| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Spojené nádoby

 Celkem 246 názorů.
 čiřikaví a Jakub 9.10.06 


Výchova k převzetí zodpovědnosti... 

(21.11.2008 9:17:54)
Ahoj Maceško, chci Ti moc poděkovat za milý článek z "druhé" strany. Ani nevíš jak moc Ti rozumím, podobná (možná i horší) situace je třeba i ve školství. Jde o to, že lidé si odvykli převzít zodpovědnost za sebe, svoje zdraví, jednání a čekají, že ostatní ( kteří jsou za to přece placení z jejich daní) je vyléčí, zachrání, naučí... Změna je možná, ale bohužel ji nemůžeme čekat hned... je to prostě postupný proces, něco udělá stát (třeba tím, že bude lidi nutit platit ) něco běžný trh, pomáhá, když kdokoli vyjede aspoň chvíli za hranice a vyzkouší si jak se žije jinde... a nakonec postupně začne mezi lidmi převládat schopnost vlastního rozhodování a hledání informací a převzetí zodpovědnosti za sebe...

Je to krásně vidět na "kontroverzním" tématu porodů doma - jsou matky, které se informují a chtějí něco jinak, a pak je ten zbytek, kterého jen představa toho, že by měl převzít byť jen trošičku zodpovědnosti nutí k neadekvátním výrokům, které jsme tu mockrát četly. Ale stejně tak je to ve škole, práci...

Chci Tě podpořit - piš dál do diskuzí a uč maminky že existuje i jiná možnost :) to je taky jedna z cest...

držím palce, vydrž .
 Anezka73 


Re: Zlatá slova 

(21.11.2008 9:31:21)
Pracuju jako sestra v LDN a zažívám velmi podobné věci. Když mi někdo řekne, sestřičko, já bych tuhle práci neděla, to jste se asi špatně učila, jen zatnu zuby a pokračuji v práci. Ale tyhle drobné ústrky mne strašně bolí.

Pracuju ze všech sil, aby se pacient u nás cítil co nejlépe a pak přijde příbuzný a ječí na nás, jaktože je 92letá babička ještě nechodí! Skandál. Přitom paní k nám přišla ležící, denně rehabilituje, ale tělo už to odmítá.
Zázraky neumíme.

Od doby co jsou poplatky, vnímám, že jsou lidé agresivnější a nepřístupní domluvě :-(

 zuzkasim 


LDN 

(22.11.2008 13:02:05)
Je moc těžké něco takhle posuzovat. Navštěvovala jsem LDN několikrát týdně po dobu 3 měsíců, tedy navštěvovala jsem tam spíš mou babičku. Přišla zmatená, ale chodídí. Hned po přijetí dostala silné utlumující léky (opravdu velmi silné, 3 dny jsme ji nikdo nebyli schopní vzbudit), chodit přestala. Po týdnu se jí léky snížily, ale rozchodit se ji už moc nepodařilo. Přesto jsme se o to s mamkou (babiččinou dcerou) vždy snažily. Vzít ji na chodbu, dojít ke druhému pokoji, nakonec přešla s dopomocí chodbu celou. Dokud jedla sama, šlo to. Postupně ale ani tohle nezvládala. Moje mamka ji tam asi 2 týdny chodila denně v době oběda nakrmit, pak už to časově opravdu nešlo a protože ji nenakrmil nikdo jiný (sestřičky na to neměly čas, krmení trvalo docela dlouho), babička dostala sondu. Jak snadné, oběd ve 2 stříkačkách, doba krmení cca 1 minutu. Nekritizuji, píšu fakta. Klidně taky napíšu, že díky protekci jsme babičku dostali do LDN, která je asi 20 minut od našeho bydliště, měli jsme tedy možnost za ní denně někdo chodit. Kdyby byla dále, nebylo by to možné. V malém holém pokoji (bíle vymalováno, otlučené bílé postele, na zdech ani obrázky) byly po 4. Každá umírající babička měla spoustu svých problémů a vrtochů, prostor mezi postelema byl pouze na noční stolek. Žádné soukromí, návštěvy si ani neměly kam sednout. Zprvu si sestřičky nemohly zvyknout, že s sebou vodím svého ročního syna, za prvé jsem ho opravdu neměla kam dát, za druhé na něj jediného babička vždy výborně reagovala. Potom si reakcí babičky sestřičky taky všimly a už jim naše návštěvy tak divné nepřipadly. Mimochodem na všechny ty staroušky to malé děťátko působilo přímo zázračně. Předpisy prý návštěvu dětí snad zakazují, že je to v zájmu zachování zdraví dětí. Nevím, pokud z osazení pokoje nebyl nikdo nemocen infekcí, neviděla jsem v tom problém. Opravdu nekritizuji sestřičky, tolik bolesti a smutku z prázdných postelí, spoustu práce, a těžké práce i fyzicky, nevím, jestli bych to unesla. Ale vážně to jinak nejde? Já se docela hrozím toho, že bych tak dopadla, myslím tím dopadnout jako pacient LDN. Míst v LDN je málo, takže pokoje jsou přeplněné, na místo se čeká někdy velmi dlouho (někdy se člověk už ani nedočká...). Personálu opravdu málo. Přemýšlela jsem, že bych se spojila s kamarádkama co mají větší děti a věnovali bychom nemocnici zarámované dětské kresby, aby byla aspoň nějaká výzdoba pokojů, Vždyť ti lidé se z postele kolikrát sami nehnou a hledí 24h denně do prázdné zdi. Myslím, že vězni ve výkonu trestu se mají mnohem lépe jak lidé v LDN.
Sestřičko z LDN, opravdu s tímto stavem nejde nic dělat? Napiš prosím pohled z té druhé strany.
 Anezka73 


Re: LDN 

(22.11.2008 14:47:29)
Zuzko, jde dělat mnohé, je-li dobrá vůle i čas.
My respektujeme, pokud si příbuzní přivedou k babičce malé dítě, je to jejich věc, ale infekce opravdu hrozí. Tohle je na mámě.

U nás neexistuje, pacienta nenakrmit. Někdy pacient moc jíst nechce, ale tak to zkusím za chvíli. Takovou kolegyni bych hnala svinským krokem, která by nekrmila. Snažíme se, aby nám pacienti i pili, lítám z jednoho konce na druhý a kontroluji to. Koupeme každý den jeden pokoj, v pátek se koupou malé pokoje.

Velký problém je, že je nás málo, protože ty platy máme opravdu směšné a povinností víc než dost. Pracuju za sanitáře i ošku, páč odpovědnost třeba za pád z postele je na mně. Tak holt pořád kontroluju, jestli mají ohrádku ti, kteří ji mají mít.
Jen ty debilní papíry mi zaberou 3 hodiny. Máme 32 pacientů a v noci jsem na ně sama. Přesto chodím a ptám se, jak se jim leží, jak se cítí, jestli něco nepotřebují, páč chápu, že ležet mezi více lidmi je někdy problém. U nás jsou 6 lůžáky a dva pokoje 3 lůžkové, jeden 2 lůžkový.

Jsme malá soukromá LDN a holt to vybavení je hrozné. S tím já nic neudělám. Kolikrát mi polohovací pomůcky prostě chybí. Umíme improvizovat, lze si vypomoci třeba stočenou kapnou.

Ona je velmi důležitá spolupráce s rodinou. Jenže v reálu je tak 5 lidí z těch 32, za kterými pravidelně někdo chodí. Tím myslím, že jim i něco přinese, potěší je zprávami či fotkami z domova, něco seniorovi přečtou, mají o seniora opravdový zájem.
Většinou je to cílená manipulace se seniorem, aby přepsal dědictví a vydal přístup ke kontu a přmlouvají ho, aby se nevracel domů. A tito lidé pak maskují své hnusné chování, taky mají pocity viny, tak si chladí žáhu na nás, na sestrách.

Ty veliké pokoje seniorům často nevadí, rádi si mezi sebou povídají a ti, kteří odejdou domů nebo DD pak píšou těm ostatním z pokoje.
U nás je to takové domácké, snažíme se, aby se lidé cítili dobře.
Pokud někomu velký pokoj vadí, dá se mu zařídit nadstandart - jednolůžák nebo menší pokoj.
Já lidem samozřejmě vykám, ale s jejich souhlasem je oslovuji kř. jmény. Třeba: "Jak jste se dnes měla, Maruško...". Lidé to mají rádi.

Fakt nejsme upíři, s lidmi si hodně povídáme a to i s těmi zmatenými. Ona mnohdy stačí chvilka rozhovoru a hned vím, proč je paní XY agresivní. Stačí tomu věnovat ten čas. Kterého je ale fakt minimum.

U nás je možné, u lidí, kteří jsou u nás pár let, že mohou mít na okně i své květiny.

Píšu na přeskáčku, nemám moc čas.
Ještě ti sem pak napíšu, jak vypadá naše služba, aby sis udělala představu.

Většina sester, které máme teď na oddělení, jsou holky, které si práci se seniory vybraly dobrovolně a mají k těm lidem vztah.



 MM, 2 kluci 
  • 

Anežko, to je hrozné... 

(22.11.2008 22:08:37)
... jak píšeš, že ti příbuzní často jen s dědečkem/babičkou manipuluji kvůli penězům a nechtějí aby se vrátil/a domů... :-((( Chceš fakt říct že takových je většina??? Nechce se mi tomu věřit, to je fakt hrozné!!! Co to je za lidi, za rodiny?!

Chápu když se někdo (už) nemůže o děděčka/babičku starat doma, nezvládá to, nestíhá časově, je to moc náročné i po tí lékařské stránce... atd., takže tu péči nakonec svěří "profesionálům" - LDN. Ale předpokládala bych že většina lidí se bude dál snažit např. o nějakou "sociální kontinuitu", tedy pokud možno časté návštěvy, povídání co je nového, že budou nosit fotky apod. To co píšeš ma fakt šokuje! Myslíš že je to rozšířené, nebo je to zrovna u Vás z nějakcýh důvodů obzvlášť drsné, jak se ti příbuzní chovají? A co myslíš proč tomu tak je?

Jinak to co píšeš o své práci a jak k ní přistupuješ Ty osobně, zní hezky a lidsky :-)! Ale ty podmínky máte tedy určitě těžké, i tu zodpovědnost a všechno, a že řadu věcí jen tak nezměníte... Pracovala jsem na brigádách v domovech důchodců, tak to alespoň trochu znám.

Přeji mnoho zdaru a pokud možno i radosti (navzdory všem těžkostem) v Tvé práci! Zdraví M.
 Anezka73 


Re: Anežko, to je hrozné... 

(23.11.2008 17:50:22)
Mm, děkuju, bohužel, lidí, kteří se nestarají a nechtějí starat je většina.
Za ty roky jsem poznala rodiny s opravdovým zájmem a ti lidé se třeba střídali u svého seniora a byli s ním každou volnou chvíli. Takových lidí si moc vážím. Ale za 5 let co pracuju v LDN jich bylo tak 6-7.

A se zavedením poplatků mi připadá, že se to ještě zhoršilo.
U několika přesvědčování, aby babička přepustila byt třeba vnoučkovi, jsem byla. Nechtěně, ošetřovala jsem jiného pacienta na pokoji.

Jednu paní k nám rodina dala na 3 týdna než ji vymalují byt a už je u nás 6 let :-(
Byt samozřejmě pronajali a pro důchod si také poctivě chodí. Jinak na tu paní nemají čas.

O tom, jak u diabetiků náš Dr. vybalancuje inzulinovou terapii, aby sedla a potom přijdou "příbuzní" a seniorovi přinesou dorty a věnečky, nemá ani moc cenu mluvit. Dělají to i přes naše vysvětlení, že by toto nosit neměli.

 Petra 
  • 

Re: LDN 

(23.11.2008 1:03:13)
Milá Anežko, děkuji ti za tvou práci! Sice se osobně neznáme, ale i moje babička byla v malé soukromé LDN apřesto, že to bylo pro sestry přesně tak těžké, jak píšeš, byly všechny velmi milé a laskavé a ke starouškům se chovaly moc hezky a i si s nimi často povíádaly. I s mou babičkou, která s Alzheimerem nebyla zrovna jednoduchý partner v rozhovoru.... A ona se tam dokonce i výrazně zlepšila - bylo prostě poznat, že odborný přístup holt dokázal divy, které doma už nebyly zvládnutelné. A proto všem lidem, jako jsi ty, moc děkuji za jejich práci a přeju si, aby ve zdravotnictví co nejdéle vydrželi!!!!
 Anezka73 


Re: LDN 

(23.11.2008 17:55:38)
Petro, moc děkuju, potěší mne, že jsme někomu pomohli a každý pozitivní ohlas vítám s nadšením. Je to pro mne vzpruha. Dnes je velmi oblíbené sestry jen kritizovat.

 Šárka Bartošová 
  • 

Re: LDN 

(22.11.2008 22:56:59)
Dobrý den, ráda bych také reagovala na Váš názor. Sice nepracuji na LDN ale na interně, ale tyto dvě oddělení jsou si v mnohém dost podobná. Píšete, že babičku jste přivedla zmatenou ale chodící. Víte, to je velmi těžké, já chápu, že to pro Vás muselo být moc těžké, když jste našla babičku utlumenou, ale já Vám napíšu, jak to vypadá z naší strany.O víkendu nebo o noční jsou na oddělení dvě sestry - jedna na ženách, jedna na mužích. Každá má na starosti dvacet pacientů - několika z nich je velmi zle a potřebují častější péči. Na oddělení se přijme babička či dědečeka krom jiného má i tento problém - je zmatený a chodí. Začne utíkat, může rušit ostatní pacienty, může být zmatený tak, že to ohrožuje jeho či jiných zdravotní stav a teď co dělat, když se člověk nemůže prostě rozčtvrtit, klecová lůžka jsou zakázána - i když sloužili právě k těm účelům - ne aby se pacienti mučili, ale aby se zabránilo třeba jejich zranění v době, kdy jsou zmatení, sestra má prostě práci jinde a nemůže u nich stát a hlídat. Je to hrozný, ale je to tak, že v pacientově zájmu, se jim píchne injekce na uklidnění. Problém je v tom, že ty slabší většinou nezaberou a tak se musí píchnou další a nebo něco silnějšího. Negativní aspekt je ten, že se pak z člověka může stát placka. A nebo snad máme pacienta přikurtovat k posteli? To mi přijde ještě víc nehumánější, než síťové lůžko. Určitě to ale neděláme z důvodu, abychom měli klid, ale protože chceme pacienta chránit před zraněním či něčím jiným.
Píšete, že babička přestala chodit. Plně Vás chápu, že Vás to bolelo, ale je také otázka, jak skutečně moc v tom byly zainteresované utlumující léky. Ano, jak jsem psala mohou udělat z člověka placku, ale ne na pořád. Další faktor v tom, je věk babičky a to, že každý z nás má svůj čas a u každého z nás ten konec se začne nějak blížit a u někoho to je tím, že přestává hodit, jde mu to hůře a to značí, že organismus už je starý, dosluhuje a umírá. Když to možná trochu necitlivě zjednoduším, tak u každého to musí nějak začít a nebo jednou začne. Každý stárneme a jsme smrtelní. To, že babička nejedla, to je další otázka. Lidé když jsou staří a začnou pomalu odcházet, tak už tolik jídla nepotřebují, jedí méně a jednoho dne přestanou jísti skoro úplně, protože organismus už nemá sílu to jídlo zpracovávat. A teď záleží na názoru a na tom, jak rozhodne lékař. Je to otázka. Máme člověku jídlo nutit, i když to už nejde, protože máme poit, že musí mít hlad? Tady nejde o to, že by člověk neměl čas na to, pacienta nakrmit, na to se čas najde, i když to trvá déle, ale stejně natlačit do pacienta oběd za každou cenu, že se potom pozvrací, nebo bude mít průjem - má to cenu? Někdy třeba je opravdu lepší přistoupit k výživě pomocí sondy, protože ta výživa i když je tekutá, tak skutečně zasytí( zkoušela jsem to pít) a obsahuje spousta minerálů, vitamínů a ostatních látek, které člověk dostává normální stravou do těla, ale jak říkám, pokud opradu paientovi dělá problémy třeba polykání, nebo vůbec otevřít pusu, je to snad takto lepší, protože i pro to tělo tato výživa je potom lépe ztravitelná.A personál se také i vyhýbá zvýšenému riziku aspirace jídla či následně zvratků.
Co se týče zařízení a výzdoby pokoje, je to skutečně problém, ale toto vše je otázkou peněz a ty jak známo ve zdravotnictví moc nejsou. Jak jsem zmínila sama pracuji na interně a myslím si, že už kvůli tomu, že tam leží staří a moc nemocní lidé by si zasloužili hezké, nové prostředí, nebo alespoň pořádnou postel. Ale bohužel obyčejný personál s tím moc nenadělá a skutečně se musíme učit v mnoha věcech improvizovat.
Co se týče Vašeho ročního syna, nemyslím si, že by sestřičky chtěli z nějakého plezíru Vám zakazovat návštěvy s ním, ale skutečně je to loterie. Opravdu na takovýchto odděleních létá vzduchem množství bacilů a různých infekcí, které třeba dospělému člověku nemusí nijak ublížit, ale takto malému dítěti ano, protože nemá ještě zcela vyvynut imunitní systém. Mě samotné vždy vstávají vlasy hrůzou na hlavě, když vidím jak návštěvy v dobré víře vodí takto malé děti za babičkou, dědečkem. Sama mám dvě malé děti, ale protože vím s čím vším se tam člověk kolikrát setká, s čím vším tam lidé leží, nikdy bych je takto do nemocnice nebrala. Právě kvůli jejich ochraně.
Tak to jsem htěla jen na vysvětlenou - mějte se moc hezky Šárka~x~
 Líza 


Re: LDN 

(23.11.2008 6:56:27)
Šárko, je ovšem třeba říct, že především je špatně, že jste na oddělení v noci jen dvě. A že dokud tomu tak bude a budou se pacienti tlumit přesto, že jim hrozí imobilizační syndrom, tak dochází k systémovému poškozování pacientů.
 Šarbar 


Re: LDN 

(23.11.2008 9:49:52)
Předem bych chtěla říci, že všechno co psala Maceška v původním článku je pravda. Dokud bude ve zdravotnictví málo sester a peněz, tak prostě bude sloužit noc jedna sestra na dvacet pacientů. Každý ví, že to není dobře, ale tohle je problém snad každé nemocnice. S těmi penězi to myslím tak, že nemocnice musí šetřit a někdy i proto, se obsazuje méně personálu do služeb. Šárka
 Anezka73 


Re: LDN 

(24.11.2008 1:19:30)
Šárko, souhlasím s tím co píšeš, u nás je to téměř stejné, jen je na 32 lidí 1 sestra a jeden sanitář v noci. Přes den 2 sestry a 1 sanitář.
My jsme bývalá interna, přesto se u nás stále někteří mladší pacienti léčí. Lékaři většinou zůstali.

S tím tlumením jsi to vystihla přesně. Paradox je, že náš Dr. napíše minimální dávky tlumících léků a pak přijde na konzilium psychiatr z fakultky a napíše megadávky.
Překlady na gerontopsychiatrii vyjdou málokdy, není místo.

 Šarbar 


Re: LDN 

(25.11.2008 14:40:58)
Aspoň někdo mě chápe~n~, právě proto, že jsi sestra. Chápu, že lidem zvenku se vše o čem jsem psala může zdát nehumánní, a že jsem rezignovala, jak kdosi napsal, ale to není pravda. Myslím to bez urážky, ale kdo tohle povolání nedělá, tak to nepochopí.
A já mám tuhle práci ráda, protože kdyby ne, tak to člověk prostě dělat nemůže. Ale jak píšeš, noci, kdy se člověk klepe hrůzou, ně někdo přeleze ohrádku a rozbije si přinejmenším hlavu, nebo že skočí z okna ( nejsme psychiatrie, abychom měli mříže) a nebo že člověk dostane skleněným bažantem nebo hrazdičkou po hlavě, že agresivní pacient sestru schodí pod schody,že se zaligruje na pokoji a ohrožuje jiné pacienty ( to vše se stalo buď mě a nebo mím koleginím a vždycky v noci), to kdo nezažije, nepochopí, proč se lidé tlumí. A ani nepochochopí, že najednou vetchá stařenka dostane sílu jako hrom a člověk ji sám nezmůže - ostatně taky nechápu, kde se ta síla najednou v člověku sebere. O tom, že pro pár pacientů je člověk svině a kurva, nebo že dostal flusanec do obličeje ani nemluvím. Ale kvůli tomu, že nám nadávaj nebo po nás plyvou lidi fakt netlumíme - to člověk prostě přejde a někdy i s úsměvem. Já si tím nechci stěžovat, aby si to zase někdo špatně nevyložil, prostě jen říkám jak to je. Ti lidé za to skutečně v 99% případů nemůžou a tak se ani na ně člověk zlobit nemůže.A končím v této diskuzi, protože určitým lidem to člověk stejně nevysvětlí a bude stejně za necitlivého sadistu. ~x~
 Líza 


Re: LDN 

(26.11.2008 6:33:51)
Šarbar, jsem zdravotník, svého času jsem měla velmi blízko k celoživotnímu vzdělávání sester a k tvorbě různých standardů i k překladům standardů cizojazyčných, například pokud jde o neklid.
Takže znovu říkám - a nevíš-li to, doplň si znalosti - jde o systémovou chybu (tzn. ne o tvoji, ale o chybu systému), která pacientům škodí. Je tím prolezlý celý český zdravotnictví. Odvíjí se to od velikosti pokojů, jejich vybavení, množství personálu a dalších věcí.
Pokud ale ani nevíš, že správně se to dělá jinak a tlumení nebo fixaci je pak nutné použít jen u zlomku těch pacientů, které z nedostatku jiných možností tlumíme u nás, pak je problém i u tebe, součástí odbornosti je i vědět, který věci nedělám optimálně z objektivních důvodů.
(A to - všimni si - ani nemluvím o tom, že kolikrát jsem byla svědkem toho, že na somatických odděleních byli staří a zmatení pacienti "tlumeni" léky, které jejich zmatenost ještě více zhoršovaly a stačilo tyto léky vysadit, a lidi měli jasné vědomí - to je taky klasický, učebnicový příklad - za to ale nemůžou sestry, ale doktoři, ani ne systém jako u toho "vyrábění" neklidů při nemožnosti dodržet režim, který brání vzniku stavů zmatenosti, ale neznalost doktorů, co na starém, organickém terénu některé léky provedou.)
 kili 
  • 

Re: LDN 

(26.11.2008 17:27:02)
Tlumení neklidu není můj obor. Přesto obecně : Jestli má někdo blízko k celoživotnmímu vzdělávání sester (navíc svého času) a při tom i ke tvoření standardů péče, je to skoro protimluv. Všelijakých spisků od zeleného stolu, vytvořených teoretiky, je přehršle. Jsou Eskymáci, kteří radí obyvatelům Konga, jak se chovat v období tropických dešťů.

Systémové chyby neprolínají celé zdravotnictví, ale jistě jsou, a to tak, že ne zřídkavé. Somatická oddělení, to je pojem, který odráží naprosté nepochopení smyslu zdravotní péče, stejně jako nepochopení vlastní kompetence hodnotit kvalitu lékařské péče a znalosti lékařů.

Jestli za daného stavu a z něj plynoucích možností někdo zvažuje a pak volí menší zlo, nemusí to znamenat neznalost vedlejších účinků léků. Jestli ale někdo si přečte pár útržků a z nich charakterisuje celou problematiku, je to známka nepokorné pýchy ne-li narcismu.
 Líza 


Re: LDN 

(26.11.2008 17:38:33)
Kili, mluvím o skutečných, systémových chybách.
A o skutečných chybách z neznalosti profilu účinku léku.
Sesterské standardy neznáš? No vidíš. Ty naše musí vycházet z toho, co je. Některé zahraniční ale přecházejí neklidu úplně jinak, a mnohem efektivněji, než jak je to u nás - ostatně, u nás mu prostě nepředcházíme (v mnoha případech to prostě nejde), jen hasíme následky toho, že nebylo možno předcházet.
Kili, ty jsi hodně alergickej na to, že není všechno zlato, co se třpytí, že?
 kili 
  • 

Re: LDN 

(26.11.2008 17:48:26)
Nevím, kdy jsem si my dva spolu potykali.

- To je ale mluvení, obsahově nedostatečné i v rovině teoretické.

- Já jsem nepsal, že neznám sesterské standardy, ale něco úplně jiného. Standardy jak ošetřovatelské (pojem sesterské je vulgární), tak obecné, jsou věcí, kterou se zabývá každé akreditované pracoviště, takež i mé a tak i já.

- Major Terazky pravil : " Nie je šetko, čio ta trpytí, opakujte to po mně ". Na to vojín Kefalín odpověděl, že to nedokáže.

- Váš problém je nepochopení věci v celé její šíři i hloubce, a hned potom nepochopení toho, co jsem vyjádřil. Také asi to, že třeba M. Gordonová et al. věci založily poněkud jinak a v jiných podmínkách, než jsou zdejší a pojetí NANDA tak vychází z úplně jiného postavení sestry tam a tady. Žel je to i tak, že mnohé aktivistky v ČR jsou příliš povrchní, než aby pochopily smysl standardů nejen ošetřovatelských.
 Lenka 3děti 
  • 

Re: LDN - ošetřovatelské standarty 

(27.11.2008 13:53:21)
Nedá mi to, ale musím se zastavit u této diskuse, toto je už na samostatný článek a spíše do odborného časopisu. Ošetřovatelské standarty je pojem, kterému rozumí opravdu jen sestry a s úvodním článkem nemá nic společného. Pacienta, který má zdravotní problém, vůbec nezajímají ošetřovatelské standarty, systémové chyby a podobně, on potřebuje pomoc. Tomuto požadavku by měla být přizpůsobená péče. Ošetřovatelské standarty občas zapomínají, že každý člověk je individualita a každé zdravotnické zařízení má jiné problémy. Dokud budou tvůrci ošetřovatelských standartů teoretici, tak nikdy nebudou fungovat v praxi. Klasický důkaz je systém celoživotního vzdělávání sester, honba za kreditními body naprosto degradovala veškeré konference sester jen na dotaz za kolik bodů a né o čem bude přednáška. A to se přenáší i do péče o skutečné pacienty. Já bych systémovou chybou nazvala registraci sester. Otázka do diskuse: pod pojmem pacient vidí člověka už jen neregistrováné sestry, co vidí registrované radši neříkám, nechci pacienty přirovnat k nějaké věci.
 Linda 
  • 

Re: LDN 

(23.11.2008 7:37:59)
Šárko, mohla bych se prosím zeptat, jaké např. nemoci může člověk v LDN chytit? Chodila jsem za umírající babičkou do LDN, když jsem byla těhotná. Stálo mě to fakt hodně přemáhání, protože z toho vzduchu se mi dělalo hrozně špatně, ale až doteď jsem netušila, že nemoci těch staroušků jsou hrozbou pro ostatní. Např. babička měla rakovinu, pro bolesti nemohla chodit, byla zmatená, nechtěla jíst, dali jí plíny atd., nepředstavitelná hrůza, ale nic z toho mi nepřijde, že by se dalo chytit....
 Líza 


Re: LDN 

(23.11.2008 7:40:44)
Předpokládám, že Šárka myslela nějaké nemocniční patogeny. Není ale důvod, aby je normální člověk chytil. Ty jsou nebezpečné především pro ty hospitalizované pacienty.
Neboj se, sestry taky chodí těhotný na LDN do práce a není to důvod k převedení na jiný pracoviště.
 Anezka73 


Re: LDN 

(24.11.2008 1:06:52)
Lízo, já moc těhulí co by dělaly v LDN teda neznám. Podle mého názoru nemá těhotná v LDN co dělat. Souhlasím se Šárkou. Nejen nemocniční patogeny, třeba takový Rotaviry si přinést domů, to je chuťovka pro celou rodinu, ale my v práci občas máme i svrab, B hepatitis, samozřejmě stafylokoky, enterokoky, Clostridie...

Nehledě na extrémně těžkou, fyzickou práci, ohrádka od našich postelí váží 8kg, za ráno jich sundám asi tak 20, pacienty posazujeme k jídlu, pomáháme při vstávání, polohujeme nebo posazujeme na vozík či gramofon.
Já díky těm ohradám potratila v práci, vím dobře o čem mluvím. Taky jsem si do té doby myslela jak budu pracovat.

A další aspekt je agrese zmatených pacientů.
Že mně nakopl pacient do břicha jsem už zažila, párkrát i brachiální násilí. Mé kolegyně taktéž. Víme, že za to ti lidé nemohou. Ale do takového prostředí těhule prostě nepatří.
 Líza 


Re: LDN 

(24.11.2008 6:51:51)
Anezko, přesto to není jedno ze zaměstnání, kde se převádí lidi na lehčí práci.

A pokud jde o to tlumení. Reakce Šárky bohužel přesně svědčí o tom, že když člověk v nějakém systému nějakou dobu pracuje, ztratí měřítka.
TLUMENÍ STARÝCH LIDÍ OHROŽENÝCH IMOBILIZAČNÍM SYNDROMEM KVŮLI TOMU, ŽE NENÍ DOST PERSONÁLU, ABY JE UHLÍDAL, JE SYSTÉMOVÉ SELHÁNÍ A POŠKOZUJE PACIENTY. Jako sestra ses jistě učila něco o souvislosti imobilizace s úmrtím u starých pacientů.

A Anežko, svrab, rotaviry... jako, děláte v nemocnici, tohle je všude. Tvrdit ale, že to škodí dětem návštěv, je blbost. Rotaviry jsou i v mateřských školkách a nikdo tam nezakazuje dětem chodit, svrab se nepřenese jedním dotykem.
 Anezka73 


Re: LDN 

(24.11.2008 15:38:38)
Lízo, já si nemyslím, že Šárčina reakce je nějakou rezignací na tento stav. Ona jen vysvětlovala, jak se to v nemocnici dělá se zmatenými pacienty.
Ani já neschvaluju dopování Tiapridalem. Na druhou stranu vím, jaké to je, když se celou noc třesu hrůzou, že mi pacient přepadne přes ohrádku. A když je jich víc, je to o nervy.

Já souhlasím s tím, že je to systémová chyba. Ale jak ji vyřešit?

Zvláštní je, že pojišťovně připadá jedna sestra a jeden sanitář v noci na 32 lidí dostačující. Před 14 dny u nás proběhla kontrola z VZP, kontrolovali stav personálu a dokumentaci a byli spokojení, žádné výhrady neměli.


 Líza 


Re: LDN 

(24.11.2008 19:00:17)
Anežko, to je úplně hrozný.
Jo, mám s tím i vlastní zkušenost, mám taky zkušenost se členem rodiny, a fakt stačilo změnit zařízení za soukromé s mnohem menšími pokoji, civilním vybavením a mnohem větším množstvím personálu (tedy sestra taky jen jedna ve službě, ale nižšího a pomocného personálu mnohem, mnohem víc) a najednou bylo po neklidech, po agresivitě, po hrubých poruchách chování, kvůli kterým ten člověk musel do té doby ve státním denně dostávat dvě neklidovky...
A je to chyba systému a nejmenší, co my můžem udělat, je zůstat si vědomi toho, že to není v pořádku.
 Šarbar 


Re: LDN 

(23.11.2008 10:14:11)
Lindo, samozřejmě že se jedná o různé nemocniční patogeny jak uvedla Líza, ale jedná se třeba i o obyčejný virový průjem, zvracení, viry létají ve vzduchu a třeba ani na tom pokoji to nikdo mít nemusí, ale vedle třeba ano a pak se lehce stane, že to dítě to chytne. Nechci strašit, ale na umírajících lidech se také drží bakterie, které na neumírajícím člověku nejsou a z těch také je možno si přivodit třeba nějakou zažívací potíž. Ale chtěla bych zdůraznit to, že dospělý člověk většinou má svůj imunitní systém v pořádku a plod v těle mtaky je chráněn matčiným imunitním systémem. Jiná situace je u malých dětí, které imunitní systém nemají zcela vyvinut a potom jsou skutečně náchylnější a citlivější na nemocniční nákazy. Myslím ale že třeba jiná situace je, když mají lidé svého umírajícího doma ( nemyslím tím žádnou výtku, vím že mnohdy to nejde), tak to zas neznamená, že by se k němu dítě nemohlo přiblížit a pohladit. Ale v té nemocnici nebo LDN těch lidí je hodně a tak se to nasčítává a všelijak promíchává - ty bacili. A co se týče sester a ostatního personálu v nemocnici, tak náš imunitní systém je většinou už vytrénovaný na toto prostředí, samozřejmě, že se taky občas nějakou virozou nakazíme, ale není to tak častý. Samozřejmě že člověk musí být opatrný a dodržovat hygienické zásady víc než kdy jindy. Ale je fakt, že když nastoupí sestra třeba po škole nebo po mateřské na oddělení tak onemocní nějakou virozou nebo něčím podobným celkem snadno a nebo z počátku se plácá v různých podobných nemocech, ale časem pokud je člověk zdravotně v pořádku si organismus zvykne a už to ten pesronál tak neschytává.Ale na druhou stranu teda moc často těhotné sestry v nemocnici nevídám a těhotenství je skutečně důvod přeřazení buď do ambulance, nebo na klidnější oddělení nebo na jiné pracoviště a to hlavně z toho důvodu, že se musíme s mnoha pacientama tahat, i když třeba ve dvou nebo přez den když nás je víc ve třech, tak u nechodícíh pacientů se taky musí ustlat postel, musí se umýt, je potřeba je vysazovat do křesla, aby jen neleželi, musí se otáčet na posteli a když je sestra těhotná a pacient má sto kilo někdy i více, tak je to pro ni dost rizikové. Dále se jedná i o práci s dezinfekcema a různými léky, takže skutečně sestry jak zjistí že jsou těhotné jsou většinou přeřazeny na jinou práci. Šárka~x~
 Linda 
  • 

Re: LDN 

(23.11.2008 16:34:14)
Šárko, Lízo, díky za odpověď. Naprosto chápu, že těhotenství je důvodem ke změně oddělení - protože pracovat na LDN v těhotenství, to je pro mě nepředstavitelné. Mně stačily ty návštěvy :-( Ale na druhou stranu chápu i maminku, co chce babičku potěšit a přivede prcka s sebou. No já v této situaci nebyla, babička umřela dřív, než se dcerka narodila. Doteď mě mrzí, že ji neviděla ani o ní nevěděla, protože pravnučka by její život ne snad prodloužila, ale aspoň na ten smutný konec přinesla nějakou radost.
 Jana a Petra 


Re: LDN 

(23.11.2008 9:55:55)
Šárko, z tvého příspěvku úplně mrazí. Nikdy bych se nechtěla dostat do zdravotnického zařízení, které tak funguje. U vás se škodí pacientům, aby si personál ulehčil práci a omlouváte to tím, že je to ve prospěch pacientů.
Starý člověk když přestane chodit (třeba kvůli utlumovacím lékům), se už nemusí znovu rozchodit a uspíší to jeho smrt.
Stejně pokud má problémy s trávením, chtělo by to spíš vhodnější stravu než ho krmit sondou (ta by měla být až krajní variantou).
Co třeba lidská důstojnost.
Nejhorší je, že tobě to připadá správné a normální.

