tisk-hlavicka

Naše zkušenost s americkou školou 10: Absence dětí, pozdní příchody, nemocnost, školní sestra.

7.5.2001 Dr. Michaela Tydlitátová, New York 3 názory

Celá praxe s nepřítomností dětí ve škole je mnohem prostší, než ji známe z Čech.

Pokud se jedná o krátkou nepřítomnost během vyučování, stačí písemná poznámka poslaná po dítěti (učiteli), rodiče si pak dítě vyzvednou v udanou hodinu v kanceláři školy a zapíší odchod do knihy.

Pozdní příchody se necítí jako hrubé porušení pravidel školy. Podle našich zkušeností přichází denně zhruba třetina dětí do školy pár minut po zvonění. Počet opravdu "pozdních" příchodů se objeví na vysvědčení, ale nikdo kvůli tomu nedělá potíže dětem ani rodičům.

Na každé škole je "school nurse", školní sestra. Toto povolání vyžaduje specializaci srovnatelnou s bakalářským studiem na vysoké škole. Sestra má tisíce drobných úkolů, velkou zodpovědnost, a pokud to známe z BRS, i nekonečnou trpělivost. Volá rodičům, pokud se objeví zdravotní potíže u dítěte v průběhu vyučování. Léčí každé drobné poranění. Odměřuje pravidelné dávky léků. Její kancelář a ordinace zároveň slouží i jako přechodný azyl pro děti, kterým je lehce nevolno, do třídy se ostýchají a na skutečné onemocnění to nevypadá.

Pokud dítě doma onemocní, je třeba zatelefonovat školní sestře, a pak znovu každé další ráno. V den, kdy jde dítě poprvé opět do školy, stačí písemný vzkaz učiteli, že dítě je zdravé. Potvrzení od lékaře nikdo nevyžaduje. Pravidla jsou pouze dvě: dítě musí být bez horečky 24 hodin a nesmí zvracet. Veškerá odpovědnost je na rodičích. Jaká úleva!

Pokud lékař nasadí antibiotika (a řekněme rovnou, že tento případ je vzhledem k velmi nízké nemocnosti dětí poměrně vzácný), podle uvážení rodičů a schválení lékaře s nimi klidně dítě může chodit do školy. Nikdo nepochybuje o tom, že dítě zůstane doma v případě angíny či zánětu průdušek s teplotami. Ale pokud má například zánět středního ucha bez teplot a po dni odpočinku se cítí dobře, nikdo rodiče nenutí, aby ho nechávali doma celý týden, dokonce snad s následnou kontrolou u lékaře. Nemoc není nakažlivá a antibiotika odměřuje dítěti školní sestra.

Poznámka 1.: Nikdo z dětí našeho poměrně širokého okruhu známých neměl ani zánět průdušek, ani angínu. Někteří dokonce nevěděli , jak se taková angína projevuje.

Poznámka 2.: Děti neprosí rodiče, aby je nechávali doma, ale žadoní, aby mohly jít do školy. Naše děti se obvykle rozplakaly po oznámení, že jsou nemocné: znamenalo to pro ně být několik dnů vynechány ze všech dobrodružství...

Názory k článku (3 názorů)
absence v ceské skole markéta drábkova 9.3.2001 14:38
*Re: absence v ceské skole Martina, Kimberley uz 7 let 9.3.2001 18:31
**Re: absence v ceské skole Carol 9.3.2001 20:33
Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.