tisk-hlavicka

Spojené nádoby

21.11.2008 Maceška 248 názorů

Obracím se na čtenáře s prosbou. S prosbou o pochopení, zamyšlení se. Vždyť i lékaři jsou živí lidé. Nechci se zastávat těch arogantních, o kterých někdy píšete. Mluvím za tu většinu lékařů, kteří dělají svoji práci rádi a tak dobře, jak jim to lékařská věda a okolnosti dovolují.

Někdy chodím na Rodinu. Dříve jsem chodívala častěji, ale to byla jiná situace. Chodívám prolítnout zdravotnická témata, jestli někomu nemůžu poradit, a hlavně - hlavně se od vás učím. Bojím se, že když si nebudu udržovat pohled druhé strany, převálcuje mě zdravotnictví úplně.

Mnoho jste mě naučili. Mili…hlavně Mili, ale nejen ona. A mnohokrát si říkám, proč ti lidé o zdravotnících mluví tak pohrdavě? Proč neumí pochopit, že jsou to lidé jako oni, že nejsou roboti? Možná, možná i jim by pomohlo, kdyby znali situaci z druhé strany. Možná bych jim ji mohla poskytnout. Alespoň trochu poodkrýt život v bílém plášti. Jestli tedy budou chtít…

Pracuji v malé nemocnici, dříve okresní. Na oddělení je plánováno šest lékařských míst, na kterých pracují tři lékaři (podstav lékařů i sester je prakticky všude v republice). Dvě lékařky mají malé děti. Pacienti se na nás zlobí, že se jim nedostává požadovaného servisu, který si přece platí, a který jsme povinni jim poskytnout.

Podle představ pacientů bychom měli zvládat být k dispozici vždycky, když to potřebují, nejlépe na několika místech současně, být odpočatí, soustředění, mít na ně dostatek času a trpělivosti, umět to zařídit tak, aby nepřišel žádný jiný akutní pacient, nemít žádné fyziologické potřeby, nejíst, nepít (hlavně ne kafe!!!), nemočit, nespat, při vyšetření nebrat telefony, současně ale zvládnout zvednout telefon vždy, když pacient telefonuje, mít termíny k vyšetření podle potřeb pacienta, pracovat v poloze příjemné pacientovi, nikoliv lékaři (ten musí vydržet všechno, vždyť si tu práci vybral), nikdy nebýt unavení, nemocní, nemít bolesti (třeba hlavy), umět rozpoznat, kdo si přeje být informován podrobněji a kdo vůbec, a především – především mít v kapse instantní tabletky se zdravím.

Z důvěrného pramene bohužel musím potvrdit, že lékaři se rekrutují z běžného lidského potenciálu, že tedy jsou právě takoví jako ostatní lidé, včetně nejrozmanitějších lidských vlastností (i špatných). Nemají žádnou smlouvu o tom, že nikdy neonemocní oni ani jejich děti, bývají hladoví, nevyspaní, unavení, někdy potřebují kafe, neumí být na více místech současně, nedokážou telepaticky rozpoznat, kdy se nahromadí více akutních pacientů, neumějí čarovat. Jejich neobyčejnost je pouze v jejich znalostech a schopnostech (většinou opravdu vědí víc než internet), ale nejsou neomylní (neznám žádného člověka na světě, který by nikdy neudělal chybu. Navíc pacient je velmi nestandartní živočišný druh – nic neplatí absolutně. Medicína není exaktní matematická věda.)

Možná by každý pacient měl vědět, že není snadné zajistit více lékařů a ostatního zdravotnického personálu (a že se mu při tomto vývoji může stát, že příště už nebude mít kam jít). Zkuste se podívat na úřady práce, kolik zdravotnických zařízení nemá dostatek lékařů a sester.

Mnoho lékařů a zdravotních sester volí jiné cesty, odcházejí do zahraničí nebo mimo zdravotnictví. Zvláště když se z různých diskusí pacientů dozvídají, že to nemají dělat, když se jim tyto podmínky nelíbí. Tak to tedy nedělají.