To, že je vás málo, to možná vysvětluje, ale neomlouvá.
 Šarbar 


Re: LDN 

(23.11.2008 10:31:44)
Ahoj, mrzí mě že si to myslíte takto. Já jsem se jenom pokoušela trochu vysvětlit situaci a v žádném případě jsem neříkala, že je to pravidlo. Tlumící léky a sonda jsou opravdu až krajní možnost a já netvrdila, že to děláme vždy a pravidelně. Ale skutečně někdy nastane situace, že opravdu to jinak nejde. A já měla na mysli ty krajní situace. Samozřejmě že babičku té paní ani tu LDN neznám, jenom jsem prostě chtěla vysvětlit opravdu krajní situaci, že skutečně se prostě někdy k tomu musí přistoupit. Ale opakuji, že to není nic častého. Rozhodně si tím člověk neulehčuje práci.Víte,( nemyslím to nijak špatně )kdo si to nezkusí, neví. Vždycky se musí brát v potaz důstojnost a ohled na člověka a to co je pro něho nejlepší. Tím že chceme mít klid a nechce se nám, nebo si ulehčujem práci, to si myslím, že nám trochu křivdíte.~x~
 zuzkasim 


Re: LDN 

(24.11.2008 12:47:01)
Šárko,
děkuji za detailní rozbor úkonů a jejich odůvodnění (i když já dobře věděla, proč se to vše s babičkou děje a že je to prostě potřeba). Mrzí mě, že ses kvůli tomu dostala do nepochopení jiných. Já dobře vím, že je to práce těžká a svázaná mnohými předpisy. Na druhou stranu v tomto zaměstnání člověk asi docela snadno spadne do stereotypu (no, vlastně, kde ne?).
O možnosti chycení infekce u syna jsem byla poučena (mile, věcně), brala jsem na sebe to riziko kvůli babičce. Rozhodně mi to za to stálo, rotaviry jsem zažila s miminkem pár měsíců před tím v docela drsné formě (3 týdny na kapačkách v nemocnici) a musela jsem jen doufat, že nic podobného se už opakovat nebude. Život je vždy risk. Ale celkově si myslím, že návštěva malého dítěte v LDN je stejně riziková, jako jízda MHD.
Já bych jen chtěla vědět, jestli s tímto stavem (počet sester a vybavení pokojů) opravdu nic dělat nejde a dá se pouze stěžovat na to, že stav je takový. Pokoje se jednou za čas musí vymalovat (řekla bych, že v nemocnicích je to z hygienického hlediska i nějak časově nařízeno), je takový problém do toho primalexu hodit ještě flaštičku nějaké barvy? Na jeden pokoj by byly náklady vyšší možná o padesát korun... Postele se taky jednou za čas asi přetírají, je nutné sáhnout po slonové kosti nebo je možnost místo ní koupit zářivě žlutou? Tohle přece nikoho moc nestojí. Stejně taky ty obrázky dětí. Spousta zaměstnanců má vlastní děti, obrázků je tolik, že se doma vyhazují... tohle taky nemusí moc stát. Právě proto, že jsem pár měsíců před tím byla v nemocnici se synem, kde je to krásné, barevné, vybavené, byla jsem naprosto v šoku, že v LDN to vypadá tak, jak to vypadá. Prostě jsem očekávala, že tak, jak to vypadá v dětské nemocnici, je to všude. Pak jsem zažila akorát porodnici a tam se taky vcelku snažili... Na spoustě pracovišť se píšou granty, využívají se peníze na projekty, ale se starými umírajícími lidmi se nic nedělá.
Stav sester je žalostná situace, ale je to všeobecný problém, který by se měl všeobecně řešit. Pokud jste soukromé zařízení, tak ani tam nemá ředitel možnost tento stav změnit? (To opravdu nevím a proto se ptám.) A stav 6 lidí na pokoji (tím má na mysli vaše zařízení, babička byla po 4, jen tam bylo velmi málo místa), to mi přijde opravdu hodně. Na pokojích, kde ležela babička, byli ti, kteří se už domů obvykle nevrátili, pobyt jejích posledních 3 měsíců mi připadal nedůstojný a já nechci takhle dopadnout.
 Lizzie 


Re: LDN 

(23.11.2008 10:49:44)
LDN je ,,zážitek" i pro zdravého člověka, co přijde na návštěvu, natožpak pro někoho, kdo tam musí ležet. Ale slyšela jsem to i z pohledu sestřičky, mladé - je tam sester málo, dělají dvanáctky, mnohé jsou vyhořelé. Spokojenost ani na jedné straně.
 Anuška a 2♥ 


Re: Výchova k převzetí zodpovědnosti... 

(21.11.2008 11:22:03)
Ano,
vidíme to dnes a denně, lidé svůj život nakládají na někoho jiného. Nejsou schopni unést zodpovědnost za sebe, svůj život, život svých dětí. Škola má naučit a vychovat, lékaři všechno zachránit, stát pomoci...

 duzame 


Re: Výchova k převzetí zodpovědnosti... 

(21.11.2008 11:36:19)
jsem moc rada za clanek. Nejsem z oboru, ale ziji v Irsku. Mistni zdravotnictvi je absolutni des. Z platu vam strhnou dve procenta na zdravotni peci, ale to je zhruba asi tak aby vas odvezla sanitka, kdyz padnete na ulici. Jinak je na kazdem co si zaplati, tzn, kolik zaplati, takove sluzby dostane. Vetsina lidi si samozdrejme neplati nic, a pak jdou k lekari,jen kdyz neco "hori". Za to ze jen vstoupite do ordinace( ktera casto vypada starsi nez 60 let- vsechno je drevene omlacene, a pocitac neni samozdrejmost...)zaplatite od 40 euro vyse. Mam zkusenost, ze doktor ztratil vysledky, a na vetsinu problemu vam rekne vice mene, je to ok. I kdyz se nic moc nezlepsilo.
Proc to tady pisu? Protoze u nas je narodnim zvykem jenom nadavat na doktory a sestricky a neuvedomujeme si co mame. Deti peci zadarmo a dospeli i kdyz si to taky tedy plati z dani, maji plny servis, a co se tyce vybaveni myslim, ze je taky na slusne urovni, i kdyz se to misty asi lisi.
Jen by to chtelo taky ty lidi co se o nas staraji slusne zaplatit, treba by meli hned lepsi naladu, nemyslite?
 .Žaba 


Re: Výchova k převzetí zodpovědnosti... 

(21.11.2008 13:47:30)
Prečo si vlastne ľudia nepriplácajú u vás zdravotné poistenie? Spomínané 2% z platu je predsa dosť málo, v ČR sa tuším platí 4,5% + 9% (ktoré odvádza zamestnávateľ).
 Mezzonote 
  • 

Nesmírně si lékařů vážím... 

(21.11.2008 9:20:13)
Kdykoli o něco vážného šlo, opravdu pomohli.
Občas dělám ve svojí práci chyby, jsem dost roztržitá. Většinou malé chyby, ale občas se mi stane nějaká "bota". Vždycky si pak vzpomenu na ty doktory. Vždyť jsou vpodstatě stále jednou nohou v kriminále... Všichni jsme jen lidi. Já bych se svojí zmateností takovou práci dělat nemohla. Oni musí být nejen vzdělaní, ale i nesmírně disciplinovaní, "lidští" a psychicky odolní. Mám tu zkušenost, že většinou i opravdu jsou.
A moc mě mrzí, že tolik českých lékařů odchází pracovat pryč. Je to vážně škoda, ale vůbec se jim nedivím.
Mezzonote
 Anakonda+2 


Hezké 

(21.11.2008 9:27:25)
Maceško, souhlasím s Tebou. I lékaři jsou jen lidi...u kterých jsou jejich chyby bohužel víc vidět, než u jiných zamětnání..a jsou bohužel více fatální.
Tak jakou jsou dobří a špatní lidé..tak jsou dobří a špatní lékaři.
Rozhodně bych je necházela do jednoho pytle.
Ať ti, co neustále nadávají na lékaře...si zkusí lékařskou péči jinde v cizině. Třeba co se týče porodnictví jsme V Evropě na špičce.
 jana38 


Re: Hezké 

(22.11.2008 18:12:28)
Anakondo, zakusila jsem porodní péči v zahraničí, konkrétně v Německu. Od té doby si nemyslím, že je porodnictví v ČR špička, ale slabota. ~Rv
 Lenka 3 děti  
  • 

Re: Hezké 

(22.11.2008 23:31:03)
Ono taky hodně záleží , jak se člověk ke zdravotníkům chová, nejsou to sloužící a to spousta lidí nechápe.
 Marky+Tomík a Klárka 


Re: Hezké 

(25.11.2008 16:45:40)
Maceško-udělala jsi mi svým článkem velkou radost, moc hezky napsané!!!~R^~R^~R^~R^

Lenko~R^Svatá pravda!!!!~R^~R^~R^~R^~R^
 Alena, 3 dospělí synové 
  • 

Dík všem slušným lékařům 

(21.11.2008 9:31:34)
Milá Maceško,
To, co píšete, je smutná pravda. Ale když ve společnosti nefunguje skoro nic, jak by zrovna zdravotnictví mohlo být výjimkou? Až bude každý z nás milý, vstřícný, empatický, jistě to pocítí i lékaři, kterých mi je mnohdy opravdu líto. Docela jsem se radovala, když se zavedly alespoň symbolické poplatky, protože jsem věřila, že se snad trochu zneužívání pohotovosti odbourá. Ale když i lékařská komora sabotuje rozumná opatření a (nejspíš psychopatický) dr. Rath vykládá úplné nesmysly, tak reálné zlepšení je asi v nedohlednu.
Díky za všechny předešlé články, měla jsem je ze všech nejradši.
 madlenka07 


I zdravotníci jsou jen lidé... 

(21.11.2008 9:37:02)
Maceško,ani nevíš jak moc Ti rozumím.Pracovala jsem ve zdravotnictví 15 let(nyní jsem na MD),takže vím přesně o čem mluvíš.Tady v Čechách-nevím jak jinde,takže nechci mluvit o něčem,o čem nic nevím,ale tady v Čechách je zažitá představa,že lékař je Bůh a zdravotní sestra jeptiška.Takže nemohou mít špatnou náladu,nemohou se mýlit,nemají hlad,žízeň,nechce se jim ,,čůrat",nejsou nemocní,nemají problémy...Je pravda,že chyba lékaře může být fatální,ale přece je to jen člověk.
Jsu lékaři úžasní,pilní,ohleduplní,ale stejně tak jsou lékaři arogantní,egoističtí atd.
A pacienti?Ne všichni jsou příjemní,ne všichni jsou vstřícní a ne všichni se ozvou,když se jim něco nelíbí,ale tiše trpí a pak se rozčilují na podobných diskusích,kde jim to ale není nic platné.
Kolikrát jsem ve své praxi slyšela slova že jsem Anděl a kolikrát na mne vyjeli,že se po ránu neusmívám,nikoho nezajímalo,že je mi zle,jsem po 4 nočních,mám horečku...
Chyba je na obou stranách i na systému,ve kterém se potácí naše zdravotnictví.Je třeba tolerance a také vzájemná komunikace.Dokud budou lidé pacienti mlčet,nebudou se cíleně zajímat o své zdraví a budou jako ovce na porážce čekat,co jim lékař či sestra udělá,nebudou se muset zdravotníci měnit z Boha na lékaře a sestru.
 MishuI 


Re: I zdravotníci jsou jen lidé... 

(21.11.2008 9:46:21)
Něco jiného je,když je doktor nepříjemný občas-na to má právo snad každý smrtelník.Ale znám i takové,kteří jsou nepříjemní,arogantní a s pohrdáním vás "vítají" pokaždé.Tak přesně TI ať to skutečně nedělají!!Vždyť jako lékař pracuji s lidmi,tak se k nim musím umět chovat!Já jsem se setkala s různými lékaři,když to vezmu co do počtu,víceméně to byli milí,příjemní a empatičtí lidé.Ale když mi bylo nejhůř(a to myslím psychicky),jako na potvoru jsem narážela na doktory bez srdce a pochopení.Takže možná proto se tady rozepisuju o tom,že nic není jen černé nebo jen bílé.Maceško,je bezva,že nám dáváš nahlédnout i z druhé strany,ale naše zkušenosti nám nikdo nevezme.A jako jsou netrpěliví a vstřícní pacienti v čekárnách,jsou i arogantní a naopak empatičtí doktoři v ordinacích. ~d~
 dadlenka 


pochopení 

(21.11.2008 9:40:35)
já tomu rozumím, jako dítěti mi lékaři zachránili život, vždy jsem jim důvěřovala a věřila, že vědí, co dělají. Chápu, že lékaři jsou jenom lidi, dělají chyby. Moje děti nemají dědečka, protože jeden doktor, který zrovna neměl náladu na nemocného, mého tatínka posadil do auta a nechal ho tam umřít. (tatínka přivezla záchranka na jip a z jipu byl posazen do auta)Potom se to pochopení a tolerance pro nedostatky našeho zdravotnictví hledá trošku ztuha.
 Eva 
  • 

Výstižné 

(21.11.2008 9:56:17)
a souhlasím s tím.
 Blanka 
  • 

Re: Výstižné 

(21.11.2008 10:14:08)
Úžasný příspěvek, lékaře obdivuji a věřím jim, mám kamarádky, které se setkaly se zarážejícím přístupem lékaře k dítěti, třeba na ušní pohotovosti, ale jak bylo výše napsáno, každý člověk má svoje chyby, tedy i lékaři a myslím, že tento článek by se dal úspěšně aplikovat třeba i na školství, nedávno jsme měli ve škole třídní schůzky ( podotýkám, že nepracuji ve školství ) a nestačila jsem žasnout nad názory některých rodičů, podle nichž především škola má děti vychovávat a vštěpovat jim pravidla, atd. a nechápou, že i učitelé, stejně jako lékaři, jsou jen lidé a občas jim prostě nervy ujedou.
 Lou+3 


Re: Výstižné 

(21.11.2008 10:19:15)
Ahoj, urcite jsou i mezi lekari blbci, ale kde nejsou? Sama jsem se s takovym jeste nastesti nesetkala.
Samotne je mi skoro lito, jak nekteri utoci na porodnice, specialne treba na Bulovku, kde jsem se ja i vsechny, kdo tam porodily, byly spokojene.

Jinak, Macesko, zajimavy clanek a diky... ano, nikdy jsem nepremyslela nad pohotovosti, vzdy jsem to brala jako samozrejmost, i kdyz jsem treba vedela, ze to neni nutne... ale pro jistotu. Vis, my uplni lakove nekdy proste nepochopime a neuvedomime si, kdy je siutace vazna a kdy je to proste jen pro jitotu a klid duse.

Lekaru si vazim a zcela uprimne mam vetsi duveru k lidem, kteri 8 let studovali a znaji i dalsi souvislosti lidskeho tela. I u porodu. (tim chci rici, nemusi byt u porodu lekar, ale chci, aby byl alespon pripraven za dvermi).

Lucka
 Mili+5 


Moje zkušenost 

(21.11.2008 10:15:27)
Věřím ti, Maceško, že je mnoho pacientů, se kterými je zoufale těžké vyjít, mají nesmyslné požadavky a neberou v úvahu potřeby lékařů. Ale musím ti napsat, že já třeba taková nejsem, že jsem nikdy opravdu nikdy nebyla drzá, nepříjemná, nikdy jsem na lékaře ani sestry nekřičela, na požádání jsem vždy byla ochotná počkat, když už jsem o něco žádala, tak s prosbou a bez vyžadování, za každou věc pro mě udělanou děkuji, ale čím dál tím víc mám dojem, že takhle jednat je často chyba, jakoby si mnozí (určitě ne všichni) zdravotníci říkali, to je ta paní, co nedělá potíže, ta může klidně počkat, tou se teď zabývat nemusíme, ta jenom prosí, tu není třeba řešit hned, až odbudeme ty neodbytnější.

 Kopřiva Dvoudomá 


Re: Moje zkušenost 

(21.11.2008 10:48:43)
Maceško,
moc dobrý článek z druhé strany, díky. Nemáte to lehký :-)

Já mám pochopení pro provozní potřeby nemocnic i ambulancí, nakonec ve zdravotnictví pracuju. Mám pochopení i pro zdravotníky jako lidi, denně jsem s nimi v kontaktu. Chápu, že vůl či neumětel se může mezi lékaři vyskytnout s obdobnou pravděpodobností jako mezi právníky, stavaři nebo holiči.

Nic to nemění na mém názoru, že zdravotnictví má mnoho bolestí, které nejsou řešitelné ani tak penězi, jako prostou změnou myšlení - na obou stranách ovšem. Pacienti by měli ve větší míře začít chápat, že oni sami odpovídají za své zdraví, že z nich to břímě nikdo nesejme a že sami pro sebe můžou udělat úplně nejvíc (a nedělají). Takže osvěta, osvěta, osvěta, přenášení odpovědnosti na pacienta. Zdravotníci jako celek by konečně měli pacienty začít vnímat jako někoho, kdo jim přináší peníze, ne jen práci navíc, a kdo má právo o svém životě sám rozhodovat (ne teda, že by se do toho pacientovi vždycky chtělo :-)). Takže osvěta, osvěta, osvěta a mírný, leč výživný a setrvalý tlak :-)

Znám mnoho případů, kdy pečlivý, vstřícný a obětavý doktor pro velmi vstřícného a disciplinovaného pacienta udělal to, co považoval za nejlepší, a setkal se s velmi zápornou reakcí. Protože lékař jednal podle toho, co považoval za nejlepší ON SÁM, nezkoumal potřeby pacienta (které nemusí vůbec souviset přímo se zdravím, ale s přesvědčením, osobními hodnotami, rodinnou a pracovní situací...). Stejně tak mě "berou" hodné a vstřícné sestřičky na ambulanci, které se omlouvají, že už tři hodiny čekám, a přitom mě byly schopné objednat na desátou, i když v deset je vždycky velká vizita a v ambulanci nikdo není (časové potřeby pacienta jsou taky potřeby pacienta). Stejně tak mě dráždí milí a vstřícní a komunikativní zdravotníci, kteří si zachovají tvář jen do okamžiku, kdy se zdvořile a vstřícně zeptám na alternativu k tomu, co "na mě" vymysleli.

Prostě chybí mi trochu "prozákaznického" přístupu, který usiluje nejen o zdravého pacienta, ale taky o spokojeného pacienta. Což je u některých pacientských exemplářů cíl nesplnitelný :-) ale u mnoha dalších stačí málo - prostý zájem o potřeby a očekávání. Tak, jak to dělají všichni soukromníci ve službách - advokáti, krejčí, osobní trenéři :-)

A trocha toho konstruktivního a odpovědného přístupu pacientů včetně ochoty o sobě rozhodovat.

Nabízím paralelu s advokacií: Nedisciplinovaní, přehnaně vyžadující a nespolupracující jsou jen pacienti, kteří si advokáta neplatí. Ti, kteří vědí, že si každou minutku zacálujou příslušnou sumu, chtějí za svoje peníze dostat službu, která jim vyhovuje, a tlačí na advokáta, aby jim ji poskytl. Že by to řešilo vztahy ve zdravotnictví? :-D (Nebijte mě, jen akademická, mírně provokativní úvaha :-D)
 Anadar 


Re: Moje zkušenost 

(21.11.2008 11:54:46)
Milá Kopřivo,
pokud máš hodně nadstandardní příjmy,zajdi třeba do GHC,dostaneš tam prvotřídní péči v čase,který si zvolíš,ale nevím,zda se budeš usmívat i nad tučným účtem cash.A ber to tak,že ta částka není nijak nadsazená,je to skutečná cena za zdravotnickou práci.Kdybys měla plati cash ve zdravotnickém zařízení,kam chodíš obvykle,taky by to nebylo málo,ale přeci jenom podstatně méně než v tom luxusním,které nějaké smlouvy se zdravotnickými pojišťovnami nezajímají.Rozdíl v částkách,které bys měla na obou těchto účtech by byl dosti velký.Je to rozdíl mezi skutečnou cenou za zdravotní péči a tím ,co zdravotnictví za tu péči od pojišťoven dostane.Ten rozdíl se pak vyrovnává podstavem personálu,jejich nevalnými platy,trvalým tlakem na produkci bodů,atd. Reforma zdravotnictví by měla spočívat především v pokrytí této diference mezi částkou vybranou pojišťovnami od klientů a skutečnou potřebou zdravotnictví.
Je to smutné,ale placením zdravotního pojištění nám nevzniká nárok na nic příliš valného.Asi bychom se dost divili,kdyby se ve zdravotnictví dbalo pouze na vyrovnaný rozpočet.Myslím si,že by to měl Julínek jeden rok vyzkoušet.Třeba by to reformu ve zdravotnictví hodilo dál,než k pouhému dohadování se o smyslu poplatků.
Zdravím Macešku.Nás spolkla jedna z velkých finančních skupin,pro kterou je zdravotník a pacient pouze nemilou překážkou mezi penězi pojišťoven a jejich kapsami.Naši noví majitelé rozpočet vyrovnaný nejen udrží,ale chtějí i vydělat.
Bůh buď milostiv nám i našim pacientům.~v~
 Raduza 


Re: Moje zkušenost 

(21.11.2008 11:48:53)
Mili, máš bohužel naprostou pravdu. Je mi z toho smutno, když to tady vidím napsaný. Je to tak všude, na úřadech, v obchodech, na ulici :-(. Říkala mi jednou známá, že jí kamarádka (lékařka) říkala, že když bude potřebovat první pomoc, tak musí být hysterická, že potom přijedou hned. A jinak otravovat a otravovat :-). Musím říct, že mám samé příjemné a dobré lékaře, arogantní mi nevadí, hlavně, když je dobrý. Vždycky říkám, že vynikající odborník má na trochu té arogance nárok :-). Nejhorší je ovšem arogantní blbec.
 Barča, 2kluci 
  • 

Re: Moje zkušenost 

(21.11.2008 12:25:46)
Taky se snažím být trpělivá, chápavá, ale pokud jde o mé děti tak to opravdu dokážu být nepříjemná. Mám celkem drsnou zkušennost s dětskou nemocnicí v Brně - oční oddělení, kde jsem "můru" udělala. Jinak jsem tam při hospitalizaci syna problém neměla. Mám super pediatričku, milou, ochotnou a hlavně není arogantní, když něčemu nerozumím nebo nechápu souvislost tak vše vysvětlí normálně česky bez latinských slov. Mám chronicky nemocného ml.syna a tak sbírám informace i na enternetu a pak se normálně poradím - ona vysvětlí proč ano či ne, bez úšklebků. Musím říct, že snad kromě 3doktorů jsem se zatím setkala jen s příjemnými a ochotnými.
 Cucaracha+Daniela 5let+// 


Re: Moje zkušenost 

(21.11.2008 21:04:55)
Souhlasím,též mám stejný přístup a docela jsme na to s manželem doplatili.
Dcerce zjistili lékaři až ve 2,6letech dg.praktická hluchota a to jen kvůli přístupu pediatra a též odborných lékařů v nemocnici.Jen díky tomu,že nám už opravdu došla po roce útrap trpělivost a díky daleko lepšímu přístupu jednoho lékaře ORL jsme se konečně dostali na odborné vyšetření nejprve do vedlejšího města a pak i do Prahy.
Takže já myslím,že dokážu tolerovat leccos,nikdy na nikoho nejsem nepříjemná,jen si přeji,abych nebyla uklidňována pokud mám opravdu vážné podezření u svého dítka.
Ve FN v MOtole jsem viděla jak mají sestřičky a lékaři napilno (během hospitalizace při operaci naší dcerky)a i přesto byli vstřícní,milí vše dopodrobna vysvětlili a tak si myslím, že je to jen o lidech.
Jak píše autorka článku, měli bychom si to lépe představit z druhé strany - o to se svým docela dlouze rozepsala. Chápu jí,patří k těm, kteří berou svojí práci vážně a neberou pacienty jako otravný hmyz(omlouvám se za ten výraz) - protože tak na nás zapůsobil oslavovaný primář ORL jedné okresní nemocnice - už k němu nikdy opravdu nikdy nepůjdu.Vím,kde nebudu obtěžovat,raději jezdím do vedlejšího města,nemám na to,abych snesla další návštěvu u někoho tak arogantního jako byl zmiňovaný primář. Nešlo o mně,šlo o dcerku a prostě některé věci se těžko odpouštějí. Doufám,že už takového lékaře v budoucnu nepotkám-jak se říká,nevkročíš 2*do stejné řeky...
 Jiřule a 3 skřítkové 


Re: Moje zkušenost 

(21.11.2008 21:47:50)
Cucaracho.. :-( bohužel máme stejnou zkušenost. Rok a půl sjme se vnucovala doktorům s tím, že dítě neslyší. vecpala jsme se i na ORl sama, vyhodili mě že nemáme doporiučení. změnila jsme pediatričku, taky mi nevěřila. Až ta třetí bez řečí poslala na vyšetření a mé obavy s epotvrdili.. upřímně doufám, že podobné doktory taky již nikdy více nepotkám~;((
 Lenka 3 děti  
  • 

Re: Moje zkušenost 

(22.11.2008 23:50:37)
Nejhorší je, že na tydle arogantní blbce si nikdo nestěžuje. Dokud nebudou stížnosti, tak tito paraziti medicíny (kdoví jak získali diplmom), budou zhoršovat zdraví dalším pacientům a ničit práci těch slušnejch zdravotníků, kterých si myslim, že je většina. Stěžujte si třeba na pojišťovně i zdravotnictví je o penězích a pojišťovny se snažej ušetřit kde se dá, tak proč platit za péči arogantního blbce, když neléčí a nemocnice si ho pak taky nebude držet, protže ty peníze od pojišťovny potřebuje.
 Cucaracha+Daniela 5let+// 


Re: Moje zkušenost 

(23.11.2008 9:53:40)
Zvažovali jsme také podání stížnosti,ale v době,kdy se potvrdila dg.dcerky jsme měli opravdu jiné starosti,než si jít stěžovat do příslušné nemocnice,kde arogantní primář pracuje (a je hodně lidmi oslavován jako skvělý lékař) nebo na dnes již bývalou pediatričku.
Chtěli jsme napsat článek s příběhem do místních novin,ale popravdě jsme se spíš srovnávali s dg.a zjišťovali informace o sluch.postižení.Na víc nám nezbývala energie.
Prostě jsme to vytěšnili a snažili se co nejvíc dohnat čas,který utekl (když by se na to přišlo dřív-čím dřív tím líp to každý potvrdí). Osvětu v tomto směru dělá napří.Středisko rané péče v Praze - Tamtam a Federace rodičů a přátel sluch.postižených.
A zmiňované lékaře už nenavštívíme, ačkoliv pediatričku jsme před nedávnem potkali na pohotovosti,kam jsme s dcerkou museli kvůlí zánětu spojivek o víkendu. Bylo to nepříjemmé setkání,ta lékařka se vůbec od doby našeho odchodu nezměnila. Já si nyní vážím naší současné pediatričky - myslím,že nám hodně vychází vstříc,je velmi důsledná. Takže všem přeji jen dobré zkušenosti se svými ošetřujícími lékaři a pokud se Vám něco nelíbí,nenechte se odbýt a stůjte si za svým,vaše zdraví máte jen jedno.
 Cucaracha+Daniela 5let+// 


Re: Moje zkušenost 

(23.11.2008 9:46:06)
Bohužel jak píšeš,opravdu je to v naší republice hodně časté.
Sice se pak na tom odb.vyšetření diví,proč se tam s dítětem dostaneme až tak "pozdě",ale když převyprávíš anabázi jak se tam člověk snažil dostat dlouhou dobu,tak to většinou pochopí.
Též si nic jiného nepřejeme,než že budeme potkávat už jen odborníky na svých místech(tak jako je tomu třeba ve zmiňované FN v Motole).
Pediatričku jsme stejně jako vy také hned změnili.
~;)
 Lenka 3 děti 
  • 

Re: Moje zkušenost - stížnosti 

(27.11.2008 14:12:53)
Ještě k těm stížnostem, jedna stížnost opravdu nic neřeší, ta se jak říkáte smete pod stůl, ale nad více stížnostma se už musí i dané zařízení pozastavit. Proto si myslím, že by bylo potřeba si stěžovat, né kvůli té jedné stížnosti, ale doufat, že si budou stěžovat i ostatní, pak se ledy pohnou.
 pajda 
  • 

úplně souhlasím 

(21.11.2008 10:28:02)
můj muž je lékař a nemůžu než souhlasit s každým slovem, které jsi napsala, milá Maceško! Navíc bych ještě dodala, že pacienti předpokládají, že lékaři vědomosti hltají z nějaké zázračné lahvičky, tudíž se nemusí v těch vzácných chvílích volna ještě učit. Taky si málokdo uvědomuje, co všechno lékař musí dělat mimo péče o pacienty, aby v podstatě jen naplnil agendu úředníkům z Ministerstva zdravotnictví a pojišťoven. A úplně samostatnou kapitolou jsou platy zdravotníků - je to strašná ale opravdu strašná ostuda, že tento stát nedokáže adekvátně zaplatit lidi, na které se obracíme, když je nám nejhůř...a ještě všichni od nich čekáme zázraky na počkání. Reprezentant farmaceutické firmy, který obchází lékaře a nabízí jim různé léky, bere víc než sám lékař. Není to postavené na hlavu? A pak se všichni mooooc diví, že se najde pár doktorů, kteří se rozhodnou z toho alespoň něco vytřískat pro sebe a odjedou na "kongresovou dovolenou" někam do Egypta. Je mi z toho hrozně špatně, protože vím, co všechno do toho můj muž dává a kolik ho to stojí sil a energie, kterou pak už nedokáže dát svým dětem a rodině.
 Kopřiva Dvoudomá 


Re: úplně souhlasím 

(21.11.2008 10:50:54)
Pajdo,
sranda je v tom, že lékaře neplatí nějaký imaginární STÁT, ale MY. Až budem ochotní dát víc peněz (třeba i napřímo ze svého, což je vždycky levnější, protože se ušetří za plat těch padesáti úředníků, kteří si ty peníze z daní přeposílají mezi sebou), budou lékaři víc dostávat. My nejsme ochotní zaplatit ani blbých třicet korun za poplatek (viz poslední volby), tak se nedivme, že ten ošklivý stát je dusí tabulkama.

(Mírná nadsázka, ale jen mírná)
 Vrtulka* 


Re: úplně souhlasím 

(21.11.2008 10:56:44)
Kopřivo děkuju, už si tu půl hodiny marně lámu hlavu nad rozumnou formulací, ale kdybych se lámala dál, tak to nenapíšu tak hezky jako ty~R^~x~
 Beezi,V+J 


Re: úplně souhlasím 

(21.11.2008 12:37:19)
Ano, také souhlasím.

Dělá chybu pacient, který bezvýhradně svěří svoje zdraví či zdraví svých dětí do rukou jakéhokoli lékaře, prostě proto, že je to PAN doktor, a sám (ten pacient) nechce nést zodpovědnost za nic, nechce se ptát, nechce být informován, chce jen tu instantní pilulku (antibiotika, zázračnou sádru, hladký porod a zdravé dítě). A pak se třeba diví, když pilulka nezabere nebo když se ten PAN doktor prostě sekne.

A stejně tak dělá chybu lékař, který chce, aby pacienti chápali, že on je také jen člověk se svými (nemalými) problémy, že slouží dlouhé služby, bere za to málo peněz, válčí s administrativou, pojišťovnami atd., a kromě toho nechce být házen do jednoho pytle s některými svými neschopnými kolegy. Ale zároveň pak od pacientů očekává, že pokud možno bez diskuze přijmou jeho názor, že prostě budou ti ideální pacoši, co neprudí.
Jenže pacient, který se napřed neptá a neprudí, je pak dost často právě ten pacient, který je rozčarován výsledkem péče a píše stížnosti a podává žaloby...

Ano, jsou to spojené nádoby, nebo možná spíš uzavřený kruh.

Chápu lékaře, uvědomuji si, že jsou to jen lidé, že jsou mezi nimi špatní i vynikající. Ale mimo jiné i právě proto se chci na průběhu své léčby a léčby svých dětí spolupodílet, chci dostávat objektivní informace a podle nich se spolurozhodovat.
 Pole levandulové 


Re: úplně souhlasím 

(21.11.2008 11:17:18)
Koprivo, naprosto s tebou souhlasim.
A taky si pamatuju, jak v kazde ucebnici pro zdravotniky pisou, ze nedilnou soucasti jakehokoli lekarskeho ukonu je i pece o co nejlepsi psychicke pohodli pacienta, ale prijde mi, ze to je to prvni, na co ti znaveni a nebozi zdravotnici zapominaji. Pritom, kdyz je pacient v psychicke pohode, daleko lip se hoji, neprudi a celkove to stoji i min penez.
Sama proti lekarum vetsinou nic nemam, ale je pravda, ze navstevuju hlavne ty soukrome, tj lepe placene a protoze se sama velkou merou na te platbe podilim, ocekavam vztah zakaznik - poskytovatel sluzby a funguje to.
 Veronika, školák a předškolačka 
  • 

Psychické pohodlí pacienta ? 

(21.11.2008 12:21:18)
Skutečně se ve všech učebnicích pro zdravotníky píše o psychickém pohodlí pacienta? Tomu se mi nechce věřit. Někteří zdravotníci (spíše sestry a nižší personál, lékařů se to podle mých zkušeností týká minimálně) prokazatelně museli studovat z učebnic, kde o něčem takovém nepadlo ani slovo.
Všechny možné těžkosti na straně zdravotníků jsem schopna lidsky pochopit i tolerovat, ale absenci prosté slušnostia a zdvořilého, uctivého chování nikoliv. A to je podle mého názoru to, z čeho pramení nejvíce problémů. Zaměstnanec banky by si jistě nedovolil na nás bez pozdravu neomaleně houknout, chová se uctivě, ať už si o nás myslí cokoliv, ať už za ním jdeme s jakýmkoliv požadavkem, jelikož jsme klienti. Proč si to dovolí zdravotní sestra? U ní jsme přeci také klienti a navíc nám u ní jde obvykle o víc, než "jen" o peníze (a nejsme tudíž ani v nejlepším psychickém rozpoložení). Můj tatínek mi vždycky kladl na srdce - dá se říct cokoliv, ale slušně !
Tím nezpochybňuji, že jistě i pacienti se mnohdy chovají hrozně. Vím, že práce s lidmi je náročná. Souhlasím i s tím, že je potřeba přehodnotit postoj lidí k péči o zdraví a k nárokům na zdravotnickou péči. To je bez debat. Ale nic z toho zdravotníky neopravňuje k nezdvořilému a necitlivému chování, se kterým se bohužel stále lze setkat. Znehodnocují tím pak i kvalitně odváděnou práci svých kolegů.
 Renata 
  • 

Zdravotník není rovno bankovní úředník 

(21.11.2008 15:35:19)
Veroniko, bohužel to tak fungovat nemůže. Souhlasím zcela, že absence slušného chování u zdravotníka je dost velkým nedostatkem pro výkon takové práce. Zmiňovaný bankovní úředník se chová slušně, protože to má v popisu práce ve vztahu ke klientovi, který bance přináší peníze, a za toto chování dostává tak vysokou odměnu, že si jakékoliv selhání dobře rozmyslí, pomineme-li, kolik dalších ochotných lidí by o takové místo stálo.
Zdravotník se má dobře chovat zejména proto, že "mu jde o něco víc než jen o peníze", čímž se opisuje, že finančně je výrazně demotivován. Jak mohu špatně se chovajícímu zdravotníkovi jeho chybu vytknout? Morální apel sám nefunguje nikde, ani ve zdravotnictví, protože i tady jsou jen průměrní lidé. Finančně si v každé jiné profesi spíš polepší a míra odpovědnosti se mu sníží. Pohrozit výpovědí - těžko, rád odejde sám, desítky dalších zařízení po něm bez ptaní sáhnou z prostého důvodu NAPROSTÉHO nedostatku práceochotného personálu. Ono to skutečně není JEN o penězích, ale fronta se na místa zdravotnických pracovníků opravdu nestojí...
 Eva 
  • 

Re: Psychické pohodlí pacienta ? 

