tisk-hlavicka

Kmenová buňka v srdci

7.10.2006

Jeden nedávno nastartovaný maďarský pokus přinesl významné výsledky. Pomocí kmenové buňky z kostní dřeně se povedlo regenerovat srdeční sval odumřelý při infarktu. Bude možné používat tuto metodu všeobecně?

Dřívější výzkumy totiž dokázaly, že v důsledku terapie pomocí dospělých kmenových buněk u čtyř pacientů z pěti se transplantace srdce stala zbytečnou. Protože pomocí kmenových buněk se mohou vytvořit nové cévy potřebné pro zásobování svalů srdce a mohou se regenerovat svaly srdce.

Brazilští lékaři řekli: "Je to první taková podložená metoda, kdy se podařilo pozorovat, že kmenové buňky použité pro transplantaci jsou skutečně schopné vytváření nových tepének a regenerace svalů srdce, díky tomu v případě 4 pacientů nebylo nutné provádět transplantaci srdce.

Dalšího výzkumu prováděného v letech 2001 až 2003 Dr. Hansem Fernandem Dohmannem a jeho výzkumným týmem se zúčastnilo 14 pacientů čekajících na transplantaci srdce. Výzkumníci Pro-Cardiac Hospital z Rio de Janiera a spolupracujícího Heart Institute z Texasu (USA) - kteří vyvinuli injektor kmenových buněk - implantaci kmenových buněk prováděli společně. Během testů se potvrdilo, že dřeňové buňky dopravené formou injekce úspěšně regenerovaly svaly srdce.

Další výsledky jsou také důkazem toho, že dřeňové buňky jsou schopné vlivem změněného tkáňového prostředí změnit se nejen v krevní buňky, ale i cévy, buňky srdcového svalu.

Názory k článku (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!
Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.