Výsledek je ten, že se zbylý zdravotnický pesonál (ten, který tu zůstal pro vás) snaží o nemožné – splnit nároky na vzdělávání, vytvářet a dodržovat akreditační standardy a udržet si dostatek životaschopnosti pro službu pacientům.

(Každý týden mi na moji mejlovou adresu přijde nabídka pracovních míst v zahraničí. Např. ve Švédsku je v současné době velký počet lékařů předdůchodového věku. Aby udrželi zdravotnický standard pro své pacienty, hledají odborné lékaře ve státech unie. Podmínky, které nabízejí, jsou s těmi našimi nesrovnatelné.)

Zákoník práce je nastaven tak, že není v silách mnoha zdravotnických pracovišt zajistit 24 hodinovou lékařskou službu. Jedno z řešení je takové, že lékaři neslouží služby, ale příslužby – tzn. jsou na pracovišti pouze ve chvíli, kdy je tam akutní pacient. Předtím a potom musí odejít mimo nemocnici. Zdánlivě je to dobré řešení, ve skutečnosti to však znamená neustálé pendlování mezi domovem a nemocnicí. Pro daného lékaře je to nepohodlné a nákladné. Nemůže začít žádnou dlouhodobější činnost, protože každou chvíli může zazvonit telefon. Spí sice doma, ale není žádná radost v noci vstávat a jet 10km do nemocnice vyšetřit pacienta, potom jet zpět domů a ráno vstávat do práce. A samozřejmě být svěží, odpočatý, usměvavý, empatický, vstřícný, atd. Důvody, proč jezdíme na příslužby, jsou velmi často svědectvím nepochopení pacientů systému poskytování zdravotní péče. I tady jsem se s tím setkala: před časem tu založila čtenářka diskuzi, že její holčička před 15 minutami upadla a bolí ji ručička – co má dělat? Absolutní převaha rad byla: jeď s ní na pohotovost, jeď hned, JEĎ!!! Napsala jsem jí, ať ručičku ošetří a počká – když bude bolet ještě za hodinu nebo až se vyspí (psala, že holčička usnula), je na místě vyhledat lékařské ošetření. Ihned jsem byla převálcována – neposlouchej ji, vzbuď holčičku a JEĎ HNED! Co když je ručička zlomená?!

A co když není? Jestli je, bude bolet i za hodinu, a je-li sádra na ručičce o hodinu déle, kvalitu hojení to nijak neovlivní. Jestli není, dítě bude zbytečně osnímkováno. Ale takto nejme zvyklí přemýšlet.

S čím vším se běžně setkáváme:

Lidé, kteří přicházejí k vyšetření s oteklou nohou v deset večer (nikomu neoteče noha v deset večer, většinou to taky přiznávají – je oteklá týden, měsíc nebo třeba rok).

Děti, které od pondělí pobolívá břicho, musí být ošetřeni ve čtvrtek v noci. Prostě najednou rodičům rupnou nervy, a do rána už to nepočká (nemám na mysli náhlé zhoršení stavu.)

Naražené malíčky, zápěstí, palce – vše musí být ošetřeno a osnímkováno v nejkratším možném intervalu. Klidně ve tři v noci.

A nový fenomén: lidé, kteří si radši zaplatí 90Kč než aby si museli brát volno z práce.

Přitom režim zdravotnických zařízení není 24hodinový plný servis. Lékaři a sestry jsou po pracovní době v nemocnicích kvůli pacientům, kteří skutečně mají vážné zdravotní obtíže, se kterými jsou buď hospitalizováni nebo které by mohly ohrozit zdraví či život nemocného. Ale mnoho pacientů je přesvědčeno, že si v systému zdravotního pojištění platí mnohem více – mít lékaře v kteroukoliv denní či noční hodinu k dispozici. Možná by to tak mělo být, ale potom to nemůže být nemocniční lékař.

