tisk-hlavicka

Naše zkušenost s americkou školou 8: Vysvědčení, známkování, hodnocení, domácí úkoly, celostátní testy.

27.3.2001 Dr. Michaela Tydlitátová, New York 7 názorů

Domácí úkoly dostávají děti pravidelně každý den. Platí však (námi vypozorovaná) zásada, že nejsou přes sobotu a neděli, ani přes prázdniny školního roku.

Učitelé naopak doporučují, aby si v takových dnech děti odpočinuly a věnovaly se svým zájmům. Na dlouhodobé úkoly je vyhrazeno několik týdnů.

Vlastní "známkování" či spíše hodnocení se objeví až na vysvědčení, zde "Progress Reports", v Kindergarten dvakrát, v ostatních ročnících třikrát ročně. Každý "school district" si ovšem stanoví pravidla pro vysvědčení zcela samostatně, vše je v pravomoci "Board of Education" ( viz I. ). Během roku se píší průběžné testy, hodnocené počtem procent. Testy z anglického pravopisu - "spelling tests" jsou samozřejmé už od první třídy. Obyčejné úkoly - školní i domácí - se hodnotí jen smluvenými značkami a výrazným označením chyb. Žákovské knížky neexistují.

Počínaje druhou třídou se píší ke konci školního roku závěrečné testy. Ve čtvrté a osmé třídě (poslední ročníky Elementary a Middle School) jsou to standardní testy SAT (Standardized Achievement Tests). Jejich výsledku se přikládá velká důležitost, pokládají se jak za měřítko akademických schopností studenta, tak v souhrnu za míru kvality školy. Podle nich se školy umisťují na příčkách úspěšných škol v rámci okresu ("county") i v měřítku celostátním. Tyto testy vyhodnocují sami učitelé. V ostatních ročnících se píší jiné druhy testů. Vytváří je nezávislá soukromá nakladatelství, státy pak určité testy doporučují, konečné rozhodnutí, jaké vybrat (a koupit), učiní ovšem až "school district". Tyto testy vyhodnocuje nezávislá agentura a výsledky obdrží rodiče poštou.

Ne všechny státy v USA mají stejnou - stejně požadovanou- úroveň standardních testů. Státy s vyspělou moderní ekonomikou, hustě osídlené - New York, New Jersey, Massachusetts, California apod. - ji mají vyšší než třeba stát Missouri či Kentucky.

Vysvědčení samotné je velmi podrobné. Obsahuje až 50 položek v několika oddílech a písemné hodnocení. Je zde chápáno spíše jako vyjádření POKROKU dítěte v dané oblasti než zhodnocení VĚDOMOSTÍ v daném okamžiku. Stupnice 1 - 4 (nedávno nově 1 - 5) je oproti naší obrácená : 5 = outstanding (vynikající), 4 = very good (velmi dobrý), 3 = satisfactory (uspokojivý), 2 = below average (podprůměrný), 1 = requires improvement (vyžaduje zlepšení). Důležitý oddíl vysvědčení je věnován pracovním návykům: jak dítě spolupracuje s ostatními, jak je schopno přijímat rady a příkazy, zda se umí soustředit, pracovat samostatně, organizovat si čas a úkoly, jak je zodpovědné za svoje pracovní povinnosti apod. Ke známkám je připojeno krátké, avšak velmi konkrétní písemné vyjádření .

Pokud student navštěvuje speciální výuku, jako je angličtina pro cizince (ESL), pomocné čtení či matematika, hodnotí ho učitel takového předmětu podrobným písemným vyjádřením dvakrát ročně. Doporučuje též ve výuce pokračovat, popřípadě ji už ukončit vzhledem k zřetelnému pokroku dítěte.

Vysvědčení zde není předmětem nadměrného zájmu ani posvátným dokumentem. Jinými slovy, nejsou důležité známky, ale kvalita školy a schopnosti studenta něco se naučit.

Názory k článku (7 názorů)
Vynikajici zprava o skolstvi v Americe Vera S., Clarisska skoro 5, USA 27.3.2001 21:16
*Re: Vynikajici zprava o skolstvi v Ame... Zuzana,32 let,syn 8 let 28.3.2001 9:51
Vynikajici zprava o skolstvi v Americe Vera S., Clarisska skoro 5, USA 27.3.2001 21:18
*Re: Vynikajici zprava o skolstvi v Ame... Eva syn 13 28.3.2001 20:42
**Re: Vynikajici zprava o skolstvi v A... Martina, Kim 7 let 29.3.2001 2:50
**Re: Vynikajici zprava o skolstvi v A... Míša, syn 4 roky 29.3.2001 10:36
Psaci a tiskaci pismo Vera S. ,Clarisska skoro 5, USA 30.3.2001 22:28
Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.