tisk-hlavicka

Sousedské dětské skupiny - již brzy!

28.5.2024 Janeska

Novela zákona o dětských skupinách přináší zajímavé změny ohledně péče o děti předškolního věku.

Zde je shrnutí:

  1. Zajištění místa v předškolním zařízení: Obce budou muset zajistit místo pro děti starší tří let buď v mateřských školách nebo ve vlastních či firemních dětských skupinách. Pokud to nesplní, budou rodičům platit kompenzace. Mechanismus bude nastaven tak, že rodič péči zabezpečí sám, a kompenzace bude do výše maximální úhrady, kterou rodič za péči v dětské skupině hradí.
  2. Sousedské dětské skupiny: Novela umožňuje lidem hlídat ve své domácnosti až čtyři děti včetně vlastních. Děti mohou do těchto skupin chodit už od šesti měsíců věku. Tento model doplní stávající mateřské školy a klasické dětské skupiny.
  3. Finanční podpora: Stát podpoří sousedské dětské skupiny finančně, ale nižšími částkami než původně předpokládáno. Podpora dosáhne maximálně 0,8 % normativu určeného pro soukromé mateřské školy a bude odstupňována podle věku dítěte.
  4. Podmínky pro provozovatele: Provozovatelé budou muset splnit základní požadavky, včetně odborného vzdělání a bezúhonnosti. Zdravotní stav bez přenosných onemocnění bude také nutný.
  5. Hygienická a bezpečnostní kritéria: Prostory, kde budou děti docházet, musí splnit stanovená hygienická a bezpečnostní kritéria. Úřad práce ČR bude dohlížet na dodržování těchto podmínek.

Tato novela má potenciál zlepšit dostupnost předškolní péče a umožnit rodičům flexibilitu při péči o své děti

Názory k článku (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!
Článek se vztahuje k období asi

Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.