tisk-hlavicka

Jakou antikoncepci doporučit své dceři

30.4.2018 Bc. Kateřina Juřenčáková (festival Respekt k porodu) 4 názory

Je potřeba se podívat na to, co by mělo takovému doporučení předcházet.

„Jakou antikoncepci mám doporučit své dceři?” Na takový dotaz starostlivým maminkám odpovídám poměrně často.

Ale než mohu uspokojivě odpovědět, je potřeba se podívat na to, co by mělo takovému doporučení předcházet.

Zajímavé je, že se mne na podobnou otázku nikdy nezeptala maminka dospívajícího chlapce. Čím to je? Je to tím, že se obecně předpokládá, že větší dopad, pokud se při zahájení pohlavního života „něco nepovede”, nese primárně dívka. Je to pravda, ale na druhou stranu ani kluci nejsou z obliga a osobně se domnívám, že i oni by měli být podporováni k zodpovědnosti a informované volbě. Když jsem se vzdělávala a zkoumala, jak předcházet rizikovému sexuálnímu chování dospívajících, zaznamenala jsem u všech odborníků, včetně těch světových, zajímavou schodu. Odborníci se shodují na tom, že spoustu problémů přináší předčasné zahájení sexuálního života.

Všichni vědí, včetně dospívajících na základních školách, že i zákon stanovuje hranici do kdy je pohlavní styk považován za trestní čin. Tato hranice je 15 let.

Je to docela pochopitelné, děti se opravdu jen těžko postarají o děti. Pokud ale chceme určit zdravější hranici, je potřeba se více zajímat o imunologii. Důležitou součástí ženského zdraví je zdravý děložní čípek. Děložní čípek v období dospívání je místo, které je podstatně náchylnější napadením infekce nebo viru. Není ještě dokončený jeho vývoj a tím velmi rychle roste možnost nákazy ženských pohlavních orgánů, zejména pokud dochází ke střídání sexuálních partnerů. Lékaři se shodují, že vývoj děložního čípku se zakončuje kolem 17. – 18. let. Poté riziko infekcí a virových napadení tkáně klesá. I z toho důvodu je dobré naše dospívající podporovat k tomu, aby si na pohlavní styk počkali do doby, kdy bude jejich tělo imunitně zdatnější. Očkování proti HPV chrání maximálně na 70% a má své vedlejší účinky, vyčkat do dokončení vývoje děložního čípku je tedy vhodnější prevence. Myslím, že toto téma by se dalo otevřít právě i s otázkou očkování, kdy dívky často chodí ze školy domů a ptají se, zda se mají nechat očkovat. V tu chvíli je jedinečná příležitost dívce vysvětlit, jak to s jejím děložním čípkem je a co ji chrání nejlépe.

Maminky dospívajících dcer se často domnívají, že ideální je dívce nechat brzy předepsat hormonální antikoncepci, která ji ochrání. Bohužel opak je pravdou. Je zajímavé, že právě dívky užívající hormonální antikoncepci mají vyšší riziko výskytu pohlavních chorob. Také je třeba brát v potaz vývoj a dozrávání cyklů. Pokud plodnost uspíme v období, kdy ještě není dokončen její vývoj, můžeme tím dívce znesnadnit cestu ke zdravému cyklu v budoucnu.

Zjišťuje se, že účinná prevence proti rizikovému sexuálnímu chování je otevřená komunikace. Ta by určitě neměla probíhat formou strašení otěhotněním a vyjmenováváním všech pohlavních chorob. Je vhodné s našimi dětmi otevřeně mluvit o sexualitě. Vysvětlit, že se jedná o velkou sílu, pud, který do značné míry ovlivňuje naše chování a život. Můžeme sexualitu přirovnat k noži. Nůž je úžasný nástroj, pokud se však dostane do ruky dvouletého dítěte, nemusí být vždy bezpečný. A to platí i pro sexualitu. Milování je úžasná schopnost lidského těla, ale pokud k pohlavnímu styku dochází příliš brzy nebo za nevhodných podmínek, či jen proto, že už bychom to přece měli mít za sebou, můžeme si víc ublížit než zažít něco příjemného.

Milování, pokud je v podmínkách, kdy se oba partneři cítí bezpečně, cítí k sobě přitažlivost a ideálně i lásku, může být opravdu nádherný zážitek. Doporučila bych dospívající informovat, vtipně a skrze příběhy, o tom, jak funguje mužská a ženská sexualita. Že to, co se líbí muži, se ženě vůbec líbit nemusí a naopak. Je dobré mladým pravdivě popsat všechny výhody i nevýhody, které zahájení sexuálního života přináší, podporovat je k otevřenosti a důvěře. Pokud naše děti mají doma bezpečné a podporující prostředí, o to méně, budou vyhledávat ujištění a lásku někdy jinde.

