| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Anketa: Čtou vaše děti?

 Celkem 63 názorů.
 Blanka 
  • 

Re: Čtení 

(12.4.2010 10:50:10)
Syn, čtrnáct let, čte snad od první třídy a začínal na Harry Potterovi, teď už čte leccos, miluje Řeku bohů, knížky si půjčuje od známých, dostává jako dárky, někdy v knihovně, čtení miluje a někdy je těžké ho do knížky dostat, dcera, osm let, začala více číst nedávno, ale už teď je taky poměrně zdatná čtenářka, tam zatím vedou časopisy, knížky o dětech.
 Blanka 
  • 

Re: Čtení 

(12.4.2010 10:51:17)
Ještě pro doplnění, obě děti začaly číst tak nějak spontánně, já čtu taky hodně, pokud mám čas, takže to asi mají tak trochu v genech a hlavně to vidí od malička okolo sebe.
 Červená řepa 


komiksy  

(12.4.2010 8:43:53)

Ve čtenářském věku mám zatím jen nejstarší z dětí (1 třída).
Naučila se samostatně poměrně dobře číst již před nástupem do školy, a čte si denně s oblibou sama, přes den, i večer v posteli, vydrží u čtení zhruba hodinu v kuse.
Protože jsem si všimla, že dcera preferuje komiksy, a protože během několika týdnů přečetla z vlastní iniciativy veškerou (poměrně bohatou ) zásobu komiksů (přímo bichle) v naší knihovně (čtyřlístky, rychlé šípy i další Foglarovky, které vyšly v souhrnném vydání a další menší svazky) začala jsem jí v četbě komiksů podporovat a půjčujeme další z knihovny, od přátel, nebo kupujeme, když na nějaký vkusný narazíme, celkem mě překvapilo, že jich docela dost v českých nakladatelstvích vychází (Tintin, Mumini...) Myslím si že vzhledem k věku a schopnostem (7let)je komiks jakožto obrázky doplněné textem ideální, i když to není literatura v pravém slova smyslu, textu obsahují přiměřeně, a děti baví, upoutají jejich pozornost, je v nich dobrodružství, nápad, vtip, estetično ( občas ).
Klasické knihy určené pro její věkovou kategorii dceru zatím příliš nezaujaly, ale věřím, že to přijde brzy, a že jí s výběrem pomůžeme :-)
 Jana L., prvňák a mimčo 
  • 

Re: komiksy  

(17.4.2010 21:20:34)
Staršímu synovi jsme začali číst příběhy zhruba ve dvou letech, pravidelně před spaním, stal se z toho příjemný rituál... v šesti prvně uslyšel o Harry Potterovi a hrozně toužil vidět film, tak jsme řekli dobře, ale nejprve knížku! Přečetli jsme mu jí, pak shlédl film, stejně tak další dva díly... mylslím, že děti, které viděli jen film - nebo nejprve film, o hodně přišly, syn teď chodí do první třídy a počítá s tím, že další díly už si přečte sám. Jinak má hromadu Čtyřlístků po mě i po manželovi a začíná je sám louskat, baví ho to, tak se ho snažíme podporovat. Před spaním je to teď na střídačku . někdy si čte sám, někdy mu čteme my. Knížek má hodně po nás, dost jich také kupujeme, do knihovny taky chodí...
 Katka +3 


čtenář 

(12.4.2010 9:12:30)
Desetiletý syn čte hodně už několik let, hlavně naučné knihy, dětské detektivky a dobrodružné příběhy. Kromě bohatě zásobené domácí knihovny si půjčuje i ve škole a v městské knihovně(tam hlavně komiksy).
Sedmiletý syn je trochu lenoch, ale občas nějakou pohádku si přečte.
Kniha jako dárek u nás nesmí chybět při žádné oslavě.
 Tenna /2 


Čtou 

(12.4.2010 9:13:02)
- mé děti (prvňačka a třeťák) čtou hodně, pokud jsou doma, je to jejich nejoblíbenější aktivita a časopisy nebo knihy si i nosí s sebou kamkoliv, kde by hrozilo, že se budou nudit - na cesty do auta, do čekárny u lékaře apod., dcerka i do školy, aby se zabavila, když se ostatní děti teprve učí číst
- čtou hodně komiksy, přeci jenom jsou pro ně nejjednodušší, ale čtou rádi i různé encyklopdie, z beletrie čte syn (9 let) nejrůznější dobrodružné knížky, klasiku i nově vydávané, také báje a pověsti apod., zkouší i časopisy pro dospělé jako National Geographic. Dcerka (7 let) zatím jednodušší dětské knížky a pohádky a dětské časopisy.
- knihy dostávají odmalička jako dárky, také rádi vytahují z půdy staré knihy po nás, objednávají si knihy z nabídkových katalogů, které dostávají ve škole, syn si i půjčuje knihy od kamarádů. Časopisy si kupují sami.
 Tenna /2 


