše demokracie 

(9.1.2012 17:26:38)
Nechci působit arogantně, někdy s tím mívám ve vášni argumentace problém :-)
Prostě - montessori je jedna z cest a všechny by měly vést do Říma :-) Otázka je, kde je víc kamení nebo co komu líp vyhovuje. To je celé.
 Markéta 
  • 

Re: aby to nedopadlo jako ta naše demokracie 

(9.1.2012 17:52:56)
Daso, oceňuji vaši snahu o vyvážený pohled a chápu, že v ideálním případě opravdu může Montessori systém být přínosem. Že skutečně může pomoci vychovat jedince, který nepracuje jen proto, že nad ním stojí někdo s bičem (nebo učitel s červenou propiskou), ale proto, že 1. chce; 2. uvědomuje si, že je žádoucí, aby udělal něco, co ho v zásadě nebaví a netěší, protože je to důležité pro něj nebo pro ostatní. Jedince, který nebude dodělávat zadanou práci narychlo až poté, co mu bezprostředně bude hrozit trest, a který bude schopen se přizpůsobit kolektivu a přitom zůstat svůj.
Námitky Lindy a Pawly ale také chápu, protože sama mám dítě s autirysy. Syn je velmi výběrově motivovaný. To, co ho baví - např. vesmír - je schopen studovat sám do úpadu, věci otravné (násobilka) se naučí jen pod dohledem a pod hrozbou. Navíc je roztěkaný, takže není schopen pracovat, když se kolem děje něco rušivého (např. není schopen si psát úkoly, když si v místnosti jeho mladší bratr hraje). Nemá pocity hladu a žízně, takže pokud není vybídnut (něpř. tak, že celá třída jde hromadně na oběd), tak by byl schopen celý den hladovět. Atp. Zlepšuje se, ale jen díky tomu, že má doma pevně nastavenou strukturu a ve škole v podstatě taky, díky rytmu přestávek a hodin, díky pevnému rozvrhu a podobně. Dopředu nastavený řád, který určily autority, jimž věří, mu dává jistotu. V MOntessori škole, kde by se okolní podmínky pořád měnily podle toho, na čem by zrovna kdo pracoval, by byl zmatený, roztěkaný a nešťastný, a patrně i přítěží pro ostatní.
To za prvé. Za druhé, jak v diskusi zaznělo, mnohé české "Montessori" školky a školy se k systému hlásí jen svým názvem a tučným školkovným/školným. Můžete namítnout, že je třeba vyzkoušet - málo matek má ale nervy na to se svými dětmi "experimentovat" a na rok nebo déle je vystavovat prostředí a učitelkám, které pod tímto pojmem chápou jen to, že se o děti nestarají a nechají je dělat, co si zamanou. Raději zvolí jistotu standardní státní školky, u níž předem vědí, co mají očekávat.
 DasaH 


Re: aby to nedopadlo jako ta naše demokracie 

(9.1.2012 19:19:59)
To je v poradku a nejsme v rozporu. Kazdy vybere, jak nejlip umi. Sama si dobre pamatuju stres pred vyberem zakladky, aby clovek neprebral, jestli je to opravdu to prave atd. Same pochyby a nutnost se jednou rozhodnout, nadechnout, skocit a doufat, ze ta voda nebude moc prudka a milovane dite nesemele :-)
Preju hodne sil, o formach autismu jsem v principech poucena a legrace to neni, to je jasne.
V synove tride ve skolce byl v letech pred nim chlapec s rysy aspergera, i kdyz ne primo diagnostikovaneho. Nase ucitelky byly vpravde zlate, rozmluvily ho v kolektivu, rozesmaly, uvolnily... A je fakt, ze to je hodne hodne o lidech a teprve pak o systemu, ale to uz bylo receno.
 Markéta 
  • 

Re: aby to nedopadlo jako ta naše demokracie 

(9.1.2012 21:43:46)
Jo, já také myslím, že se tok našich myšlenek v zásadě nerozchází. To hlavní asi je, že ne všechny metody jsou vhodné pro všechny děti.
Ještě jeden příklad mě napadl - synek má v několika posudcích shodné hodnocení: neschopnost poučit se z vlastních chyb. Učí se opakováním správného postupu. Velmi zhruba řečeno je schopen si třikrát ve dvou dnech sáhnout na rozpálená kamna, aniž by to na jeho chování mělo nějaký výsledek. Jedinou cestou je nadrilovat s ním, jak se chodit kolem kamen a jaký odstup zachovat, aby si na ně náhodou nesáhl. Copak kamna, to je nic; ale totéž má v jednání s lidmi. Tedy může desetkrát zvolit špatný postup a obrazně řečeno se spálit, když se chce zapojit do hry - přiběhne, vytrhne kamarádovi míč a začne si s ním házet, kamarád se vzteká a místo hry je tu kolize - ale nepoučí se z toho a nezačne se chovat jinak. Musí s ním někdo být a nacvičit s ním, že pokud přijde a slušně požádá, dostane se mu pozitivní odezvy. Spontánně na to nepřijde.
Což, mám pocit z téhle diskuse, je jedna ze strategií Montessori: nechat děti, aby se samy poučily ze svých neúspěchů a samy došly k poznání, jak věc dělat správně, ať už se jedná o vkládání písmen do otvorů nebo o rozhovor se spolužákem. Ale prostě některé děti na tohle nejsou zralé nebo toho nejsou schopné a pak v takovém "volném" režimu trpí víc (a s nimi jejich okolí), než kdyby je učitelka obrazně i skutečně vedla za ruku a nařizovala - teď uděláš tohle, a teprve potom támhleto.
 Klara 
  • 

Re: aby to nedopadlo jako ta naše demokracie 

(9.1.2012 22:48:36)
Já si zase myslím, že děti od přírody mají zájem na tom, učit se nové věci a sebezdokonalovat se.
Vemte si, jak se naučily samy od sebe chodit, mluvit ... Také nikdo nad nimi nestál s bičem nebo jim za to nesliboval odměny, jedničky ... To až postupem času je dospělí "zkazí" odměnami a tresty.

A mám dojem, že v alternativních školách není ponechána dětem absolutní volnost. Společně s dětmi učitelé předem nastaví pravidla a pouze v rámci těchto pravidel je dětem ponechána určitá volnost a možnost výběru.
A podle mého názoru nezasahuje učitel pouze pokud vše funguje tak, jak má. Pokud ne, zasáhne.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.