(22.11.2008 16:12:07)
Moje slova...
 Lenka 3 děti  
  • 

Re: Psychické pohodlí pacienta ? 

(22.11.2008 23:59:33)
STÉŹUJTE SI!!!!! Na vedení nemocnice, u krajského úřadu, na pojišťovně, na ministerstvu, prostě všude.
 Veronika, školák a předškolačka 
  • 

Stěžujte si ? 

(24.11.2008 12:00:48)
Vzpomínám si na případ, kdy si maminka hospitalizované holčičky stěžovala na nevhodné chování zdravotníků (o co konkrétně šlo, si nepamatuji, není to ostatně podstatné). Stěžovala si asi intenzívně, případ se dostal i do médií. A tisková mluvčí nemocnice se veřejně vyjádřila v tom smyslu, že zaměstnanci v dané nemocnici jsou plně vytíženi zachraňováním životů pacientů a NEMAJÍ ČAS ZABÝVAT SE STÍŽNOSTMI NĚJAKÉ ROZMAZLENÉ MADAM (doslova!) To myslím hovoří za vše ...
 Lenka 3 děti 
  • 

Re: Stěžujte si ? 

(27.11.2008 14:19:10)
Jedna stížnost opravdu nic neřeší, je potřeba těch stížností víc, ale někdo musí začít, když si bude stěžovat víc lidí, tak se ledy pohnou, možná se o to začnou zajímat i ti nahoře, zatím to vypadá, že jsou lidé se zdravotnictvím spokojený.
 .Žaba 


Re: úplně souhlasím 

(21.11.2008 11:33:03)
Kopřivo, to sa trochu mýliš. Ano, platíme my, ale to, čo platíme, je vlastne zdravotná DAŇ, ktorá ide štátu, a ten ju teda "veľkoryso" prerozdeľuje. Koľko natečie takto do štátnej kasy a koľko sa dostane lekárom? Kto vie. A koľko z toho, čo tam ako poplatníci odvedieme je využitých skutočne efektívne, a koľko je zbytočne vyplytvaných? Nie je žiadna novinka, že to, čo sa "dostane" od štátu nie je veľmi efektívne využité...
 Kopřiva Dvoudomá 


Re: úplně souhlasím 

(21.11.2008 12:51:01)
Žabo, no právě :-) Proto já radši prachy dám dobrému doktorovi, adresně, za dobrou službu. A teď se zeptej, kolik lidí je ochotno si to byť jenom představit.

Jinak i ta DAŇ, kterou stát přerozděluje, jsou přece naše peníze, takže ty veřejné služby platíme prostřednictvím státu MY. Že má stát nějaké jiné peníze, než které někdo dal ze své kapsy, to si myslí jenom někteří levicoví voliči ~y~

Takže myslím, Žabo, že v tomto vůbec nejsme ve při...
 .Žaba 


Re: úplně souhlasím 

(21.11.2008 13:16:26)
Ano, ale je to vobec v ČR zákonné? Platiť si nadštandardné služby v zdravotníctve? Ešte prednedávnom to myslím, nebolo. Dokonca nebolo legálne zaplatiť v Gennete za UTZ, museli sme to dať formou dobrovoľného daru, čo mi teda pripadá totálne šialené...

Mne je jasné, že to, čo ide zo štátu, nikdy nie je zadarmo. Akurát o dani hovorím preto, lebo keby to bolo poistenie, platili by sme priamo do zdr. poistovní, ako v prípade napr. havarijného poistenia.
 Dana, dvě děti 
  • 

Re: úplně souhlasím 

(21.11.2008 16:28:06)
Jsem ochotná platit vyšší daně. Těch třicet korun mi ale vadí. Je to trapné. Mám jako učitelka taky vybírat do klobouku? Co regulujeme u mimin nebo u lidí dlouhodobě nemocných?
 Líza 


Re: úplně souhlasím 

(21.11.2008 18:31:52)
Dano, u mimin byly poplatky zrušeny. Dlouhodobě nemocní naopak ušetří, protože ti z nich, kteří utráceli ohromné částky na doplatcích za léky, nyní mají nárok na vrácení peněz nad limit pěti tisíc.
 Dana, dvě děti 
  • 

Re: úplně souhlasím 

(22.11.2008 15:32:41)
Naše dětská lékařka si peníze nevzala nikdy. Bohužel se toho do těch 5 000 spoustu věcí nepočítá. Jsem pro zvýšení daní.
 Jana 
  • 

Re: úplně souhlasím 

(23.11.2008 9:48:34)
Lízo, mýlíš se. Poplatky byly zrušeny výhradně u hospitalizace spojené s narozením dítěte. Takže novorozenec sice nehradí, ale kojenec hradí úplně všechno, kromě preventivních prohlídek. A že to může být i dost peněz. Poslední nemoc nás jen na poplatcích vyšla na více než tisíc Kč. No, ošetřeny byly 3 děti, 2 na TAB (u jednoho jsme to odmítla, nebylo to dle mého potřeba) a z těch 3 jsou 2 pětiměsíční...
 zuzkasim 


já tedy ne 

(22.11.2008 13:20:43)
Někteří se zase shodnou na tom, že učitelé jsou za svou práci taky málo placení. Platí je stát, takže také MY. Znamená to, že každé pondělní ráno zanesete učiteli pětikorunu, aby tedy měl víc?
Mě se nelíbí tenhle vynucený výdělek. Ne, že bych lékařům nepřála peníze, ale přeju je i jiným. Nesouhlasím se systémem povinných poplatků také proto, že vůbec nic nevyřešil. Když po příchodu na pohotovost platím 90Kč, proč tedy tyto peníze nejdou na plat lékaře, kteří pohotovost drží (aby pohotovst tedy měl placenou v nemocnici, ne jen jako službu na zavolání s cestou do zařízení, jak psala Maceška)?
V nemocnici mi řeknou, že oni jako konečný personál z těch mých 60Kč za den pobytu nic nevidí, takže jejich služby a ochota budou stejné, tak kam se těch 60Kč rozplyne?
 Linda 
  • 

Re: já tedy ne 

(22.11.2008 22:29:11)
Řekla bych, že u regulačních poplatků jde v první řadě o to, aby lidi nepožadovali zbytečné léky a zbytečná ošetření. Tedy hlavní efekt pro zdravotnický personál ani nemusí být přímý (jako že těch 90 Kč jde na plat lékaře), ale nepřímý (jako že když se neprovede zbytečné vyšetření, tak se ušetří řádově třeba stovky či tisíce, tudíž tyto peníze zůstanou v systému a k dispozici mj. pro zdravotnický personál). Jestli to tak skutečně funguje, to nevím, ale teoreticky si to představit dovedu...U učitelů je to něco jiného, tam se předpokládá, že vzdělání by mělo být poskytnuto všem a ne že by žáci chodili do školy jen když něco neví :-) (narozdíl od zdravotnictví, jehož služby by měli lidi čerpat jen v případě, že jim fakt něco je)
 Lusika, Lucinka+31tt 
  • 

Re: úplně souhlasím 

(23.11.2008 18:08:20)
Máme taky lékařku v rodině. Dává tomu hodně (ordinace, papírování, návštěvy), ale taky si hodně vydělává a tebou zmiňovaný reprezentant firmy nepřichází k lékařům s prázdnýma rukama. Léky zdarma počínaje (lékárník vymění za užitečné věci), víkendem v lázních konče. A připadá si stejně neoceněná.

Ale lékaři v nemocnicích na tom jsou pravděpodobně hůře, než obvodní lékař.

Lusika
 Tvoje horší já 


Kéž by byli všichni lékaři jako Maceška 

(21.11.2008 10:50:57)
Ale ono jich hodně takových je. Existují však i lékaři arogantní, namyšlení, pohrdající člověkem.
Maceška má ve všem pravdu.
Ale Mili má taky pravdu. Bohužel.
 Kristina 
  • 

Re: Kéž by byli všichni lékaři jako Maceška 

(24.11.2008 12:00:14)
Já musím říci, že naprosto chápu, že lékaři jsou taky jen lidé, může je bolet hlava, mají žízeň atd. Ale dobrého lékaře poznáte podle jeho přístupu, zažila jsem letos v létě velice příjemnou mladou lékařku na interně, kde měli naprosto obsazeno, lůžko nebylo, ale vysvětlila mi vše, co mám dělat doma,jak se sama ošetřovat, napsala mi vhodné léky na moji velice nezvyklou a málo známou nemoc a řekla, kdyby se to zhoršilo, že mám rovnou přijet.Důkladně mě prohlédla atd. Opravdu mi pomohl její přístup, její zájem o člověka. A bylo vidět, že je krajně unavená, bylo toho na ni moc, chyběli lékaři,byla doba dovolených atd. Popovídaly jsme si o tom, já cítila, že se snaží mi pomoci a ona viděla, že nejsem nervní a nerozčiluji se, že nemají lůžko, za což nemůže. Shodou okolností její dcera právě měla před časem tu moji nemoc, kteroumoje obvodní lékařka ani nepoznala, neboť ji nejspíš nikdy v životě neviděla. Uklidnila mne, vyléčila jsem se za pár týdnů.
Naprosto opačný zážitek mám z doby před několika lety, kdy jsem měla neskutečné bolesti při zánětu močových cest, léky nezabíraly, horká voda, kterou mi doporučovala lékařka z urologie po telefonu, také ne, už jsem bolestí skoro neviděla. Z posledních sil jsem dojela do Vinohradské nemocnice na urologii - podotýkám, že tehdy byla stávka lékařů!! Bylo tam několik lékařů a když jsem tam přišla, tak jeden mladý, ač viděl můj obličej zbrocený potem a zkřivený bolestí, pravil - jděte si na obvodní urologii...jenže tam nikdo nebyl!!! Povolily mi nervy a začaly mi téci slzy, vyčerpáním, bolestí... nakonec mne jeden lékař, dle jména Íránec, vzal na vyšetření - a zjistil, že mi neodtéká moč, čili by mohlo dojít k otravě...dal mi cévku, odjela jsem domů. Za tři dny jsem jela na kontrolu a cévku vyndali a byla jsem v pořádku. V tu chvíli, kdy mě vycévkovali, bolest se zklidnila...A je to zase o přístupu, mohli mě taky vyhodit a mohla jsem dostat třeba otravu ledvin, případně umřít - byla přece stávka...Přitom se hovořilo o tom, že i při stávce budou nutné případy ušetřovat. Nu, nezdála jsem se jim býti nutným případem...ani se na mne zprvu nechtěli podívat. ..
 Iva 
  • 

"Arogantní" lékaři 

(21.11.2008 11:10:05)
ahoj,
se vším co píše Maceška naprosto souhlasím. Jsem také hodný pacient, nepudím, nekřičím - znám to jaké to je, taky jsem v práci semtam dostala kouř od klienta za prokotinu.... Jen ještě zkušeonost s "arogantními" lékaři - mám je ráda, jsem prostě takový typ. V porodnici jsem vyfasovala lékaře, který byl mezi pacientkami dlouhodobě neoblíben - arogantní, drsný... A byla jsem šťastná za ten jeho přístup, asi jsem drsný potřebovala, jasné pokyny, trochu cynik, já taky žertovala drsně jak on a padli jsme si... Jen píšu že co se zdá jednomu jako arogantní člověk, druhému může pásnout z důvodu jiných potřeb...Držím všem lékařům, sestřičkám i jiným ve zdravotnictví palce!!!
 Mili+5 


Re: "Arogantní" lékaři 

(21.11.2008 11:49:14)
Ono arogantní je dost široký pojem. Nejhorší arogance není ta vnější, že je třeba někdo drsňák a nebere si servítky, i když to taky není zrovna příjemné, horší je, když někdo třeba milé a s úsměvem mávne rukou nad tvými problémy a neřeší je, ač je v jeho moci a kompetenci je řešit. Jak napsala Maceška: Navíc pacient je velmi nestandartní živočišný druh – nic neplatí absolutně. Medicína není exaktní matematická věda. Tohle si arogantní lékař moc nepřipouští, maximálně se tím hájí ve chvíli, kdy něco zkazí. Mnohokrát jsem se setkala s tím, že lékař bere v úvahu jen tzv. objektivní zjištění, tedy to, co na pacientovi zjistil sám během jeho 5 minutového vyšetření, případně co mu ukázala jím napsaná lab. vyšetření, která třeba byla jen ta nejzákladnější. Pokud sám nic nezjistí, pacientovi nic není, ať si říká cokoliv, nejspíš je jen přecitlivělý. Tak tomu já říkám opravdu nebezpečná arogance a to také se stalo mě s Milenkou. V nemocnici v Chebu ji prohlídla neuroložka a oznámila, že na ní nic nenašla, takže primář nás druhý den propustil s tím, že batole může občas zavrávorat, náš popis, jak se nemohla vůbec postavit, jak i v sedě byla nestabilní a celkově zmatená, nic neznamenal, neuroložka jí oklepala kolínka, posvítila do očí a to bylo směrodatné. Stejně pak po návratu domů, když se stav opakoval a šli jsme znovu k našemu pediatrovi, ten si přečetl zprávu z nemocnice v Chebu a s jasně vyjádřenou pochybností, jak asi tak mohu poznat, že dvouletému dítěti bolí hlava, na základě zprávy z té nemocnice naznal, že neurologické vyšetření stačí za měsíc. Tohle není o přetíženosti ani o tom, že by to byli zlí lidé, určitě nechtěli malé ublížit, ale tento přístup je bohužel u lékařů hodně častý, je to arogance, kterou si snad ani neuvědomují.
 kocouri 


bohužel je to tak 

(22.11.2008 17:21:34)
Bohužel je to tak, jak píše autorka článku. Bohužel není v silách lidí, kteří zůstali se svými ideály v nemocnicích a školách, dát všem to, co si představují.
Bohužel politici a média podstrojují finančním institucím, podnikatelům (třeba i těm ve zdravotnictví), obchodníkům, důchodcům a jiným voličským nebo ekonomickým skupinám.
Bohužel zaměstnanci ve státním zdravotnictví a školství sponzorují už řadu let péči o zdraví a vzdělání.
Bohužel lidé platí zdravotní pojištění a politici je pomocí zákonů a vyhlášek přerozdělují tak, aby co nejvíc zbylo na ně a na podnikatele.
Bohužel laici nevědí, jak to chodí, bohužel většina lidí věří médiím, jejichž cílem není pobavit ani poučit, ale zaujmout a vydělat a nemyslím jen bulvární noviny a televizi.
P.S. Jestli máte v okolí zdravotní sestru, zeptejte se jí teď , kolik peněz má na své výplatní pásce.
Moje rada tedy je: Vzdělávat se, starat se o své zdraví a trochu i o politiku.
Zdeněk
 Mili+5 


Re: "Arogantní" lékaři 

(21.11.2008 11:49:22)
Ono arogantní je dost široký pojem. Nejhorší arogance není ta vnější, že je třeba někdo drsňák a nebere si servítky, i když to taky není zrovna příjemné, horší je, když někdo třeba milé a s úsměvem mávne rukou nad tvými problémy a neřeší je, ač je v jeho moci a kompetenci je řešit. Jak napsala Maceška: Navíc pacient je velmi nestandartní živočišný druh – nic neplatí absolutně. Medicína není exaktní matematická věda. Tohle si arogantní lékař moc nepřipouští, maximálně se tím hájí ve chvíli, kdy něco zkazí. Mnohokrát jsem se setkala s tím, že lékař bere v úvahu jen tzv. objektivní zjištění, tedy to, co na pacientovi zjistil sám během jeho 5 minutového vyšetření, případně co mu ukázala jím napsaná lab. vyšetření, která třeba byla jen ta nejzákladnější. Pokud sám nic nezjistí, pacientovi nic není, ať si říká cokoliv, nejspíš je jen přecitlivělý. Tak tomu já říkám opravdu nebezpečná arogance a to také se stalo mě s Milenkou. V nemocnici v Chebu ji prohlídla neuroložka a oznámila, že na ní nic nenašla, takže primář nás druhý den propustil s tím, že batole může občas zavrávorat, náš popis, jak se nemohla vůbec postavit, jak i v sedě byla nestabilní a celkově zmatená, nic neznamenal, neuroložka jí oklepala kolínka, posvítila do očí a to bylo směrodatné. Stejně pak po návratu domů, když se stav opakoval a šli jsme znovu k našemu pediatrovi, ten si přečetl zprávu z nemocnice v Chebu a s jasně vyjádřenou pochybností, jak asi tak mohu poznat, že dvouletému dítěti bolí hlava, na základě zprávy z té nemocnice naznal, že neurologické vyšetření stačí za měsíc. Tohle není o přetíženosti ani o tom, že by to byli zlí lidé, určitě nechtěli malé ublížit, ale tento přístup je bohužel u lékařů hodně častý, je to arogance, kterou si snad ani neuvědomují.
 Raduza 


Re: "Arogantní" lékaři 

(21.11.2008 11:58:15)
Mili, to je pravda. V jiné diskusi jsem psala, že lékař musí spolupracovat s matkou nebo s otcem. Jen oni si všimnou něčeho neobvyklého na svém dítěti a na to upozorní lékaře. Ten by to měl brát v potaz. Je pravda, že ignorování všeho (znám tvůj příběh skoro jako každý) je šílený druh arogance. Mám zkušenost jen s jedním hooodně arogantním doktorem (zatím), ale je pravdou, že ten bral všechny moje námitky v potaz a zkoumal. Přemýšlím, jestli se to někdy u nás zlepší. I když je pravda, že v nemocnici a pak porodnici byly všechny sestřičky příjemné, to si myslím, že se zlepšilo. Ale takové poznámky "paní nehte to na nás, my jsme lékaři" (když mi vysadili léky, které se musí vysazovat pozvolna), asi budeme slýchat dlouho.
 zuzkasim 


Re: "Arogantní" lékaři 

(22.11.2008 13:33:10)
Mám kamarádku, která trpí migrénami. Má tříletou holčičku. Holčička se nedávno ráno probudila s pláčem. Kamarádce se nějak nepodařilo zjistit, proč holčička pláče, po půl hodině se vydali na pohotovost. Tam si je přeposlalo několik lékařů, celý jejich pobyt v nemocnici trval asi 3 hodiny, během té doby se malá uklidnila, dokonce usnula. Lékaři nic nenašli. Kamarádka z toho vyvodila závěr, že její dcerka měla chudák poprvé v životě migrénu a že hrozné, že na to trpí i její dítě. Mám za sebou 2 semestry neurologie, kde jsme se spíš seznámili se základy. Dovolila jsem si namítnout, že jsme se učili, že malé děti migrénami trpí opravdu velmi vzácně. Takže jsem kamarádka, která prostě nenašla pochopení a vůbec jí nerozumí. Kamarádka ráda přehání a na pohotovosti je několikrát do roka, podle mě kvůli hloupostem. Nechtěla bych takovou maminku pacienta, protože ji znám a vím, že se jí toho o dítěti nedá moc věřit.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re:  

(22.11.2008 15:31:06)
Zuzko, migréna od útlého věku je v manželově rodině dědičná (jeho matka si první ataku pamatuje zhruba od 2-3 let, manžel asi od šesti). Pokaždé, když moje holky bolí hlava, tak zkoumám, jestli to není tím ... (ale k lékařům s tím teda nejezdím, co by mohli, že ...)
 Anezka73 


Re:  

(22.11.2008 16:37:49)
Já jí měla také asi od 2 let a nikdo, vyjma rodičů, mi to nevěřil. Změny na EEG byly, ale za Komunistů to prostě neřešili.
O tom, jak mi bývalo zle, třeba ve škole a nikdo mi to nevěřil, bych mohla napsat knihu. Zoufalství neskutečný.
Adekvátní léčby se mi dostalo až v 21. Stačily 2 kúry Clavigreninem, při auře si vzít Ergofein a byl klid. Časem zmizela úplně.
 zuzkasim 


Re:  

(25.11.2008 12:55:04)
Však já psala, že jsme se učili, že migrény u malých dětí jsou vzácné, nikoliv nemožné. Jen podle toho popisu kamarádky mi to na migrénu nepřipadalo (nebylo zvracení, světloplachost, prostě jen pláč s lokalizací bolesti na temeni, taky mám dojem, že s migrénou se dost těžko usíná...), nejsem lékař abych tak soudila, pouze jsem si dovolila vyjádřit pochybnost. Lékaři také nic nenašli. Bohužel kamarádku znám jako přeháněcící a věčně si na něco stěžující bytost. Sama má migrénu od krční páteře a řešením je cvičení, jenže to by musela cvičit...
 Insula 


Maceško, 

(21.11.2008 11:37:12)
právě jsem se vrátila s dětmi ze zubní prohlídky. Mám opravdu skvělou, moc šikovnou a hodnou paní zubařku. Je to i trochu kámen úrazu, protože to znamená, že je u ní neustále narváno. Zrovna dneska. Přišla jsem tam a před námi asi 12 lidí (já dvě malé děti). Naštěstí má paní doktorka pochopení a vzala nás přednostně ("možná" k nelibosti ostatních čekajících), ale byli jsme uvnitř opravdu méně než 5 minut. Mě osobně to sice bylo trochu trapné, ale zároveň jsem byla ráda, protože čekat s nimi dvě hodiny v čekárně je horor. Ale to jsem ani psát nechtěla. Spíš toto. Byli jsme objednáni na 10. hodinu a ordinace je dnes jen do 11-cti. Paní doktorky mi bylo líto a říkala jsem jí to. Rozhodně dnes končit v 11 nebude a to nejen dnes. Má to tak skoro pořád. Říkala mi, že spoustu pacientů, kteří tam čekají nejsou objednání, že prostě přišli proto, že jim vypadla plomba. Navíc si tito pacienti myslejí, že když mají "problém", tak mají právo jít hned. To pochopím, pokud mají bolesti většího charakteru. Ale nevěřím, že to tak je u většiny. Už mi plomba vypadla mockrát, ale bolelo to snad jen jednou. Takže paní doktorka prostě nakonec bere pacienty tak, jak přijdou a ne jak jsou objednáni. Protože pacienti bez objednání prostě nejsou ochotni čekat. Což já absolutně nepochopím. :-( A mimochodem mi sama zoufale říkala, že už prostě nemůže.
 & 


Re: Maceško, 

(21.11.2008 12:21:39)
Insulo,

Ja myslim, ze objednavani by dost veci vyresilo. V Holandsku se objednavam, krome zachranky, uplne vsude i na pohotovost. Ja prijit k zubari, ze mi vypadla plomba bez objednani tak mne proste nevezme. Na druhou stranu vim, ze kdyz prijdu objednana, ze cekam max. dvacet minut, pokud je to dil, tak se mi prijde nekdo omluvit..
Kdyz mam dite treba horecku, tak nejdriv volam sestra polozi par kotrolnich otazek, pokud usoudi, ze je to nutne, aby syna videl lekar tak me objedna nebo mi vyjedna telofonickou konzultaci.. Tzn. ze mi lekar v dohodnutou dobu zavola zpet.
Na zadneho doktora nemam prime cislo, vzdycky to jde pres sestru{recepcni}.
Na pohotovost taky na pred volam. Bud to vyresime po telefonu, nebo sestra rekne ze na nas doktor bude mit cas za hodinu a pul a za hodinu a pul pro nas ten cas ma. Kdybych prisla na pohotovost z blbosti, tak mi pojistovna neproplati fakturu. Jenom za vystaveni receptu na pohotovsti se uctuje 90 euro..
 Insula 


Re: Maceško, 

(21.11.2008 12:37:27)
Taky si to myslím. Neřeknu, když má někdo bolesti, ale vypadlá plomba???
 gambita 


Re: Maceško, 

(23.11.2008 12:14:33)
Podobny system je v Anglii, taky se musim objednavat, volat pres recepci nebo mi doktor zavola zpet. Sice ne vzdy jsem objednana na stejny den, ale v cekarne jsem taky cekala nejvic tak 20 minut. Myslim si, ze takovy system by v Cechach vubec neuskodil. Z navstevy doktora by se nestaval rodinny vylet na cely den...jeste ted si vzpominam, jak me to cekani strasne v Cechach stvalo a nedovedu si predstavit cekat tam jeste s detmi. To musi byt fakt hruza.
 kytka 3 


Re: Arogantní chování lékařů na zubním na Karlově náměstí 

(22.11.2008 18:31:02)
Dne 13.10.2008 mne na zubní ambulanci nechali lékaři více jak 2 hod. čekat s novorozencem a poté mne lékařka vyhodila, že dnes již rentgen nefunguje, ať přijdu zítra. Novorozence jsem za ty dvě hod. neměla ani kde přebalit, manžel se zbytečně uvolňoval z práce, v době čekání jsem urychleně telefonicky sehnala za 500 Kč paní na hlídání , která byla ochotná vyzvednout starší 2 děti ze školky, protože ta funguje jen do 17hod. ... Samotné čekání pro mne v této situaci bylo natolik vyčerpávající (nevyspalá, bolest zubu, únava.,..), že jsem další den byla vystresovaná a navíc řešila, zda ještě teď nedostanu zánět prsu. ( při prvním dítěti jsem ho měla s teplotou až 41 st.C, při druhém jen s teplotou 39 st. C- dost podstatný byl klid, nebýt unavená)
Podrobněji: Dne 11.10.2008 (synovi bylo 14 dní) mne začal bolet zub moudrosti, v kterém je navíc viditelný kaz. Tento zub mne pobolíval o něco méně již počátkem těhotenství, ale tehdy jsem se bála jít na rentgen.
Bolest byla nyní větší a stupňovala se, v neděli odpoledne jsem se dovolala na Karlovo náměstí na pohotovost. Vysvětlila jsem svou situaci- mám novorozence, kterého kojím na vyšetření musím jít s ním a s manželem, který mi pomůže. Potřebovala jsem, aby lékaři na rentgenu zjistili, jak je problém akutní, zda se nejedná o zánět a případně navrhli jaké mohu brát léky. Dne 12.10. mi tedy telefonicky na pohotovosti sdělili, že nejlépe bude když přijdu druhý den na ambulanci, ale ne ráno, protože v pondělí dopoledne je vždy narváno. Ambulance prý funguje do 16 hod, pak začíná pohotovost. V pondělí jsem ještě několikrát dopoledne volala, kdy přesně mohu přijít- dovolala jsem se vždy jen na č. 224961111. ( volala jsem na č. 224962723,224963138,224962725, jednou již někdo telefon i zvedl, ale hned položil).
 kytka 3 


Re: Arogantní chování lékařů na zubním na Karlově náměstí 

(22.11.2008 18:35:45)
Manžel se tedy nakonec uvolnil na odpoledne z práce, dojel pro nás a odpoledne v 14:50 jsme dorazili.
Budu-li mít energii dopíši to večer, ted jdu dělat dětem večeři a kojit.
Jitka

 .Žaba 


problém vidím inde 

(21.11.2008 11:46:21)
Súhlasím Maceško, so všetkým, čo si napísala. Máte to ako lekári ťažké, nepochopím, prečo nemáte lepšie pracovné podmienky. Koľkohodinové sú vlastne vaše služby? Verte mi, ja sama by som bola radšej, keby boli max. 8 hod, ako takmer všade inde, ja by som vám chcela dopriať dostatok času na odpočinok... Može v tomto ČLK niečo pre vás urobiť?

Ja sama (ako vzorný pacient, ktorý neprudí) však vidím nedostatok inde. Snáď s nijakou inou profesiou sa mi nestalo, aby ma tak často považovali za totálneho tupca, aby mi toľko dirigovali, kde mám stáť, byť či nebyť prítomná pri ošetrení svojho dieťaťa a podobne.
 Anadar 


Re: problém vidím inde 

(21.11.2008 12:13:39)
Milá Žabo.Lékař v nemocnici pracuje osm hodin,pak má službu do druhého dne do rána a pokračuje v normální směně osm hodin do odpoledne.Rozdíl mezi pracovní dobou a službou je ten,že v pracovní době pracuje pořád,o službě tehdy,když je potřeba,mezi tím si může něco číst nebo si zdřímnout.Přijde-li více pacientů,pracuje celé odpoledne,celou noc a pak si ráno opláchne obličej ,vypije kafe a jde pracovat zase.Je to tedy takzvaná přesčasová práce.V novém zákoníku práce byla omezena.Pacientů samozřejmě neubylo,ani lékařů nepřibylo.Řeší se to tedy všelijak,náhradním volnem,příslužbami,smlouvami o dílo.Výsledkem je to,že zatímco dříve se za tyto otrocké služy dostalo alespoň zaplaceno,nyní pravidla nejsou žádná a vše dostalo příchuť šedé ekonomiky.A to ještě napadlo nějaké chytráky,že lékař,který tráví svůj čas ve službě by neměl být placen paušálně,nýbrž za odvedené výkony během služby.Jako by byl větší rozdíl mezi tím,jestli je vzbuzen za noc třikrát nebo pětkrát.Pravda,to už si ani nemá smysl jít lehnout.
 .Žaba 


Re: problém vidím inde 

(21.11.2008 13:34:45)
Anadar, to som presne mala na mysli, len som si nebola istá presnými momentálnymi podmienakmi. Ver mi, že je mi to za všetkých lekárov ľúto. Nie je mi to jedno ani ako človeku, ani ako pacientovi. Nie je snáď v nikoho záujme, aby pacienta ošetroval vyčerpaný lekár. Práve preto si kladiem otázku, prečo ČLK nepodnikne v tomto nejaké kroky, mala som za to, že má silnú lobby.
 maceška 


Re: problém vidím inde 

(21.11.2008 13:44:24)
Protože, Žabo, není jaké. Aby mohli lékaři více odpočívat, museli by být k dispozici další lékaři, kteří je mohou vystřídat. Nebo by se musel systém poskytování zdravotní péče změnit (zrušit lékařskou pohotovost úplně).
 .Žaba 


Re: problém vidím inde 

(21.11.2008 13:55:52)
A prečo sa teda lekárske fakulty neprisposobia zvýšenému dopytu a neprijímajú viac študentov? Mám za to, že záujem je obrovský a neverím tomu, že by všetci odmietnutí uchádzači "na to nemali".

Platy lekárov sú nazaplakanie, ale je skutočne nemožné presadiť nejakú zmenu vo financovaní? (No, asi áno, ale to mi práve hlava neberie, veď je to jeden z mála odborov, ktorý má vlastné ministerstvo, komory...)
 maceška 


Re: problém vidím inde 

(21.11.2008 14:01:30)
O studium na lékařských fakultách není zdaleka takový zájem jako dřív. Dávno už neplatí, že jde o prestižní povolání.
 .Žaba 


Re: problém vidím inde 

(21.11.2008 16:24:58)
Aha, tak to som zaspala dobu. V čase, keď sme si my podávali prihlášky, tam bol nával, a brali len zlomok. Škoda, že vtedy nebrali viac, teraz by už z nich boli kvalifikovaní lekári s dvoma atestáciami...
 Eva, zatim bezdetna 
  • 

Re: problém vidím inde 

(22.11.2008 16:19:17)
Ja nevim, ja jsem se na medicinu hlasila nedavno.
Chodila jsem na prestizni gymnazium, patrila jsem tam k nejlepsim, pravidelne jsem se ucastnila biologicke a fyzikalni olympiady, skorovala jsem na krajskem kole, ale na medicinu jsem se nedostala.
Tak studuji farmacii.
 Petra 
  • 

Re: problém vidím inde 

(23.11.2008 1:15:50)
Souhlas, na medicínu se stále hlásí výrazný převis zájemců, než kolik fakulty mohou přijmout. Problém tady ale nastává v něčem jiném (není tedy v tom, že by nebyl dost velký počet zájemců o studium medicíny) - a to zase v otázkách financování ve školství atd. Medicína je drahý obor a bez větších finančních dotací není pro fakulty možné nabírat stále víc studentů a rozšiřovat prostory, kde by mohli studovat atd. A peněz ve školství je tak zatraceně málo jako ve zdravotnictví :-) Školné není a jeho zavedení by bylo na další obří diskusi a tak stále dokolečka dokola. Vše je propojené se vším a za vším jsou peníze - jak jinak....
 zipík, student 
  • 

Re: problém vidím inde 

(23.11.2008 10:27:09)
Taky je asi hlavním problémem kapacita škol ;-)
 maceška 


Děkuji všem za reakce 

(21.11.2008 13:09:17)
Děkuji všem za reakce. Ten článek jsem psala dlouho - stále mazala, vážila slova, hledala nová. Nezpochybňuji vaše špatné zkušenosti, vím, že jde o komplexní problém. Systémové změny zřejmě neovlivníme, šlo mi o to vysvětlit vám, že pacienti i lékaři musí mít stejný cíl, že stát proti sobě je ke škodě všem. To, co nazýváte arogancí, přehlížením, podceňováním pacienta, to všechno má jeden odborný název - vyhoření. K vlídnému a laskavému jednání vždy a za všech okolností je potřeba mít určité vnitřní rezervy, mít prostor na odpočinek, vlastní duševní hygienu. Když toto vezmete bankovním úřednicím, taky se přestanou usmívat. Nehledě k tomu, že před nemocnicemi nestojí zástupy zájemců o práci, zatímco banky si mohou vybírat.
K platu jsem se původně nechtěla vyjadřovat kvůli riziku, že se celá diskuze a vnímání bude soustředit jen na tuto jedinou otázku (a mě opravdu nejde jen o ty peníze). Nicméně i to patří k tomu, proč je situace taková, jaká je. Nástupní plat lékařky, která k nám přišla v srpnu 2008, byl 13500Kč hrubého. Nemám jí vůbec za zlé, že odešla pracovat na lépe placené místo, i když pro nás ostatní se tím situace opět zhoršila.