Re: Čtou 

(12.4.2010 9:47:08)
Ještě vlastně byla otázka, zda jsme děti ke čtení vedli - vedli jen tím způsobem, že jsme jim odmalička dávali knížky a četli a oni se velmi brzy naučili číst sami a pokračují v četbě vlastními silami. Tak nějak přirozeně. My sami hodně čteme, i prarodiče, tak hrál roli asi i osobní příklad.
 Lída+2 


Re: Čtou 

(12.4.2010 10:44:42)
Ano čtou a hodně....hlavně starší 11letý...ten přečte úplně všechno....během první a druhý četl hlavně encyklopedi, a všechno co našel od Lingrenové v knihovně...asi 20knih.
Postupně se mění jeho složení čtené literatury.....umí o tom asi i zajímavě vyprávět. Loni na konzultacích nám jehoučitelka říkala, že Lukovo vyprávění o knize" Ocelové město" jí zlákalo to po letech dočíst.

Čtou vaše děti? (míněno dobrovolně a pro vlastní zábavu, ne povinně do školy) - ANo(povinná četba není třeba jejich třída jedna i druhá čte hodně)
Pokud čtou, co? Dobrodružné, fantasy,detektivky.....knihy táborového ohně..těch bylo asi 30, pak co najdeme....Verneovky, detektivky .....ty nový knihy taky občas ulovíme.....

Odkud berou knížky? Z domácí knihovničky, z veřejné knihovny, dostávají je jako dárky, půjčují si od spolužáků?
knihovna- starší už má třetí průkazku. Tamta byla popsaná chodíme cca jednou za 14dní
knížky doma máme - dost...kdo vidí naší knihovnu většinou obdivuje....
knihy pravidelně dostávají k vánocům svátku...a tak...
Vedli jste děti doma ke čtení? nijak zvlášť....večer před spamním cca od 1roku.odpoledne před spaním když byl čas....ale to velmi nepravidelně....

Jakým způsobem? nevím děti mám dvě a to mladší mi přečte max. 1 knížku za týden. RAdši je v dílně a kutí....výchova totožná...

Jinak knihovnice tuhle vzpomínali když mi nosili kočárek do schodů....., že by jim to přišlo normální, když v tom jsou od malinka~;)
 Ivka (dva kluci) 


Malí čtenáři 

(12.4.2010 10:00:35)
Dětem čteme od malička před spaním-takovou tu dětskou klasiku - Kocourek Modroočko, Veverka Zrzečka, Ferda Mravenec, Mikulášovy patálie... Je to takový náš neotřesitelný rituál. Starší syn (9) si od té doby, co se naučil číst sám (během 1.třídy) čte před spaním sám - o prázdninách po 1. třídě přelouskl všechny díl Ferdy Mravence a pak už hltal knihu za knihou- všechny Pottery, dobrodružné knížky a dětské detektivky (Agáta a doktor Lupa, Klub záhad apod.) Něco máme doma (Verneovky, Štorcha...), ale hlavně ty detektivky chodíme půjčovat do MK. Jednak se klukům v knihovně líbí a jednak nevím, kam bychom ty stohy knih doma dávali :-). Co se týče časopisů, pro předškoláka se mi nejvíce osvědčilo Sluníčko, starší odebírá Juniora, kterého si se zájmem přečtu i já (zajímavosti z přírody a techniky, velmi populárně podané, ocenila jsem i odkazy na smysluplné stránky na netu). Na čtenářskou gramotnost - porozumění textu apod. mi připadá výborný Komisař Vrťapka - děti luští a dedukují podle indicií různé detektivní případy, celé je to bohatě ilustrované a většinou i velmi vtipné a vypointované. Chtěla bych také pochválit přístup pí učitelky. Děti se v hodinách čtení nenudí společným hlasitým čtením, od první třídy si vedou čtenářské deníky, nosí do školy přečtené knížky, které je zaujaly, před třídou je vypráví a vzájemně si je půjčují a doporučují (což postupem času začaly děti dělat samy i mimo hodiny čtení).Myslím, že i děti, které čtení nebaví, mají motivaci se do knížky zakousnout, když jim ji kamarád doporučí.
Přeji hodně úspěchů všem malým čtenářům!
 Lucka/3děti 
  • 