Zcela normální připadá pacientům vyřizovat si hovory během vyšetření (ačkoliv máme na dveřích do kabinky prosbu, aby vypnuli mobilní telefony), povídat si s dítětem, i když jim vysvětlím, že potřebuji, aby vydrželi během vyšetření nemluvit (a neodbíhat), odmítnout lehnout si na záda nebo naopak na břicho, nebo vypít kontrastní látku (přestože jim vysvětlujeme, že bez toho vyšetření nelze provést – asi si myslí, že když se budeme více snažit, nějak to zvládnem), přijet na vyšetření na kolečkových bruslích, přijít na vyšetření hlavy ověšení piercingem a náušnicemi (a i přes vysvětlení, že kovové materiály překrývají svými artefakty vyšetřované pole, si je odmítají sundat), přijít v době mimo objednání a dožadovat se vyšetření, poslat manžela, babičku nebo souseda pro výsledek vyšetření (a vyhrožovat nám, když jim ho odmítneme vydat), atd.

A mnoho pacientů či obecně lidí v naší republice se chová tak, jako by zdraví bylo nárokovou dávkou. Jako by šlo o něco, na co má každý člověk právo a co je zdravotnictví povinno mu poskytnout.

Medicína vznikala v historii jako snaha o nápravu různých stavů, které byly nepříjemné nebo které ohrožovaly člověka na životě. Na mnoho dnes léčitelných chorob se ještě nedávno umíralo. Jak je to tedy možné, že se dnes tolik lidí chová, jako by šlo o nějakou krevní mstu mezi lékaři a pacienty? Vždyť všichni jsme na jedné lodi, všichni máme stejný cíl. A nemůže to být vždy návrat k úplnému zdraví, protože prostě nejsme kouzelníci. Jak je možné, že lidé žalují na lékaře, když se jejich rány hůře hojí? Proč si myslí, že to lékař mohl zařídit a neudělal to? Vždyť každý organismus je jiný, každý má jinou schopnost regenerace, hojení, každý jinak přijímá cizorodý materiál. (Nemluvím teď o případech zjevného pochybení, ale o tak častých formulacích typu „špatně mi to udělali a teď mám škaredou jizvu“.) Vždyť být zdravý je dar. Těm, kdo ho nemají, je možno nabídnout podle úrovně medicíny řešení či kompenzaci, ale nikoliv plné zdraví. Nedávno jsme tu měli pacienta, který si zlomil nohu a ta mu nesrostla k plné funkčnosti. Stěžoval si na poskytnuté služby. Ale vždyť to on se choval tak, že došlo ke zranění – ne lékaři. Zranění bylo vážné, a není v lidských silách navrátit mu plné zdraví. Ano, je to smutné, že mladý člověk má takto omezený život, ale zodpovědnost neleží na těch, kteří se o něj starali, kteří ho operovali, kteří sledovali hojení a rehabilitaci.

A výroky „tři hodiny jsem musela čekat na doktora!“ – proč to lidé říkají tak, jako by si ty tři hodiny luštil křížovky? V drtivé většině případů je lékař ty tři hodiny zaměstnán jiným pacientem (třeba na sále). Čekání je nepříjemné, já vím, ale pracovat do úmoru taky. Když má člověk po náročném výkonu čelit výčitkám naštvaného pacienta, taky to nemá lehké.

Vzpomínám si na to, jak jednou v jedné diskuzi některá ze čtenářek napsala: „Je smutné, že se nemůžeme na lékaře spolehnout.“ (na kterou profesi se můžete spolehnout?)

Pořád mi to leží v hlavě. Nejúčinnější způsob, jak redukovat chyby, je dvojí nezávislé hodnocení. Děláme ho – za cenu přesčasových hodin, únavy a vyčerpání. ( Jak dlouho to vydržíme?)