Mili, já vím, že ve vašem případě se lékaři mýlili a to opakovaně. Nechci je omlouvat. Jestliže opravdu platí, že lepší péči má "dotěrný" pacient, je to známkou velmi nemocného stavu mezilidských vztahů. Na našem oddělení to takhle neplatí. Vždyť víš, že chci udělat maximum pro to, aby se takové věci nestávaly, ale tvoji zkušenost tím nezměním. Dělám to samé, co ty - ty se snažíš ostatním maminkám předat svoje zkušenosti, to je dobře. Předáváš je i nám. A já se snažím o totéž, rozumíš mi? Když mi za den přijde 55 lidí, jak mám poznat právě toho jediného se závažnými potížemi, když jsou navenek stejné jako u ostatních, když maminka říká to, co říkají ty ostatní ... není to zlá vůle, je to určitá limitace, kterou my lidé máme. Stále u každého pacienta přemýšlím o tom, jestli jsem nepodcenila to či ono. Vracím se k nim, vyhledávám si jejich výsledky...a přesto nemůžu mít jistotu, že se mi vždy všechno podaří odhalit. Moc bych si přála, abych ti mohla pomoci, ale nemám jak - jen tím, že se budu snažit dělat svoji práci nejlépe, jak umím, můžu snad pomoci ostatním. Více není v mých silách.
 MishuI 


Re: Děkuji všem za reakce 

(21.11.2008 13:26:02)
Maceško,stejně tak bych si mohla poplakat já,coby učitelka.A pokud mě čeká nějaké "vyhoření",ze školství odejdu,protože za to,že jsem "vyhořela",nemohou děti,stejně tak jako z tvého úhlu pohledu pacienti.
 maceška 


Re: Děkuji všem za reakce 

(21.11.2008 13:32:55)
Mishulo, můj manžel je učitel. Poplač si :-)Já si ale nechtěla poplakat, víš. Jenom jsem občas měla pocit, že si mnoho lidí neuvědomuje ty souvislosti (viz diskuze založená kolem bolavé ručičky - a zejména reakce ostatních maminek). Jinak jak jsem psala, dělám svou práci ráda.


 MishuI 


Re: Děkuji všem za reakce 

(21.11.2008 14:34:04)
Já taky :-) bezesporu.Ale chtěla jsem říct,že když jednou dojde k tomu(a stát se to může),že mě postihne syndrom vyhoření,nebudu dál pracovat s lidmi!Protože ti za to nemohou,tak na nich přeci nebudu reflektovat moje duševní rozpoložení.
 maceška 


Re: Děkuji všem za reakce 

(21.11.2008 14:47:26)
Jasně, Mishulo, chápu to :-) Ale bylo by lepší tomu předcházet, ne?
 MishuI 


Re: Děkuji všem za reakce 

(21.11.2008 14:52:57)
Maceško,tomu se mnohdy předejít nedá..když to přijde..~d~
 Kudla2 


Re: Děkuji všem za reakce 

(21.11.2008 15:03:55)
Maceško, já úplně chápu, že jsou doktoři a sestřičky taky jen lidi, vážím si jejich práce a snažím se k nim chovat slušně. A musím říct, že převážná většina mých zkušeností s nimi je dobrá, i co do přístupu k pacientovi.

Jen bych se trochu pozastavila nad tím vyhořením. To je podle mě už hodně závažný stav a dotyčný člověk by se s tím měl možná i léčit. Komu prospěje, když bude dál vykonávat své povolání se sebezapřením, nechutí a kvůli tomu třeba i špatně? Není i lékař tak trochu odpovědný za svůj zdravotní stav a za vlastní duševní hygienu?

Já vím, že to nemáte lehké. Ale jak jsi řekla, lékař a pacient jsou spojené nádoby a stejně jako lékař má právo očekávat od pacienta slušné chování, platí to přece i obráceně.
 maceška 


Re: Děkuji všem za reakce 

(21.11.2008 15:15:37)
Naprosto s tebou souhlasím.
Prosím, abyste mě špatně nepochopili - já se nezastávám špatného přístupu! Netvrdím, že lékaři jsou jen dobří, naopak, velmi často si říkám, že kdyby si tohle dovolil lékař na mém pracovišti, chtěla bych o tom vědět a mít možnost zasáhnout, probrat s ním situaci, zabránit tomu, aby se podobná věc opakovala. Aktivní účast pacientů na zdravotnické péči znamená i to, že by se měli umět ozvat, když je to třeba - ne nadávkami a vyhrožováním, ale informovat věcně nadřízeného a žádat o nápravu. Ale z praxe můžu mluvit jen za sebe a své lékaře, všechny ostatní neznám a nemůžu se k nim vyjadřovat.

Souhlasím velmi s tím, co napsala Eliáška. Díky.
 Kopřiva Dvoudomá 


Re: Děkuji všem za reakce 

(21.11.2008 15:05:53)
Maceško,
tos nakousla s tím vyhořením aktuální téma, které se teď docela řeší v mém profesním okolí.

Já si narozdíl od spousty lidí NEMYSLÍM, že vyhoření je primární příčinou nedostatečné nebo špatné komunikace s pacienty. Ano, může to tak být. Vyhořelý zdravotník bude těžko dělat svou práci dobře, těžko bude nějak uspokojivě řešit psychické a sociální potřeby pacienta.

Ale mám za to, že samotný fakt, že NEJSEM vyhořelá, ve mně zájem o pacientovy potřeby nevzbudí. O pacientovy potřeby se budu zajímat, teprve až a) pochopím, že je to opravdu potřeba a že to dělám i pro sebe (méně stížností, lepší spolupráce, lepší zpětná vazba a tudíž víc uspokojení z práce), nebo b) někdo to po mně začne vyžadovat. Jinak budu možná taky nevyhořelý, motivovaný, relativně spokojený zdravotník, který s pacienty nakládá jako s hluchými a slepými kusy masa, protože ho ani nenapadne, že by to měl dělat nějak jinak (nikdo to po něm nikdy nechtěl, neumí to, překáží mu to). Ze své práce takové zdravotníky znám, a nejsou to samozřejmě jen lékaři. Troufám si prohlásit, že když se něco takového po zdravotnících chce, poznáš to na oddělení na první pohled. Když ne, poznáš to taky. Přitom třeba berou stejný peníze, jen mají jinou vrchní :-) My to v práci chcem, a hele, jde to :-)

Čili shrnuto: Nestačí nebýt vyhořelý. Je potřeba být k zájmu o pacienta motivovaný. Někdo se namotivuje sám, třeba proto, že je nejen odborně, ale i lidsky kvalitní, jiné je třeba nasměrovat. Vzděláváním, osvětou, tlakem, odměňováním těch dobrých (nebijte mě, u nás se to dělá).

Anadar,
vůbec se s tebou nehádám. Já to říkám furt, že tady ve zdravotnictví konzumujeme mercedes za cenu trabanta.
 IlonaK2+Verunka+Ondrášek 


Re: Děkuji všem za reakce 

(21.11.2008 17:16:33)

No, já nevím, já jsem celkem spokojený pacient a nejsem lékař, takže nemám většinou potřebu o tom moc diskutovat, ale s tím vyhořením...

1. Lékařů je málo, mají hodně služeb atd. viz článek
-> 2. To a taky že je to práce s lidmi, může být důvod vyhoření. Třeba nemají možnost myslet na sebe, protože je lékařů málo.
--> 3. Dojde k vyhoření. Protože nezůstali empatičtí (nevím, jestli to lze při tom vytížení), měli by odejít ze zdravotnictví.
---> 4. Lékařů bude tedy ještě míň, budou ještě víc unavení, méně empatičtí a budou muset ze zdravotnictví odejít.
----> 5. Vrátíme se k babkám kořenářkám, ty určitě empatické byly.

Berte to lehce s nadsázkou.

Přirovnání k učitelkám: vám se nikdy nestalo, že jste si řekli: jak ženská s takovou povahou, může dělat učitelku? A dělá.

A nakonec: občas se mi stane, že se nepotkám s přístupem, jaký bych čekala. Ale vždy znovu si říkám: nechtěla bych to dělat, ty služby, tu zodpovědnost. Doktor se musí stále rozhodovat sám za sebe. Já bych tuhle zodpovědnost nechtěla.

Indiáni říkají: Člověka nepoznáš, pokud měsíc nechodíš v jeho mokasínách. :-)

Maceško, článek se mi líbil, zase jsme mohli trošku víc nakouknout na druhou stranu. :-)
 Meluzína78 


Re: Děkuji všem za reakce 

(22.11.2008 13:28:01)
Mishulo, můžeu se zeotat, kolik let máš praxe učitelství za sebou? Děkuju, Mel
 MishuI 


Re: Děkuji všem za reakce 

(23.11.2008 22:07:12)
Zeptat se můžeš,leč nepovažuju za nutný odpovídat,vzhledem k tematu debaty.
 Meluzína78 


Re: Děkuji všem za reakce 

(24.11.2008 7:01:30)
No, Mishulo, i to o něčem vypovídá, ale na své rozhodnutí máš samozřejmě plné právo. Díky za odpověď.
 MishuI 


Re: Děkuji všem za reakce 

(25.11.2008 13:37:43)
A ty máš právo být naštvaná ~t~ (já fakt nevidím důvod ke sdělování osobnějších věcí..snad v jiné diskuzi,ale tady..netřeba..)
 Mili+5 


Re: Děkuji všem za reakce 

(21.11.2008 15:26:50)
Maceško, já si uvědomuji složitost toho všeho i svou zaujatost způsobenou mojí zkušeností. Vlastně po téhle zkušenosti ani nechci, aby byli všichni lékaři dokonale vlídní, usměvaví, překousnu klidně i nějakou tu nevrlost. Chtěla jsem jen, aby ji nenechali odejít domů bez toho, že by pořádně prozkoumali příčinu jejího stavu, když nyní vím, že stačilo udělat kontrolu likvoru, aby se zjistilo, že se jedná o neuroinfekci. Možná se pletu v motivech těch lékařů, snažím se to pochopit, proč to neudělali. My jsem nepřišli, že malá má rýmu, kašel a teplotu, přinesli jsme k lékaři dítě, které se nedokázalo postavit, v sedě se opíralo o ruce a i tak bylo nestabilní, plakalo a 3x během chvíle pozvracelo doktorovi ambulanci. Je pravda, že v Chebu už v takovém stavu nebyla, tak jsme jim to všechno popisovali. Vím, že si psala, že to nejspíš opravdu byla chyba, ale pořád to nedokážu pochopit, proč se stala. Primář toho dětského v Chebu je můj známý, je to hodný člověk, křesťan, nemyslím si, že je běžně a trvale arogantní člověk, snad je to v nějakém celkově špatném přístupu aspoň v případě naší malé.
Taky si myslím, že ta nutnost jednat tvrdě a nátlakově je spíš o chorobnosti mezilidských vztahů a nejde jen o zdravotnictví. Já se to ale stejně už nikdy nenaučím, to už je mi jasné a vlastně ani nechci, jen si někdy vyčítám, že jsem nedokázala prosadit pro svojí holčičku péči, jakou potřebovala a děsím se toho, že bych se dostala do podobné situace a cítila ten tlak, jak musím být tvrdá.
 maceška 


Re: Děkuji všem za reakce 

(21.11.2008 16:17:05)
Má milá Mili, je mi to všechno tolik líto...Víš, denně vyšetřujeme děti pro bolesti hlavy, s nejrůznějšími doprovodnými potížemi. Stále na vás myslím! Pokaždé zkoumám hnidopišsky všechny snímky, jen abych něco nepřehlédla! A přesto mnohokrát musíme říct, že jsme příčinu nenašli :-( Nevím, jestli by bylo řešením udělat všem dětem lumbální punkci, opravdu nevím, neumím to posoudit. Jak víš, ani tento výkon není bez rizika.
Tak ráda bych, aby v medicíně bylo všechno rovně nalajnované, aby lidé odcházeli z tohoto světa, až se jejich život naplní. Ale...není to tak. Mnoho věcí není jen v rukou člověka. Nejen ty se ptáš "proč". Ptám se i já a určitě i další lidé, kteří se dotkli vašeho příběhu. Není snadné nalézt odpověď, tedy nalézt ji předem. Teď víš, co se mělo udělat. Ale jednoduše vzít vaši zkušenost a aplikovat ji na všechny ostatní děti, obávám se, nelze.
 Monika. 


Re: Děkuji všem za reakce 

(22.11.2008 8:42:44)
Maceško, to je hezké, co Mili píšeš. Ale i kdybychom připustili, že všechna pochybení v diagnoze která u Milenky nastala nebyla způsobená podceňováním ani arogancí (čemuž nevěřím), stále tady zůstává fakt, že ji nepustili k vyděšenému ani ne dvouletému dítěti na jipku víc jak čtvrt hodiny denně, že lékaři opakovaně prováděli lumbálku na řvoucím dítěti, bez analgosedace, nebo bez toho, aby počkali až zabere, s matkou vyhozenou na chodbě. Že po narození Tomíka, který musel být na jipce, neměla Mili k němu kdykoliv přístup ani coby k novorozeněti... To nejsou chyby způsobené nevyspáním a nedostatkem personálu, to jsou systémová selhání, pro mne lidsky nepochopitelná. A co skutečnost, že je dodnes obrovská část lékařů přesvědčena, že vrátit soudním příkazem zcela zdravé novorozeně ambulantně narozené v Hořovicích zpět do porodnice bylo to nejlepší co se dalo udělat. Teda nevím, jestli tento případ je vhodný tady uvádět, protože v porovnání s tím, co se dělo Mili je to jenom taková legrace~;((
 maceška 


Re: Děkuji všem za reakce 

(22.11.2008 13:55:45)
Bedunko, ano, všechno, co píšeš, je hrozné, nepochopitelné. Ale s tím já přece nic nemůžu udělat. Opravdu jsem se snažila, aby můj článek nevyzněl ve smyslu, že ve zdravotnictví je všechno v pořádku. Zřejmě ale musím počítat s tím, že slova jsou jen slova, a nelze v nich obsáhnout vše. Někteří z vás ho pochopily nesprávně, to mě mrzí.
 Monika. 


Re: Děkuji všem za reakce 

(22.11.2008 17:57:23)
Maceško, to nebyla reakce na článek samotný, jako spíš na tvé příspěvky o Milenčině případu. Tebe samozřejmě z ničeho neviním, naopak - kéž by takových lékařů bylo víc.
 maceška 


Re: Děkuji všem za reakce 

(22.11.2008 19:19:55)
Bedunko, já jsem diagnostik, proto se především snažím zamýšlet nad tím, proč unikla Milenka správné diagnóze. To je to, co můžu ve své práci zúročit (omlouvám se, že to píšu takto lapidárně). Všechno ostatní, co se dělo - předtím i potom - jsem dosud nijak nekomentovala. Je mi stydno za to, že se takovéto věci dějí, a opravdu se snažím, aby na našem pracovišti bylo vše jiné. Více nemůžu.
I naše pracoviště má nedostatek pracovníků, chápeš. A i u nás jsou tací, kteří nemají povahové vlastnosti takové, jaké bych si přála. Proto s nimi musím o to víc pracovat, a je to velmi těžké, věř mi.

K tomu, co někteří píšou o svých špatných zkušenostech: vlastnosti zdravotníků se budou jen velmi málo lišit od obecných vlastností jiných lidí (statistiku jsem nedělala, ani nečetla). Těžko lze očekávat, že v populaci, kde jsou lidé velmi rozmanití, se ve zdravotnictví najdou jen ti s dobrými a pozitivními vlastnostmi. K tomu přistupuje stres a vše to, o čem jsem psala (nejen já). Nemůžete tedy čekat, že právě mezi zdravotníky to bude jiné než dejme tomu mezi úředníky. Všechno, co jsem napsala, jsem nepsala kvůli tomu, aby bylo lépe lékařům, ale pacientům (i když jsou to spojené nádoby, zdravotníci to vše podstupují právě kvůli pacientům).
Nejde o to, abychom si společně odhlasovali, jestli je horší práce horníka nebo lékaře. Jde o zastupitelnost. Jsou povolání, která jsou zastupitelná snadněji, a ta, která se zastupují velmi těžko. Dnes i zdravotní sestra musí mít bakalářské studium. Než je z absolventa lékařské fakulty plnohodnotný lékař, trvá to dalších šest let, v některých oborech i déle. Jejich zastupitelnost je proto v systému poskytování zdravotní péče velmi nízká.

Jestliže někdo říká, že ho to nezajímá, neznamená to, že se ho to netýká. Vše totiž souvisí se vším. Jestliže se nebudeme snažit si vzájemně porozumět, doplatí na to především nemocní.
 Margita 


Re: Děkuji všem za reakce 

(22.11.2008 20:54:05)
"Když mi za den přijde 55 lidí, jak mám poznat právě toho jediného se závažnými potížemi, když jsou navenek stejné jako u ostatních, když maminka říká to, co říkají ty ostatní ... není to zlá vůle, je to určitá limitace, kterou my lidé máme"

Macesko, taky jsem mama, ktera zazila onu aroganci (temer vyhradne u zdravotniku v CR) a az nemilosrdne zachazeni ze stran mnohych -- velice malo placenych -- ceskych sestricek. Ale presne to, co rikas, si uvedomuji...je velmi tezke tohle vysvetlit ostatnim pacientum... Kdyby se pacosi vic snazili byt rozumni (zvlast ve vyuzivani pohotovostnich sluzeb a ve zbytecnem chozeni k doktorce s virovymi onemocnenimi), mohli by se zdravotnici vic "snazit." A pak by na to mene doplaceli (obrazne a asi i doslova receno) deti a dospeli s vaznejsimi problemy.

Jinak, jak porad rikame, vsude jsou lide dobri i spatni, slusni a neslusni :-) (Kdyby Te tak moje rodina mohla mit za lekarku!!)
 Jiminka(3 děti) 
  • 

Lépe bych to nenapsala !! 

(21.11.2008 12:32:14)
Milá Maceško,
děkuji za skvělý článek. Jsem lékařka se 3 dětmi, 10 lety praxe,
a 2 atestacemi. Pracuji za směšný peníz - základní plat(bez služeb,které minimalizuji kvůli dětem)je 23 tisíc hrubého :))
V době dětských nemocí je to katastrofa. Mám zůstat doma s dítětem, když mám v ambulanci objednáno 20 pacientů ( čekají na termín 2-3 měsíce) nebo nechat nemocné dítě s chůvou ? Většinou volím polovičaté řešení - doma jsem jen první ( nejhorší)dny, pak nastupuje chůva a já vyrážím do práce.
To, že často něco zapomeneme do školy nebo že je dítě jedno z posledních ve školce je běžné.
Proč to dělám ?? Protože mě práce nesmírně těší a protože má bezesporu smysl. Bez podpory manžela (nelékaře) a širší rodiny by to opravdu nešlo. Jsem jim za to moc vděčná.
Jiminka


 Dana, dvě děti 
  • 

Re: Lépe bych to nenapsala !! 

(21.11.2008 16:47:27)
No a já jsem učitelka, trojoborovec, a po 18 letech praxe mám 20000 tisíc hrubého.
 Zabatko 
  • 

Pravda je vždy někde uprostřed 

(21.11.2008 12:34:17)
Maceško myslím, že nikdo neupírá lékařům právo na to být občas podrážděný, nesoustředěný, mít vlastní problémy či fyzické potřeby atd. Jde o to, že práce ve zdravotnictví je velice specifická a nedá se asi dost dobře s ničím jiným srovnat. Proto je i studium medicíny asi hned po veterině nejobtížnější. Zkrátka - není to žádná sranda. Práce lékařů je velice zodpovědná, pokud udělá účetní chybu v číslech, tak jsou to pořád jen čísla, pokud udělá lékař chybu při operaci či stanovení diagnózy, následky mohou být fatální. Lékaři je naložena na bedra obrovská tíha odpovědnosti a asi ne každý je schopen ji unést, ne každý má na to být lékařem, i když se jím stane. Myslím si, že už při studiu medicíny by se měl klást velký důraz na psychologii, na jednání s pacientem, protože to je polovina úspěchu při léčení. On pacient, když mu něco je, má strach o život svůj, či svých blízkých, může jednat zkratkovitě a myslím, že lékaři by na to měli být připraveni a jednat s nadhledem. Promiň, ale když někdo přijde s oteklou nohou (i kdyby to bylo po týdnu) tak lékař nemá mandát na to se k němu chovat hrubě či arogantně jen proto, že nepřišel dopoledne. Protože on laik nedokáže jasně posoudit, kdy je to ještě "v pohodě" a kdy už ne. Třeba se takový člověk bojí, že se mu to do rána natolik zhorší, že už bude pozdě. Podle mého názoru je dobrý lékař z poloviny odborníkem ve svém oboru a z poloviny dobrým psychologem. Co se týče třeba čekání na vyšetření lékaře, tak je asi velice důležité, v jaké případě člověk čeká tři hodiny. Pokud budu čekat na běžné oční vyšetření, no tak hold počkám. Pokud přijdu na pohotovost s tím, že v 16. týdnu krvácím a nechají mě sedět hodinu a půl před ambulancí jen kvůli tomu, že jsem nebyla dostatečně histerická, tak je to podle mě lajdáctví a zlehčování problému. Nedávno jsem byla na chirurgii s malým (tehdy 11 měsíců) na převaz popáleniny 2. stupně. Čekali jsme tam asi hodinu, v ordinaci asi tak 15 lidí. Zaklepala jsem a slušně jsem se zeptala, jak dlouho to asi bude trvat, protože malý byl už značně protivný, sestra mi nakvašeně odvětila, že to může být klidně i 3 hodiny, protože je čekárna plná lidí a oni jdou za deset minut na hodinovou obědovou pauzu. Lidi kolem co to slyšeli tak říkali, že počkají, ať nás vezmou první, ale ta jen nakvašeně zavřela dveře. Samozřejmě že se nic nedělo, tak jsem si vyžádala kartu pojišťovny a šla pryč. Převaz ruky = asi tak 3 minuty času.
Myslím si, že rozumnému člověku není líto těch 30 kaček, klidně bych dala i víc, ale taky bych za to vyžadovala kvalitní a profesionální péči. Mám hodně zkušeností s lékaři a někdy docela dost otřesných (samozřejmě i dobrých). S dcerkou chodíme na ortopedii k prof. Dunglovi do Prahy, za každou návštěvu platíme 400 Kč, ale vždy se nám dostane profesionálního jednání na té nejlepší možné úrovni. Prof. Dunlg neztrácí čas papírováním, veškeré informace si diktuje během vyšetření do diktafonu a veškerou agendu zpracovává další personál, včetně zprávy o vyšetření. V únoru jsem byla na kyretáži pro dysfunkční krvácení a ačkoliv p. primář věděl, že mám zdvojenou dělohu, byl natolik velký frajer, že dělal kyretáž naslepo a já druhý den skončila na opakovaném zákroku, tektokrát zákrok prováděl velice příjemný lékař pod ultrazvukovou kontrolou a vše bylo OK. To jen k té aroganci, fakt jsem se mnohokrát setkala s arogancí jak zde zaznělo, tedy takovou, kdy lékař bagatelizoval potíže a to je docela vážné.
Co se týče platů ve zdravotnictví, tak to samozřejmě souvisí, ale tato nespokojenost by se jaksi primárně neměla promítat do vztahu k pacientovi. Ve školství podmínky nejsou taky růžové, práce učitele není jen odučit si svoje hodiny, kdo ví, tak mi dá za pravdu. Přesto si myslím, že učitel neřekne ve třídě žákům, že za ty prachy se na to může vykašlat, ať si otevřou učebnici a naučí se to a to téma. Myslím, že existuje spousta náročných profesí, ale nikdo není nucen je dělat, může se rekvalifikovat a jít do jiného oboru atd.
Podle mě je velice důležité, aby ministrestvo zdravotnicví přesunulo agendu z beder lékařů na jaksi nižší pozice (nebo agendu zjednodušit) a lékař se mohl věnovat tomu, co si zvolil za svoje povolání, a tedy léčení. Byrokracie je fakt příšerná a myslím, že ve zdravotnicví je nejvíc na škodu.
Taky tady zaznělo, že neseme odpovědnost za svoje zdraví, to je fakt, ale když si nevíme rady, nebo je nám špatně, tak vyhledáme odborníka, protože, jak Maceška psala, toho ví víc než iternet. Nebo by alespoň měl. Já jsem se bohužel často setkala s tím, že jsem se musela na spoustu věcí vyčetených z knih či internetu lékaře zeptat, nebo dokonce na alternativní možnosti léčby, na které mám dle Charty práv pacientů právo, ale bohužel mi nebyly poskytnuty. Nyní mluvím konkrétně o léčbě neprůchodných slzných cest u syna.
Z mé zkušenosti existují tyto možnosti:
1. půjdu k lékaři vždy, když se budu cítit špatně (a je jedno jestli ve dne nebo v noci) a dostanu podrb za to, že otravuju kvůli nesmyslům
2. půjdu k lékaři když mi bude úplně nejhůř, abych neotravovala kvůli zbytečnostem a riskuji, že přijdu pozdě, nebo že něco zanedbám
3. nepůjdu k lékaři vůbec, protože si možnosti léčby vyčtu na internetu. Buď se trefím a pomůžu si sama, nebo se netrefím a dopadne to ad. bod 2
Dále by se ještě dalo použít toto:
4. půjdu k lékaři a budu mít nastudovány informace k tématu, budu se snažit komunikovat a zajímat se a dostanu podrb za to, že když to vím nejlíp, tak jsem měla zůstat doma
5. půjdu k lékaři bez veškerých informací a budu věřit tomu, že mi pomůže, to bych ale zase mohla dostat podrb od všech kolem, že nenesu odpovědnost za své zdraví.
Takže jaké je východisko? Ať udělám cokoliv, vždycky je to špatně, samozřejmě je to lehká nadsázka, ale často to takto dopadne. Nedávno jsem byla na pohotovosti v neděli dopoledne kvůli angíně, když jsem doktorovi řekla co mě trápí, tak se tvářil jako jestli jsem normální že sem lezu kvůli takové ptákovině, když se mi pak podíval do krku, tak se zhrozil a bez remcání předepsal atb. a ještě mi při odchodu podržel dveře.
 Lea 
  • 

pacient X lekar 

(21.11.2008 12:47:03)
Svata pravda. Souhlasim s kazdym slovem... Moje matka je lekarka a z detstvi si velmi pamatuji mamu unavenou, nervozni, nocni sluzby, ktere slouzila a my mezitim byli doma (samozrejme se nam objektivne nic nedelo, ale mama nam pres noc doma chybela...). Kdyz jsme byli vetsi tak pak historky o ozralcich, kteri se v patek vecer ozerou, pak se poperou a jdou to zakoncit k lekari, ktery z nich prece musi byt uplne nadseny, neb si to povolani prece dobrovolne vybral. O lidech spinavych tak, ze se na ne lekar stiti sahnout, lec musi, protoze bez toho vysetreni terba neprovede (po odchodu pacienta nutno dukladne vydesinfikovat stul...).

Ale taky o pracovnim kolektivu v nemocnicich, kdy casto jde sefovi pracoviste hlavne o prestiz a vysledky pracoviste (aneb nuceni lekaru, aby v pripade sporu potvr¨zovali spatne diagnozy svych kolegu, navzdory tomu, ze to jde primo proti zajmum pacienta) apod.

Byly to duvody, proc jsem nakonec nesla studovat medicinu (ve zdravotnictvi sice pracuji, ale ne jako lekar). Proste jsem nebyla ochotna takhle stravit zivot.

Na druhou stranu si ale myslim, ze si za to ceske zdravotnictvi muze do urcite miry samo: nekdy mam dojem, ze informovany pacient je na obtiz, muze zpochybnit diagnozu, klade vsetecne dotazy, je nutne s nim stravit vice casu apod.

Myslim, ze ukazkovym prikladem je porodnictvi: lekari verejnost vytrvale presvedcuji, ze bez jejich primych a aktivnich zasahu neni mozne porodit zdrave dite. Ze jedine rodicka, ktera porodi v porodnici ma narok na zdrave dite. Nekdy to az vypada, ze se snazi navodit dojem: mila rodicko, budete nam slepe duverovat a udelate co rekneme = 100% zdrave dite. Jakakoli jina varianta = 100% nemocne (nebo mrtve dite). Pritom pravda je samozrejme nekde mezi a o tom, co a jak bude by mela rozhodovat rodicka ve solupraci s porodnikem.

Nechci tady rozvadet debatu o porodech, uvedla jsem to jen jako modelovz priklad, kterz si vsichni predstavi. Podobna situace panuje i v ostatnich oborech, akorat ze to tam neni tak videt.

Zodpovednost za sve zdravi totiz nese v konecnem dusledku PACIENT, je to jeho telo. Pacient MUSI BYT OCHOTEN zodpovednost prijmout (s vedomim, ze ne vzdy se rozhodne spravne, byt ochoten nest nasledky a nehnat se okamzite za lekarem s tim, ze ON neco zkazil a bude za to ted hned a okamzite zalovan, souzen a odsouzen k placeni nejake absurdni castky).

Lekar naopak, MUSI zodpovednost pacientovi DAT. Ne ho desit, vyhrozovat, mast apod. A hlavne pacientovo rozhodnuti respektovat a nesnazit se ho zlomit, obejit apod. Obranou proti pripadnym zalobam by mu mel byt podepsany informovany souhlas pacienta, ktery by nemelo byt jednoduche soudne prolomit.

Cesti pacoenti ale zodpovednost prijimat nejak moc nechteji (protoze by tim museli i prijmout zodpovednost za sva rozhodnuti... neuvedomuji si, ze tu zodpovednost maji stejne, protoze lekar nevi vsechno, nevidi pacientovi do hlavy... a ze pripadne spatne leceni stejne postihne je.) Lekari naopak neumi zodpovednost davat (a zaroven tim vlastne necaht svoje nazory a diagnozy prezkoumavat vstecnym informovanym pacientem).

Uvedena symbioza zda se vyhovuje obema stranam, lekar, kteremu nevyhovuje odjede do zahranici nebo zacne delat neco jineho, pacient, kteremu to nevyhovuje ma pravda trochu smulu, je okolim i lekari zesmesnovan, je mu vysvetlovano jak strasne nebezpecnou vec cini atd. ale neni jich zatim dost na to, aby to v systemu zacalo skripat.


 pajda 
  • 

Re: pacient X lekar 

(21.11.2008 14:20:58)
úplně s tím souhlasím...akurát si myslím, že pokud pacient nebude k té zodpovědnosti za své tělo a zdraví mít ještě i finanční zodpovědnost, tak se nic nestane. Kolik je takových pacientů, kteří mají např. operované srdce a vesele pojídají bůček a hulí jednu za druhou? A pak jim je znova blbě a řeknou - no jo, ti felčaři to pěkně zfušovali, kreténi...Když ale dají 5000 za nový lak na autě, tak kolem toho auta chodí a šmrdlají jej málem se zubním kartáčkem...to jen tak s nadsázkou. Manžel má takových lidí většinu! Spíš výjimkou jsou podle něj lidé kolem 50-60, kteří ke svému zdraví přistupují aktivně!
 Kateřina 
  • 

? 

(21.11.2008 13:15:59)
Zajisté máte pravdu ze svého pohledu. Problém konkrétně v porodnictví vidím tak, že je to zatuchlý zkostnatělý systém. Na jednu stranu je tu velká antipropagace domácích porodů a porodním domům se hází klacky pod nohy a rodička prostě musí do porodnice, která světe div se je přeplněná. No není to na hlavu? Zdá se vám bezpečné rodit v podmínkách přeplněného zařízení? Mě tedy ne. Proč už nejsou povoleny porodní domy? Ubylo by v porodnictví práce. Proto já osobně vnímám všechny PHDR CSC a spol dost negativně, protože svým zastaralým přístupem brání něčemu novému. A další věc, také pohrdám zdravotnickým personálem. Kvůli jedné kr.vě, která byla u mého porodu a poznamenala mě svým přístupem tak, že podruhé už ne.
 Jíťa 
  • 

Rozhovor s lékařem 

(21.11.2008 13:22:00)
Toto se mi skutečně stalo. Po šestinedělí jsem šla na gynekologickou prohlídku.

já: Pane doktore, po porodu stále chodím moc často na WC - asi každých 15 min.
Lékař: To bude zánět. Necháme udělat rozbor moči. Za dva dny si přijďte pro výsledek a uvidíme...

Za dva dny:
lékař: V moči nic není.
Já: A co teda s tím?
l: (pokrčí rameny - skutečně!)V moči nic není.
j: Tohle ale přece není normální stav.
l: (nervozně trhne rameny) Ale v moči skutečně nic není.
j: Nemůže to třeba být nejaký příznak inkontinence?
l: Těžko. Ale víte co, tady máte letáček a podle toho si doma cvičte.

To bylo naposledy, co mě viděl v ordinaci. Už jsem si jen vyzvedla kartu a přešla k jinému dr, který mě vyšetřil, skouknul výsledky z laborky a vysvětlil mi: že sice děloha je již zavinutá, ale stále je ještě příliš sestouplá a tlačí na močák. Mělo by se to během měsíce upravit, pokud ne, tak mám přijít znovu na kontolu a něco s tím uděláme...