Pokud přijde čas, kdy je potřeba se rozhodnout jaká antikoncepce je pro dospívající nejlepší, je na místě opět otevřená komunikace. Setkávám se s dívkami a ženami, které se mi stěžují, že jim maminka v 15 letech nechala předepsat hormonální antikoncepci, přestože ony to vnímaly jinak. Pojmenovávají to po mnoha letech jako formu násilí. Dospívajícím bychom měli předložit různé možnosti a objektivně pojmenovat jejich výhody a nevýhody. Při přednáškách na základních školách vidím, že dospívající jsou otevření ke komunikaci a hledání možností, které budou vyhovovat právě jim. I hormonální antikoncepce předepsaná z tzv. „léčebných důvodů” by měla být s dospívajícími dívkami komunikována. Značné negativní dopady, které mohou při předčasném zahájení užívání hormonální antikoncepce vzniknou, ponesou právě ony. I zde by měla být objektivně a pravdivě pojmenovány výhody i nevýhody. Hormonální antikoncepce ve své podstatě cykly neléči, ale zajišťuje, že nedochází k ovulaci ani menstruaci. Krvácení, ke kterému dochází je tzv. krvácení ze spádu po vysazení pilulky. Dívky tedy pravidelně po 28 dnech krvácí, ale ve své podstatě žádné cykly nemají. Není tedy možné mluvit o léčení cyklu, protože cykly jsou uměle potlačeny.

Antikoncepci můžeme rozdělit na metody hormonální a nehormonální, při čemž nehormonální metody můžeme dále rozdělit na bariérové a přirozené.

Hormonální antikoncepce se dále dělí dle svého nosiče i množství a druhů hormonů, které obsahuje. Nepůjdeme do podrobností. Nejčastější hormonální antikoncepce je v podobě pilulek, dále je možné využít kroužky, náplasti, různá tělíska ať už podkožní nebo děložní. Princip je u všech metod podobný. Zejména zabraňuje ovulaci, nárůstu sliznice, zahušťuje děložní hlen. Spolehlivost proti nežádoucímu otěhotnění je okolo 99 %.

Kondom je jediná forma antikoncepce, která z větší části chrání i proti pohlavně přenosným nemocem. Proto, by měl být první volbou pro dospívající, pokud se rozhodnout k sexuálnímu životu, a to i pro dívky, které užívají hormonální antikoncepci. Další formou bariérové metody je tzv. pesar, který se těší v ČR stále větší oblibě. V kombinaci s kondomem a případně i spermicidním gelem tvoří vysoce účinnou ochranu nejen proti nežádoucímu otěhotnění, ale také proti chorobám a nezatěžují zdraví a ženskou plodnost.

Nově se stále více žen i dospívajících dívek zajímá o tzv. přirozené formy antikoncepce. Nejspolehlivější formou je tzv. Symptotermální metoda, která má spolehlivost srovnatelnou s hormonální pilulkou, tedy kolem 99%. Bylo by úžasné, kdyby se dívky i kluci již na základních školách setkávali s vědomým a zodpovědným přístupem ke své plodnosti. Zejména nyní, kdy narůstá ve společnosti neplodnost. Symptotermální metoda je i pro dospívající, ale je zde kladen důraz na podporu, pomoc a komunikaci. Tato metoda pracuje s tím, že dívka - pár přesně vědí, kdy mají plodné a neplodné dny a podle toho se mohou vědomě rozhodnout, jak s tímto obdobím naloží. Pokud ale dochází ke střídání partnerů, ani zde by neměla být opomíjena ochrana kondomem.

Na závěr bych chtěla rodiče podpořit k otevřené komunikaci a k informovanosti o všech výhodách i nevýhodách různých antikoncepčních metod. Dospívající stejně jako dospělí by si vždy měli vybírat z maxima dostupných možností. Jen tak si mohou zvolit to, co cítí, že je pro ně skutečně nejlepší. Pokud dostanou na výběr mezi pilulkou a kondomem, může se stát, že nezvolí informovaně, ale vyberou tzv. „menší zlo”. Na druhou stranu je důležité připomínat, že žádná forma antikoncepce není stoprocentní. A toto uvědomění by mělo vést k zodpovědnějšímu výběru partnerů/rek.

Autorka článku Bc. Kateřina Juřenčáková je lektorkou přednášek o plodnosti, antikoncepci, neplodnosti, sexualitě, menstruaci pro veřejnost i na školách.

Více na www.prirozenaantikoncepce.cz.

Pozvánka na Festival

Bc. Kateřina Juřenčáková bude přednášet na téma Vědomá plodnost a antikoncepce také na Festivalu o těhotenství, porodu a rodičovství v Praze, v MediaKlubu Spálená 8, dne 16. května od 17 do 18.30 hodin. Pokud chceme mít plodnost ve svých rukou, je zapotřebí rozumět svému cyklu, vědět, kdy a zda jsme plodní a neplodní, vědět, zda je náš cyklus opravdu zdravý. Je také důležité zbavit se mýtů o naší plodnosti, které kolují společností a nedovolují tak vnímat plodnost vědomě.

Co se dozvíte?

  • Jak mít plodnost ve svých rukou od dospívání až po přechod
  • Jakou antikoncepci a co doporučit dospívajícím
  • Jak funguje plodnost po porodu a na co si dávat pozor
  • Jak přirozeně počít a co pomůže při nechtěné neplodnosti
  • Možnosti přirozené a spolehlivé formy antikoncepce

Více informací naleznete na www.respektkporodu.cz.

Názory k článku (4 názorů)
Já teda nevím... Ájina 1.5.2018 19:58
*Re: Já teda nevím... Jarina75 2.5.2018 6:8
**Re: Já teda nevím... Zorka 2.5.2018 8:22
Osobní pohled Vopršálková Štěpánka 25.6.2018 12:51
Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.