Přála bych si, abychom dokázali být empatičtí k sobě navzájem. Je to důležité pro další vývoj zdravotnické péče u nás. Protože, rozumějte mi - kdo se bude starat o nemocné, až odejdou ti zbylí zdravotníci z lůžkových zařízení jinam (nebo prostě „odpadnou“)?

PS: Pro pořádek musím dodat, že drtivá většina pacientů je vstřícných a spolupracujících, a že dělám svou práci ráda.

Názory k článku (247 názorů)
Výchova k převzetí zodpovědnosti... čiřikaví a Jakub 9.10.06 21.11.2008 9:17
*Re: Zlatá slova Anezka73 21.11.2008 9:31
**LDN zuzkasim 22.11.2008 13:2
***Re: LDN Anezka73 22.11.2008 14:47
****Anežko, to je hrozné... MM, 2 kluci 22.11.2008 22:8
*****Re: Anežko, to je hrozné... Anezka73 23.11.2008 17:50
****Re: LDN Petra 23.11.2008 1:3
*****Re: LDN Anezka73 23.11.2008 17:55
***Re: LDN Šárka Bartošová 22.11.2008 22:56
****Re: LDN Líza 23.11.2008 6:56
*****Re: LDN Šarbar 23.11.2008 9:49
******Re: LDN Anezka73 24.11.2008 1:19
*******Re: LDN Šarbar 25.11.2008 14:40
********Re: LDN Líza 26.11.2008 6:33
*********Re: LDN kili 26.11.2008 17:27
**********Re: LDN Líza 26.11.2008 17:38
***********Re: LDN kili 26.11.2008 17:48
************Re: LDN - ošetřo... Lenka 3děti 27.11.2008 13:53
****Re: LDN Linda 23.11.2008 7:37
*****Re: LDN Líza 23.11.2008 7:40
******Re: LDN Anezka73 24.11.2008 1:6
*******Re: LDN Líza 24.11.2008 6:51
********Re: LDN Anezka73 24.11.2008 15:38
*********Re: LDN Líza 24.11.2008 19:0
*****Re: LDN Šarbar 23.11.2008 10:14
******Re: LDN Linda 23.11.2008 16:34
****Re: LDN Jana a Petra 23.11.2008 9:55
*****Re: LDN Šarbar 23.11.2008 10:31
****Re: LDN zuzkasim 24.11.2008 12:47
***Re: LDN Lizzie 23.11.2008 10:49
*Re: Výchova k převzetí zodpovědnosti..... Anuška a 2♥ 21.11.2008 11:22
*Re: Výchova k převzetí zodpovědnosti..... duzame 21.11.2008 11:36
**Re: Výchova k převzetí zodpovědnosti... .Žaba 21.11.2008 13:47
Nesmírně si lékařů vážím... Mezzonote 21.11.2008 9:20
Hezké Anakonda+2 21.11.2008 9:27
*Re: Hezké jana38 22.11.2008 18:12
**Re: Hezké Lenka 3 děti  22.11.2008 23:31
***Re: Hezké Marky+Tomík a Klárka 25.11.2008 16:45
Dík všem slušným lékařům Alena, 3 dospělí synové 21.11.2008 9:31
I zdravotníci jsou jen lidé... madlenka07 21.11.2008 9:37
*Re: I zdravotníci jsou jen lidé... MishuI 21.11.2008 9:46
pochopení dadlenka 21.11.2008 9:40
Výstižné Eva 21.11.2008 9:56
*Re: Výstižné Blanka 21.11.2008 10:14
*Re: Výstižné Lou+3 21.11.2008 10:19
Moje zkušenost Mili+5 21.11.2008 10:15
*Re: Moje zkušenost Kopřiva Dvoudomá 21.11.2008 10:48
**Re: Moje zkušenost Anadar 21.11.2008 11:54
*Re: Moje zkušenost bromelie 21.11.2008 11:48
*Re: Moje zkušenost Barča, 2kluci 21.11.2008 12:25
*Re: Moje zkušenost Cucaracha+Daniela 5let+// 21.11.2008 21:4