V nemocnici si moc vybírat nemůžeme. Ale nechápu, proč si někteří stěžují na přístup lékařů, které si můžeme vybrat! Nejsem s přístupem lékaře spokojená, jdu jinam. Stejně jako když nejsem spokojená s kadeřnicí, autoservisem aj.
 Evule 


Dlouho jsem čekala podobný článek 

(21.11.2008 14:14:10)
Milá Maceško, články a diskuze na Rodině si pročítám víc než rok a celou dobu si říkám, proč někdo nenapíše, že doktoři a sestřičky jsou lidé jako my. Krásně jsi to napsala. Je vidět, že jsi nad tím dlouho přemýšlela slova pečlivě vážila.
Nechci moralizovat, ale myslím, že každý by se měl zamyslet, jestli on sám ve svém zaměstnání je vždy milý, ochotný, jedná bezchybně a jeho znalosti v daném oboru jsou na úrovni současných vědeckých poznatků. Jasně, že někteří lidé jsou protivní pořád, ale myslím, že většinou budou jen unavení, přepracovaní nebo mají osobní problémy, od kterých se nedokáží snadno oprostit.
Krásný článek.
 Meta 


Zdravotnictví především nesmí být byznis 

(21.11.2008 14:14:44)
Nezlobte se, ale jakožto člověk, který se ordinacím vyhýbá, pokud není zbytí, pak v případě, že už se na lékaře v nouzi nejvyšší obrátím, pak mě opravdu nebude zajímat, že pan doktor se zrovna nevyspal a má tedy nárok udělat chybu. Mohu být tolerantní téměř všude, ale když jde o život, pak toleranci v sobě asi nevydoluji.
Já chápu problémy lékařů, chápu problémy učitelů, co ale nechápu, je jejich namyšlenost, že prodavačka či řidič problémy nemají a ještě je drze otravují.
V současné době už je rozšířená praxe, že pokud si člověk nenastuduje vše kolem své nemoci a nedokáže svého lékaře vést, pak má smůlu. Je to JEHO problém. Pokud si nebudu doučovat své dítě, protože škola pro samou angažovanost nemá na řádné vyučování čas, pak má moje dítě taky smůlu. Supluji tedy práci lékařů, práci učitelů, práci úředníků, supluji služby, které (jak je to možné? ani po 20 letech kapitalismu nefungují) a jako zaměstnaná matka dojíždějící 45 km za prací jsem taky smrtelně unavená. Zajímá to moje zákazníky? Nezajímá. Pokud udělám já chybu, tak za ni (a to doslova)zaplatím.
Ať už lékaři fňukají jak chtějí, alespoň jejich odměna je přece jen přiměřenější k přežití v dnešním životě, než je tomu u člověka jiné profese. Taková prodavačka má život lehčí, když pracuje téměř 7 dní v týdnu často od rána do večera a nesmí (a opravdu se nesmí)zastavit? Má ho snadnější řidič, která má v rukách životy lidí, když ho zaměstanatel dnes a denně nutí jezdit třeba jen s 4 hodinovou přestávkou na spánek? Koho to bude zajímat, až udělá chybu? Řeknete, že měli studovat? Jak potom ale vysvětlíte, že spousta vysokoškoláků rovněž pracuje za (pod)průměrné platy, protože někdo zkrátka dělat musí a přesto nekňučí?
Vážím si každého, kdo dělá svoji práci s nasazením. A zhluboka pohrdám každým, který svůj šlendrián omlouvá nedostatečným ohodnocením. Protože ať budeš lempla platit jak chceš, zůstane lemplem.
Jestliže lékař podmiňuje svoji snahu pomoci trpícímu penězi a nabízí tak své služby ve formě "zboží", zvracím velebnosti. Proč proboha raději nestudoval na právníka???
Každý, kdo pracuje na maximum, si zaslouží úctu, drazí. Každý. Lékař i dělník na lince, neboť v penězích se dnes míra práce opravdu nevyjadřuje. Opravdu ne. Lékaři si nárokují úctu větší, protože mají v rukách naše životy. A oni ji mají, ne že ne, lidé jim věří. A nedělají chybu? Protože rukojmí se ve válce klidně zabíjejí. Ve válce o prachy. A ta se rozhořívá. Etika umírá na souchotě. Jak to nám proboha CHÁPAT a TOLEROVAT ???
 maceška 


Re: Zdravotnictví především nesmí být byznis 

(21.11.2008 14:33:43)
Meto, nemusíš to ani chápat, ani tolerovat. V myšlenkách je přece každý člověk svobodný. Ale i když tě nezajímá, že se doktor nevyspal, nic to nemění na tom, že se nevyspal a jeho reakce jsou tím ovlivněny. Bude-li muset zbytky svých rezerv využívat neúčelně, zbyde mu méně na vlastní léčbu.
Nechtěla jsem tě svým článkem pobouřit. Zapomeň na něj. Přece tím, že jsem něco napsala, se ve skutečnosti nic nezměnilo, ne?
 Evina 
  • 

Re: Moje osobní vzpruha 

(21.11.2008 16:41:00)
Moc děkuji za článek. Jsem zdravotní sestra, občas si zde něco přečtu. Vždy jsem byla hrdá na to, co dělám. Ale poslední dobou jsem se snad za to začala i stydět, a to díky všem těm článkům útočícím na zdravotnický personál. Říkala jsem si, že to snad už ani není možné. Moc se mě to všechno dotýká, do služeb jsem začala chodit s nechutí, bez elánu. Dnes jsem po noční, spala jsem opět jen minimálně, mám dvě děti, takže spaní je v tomto případě pro mě prostě luxus.Přečtení článku mi vrací opět energii a víru v sama sebe.Opět si uvědomuji, že své poslání, i přes veškeré ty obří překážky, prostě miluji a jinak bych už ani neuměla žít.Takže opět snad naleznu tu energii na ty náročné služby v noci, o víkendu, o svátcích.Být dvanáct hodin bez svých dětí, které právě hlídá, kdo má čas, jíst ve spěchu suchý rohlík, usmívat se na pacientku, která na vás zvoní každých pět minut,ale nepoděkuje ani jednou, uklízet krev, výkaly s úsměvem na rtech... A potom běžet domů a být dobrá máma, celou nemocnici vypudit z hlavy, poklidit, udělat s dětmi úkoly, pomazlit se s nimi, v noci k nim vstávat, když mají teplotu. Já nečekám díky za to, co dělám pro druhé, výplatní pásku každý měsíc otevírám už jen s rezignací... Takže děkuji za to, že konečně někdo napsal o zdravotnících něco slušného a hlavně z jiného úhlu pohledu. Pro mě je to malá osobní vzpruha, že v "tom" nejsem úplně sama, a že se nemusím stydět za to, co dělám! Děkuji.
 pajda 
  • 

Re: Zdravotnictví především nesmí být byznis 

(21.11.2008 18:21:37)
jasně, Meto, proč se vůbec snažit cokoliv CHÁPAT A TOLEROVAT,že? Vůbec si článek nepochopila, i když vůbec nebyl napsán nějak zle či rozčileně. Na druhou stranu tvoje reakce byla víc než podrážděná. Každý má problémy, tak se teď všichni z toho pos---me, budeme sedět, brečet, křičet a všem dokola nadávat - a hlavně těm, kteří se snaží pomáhat...hmmm. Tebe bych chtěla potkat:/
 papinka 


vedení lékaře 

(21.11.2008 20:20:13)
Nastudovat vše okolo své nemoci a vést lékaře??? Tak je je můžete přímo vynechat, naordinovat si léčbu a pak se třeba i divit. Jak správně napsala Maceška, vše se z internetu nedá vyčíst a nastudovat. Navíc mnohdy posoudit validnost informací z netu není jednoduché a často nemožné bez znalosti hlubších souvislostí. Považuju proto mnohdy přehnané studium různých neověřených příspěvků za velmi nebezpečné a mnohdy i toto může vést ke zbytečným konfliktům.
Bohužel je v naší zemi stále zcela běžné nadužívání péče a její zneužívání , často se mi stalo, že paciet s týden starými neohrožujícími potížemi šel v noci okolo nemocnice a tak se stavil , vždyť od toho tam jsme, co bychom v noci dělali ?? Setkala jsem se i z názorem , že vlastně lékař je sluha a že je povinen sloužit- to mě docela dostalo, protože příspěvky na pojištění a reálná cena péče je často úplně někde jinde- pokud to chceme brát takto. Ale o peníze by při ošetření jít nemělo, mám před sebou nemocného a chci mu pomoci nejlépe, jak je to jen možné. Ale současný systém mi stanovuje limity, sankce a omezení- a o to by se přece lékař starat neměl.
Co se týče náročnosti práce a srovnání s prodavačkou, tak si troufám tvrdit, že když mám na operačním stole nemocného 8 hodin a vlastně v každém okamžiku jde o jeho život a já nesmím udělat ani tu nejmenší chybu, tak to opravdu nelze porovnat. A věřte, že po těch 8 hodinách jsem i fyzicky docela ztahaná. Ale je to moje svobodná volba a já tu práci dělám ráda. Vlasntě byhc ani noic jiného dělat nechtěla..
 Tvoje horší já 


Re: vedení lékaře 

(22.11.2008 7:58:22)
Souhlas. Vedení lékaře podle našich představ a domněnek o diagnóze není možné. Jako laici bychom sice někdy mohli mít pocit, že víme, ale bývá to často klamný pocit. Naopak, podle mě by navádění lékaře na námi "určenou" diagnózu mohlo spíše uškodit.

Něco jiného je upozorňovat stále dokola na příznaky, které se nám zdají varovné.
Nebo vyhledat jiného odborníka, abychom poznali jeho názor.
 papinka 


Re: vedení lékaře 

(22.11.2008 17:53:02)
Jasně - stát si na svém a upozornit, když se mi závěr nezdá, nebo vyhledat i druhý názor je často dobré a moudré. Ale teoreticky nastudovat různé zaručeně správné a dokonalé články z internetu a potom poučovat lékaře může vést jen k nepříjemnostem, a to nejenom těm komunikačním.
Troufnu si tvrdit, že člověk bez zázemí odborného vzdělání a zkušeností není prakticky schopen množství informací vyhodnotit, eliminovat ty nekvalitní, špatné nebo vyloženě nebezpečné.
Ale bohužel mám při čtení diskuzí nejenom zde, že právě takto získané informace, dělají z laiků odborníky a z lékařů úplné blbce. Chce to zdravý rozum a vstřícnost - NA OBOU STRANÁCH
 MartinaNov (dva rošťáci 


Re: vedení lékaře 

(23.11.2008 19:46:21)
mi osobně běhá mráz po zádech, když někde slyším, že si někdo "načetl problematiku na internetu".
Netvrdím, že se máme o svůj zdravotní stav totálně nezajímat, ale internet????
Já osobně tvrdím: papír snese všechno - internet ještě víc. Jedna známá, poté, co její dvouletý syn dostal 40° horečky řekla, že k lékaři nepůjde, protože na internetu přečetla, že má dát čípek. A byla v klidu. Mi se dělalo špatně, už proto, že doktora má asi 10 minut od domu.
Stejně tak je mi nevolno, když slyším, jak má kamarádka (která má vážně nemocné dítě, budiž, má právo na jistou dávku nervozity) vypráví, jak musela "seřvat" doktora, protože se jí zase na 10000000% nevěnoval. Dítě nemělo stanovenou diagnozu, ona vždycky něco našla na internetu a požadovala, aby doktor OKAMŽITĚ poslal zdravotní dokumentaci do kliniky někde v Guatemale, protože tam měli podobný případ a tam jí dítě určitě vyléčí, zatímco onen lékař, který o ně pečuje už 3 roky se jen fláká, protože tuhle informaci si už měl dávno sám najít a urychleně jednat.
Když si představím, kolik takových pacientů lékař musí denně ošetřit (a kolik z nich má opravdový nárok (???) na hysterické chování), tak si říkám, že to není povolání, ale doslova řehole.

Nikomu z nás by se nelíbilo, kdyby si na nás kdekdo otevíral hubu, nadával, urážel...
 kili 
  • 

Re: vedení lékaře 

(23.11.2008 20:34:48)
Milá MartinoNov, pěkně to píšete, ale já tady takové potíže nemám jako běžné. Naprostá většina rodičů se mi jeví jako normálně myslící lidé, stejně tak normálně jednající. Že by někdo radil, to tedy ani nepamatuju, že jsou rodiče nervosní, když jejich děcko nevypadá nejlíp, to se zase nedivím, že se ptají, jestli by nešlo to nebo ono a proč něco trvá a tak podobně, to mám za normální. A mnohdy je to tak, že reagují prudce¨a pak přijdou a řeknou doktore, já jsem to tak nemyslel(a), ale byl(a) jsem hrozně nervozní, jeden taťka nedávno po docela dost hlasitém nadávání popsal, že byl zoufalý a cítil, jak nemůže nic udělat a proto byl takový. A jezdí tu lidé z různých končin, také Pražáci a Brňáci a cizinci docela dost, říkáme jim lufťáci, jsou tu na dovolené. Nepřijde mi, že jsou nějací zlí nebo nadmutí. No a že jsou nervosní, to nemůže vadit. Kor když jde do tuhédéo a není čas se s nimi nějak bavit, vysvětlovat cosi, protože mne potřebuje to děcko a kolikrát třeba hodinu dvě čekají na nějakou podrobnější informaci, chápu ty nervy, mám je někdy možná ještě napjatější, než oni.

Děcka nám tu malují obrázky, někdy něco připíšou, je to docela milé. Roky provádíme výzkum spokojenosti,
pokládáme dvacet otázek a necháme se hodnotit jako ve škole. K tomu nám občas připíšou něco navíc - co by chtěli, co se jim nelíbilo, nebo naopak, čím byli překvapeni a zač děkují. Dotazníky jsou anonymní a vypsané je dávají do zvláštní schránky, kterou vybírá někdo úplně jiný a na nás nezávislý a každého čtvrtroku nám dává přehled hodnocení, průměrné známky, ta psaní navíc atd.

A tak si myslím, že ty vztahy nejsou až tak zlé, jak se o nioh mluví a píše a že jsou spíše výjimky, kdy něco nějak extra neklape. Dokonalost je boží a ne naše, je to vždy otázka očekávání a možností. A co mám za zásadní, to je vůle. Vůle na obou stranách vztahu. Když je dobrá vůle, ze které pochází jednání, nerozbije se vztah ani po ¨zádrhelech, když je vůle zlá, bude vztah zlý, i kdyby se jeden pokrájel. Pořád jsem přesvědčen, že dobra je mnohem více než zla.





 Zuzana 
  • 

Lékař = psaná příručka? 

(24.11.2008 23:15:07)
Když ale lékař vždycky poradí to stejné jako příručka, tak snad není nic špatného na tom najít si to sama podle uvedených příznaků, ne?
Když mám třeba kašel a zkusím se podívat do encyklopedie, tak tam najdu celou řadu nejen běžných medicínských postupů proti kašli, ale i všechny druhy alternativní medicíny. Když jdu k doktorovi, tak mi jenom předepíše Tussin :-(((
 Linda 
  • 

Naopak, zdravotnictví musí být byznis! 

(22.11.2008 23:00:35)
Tak názor, že lékař MUSÍ každému trpícímu pomoci za každou cenu, považuju za naprosto zcestný. Lékař se podle mě musí pokusit zachránit život v opravdu akutních případech, ne že musí řešit na vlastní náklady jakýkoliv problém! Pokud jde o soukromé ordinace lékařů, je jasné, že ač je to podnikání specifické, podnikání to JE. Přece musí být ziskový, aby to dělal, kdo by proboha pracoval zadarmo? Pokud jde o zdravotnický personál sloužící v nemocnicích, tak i ten si zaslouží mnohem větší finanční ohodnocení - protože důsledkem nízkých platů je právě nedostatek personálu a z toho plynoucí vyčerpanost zbývajících lékařů a sester. Osobně bych si za péči radši připlatila a divím se, že někdo si za takovou věc, jako vlastní zdraví, ochoten připlatit není nebo to dokonce považuje za zvrácené. Jasně že potřebujeme všechny profese, i ty obyčejné. Jenže kdyby byl nedostatek prodavaček, zvednou jim obchodníci platy, zdraží zboží a lidi to v cenách zboží zaplatí (a i když by remcali, nic jiného by jim nezbylo). Nedostatek zdravotního personálu se takhle řešit nedá (protože spousta lidí smýšlí jako vy), takže pak máme příšerné čekací doby a unavené nevyspalé lékaře. Názor, že lékaři má stačit průměrný plat, je "hezký", ale ono jde v první řadě o to, že lékař coby inteligentní vzdělaná osoba může dělat cokoliv jiného za více peněz (nebo za stejně peněz něco méně náročného), zatímco ten řidič nebo prodavačka moc jiných možností nemají.
 Gladya, bývalá dasa, 


Re: Naopak, zdravotnictví musí být byznis! 

(23.11.2008 22:05:49)
Tak tohle je naprosto zásadní záležitost. S Tvým názorem mám jeden zásadní problém, podstatná otázka je na jakou péči má mít "nárok" každý z veřejného zdravotního pojištění.
Abys rozuměla, souhlasím s tím, že lékaři se musí uživit /a měli by si žít velmi slušně/. Je mi jasné, že je zbytečné hradit z pojištění levné léky jako třeba Paralen. Poplatky mi osobně nevadí, i když si nejsem jistá, jestli něco opravdu řeší.
Platit za nadstandard beru jako samozřejmost, ve zdravotnictví stejně jako jinde. Ale co je to nadstandard?
Mám totiž obavy z toho, že stane-li se ze zdravotnictví opravdu "byznis" se vším všady, pak je tu jedno nebezpečí, Bojím se toho, že ti, kdo si nebudou moci přispět na velmi drahou léčbu život ohrožujících nemocí, budou mít smůlu ~a~. ~;(( .
No, my to bohužel nevyřešíme, já myslím, že našemu zdravotnictví chybí jasné vymezení té "základní" péče.
 Linda 
  • 

Re: Naopak, zdravotnictví musí být byznis! 

(23.11.2008 22:50:13)
Dášo, souhlas. Ten standard a nadstandard by se měl definovat, ale jak říkáš, to my zrovna tady opravdu nevyřešíme. Můj názor je ale ten, že určitá nespravedlnost bude vždycky - ten bohatý si vždycky lepší péči zaplatí, třeba i v zahraničí. Na druhou stranu, když se v systému ušetří peníze třeba tím, že si všichni budou více připlácet (a nemyslím hloupých 30 Kč), tak se dostane více pomoci těm skutečně potřebným. Teď je to taky nespravedlivé, protože když má člověk nějakou "nákladnou" nemoc nebo vyžaduje nějakou nákladnou operaci, tak se mu může stát, že bude mít smůlu...Nebo mi přijde nespravedlivé, že pokud chci nějaký "lepší" materiál, musím zaplatit celou cenu a ne jen rozdíl mezi "standardem" placeným pojišťovnou a nadstandardem - to je přeci nelogické.
 pajda 
  • 

Re: Naopak, zdravotnictví musí být byznis! 

(23.11.2008 23:35:07)
souhlasím a ještě dodám, že jde především o tu odbornost - neurochirurg s klidem může jít dělat toho řidiče kamionu, neuroložka si s klidem může sednout za pokladnu v hypermarketu. Ale řidič kamionu nikomu tumor z mozku nevyoperuje, stejně tak prodavačka nevyřeší něčí epilepsii. Takže asi tak...lékaři by měli být zaplacení především pro své specifické znalosti, kterými 99% populace nedisponuje, ať už si studují různé zdroje na internetu nebo ne. To platí i o sestrách. Kdo nikdy nedělal jejich práci, neví o čem to je.
 Eliáška 
  • 

:-) :-) :-) 

(21.11.2008 14:27:28)
Dobrý den,
článek je opravdu výborný. Člověk si to nechce většinou připustit, že i doktor je člověk se všemi jeho slabostmi a trablemi. Opravdu očekává, že před námi pacienty padne doktor na zadek a bude tu jen pro nás.
Mám obě zkušenosti. Dobré i špatné, ale ty dobré převažují. Jsem u lékařů v péči velice často, ale nemohu než je pochválit.
Např. Moje praktická lékařka mě vždycky vítá celá rozzářená. Už když ji vidím, tak je mi lépe. Vždycky se mě ptá, jak se mám, na rodinu atd. A sama mi řekne zase svoje, jak se má apod.
Moje neuroložka vždycky když přijdu, tak vstane, podá mi ruku, přivítá mě a ptá se, jak se mám. Pokaždé mě to dostane.
V porodnici jsem byla v péči primáře (rizikové těhotenství). Byl arogantní nebo spíše nepřístupný nebo přísný... Ale byl to opravdu odborník. Zachránil mě i dítěti život. Nic neponechal náhodě. Když už bylo všechno v pořádku, přišel a roztál, uvolnil se a já uviděla, že do té doby měl jen strach, jak to dopadne. Opravdu měl radost, že to dopadlo dobře.
Mohla bych tu vyjmenovat spoustu dalších, které navštěvuji. Stačí být příjemný a doktor i když nemá dobrou náladu, tak na to reaguje pozitivně. Jeho přístup se začne pomalu měnit.

 Pavla S. + 3berušky a chlap 


Nedávno... 

(21.11.2008 14:35:55)
...jsem měla v nemocnici dceru, hospitalizace trvala skoro čtyři týdny. Týden ležela na interně, pak ji přesunuli na dětskou neurologii. Zatímco interna byla zařízena naprosto luxusně, s moderním vybavením, sociálním zařízením hodným hotelu Imperial a počítači v herně (toho ovšem dcera při svém zdravotním stavu moc nevyužila), oddělení neurologie bylo celé stísněné, maličké pokoje, každý kus nábytku rozvrzaný a vůbec to tam vypadalo jako by zrovna toto oddělení bylo určeno k brzké likvidaci. Ani jedno ovšem v očích Markétky nebylo vůbec podstatné - nikdy se při mých návštěvách nezmínila o materiálním stavu, ale o lidech. Povídala, jaká je ta sestřička, jaká ta, co tahle doktorka, co tamta. A jak jsem očekávala smršť nadávek na adresu jmenovaných, překvapilo mě, že jsem se dozvěděla, jak jsou tam všichni strašně hodní. Všichni od uklízeček až po pana primáře se k dětem chovali mimořádně hezky a patří jim náš velký dík. Pravda, jeden z doktorů měl poněkud úchylný smysl pro humor, jistá paní doktorka se zase v den příjmu asi špatně vyspala a tento její momentální stav se nepěkně odrazil v přijímací zprávě, a jedna poměrně mladá sestřička ... no, ta byla opravdu zvláštní, děcka se před ní bála ceknout (mému dítěti se ovšem podařilo jí omylem vylít konvici s čajem na nohu). Obecně jsem ale byla velmi hezky překvapená. Nevím, jak jinde, ale s péčí personálu jsem byla opravdu spokojená a náklady na pobyt dcery v nemocnici jsem platila ráda.
 gambita 


Re: Nedávno... 

(21.11.2008 23:08:21)
To je dobre, ze se dceri v nemocnici v celku libilo. Ja mam doted spatne vzpominky na mesicni pobyt v nemocnici se zapalem plic. Jedine, co jsem denne slysela od sester bylo, "co rves, mama ti neutece;kdyz si z te postele neumis slezt sama, tak si tam zustan atd. metody sprchovani uz radsi ani popisovat nebudu...byli mi tri roky a do tedka si na ten mesic hruzy vzpomenu. Ja si myslim, ze doktorum a sestram chybi hlavne empatie a dobra komunikace, jinak si myslim, ze je u nas zdravotnictvi na dobre urovni(bydlim ted v Anglii a tady poskytnou tak polovicku veci, o cekacich dobach ani nemluve).
 Zipík 
  • 

Re: Nedávno... 

(23.11.2008 10:55:00)
Když jsem byl malinký(5-6 let), měl jsem zápal plic a proto jsem byl v nemocnici ve Vyškově. Nemapatuji si skoro nic, ale mamka mi říkala že jsem nechtěl zpátky domu jak se mi tam líbilo :D
 katka+katka 
  • 

s článkem souhlasím 

(21.11.2008 16:35:55)
kolikrát mě až šokuje, kolik je zde maminek, které lékaře jen a jen kritizují, případně v nich skoro vidí nepřítele, který jim chce jen uškodit. Samozřejmě i lékaři jsou lidé, někteří z nich jsou méně příjemní, ochotní, chápaví, každopádně rozhodně to nejsou všichni.
Naštěstí nejen já, ale i moje okolí má s lékaři velmi dobrou zkušenost, špatných zkušeností je skutečně jen málo.
Jinak zrovna před týdnem jsem byla v lékárně pro kosmetiku. Používám dermokosmetiku, která je prodávána u speciálního stojánku, kde pracuje dermoporadkyně. S paní jsme se zapovídaly a dozvěděla jsem se, že dříve byla zdravotní sestra v nemocnici. Nynější práci si nemůže vynachválit - daleko vyšší plat, minimální odpovědnost, práce bez stresu, pravidelná pracovní doba... Je smutné, jak se v současnosti řeší personální politika v nemocnicích.
 Modřinka 


Slušnost nestojí ani čas ani peníze. 

(21.11.2008 17:00:45)
Ano, právě jsem se vrátila s dětmi od místního ortopeda. Objednaná jsem byla na 13 hodin, Dr. přišel ve 13:45. Bohužel zrovna ve chvíli, kdy jsem velmi slušně požádala sestru o kartičku pojišťovny, že se objednáme na jindy, protože nemohu déle čekat. Začala na mě v čekárně pokřikovat, jestli mám pocit, že čekám dlouho. Řekla jsem jí, že syn potřebuje kojit (4 m) a po kojení ho Dr. vyšetřit nemůže a že klidně příjdu jindy. Vzali nás hned a hned za dveřmi spustila, proč musí jít ten starší sourozenec se mnou, když má tatínka. Na to že je též objednaný, neměla ani pardon. na závěr mi Dr. vysvětlil, že se nefláká...Já ale nic takového neřekla.... Celou tu dobu jsem byla slušná a vysvětlovala. Mám prostě pocit, že mám právo na něco jiného. Slušnost nestojí ani čas ani peníze.
 1.3Magráta13 


Re: Slušnost nestojí ani čas ani peníze. 

(21.11.2008 18:28:16)
Lékařů si vážím a setkala jsem se převážně s laskavým přístupem.
Vadí mi občasná arogance či neslušnost, to se prostě nesmí stát. Pracuji ve státní správě a i když je mi klient nesympatický nebo mi vážně leze na nervy, nesmím si dovolit s ním jednat neslušně. Také by si lékař neměk dovolit komentovat věci, do kterých mu nic není, jako např. nedávno komentoval pan doktor negativně moje přání, mít manžela u porodu. Pak mi taky vadí, že paní doktorka na ortodoncii, kam chodím s dcerou, objedná na 10.hodinu kromě nás ještě další tři pacienty, takže musím s dcerou a miminem v náručí hodinu čekat.

Ale taky mám kamarádku lékařku a vidím, kolik musí v nemocnici zastat práce a jak je nedoceněná.
Takže obě strany to mají nelehké.
 Leontýnka 
  • 

Výborný článek,děkuji. 

(21.11.2008 18:32:06)
Již velice dlouho jsem nečetla tak pěkný článek. Měl by vyset v každé ambulanci. Už 3 roky se léčím se závažnou chorobou, která má opakující se relapsy. Momentálně jsem na experimentální léčbě, jsem první v čr. U doktora jsem v ambulanci strávila i plných 12 hodin, sice jsem bručela, ale člověk je rád, že je rád. Konec konců,kdyby nebylo lékařů jsem už dávno mrtvá. je mi 25 let a u doktora jsem byla opravdu moc a mockrát. Také mi to přineslo štěstí, jeden z nich mi "zůstal" i na doma. Teprve díky němu se mi podařilo pochopit, že jsou to skuteční lidé, kteří jsou navíc přetížení a unavení. Mám i špatné zkušenosti, ale kdo nemá, pak nám stále zbývá ta možnost vybrat si jiného. Osobně děkuji za každého vnímavého, vysvětlujícího a citlivého doktora. Jsou sice vzácným jevem, ale existují!!!!!!
 Mab 


Re: Výborný článek,děkuji. 

(21.11.2008 19:23:49)
Maceško děkuju, takovýhle krásný článek bych opravdu nenapsala, ani bych asi nedokázala být tak milá na všechny své pacienty a jejich rodiče.
Jsem vděčná za všechny rodiče, kteří přijdou ke mně do ordinace a jsou aspoň trochu v obraze o nemoci svého dítěte. Tím v obraze mi stačí, že ví jakou mělo dítě teplotu, že na ní něco podali, kolikrát zvracelo, průjmovalo apod. Bohužel opakovaně se setkávám s rodiči, kteří mi na každou takovou otázku odpoví nevím, jak to mám vědět, do záchoda jsem nekoukal (u batolete či předškoláka), teplotu jsem neměřil (ev. měřila babička a ta mi neřekla kolik), léky jsem žádné nedal (proč, od toho jste tu vy) apod. Sanžím se opravdu udržet pro každého dalšího úsměv na rtech, ale když se takoví rodiče nahromadí (ne děti, ty za rodiče a svou nemoc nemůžou), tak mi opravdu dochází síly. V noci jsem opakovaně ošetřovala dítě s klíštětem (rodiče ve tři v noci si všimli, že má dítě klíště a štítí se ho), ev. to není klíště, ale piha (která tam je léta), rodič si však usmyslel, že je to klíště, tuhle jsem z čela smetla kousek nitě (dle matky ta nit má nožičky a je to nějaký hmyz - asi klíště...) Pak ti nemocní opravdu musí čekat a doufat, že mi ještě i pro ně zbyde úsměv (profesionalitu - tj. vyšetření, diagnóza, vysvětlení se snažím vždy i u blbostí), ale úsměv a vlídné slovo občas opravdu už nezvldádám.
 * Liv 


Re: Výborný článek,děkuji. 

(21.11.2008 19:46:08)
Maceško,

díky!!!
 Cow :-) 


ano, ano,,,tak to je... 

(21.11.2008 20:04:06)
naprosto chápu a souhlasím s Maceškou.
Ještě dodám něco o požadavcích na celoživotní

vzdělávání z vlastní kapsy a z vlastního času.

Ahoj Maceško, mám tě ráda
 helena 6 
  • 

Milá Maceško 

(21.11.2008 20:29:02)
myslím, že je dobře, že někdo jako Vy napsal tento článek. Lidé kteří Vás znají (byť i jen z diskuzí) jsou k tomuto článku schovívavější už jen pro to, kdo ho píše. (Myslím, že podobný článek by se stal horkým bramborem, kdyby ho psal nějaký zarytý odpůrce porodů doma. ;-)
Pravda je opravdu někde uprostřed, nic není černobílé. A ač jsem přesvědčená, že spousta lékařů dělá opravdu více, než je fyzicky zdrávo a únosné, také se často neubráním tomu "odsouzení", že by mě to nemělo zajímat.
Lékaře nemám ráda "z principu", protože už jenom to, že mi něco je mě trápí. Dále to musím někomu povyprávět, vysvětlit a výsledek je nejistý a já také. Často ve mě ta nejistota vytváří obranný mechanismus, buď se mi chce plakat (což ve mě vyvolává můj gynekolog, protože kdykoliv mu řeknu nějaký problém, většinou tvrdí, že je to normální a že to přejde a já nejsem schopná naprosto nic říct - opravdu; občas se ještě zeptám na něco dalšího, ale z jeho odpovědí i spíš vyplývá, že to bagatelizuje! ale mě nezajímá, že on to slyší denně, je to MŮJ problém a proč mi nevysvětlí, co se v mém těle děje?) nebo jsem vyplašená - a vždycky se cítím jako blbec. A to jsem v "profesním" životě docela rázná žena, která se nebojí ozvat se, ale s lékaři se potýkám díky svému zdraví od malička a bohužel mé dětství bylo ve znamení zlých (opravdu) lékařů. Dokonce si pamatuji, že mi jednou sestřička řekla, že jestli budu plakat, dá mi hrníček a pak ukáže rodičům, kolik jsem naplakala!!! Přišlo mi to jako potupa a to mi bylo !pouhých! šest let.
A zkoušela jsem se ptát, být asertivní, ale pomůže pouze změna lékaře!
 juicy 


Milá Maceško!!! 

(21.11.2008 20:41:41)
Patřím k těm, kteří si doktorů apriori neskonale váží (nevěděla jsem, že jsi MUDra a teď se Ti úplně bojím tykat..) - až do té doby, než mě svým přezíravým chováním, neochotou k diskuzi a povýšeností naprosto znechutí - těžko pak udržet si respekt k jejich odborným znalostem a dovednostem..

Proto jsem dlouho hledala takové lékaře, kteří přes všechny útrapy, které popisuješ, dokáží být laskaví a vstřícní a s pacientem nejednají jako s nesvéprávným idiotem, ale jako s partnerem, pro kterého tady jsou. Těm všem moc děkuji a moje úcta k nim je naprosto bezbřehá!

Co se týká, toho, jak popisuješ zneužívání lékařské péče - víš - všechny časopisy, letáčky a diskuze v médiích nás neustále přesvědčují o nutnosti prevence a důležitosti nic nezanedbat a nepřidělávat tím lékařům práci.. jak to má ale laik posoudit? Pak se vy, doktoři nemůžete divit tomu, že spousta lidí na to skočí a ošetření podebrané třísky nesnese odkladu..

Třeba by nebyl od věci nějaký informativní materiál ve stylu "Kdy na pohotovost", "Kdy volat záchranku" a podobně, který by byl k mání třeba v čekárnách - třeba by mohlo MZ vyplodit něco v tomto smyslu.

Děkuji Ti za tento článek, zase mi něco odhalil o zákulisí, a přeju Ti hodně uspokojení z Tvé krásné práce!~x~
 passer-by 


Maminky, já vás nepoznávám, copak? 

(21.11.2008 21:40:16)
Jindy tu maminky jako jeden muž nadávají na doktory a nemocnice. Vyžadují od doktorů respekt, požadují svá práva...chtějí doktory a sestry, kteří lítají, jak pacienti zapískají.

A co tak na jednou? Proč ta změna? Tolik chvály lékařům?

Nebo jen v porodnicích pracují arogantní a chyb se dopouštějící doktoři?


P.S. Maceščin článek je nevyvážený, vcelku špatná obrana špatných lékařů.


P.S. Pro Mili: je opravdu skandální jak postupovali lékaři u Milenky, když měla tak jasně varovné příznaky.

Bylo tu zde pár možností:

Migréna mívá také všelijaké doprovodné příznaky. Nejsou však časté u malých dětí. A podle jiných klinických příznaků měl doktor poznat, že to žádná normální bolest hlavy ani migréna nebyla.

Vše (poruchy chůze, rovnováhy...) poukazovalo na lézi (nádor nebo zánět...) mozku.

Odborné vyšetření v tomto případě mělo být neodkladné a důkladné. Maceška omlouvá šlendrián svých kolegů

:-©
 maceška 


Re: Maminky, já vás nepoznávám, copak? 

(21.11.2008 21:55:24)
No promiň, passer-by, ale já jsem postup lékařů v případě Milenky nikde neomlouvala. Ani bych nemohla, nebyla jsem u toho.
 passer-by 


Re: Maminky, já vás nepoznávám, copak? 

(21.11.2008 21:59:08)
Pokud vycházíme z toho, co říká Mili, a já ji věřím, pak postup lékařů je o zanedbání léčby. Zcela jasně.
 maceška 


Re: Maminky, já vás nepoznávám, copak? 

(21.11.2008 22:27:21)
V případě Milenky je pochybení v diagnóze zjevné, nechápu, proč si myslíš, že to omlouvám. Tedy doufám, že si tohle o mě nemyslí Mili :-(, to by mě opravdu mrzelo. Psala jsem jen o svých pocitech a o tom, že u pacientů, kteří přicházejí na vyšetření s bolestmi hlavy na naše oddělení, mám stále na mysli případ Milenky. To snad není omlouvání chybného postupu?
 Petrajda 


Re: Maminky, já vás nepoznávám, copak? 

(21.11.2008 23:47:04)
Podle reakcí Mili si myslím, že si to nemyslí. Ani ona, ani nikdo jiný tady. A to právě našeho kolemjdoucího passer-bye štve, tak chce u diskusi trochu oživit, aby nebyla nuda. Neboj, Maceško, opravdu to nevypadá jako obhajoba šlendriánu.
 Mili+5 


Re: Maminky, já vás nepoznávám, copak? 

(22.11.2008 0:27:06)
Já jsem to od Macešky nepochopila jako omlouvání té diagnostické chyby, spíš hledání možností, jak k ní mohlo dojít. Jsem ráda, že Maceška píše, že se i díky případu Milenky důsledně snaží vše prověřit u pacientů s bolestí hlavy a vůbec všech a také chápu, že jako normální člověk, jako každý z nás, stejně má někdy pocit nejistoty, zda udělala všechno, ono jak přesně se mělo postupovat člověk ví vždy až zpětně, v tu chvíli se prostě nějak tozhodne, jak myslí, že je to správné.

