tisk-hlavicka

Stanovisko společnosti k reportážím na TV Prima

2.2.2007 BBC

Tři reportáže v týdnu od 22. ledna 2007 na TV Prima přilákaly opět širší pozornost k organizačnímu rámci odběrů a využití pupečníkové krve pro vlastní potřebu dítěte.

Tři reportáže v týdnu od 22. ledna 2007 na TV Prima přilákaly opět širší pozornost k organizačnímu rámci odběrů a využití pupečníkové krve pro vlastní potřebu dítěte.

Ukázalo se, že problémem již není samotný odběr pupečníkové krve. Nikdo nyní nevznesl pochybnost o tom, že pupečníkovou krev lze odebírat podle přání a pokynů rodičů dítěte. Není již námitek ani proti tomu, že pupečníkovou krev lze uskladnit a poté zpracovat v zahraniční akreditované laboratoři. Vyvstal nový problém: Podle některých názorů nelze v České republice kmenové buňky uskladněné v belgické akreditované laboratoři použít. Aplikovat lze výhradně kmenové buňky uchovávané v českých tkáňových bankách.

Jsme přesvědčeni, že takové názory nejsou správné. Kmenové buňky klientů společnosti ARCHIV BUNĚK, s.r.o., zástupce společnosti Cryo-Save v České republice, jsou uchovávány v akreditované belgické laboratoři. Jak Česká republika, tak Belgické království jsou členskými státy Evropské unie, nic z hlediska organizačního a právního tedy podle našeho názoru nebrání tomu, aby české zdravotnické zařízení aplikovalo kmenové buňky uskladněné v jiném státě EU.

Pravidlo, že lze aplikovat pouze kmenové buňky z českých tkáňových bank by znamenalo, že stejně tak by nebylo možné českému pacientu transplantovat např. ledvinu odebranou v Belgii.

Společnost ARCHIV BUNĚK, s.r.o., zástupce společnosti Cryo-Save v České republice, je přesvědčena, že i nově vzniklý právní a organizační problém s použitelností kmenových buněk uskladněných v belgické akreditované laboratoři se podaří vyřešit. Jednáme

s Ministerstvem zdravotnictví, jsme ve spojení s našimi zahraničními partnery, kteří pozorně vnímají náznaky diskriminačního přístupu. O dalším vývoji situace budeme všechny zúčastněné informovat.

Cryo-Save AG ARCHIV BUNĚK, s.r.o.

Názory k článku (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!
Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.