**Re: Moje zkušenost Jiřule a 3 skřítkové 21.11.2008 21:47
***Re: Moje zkušenost Lenka 3 děti  22.11.2008 23:50
****Re: Moje zkušenost Cucaracha+Daniela 5let+// 23.11.2008 9:53
***Re: Moje zkušenost Cucaracha+Daniela 5let+// 23.11.2008 9:46
****Re: Moje zkušenost - stížnosti Lenka 3 děti 27.11.2008 14:12
úplně souhlasím pajda 21.11.2008 10:28
*Re: úplně souhlasím Kopřiva Dvoudomá 21.11.2008 10:50
**Re: úplně souhlasím Vrtulka* 21.11.2008 10:56
***Re: úplně souhlasím Beezi,V+J 21.11.2008 12:37
**Re: úplně souhlasím Pole levandulové 21.11.2008 11:17
***Psychické pohodlí pacienta ? Veronika, školák a předškolačka 21.11.2008 12:21
****Zdravotník není rovno bankovní ú... Renata 21.11.2008 15:35
****Re: Psychické pohodlí pacienta ? Eva 22.11.2008 16:12
****Re: Psychické pohodlí pacienta ? Lenka 3 děti  22.11.2008 23:59
*****Stěžujte si ? Veronika, školák a předškolačka 24.11.2008 12:0
******Re: Stěžujte si ? Lenka 3 děti 27.11.2008 14:19
**Re: úplně souhlasím .Žaba 21.11.2008 11:33
***Re: úplně souhlasím Kopřiva Dvoudomá 21.11.2008 12:51
****Re: úplně souhlasím .Žaba 21.11.2008 13:16
**Re: úplně souhlasím Dana, dvě děti 21.11.2008 16:28
***Re: úplně souhlasím Líza 21.11.2008 18:31
****Re: úplně souhlasím Dana, dvě děti 22.11.2008 15:32
****Re: úplně souhlasím Jana 23.11.2008 9:48
**já tedy ne zuzkasim 22.11.2008 13:20
***Re: já tedy ne Linda 22.11.2008 22:29
*Re: úplně souhlasím Lusika, Lucinka+31tt 23.11.2008 18:8
Kéž by byli všichni lékaři jako Maceška Tvoje horší já 21.11.2008 10:50
*Re: Kéž by byli všichni lékaři jako Ma... Kristina 24.11.2008 12:0
"Arogantní" lékaři Iva 21.11.2008 11:10
*Re: "Arogantní" lékaři Mili+5 21.11.2008 11:49
**bohužel je to tak kocouri 22.11.2008 17:21
*Re: "Arogantní" lékaři Mili+5 21.11.2008 11:49
**Re: "Arogantní" lékaři bromelie 21.11.2008 11:58
***Re: "Arogantní" lékaři zuzkasim 22.11.2008 13:33
****Re: MarkétaP + 4 dcerky 22.11.2008 15:31
*****Re: Anezka73 22.11.2008 16:37
*****Re: zuzkasim 25.11.2008 12:55
Maceško, Insula 21.11.2008 11:37
*Re: Maceško, & 21.11.2008 12:21
**Re: Maceško, Insula 21.11.2008 12:37
**Re: Maceško, gambita 23.11.2008 12:14
*Re: Arogantní chování lékařů na zubním... kytka 3 22.11.2008 18:31
**Re: Arogantní chování lékařů na zubn... kytka 3 22.11.2008 18:35
problém vidím inde .Žaba 21.11.2008 11:46
*Re: problém vidím inde Anadar 21.11.2008 12:13
**Re: problém vidím inde .Žaba 21.11.2008 13:34
***Re: problém vidím inde maceška 21.11.2008 13:44
****Re: problém vidím inde .Žaba 21.11.2008 13:55
*****Re: problém vidím inde maceška 21.11.2008 14:1
******Re: problém vidím inde .Žaba 21.11.2008 16:24
******Re: problém vidím inde Eva, zatim bezdetna 22.11.2008 16:19
*******Re: problém vidím inde Petra 23.11.2008 1:15
******Re: problém vidím inde zipík, student 23.11.2008 10:27
*Děkuji všem za reakce maceška 21.11.2008 13:9
