tisk-hlavicka

Zoubek

17.4.2001 Káča Skokanová 12 názorů

10. měsíců

A je tam! Bezzubec z Adámka nebude a konečně se prořízl ven první zub. A objevila jsem ho já, takže se těším na nové šaty. ;-)) Bílý zoubek jsem objevila přesně v den jeho 10-měsíčního výročí. Sice den předem už Skoky křičel, že objevil zoubek, ale venku ještě nebyl, jen to byl velký (a pro Adama bolestivý) hrbolek na dolní dásni. Další den ráno se při oblékání trika na mě Adámek usmál a vidím v pusince malou bílou čárku. Proříznutí zoubku provázelo pár probrečených (spíš prořvaných) nocí, přes den mu to ani moc nevadí. Jen si prstíky stále jezdí v puse a já měním bryndáček několikrát denně, mokrý od slin je hned.

Naučil se několik nových kousků, a to především zamávat. Když Skoky odjíždí do práce, tatínkovi zamává, když ho přebaluji, dívá se z okna a zamává lidem venku, když jsme na procházce, mává projíždějícím autům atd. Zvlášť vykulený byl, když okolo nás profrčel obrněný transportér (nedaleko od domu je kasárna), z kterého do půl těla vykukoval vojáček v přilbě. Zamával mu a vojáček mu mávnul nazpět. Dále se naučil paci-paci, tak si občas zatleská, když se něco povede. Ukáže, jak je veliký - to občas využívám po koupání. Otírám ho ručníkem, ukáže nám, jak už vyrostl a já ho mohu v klidu utřít v podpaží. Občas se zabaví skládáním kroužků na tyčku nebo skládáním kostek do sebe. Rád vyhazuje věci a knihy z poliček, ze stolku, z koše na prádlo mi podává jednotlivé kusy oblečení a já je pak věším na sušák. A už také pochoduje okolo nábytku. :-)

Teď chvilku o spaní. Docela už má svůj rytmus spánku. Ráno se probudí okolo 7. hodiny, takže vstáváme i my. Úkoly máme se Skokym rozdělené (i když někdy si to prohodíme) - Skoky jde Adámka přebalit a já připravit snídani. Okolo 8. hodiny odjíždí Skoky do práce, Adam ještě na 1-2 hodinky usne a já většinou taky. Ráno spí v naší posteli, tak ho musím hlídat, aby nespadl dolů. Postel máme (tady v Anglii) hodně vysokou, první noc jsem se bála, že z ní spadnu i já.... Po obědě ho dám do jeho postýlky, aby si chvilku odpočinul. Už toho ale moc nenaspí, maximálně hodinku, poslední dobou už to zkrátil na 30-40 minut. A tím jeho spaní přes den končí. Večer usíná okolo 8. hodiny. Do doby, než jdeme spát my, se několikrát vzbudí, buď ho trápí zoubky, nebo se zamotal do přikrývky a nemůže se obrátit. Když se probudí, okamžitě se v postýlce posadí a kňourá, nebo rovnou začne křičet. V noci podle "stupně křiku" ho buď zkusíme znovu položit v jeho postýlce, nebo ho rovnou přeneseme do naší velké postele. Pokud hodně brečí, tak už ani nemá cenu zkoušet ho uspávat v postýlce. Zkoušeli jsme to několikrát a výsledky byly žalostné. Takže ho přeneseme rovnou k nám a za 2 minuty spí. Nemá však rád peřinku (lehká z umělých vláken), deku ani cokoliv jiného, čím bych ho mohla přikrýt. Pokud je trochu vzhůru a vnímá, okamžitě se odkope. Přikrýváme ho, až když usne, ale i tak to dlouho nevydrží a odkope se. Většinu nocí spí tedy odkrytý. Peřinku začal využívat jako polštář. Převrací se na všechny strany, když ji najde, položí si na ni hlavu. A když není v dohledu peřinka, dá si pod hlavu některou ze svých plyšových hraček, které má v postýlce. Nevím, jestli to není příliš brzy, aby spal s polštářem, ale zkusila jsem mu dát malý polštářek (na výšku má max. 3 cm) a určitě spal lépe. První noc se neprobudil vůbec a po dlouhé době jsme ho k nám do postele ani nepřenášeli, druhou noc se vzbudil asi až v půl páté ráno.

Nyní jsme v péči anglického zdravotnictví. Zaregistrovala jsem nás u lékaře v rámci státního zdravotnictví NHS (National Health Service). Uvažovali jsme i o soukromé ordinaci, ale k soukromému lékaři nás pošle až lékař NHS. Adámka si vzala do péče také dětská zdravotní sestra/pečovatelka - tzv. Health Visitor (nenapadá mne nic, jak by se dalo jednoduše do češtiny výstižně přeložit). Jde o kvalifikovanou zdravotní sestru, která pracuje v rámci lékařské ordinace. Přebírá dítě do své péče od porodní asistentky ve věku 10 dnů. Dojíždí do domácnosti, takže se přijela podívat i na nás. Docela sympatická a veselá paní, jen si stále myslela, že Praha je v Polsku... Stará se jak o vývoj a výživu dítěte, tak i o očkování a běžné zdravotní prohlídky, jako u nás probíhají v poradně. Pokud mám nějaký problém, nebo otázky, mohu zatelefonovat a buď mi poradí po telefonu, nebo přijede osobně, pokud by šlo o závažnější problém, nebo složitější a delší vysvětlování. Nafasovala jsem také několik informačních brožurek a knihu vydanou NHS "Od narození do pěti let" (informace o zdraví, vývoji, výživě, nemocech, očkování dítěte, ale i o matce, jeslích, školkách atd.). Probraly jsme tedy Adámkovu zdravotní historii, srovnaly očkování, která má z Prahy a která podstoupí zde. Přinesla mi seznam různých institucí a míst v okolí, kam bych mohla s Adamem jít - např. skupinky maminek s miminky, knihovna hraček. Zvlášť knihovna hraček se mi zalíbila, brzy tam vyrazím, jen co se Adam trochu vyléčí, zase je nastydlý a teče mu z nosu. :-( Jde o "knihovnu", ale místo knih se půjčují pro děti hračky (za malý poplatek, v přepočtu asi 15 Kč). Když už hračky dítko omrzí, tak je zajdu vrátit a půjčím si jiné.

