tisk-hlavicka

Linka bezpečí spustila kampaň #zvladni20 zaměřenou na překonání sebepoškozování

11.10.2023 Linka bezpečí 2 názory

Sebepoškozování je na Lince bezpečí druhým nejčastějším tématem, se kterým nás děti kontaktují.

Linka bezpečí dlouhodobě zaznamenává růst tématiky sebepoškozování. Tento trend by mohl poukazovat na normalizaci sebepoškozování mezi dospívajícími a dětmi, které kontaktují naše služby. To považujeme za nebezpečné z hlediska vývoje a duševního zdraví.

Proto Linka bezpečí přichází s výzvou #zvladni20, která podporuje zvládnutí 20 minut bez ublížení pomocí tzv. odkláněcích technik. Odkláněcí techniky jsou možností, jak akutní nutkání „ublížit si“ odvrátit. Nutkání trvá většinou 20 – 30 minut. Po této době začíná slábnout. Překonat tuto kritickou dobu je náročné. Existuje však podpora, která může pomoci ulevit jinak a dobu 20 minut přečkat. Jde právě o zmíněné odkláněcí techniky https://www.linkabezpeci.cz/poradna/sebeposkozovani. Zároveň je důležité vyhledat i odbornou pomoc.

Sebepoškozování je na Lince bezpečí druhým nejčastějším tématem, se kterým nás děti kontaktují. Jen za první tři měsíce roku 2023 se jednalo o 929 kontaktů. Při tomto tempu by na konci roku 2023 mohlo být hypoteticky 4 000 kontaktů. Tedy zhruba o 1000 více než na konci roku 2022, což považujeme za alarmující.

Děti a dospívající se často přiklání k sebepoškozování, když se snaží zvládnout stresující situace nebo pocity jako jsou úzkost, smutek nebo deprese. Tyto problémy byly v posledních letech umocněny faktory jako například sociální izolace v průběhu COVIDu, tlak na výkon, vysoká rozvodovost nebo nedostatek volného času a offline režimu.

PŘESTAT JE MOŽNÉ, POMOŽTE NÁM ŠÍŘIT OSVĚTU, NE PANIKU. PŘIDEJTE SE K VÝZVĚ #zvladni20

Více na: www.linkabezpeci/sebeposkozovani

Názory k článku (2 názorů)
Už toho mám plný zuby dot.com 11.10.2023 19:31
*Re: Už toho mám plný zuby betulapendula 12.10.2023 12:29
Článek se vztahuje k období asi

Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.