**Re: Děkuji všem za reakce MishuI 21.11.2008 13:26
***Re: Děkuji všem za reakce maceška 21.11.2008 13:32
****Re: Děkuji všem za reakce MishuI 21.11.2008 14:34
*****Re: Děkuji všem za reakce maceška 21.11.2008 14:47
******Re: Děkuji všem za reakce MishuI 21.11.2008 14:52
******Re: Děkuji všem za reakce Kudla2 21.11.2008 15:3
*******Re: Děkuji všem za reakce maceška 21.11.2008 15:15
******Re: Děkuji všem za reakce Kopřiva Dvoudomá 21.11.2008 15:5
*******Re: Děkuji všem za reakce IlonaK2+Verunka+Ondrášek 21.11.2008 17:16
***Re: Děkuji všem za reakce Meluzína78 22.11.2008 13:28
****Re: Děkuji všem za reakce MishuI 23.11.2008 22:7
*****Re: Děkuji všem za reakce Meluzína78 24.11.2008 7:1
******Re: Děkuji všem za reakce MishuI 25.11.2008 13:37
**Re: Děkuji všem za reakce Mili+5 21.11.2008 15:26
***Re: Děkuji všem za reakce maceška 21.11.2008 16:17
****Re: Děkuji všem za reakce Monika. 22.11.2008 8:42
*****Re: Děkuji všem za reakce maceška 22.11.2008 13:55
******Re: Děkuji všem za reakce Monika. 22.11.2008 17:57
*******Re: Děkuji všem za reakce maceška 22.11.2008 19:19
**Re: Děkuji všem za reakce Margita 22.11.2008 20:54
Lépe bych to nenapsala !! Jiminka(3 děti) 21.11.2008 12:32
*Re: Lépe bych to nenapsala !! Dana, dvě děti 21.11.2008 16:47
Pravda je vždy někde uprostřed Zabatko 21.11.2008 12:34
pacient X lekar Lea 21.11.2008 12:47
*Re: pacient X lekar pajda 21.11.2008 14:20
? Kateřina 21.11.2008 13:15
Rozhovor s lékařem Jíťa 21.11.2008 13:22
Dlouho jsem čekala podobný článek Evule 21.11.2008 14:14
Zdravotnictví především nesmí být byznis Meta 21.11.2008 14:14
*Re: Zdravotnictví především nesmí být ... maceška 21.11.2008 14:33
*Re: Moje osobní vzpruha Evina 21.11.2008 16:41
*Re: Zdravotnictví především nesmí být ... pajda 21.11.2008 18:21
*vedení lékaře papinka 21.11.2008 20:20
**Re: vedení lékaře Tvoje horší já 22.11.2008 7:58
***Re: vedení lékaře papinka 22.11.2008 17:53
****Re: vedení lékaře MartinaNov (dva rošťáci 23.11.2008 19:46
*****Re: vedení lékaře kili 23.11.2008 20:34
*****Lékař = psaná příručka? Zuzana 24.11.2008 23:15
*Naopak, zdravotnictví musí být byznis! Linda 22.11.2008 23:0
**Re: Naopak, zdravotnictví musí být b... Gladya, bývalá dasa, 23.11.2008 22:5
***Re: Naopak, zdravotnictví musí být... Linda 23.11.2008 22:50
**Re: Naopak, zdravotnictví musí být b... pajda 23.11.2008 23:35
:-) :-) :-) Eliáška 21.11.2008 14:27
Nedávno... Pavla S. + 3berušky a chlap 21.11.2008 14:35
*Re: Nedávno... gambita 21.11.2008 23:8
