tisk-hlavicka

Jak jsme zakládali školku

26.9.2000 Dana Gaudynová

Jak vznikala nová třída MŠ s křesťanskou výchovou "SVĚTÉLKO" v Teplicích

Ráda bych se Vám představila, jmenuji se Dana Gaudynová, bydlím v Teplicích, jsem vdaná a mám 5 dětí (4 až 16-ti leté), povolání učitelka v MŠ.

V době před 13-ti lety, kdy má dcera onemocněla a musela na operaci, jsem začala zamýšlet nad životem. Došla jsem k uznání Boží existence a pochopila, že On je láska. Že i přes těžkosti, kterými musíme procházet, nás miluje, vychovává, povzbuzuje i utěšuje. A také vyvobozuje, odpouští. Jako skutečný Otec - rodič.

V r. 1988. kdu jsem se k Bohu obrátila a začala ho v mém životě respektovat, jsem si lámala hlavu, jak to budu dělat ve školce, když tehdejší režim přísně zakazoval jakékoliv zmínky o Bohu. Jeden moudrý muž mi řekl, ať si s tím nelámu hlavu, že Bůh to vyřeší. K mému překvapení to netrvalo tak dlouho a skutečně nastal zásadní obrat.

Přišla Sametová revoluce a s ní i náboženská svoboda. Měli jsme radost.

Krátce nato přišla první snaha otevřít křesťanskou školku, ale ztroskotala na financích. Nezaplatili bychom pronájem a ostatní náklady.

Uplynulo několik let, mě přibyly 3 děti a v našem sboru Církve bratrské jsme založili MINIKLUB. Klub, kde se jednou týdně scházejí maminky na mateřské dovolené. Dětí mají připravený program podobný zaměstnání ve školce, maminky pak i čas na kávu a popovídání. Přestože zde zaznívají křesťanské dětské písničky, děti děkují zpívanou modlitbičkou za jídlo a maminky jsou občas vyučovány o vztazích mezi partnery, v rodině apod., miniklub je hojně navštěvovaný převážně nevěřícími maminkami.

Protože se některé maminky připravovaly nastoupit do zaměstnání, říkala jsem si, že by bylo dobré zajistit návaznost vyučování dětí.

Proto vznikl druhý pokus oslovit ředitelku MŠ. V novinách jsem si přečetla článek o tom jak školky bojují o každé dítě. Přišla také maminka z Římskokatolické církve s průzkumem, kolik dětí od nás by navštěvovalo křesťanskou MŠ. Pak ale bylo ticho, realizace se nezdařila.

Slyšela jsem obavu o tom, že školku na sídlišti, kde bydlím, snad také zavřou, jako řadu jiných pro nedostatek dětí. Pohovořila jsem o tom s naším současným kazatelem Janem Valešem, a po ujištění, že bude tento projekt podporovat, jsem domluvila s paní ředitelkou Irenou Slámovou schůzku. Ujasnili jsme si určité základní otázky, např. že budeme součástí této MŠ jako alternativní třída s křesťanskou výchovou, založenou na učení J. A. Komenského a budeme naplňovat běžné osnovy výchovné práce předškolních zařízení. Vzhledem k tomu, že tato MŠ má právní subjektivitu, bylo v kompetenci p. ředitelky rozhodnout ve prospěch tohoto projektu.

Pomocí nám byly materiály, které vypracovala Jana Fellnerová (ÚSVM a VP při UK Praha, M. D. Rettigové 4, 11639 Praha 1, Ústav sociálního výzkumu mládeže a výchovného poradenství). Experimentální projekt alternativního modelu výchovné práce v mateřské škole zaměřený na na rozvíjení sociálního učení (výchova dětí ve věkově smíšených skupinách s integrací postižených dětí).

Musím se zmínit také o velmi milé paní ředitelce Hlavaté z děčínské mateřské školy s křesťanským zaměřením, která nás provedla jejih zařízením, podala nám veškeré informace a mohli jsme se také zúčastnit půlhodinky s křesťanským poselstvím pro děti, které pravidelně jednou týdně dětem přináší katechetka z Římskokatolické církve. Pí. ředitelka sama je evangelička.

Paní ředitelka Irena Slámová z MŠ Fráni Šrámka v Teplicích souhlasila s naší nabídkou a domluvili jsme se na zkušebním měsíci září, kdy bude naším cílem naplnit požadovaný stav dětí zapsaných v této třídě.

Od 1. září 2000 probíhá výchovný program formou dosud bezplatného Mateřského klubu, kde mají možnost účasti maminky s dětmi i ostatní rodinní příslušníci. Děti zde pobývají od 7.45 do 16.00 hod.

Na úterý 19.9.2000 jsme naplánovali Den otevřených dveří, který začíná v 9.00. Srdečně jsou všichni zváni.

WWW stránky naší školky najdete tady.

Názory k článku (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!
Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.