tisk-hlavicka

Vlastní pacientova pupečníková krev prvně použita k léčbě leukémie

13.2.2007

Poprvé v historii lidstva byla s úspěchem použita vlastní pacientova pupečníková krev při léčbě leukémie.

O tomto úspěchu referovali němečtí a američtí lékaři v lednovém vydání odborného časopisu "Pediatrics". Pupečníková krev byla ošetřena a skladována v krevní bance CorCell Inc. v USA.

Pacientka byla ve třech letech hospitalizována s akutní lymfoblastickou leukémií. První léčba chemoterapií nebyla úspěšná a v důsledku toho nastoupila dívka o čtyři měsíce později k další léčbě chemoterapií v dětské nemocnici "Advocate Hope Children's Hospital" ve městě Oak Lawn (stát Illinois, USA) s následnou infuzí pupečníkové krve. Pupečníkovou krev uskladnili rodiče dívky po jejím narození v krevní bance CorCell. 24 měsíců po dokončení léčby, je nyní již šestiletá dívka, bez jakýchkoliv příznaků.

Pupečníková krev je bohatá především na mladé kmenové buňky. Pokud se z pupečníkové krve buňky izolují, jsou k dispozici pro potřeby dané osoby v případě jejího onemocnění.

Autoři tvrdí, že " s rostoucím počtem rodin, které využívají možnosti odběru a skladování pupečníkové krve u soukromých bank, se v budoucnu bude zvyšovat počet případů autologních transplantací, což by mohlo odpovědět na řadu otázek ohledně autologních odběrů pupečníkové krve a hodnoty jejího následného využití. Rozhodnutí rodičů, naší konkrétní pacientky, uskladnit pupečníkovou krev po jejím narození, zvýšilo její šanci na přežití".

Cryo-Save je největší soukromou bankou skladující kmenové buňky v Evropě. Více než 50.000 rodičů se rozhodlo svěřit vzorky pupečníkové krve svých dětí společnosti Cryo-Save. V České republice je jejím zástupce společnost Archiv buněk.

Původní článek: Hayani A, Lampeter E, Viswanatha D, Morgan D, Salvi SN: První zpráva o autologní transplantaci pupečníkové krve při léčbě leukémie u dětí (First Report of Autologous Cord Blood Transplantation in the Treatment of a Child With Leukemia) Pediatrics 2007; 119:e296-e300.

Názory k článku (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!
Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.