**Re: Nedávno... Zipík 23.11.2008 10:55
s článkem souhlasím katka+katka 21.11.2008 16:35
Slušnost nestojí ani čas ani peníze. Modřinka 21.11.2008 17:0
*Re: Slušnost nestojí ani čas ani peníz... 1.3Magráta13 21.11.2008 18:28
Výborný článek,děkuji. Leontýnka 21.11.2008 18:32
*Re: Výborný článek,děkuji. Mab 21.11.2008 19:23
**Re: Výborný článek,děkuji. * Liv 21.11.2008 19:46
ano, ano,,,tak to je... Rozina Rosava 21.11.2008 20:4
Milá Maceško helena 6 21.11.2008 20:29
Milá Maceško!!! juicy 21.11.2008 20:41
*Maminky, já vás nepoznávám, copak? passer-by 21.11.2008 21:40
**Re: Maminky, já vás nepoznávám, copa... maceška 21.11.2008 21:55
***Re: Maminky, já vás nepoznávám, co... passer-by 21.11.2008 21:59
****Re: Maminky, já vás nepoznávám, ... maceška 21.11.2008 22:27
*****Re: Maminky, já vás nepoznávám... Petrajda 21.11.2008 23:47
*****Re: Maminky, já vás nepoznávám... Mili+5 22.11.2008 0:27
******Re: Maminky, já vás nepoznáv... klaros 22.11.2008 20:3
*******Re: Maminky, já vás nepozn... Mili+5 22.11.2008 20:58
**Re: Maminky, já vás nepoznávám, copa... passer-by 21.11.2008 21:56
***mÁM STEJNOU ZKUŠENOST Peta@Naty@Katy 22.11.2008 0:0
***Re: Maminky, já vás nepoznávám, co... Petra Neomi 22.11.2008 1:17
**Re: Maminky, já vás nepoznávám, copa... juicy 21.11.2008 23:48
***Re: Maminky, já vás nepoznávám, co... passer-by 22.11.2008 10:40
****Re: Maminky, já vás nepoznávám, ... madlenka07 22.11.2008 12:32
*****Re: Maminky, já vás nepoznávám... bromelie 22.11.2008 12:52
******Re: Maminky, já vás nepoznáv... madlenka07 22.11.2008 17:50
**Re: Když doktor nechce léčit monika-h 22.11.2008 20:21
*Re: Milá Maceško!!! Walerie 21.11.2008 22:57
Zdravotnictví MartinaNov (dva rošťáci 21.11.2008 23:8
Díky Iva 22.11.2008 9:47
*Re: Díky Jana 22.11.2008 11:15
suhlasim zuzik 22.11.2008 13:5
Pohotovost Minky 22.11.2008 13:20
*Re: Pohotovost maceška 22.11.2008 13:58
**aniž bych chtěla omlouvat Katla 22.11.2008 22:9
***A co odpolední ordinace? Jíťa 23.11.2008 14:30
***Re: aniž bych chtěla omlouvat - n... Jana 55 24.11.2008 12:25
**Díky za článek Maceško Lisa + 4 24.11.2008 15:23
***Re: Díky za článek Maceško maceška 24.11.2008 19:16
Maceško sextánka 22.11.2008 16:1
díky! madelaine 22.11.2008 17:45
"Já to přece vím nejlíp" papinka 22.11.2008 17:55
*Re: "Já to přece vím nejlíp" katka+katka 22.11.2008 18:41
Vážím si pohotovosti Urzoun 22.11.2008 19:15
moc hezký článek bodlinka 22.11.2008 20:5
*Re: moc hezký článek Líza 22.11.2008 21:4
**Re: moc hezký článek Masalák 23.11.2008 9:46
*vysvětlování diagózy Ostružina 22.11.2008 22:45
**Re: vysvětlování diagózy bodlinka34 23.11.2008 14:46
O čem tu ještě řeč téměř nebyla kocour 22.11.2008 21:50
