O sebepoškozování mluvíme tehdy, když někdo záměrně ubližuje sám sobě.
Nejčastěji se jedná o zraňování se žiletkou do krve, řezání do rukou a nohou, škrábání kůže do krve, štípání se, pálení se zapalovačem.
K sebepoškozování se uchylují lidé, když cítí velké napětí, které neumí uvolnit jinak. Nebo naopak necítí vůbec nic a potřebují cítit aspoň něco. Bolest nebo krev, která teče, ulevuje, vyplavuje napětí. Je to ale zrádná úleva. Na sebepoškozování vzniká závislost. Úleva je krátkodobá, dočasná. Brzy se dostavují výčitky, pocity viny. Ty vyvolávají chuť si znovu ublížit. Je to takový začarovaný kruh, ze kterého není vidět cesta ven. Ubližování sobě navíc časem vede k tomu, že se člověk přestává mít rád. Následkem toho se mohou objevit i sebevražedné myšlenky.
Sebepoškozování také přináší komplikace v podobě jizev a zranění, která mohou být větší, než byl původní úmysl, nebo se mohou zanítit či jinak zkomplikovat.
Přišla jsem domů pozdě a máma na mě hrozně řvala. Vždycky je všechno moje vina. Pořád se hádáme. Táta věčně není doma, furt pracuje. Hodně jsem brečela, teď mě strašně bolí hlava, hrozně rychle dýchám, třesou se mi ruce. Nevím vůbec, co mám dělat, je toho na mě hrozně moc. Ve škole se taky zhoršuju. Mám strašnou chuť se pořezat. Jednou už jsem se poškrábala kružítkem, na chvíli to pomohlo. Vím, že to není dobrý, ale nevím, co mám dělat.
Největší chuť si ublížit netrvá moc dlouho, většinou do půl hodiny. Zkus hledat jiný způsob úlevy od napětí, např:
Důležité je porozumět, z čeho napětí vzniká. S tím Ti může pomoci odborník, např. psycholog. Ten by Ti měl umět poradit také s tím, jak napětí mírnit nebo odstraňovat jiným, bezpečnějším způsobem.
Promluv si s rodiči o tom, že potřebuješ pomoc. Popros je, aby Tě k psychologovi vzali.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.