tisk-hlavicka

Paralyzovaná žena opět chodila po terapii s kmenovými buňkami

7.10.2006

Výsledky testů zveřejněných v těchto dnech uvádějí, že se pomocí kmenových buněk z pupečníkové krve podařilo vyřešit zdravé nahrazení buněk po úrazu míchy pacientky trpící 20 let paralýzou.

Kmenové buňky jsou takové neangažované buňky, které mohou být základem pro regenerační procesy, při terapii klinických obrazů spojených se ztrátou buněk (poškození míchy, infarkt myokardu). Dřívější pokusy na zvířatech naznačovaly, že poškození míchy lze léčit transplantací zralých kmenových buněk tkání, což potvrzují i terapie pomocí kmenových buněk prováděných od té doby. Samozřejmě i v této oblasti použitelnost terapie pomocí kmenových buněk je zatím pouze v preklinickém stádiu, do klinické využitelnosti ještě nutno provést mnoho testů a výzkumu. Důležitým výsledkem ale bylo vypracování postupu, při kterém kmenové buňky z pupečníkové krve byly injektovány do poškozených tkání míchy pacientky trpící paralýzou.

Korejští výzkumníci mezi prvními použili terapii pomocí kmenových buněk z pupečníkové krve u pacienta trpícího paralýzou. Transplantaci kmenových buněk provedli na 37-leté ženě Hwan Mi-Soon, která před 20ti lety ochrnula po úrazu v dopravní nehodě.

Hwang Mi-Soon během transplantace dostala do poškozených částí míchy imunologicky vhodné kmenové buňky uskladněné v bance pupečníkové krve. Poté, co žena po implantaci byla schopna se postavit, lékaři očekávají, že jednou bude schopna znovu chodit bez pomoci. "Je to zatím jeden klinický úspěch, rozšíření této metody samozřejmě vyžaduje v humánní zdravotní péče další výzkumy a testy." - řekl známý odborník, Oh Il-Hoon.

Názory k článku (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!
Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.