tisk-hlavicka

Endometrióza

21.2.2008 MUDr.Jozef Záhumenský Máma a já 18 názorů

Endometrióza patří mezi nejčastější gynekologická onemocnění. Jde o výskyt zánětu děložní sliznice (endometrium) kdekoliv mimo dutinu dělohy.

Může se usazovat na jakémkoli orgánu v těle ženy s výjimkou sleziny. Nejčastěji postihuje pobřišnici v dolní části břišní dutiny, vaječníky, vejcovody, střeva a močový měchýř. Může se vyskytnout i na děložním čípku a v pochvě. Méně často se může vyskytovat v horní části břišní dutiny a na bránici, ve velmi řídkých případech i mimo dutinu břišní, v plicích a v mozku. Zvláštní formou endometriózy je umístění endometriálních žlázek ve svalové stěně dělohy, toto onemocnění se nazývá adenomyóza dělohy.

Příčiny

Existuje několik teorií vzniku onemocnění. Jedna teorie tvrdí, že při menstruaci dochází i k tzv. retrográdnímu krvácení přes vejcovody do dutiny břišní. Sliznice dělohy, která se při menstruaci odlupuje, se tak dostává do břicha, kde se uchytí a přežívá. Vzdálená lokalizace je výsledkem tzv. nezhoubných metastází, buňky endometria se krví šíří po těle a někde se uchytí a přežijí.

Druhá teorie předpokládá vznik endometria mimo dutinu dělohy z nediferencovaných buněk, které jsou schopné se při stimulaci ženskými hormony estrogeny přeměnit na buňky endometria kdekoliv v těle.Třetí teorie je sjednocením obou - buňky sliznice dělohy se dostanou do dutiny břišní a zde stimulují nediferencované buňky k přeměně na buňky sliznice. Všechny teorie však připisují důležitou úlohu estrogenům, protože onemocnění se nevyskytuje u děvčat před první menstruací a u žen po menopauze. Dokonce byla popsána ložiska u mužů, kteří byli léčeni estrogeny kvůli rakovině prostaty. Dnes se už tato léčba nepoužívá.

Výskyt

Výskyt popisují jednotlivé studie rozdílně, údaje se hodně odlišují, hlavně pro nejednotnost definice a popisu nálezů. Data kolísají od 2 do 20 %, nejčastěji se udává, že endometrióza postihuje cca 10 % žen v plodném období. Devadesát procent případů endometriózy se vyskytuje ve věku mezi 20 a 50 roky. U neplodných žen se vyskytuje cca ve 25 % případů.

Příznaky

Příznaky závisí na lokalizaci nálezu. V pobřišnici mohou vyvolat reakci okolí s rozvojem srůstů a jizev, což se projeví bolestmi, které se mohou při menstruaci zhoršovat, protože sliznice prodělává stejné cyklické změny jako v dutině dělohy. Bolesti mají různý charakter a lokalizaci, závisí na tom, co je způsobuje, zda samotné onemocnění, nebo srůsty. Pochopitelně ne každá bolest v podbřišku automaticky znamená endometriózu. Při lokalizaci v pochvě a na čípku může mít žena bolesti při styku, ty se ale vyskytují i při adenomyóze. Při lokalizaci v močovém měchýři bývá v moči krev (hlavně v době menstruace) a mohou se přidružit stejné příznaky jako při zánětu močových cest.

Poměrně známá je spojitost mezi endometriózou a neplodností. Pokud došlo ke vzniku srůstů a jsou postižené vaječníky a vejcovody, je příčina zřejmá. Ale často se na endometriózu přijde při laparoskopickém vyšetření neplodné ženy a lékař konstatuje, že svojí lokalizací endometrióza nijak neovlivňuje plodnost. Spíše se přepokládá účast imunitního systému nebo hormonů na vznik neplodnosti. Ženy s endometriózou mají nižší úspěšnost při asistované reprodukci.

Léčba

Základem léčby je chirurgické odstranění ložisek. Podle rozsahu se operuje laparoskopicky nebo laparotomicky. Endometrióza na vaječníku tvoří tzv. čokoládové cysty - po dobu menstruace se hromadí menstruační krev uvnitř vaječníku a tvoří hnědý hustý tekutý obsah připomínající čokoládu. Cysty je potřebné odstranit i s výstelkou. Malá ložiska na pobřišnici stačí zničit pomocí elektrické koagulace.

Mimo chirurgickou léčbu existuje i léčba konzervativní, pomocí léků. Princip spočívá ve vyvolání ústupu ložisek endometriózy pomocí potlačení účinku estrogenů.

Nejjednodušší, ale i méně účinnou léčbou, je hormonální antikoncepce, která obsahuje gestageny, které způsobují atrofii sliznice. Nevýhodou je, že při sedmidenní pauze, ve které žena antikoncepci neužívá, se onemocnění vrátí a také se tím neřeší neplodnost. Byly vyvinuty i jiné preparáty, které způsobují silnější atrofii ložisek, mají však i některé nežádoucí účinky. Jejich účinek je dlouhodobější než je účinek antikoncepce a po jejich vysazení je možné plánovat otěhotnění. Nejmodernější léčbou je podávání léků, které vyvolají přechodně umělou menopauzu, čímž dojde k úplné atrofii ložisek a jejich vymizení. Na tuto léčbu může navázat rovnou i umělé oplodnění, při kterém se používají stejné léky na řízení menstruačního cyklu. V těhotenství vlivem vysokých hladin progesteronu ložiska mizí a někdy i natrvalo.

Článek je z únorového čísla časopisu Máma a já. Obsah čísla najdete zde.

Získejte předplatné i dárek z MÁMA a já! Objednejte si v období od 28. ledna do 27.února 2008 na jeden rok předplatné časopisu MÁMA a já a získejte automaticky dáreček - plastový bryndák od Canpol babies. Časopis si můžete předplatit i prostřednictvím internetu zde.

Názory k článku (18 názorů)
Je to mrcha! MOMIMI 21.2.2008 14:29
*Re: Je to mrcha! Maesta a zlatíčka 2.3.2008 23:28
**Re: Je to mrcha! lllenka 21.10.2009 8:30
*Re: Je to mrcha! Zechyna 18.3.2008 15:24
mám to za sebou aluli 21.2.2008 15:31
*Re: mám to za sebou ivaxx 21.2.2008 16:27
**Re: mám to za sebou Kubula K. 21.2.2008 22:18
**Re: mám to za sebou sarix 22.2.2008 9:9
***Re: mám to za sebou IVOJA - Ema 22.2.2008 14:51
****Re: mám to za sebou Dallien 24.2.2008 14:23
****Re: mám to za sebou Verunka 27.2.2008 1:33
*****Re: mám to za sebou petita 6.3.2008 12:38
*****Re: mám to za sebou petita 6.3.2008 12:39
Endometrióza - sebevyleceni Gabriela, 3 děti 11.7.2010 15:7
*Re: Endometrióza - sebevyleceni Silvie Nová 11.3.2012 20:40
*Re: Endometrióza - sebevyleceni Elí 13.3.2012 16:8
*Re: Endometrióza - sebevyleceni Petra 19.7.2012 9:48
*Re: Endometrióza - sebevyleceni Vanili 20.7.2014 17:44

Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.