tisk-hlavicka

Strach o kamaráda

5.12.2023 Linka bezpečí

Občas se můžeš dostat do situace, že máš o svého kamaráda strach.

Kamarád může prožívat něco těžkého a svěřit se ti. Může si s tebou povídat třeba o tom, že se jeho rodiče rozvádějí, že mu někdo ubližuje nebo také, že si ubližuje sám, že ho nebaví život, že má potíže s jídlem. Nebo zjistíš, že je obětí šikany, že kouří nebo experimentuje s drogami. Takových možností je spousta. Je pochopitelné, že ti není lhostejné, co prožívá, a že se o něj začneš obávat. Někdy můžeš kamaráda znát jen z online světa, a cítit se proto bezmocně. Hůř se pro něj zajišťuje pomoc, když neznáš nikoho v jeho okolí. I kontakt s ním může být náročnější. A nemáš, jak si ověřit, co se skutečně děje.

Možná tě potěšilo, že se kamarád svěřil právě tobě. Vážnost jeho potíží a to, jak je prožívá, tě ale také může hodně zaskočit a být ti nepříjemné, že to víš. Můžeš mít pocit, že na řešení jeho starostí nestačíš, i když mu chceš pomoct. Nemusíš vědět, co s tím. Nebo je prostě těžké s tím zůstat sám/sama.

Modelový příběh:

Moje kamarádka se mi svěřila s tím, že se řeže. Ukázala mi rány na ruce. V noci mi posílá fotky, jak se zase pořezala, a píše, že brečí. Celou noc mám zapnutý telefon, abych jí mohla hned napsat. Mám o ni strach. Nevím, jak jí mám pomoct, protože, i když mi už několikrát slíbila, že už to neudělá, znovu se pořezala. Bojím se, že když to řeknu její mámě, kámoška se na mě naštve a přestane se mnou mluvit. Nechci o ni přijít. Navíc už by pak nebyl nikdo, kdo by věděl o tom, co dělá…

Co s tím

  • Najdi pro sebe někoho dospělého, komu se můžeš svěřit, a kdo ti bude oporou. Požádej ho o pomoc. Je zcela přirozené, že na některé věci kamarádi nestačí.
  • Řekni kamarádovi, že máš o něj strach, a zeptej se ho, co by mu mohlo pomoci, co by potřeboval. Pokud je to něco, na co nestačíš, řekni mu to.
  • Není tvoje zodpovědnost, jak se kamarád ke své situaci postaví. To, jestli chce svou situaci změnit, říct si o pomoc, je jen na něm. Můžeš mu nabídnout možnosti, které znáš, ale to, jestli se rozhodne je využít, je už jen jeho rozhodnutí.
  • Obrať se na Linku bezpečí, pomůžeme ti hledat možnosti, které by kamarádovi mohly pomoci, a zároveň podpoříme tebe.
  • Dělej věci, které tě baví, které ti přinášejí radost. Dál se věnuj svým koníčkům. Vypni si telefon, pokud si potřebuješ od kamarádových zpráv odpočinout. Každá chvíle, kdy se cítíš dobře, je důležitá. Potřebuješ i svůj čas bez starostí kamaráda. Neznamená to, že ho zrazuješ. I ty potřebuješ nabrat síly.

Názory k článku (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!
Článek se vztahuje k období asi

Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.