tisk-hlavicka

Implantace kmenové buňky po infarktu: další významné výsledky

7.10.2006

Kardiologům z Bostonu se podařilo s vynikající účinností regenerovat a nahradit cévy srdce odumřelé při časté a těžké nemoci.

V našem uspěchaném světě různými onemocněními srdce, které již lze považovat za sociální chorobu, trpí milióny lidí. Zdravotní stav nemocných se po infarktu postupem čase zhoršuje, protože v místě odumřelých buněk srdcového svalu vzniknou vazivové buňky, které brání účinnému fungování srdce. Podle odborníků zastavení tohoto zhoubného procesu může umožnit léčba kmenovými buňkami. Pomocí kmenových buněk lze léčit klinický obraz pacientů po infarktu nebo trpících jinými chorobnými nedostatečnostmi srdce, protože kmenové buňky dokáží vytvořit buňky srdcového svalu a krevních cest, díky tomu se zlepší stav a výkon srdce a lze zastavit odumírání buněk. Léčba kmenovými buňkami může zásadně změnit léčbu pacientů trpících srdeční slabostí, a možná jednou bude možné obejít bez komplikované transplantace srdce a operací bypassu.

Testů se zúčastnilo 24 pacientů po infarktu a trpících slabostí srdce. Z nichž u 18 byla provedena transplantace dřeňových buněk, zatímco u 6 testovaných osob byla provedena je "operace" a terapii kmenovými buňkami nepodstoupily. V testech pro nahrazení odumřelých buněk srdce byly použity vlastní kmenové buňky pacientů, tak nebylo nutno se obávat odhojení. Během zákroku byly pomocí speciálního katétru prozkoumány poškozené oblasti srdce a na základě třídimenzionálního obrazu orgánu bylo určeno rozmístění buněk odumřelých v důsledku slabosti srdce. Poté do oblasti buněk odumřelých v důsledku infarktu a slabosti srdce byly injektovány kmenové buňky. Výsledky po 2-4 týdnech po transplantaci ukázaly, že kmenové buňky regenerovaly poškozené cévy, v důsledku toho pak se zlepšil i srdeční rytmus a zásobování tkání krví.

"Díky novému postupu se může změnit život mnoha miliónům lidí."- tvrdí Dr. Roberto Bolli, mezinárodně uznávaný kardiolog. Lékaři doufají v účinnost terapie pomocí kmenových buněk, protože se zvířecími modelovými organizmy byly dosaženy vynikající výsledky. V minulých letech v kardiologii byla publikována řada zpráv, které dokazují, že i v případě lidí bude možné v blízké budoucnosti úspěšně využívat kmenové buňky tkání pro tvorbu nových cév a buněk svalů srdce.

Názory k článku (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!




Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.