Passer má pravdu v tom, že v případě Milenky nebyla situace tak nejasná, jako když někoho jen bolí hlava, sama to posuzuji z toho, co mi řekli právě lékaři, kteří měli malou v péči nakonec. Primář na ARO mi řekl, že nejvarovnějším neurologickým příznakem byla ta výrazná ztráta rovnováhy, neschopnost udržet stabilitu a dohromady s bolestí hlavy a zvracením, že to skutečně bylo dost jasně ukazující na neuroinfekci, takže lumbálka byla na místě, taky si nemyslím, že by se měla dělat hned každému, kdo si stěžuje na bolest hlavy. Ale tohle mi přijde, že Maceška nepopírá, naopak jasně napsala, že v případě Milenky k chybě nejspíš došlo. Vím, že když u toho nebyla amá informace jen ode mě, tak se nemůže vyjádřit s jistotou,to je jasné. Ono i těm lékařům z Motola se to už hodnotilo snáze, když věděli, jak to dopadlo a měli v ruce výsledky 7 lumbálek a MR a EEG atd. Snažím se být spravedlivá, nakolik to v mém případě bolavé matky jde, ale stejně mi z toho pořád vychází, že prostě málo nebo vůbec nebrali v úvahu, co jsem jim o stavu malé říkala, pořád jsme s manželem opakovali to s tou neschopností stát, jak byla nestabilní i v sedě a ti lékaři v Plzni a v Motole pak říkali, že právě tohle je velmi varovný příznak, tak nevím, ale myslím si, že to měli poznat. Dospělý to umí popsat sám, řekne mám strašnou závrať, točí se mi hlava, až se mi chce zvracet, bolí mě. Milenka to říct neuměla, ale já myslím, že jsem to říkala za ní, že jsem přesně poznala, jak se cítí a oni mi to asi nevěřili nebo já nevím.
 klaros 


Re: Maminky, já vás nepoznávám, copak? 

(22.11.2008 20:03:16)
Drahá Mili, již dlouho Vám chci napsat, že jste svým příběhem, svojí osvětou a svými pochybami zřejmě zachránila jeden dětský život. Moje kamarádka má dvouletého chlapečka, adoptovaného, protože mají nevyléčitelně nemocnou dcerku a druhé dítě, jež čekali bylo taktéž postižené, rozhodli se s bolestným srdcem i svědomím jej nedonosit. Před 3 měsíci jim chlapeček začal omdlévat, ztrácet vědomí a modrat.... Po dvou záchvatech s ním jeli k dětské, ta jim napsala doporučení na neurologické vyšetření, které následovalo za 3 dny. Do té doby měl další 3 záchvaty. Na neurologii si malého prohlédli a kamarádce řekli, že je to v tomto věku normální jde o jakýsi syndrom (nevím přesně, nechci uvádět nepravdivé informace, jakože se dítě vzteká až upadá do bezvědomí) a s tím je poslala domů. Večer mi kamarádka zoufalá volala, že neví co má dělat a na koho se obrátit. Řekla jsem ji o Vás a Vašem příběhu a doporučila ji, aby se nenechala odbít, pokud se ji na Kristiánkovi něco nezdá. Pětiminutové vyšetření lékařky, která pacienta vůbec nezná, nemůže uzavírat něčí zdravotní problémy. Druhý den ráno jela s malým na Dětskou kliniku s tím, že neodejde, dokud ho celého nevyšetří. Po obědě mi volala, že jsou na dětské JIP a malý dostává jednu krevní transfůzi za druhou, byl velmi velmi anemický až to srdíčko přestávalo zvládat. Měli podezření na leukemii, což se nakonec nepotvrdilo, jeho tělíčko se "jen" setkalo s virem mononukleozy a vytvářelo si naň protilátky. Drahá Mili, díky za Vaše články, za Vaše vzpomínky, díky za Vás a Milenku díky za život našeho malého kamaráda ~s~~s~~s~
 Mili+5 


Re: Maminky, já vás nepoznávám, copak? 

(22.11.2008 20:58:55)
To je dobře moc dobře, že je chlapeček v pořádku, přestože si někdy připadám jako chronická stěžovatelka, snad to má skutečně smysl. Moc mě ten příběh dojal.
Přesně o tom to je, přes všechny znalosti a zkušenosti (oboje je skutečně hodně náročné získat, to nelze popřít) by si lékař vždy měl být vědom svých limitů a jak píšete, pětiminutové vyšetření lékařky, která pacienta vůbec nezná, nemůže uzavírat něčí zdravotní problémy. Myslím, že právě tohle byla příčina toho, že Milenka jaksi unikla správné diagnose.
 passer-by 


Re: Maminky, já vás nepoznávám, copak? 

(21.11.2008 21:56:02)
...navíc lékaři nenechali matku s umírajícím, bolestí a strachem trpícím dítětem.

Omlouvejte si to Maceško a spol. čím chcete a jak chcete, ale je to neomluvitelné.

P.S. Věřím, že Maceška je slušná a dobrá lékařka...jen mi vadí jak obraňuje své horší kolegy.
 Peta@Naty@Katy 


mÁM STEJNOU ZKUŠENOST 

(22.11.2008 0:00:24)
Chci velmi poděkovat autorce za názor z druhé strany, po té spoustě kritiky, co se na lékaře snáší, konečně někdo rozvedl diskuzi v opačném duchu. Nejsem lékařka, ale mám čerstvou zkušenost z nemocnice z dětské pediatrie, kde jsem byla se svou dcerkou a pochopila jsem, že příčinou nespokojenosti jedněch pacientů mohou být právě ti neodpovědní druzí pacienti. O víkendech je na oddělení pouze jeden lékař a má na starosti i pohotovost, a za celý dne i noc se nejen nezastaví, nenají, natož vyspí, ale také nestíhá ani vizity hospitalizovaných pacientů jen proto, že někteří rodiče odkládají vyšetření zřejmě z časových důvodů na víkend místo toho, aby navštívili praktického lékaře. Viděla jsem tam rodiče, kteří dorazili v sobotu na pohotovost s dítětem, které již týden kašle (u praktika dosud nebyli). Jsou i takoví, co tam dorazí, že má jejich dítě již týden horečky, také zatím nikde nebyli. Proč? lékařka na oddělení pak ještě vysvětlovala rozlíceným maminkám hospitalizovaných dětí, proč přichází na vizitu tak pozdě a přesto stále s úsměvem a s klidem, jen ve tváři jí bylo vidět značné vyčerpání. Lékaře z pediatrie z Bulovky za jejich přístup velmi obdivuji a vážím si jejich trpělivosti.
Také chci reagovat na to, že asi opravdu není lehké správně odhadnout zda se jedná o závažné onemocnění či ne, tím nechci říci, že lékaři v případě Mili nepochybyli, ale nás odeslala naše lékařka do nemocnice s tím, že se jí něco nezdá (nic víc nic mín, prý se jí nejvíce nezdály kruhy pod očima , co malá měla), projevy onemocnění totiž odpovídaly dalším x onemocněním, které nejsou tolik závažné, viróza, střevní chřipka atd.(hůře srazitelná horečka 39, kašel nejdříve suchý poté se rychle změnil ve vlhký, zvracení a následně bolest bříška a to vše necelý den), lékařka, co nás přijímala také nevěděla, jen odhadla a správně. Natálka měla pneumokokovou sepsi a okamžitě podaná ATB nás zachránila, nemoc se vůbec nestihla rozvinout. Stejně tak nás mohla doktorka poslat domů s tím , že je to viróza a o tom, co by následovalo radši nepřemýšlím...
Všem lékařům i pacientům a rodičům přeji jen a jen správný odhad.
Petra
 Petra Neomi 
  • 

Re: Maminky, já vás nepoznávám, copak? 

(22.11.2008 1:17:00)
Nemyslím, že někoho "obraňuje", prostě jen konstatuje, že člověk, který únavou padá na hubu, snáze udělá chybu a je iluziorní, že by byl nějak extra milý, což je neoddiskutovatelný fakt.

Mmch, celý problén "nadávání na lékaře" mi připadá jako jakési kácení model, bouření se proti autoritě. Pokud lidé nebudou lékaře přeceňovat, nebudou mít ani důvod je nesmyslně obviňovat.
 juicy 


Re: Maminky, já vás nepoznávám, copak? 

(21.11.2008 23:48:47)
Co to tu, proboha, motáš? Maceška nikde ve svém článku neobhajuje šlendrián lékařů - ten je, koneckonců, neobhajitelný, jen se zminuje o některých problémech z úhlu pohledu lékařů.
Nechápu, proč sem taháš Mili, byla zmíněna naopak jako někdo, kdo autorku něco naučil.
A navíc nechápu, proč svůj nejapný příspěvek věšíš na ten můj, já jsem žádnou oslavnou ódu na bezchybné doktory nepsala.

Možná by stálo za to, nejdřív pořádně číst a teprve potom plodit nějaká moudra!~o~
 passer-by 


Re: Maminky, já vás nepoznávám, copak? 

(22.11.2008 10:40:43)
Motám to sem proto, že Maceška se o Mili zmínila:

"Mnoho jste mě naučili. Mili…hlavně Mili, ale nejen ona. A mnohokrát si říkám, proč ti lidé o zdravotnících mluví tak pohrdavě? Proč neumí pochopit, že jsou to lidé jako oni, že nejsou roboti?"

Asi to vyznělo jinak, než zamýšlela.

Potom mi vadí nekritická a účelová kolegialita lékařů, která přispívá k nemožnosti potrestání pochybení lékařů.

Žádný řidič tramvaje se nemůže vymlouvat na nevyspání, nepozornost....chyby dělat nesmí, ani nadávat cestujícím, když přejede člověka jde do vězení. Nikdo se ho nesnaží omlouvat.
 madlenka07 


Re: Maminky, já vás nepoznávám, copak? 

(22.11.2008 12:32:39)
Řidič tramvaje např. neslouží v kuse celý víkend.Nemýlím-li se,tak to je nějakých 80hodin...(od pátku od rána do pondělí odpoledne)
 Raduza 


Re: Maminky, já vás nepoznávám, copak? 

(22.11.2008 12:52:48)
V tom případě by se mohlo také uzákonit, že lékař nesmí, ne?
 madlenka07 


Re: Maminky, já vás nepoznávám, copak? 

(22.11.2008 17:50:04)
Ono se to uzákonilo,ale najednou neměl kdo být v práci,tak se povolili jakési výjimky...no,prostě naše zdravotnictví s politika...
 monika-h 


Re: Když doktor nechce léčit 

(22.11.2008 20:21:07)
Stalo se mě,že doktorka/odbornice na dětské gastro a jedinná ve městě/ odmítla udělat dceři test na potrav. protože jsem si dovolila poradit jestli nemá alergii na mléko,test jí neudělala a důvod?Ten test je moc drahý a pojišťovna jí to prý nezaplatí a je to tak velmi málo častá alergie,že to není možné./Dcera zvracla i mateřské mléko,jako kojenec./Na tento její hloupý argument udělala ten test dětská lékařka,kterou to naštvalo a víte co ?Dcera má alergii na mléko.Musely jsme zpátky k té doktorce,která to vůbec neřešila byly jsme tam 3X a jedinné co udělala za kontrolu,že dceru zvážila a změřila nic víc.Takového hňupa doktora nechám klidně odejít do zahraničí,ale odtud s takovým přístupem by okamžitě letěla.
Jinak nemám takový názor na všechny doktory a uznám doktora,který řekne nevím a pošle mě dál.Nikdo není vševěd.
 Walerie 


Re: Milá Maceško!!! 

(21.11.2008 22:57:43)
Maceško, nám pacientům nezbývá než doufat, že doktorů jako jsi ty je většina.
Přeji Ti mnoho úspěchů v tvé lékařské praxi.~R^

Meto, ta tvoje reakce s prodavačkou je úplně mimo mísu.~;(( Jak můžeš srovnávat práci lékaře a prodavačky. Samozřejmě, že obě práce jsou náročné a jejich vykonavatel je z práce unavený.
Ale ten doktor se na tu práci hodně dlouho připravoval, studoval a celoživotně studuje a má naprosto jinou odpovědnost za svoji práci.
 MartinaNov (dva rošťáci 


Zdravotnictví 

(21.11.2008 23:08:42)
Nejsem zdravotník, ale rozumím ti, co cítíš.
Sama často nestíhám, když slyším "zdravotnicky nevzdělané" hodnotit práci lékaře, léčebný postup atd. V dnešní době je velmi oblíbené načíst si "něco" o problematice na internetu a pak být nejchytřejší.
Velmi obdivuji lékaře za to, že si takovou profesi vybrali. Absolutně nejnáročnější studium, potom atestace, kolik let praxe..... A pak příjde pacient, který má pocit, že když si "platí" pojištění (zvláště pikantní u nezaměstnaných), nebo dokonce 30 korunový poplatek, tak má PRÁVO lékaře kritizovat, hodnotit, urážet svým chováním...
Obecný názor, že lékaři jsou sadisti, kteří se vlastně vyžívají v tom, pacienta ponižovat nebo mu rovnou ubližovat - obzvláště markantní v kauzách "porody".
Anebo hlášky, někdo mi zkazil operaci, špatně mě léčil....
Lidi si neuvědomují jedno: každý svého štěstí strůjcem! Je to moje tělo, mé zdraví. Proto bych se o obojí měla starat co nejpečlivěji, abych pokud možno vůbec nemusela lékaře navštěvovat. A když už náhodou dojde k problému, ať už nemoc nebo úraz, tak nediskutuji, ale řídím se pokyny lékaře, ne???
Anebo máme opravdu pocit, že lékař s dvacetiletou praxí ví o našem problému méně, než my???
Já jenom vím, že mám problém, že mě něco bolí. Já osobně se lékařů nebojím, naopak, jsem vždy klidná, protože vím, že "teď už to bude dobré, teď mi někdo pomůže". (většinou mě také čirou náhodou obtíže rychle přejdou 8-))).
Kdo má strach, může přece doktorovi říct: "Pane doktore, nezlobte se, že jsem nervózní, mám strach, bolí mě to, nevím, co bude...."
I doktor je člověk, je schopen komunikovat a na tohle přece nemůže reagovat nepříjemně.

Samozřejmě, i mezi lékaři se můžou najít protivové, anebo jenom zrovna nemají náladu. Kdo o sobě ale může říct, že na tom někdy není stejně???? Každý děláme chyby, lékař je pod mnohem větším tlakem, protože jeho chyba v práci může znamenat třeba i smrt. To je pro ně dost velký psychický tlak, na který bychom taky měli brát ohled.

Jsme lidi, umíme mluvit, vyjádřit svá přání i obavy, měli bychom se umět domluvit. A protože se rádi tváříme inteligentně, měli bychom se tak také umět chovat a slušně se domluvit. Vše je o komunikaci.
 Iva 
  • 

Díky 

(22.11.2008 9:47:56)
Moc děkuji za článek, je krásně napsaný, několikrát jsem uvažovala, že se také ozvu, jako jedna z těch v "bílém plášti" a že třeba pacienti pochopí, jak je někdy těžké být vstřícná, chápající a empatická lékařka. Pacienti o počtu hodin, které stráví lékař v nemocnici na svém pracovišti nemají potuchy. Mnohokrát jsem slyšela udivené reakce, že jsem v pondělí ještě v práci po víkendové službě - to jest po 24 hodinách v sobotu, 24 hodinách v neděli. Mrzí mne, že se pacient z článků v novinách dozví, jaký je průměrný plat lékaře, ale již ne to, že to není plat za běžných osm hodin denně, ale že je to plat i s těmi mnoha přesčasovými hodinami za služby ( u mne to bylo kolem 100 hodin na službách měsíčně), a že je to plat průměrný, takže ne každý lékař ho opravdu má.
Opravdu, stejně jako jsou různí pacienti, jsou různí i lékaři, stejně jako jiný člověk ve své profesi může udělat nechtěně chybu, může se splést i lékař, jen důsledky chyb se diametrálně liší....
 Jana 
  • 

Re: Díky 

(22.11.2008 11:15:26)
:-)
 zuzik 
  • 

suhlasim 

(22.11.2008 13:05:55)
Zdravim, zaroveň suhlasim s článkom. A pripajam svoje poznanie z zdravotníctva. Už je to dlhšia doba keď som bola privezená na chirurgiu s zvláštnymi príznakmi-takže zachrankou. Ale o to ani tak nejde to si skoro nepamätam (boli mi urobene vyšetrania a odbery a kedže nebol dovod ma tam nechavat tak som musela prec, ale mala som sa prisť ukazat dalsi den na kontrolu). Prišla som a po dlhom čakani (asi tam mali nieco važnejšie) prišla pani a po pár minutach zacala nadavať na celu čakareň že spadla, boli ju ruka a "oni" neordinuju!!!! Nemala som jej silu nic hovoriť ale mala som chut jej povedat že tu nieje jedina,že tam sedia aj rodičia s malymi detmi a čakaju v poradi. Mne tiež nebolo do spevu ale toto čo tam stvarala ona som mala dosť. Pani je asi zvyknuta na uperednostovanie všade kde sa objavi.
 Minky 
  • 

Pohotovost 

(22.11.2008 13:20:54)
Maceško, někdy je těžké poznat zda jde o vážnou nemoc nebo to počká do rána. Proto je tady pohotovost. nedávno jsem byla s dcerou na pohotovosti. Zvracela a měla vysokou teplotu. Byl pátek a dopol. jsme byli u naší Dr., ta řekla, že na ní nic moc není vidět, prý to bude asi viróza.Když pak vnoci zvracela krvavé nitky jeli jsme na pohotovost a nechali si nás pak 5 dní v nemocnici. Nic nenašli, prý střevní chřipka a prý se to stává, že dětem praskne při zvracení nějaká cévka. Diagnóza zní Mallory- Weiss syndrom. Prý se to může i opakovat. Když jsem se ptala jak mám v případě obdobného zvracení s krví poznat jestli je to vážné nebo je to zase,, jen prasklá cévka"" bylo mi řečeno, no kdyžtak zas přijedete. Tak mi poraď co dělat, je to na mém rozhodnutí a pro mě je to dost těžké rozhodnutí zda jet či nejet na pohotovost.
 maceška 


Re: Pohotovost 

(22.11.2008 13:58:22)
Minky, v tomto případě je přece jasné, že nemůžeš rozpoznat, jestli je situace vážná nebo ne. Nepsala jsem nikde, že se vším, co člověka potká, máte zůstávat doma a čekat do rána. Ale chápej, když má někdo týden potíže a bez toho, že by se zhoršily, jede radši na pohotovost než ke svému praktickému lékaři, jde o jinou situaci.
 Katla 


aniž bych chtěla omlouvat  

(22.11.2008 22:09:40)
takového počínání, natož hodnotit (i když v skrytu srdce chápu), znám případy, co nejdou v ordinačních hodinách k lékaři, ale raději zaplatí těch 90 korun za pohotovost, aby se nemuseli omlouvat v práci - a čekají třeba do pátku. Řada podniků totiž praktikuje dost nechutnou "motivaci" neabsentovat. Známá dělá v nejmenované společnosti, kde vydělává 60Kč na hodinu - ale pouze za předpokladu, že ani hodinu daný měsíc nechybí v práci - jinak to má ten měsíc 50Kč na hodinu. Za celý měsíc třeba kvůli jednomu zubaři v pracovní době!
 Jíťa 
  • 

A co odpolední ordinace? 

(23.11.2008 14:30:39)
Většina lékařů má alespoň 1x v týdnu i odpolední ordinaci. Takže je možné je navštívit i mimo pracovní dobu. (mimochodem, chodím všude odpoledne a čekárny zejí prázdnotou = nečekám déle než 15 min.)

A pokud je člověku skutečně tak zle, že se rozhodne jít raději na pohotovost (jak píšeš, aby nezameškal v práci) tak by stejně měl zůstat doma na neschopence.
 Jana 55 
  • 

Re: aniž bych chtěla omlouvat - návštěva lékaře 

(24.11.2008 12:25:40)
Ano, s tím souhlasím, u nás v práci sice můžeme jít k lékaři v pracovní době, ale sejde-li se více pochůzek během týdne, je to nepříjemné a člověk přece k lékaři nechodí zrovna rád.Jdu k zubaři, na vyšetření kostí do nemocnice a ještě na rehabilitaci, ani jedno z vyšetření nemohu odložit a jako na potvoru ani jedno z nich nelze provést v odpoledních hodinách!! A to moje bývalá kolegyně je v zaměstnání, kde musí napracovat absolutně veškerý čas, strávený u lékaře. Ráda bych šla odpoledne, ale jak mohu nutit moji zubařku, aby tam kvůli mně byla odpoledne apod., to tedy fakt nevím.Ale na pohotovost pokud možno nechodím vůbec, protože vím, že tam obvykle není specialista.Jednou jsem se opařila, šla na pohotovost a ještě že mě napadlo od nich rovnou jet do nemocnice, neb na pohotovosti mi poradili naprosto špatně (dali mi na mazání nějakou mast, kdežto v nemocnici říkali - vždy chladit, žádné mazání.) Chladila jsem předtím, než jsem tam jela, dost dlouho, ale ruka bolela nesnesitelně, tak jsem se tehdy odhodlala zajet na pohotovst, ale byla to popálenina druhého stupně docela velkého rozsahu a na to žádné mazání přijít nemělo, ruku mi obvázali, dali na dlahu. Takže vím, že na pohotovost není vždy úplně nejlepší jít. Buď vydržet, není-li to stav ohrožující život či nesnesitelná bolest a nebo rovnou do nemocnice. Ale rozhodně ne nechávat něco týden a pak jít na pohotovost....
 Lisa + 4 
  • 

Díky za článek Maceško 

(24.11.2008 15:23:34)
Musím říct, že oceňuju, jak ses rozhodla nést kůži na trh. Tohle téma je důležité, na zdravotnictví všichni platíme a všichni tam aspoň někdy skončíme.. Nedá se o tom nepřemýšlet. Mám v rodině celkem 3 lékaře, všechny je mám osobně moc ráda, mám kamarády, co vystudovali medicínu a dělají doktory - nebo dělají jinde, takže mám dost materiálu k hodnocení. Podle mého je začátek problému v tom, že lékaři se prezentují - a jsou svými pacienty vnímáni - jako neomylní pánibozi. Pacientovi předepisují, nediskutují s ním, nevysvětlují, vlastní nebo jiný názor se netoleruje, prostě to bude tak, jak to pan doktor řekl. On přece študoval medicínu, tak to ví líp. Výsledkem jsou pacienti, kteří nemají pocit odpovědnosti za vlastní zdraví, s každou prkotinou běží k doktoru, logicky, protože přece oni nemůžou vědět, co jim je, to ví pan doktor. Takže pak není divu, že pacienti netolerují, že lékař - pánbůh - je unavený, přetažený, nepříjemný a dělá chyby. To se pánubohu netoleruje. To může udělat jen někdo, kdo říká - nejsem pánbůh, jsem člověk jako vy, nejsem neomylný, to co vám prezentuju, je jen můj názor, někdo jiný může mít jiný názor, já nejsem zodpovědný za vaše zdraví, já můžu přijít na to, co by se dalo dělat s vaší nemocí. Vaše zdraví je vaše zodpovědnost, vy o něm rozhodujete, lékař může poradit a pomoct.
Další věc jsou lékaři, co se k pacientům chovají nepříjemně. Všichni to o nich vědí, ale tváří se, jako by nic, ani se nesnaží o nápravu něčeho - nebo někoho - kdo evidentně poškozuje jejich vlastní práci a pověst.
Mezi pacienty se obecně má za to, že nemá smysl se soudit s doktorem, protože se navzájem neshodí - podívej se, jak málo je u nás odsouzených případů špatné lékařské péče - opravdu je to proto, že tu k nim nedochází?
Další věc: organizace. Proč v některých ordinacích jde věci naplánovat tak, že člověk čeká do 15 - 20 minut a v jiných jsou dvě a půl hodiny dobrý základ? Proč se ve věku internetu, mobilních telefonů atd. k většině lékařů nedá objednat, natož pak online? Nechodím ke své obvodní lékařce, protože čekat tři hodiny je ztráta času, když jsem zdravá, když jsem nemocná, po dvou hodinách čekání tam pravidelně omdlívám.
Asi by se dalo pokračovat, ale nechtěla bych, abys měla pocit, že jsi to odnesla zrovna Ty, paradoxně jedna z mála, která se něco snaží změnit. Takže si to prosím neber osobně, je to k tématu. A ještě jednou díky.
 maceška 


Re: Díky za článek Maceško 

(24.11.2008 19:16:44)
Myslím, Liso, že to je roztočená spirála špatných vztahů, které se posilují. Ale nic neplatí absolutně. Většina pacientů přichází ve chvíli, kdy opravdu potřebují lékařskou pomoc, a většina lékařů má pro ně pochopení a snaží se jim pomoci co nejlépe.
Myslím si, že když se budeme učit myslet i na ty druhé, pomůže to oběma stranám. Větší ambice se svým článkem nemám :-)
 sextánka 


Maceško 

(22.11.2008 16:01:41)
díky za krásný článek. Jsem moc ráda, že jsi ho napsala. Třeba to někomu otevře oči, obávám se ale, že některé lidi nepřesvědčí nic, ani je nic nedonutí k přemýšlení.
Víš, nejsem z oboru, ale učím se zrovna na velkou zkoušku, něco jako vy máte atestace. Učím se a už asi tisíckrát mě napadlo, že i když já potom v práci něco spletu, bude to průšvih, veliký, půjde o velké peníze, ale když se splete lékař, může jít o život.
Už jen to vědomí odpovědnosti pro vás musí být hrozně vysilující, ale zároveň musí být pro vás nesmírně obohacující a "nabíjející", když život někomu zachráníte.
Tím vším chci říct, že si práce doktorů nesmírně vážím, že se v nich snažím především vidět také lidi a že se snažím být vstřícným a empatickým rodičem nebo pacientem. Něco takového, o čem jsi psala na konci článku. Jenom tak, myslím, budeme spokojeni i pacient i lékař a pomůže nám to společně dojít ke zdárnému cíli.

Přeju ti, ať jsi ve svém povolání/poslání hodně spokojená.
 papinka 


"Já to přece vím nejlíp" 

(22.11.2008 17:55:20)
Stát si na svém a upozornit, když se mi závěr nezdá, nebo vyhledat i druhý názor je často dobré a moudré. Ale teoreticky nastudovat různé zaručeně správné a dokonalé články z internetu a potom poučovat lékaře může vést jen k nepříjemnostem, a to nejenom těm komunikačním.
Troufnu si tvrdit, že člověk bez zázemí odborného vzdělání a zkušeností není prakticky schopen množství informací vyhodnotit, eliminovat ty nekvalitní, špatné nebo vyloženě nebezpečné.
Ale bohužel mám při čtení diskuzí nejenom zde, že právě takto získané informace, dělají z laiků odborníky a z lékařů úplné blbce. Chce to zdravý rozum a vstřícnost - NA OBOU STRANÁCH
 katka+katka 
  • 

Re: "Já to přece vím nejlíp" 

(22.11.2008 18:41:13)
krásně řečeno. Občas mi to tu skutečně přijde, že si dost lidí myslí, že to co se lékaři učili x let na škole, x let po škole, oni ví potom, co přečetli článek na internetu.
 Urzoun 


Vážím si pohotovosti 

(22.11.2008 19:15:41)
Nejsem z těch kdo by s dětmi spěchal na pohotovost při první bolístce, ale vědomí toho, že máme pohotovost v Praze dvě stanice autobusem či maximálně 10 minut pěšky je fajn a vím, že ne vždy jsme tam byli s něčím o víkendu, co by přeci jenom do pondělí nepočkalo, obzvláště když děti byly hodně malé a já příliš vyplašená.
Přiznávám se, že jsem to považovala za samozřejmost, že mám pomoc "za rohem". Z tohoto mě před třemi lety vyléčil pobyt kousek od Klínovce, kde jsme byli s našimi dětmi (4,5 roku a 3/4 roku). Mladší dostala horečku a když jsme se nedokázali během jednoho dne a noci dostat ani s ochlazováním pod 39,5 jali jsme se hledat dětského doktora (ráno ve všední den podotýkám). Bylo obrovské množství sněhu a my se autem dostali jen jedním směrem. Vydali jsme se do nejbližší městečka Vejprty, kde nám sdělili, že máme štěstí, že zrovna dnes tam doktor bude někdy odpoledne, až objede celou svou ordinační polnost po okolí, což už se nám nechtělo vzhledem ke stavu dcerky čekat a dali jsme na doporučení a zajeli za nějakou vyhlášenou paní doktorkou do Klášterce nad Ohří (od našeho místa pobytu cca 25-30 km)- moc mě mrzí, že kontakt na paní doktorku a tím i její jméno (ale myslím, že to byla ordinace U sluníčka v Klášterci nad Ohří) jsme ztratili. Paní doktorka byla úžasná, diagnostikovala laryngitidu, dala číslo na pohotovost (v Chomutově cca 40 km daleko od místa, kde jsme pobývali ... chci vidět rodiče, kteří tam z Klínovce povezou dítě, jen pro to, že se jim nezdá, nebo jsou líní tam jít ve všední den ..., ale je fakt že Chomutováci to mají zase narozdíl od nich blízko ...) a zároveň s velkými omluvami i spojení na sebe, že přeci jen nemá naše malá zcela banální onemocnění, které se obejde jen prášky a nic jiného se nemůže stát. Prý kdyby cokoliv, tak jí máme kdykoliv i v noci zavolat a poradí nám, eventuelně nanaviguje kam zajet, akorát, že nebude moci za námi přijet, protože má také malé děti a dnes večer nemá hlídání ... Šokovaně jsem na paní doktorku hleděla ... ona se mi omlouvá za to, že nebude moci přijet, někdy v noci mimo svou službu, v případě zhoršení, podívat se "lufťákům" na jejich nemocné dítko navíc celých cca 35 km od jejího bydliště, ale že aspoň teda ten telefon nám dá - prostě úžasná žena a doktorka milující děti tělem i duší, alespoń z našeho pohledu. Takže po tomto všem a po vzdálenosti v jaké je eventuelní dosažitelnost pohotovosti pro část krušnohorců, jsem si toho svého "pražského blahobytu" začala vážit dvojnásob a i dvojnásob vážit, kdy službu využít či ne.
A ještě jednu věc bokem - spousta diskutujících tady napadá jak si pořád stěžujeme, jaké je zdravotníctví špatné a prohnilé, doktoři stojí za nic a jakmile napíše článek Maceška, tak je všude plno superlativů. Já myslím, že je to logické - naše zdravotnictví není jen špatné a není také jen dobré - pracují tam "jen lidé". Článek ať už o dobrém doktoru (či přístupu k pacientovi) vyvolá napadání o tom, že mě se stalo něco jiného/podobného, tudíž vše je špatné/dobré a to samé platí i naopak.
Jen já mám např.behem letošního roku dva poměrně odlišné případy v rozmezí necelých tří měsíců přístupu lékařů ke mně jako k pacientovi. V lednu jsem byla na plánovaném, ale asi pro každou ženu nepříjemném gynekologickém zákroku v pražské nemocnici. Nemohu říct, že by se kdokoliv třeba vyloženě špatně choval, ale byla jsem z hlediska zákroku stádový kus, a tak se ke mně i chovali, i když pro mě toto bylo velmi nepříjemné a to že po zákroku jsem z nikoho nemohla vymáčknout, co se stalo a proč mě nepustí domů, tak jak bylo plánováno. To, že nepůjdu domů, věděl manžel dříve než já, ale také bez jakýhkoliv dalších podrobností. Nakonec jsem to z jednoho doktora vymáčkla, ale to až po několikerém dotazu a mé otravnosti - už mu nic jiného nezbylo (a stejně odpověď byla velmi vyhýbavá a alibistická - teprve od svého gynekologa jsem se dozvěděla přesně o co šlo a co se stalo) - a to je zrovna z mého pohledu věc, která pacienta vyděsí nejdříve - proč je něco jinak než bylo plánováno, kde je průšvih a co se děje ... (ale je fakt, o život nešlo a jsou mnohonásobně horší zdravotní potíže a i horší zkušenosti s doktory).
Na druhou stranu jsem si já "stará koza" po přemlouvání manžela a jeho nejlepšího kamaráda stoupla 2 měsíce po tomto na sbowboard a jala se učit tak jako oni snowboardovat - jak to dopadlo, no samozřejmě komplikovanou tříštivou zlomeninou zápěsti a vřetení kosti :o) Zajeli jsme do nemocnice v Opočně, která je spádovou nemocnicí pro část Orlických Hor a pro "zlomeniny ze sjezdovek" - nemocnice vizáží narozdíl od pražské vypadá sto let za opicemi, ale lidé v ní (alespoň ty se kterými jsem se setkala měli zlaté srdce i ruce). Nejenomže se nikdo na mě nedíval úkosem (takových s prominutím blbců jako já tam řeší každý den několik a měli by na to svaté právo), ale ještě mne i manžela uklidňovali, že to bude dobrý, že se nemám hned po prvním nezdaru vzdávat, že nejsem blb a navíc smradlavej (jak já se styděla, když mě svlíkali z propocených mokrých věcí ve kterých jsem byla na svahu - jeli jsme rovnou ze sjezdovky). Když mě dali do narkózy, manžel mi říkal, že přišla za ním sestřička, dopodrobna mu řekla co se mnou budou dělat, že se mnou, pokud bude chtít, bude moct jít na pokoj a počkat až se dostanu z limbu, ale že to bude chvíli trvat, navíc jak na něj tak kouká, že bude asi hladovej a dopodrobna mu vysvětlila kam se má jít najíst, kde a co lépe vaří a jak je to daleko od nemocnice. Po výkonu přišla i paní doktorka a opětovně následoval raport, jak to se mnou vypadá, co mám přesně a jak zlomeného, co s tím udělali a co se bude muset a nebude muset ještě udělat atd. Manžel mi vyprávěl, že si připadal jak v jiném světě - po lednové zkušenosti z pražské nemocnice byl mírou a přesností informací a jejich srozumitelném podáním laikovi a ochotou pomoci mě jako pacientovi,ale i jemu jakožto příbuznému, téměř zaskočen a já do toho prý z narkózy neustále něco blábolila, čímž jsem vyvolávala salvy smíchu a totálně podrývala vážnost situace :o)) Od 6 hodin večer ho nechali celou dobu sedět u mě na pokoji než jsem se vyspala a na odjezd opět následoval raport od paní doktorky, tentokrát mně, "abych taky prý věděla vše přesně, ne jen od manžela", jak mi řekla ... Takže je naše zdravotnictví a pracovníci v něm špatné nebo není? Nikdo nemůže odpovědět, je to v lidech, tak jako ve všech ostatních oborech lidské činnosti a nelze paušálně házet naše zdravotnictví jako celek do jednoho nebo druhého pytle... a proto více doktorů jako je Maceška ... ti co mají srdce a chuť pomáhat a chápou i pozici vylekaného pacienta. Na druhou stranu i my pacienti máme své limity a stinné stránky a nesmíme se měnit před doktory v obtížný hmyz a čekat od nich zázraky na počkání...
 bodlinka 
  • 

moc hezký článek 

(22.11.2008 20:05:35)
Maceško,
sice tě neznám (na Rodinku chodím už jen výjimečně), ale výstižněji bych to napsat nemohla.
Chci jen reagovat na "stížnosti" na neochotu lékařů poskytovat informace. Někdy je to hodně těžké posuzovat - sama strávím s každým novým pacientem, kterého přijímám k léčbě (pracuju na onkologii) minimálně 15 minut vysvětlováním, jakou léčbu mu navrhuji, jak působí, jak dlouho bude trvat, jaké může očekávat nežádoucí účinky a jaké (a jestli vůbec jsou) jsou alternativy (seznámení s diagnózou je samozřejmostí). Mnohokrát se mi stalo, že mi pak dotyčný druhý den tvrdil, že jsem mu NIC neřekla, že o NIČEM neví.. Nebo přiběhnou rozlícení příbuzní (pokud je pacient starší), že chudák tatínek/maminka/.. atd. nic neví, proč jsme mu nic neřekli, jak to, že nám něco podepsal, když jsme mu nic neřekli. :-( Chápu, že pacient je ve stresu, má zdravotní potíže, šok z diagnózy a další vlivy, ale právě takto mohou vznikat některá nedorozumění.
I já pracuju ve zdravotnictví ráda, nedovedu si představit jiné povolání, ale někdy je to VELMI vyčerpávající.
 Líza 


Re: moc hezký článek 

(22.11.2008 21:04:07)
Bodlinko, tohle je normální reakce, za kterou ti lidi nemůžou. Součástí reakce na takovou zprávu, kterou jim podáváš, je popření a on skutečně neví, že mu někdo něco říkal.
Myslím, že se v takových situacích doporučuje plánovat si rovnou, že to člověk s pacientem probere několikrát dokola - poprvé je to často jen o tom šoku a pak vypnuté hlavě. (I když to ti asi neříkám nic nového.)