*Re: O čem tu ještě řeč téměř nebyla Lea 23.11.2008 15:20
Je to o lidech Novotňásci 23.11.2008 9:17
*CO MI VADÍ passer-by 23.11.2008 9:24
**Re: CO MI VADÍ maceška 23.11.2008 12:53
***Re: CO MI VADÍ passer-by 23.11.2008 13:42
****Re: CO MI VADÍ passer-by 23.11.2008 13:47
*****Re: CO MI VADÍ maceška 23.11.2008 13:51
******Re: CO MI VADÍ maceška 23.11.2008 13:52
*******Re: CO MI VADÍ passer-by 23.11.2008 14:58
********Re: CO MI VADÍ maceška 23.11.2008 15:18
*********Re: CO MI VADÍ passer-by 23.11.2008 15:35
**********Re: CO MI VADÍ maceška 23.11.2008 15:44
***********Re: CO MI VADÍ passer-by 23.11.2008 16:0
*********vyčerpané téma :- ) Katla 23.11.2008 16:8
Informovanost Liška s banem :) 23.11.2008 9:54
*Re: Informovanost helena 6 23.11.2008 11:14
*Re: Informovanost pajda 24.11.2008 8:46
**Re: Informovanost Liška s banem :) 24.11.2008 14:56
Ano i Ne Edit 23.11.2008 13:32
*Re: Ano i Ne passer-by 23.11.2008 13:46
Lékaři a sestry Jíťa 23.11.2008 14:48
Přístup jedné pražské pohotovosti... Vikinga 23.11.2008 19:13
*Re: Přístup jedné pražské pohotovosti.... Anadar 23.11.2008 23:35
Maceško, díky Gladya, bývalá dasa, 23.11.2008 22:28
Souhlas HelenaPa 23.11.2008 23:37
nejde ani tak o chyby Jana, 2 děti 23.11.2008 23:40
plat Jitka 24.11.2008 8:0
Maceško nediv se... Aneka33 24.11.2008 9:22
Obdiv Lenka, maminka 7měsíčního chlapečka 24.11.2008 14:42
plnně s Vámi souhlasím MARTINA Z HUMPOLCE 24.11.2008 16:24
*Já s Vámi ne! helena 6 24.11.2008 16:58
**Re: Já s Vámi ne! pajda 25.11.2008 9:32
***Re: Já s Vámi ne! helena 6 25.11.2008 22:3
****Re: Já s Vámi ne! helena 6 25.11.2008 22:3
plnně s Vámi souhlasím MARTINA Z HUMPOLCE 24.11.2008 16:29
*Něco prostě nechápu! Lucka 345 25.11.2008 12:48
poděkování Bibi* 26.11.2008 14:35
*Re: poděkování kili 26.11.2008 16:58
svatá pravda koko 27.11.2008 13:19
*Re: svatá pravda majdaleenka +07+11 27.11.2008 17:52
**Re: svatá pravda majdaleenka +07+11 27.11.2008 17:53
Pro Macešku Hanka 75 2.12.2008 13:49
*Re: Pro Macešku maceška 3.12.2008 19:18
**Re: Pro Macešku Hanka 75 7.12.2008 8:55
***Re: Pro Macešku maceška 7.12.2008 20:2
****Re: Pro Macešku Hanka 75 10.12.2008 22:5
chce to kvalitní doktory Lada, dvě dcery 24.5.2009 0:57
Článek se vztahuje k období asi

Vyhledávání článků podle věku

Fotky podle věku

Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.

ValinkaKubaADÉLKAADELINKAmiláček ADELINKAADÉLKA☺VikiBříško

Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.

Přihlásit k odběru

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě

(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.

Zajimavé odkazy:
   Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.