tisk-hlavicka

Citlivá umělá končetina pomocí kmenových buněk

7.10.2006 Népszabadság

Společnost Biokibernetikai Kutató és Fejlesztő Kft. byla založena pány dr. Csillag András a dr. Páli Jenő pro sestrojení citlivé umělé končetiny v Institutu anatomie a vývoje tkání u Univerzity Semmelweis. Z prostředků získaných na základě grantu z Evropské unie musí dokončit vývoj do roku 2007.

Paralelně s tímto výzkumem může dostat zelenou i využití kmenových buněk v nervovém systému. Pan Páli Jenő mozkový specialista, vedoucí neurokybernetické laboratoře společnosti Biokibernetikai Kft. provozované v Institutu anatomie u Univerzity Semmelweis, podal další přihlášku do soutěže s tematem: jakým způsobem lze využívat kmenové buňky při léčení poškození v nervovém systému. Jeho cílem je vytvoření umělého nervového spojení mezi nervovým systémem a umělou končetinou. Tento výzkum může nastartovat proces léčení pacientů s poškozeným nervovým systémem.

Páli Jenő a jeho kolektiv – i když z jiného úhlu pohledu – se může dostat k problematice využívání kmenových buněk v nervovém systému. Mozkový specialista vyvinul a nechal patentovat unikátní zařízení, pomocí kterého pacient s umělou končetinou nahmatá, udrží a ucítí předměty. Zařízení vědce je světovým unikátem, protože je schopné produkovat elektronické signály podobné signálům produkovaným receptory v pokožce lidské ruky.

Názory k článku (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!
Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.