tisk-hlavicka

ČINNOSTI VZTAHUJÍCÍ SE K ODBĚRU A ÚSCHOVĚ PUPEČNÍKOVÉ KRVE

2.10.2006

Jak to zařídit?

Technické informace ohledně úschovy kmenových buněk z pupečníkové krve lze získat telefonicky, na internetu a nebo na osobní schůzce. Po podpisu potvrzení seznámení se smlouvou obsahující závazky a podmínky přebírání zodpovědnosti obdržíte soupravu k odběru pupečníkové krve a potřebné dokumenty k využívání služeb odběru pupečníkové krve.

Kmenové buňky lze odebrat pouze při narození dítěte, proto při porodu již musíte mít s sebou soupravu k odběru pupečníkové krve. Vaše rozhodnutí ohledně odběru a úschovy pupečníkové krve musí přijít ještě před plánovaným termínem porodu, aby bylo možné učinit veškeré kroky přípravy odběru.

Potřebná vyšetření

Před úschovou kmenových buněk je nutné absolvovat čtyři preventivní vyšetření - na hepatitis typu B, C, na syphillis (neboli příjice) a na HIV - a mít k dispozici výsledky vyšetření. Tato 4 vyšetření lze provést:

  • z pupečníkové krve, anebo
  • z krve matky odebrané před porodem, tato vyšetření se musí pro vyloučení inkubace infekcí do 4 měsíců po porodu opakovat.

Jak se odebírá pupečníková krev?

Oznamte porodníkovi Váš záměr odebrat pupečníkovou krev! Odběr pupečníkové krve smí provádět porodník kteréhokoliv institutu. Při porodu již musíte mít s sebou soupravu k odběru pupečníkové krve!

Odběr pupečníkové krve bude proveden v sterilních podmínkách, ihned po porodu. Proces je naprosto bezbolestný a je bez rizik pro novorozence i pro matku. Odběr pupečníkové krve se provádí po zafixování a přestřižení pupečníkové šňůry.

Odběr pupečníkové krve bude proveden pomocí speciálního sáčku pro odběr vzorků. Vývod sterilního odběrového sáčku je opatřen jehlou, pomocí které porodník provede odběr pupečníkové krve z některých silnějších žil na pupečníkové šňůře. Souprava k odběru pupečníkové krve obsahuje gel pro udržení teploty, který zabezpečuje konstantní přepravní teplotu vzorku mezi 18 až 26°C, a to nezávisle na teplotě okolí.

Co se děje po odběru?

Banka na kmenové buňky z pupečníkové krve přijímá informace o tom, že vzorky krve jsou připraveny k vyzvednutí v porodnici na své pohotovostní lince. Pomocí kurýrní služby je krev dopravena z nemocnice do centrální laboratoře do 24 až 48 hodin.

Jak se vzorky zpracovávají?

V centrální laboratoři se ihned provádí zpracování vzorku pupečníkové krve podle nejvyšších nároků na kvalitu a v souladu s mezinárodními právními předpisy. Po odborném zpracování se z pupečníkové krve vyčlení kmenové buňky, z ohledu budoucí transplantace velmi důležité mononukleární buňky a vyhodnocuje se, zda zpracovaný vzorek je vhodný pro uskladnění podle mezinárodních předpisů ohledně kvality.

Jak se vzorky skladují?

Po zpracování se vzorky kmenových buněk - které z hlediska množství a kvality lze skladovat - rozdělí na dvě části a kvůli nejbezpečnějšímu uskladnění budou uskladněny na dvou oddělených místech. Zkumavky se vzorky jsou opatřeny čárovým kódem a několikanásobně zabezpečeným identifikačním kódem. Všechny informace ohledně uskladněných vzorků jsou (kvůli jednoznačné identifikaci osob) zapsané do centrální databáze podle pravidel zachování lékařského tajemství. Na základě uzavřené smlouvy jsou vzorky uskladněné po dobu 20 let v tekutém dusíku na teplotě -196°C, na žádost majitele kmenových buněk z pupečníkové krve lze tuto smlouvu prodloužit.

O úspěšném uskladnění kmenových buněk obdrží rodiče dětí potvrzení ve formě Certifikátu. Toto Certifikát obsahuje kódová čísla, která majitele opravňují k disponování se vzorky.

Případné budoucí použití

Uskladněné buňky jsou kdykoliv k dispozici pro majitele vzorků. Laboratoř garantuje doručení vzorků na místo určení během 24 hodin.

Názory k článku (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!
Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.