Myslím, že se tu v diskusi střetávají (mimo jiné) dva extrémní přístupy. Jeden říká - ano, ano, máte pravdu, vy zdravotníci, my jsme ale hloupí pacienti, pryč s internetem a se samozvaným hledáním informací.
Druhý říká - doktoři jsou arogantní, chyby dělají nejen neúmyslně, ale i z arogance a přezíravosti a nesmí se jim věřit, lékařům je nutno diagnózu a skoro i léčbu nadiktovat.

Myslím, že pravda je jako vždycky někde mezi tím.
My doktoři máme moc co pracovat na tom, aby zdravotnictví skutečně ukazovalo pacientům lidskou tvář, abychom zvládli změnu z paternalistickéhp přístupu na více partnerský, abychom se necítili ohrožováni tím, že naši pacienti nám šlapou na paty a nutí nás pořád aktualizovat naše poznatky, tím, že nám kdykoli můžou položit kvalifikovanou otázku na relevantní nejnovější poznatky. Měli bychom taky přiznat, že pacienti, v případě dětí rodiče těch dětí, jsou největšími odborníky na to, jak se cítí, a že nikdo jiný nám lépe nepopíše subjektivní potíže - a bez jejich přesného zmapování medicínu dělat nejde.
A pokud jde o pacienty, jsem přesvědčená, že dobře, že se snaží o svých nemocech něco dozvědět, aby taky věděli, proč léčba probíhá zrovna takhle a byli motivovaní na ní spolupracovat, aby mohli sami dobře zhodnotit svůj stav na té předlékařské úrovni, aby se o své zdraví dokázali starat. A mimo jiné taky proto, aby nám tím, že se ozvou ve chvíli, kdy překročíme - byť někdy nevědomky či neradi - svoje kompetence, pomohli udržovat náš vztah s nimi na úrovni vzájemné spolupráce. Ne autoritářského diktování a ne boje.
 Masalák 


Re: moc hezký článek 

(23.11.2008 9:46:34)
Lízo souhlasím. Důvěřuj a prověřuj. Nemá smysl vstupovat do ordinace, špitálu jako na bojiště a poddávat se doktorovi jako neomylné autoritě je taky o ničem.
Kdybych si nevyhledala informace, tak bych zcela zbytečně zobala půl roku těhotenství antibiotika, protože dr se neobtěžoval nechat udělat relevantní laboratorní testy a diagnózu akutní toxoplazmóza stanovil víceméně od pasu. Tahle zkušenost mě hodně poznamenala, ale i naučila.
A zkušenost z 1 nemocnice, kde krátce po sobě leželi mí rodiče, každý na jiném interním oddělení - na jednom přístup velmi vstřícný, řád, informace a na druhém neochota a chaos. To asi nebude obecně vyhořením, ale vedením a organizací toho kterého oddělení.

 Ostružina 


vysvětlování diagózy 

(22.11.2008 22:45:11)
především na onkologii by, myslím stálo za to zavést zaznamenávání rozhovorů lékaře s pacientem (či lékařova výkladu), aby si to pacient případně mohl doma v klidu znovu poslechnout, nebo to nechal poslechnout někoho dalšího, komu důvěřuje, a teprve potom, při další návštěvě, podepisovat informovaný souhlas (nachystaný třeba na recepci k podpisu). Pokud by měl pacient ještě nějaké otázky, objednal by se ještě ke konzultaci s lékařem. Určitě by to pomohlo jak pacientům (v rozhodování), tak lékařům (minimálně v tom, že by nikdo nemohl brblat :)
Podobnou situaci (kdy bych velice uvítla existenci onoho záznamu) znám, bohužel, z vlastní zkušenosti. Můj tatínek se léčil na onkologii (před 1,5rokem zemřel) a vždycky přišel od doktora s tím, že mu nikdo nic pořádně neřekl, jen aby to podepsal ... Když jsme někdo z rodiny chtěli jít s ním, abychom se případně mohli lékařů vyptat - to odmítal, cítil by se nesamostatný, že ho musí někdo vodit za ručičku... Přitom si myslím, že se mu opravdu lékaři snažili vše vysvětlit, jen to nebyl schopen pořádně vnímat, natož pochopit.
 bodlinka34 


Re: vysvětlování diagózy 

(23.11.2008 14:46:43)
Pořizování záznamů rozhovoru pacienta s lékařem vidím jako dost ošemetnou záležitost. Pacient si tento záznam odnese domů - a co když ho ztratí? Co když se dostane do nepovolaných rukou? Kdo potom ponese odpovědnost za "únik" důvěrných informací? Pacient? Náš právní řád s tímto myslím nijak nepočítá - a za sebe osobně mohu říct, že bych na toto jako lékař nikdy nepřistoupila (bez právního ošetření).
Co bych uvítala, je podpis informovaného souhlasu po pečlivém rozvážení. I tady ale narážím na realitu. Pacient je zdaleka (což je relativní - pro někoho je i 10 km vzdálená vesnice daleko), má zdravotní potíže, "je špatné počasí" (trocha ironie - ale z praxe ~j~), prostě nebude chtít opakovat pro něj "zbytečnou" návštěvu. U nás to praktikujeme tak, že pokud pacient chce, dostává kopii informovaného souhlasu (většina jich NECHCE). Jen minimum si jich chce souhlas nebo nesouhlas promyslet, pokud ano, jsou to až na výjimky mladší pacienti. U těch starších převládá postoj "lékař ví, co má dělat, já nechci o ničem rozhodovat, vy jste tady od toho, abyste mě uzdravili".
Informovaný souhlas naštěstí není nějaký definitivní "rozsudek" (teď souhlasím a musím proto už provždy souhlasit), vždy je možnost i v průběhu léčby si svůj souhlas rozmyslet. (snad kromě operačních oborů - řešit něco když jsem uspaný, to už asi nejde )
:-)
Další otázka je, jak opakované pohovory zajistit. Snad by to šlo, být to v ČR jako např. ve Francii, kde má lékař na univerzitní klinice (stejný obor jako já) denně na ambulanci 5-6 pacientů. Na našem pracovišti jich je okolo 20ti (nových) až 35 ("běžné kontroly"). Mnohdy bez sestry (je jich málo), což znamená, že na skutečně důležité věci, jako je rozhovor a vyšetření pacienta, zbývá ještě méně času. Je totiž zapotřebí otevřít dveře, vybrat objednávací kartičky od těch, co zrovna dorazili, navigovat pacienta, pomoct mu odložit si nebo ho obléct (samozřejmě ne vždy), objednat mu vyšetření, další kontrolu, pak mu vysvětlit, jak se dostane ven z budovy, kde jsou toalety, zavolat mu sanitku, do toho zvedat telefony, otvírat bušícím na dveře (v čekárně se mohlo udělat někomu špatně) .. atd. Opět systémová záležitost, kterou já ani pacienti nevyřešíme. Nebo možná ano? Nevím.
 kocour 
  • 

O čem tu ještě řeč téměř nebyla 

(22.11.2008 21:50:33)
Maceško, díky za článek. Pohled z tvé strany problému určitě měl zaznít, nedělej si nic z některých připitomělých příspěvků. Jinak mi přijde že tvůj článek vyvolal hodně kvalitní diskuzi. Nedávno jsem na stejné téma mluvil se švagrovou která je lékařkou na dětské klinice, situace u nich je stejná.

Samostatná kapitola by byla o lékařích, kteří se opravdu chovají arogantně a manipulativně bez ohledu na to jestli jsou unavení nebo ne :o( . Z práce v sociální sféře ale vím, že se považuje za normální uplatňovat prevenci proti vyhoření, chodit na supervizi. U lékařů a sester si na to budem asi muset ještě dlouho počkat, přitom náročnost jejich práce je stejná.

Co jsem ale chtěl napsat především, to je vzkaz mojí švagrové nám pacientům (a každý lékař se dřív nebo později stane taky pacientem - nebo jeho dítě). Říkala mi, pokud máš v nemocnici systémový problém, tak si stěžuj a trvej na vyřízení své stížnosti. Nestěžuj si na lékaře (pokud problém nebyl opravdu jen v něm) ale na systém. V diskusi se hádáme jestli je vina na straně lékařů nebo pacientů, kdo se chová hůř a kdo má právo na co, ale copak na tom nejsou ve skutečnosti všichni biti? Vina je hlavně na straně lidí, kteří dělají rozhodnutí o tom, jak bude celý systém nastavený. V závěru na jejich rozhodnutích závisí jestli bude zdravotnictví o péči o lidi nebo o vydělávání peněz, jestli pacienti budou kusy a lékaři vyčerpané trosky.

Proč my Češi tak rádi nadáváme a hádáme se kdo za co může, ale tak málo se berem za svoje práva? Já si myslím že mám jako pacient lidské právo na adekvátní péči a lékař má právo na přiměřené pracovní podmínky (když pominu že magoři se najdou mezi těmi i oněmi). Myslím že to můžem ovlivnit, jen v tom něco dělat. O tomhle rozhodují politici, lidé na ministerstvu, lidé ve vedení zdravotních pojišťoven...ti nejsou ani přetížení, ani nevyspalí, ani nemají málo peněz.
 Lea 
  • 

Re: O čem tu ještě řeč téměř nebyla 

(23.11.2008 15:20:09)
100% souhlas.

Ovsem ono to nadavani je pro spoustu lidi jednodussi...
 Novotňásci 


Je to o lidech 

(23.11.2008 9:17:40)
Vše je o lidech.Jsem také ze zdravotnictví a utekla jsem.Tedy lépe řečeno vyla jsem odejita z důvodů těhotenství.Vedoucím pracovníkům se nehodilo,že místo práce s pacienty jsem dělala uředničinu a stejně jsem pak musela odejít na neschopenku,abych mimiku neublížila.Prostě mi neprodloužili smlouvu.To sem,ale nepatří.

Jak se chová personál,zda je ho dost záleží hlavně na tom jak se k nim chová jejich nadřízení.Pokud jsou k nim vstřícní a chápající jsou i oni vstřícní a chápající.Pokud,ale na ně tlačí,je podstav atd.Tak se to projeví na jejich chování k pacientům.
Podle toho se pozná v jakých podmínkách musí personál pracovat.
Jsou i tací lékaři,kteří nemají tu správnou empatii k práci s lidmi.A takový skutečně nemají ve zdravotnictví co pohledávat.Ale ze zkušenosti vím,že spousty "nepříjemných" zdravotníků je vytvářena špatnými pracovními podmínkami.
 passer-by 


CO MI VADÍ 

(23.11.2008 9:24:46)
Takže se tedy, Maceško, spolu shodneme na tom, že v případě Milenky lékaři pochybili.

Ovšem, kdyby Mili s rodinou podali na lékaře stížnost nebo trestní oznámení..., tak mají minimální šanci na to, že lékaři budou uznáni vinní, nějak potrestání...

Něco je tedy velmi špatné. Neetická lékařská kolegialita, lékaři si vzájemné kryjí záda, do nedávna téměř absolutní nepostižitelnost chybujících lékařů a nemožnost dovolat se spravedlnosti, to mi moc vadí. O tom bys taky mohla napsat článek, ne?


 maceška 


Re: CO MI VADÍ 

(23.11.2008 12:53:42)
Když dovolíš, passer-by, budu si témata pro své články volit sama. Ale nic ti nebrání, abys ho napsal(a) ty.
 passer-by 


Re: CO MI VADÍ 

(23.11.2008 13:42:41)
Já jsem se jen zeptala. Když nechceš, nemůžu s tím nic dělat. Ono je jednodušší psát vpodstatě takové nic neříkající články než píchnout do nepravostí ve vlastních řadách.

Já o pochybení lékařů můžu psát jen z pohledu pacienta - klieta.
 passer-by 


Re: CO MI VADÍ 

(23.11.2008 13:47:01)
opr. klienta.
 maceška 


Re: CO MI VADÍ 

(23.11.2008 13:51:44)
To je určitě důležité hledisko, nemyslíš? Já nemůžu psát z pohledu žádného (=osobní zkušenost nemám). Já holt umím psát jenom ty nicneříkající články. Nejsou svojí povahou rebel, vždycky se snažím o porozumění.
 maceška 


Re: CO MI VADÍ 

(23.11.2008 13:52:08)
Oprava: nejsem :-)
 passer-by 


Re: CO MI VADÍ 

(23.11.2008 14:58:25)
a já zase jsem ~o~
 maceška 


Re: CO MI VADÍ 

(23.11.2008 15:18:21)
Passer,
víš, nejdříve jsem nemohla pochopit tvůj útočný tón, zřejmě proto, že tě nemám načtenou :-( Ale myslím, že už začínám rozumět tomu, co ti na mě vadí.

Kdysi jsme si dělali na pracovišti test týmových rolí, a mě vyšlo, že jsem stmelovač a tahoun. Docela mě to uklidnilo! Alespoň jsem si porozuměla :-)
U každé lidské činnosti je důležitý i její cíl, nejen prostředky, souhlasíš? Mým cílem je napomáhat dobré komunikaci mezi pacienty a zdravotníky. Proto pacientům píšu o tom, jaké to je být zdravotníkem. To ale přece neznamená, že bych nedělala totéž i z druhé strany - jenom to těm zdravotníkům nepíšu na Rodinu. Na Rodině čtu vaše zkušenosti a potom se je snažím zužitkovat ve své práci lékaře. Nevidím žádný přínos z hlediska svého cíle napsat na Rodinu článek o tom, jak jsou zdravotníci špatní. To by přece vyvolalo úplně opačný efekt.
 passer-by 


Re: CO MI VADÍ 

(23.11.2008 15:35:20)
Maceško, já věřím, že jsi hodný, nekonfrontační, stmelovací člověk a dobrá lékařka. (vážně a bez ironie)

Já jsem poněkud hodně jiná. Ne přímo zlá, ale jiná ~;)

Hold každý sme ňáký

A s lékaři mám blbé, opravdu blbé zkušenosti (se synem)


 maceška 


Re: CO MI VADÍ 

(23.11.2008 15:44:19)
To je mi líto, passer. Nemyslím si, že by rebelové vznikali jen tak bez příčiny. Vždycky je za tím nějaká špatná zkušenost :-(
Díky, že si myslíš, že jsem dobrá lékařka. Snažím se o to. Ale žádný člověk není bez chyby, ani já ne. Někdy je to všechno strašně těžké. Taky mám své "noční můry", složité případy nebo nestandartní příznaky, nad kterými se musím zamýšlet znova a znova. Nevěřila bys, kolikrát jsou úplně stejné stesky příčinou zcela odlišných chorobných stavů. Kolikrát pacienti nemají výsledky "podle učebnice". Kolikrát potřebujeme ČAS, který nemáme...

Přeju ti do budoucna lepší zkušenosti než máš dosud.
 passer-by 


Re: CO MI VADÍ 

(23.11.2008 16:00:30)
Přejme lékařům lepší pacienty a pacientům lepší lékaře, prostě lepší lidský "materiál" na obou stranách barikády ~;)

 Katla 


vyčerpané téma :- )  

(23.11.2008 16:08:07)
Paser-by, prosím Tě, o tom, že "lékaři společně pohřbívají své mrtvé" psali lékaři a jiní již ve starověku .....fakt se tím nemusí Maceška zatěžovat, to je obnošený námět ~y~~y~~y~
 Liška s banem :) 


Informovanost 

(23.11.2008 9:54:37)
Milá autorko, často nespokojenost pacientů pramení z neznalosti - neví, že lékař, který má službu v ordinaci, zároveň odbíhá na sonografii a když je třeba, zavolají ho i k porodu (tak je to na Bulovce), nebo že lékaři slouží dlouhé víkendové služby od pátku do pondělí ráno. Myslí si, že lékařů je dost a to, že se čeká, je následkem arogance lékaře, kterému se nechtělo vstávat nebo se někde zakecal s kolegama. Na druhou stranu není v silách pacientů řešit nedostatek zdravotnického personálu - k tomu máme ministerstvo zdravotnictví (jejich návrh na 48 hodinovou pracovní dobu lékařů by situaci nejspíš jen zhoršil). To, že mnoho lidí si myslí, že existuje pilulka na zdraví a oni nemusí hnout prstem (nemusí jíst zdravě, nemusí si udržovat přiměřenou váhu, nemusí cvičit, můžou kouřit,...), je věc další. Ale tak jsou vychováni i samotnými lékaři - moje mamka má vysoký krevní tlak, ale její lékař se ji ani jednou nezeptal, jaký je její stravovací režim, apod.. Spousta lidí si proto myslí, že když onemocní, spadlo to na ně odkudsi z nebe či co. Oni přeci za to nemůžou a proto mají nárok na okamžitou zdravotní péči a proto se i alkoholik agresivně dožaduje okamžité transplantace jater a ani se přitom nezastydí.
 helena 6 
  • 

Re: Informovanost 

(23.11.2008 11:14:34)
Pravda je, že když byl můj otec hospitalizován v nemocnici kvůli zhoršení diabetu, tak se ho také nikdo neptal na jeho životosprávu.
A já jsem přesvědčená, že úpravou jídelníčku by se mnohé zvládlo. Ale oni se rozhodli toto neřešit a nasadit inzulín. A mimochodem, nemocnice nebyla téměř schopná upravit jídelníček tak, aby tam stále nebylo něco, co není moc vhodné pro diabetiky. Nakonec to lékař prý komentoval tím, že diabetik vlastně může všechno, ale třeba jen v polovičních porcích..!!! To mi hlava opravdu nebrala. Přitom lékař, který otce léčil ho upozorňoval i na joburty, které mají místo jogurtu škroby.. Takže nevím nevím.
A můj otec, zastávající názor, že přeci nebude jíst šunku, když rodina jí krkovičku, tím pádem získal pro své názory zastání a tím pádem téměř žádnou dietu nedrží.. :-(
Já jsem při návštěvách žasla a přestala jsem doufat, že někdy otce donutíme držet opravdu diabetickou dietu. Zároveň jsem se modlila, abych se do podobné nemocnice nedostala někdy s dcerou, protože má alergii na kravské mléko a nevím, co by nám tam dali.
 pajda 
  • 

Re: Informovanost 

(24.11.2008 8:46:09)
Ano, máš jistě pravdu, a důvodů, proč lékaři kašlou na pátrání po životosprávě je několik. Např. někdy dá práci i zjistit základní anamnézu, zejména u starších pacientů. Když pak na chodbě čeká dalších 40 lidí, lékař to už opravdu nestíhá ptát se, co pacient jí. Druhá věc je, že i když obéznímu pacientovi lékař řekne, že musí zhubnout, tak ten na to zvysoka prdí, protože se mu nechce. Nejspíš asi čeká, až ho jednou doktor navštíví doma a vyhází mu půlku lednice, jak to dělá dr. Cajthamlová...No a další věc je, že doktoři na to sami prdí taky - taky se cpou slaninou, kouří a čekají, co na ně jednou přijde...znám to z vlastní zkušenosti:-) A ještě přidám takový typický rozhovor se starším pacientem, jak mi jej dost často předvádí manžel (doktor):
Lékař: Dobrý den, pane Nováku, tak co vás trápí?
Pacient: No, takhle pane doktore...včera jak jsem dával králíkům, víte já mám doma 30 králíků, to si nedovedete představit, co je s tím práce...a nikdo to nejí, akurát syn si dá králíka...ale manželka to nechce vařit. No řekněte, co pak s tím...
Lékař: ehm ehm...takže bolí vás někde?
Pacient: noooooo....(dlouhé zamyšlení), včera mě tady takhle bolelo, ale pak mi na to manželka dala takový ty tabletky...
Lékař: jaký tabletky?
Pacient: no takový bílý, kulatý...něco vod A se to jmenovalo, víte já mám špatnou hlavu na ty léky. To manželka má v hlavě všechno...
Lékař: hmm, hmm...a teď aktuálně vás něco trápí?
Pacient: No, mám takovou motejlici vod rána. Já si pamatuju, jak mi na tu motejlici dával doktor XY...toho si asi nepamatujete. Von tady dělal v 86...ne, ne v 87 to bylo...v 87 mě operovali na srdce. Ten doktor měl zlatý ruce, to vám řeknu...i moje žena říkala....atdatdatdatd...
Docela sranda, ale když se jich sejde víc, tak je to pro doktora katastrofa:-))
 Liška s banem :) 


Re: Informovanost 

(24.11.2008 14:56:21)
Tak to je tak na 5 kafí nebo na antidepresiva. ~t~
 Edit 
  • 

Ano i Ne 

(23.11.2008 13:32:58)
Pracuji jako setra na Jipu , souhlasím s Maceškou má v mnoha věcech pravdu,lékaři a sestry jsou jenom lidi, se vším všudy tedy i s arogancí a neprofesionalitou!! Každý zdravotník i doktor by si měl zkusit pozici opačné strany , proč jsou lékaři a sestry nejhoršími pacienty ?? Protože vidí pod pokličku . . . a já mám stejnou zkušenost , když jdu s dítětem na vyš. do nemocnice stávám se mámou a ne zdravotníkem a mnohdy se mi tzv. otvírá kudla v kapse a stále se ptám proč se někteří takhle chovají a proč na laxnost lékařů a sester doplácejí pacienti?? Protože se zdravotníci nebojí trestního stíhání, za lékaře se postaví komise která neshledá pochybení a postup je lege artis, sestru vyhodí , no co může stát horšího . . sedí snad nějaký lékař za své pochybení?? Pořád si hrajeme na bohy . . . já udělám v práci chybu a jdu si sednout . . . ale kdo byl skutečně za své chyby potrestán dle zákona ? Každý musí být připraven za své pochybení zaplatit, i lékaři a sestry ,jsme jen lidé ne ?
 passer-by 


Re: Ano i Ne 

(23.11.2008 13:46:06)
Souhlasím, Edit.
 Jíťa 
  • 

Lékaři a sestry 

(23.11.2008 14:48:44)
S lékaři mám vesměs dobré zkušenosti. S těmi, co mi z nějakého důvodu nevyhovovali, jsem se rozloučila.

Špatné zkušenosti mám spíš se sestrama a to jak ve špitálech tak v ordinacích.

Už se mi třebas stalo, že jsem měla asi týden bolesti v pánvi a doma musela chodit o berlích. Poslali mě po vyšetřeních a nakonec mi řekli, že to bude nejspíš od páteře, ať se objednám na neurologii. Volám tam a sestra mi nabídne termín až za 2 měsíce, prý nemá nic volného. Vysvětluju do tel své potíže, přemlouvám, brečím... Nic volného není. Zavolám za 2 hodiny (až se uklidním) a nechám se přepojit na doktorku. A hele, volný termín je hned zítra odpoledne. Když jsem přišla do čekárny zela prázdnotou a ordinační hodiny byly až do 17.

Podobnou zkušenost mám z urologie. Když jsem tam přišla s ukrutnýma bolestma, sestra mě seřvala, že nejsem objednaná. Snažila jsem se jí vysvětlit, že nechci nikoho předbíhat, že si klidně počkám až budou všichni objednaní pacienti ošetřeni. Byla sprostá, řvala na mě před ostatníma v čekárně, co prý mi je. Když jsem to nechtěla rozebírat před ostatními pacienty v čekárně, tak byla ještě sprostší...

Na gyndě, kde jsem byla po šestinedělí na prohlídce - objednaná, jsem si dovolila sestru upozornit, že kvůli kojení nemůžu čekat, a že bych si přála, aby mě lékař vyšetřil v čase na který jsem byla objednaná... Taky jsem byla za potížistku.

Mám pocit, že některé sestry si hrají na zbytečně důležité! Jenže se mi nechce měnit dobrého doktora jen kvůli tomu, že má sestru magora.
 Vikinga 


Přístup jedné pražské pohotovosti... 

(23.11.2008 19:13:10)
Myslím, že Maceška má ve své podstatě pravdu, nicméně dovolím si sem napsat svoji osobní zkušenost jen tak pro zajímavost...

Před pár lety jsem jela se svým otcem o víkendu na pohotovost. Špatně se mu dýchalo, potil se, cítil úzkost a bolest vystřelující do levé paže a měl pocit, jako kdyby si potřeboval silně odříhnout.
Mě jako laika samozřejmě napadlo, že by mohlo jít o infarkt, takže jsem popadla otce (on by sám nešel:-)) a jela s ním na pohotovost.

Když jsme dojeli a zazvonili, vyšla sestřička a ptala se, co potřebujeme. Byli jsme tam sami. Když jsem jí popsala tátův stav, skoukla ho a odvětila, ať tak deset minut počkáme, že paní doktorka má na stole řízek a že by jí vystydnul :-)

Neumím odborně posoudit, zda může být deset minut zdržení při infarktu nějak fatální nebo ne; jen vím, že se všude píše, jak je v těchto případech včasná pomoc rozhodující. Možná sestřička usoudila, že kdyby se můj otec začal nějak kácet, udělám v té čekárně povyk. Možná hodila mého otce do stejného pytle s dalšími pacienty, kteří chodí o víkendech večer na pohotovost s každou kravinou. Ale takle by to přece fungovat nemělo... nebo se pletu?

Jinak dodám, že infarkt to tehdy skutečně byl a naštěstí měl pro řízek paní doktorky pochopení :-)
 Anadar 


Re: Přístup jedné pražské pohotovosti... 

(23.11.2008 23:35:49)
Milá Vikingo a všichni ostatní.Až se ve vašem okolí vyskytne někdo ,koho budete podezírat z infarktu,obloukem se vyhněte pohotovosti.Lékaři,kteří tam pracují,nejen že se ládují řízky,ale hlavně nemají tu správnou kvalifikaci a vybavení pro léčbu infarktu.Mohou sice natočit EKG,ale za cenu dost významného zdržení a v téhle situaci se hraje hlavně o čas.
Pacient s infarktem patří RZP a rychlému transportu na nejbližší stanici kardiologické intervence,kde se mu dostane účinné pomoci.Všechno ostatní pouze zdržuje-návštěva praktika,pohotovosti,dokonce i nemocnice bez potřebného vybavení.
Ale kdo tohle ví?
Není tohle slušný námět pro zdravotnickou osvětu?

~n~
 Gladya, bývalá dasa, 


Maceško, díky 

(23.11.2008 22:28:15)
Maceško, díky za hezký článek, rozumím a fandím Ti. Pokud jde o mě, jsem spíš ten typ co k lékaři chodí až když už to opravdu jinak nejde. Ale ohledně syna je to jinak. Natolik se bojím abych něco nezanedbala,že když se večer nebo v noci něco semlelo (např.bolest bříška) raději jsem na tu pohotovost jela. A jednou jsme jeli na pohotovost i s tou bolící a oteklou rukou po nějakém dětském karambolu. To jsem sice věděla, že pár hodin nehraje z hlediska léčby roli, ale zkrátka jsem mu - asi dost iracionálně - chtěla pomoci od bolesti. Nakonec jsme - musím říct že naštěstí - jeli vžddycky vlasně "zbytečně". Ale obavy rodičů , aby něco nezanedbali, jako máma určitě chápeš. A musím říct, že i všichni doktoři to chápali.
 HelenaPa 


Souhlas 

(23.11.2008 23:37:02)
Pro mě byl vždycky doktor pánbůh. Naprosto jim důvěřuju a zatím jsem s nimi měla převážně kladné zkušenosti. Moje maminka pracuje ve zdravotnictví, tak vidím, jak náročná práce to je a jak finančně podhodnocená. Naprosto mě vytáčí bulvární "kecy" o tom, jak doktoři berou miliony a mají pracovní (rozuměj ordinační) dobu jen třeba 25 hodin týdně. I kdyby měli ty miliony, tak kdo jiný už by je, proboha, měl mít než někdo, kdo nám pomáhá zachraňovat to nejdražší, co máme. (A o platech sester už je snad hanba mluvit.) Jako malá jsem vždycky chtěla být lékařkou, ale když jsem se na gymnáziu rozhodovala, co dál, zalekla jsem se tíhy odpovědnosti a zvolila jiný obor.

Myslím si, že jsem celkem zodpovědný a slušný pacient, žádný hypochondr. Ale 2x jsem potřebovala záchranku a pokaždý mi odmítla přijet. Jako laik opravdu nepoznám, kdy jde o stav závažný, který nesnese odklad, a kdy o banalitu, byť nepříjemnou a třeba bolestivou.
Nejdřív jsem zkolabovala po výletě s dětmi na táboře. Pamatuji si z toho jen to, že jsem dostala hroznou třesavku, byla mi zima, bušilo mi srdce, hlava byla jako něčím omámená. Kamarádi volali záchranku. Ale protože operátorce nedokázali sdělit diagnózu, tak pro mě odmítla záchranku poslat. Správce kempu byl tak laskavý, že mě do nemocnice odvezl a tam mě hospitalizovali s nějakou srdeční slabostí.
Podruhé jsem potřebovala pomoc pro svého 1,5 letého syna. Měl už druhý den zvracení, dodržovali jsme rady pediatričky, ale stav se ve dvě hodiny v noci zhoršil na tolik, že zvracel v podstatě neustále a něco tmavého, měla jsem obavu, že je to krev. Volala jsem na záchranku s tím, že prvně jsem se omluvila, že nejde o život, ale potřebuju radu, co mám dělat. Když jsem operátorce popsala jeho stav, tak mi řekla, že ke zvracení oni nejezdí. A položila. Tak jsme ho naložili do auta a jeli do nejbližší (cca 20 km) nemocnice. Na příjmu nám Dr. sdělila, že jsme přijeli tak tak, že za chvíli by dehydratace už byla hodně vážná.
Podotýkám, že oboje byla záchranka v okolí Boskovic a tyto dvě události od sebe dělí 14 let.
 Jana, 2 děti 
  • 

nejde ani tak o chyby 

(23.11.2008 23:40:52)
(tedy o ty take, mohou-li mit fatalni nasledky - samozrejme) ale hlavně o to, umět je přiznat. At se lekari nedivi, ze si jich lidi nevazi, kdyz neumi rict prominte, udelal jsem chybu, treba i s vysvetlenim proc ji udelal. protoze riziko, ze chybu udela tu je a vzdy bude, jako vsude. a hlavne, ti spatni doktori tu budou jeste hodne dlouho, protoze obecny nazor je ten, ze nema smysl zalovat lekare, protoze mu stejne nikdo nic nedokaze, kolegove ho tzv. podrzi. jo, jasne, jeden pozitivni dopad to ma - lekari se nebudou tolik bat neco udelat, protoze nad nimi nevisi hrozba zalob, pokud by to nahodou nevyslo, tak jako to je napr. v usa. Ale problem je v tom, ze se timpadem take neboji nedelat nic. mam i dobre i spatne zkusenosti jako pacient, mam i pohled druhe strany (pracuji v poradenskem zarizeni, podobnem zdravotnickemu, pracovala jsem i v tehdy domovech duchodcu, prosla jsem coby praktikantka ruz. ustavy....). vazim si proto nesmirne kolegu, kteri se nespokoji jen s jednim pohledem na problem, ale hledaji ruz. moznsti reseni a hlavne peclive poslouchaji, co jim klient rika.
 Jitka 
  • 

plat 

(24.11.2008 8:00:23)
Možná už to tu někdo psal,nestihla jsem si přečíst vše.
Jaké jsou tedy platy lékařů prakt.,odb.,setřiček?
Stále píší v novinách,je to i televizi,jak jsou nízké.
 Aneka33 
  • 

Maceško nediv se... 

(24.11.2008 9:22:01)
Nejprve chci jen předeslat, že mám se zdravotníky i dobré zkušenosti. Mnoho lidí nadává na záchranáře, na jejich přístup kor ke starým. musím se ohradit. umírala nám doma babička o kterou jsem pečovala. Byla ležákem a když se čas naplnil, volala jsem záchranku, ale se slovy, že vím, co se asi děje, že tu nemusí být do dvou minut s majákama, nedbali ničeho a byli u nás do pěti minut s majákama. Takový přístup od lékaře i doprovodu jsem nečekala. Takový projevený soucit mne dostal. byla to tlupa lidí různého věku, ale všichni do jednoho byli jednak profesionálové i na pohled a pak všichni se k nám chovali tak, jako by to byla i jejich matka / babička. Po všech hororových scénářích, které jsem slyšela, jsem se tohoto okamžiku bála, ale jakmile odjížděli, říkala jsem stále jen děkuji.
Zase na druhou stranu, když jsem jela po víkendu s dcerou k pediatrovi s tím, že celý víkend měla horečky nad 38 a zábaly ani paraleny nijak nereagovaly, reagovala dr., že je to ok a týden teploty být mohou. Tak mohou. V pátek jsem tam jela znovu(mezitím telefonovala asi 2x že se to nelepší) s tím, že stále horečky nijak neklesají. Poslala nás s paralenem domů. V neděli, když měla dcera 41 a zůstala ležet jako bláto, fičeli jsme na pohotovost. Tam nás odbyli s angínou a nedbali mých slov, že nemám pocit, že je to angína. V krku jí nebolí, je apatická, nevnímá, když horečku srazím, vyletí ještě výš než dřív. Angína a hotovo řekli. Večer jsem já laik seděla na blbém internetu a lovila moudrosti. Ráno jsem vlítla k pediatričce se slovy, ať jí vezme krev na mononukleozu. Dr se tvářila arogantně, jako kde jsem na to přišla, že jsem nějaká chytrá. Ale nedala jsem se. Udělala krevní testy a už jsme fičeli. S mono jsme se trápili dlouho.

to se pak jeden nemůže divit, že dnes, jakmile něco je, jsem velmi striktní a trvám na svém, nenechám se vyhodit a ať si myslí kdo chce co chce, jednám tak, jak jsem jednala ten poslední den u dr. Žádné matce není příjemné, když dítě nese k lékaři, protože se nemůže ani hýbat a dr ji pošle domů opakovaně s paralenem. Proč mám já hledat na internetu potencionální nemoce? Proč někdo neposlouchá, co jim matka dítěte povídá? proč někdy lékaři nedají na "hloupé postřehy" matek? nejsem člověk, který běhá k lékaři s každým prdem. Naopak. Většinu nachlazení a podobného zvládáme doma sami. Preferuji zábaly a bezinky, před paraleny a ATB. Snažím se střední ucho uklidni kapkami před léčbou ATB toho využívám fakt jen tehdy, je-li zle. Tak pro mne sakra dr, která mne zná a ví, jaká jsem, nebere vážně? A když už se průser stal, proč neřekla, "promiňte"?!
Máš v mnohém pravdu a chápu tě, ale příjdou situace, které zapříčiní, že se člověk začne chovat jinak, ale nechce vlastně nic jiného, ne-li jen ochránit sebe a svou rodinu.
 Lenka, maminka 7měsíčního chlapečka 
  • 

Obdiv 

(24.11.2008 14:42:33)
Dobrý den,
obdivuji lékaře a veškerý nemocniční personál. Nejsem ten člověk, který by rád vyhledával lékaře. Ale když už tam musím, tak jdu většinou na objednání. Tudíž dostnu přesnou hodnu a vždy ji dodržím. Málokdy se mi stalo (snad jen 2x), že bych v danou hodinu nebyla přijata.
V dubnu se mi narodil císařským řezem syn. Práce doktorů a sester v liberecké porodnici mě naprosto nadchla. Úsměv, pochopení, trpělivost. To vše bylo na denním pořádku.
Vím, že i lékaři a sestry jsou jen lidé. Já jsem s lékařskou péčí naprosto spokojená a bude to asi tím, že téměř nejsem nemocná (max. jednou za rok nachlazení), v nemocnici jsem ležela dvakrát. Z toho jednou v porodnici.
Mám ale známého, který si stěžuje pořád. Na to, že šel na oční a sestra si dovolila mu říct, že mu nemůže udělat oční pozadí, že to dělají jen určité dny. A hned byl nštvaný, že jsou všichni proti němu. Nechápu to.....i nemocnice mají svůj režim.
A v mých očích jsou lékaři a sestry téměř nadlidi. Obdivui je a vážím si jich. Proto bych jim okamžitě zvedla i platy. Zaslouží si to. Vždyť zachraňují a ošetřují naše životy!!!
 MARTINA Z HUMPOLCE 


plnně s Vámi souhlasím 

(24.11.2008 16:24:10)
Jsenm ráda,že někdo z lékařů dokáže lidem vysvětlit,
že to nemáte vůbec jednoduché.Hlavně Vy z nemocnic.
Já jsem před dvěmi lety onemocněla RS.Tak to znamená
pravidelná návšta lékařů,různé vyšetření a také léčba v nemocnici.A můžu říci,že jsem se ještě nikdy nesetkala
s neochotou nebo odmítnutím.Ba naopak!!!!
Jen jedno neumím pochopit-Vaší trpělivost-pořád dokola
a dokola naslouchat pacientům (Hlavně těm ufňukaným
a otravným).
Přeji Všem lékařům pevné nervy a hlavně hodně zdraví
a snad ještě větší docenění.
 helena 6 
  • 

Já s Vámi ne! 