Nevím jak na ně 

(12.4.2010 10:18:22)
Mám 3 děti ve věku 10,8 a 4 roky. Od malička jsem jim četla (a stále čtu, když je čas) před spaním, knížky dostávají při každé možné příležitosti, kupujeme dětské časopisy, vyprávím jim, jaké knížky jsem četla v jejich věku já, o čem byly, jak se mi líbily... Přesto mé děti (tedy ty starší) nečtou. Nutit je k tomu nechci. Snad dělám vše proto, aby číst začaly. Mladší syn přečetl o prázdninách po 1. třídě asi dvě knihy, ale se začátkem školního roku přestal, čte pouze komiksy. Dcera, které brzy bude už 10 let nečte vůbec. Knihy si pouze prohlíží, ani komiksy nečte, jen když s ní u toho sedím a pobízím ji do čtení. Mé čtení poslouchají se zájmem, diskutujeme spolu o ději, ale sami jsou asi líní... Kde dělám chybu? Poradíte?
 Jíťa 
  • 

Re: Nevím jak na ně 

(12.4.2010 11:03:54)
Některé děti holt nečtou. Moje dcera nikdy nečetla, dokonce ji ani nikdy nebavilo nechat si předčítat, ani si nechtěla prohlížet obrázky v knížkách jako úplně malá.
Dobrovolně snad nepřečetla ani jednu knížku, povinnou četbu někde opsala.
Myslím, že jsem udělala vše, co bylo v mých silách, přesto to bylo marné. Příklad měla taky, já jsem v té době taky každou volnou chvilku trávila s knížkou (teď už méně -> internet) Kolem jejích 10. narozenin jsem pochopila, že knížka jako dárek je někde hoooodně daleko za ponožkama a přestala jí knihy kupovat (stejně jich máme plnou knihovnu).


Náš malý se zdá být rozeným čtenářem. Je mu 2,5 roku a snad odjakživa miluje knížky. Má doma spoustu leporel, začali jsme už kupovat i Méďu Pusíka. Před spaním čteme z "opravdových" knížek jednoduché a krátké pohádky o zvířátkách. Na rozdíl od dcerky vydrží poslouchat nebo si sám prohlížet knížku víc jak hodinu.
 Lída+2 


Re: Nevím jak na ně 

(12.4.2010 12:50:34)
Moje sestra taky opisovala mojí přečtenou povinnou četbu...troufám si tvrdit, že do svých 20let nepřečetla ani jednu knihu celou. A přehoupl se 20rok a chodí do knihovny ačte hodně~t~
 Lída+2 


Re: Nevím jak na ně 

(12.4.2010 12:49:31)
Lucko já knihovnice nechala prolízt sklep a najít tam všechno na co jsem si vzpomněla a Luk už to přečetl. A třeba klici holky stodůlky- proč to má jen 2díly~t~
 lenka, 3,5;2,5; 35+5tt 
  • 

čtení u nejmenších 

(12.4.2010 10:21:26)
Dobrý den, u nás čte často a velice rádo. Knížka je vpodstatě jediná hračka, která má úspěch stále. U staršího jsme začali v roce a půl a u malé také tak. Je sice jasné, že knížky byly okousané, zničené, ale čtené nadoraz a permanentně. Jsou ještě malí oba, ale každý večer před spaním si prohlížejí a "čtou" knížky sami a až poté jdou spát. Každý den spolu přečteme alespoň dvě tři knížky - leporela ty větší už jim ale nestačí, to už mají zmáknutý a tak čteme knížky pro předškoláky, pohádky. My oba s manželem čteme rádi, ovšem co máme děti my sami na knížky nemáme vůbec čas, nevím, zda jejich obliba čtení souvisí s naším vzorem, když nás číst nevidí téměř vůbec, nebo možná tím, že si čteme s nimi rádi, při čtení hovoříme o tom, co v příběhu je zajímavé. Je také pravda, že nám okolí říká, že dobře mluvíme, obě děti bez problémů převyprávějí i bohatější děj pohádky. No, ať tak či tak, čtení je pro naše děti důležitou součástí denního programu.
 karma 


