tisk-hlavicka

Otcovské fejetony: Medvědí firma

14.1.2005 Jiří Karban 9 názorů

Pohádka na dobrou noc je u nás doma pravidlem. Ve čtení se s manželkou den za dnem střídáme. Jsou večery, kdy dcery vyžadují vyprávění, které není v knížkách. Tak si občas vymýšlím (ne)pohádkové minipříběhy.

Zpočátku jsem zkoušel volné úpravy klasických pohádek, ale s tím jsem narazil na nepochopení publika. „Nééé, tak to není! Ty to řikáš špatně,“ ozvalo se z postelí v dětském pokoji. A ne jednou! Nezbylo tedy, než se pokaždé vrátit k původnímu scénáři - například vlk musel zůstat vlkem a Karkulka Karkulkou. A nikdy jinak! Na ulítlé variace nejsou moje posluchačky zvědavé.

Jediné, co tolerují, jsou příhody, které na ně působí jako originály. Když se něco takového povede, dočká se to mnoha repríz. Největší popularitě se v současnosti těší vyprávění o medvědech a lampách. Že jste tuhle „pohádku“ ještě nikde neslyšeli? To bylo tak...

Paní Novotná neměla nikoho jiného než pejska Alíka. A ten Alík ji každé ráno - v době, kdy všechny dětí ještě spí - budil, protože se mu chtělo na záchod. Paní Novotná tedy musela honem rychle vyskočit z postele, obléknout se a s neposedným pejskem vyběhnout na ulici. Jednou se stalo, že venku byla hrozná tma, protože nesvítily lampy. Zatímco Alík poslepu našel svoje místečka, paní Novotná ani pořádně neviděla chodník. Nemohla vidět ani mělký výkop, do kterého upadla a pěkně si natloukla koleno, na které si pak celé dopoledne dávala studený kapesník.

Byla tak rozčílená, že zvedla telefon a zavolala panu starostovi, aby okamžitě poslal do té ulice opraváře, kteří by dokázali opravit lampy. Jenže pan starosta říkal, že pánové, kteří by lampy dokázali dát do pořádku, jsou budťo nemocní, anebo mají jinou práci. Paní Novotná se ale nedala a řekla panu starostovi, že to tak nenechá - zavolá do televize, aby se o rozbitých lampách dozvědělo co nejvíc lidí. Pan starosta ji začal přemlouvat, ať to nedělá, že by z toho byla velká ostuda.

Nakonec jí dal telefonní číslo na medvědí firmu, která prý umí všechno opravovat. „Haló, tady medvědí firma, co si přejete?“ uslyšela paní Novotná ve sluchátku a rychle přednesla své přání. „Ano, rozumím, přijedeme za deset minut.“ A jak hluboký medvědí hlas řekl, tak se i stalo. Za deset minut přijelo do ulice k paní Novotné chlupaté auto a vyskákali z něj dva velcí a dva malí medvědi.

No, nebudu vás napínat jako děti, technický problém byl vyřešen během dvaceti minut a důchodkyně měla klid. Možná byste mohli namítnout, že dcerám vnucuju obraz světa, v němž opraváři pouličních lamp selhávají a že propaguji nějaké meloucháře. A ten starosta - to znamená, že je korupčně propojen se záhadnou medvědí firmou? Ať je to, jak chce, já bych doporučoval nešťourat se v tom - nebo ještě vyplavou na povrch složité věci.

Ale vrátím se k malým posluchačkám. Jestli jim dobře rozumím, líbí se jim ti šikovní medvědi. Jakoby je považovaly za své spojence. A mají dojem, že rozbité lampy vždycky někdo opraví. Že existuje síla, která zařídí, aby se svítilo, takže lidé nebudou padat do výkopů.

Moje dcery chtějí, abych jim o tom před spaním vyprávěl.

Názory k článku (9 názorů)
Kukuk Kukuk 14.1.2005 10:23
*Skvělé Evik (2 děti) 14.1.2005 10:47
**Re: Skvělé ...neviditelná... 14.1.2005 11:23
***Re: Skvělé Iva 14.1.2005 14:11
***Re: Skvělé Dita 14.1.2005 22:19
****Re: Skvělé ...neviditelná... 14.1.2005 23:18
*****Re: Skvělé Dita 15.1.2005 16:16
**Re: Skvělé Kukuk 16.1.2005 10:37
Nevíte někdo? Toranoko 16.1.2005 17:31
Článek se vztahuje k období asi

Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.