Na "Health Visitorku" jsem měla i několik otázek. Hlavně mě zajímalo, jestli se zde plave s miminky. Obhlédly jsme se Skokym skoro všechny lokální bazény, ale plavání miminek tak, jak ho známe z ČR zde není. Ve veřejných bazénech jsou sice hodiny "Rodiče a batolata", ale to je pouze bazén rezervovaný pro ně a ve vodě dovádí rodiče a děti sami. Instruktory, kteří vedou hodinu, tu nemají. Šla jsem s Adámkem na jednu hodinu, jestli se ještě nezapoměl potápět, no a byli jsme v celém 25m bazénu sami. Jen na nás dohlížel plavčík a když jsem Adama potápěla, tak byl poněkud vykulený. ;-) Od Health Visitorky jsem se tedy dozvěděla, že takové kurzy nejsou, hlavně potápět děti do 18 měsíců vůbec nedoporučují.... Jen se mohou cachtat ve vodě společně s rodiči.

Další problém jsme měli s vodou. V obchodě jsme marně hledali kojeneckou vodu, všude nekonečné regály s limonádami a bublinkovými nápoji, ale obyčejná voda nikde. Na konci regálu jsme sice několik lahví s vodou našli, ale všechny sycené, natož aby byli určené na přípravu stravy pro kojence. Skoky jel na 4 dny na Slovensko a vzal sebou trochu vody na rozbor (rozbory vody jsou hlavní náplní práce jeho maminky). Rozbor vody vyšel dobře až na jednu hodnotu. Obsah dusičnanů místní vody je 40 mg/l, na Slovensku (a asi i v ČR) je pro dospělé 50 mg/l, pro kojence 15 mg/l. Na mou otázku "jakou vodu používají" byla jednoduchá odpověď - používá se voda z kohoutku. Jaké jsou v Británii limity dusičnanů ve vodě nevěděla, ale samotnou ji to zajímá. Takže jen ze zvědavosti zkusím zavolat do místních vodáren, co mi řeknou. Používáme tedy vodu z vodovodu, Adam už není zas tak malý, aby mu tolik vadila.

Třetí problém jsem zatím "konzultovala" jen s knihou "Od narození do pěti let", kterou jsem dostala. Ještě z Prahy jsem měla zásobu kaší, které připravuji k večeři. Jenže kašičky už došly a co nyní Adamovi připravit, když je na ně zvyklý? V obchodě kaše jako u nás nemají, pouze čistou rýžovou kaši, kterou podávají dítěti jako první pevnou stravu. Krmit ho stále rýžovou kaší se mi opravdu nechce. Vlastně ještě mají ovesnou kaši, podle obalu je určena na snídani. A přiznávám, že rozmíchat večer kaši z krabice je jednodušší, rychlejší a praktičtější, než se vařit s kaší vlastní. Otevřela jsem tedy knihu a jen jsem s úžasem četla tipy na jídla pro děti od 6 do 9 měsíců, zvláště snídaně a večeře mě "ohromily":

Snídaně - rozmačkaný banán a kousky toastu; celozrnný suchar a mléko; vařené vejce a kousky toastu; dušené jablko a jogurt

Večeře - míchané vajíčko s toustem nebo chlebem pita; zeleninový koláč; pita chléb namáčený do cottage cheese a kousky mrkve

No nevím, jestli bych do Adama dostala banán na snídani... Dostává mléko a to ještě pije nadvakrát. A na noc míchaná vajíčka? No asi i zde platí pravidlo "jiný kraj, jiný mrav".

A jednu zajímavost na konec. Angličané neznají "pravidlo", že ten, kdo objeví první zoubek dostane peníze na nové šaty. Mají jiné a pro dítě asi zajímavější. Když první mléčný zub vypadne, vloží se do obálky, kterou před spaním dítě schová pod svůj polštář. V noci příjde mléčná víla, která vymění zoubek v obálce za opravdové penízky, které si dítě nechá.

Názory k článku (12 názorů)
Blahopřeju! Hanka - Honza, Kačka, Matěj 17.4.2001 22:52
hračky jitule 18.4.2001 18:41
Nestačím se divit.... Hanka, Daniela 10 m. 18.4.2001 21:22
*Re: Nestačím se divit.... Káča S. 24.4.2001 21:7
**Re: knihovna hracek v Anglii Jana a Lucík 10 měsíců 25.11.2002 10:51
***Re: knihovna hracek v Anglii Eva dve deti 27.6.2003 22:59
kase a jine alice 19.4.2001 6:18
*Re: kase a jine Káča S. 24.4.2001 21:30
Taky žijeme v Anglii ! Dokonce kousek od... Jitka + syn Honzik 9 m. 22.4.2001 21:50
*Re: Taky žijeme v Anglii ! Dokonce kou... alice, j edna dcera 23.4.2001 2:40
*Re: Taky žijeme v Anglii ! Dokonce kou... Káča S. 24.4.2001 21:21
Jen houšť Magda a dva šmudlíci (28, 6, 2) 22.4.2001 22:3




Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.