(24.11.2008 16:58:06)
No nevím, ale kdo jiný než lékař by měl být připraven na ufňukané? Chápu, že to je asi unavující, ale přeci do nemocnice nejdu kupovat rohlíky. Něco mi je a to většinou ne lecjaká věc a mám snad právo být vyplašená a nejistá!!! Zvlášť pokud mě přivítá strohá sestra a protivný lékař a strohé nejasné odpovědi. Alespoň já tedy k lékaři chodím až když opravdu nevím. Pokud mám den teplotu a nic mě nebolí, dovča to spraví - poležím, posmrkám a čajuji. Až když mám opravdu horečku, podezření na angínu či něco horšího, tak teprve pak jdu. Já nevím jak vy, ale já i rýmičku svým blízkým toleruji i to fňukání, protože chápu, že když jim udělám čaj, budu půl den opečovávat, tak druhý den jsou z nich nový lidé. Kdežto když bych se rozčílila, tak možná nezůstanou v posteli a nebudu mít práci navíc, ale nakonec z toho může být třeba něco vážnějšího.
 pajda 
  • 

Re: Já s Vámi ne! 

(25.11.2008 9:32:45)
jo, ale je ufňukanost a ufňukanost...jednou přišla k manželovi ve dvě v noci na pohotovost paní, která si stěžovala na "slabost ve tváři"...blíž to popsat neuměla, ale pro jistotu už přišla s taškou, aby mohla být rovnou hospitalizovaná...a když jí pak po všech možných vyšetřeních (EKG, krevní testy, tlak atd.) manžel poslal domů, tak si stěžovala, že nedostala ani tu blbou infuzi a taky se jí vůbec nelíbilo, že musí čekat na sanitku, aby ji odvezla domů (sanitka byla na výjezdě). Manžel jí teda poradil, aby si vzala taxíka. Paní si jej tedy objednala, no a pak byla v šoku, protože asi čekala, že je povinností lékaře zaplatit pacientovi taxík, případně ho odvézt domů vlastním autem. No a pak ta paní kvůli tomu napsala několik stížností na vedení nemocnice a manžel si musel vyslechnout několik telefonátů ve stylu - "helejte se sem, já to takhle nenechám"
 helena 6 
  • 

Re: Já s Vámi ne! 

(25.11.2008 22:03:10)
Paní ale asi nebyla ufňukaná, spíš hypochondr. Ale pravda je, že pod tím slovem se skrývá lecjaké chování.
Jenom jsem chtěla podotknout, že pokud jsem opravdu "marod", tak ani moji blízcí nemohou očekávat nějakou pohodičku, úsměvy. Nejsem robot. Natož pokud natrefím na protivu doktora.
 helena 6 
  • 

Re: Já s Vámi ne! 

(25.11.2008 22:03:54)
.. pod tím slovem "ufňukanost"
mi to vypadlo :-D
 MARTINA Z HUMPOLCE 


plnně s Vámi souhlasím 

(24.11.2008 16:29:06)
Jsenm ráda,že někdo z lékařů dokáže lidem vysvětlit,
že to nemáte vůbec jednoduché.Hlavně Vy z nemocnic.
Já jsem před dvěmi lety onemocněla RS.Tak to znamená
pravidelná návšta lékařů,různé vyšetření a také léčba v nemocnici.A můžu říci,že jsem se ještě nikdy nesetkala
s neochotou nebo odmítnutím.Ba naopak!!!!
Jen jedno neumím pochopit-Vaší trpělivost-pořád dokola
a dokola naslouchat pacientům (Hlavně těm ufňukaným
a otravným).
Přeji Všem lékařům pevné nervy a hlavně hodně zdraví
a snad ještě větší docenění.
 Lucka 345 


Něco prostě nechápu! 

(25.11.2008 12:48:10)
Mám čerstvou dnešní zkušenost a ještě teď nad tím přemýšlím. Doktorka si mě objedná na 9.00 hodin. Jdu včas, přede mnou čekají dva lidé. Je 9.15 a nic se neděje. Zato u nás doma jo - mám tam nemocné dva prcky. Tady je ovšem času dost. V 9.20 přichází pomalými kroky sestra, nese si rohlíky a jablko. Začínám znervózňovat, představuju si, jak doma válčí babička se dvěma ubrečenci a nudlema u nosu. A stále se nic neděje. V 9.30 jdu konečně dovnitř. Vyšetření je naštěstí velmi rychlé - tlak, váha a pár otázek. Nechápu, proč mě vlastně na tu 9. hodinu objednávala. Aby si mě prostě vychutnala nebo abych si uvědomila, že ona je prostě někdo?
Po mě šel na ředu stařík o dvou holích. Pracně se posadil na lavičku. Pak ho sestra zavolala se slovy "Tak pojďte!" Dědula se asi minutu zvedal a když se dobelhal ke dveřím, zabouchla je před ním. Tak tam zůstal viset na těch holích. A možná visí ještě teď....Něco prostě nechápu! ~d~
 Bibi* 


poděkování 

(26.11.2008 14:35:21)
Maceško, moc děkuji za článek.
Mluvíš mi z duše, na Rodinu už nechodím a žiju v klidu, své pacientky varuji před "odbornými" radami z podobných stránek a jsem spokojená.
Přeji hodně sil , máš můj největší obdiv, jak všechno zvládáš.
Bibi z Krkavčic
 kili 
  • 

Re: poděkování 

(26.11.2008 16:58:19)
To : Bibi

Pěkný příspěvek. Díky.
 koko 
  • 

svatá pravda 

(27.11.2008 13:19:59)
Děkuji vám za pěkný článek.Já i můj manžel jsme zdravotníci.Se vším co jste popsala se denodenně potýkáme.Přesto oba děláme svou práci rádi a snažíme se nenechat si to znechutit lidmi,kteří jsou nepříjemní,arogantní-protože oni mají přece svá práva!! Ale kde jsou naše práva? Proč pacient co si ve tři ráno přijde nechat ošetřit dva dny naražený palec nechápe,že se na něj zlobíme?Přijet do nemocnice Rychlou záchrannou službou s teplotou 37,2 je taky běžné.Takové taxi zdarma.A ještě musí být lékař teď hned na místě.Nechci se víc rozepisovat.Přála bych si,aby se to někdy zlepšilo.Pracuje se líp když se lidi umí domluvit a pochopit.Doba není příznivá na dobrosrdečnost.Pak ale přijde stařenka,která mi podá ruku a řekne:"Děkuju,moc jste mi pomohla." A já z toho mám dobrý pocit na dlouho.Proto mám svojí práci ráda.Takže přeji všem méně stresu a zdravotníkům více hodných pacientů.
 majdaleenka +07+11 


Re: svatá pravda 

(27.11.2008 17:52:30)
Já "kopu" jednoznačně za zdravotníky! Kromě pár ojedinělých případů jsem nikdy neměla nikde problém, u nás v ČR, stačí se být ochotná domluvit a nevstupovat s janým přesvědčením, že lékař je blbec, který mi jen musí dát recept. Našla jsem si "své" lékaře a hýčkám si je. I kafe nebo čokošku jim občas donesu~x~
 majdaleenka +07+11 


Re: svatá pravda 

(27.11.2008 17:53:53)
překlad: u nás v ČR jsem neměla problém, ....s jasným přesvědčením (mám spící dítě v náručí~t~)
 Hanka 75 


Pro Macešku 

(2.12.2008 13:49:14)
Maceško,

myslím, že vycházíš a jmenuješ několik chybných předpokladů, např. ten, že všichni pacient i lékař mají stejný cíl - zdraví. Ale tak to není. Pro řadu lékařů, tohle neplatí. Platí zde stejně jako o větě: (na kterou profesi se můžete spolehnout?). Tady máš zcela pravdu. Ano, přiznejme si to, cílem lékaře není vždy pacientovo zdraví, cílem učitelky není vždy dobře naučit a vychovávát žáka, cílem advokáta není vždy perfektně obhájit svého klienta a odvést práci na 100%... to je základní mylný předpoklad. A samozřejmě cílem pacienta není vždy jeho zdaví (to by např. řada lékařů mohla vyprávět, jak pacienti chtějí zbavit bolesti zad, ale prioritou není jejich zdraví, ale ponechání si životního stylu spojeného s přejídáním a 100 kg nadváhy).

Správně předpokládáš, že na žádnou profesi se nemůžeme zcela spolehnout. A je dobré to vědět, a je dobré, aby to věděli sami o sobě také lékaři a chovali se podle toho. A je také dobré vědět, že cílem lékaře nemusí být na prvním místě mé zdraví. Lékaři mají své cíle, atestace, kongresy, kariéry, vydělávání peněz, rodiny... jako ve všech jiných profesích. Nepleťtme si lékaře s polobohy, a neměli by si to o sobě myslet ani lékaři. Lékaři by neměli být dotčeni, že se pacient také informuje a snaží se aktivně o své zdraví starat. Bohužel někdy je to považováno za fušování do řemesla. Nicména já osobně bych nebyla těhotná, kdybych se nezajímala sama, co lze pro mé těhotenství udělat. Za pár let zahraniční zkušenost "doputuje" i k nám, ale jak dlouho bych musela čekat, kdybych se sama nezajímala ?

Můj manžel s úsměvem říká: doporučené postupy lékařů se stále mění, co zůstává je, že za všechno špatné může pacient. (samozřejmě je to nadsázka), jenže často to tak je. Bud jste hypochondr, nebo něco zanedbáte, bud jste příliš informovaný, nebo chcete něco co lékař nikdy nedělal (počínaje drobností a konče třeba přáním mít umírajícího člena na rakovinu v domácí péči a nikoli v nemocnici)...
Samozřejmě, že medicína se vyvíjí a postupy se mění (byt jen doporučené způsoby čištění zubů, výživy dětí atd.), ale lékaři by si měli uvědomit, že jejich hlásané pravdy mohou být za pár let nesmyslem a oni budou opět hlásat něco jiného - a měli by ubrat na autoritativnosti svého hlásání a více respektovat pacienta.

Píšeš, že každá tkán, jizva se různě hojí... a pacienti to nerespektují. Věřím, ale respektují toto sestry, lékaři ? Já osobně mám zkušenost: jsem skvělý pacient - brišní operace se mi skvěle hojí, jsem hrozný pacient - po lumbální punkci my bylo zle. Sestry nerespektovaly, že každá tkán, jizva se různě hojí. V druhém případě mě honily z postele, motivovaly tím, že mi nepřinesou mísu nebo otráveně.. pohled z druhé strany.

Podle mne způsob dvojí kontroly pro eliminaci chyb za cenu přesčasů má nejen problematickou stránku u lékařů jak říkáš: "jak toto lékaři mohou dlouho vydržet", ale také tu, že přesčasy, přepracování, nespokojenost, atd. se zákonitě musí objevit na kvalitě jejich práce. A uvědomme si, že jde o profesi, kde chyba může být neodčinitelná, že může napáchat škodu na lidském zdraví. Absolutně nechápu systém, v němž jde o tak mnoho a já roky slýchám o přesčasech, vím o lékaři, který přejíždí z jedné nemocnice, kde má noční do druhé, kde má denní a operuje... jak kvalitní práci může za takovýchto podmínek odvádět..? Proč je toto dovoleno ?

Další důležitý moment redukce chyb je zpětná vazba a toto bude u lékařů (lék. personálu) velice nepopulární. Při jakých pochybeních a za jakou cenu nese lékař svůj díl odpovědnosti za svou chybu ? Většinou jen při zcela zjevných, je všeobecně známo, že tak trochu platí "ruka ruku myje". Dále často jen za cenu psych. vypětí žalujícího nebo stěžujícího si pacienta (často se k tomu pacient ani znajíc jaká anabáze by ho čekala neodhodlá). Ale tohle, není moje osobní zášť k lékařům, chtít, aby zpětná vazba fungovala mnohem lépe. Jen je to volání po nástroji, který opravdu funguje. Podívejme se kolik je vyloučených advokátů ročně a kolik soudců potrestaných za své pochybení. A jak funguje naše advokacie a jak funguje naše soudnictví ? To je ten rozdíl. Tam, kde není tato zpětná vazba, tam, kde pochybení není sankcionováno ubývá kvalita.

A ještě jeden malý postřeh, nyní z mé osobní zkušenosti. Snažím se poctivě veřejné finance našeho zdravotnictví šetřit. Neberu si zbytečné léky, snažím se je vracet k dalšímu upotřebení je-li to možné, neplýtvat medikamenty ani doma. Několikrát jsem navrhovala lékařům, že vyšetření, které po mě chtějí, budu mít i od jiného lékaře, bude duplicitní. Neměli zájem. Bylo pro ně snažší nechat si udělat dvě vyšetření, jedno pro sebe a kolegovo je nazajímalo. O zbytečně předepsaných lécích ani nemluvím. Jde o maličkosti, kožařka napíše mastičku, asi má zkušenost s babičkami, které když odejdou s prázdnou jsou nespokojené, tak mi to bylo jedním lékařem vysvětleno, ale je toto dobrý přístup ?

Internista my jako těhotné dělal naprosto zbytečné vyšetření. Upozornil mě na to jeho kolega. Lékař, který plýtval veř. financemi a mým časem, byl po slušném upozornění celkem drzý. Svědčí to ale mimo jiné i o tom, že o n ví, že si to může dovolit. Nechci být hnidopich a stěžovat si na něj (u Lékařské komory asi), kvůli zbytečnému vyšetření sedimentace v graviditě, ale na druhou stranu, je to dobře ? Je dobře, že mu to projde ? Co bych podle tebe měla dělat ? Jeho pochybení nelze omluvit přepracovaností apod., dokonce jsem se ho výslovně ptala, zda je toto vyšetření nutné (bylo mi to podezřelé, byť jsem jen poučený laik), a tento lékař po mě chtěl i další sledování, dle mého soudu i soudu mého nového internity zbytečné. Prostě asi si hřál svou polívčičku. Jestli pro něj bylo na prvním místě mé zdraví ? To tedy nebylo, nerespektoval ani můj čas, nepohodlí chodit dávat krev na vyšetření a dojíždět k němu. Přínos pro mé zdraví - velice pochybný či žádný.

toto nebá bát hanobení lékařů, proto mimo posledního jsem se snažila příliš neuvádět konkrétní zkušenosti, ale spíše obecné věci, které já vnímám jako problematické. A pak je toto prostě příspěvek - pohled zase z druhé strany - pacienta.








„Je smutné, že se nemůžeme na lékaře spolehnout.“

Pořád mi to leží v hlavě. Nejúčinnější způsob, jak redukovat chyby, je dvojí nezávislé hodnocení. Děláme ho – za cenu přesčasových hodin, únavy a vyčerpání. ( Jak dlouho to vydržíme?)
 maceška 


Re: Pro Macešku 

(3.12.2008 19:18:05)
Ahoj Hanko,

děkuji za obsáhlou reakci. Nevím, zda úmyslně nebo ti to uniklo jsi vynechala to, co považuji ve svém článku důležité já - a je to odpověď na většinu tvých poznámek:

"Mluvím za tu většinu lékařů, kteří dělají svoji práci rádi a tak dobře, jak jim to lékařská věda a okolnosti dovolují."

"Z důvěrného pramene bohužel musím potvrdit, že lékaři se rekrutují z běžného lidského potenciálu, že tedy jsou právě takoví jako ostatní lidé, včetně nejrozmanitějších lidských vlastností (i špatných)."

"...nejsou neomylní (neznám žádného člověka na světě, který by nikdy neudělal chybu. Navíc pacient je velmi nestandartní živočišný druh – nic neplatí absolutně. Medicína není exaktní matematická věda.)"

Tím chci říci, že nezpochybňuji ničí špatné zkušenosti, protože samozřejmě nejsou všichni lékaří stejní, vždyť jsou to jen lidé.
Souhlasím s tím, že je nutné mít zpětnou vazbu. Proto jsem ten článek psala.

 Hanka 75 


Re: Pro Macešku 

(7.12.2008 8:55:37)
Maceško, díky za odpověd, myslím, že se bez pochyby shodneme na tom, že řada lékařů jako u jiných profesí má i jiné cíle, než je na prvním místě pacientovo zdraví atd., že v žádné profesi nelze očekávat bezchybnost atd.

Zajímal by mne ovšem tvé konkrétní názory na např. lepší sankcionování pochybení lékařů viz můj předchozí příspěvek. Považuji to totiž za jedno z klíčových řešení zlepšení situace ve zdravotnictví. A tvůj názor, jako člověk z branže na systém "ruka ruku myje" fungující v našem zdravotnictví.

Voláme po empatii, ale ke komu. Lékaři, který "podrží" kolegu, protože udělal chybu zatížen přesčasy (je lidsky pochopitelná), ale co empatie a pochopení pro situaci pacienta. Je toto dobře ? Jak přesčasové hodiny, zatížení lékařů a v důsledku toho sníženou kvalitu lék. péče vymýtit ? Je to nezodpovědnost lékařů, že dělají přesčasy nebo je to chvályhodné ?

Fungující zdrav. systém (bohužel, kde ve světě bezchybně funguje - nikde, jen někde lépě a jinde hůře) nemůže být v žádném případě založen na obětavosti lékařů na úrovni: že neodejde za lepší nabídkou do zahraničí, že dělá přesčasy... jen to oddaluje krizi a nutnou změnu, protože nikdy nebude dost sebeobětujících lékař (a ani to není na místě jen stále u učitelů, profesorů a všech dalších profesí, přežívá pojetí jakéhosi vyššího poslání spojeného se sebeobětováním atd.) a i kdyby bylo, jak jsem psala přesčasové hodiny jen generují chyby. Obětování se tuzemským pacientům a odmítnutí nabídky do zahraničí, kterou bych jinak brala - má to smysl ? Jistě nemá.

Úmyslně jsem se snažila neuvádět příli mnoho konkrétních příkladů (jen tam, kde to bylo nutné pro zpřesnění situace) a nezabřednout do toho "já mám zkušenost" a vyvozovat z jednoho případu... ale na jeden konkrétní případ, bych ráda znala tvůj konkrétní názor. Stěžovat si na lékaře, jenž zbytečně prováděl sedimentaci v graviditě či ne ? Jak to vidíš ty, člověk z branže, jenž upozornuje na problematiku zdravotnictví ?
Jsem si z doktorovi arogantní reakce téměř jistá, že změna lékaře a upozornění na chybu v jeho případě nepovede k tomu, že se příště nadbytečných vyšetření vystříhá, ale spíše, že už nedá pacientce k dispozici výsledky vyšetření, ale pouze svou zprávu, z níž toto nebude moci ona ani kolega vyčíst. I tentorkát mi výsledky poskytl neochotně.


 maceška 


Re: Pro Macešku 

(7.12.2008 20:02:57)
Ahoj Hanko,

na tom se zcela jistě shodneme.
Co se týká pochybení lékařů, je určitě správné na to upozornit, nejprve asi u lékaře samotného, pokud člověk neuspěje, potom informovat jeho nadřízeného. Problém je u soukromých lékařů, kteří nadřízeného nemají, tam nezbývá než LOK. Ale není vždycky všechno úplně průhledné, i když z hlediska pacienta to tak může vypadat.
Před časem si jeden pacient stěžoval na naše oddělení, konkrétně na jednu sestřičku. Šla jsem prověřit situaci, a zjistila jsem, že tento pacient u nás vyšetřen nebyl. V tomto smyslu jsem napsala odpověď. Pacient se ozval znovu, popsal ještě podrobněji situaci, na kterou si stěžoval, a tam jsem z některých podrobností pochopila, o které pracoviště se jedná - naše to nebylo. Znovu jsem odpověděla, že na našem pracovišti vyšetřen nebyl, a pozvala jsem ho, ať přijde k nám, že se můžeme o všem pobavit (byla jsem přesvědčená, že až přijde, sám uvidí svůj omyl). Nepřišel, neozval se a dodnes je určitě přesvědčen, že "ruka ruku myje" a že máme nejenom hrozné sestry, ale navíc lžeme a máme "bordel" v dokumentaci.
Pokud jde o zbytečné vyšetření, měl by na toto přijít revizní lékař a ten má možnost vyvodit z tohoto nějaké opatření. Ty jako pacientka si můžeš stěžovat, ale nemyslím si, že by to mělo nějaký dopad na lékaře. Nedošlo k újmě na zdraví, takže není ani důvod přiznat nějaké finanční odškodnění.

K přetíženosti lékařů a sester, a vůbec stavu českého zdravotnictví: je nemorální, že zdravotní pojišťovny vykazují zisk, na konci roku 2008 mají na účtech 35-40 mld.Kč. Jde o peníze pojištěnců, které jsou vybírány na zajištění zdravotní péče. Zdravotnická zařízení jsou těžce podhodnocena, řeší svoji finanční situaci všelijak. Mnozí zdravotníci raději odcházejí než aby pracovali v takových podmínkách (nemám na mysli soukromé lékaře, ale nemocnice). Služby nezajišťují ambulance, ale nemocnice. Není tedy žádná jednoduchá cesta, jak tento problém řešit.
Mezi pacienty a lékaře bylo položeno 30 korun. Lékaři si to nevymysleli, ale pacienti je za to obviňují z nenažranosti, jsou naštvaní, a zhoršují celkově špatné klima mezi oběma skupinami. Navíc ještě chtějí, aby tyto peníze nezůstávaly zdravotnickým zařízením, ale šly pojišťovnám. Zisk pojišťoven by se tak ještě více zvýšil, a pacienti by byli spokojení. Hlavně že by lékař nedostával jejich peníze.

Já, Hanko, rozumím tobě jako pacientovi. Souhlasím se všemi, kteří píšou o svých špatných zkušenostech, že takhle to být nemá. A jsem ráda, že to píšou, protože mě například to poskytuje důležitou zpětnou vazbu. Jenom mi občas chybí pozitivní odezva na dobře odvedenou práci. I to je zdroj frustrace, a někdy dost velký. Jsme zvyklí přijímat jako normu to "dobré" a pranýřovat za to, co se nedaří. To vyžaduje vysokou míru sebedůvěry, aby to člověk ustál - dnes, zítra, každodenně, ve dne, v noci, po celý rok - deset let - dvacet...

 Hanka 75 


Re: Pro Macešku 

(10.12.2008 22:05:27)
Maceško,

situace pacientů mi přijde v mnohém mnohem bezvýchodnější než-li lékařů. Stále máte možnost volby, odejít do zahraničí (sama píšeš o lákavých nabídkách), říci ne, nebudu pracovat za takovýchto podmínek, ale pacient často nemá žádnou možnost volby.
Jsi sama lékařka, máš kontakty mezi lékaři, nevím jestli se dokážeš vcítit do člověka, jenž nemá na koho se obrátit (v rodině, zei přáteli nejsou med. odborníci), zbývá mu jen internet a začíná mít pocit, že jeho lékař ho neléčí dobře, event. že nějaký zákrok není nutný nebo se musí rozhodnout a nemá dostatečné informace, protože bud ho lékař informuje nedostatečně, špatně, je nedovzdělaný - opravdu to poslední není tak nečasté.

Setkala jsem se s empatickými lékaři na úrovni (sledujícími poslední poznatky, ne praktikující 20 let, jak jsou zvyklí), s lékaři, kteří mne brali jako partnera, sdělili informace.. nemyslím si, že by se nesetkali s mým uznáním. Naopak poděkování, i několikoré, často vždycky, při každé návštěvě, slovní ocenění za jejich čas i sdělení informací, za radu, i pozornost (snažím se až na konci, aby to nebylo vnímáno jako úplatek). Stejně tak jsem se setkala se skvělými sestřičkami - abych na ně nezapomínala. Většinou to byla mladší generace, v podstatě moji vrstevníci, ale i mezi staršmi se našli obdobní - i když méně často.

Podívej se Maceško na www.porodnice.cz např. do poradny Dr. Kouckého a uvidíš tam, kolik nesprávných rad dostanou maminky od svých gynekologů, někdy i postup non lege artis. Je to smutné čtení. Nejlépe tam vidíš, čemu jsou vystaveni pacienti, co musí řešit a také poznáš, že spousta pacientů se o své zdraví chce aktivně starat, jenže nemají ani tu možnost. Lékaři nesdělují rádi informace, některým lékařům vadí, že přestávají být vnímáni jako polobozi s monopolem na rady a vědomosti, někteří proto, že nestojí o to, aby jim pacient "fušoval" do řemesla. Opravdu jsem se setkala s přístupem, kdy bývalá primářka nyní v důch. věku gynekoložka vyjela na známou, která slušně žádala o vyšetření, protože prostě o téhle oblasti nic nevěděla a v podstatě se jí chtěla zbavit.

A to už se dotýkáme i toho, že lékařům často chybí empatie. To už se mne osobně vůbec nedotýká, ale např. známá o níž výše píši byla těhotná a protože už tušila, jak lékařka zareaguje tak kvůli tomu nespala den předem a byla zničená i potom.
Dále si vyslechla, že se miminko stejně určitě narodí dříve... naprosto bezdůvodně pronesená poznámka a mimochodem, miminko se narodilo pár dní před termínem.

Na lékaře o němž jsem psala si stěžovat nebudu, budu si šetřit svůj čas, když by to k ničemu nevedlo. Předpokládám, že vyšetření nebylo drahé a že ani s pojištovnou by neměl zase tak velký problém. Ale praktikuje lékař, o jehož odbornosti mám opravdu pochybnosti. Jsem jen poučený laik, ale udělal další dva kiksy, které ovšem nejsou na stížnost, nejde dokázat, že neporadil nebo ústně poradil špatně. Tohle byla věc "černém na bílém" a nestěžovala bych si na něj kvůli nějaké satisfakci, ale prostě proto, že podle mne takový lékař nemá být placen z mých daní. Také může někomu uškodit.

Poplatek 30,- Kč osobně vítám, a nejsem sama. Samořejmě existuje řada lidí, kteří si myslí, že mají nárok na "bezplatnou péči", event. jsou přesvědčení, že si přeci platí (nebo platili) pojištění, takže pak má už být vše zadarmo. Takovýto vadí mě stejně jako tobě.

Mluvila jsi o tom, že u většiny lékařů je prioritou zdraví pacienta. Hodně jsem o tom přemýšlela a změnila jsem na to názor, byť jsem s tebou zpočátku souhlasila. Lékař, jehož si velmi vážím, si mi stěžoval, že když měl přednášku o problematice u nás dosud neznámé, zúčastnilo se jí z 300 účastníků přednášek, jen naprosté minimum. Každého obvodního gynekologa by tato problematika měla zajímat, o lékařích v porodnicích vůbec nemluvím, nezajímala. Co si o tom myslet ? Je jejich prioritou zdraví jejich pacientů ? Není. Tak to prostě je v našem zdravotnictví. Nezajímají se o novinky, no a co ? Stane se jim něco, ne.
Paciente hledej s lupou (pomocí referencí, internetu, kontaktů...až pozorností a úplatků) toho, který se zajímá, ví a poradí.

Často člověk musí k lékaři jen proto, že lékař má monopol na to napsat předpis. Neporadí, ale předpis mít musíte, sami si v lékárně daný lék nekoupíte. A tím se dostávám k lékárníkům. Jejich úroveň u nás je podle mne naprosto hrozná (je to má osobní zkušenost, ale vychází tak i všechny průzkumy, o které jsem kde zavadila). Lékárny mají naprostý monopol na prodej léků (očividně na něm vydělávají, protože u nás rostou lékárny nové a nové jako houby po dešti), zdůvodnují ho tím, že léky nemůže prodávat kde kdo, že oni dají odbornou radu, návod atd., ale ty jsou často naprosto chybné. Není nečastě, že v každé lékárně slyšíte něco jiného.

Mluvíš o uznání. Nedokážu posoudit, zda jsou lékaři saturováni uznáním dostatečně či nikoli. Jistě také záleží na oboru. V porodnici budou sklízet lékaři pozitivní emoce, uznání a vděčnost jistě častěji, než-li např. na plicním. Napadlo tě ale jestli se někdy dostane uznání pacientovi ? Já si sama např. diagnostikovala mimoděložní těhotenství. Byla jsem na sebe docela pyšná. Probíhalo to tak, že jsem měla krvácení a protože odpoledne už můj lékař neordinoval, volala jsem na 155 (s omluvou, že nevím, zda se na ně obracím správně, ale nevím na koho jiného). Dostalo se mi odpovědi, že to mimoděložní nemůže být, když jsem minulý měsíc měla menstruaci a není jsem v půlce cyklu a nebyli příjemní. V noci jsem měla stále krvácení a bolesti jako při menstruaci. Nicméně mi to nedalo a přes zkušenost, že otravuji jsem znovu zavolala 155, vylíčila potíže i obavu. Teď už se mi jako odpvoěd dostalo, že pro mne posílají sanitku a bylo to mimoděložní. Kdybych dala na odpolední odbytí, tak jsem mohla také umřít. Odjet např. do hor apod. Samozřejmě o život mi nešlo a nechci to dramatizovat, jistě na drtivou většinou mimoděložních těhotenství se neumírá, nicméně jistě sama víš, že životu nebezpečné být může. Sama jsem si dohledala hodně info o jiné med. problematice. Nikdy jsem nesklidila uznání, často jsem servírovala své ifnormace opatrně, abych se nedotkla, a také jsem slyšela drzosti, že bych se neměla dívat na internet. Ted mě tak napadá, že řada lékařů by se alespon trochu na internet dívat měla. Měla by zpětnou vazbu o níže mluvíš ty (kolik lékařů o ni ale stojí, že?) a také by se možná dozvěděli víc, byt z pitomého internetu. Zaplatpánbů že je.

Mluvíš o pacientech max. jako o poučených laicích (jestli se nepletu), ale já mám zkušenost, že někdy víme více než-li lékaři, a rozhodně bez jejich autoritativnosti. Uznání za to nemáme, spíše sklízíme despekt, usazování do "řad" pacienta, přehlížení a zneužívání moci lékařů, či sester, kteří mají více informací než my.

Nechci se rozepisovat o konkrétních renoncích, s nimiž jsem se setkala a utrácet tak svůj i tvůj čas. V našem zdravotnictví to nefunguje, tak jak by mohlo. Já vidím problém více na straně lékařů, než-li na straně pacientů. K problematice zdrav. pojištoven. Já také nemám radost, že z čísel u nichž píšeš u pojištoven, nebo myslíš, že chci raději hůře placeného lékaře nebo dobře zaplaceného lékaře, ze svých daních, kteé odvádím tak jako tak stejné ? Chci co nejlépe zaplaceného lékaře, který bude spokojený, vážit si svého místa a snažit se odvést co nejlepší práci, aby o to místo nepřišel. To je přeci jasné.

Dále chci mít možnost připlatit si a zaplatit lékaře např. zaplatit si za to, že mě odrodí primář, nebo ten a ten lékař a nemuset to dělat formou úplatku. Proč toto nelze ? Byl by to i zdroj příjmů pro zdravotnictví. Navíc jak myslíš, že se pacient v takovéto situaci cítí ?

Píšeš, že pisatelka zde na diskusi si stěžovala, že se na lékaře nemůžeme spolehnout. Možná to myslela i tak, že je hrozné jak základní rozporné informace mi pacienti dostáváme, a že se ani na základní věci nemůžeme spolehnout, než že by očekávala, že lékaři jsou bezchybní polobozi a stěžovala si na to, že ve skutečnosti nejsou. Vrátila jsem se před nedávnem z jedné renomované pražské porodnice. Dostala jsem tam informaci, že máme pokládat miminka v postýlkách na bok. Má pediatrička mi řekla, že postup lege artis z (myslímˇ, že říkala z jara tohoto roku) je pokládat miminka na zádíčka. Neověřovala jsem si to, ale má pediatrička je velmi oblíbená a žádaná, porodnice je renomovaná, pravdu má zřejmě jen jeden, v tom co je doporučováno jako nejvhodnější poloha pro miminka s nejmenším rizikem náhlého úmrtí dítěte. Nestěžovala si pisatelka třeba právě na toto ?
 Lada, dvě dcery 
  • 

chce to kvalitní doktory 

(24.5.2009 0:57:46)
Nejlepší by bylo, aby v rámci EU byla možnost poslat sem nějaké doktory třeba z Rakouska (protože ze 3 Rakušanů je jeden Čech, měli by to skoro jako doma :-D ) aby se naši doktoři od nich naučili přístupu k pacientům. Stačilo by to možná na pár měsíců maximálně let. Dříve tak chodili třeba řemeslníci na vandr a podobně, bylo by třeba zavést to u doktorů.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.