tisk-hlavicka

Terapie s kmenovými buňkami při léčení srpkovité anémie

7.10.2006

Transplantaci kmenových buněk z pupečníkové krve vděčí za svůj život 15ti letý chlapec Keone Penn, který od svých 6 měsíců trpí srpkovitou anémií.

Keone, jako každé zdravé dítě jeho věku, rád sportuje, běhá, ale jeho zhoršující se zdravotní stav mu to v posledních letech nedovoloval. Lékaři vyzkoušeli řadu metod pro zlepšení kvality života dítěte trpícího srpkovitou anémií, ale bohužel bez úspěchu. Podle nejoptimističtějších předpovědí chlapci zbývalo nanejvýš 5 let života.

Profesor Dr. Yeager se na základě publikovaných úspěchů v terapii pomocí kmenových buněk rozhodl, že u Keoneho použije "nový" postup, terapii pomocí kmenových buněk. Základní podmínkou použití tohoto postupu je, aby imunitní systémy dárce a příjemce si "dobře vycházely", což je dáno shodou systému transplantačních antigenů HLA. Pro léčbu Keoneho, protože imunologicky shodné dřeňové buňky nebyly k dispozici, byly použity kmenové buňky z pupečníkové krve. Je všeobecně známo, že kmenové buňky z pupečníkové krve díky svým příznivějším vlastnostem tolerují větší imunologické odchylky, než dřeňové buňky, a z tohoto důvodu je snazší najít vhodného dárce pro pacienta. Vzorek kmenových buněk z pupečníkové krve pro Keoneho byl z krevní banky v New Yorku, kde kmenové buňky z pupečníkové krve skladují od roku 1992.

Během terapie byly pomocí intenzivní chemoterapie zničeny vlastní poškozené krevní buňky pacienta, poté byly transplantovány do jeho organizmu zdravé kmenové buňky z pupečníkové krve. Po několika týdnech lékaři konstatovali, že buňky pocházející od dárce se objevily v krevním oběhu, a v průběhu prvního roku po transplantaci zcela vymizely poškozené vlastní krevní buňky Keoneho. Výsledky se ukázaly být velice slibnými.

Díky takové nebo podobné úspěšné transplantaci kmenových buněk z pupečníkové krve stále více rodičů usiluje o uchování kmenových buněk z pupečníkové krve svých dětí pro léčbu pozdější případné nemoci.

Názory k článku (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!
Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.