Re: čtení u nejmenších 

(12.4.2010 14:44:10)
Něco na tom čtení je: taky jsem byla čtenář (ale co mám dítě, nestíhám), manžel čte každou volnou chvíli, moje dcera (2,5) taky od cca roku miluje knížky, každý den si čteme... a má fakt dobrou! slovní zásobu v porovnání s vrstevníky. (ale zase ji nebaví nic moc skkládat)
 Jeremjas 


Re: čtení u nejmenších 

(18.4.2010 23:20:05)
Dobrý den,
já jsem začala číst dcerce už, když byla v bříšku. Dnes jí jsou 3 roky a knihy naprosto miluje. Čteme pořád a kdekoliv. Miluje jak pohádky, tak encyklopedie. Hodně knížek má po mě, ale spoustu knih dostane i jako dáreček a je to opravdu ten nejúspěšnější dárek. ~6~
 susu 
  • 

snažíme se číst 

(12.4.2010 10:32:58)
Dcera bude mít 7 let, čteme jí odmala. Oblíbené byly dětské časopisy a hodně jsme pohádkovali. Teď začínáme přecházet na dětské knížky, oblíbená je Zuzka a poníci, protože dceru taky poníci berou. Horší je, že taky trvá na časopisu My little pony, který já považuju za děsný. zkoušeli jsme lovce mamutů, celkem ji to zaujalo,ale nedočetli jsme, je to přece jen dlohé a složité. Chceme jí nabídnout Vlaštovky a Amazonky, a další z naší knihovny. Čte i sama, časopisy v pohodě, u knížky tak dlouho zatím nevydrží.
 karma 


Re: snažíme se číst 

(12.4.2010 14:46:40)
Viděla jsem taky převyprávěné verneovky pro malé děti (tuším od Neffa?). Myslím, že 7leté dítě by to mohlo chytit. Už se těším, až mi dcera poroste, že se do nich dáme.
 Mapik+Betka+Fili 


Re: snažíme se číst 

(13.4.2010 8:26:50)
jasne, verneovky predelava Neff, jo a spatne nejsou ani jejich dramatizace, ted vychazi jako CD za par kacek na stancich (i Storchovky atp.)
 Hvězdička, 6tileté dcery 
  • 

samozřejmě :-) 

(12.4.2010 10:48:58)
:-)
ANO, čtou: Děvčata chodí do první třídy francouzské školy (jsme v cizině), už jim to v hlavičkách "překliklo" a začaly číst samy. Čtou francouzsky i česky (to se učíme doma, je to povinnost všech českých dětí v zahraničí a hlavně je to baví!) Jsou ve stádiu, kdy zkoušejí přečíst všechno, co se jim naskytne.

CO: Čtou krátké příběhy samy - pohádky, krátká dobrodružství, příběhy z dětských časopisů, vše o princeznách, vílách, prehistorických a dnešních zvířatech. Při čtení pohádek před spaním (maminkou nebo tatínkem) si vymíní, že přečtou například poslední větu každého odstavce, ale taky občas přečte něco jedna, pak druhá a nakonec něco máma/táta. Baví je i komiksová podoba čehokoliv, pravděpodobně proto, že se děj vyvíjí rychleji.

ZDROJE: knížky z domácí knihovny; ze školní knihovny (chodí tam organizovaně jednou týdně celá třída); z knihovny ve městě (vybírají si samy, prosedíme tam hodinu, aby si mohly zalistovat a počíst ve všem, co se jim líbí, čtu jim tam i já); dostávájí od nás, širší rodiny i Ježíška pravidelně knížky jako dárek; mají knížky i předplacené (francouzská vydavatelství nabízejí předplatné na školní rok podle věku, každý měsíc přijde dítětí jedna knížka, u nás to na přání zařizuje škola); mají předplacené Sluníčko, které taky čtou i samy; kupujeme jim Čtyřlístek, občas Méďu Pusíka (ale tam často překlad kazí češtinu textu :-(.)

PODPORA ČTENÍ: Jsme čtenářská rodina - máme hromady knih doma i u rodičů, s manželem jsme oba vzděláním filologové, on i historik; snažíme se děti zásobovat jejich vlastními knížkami; každý večer jim čteme minimálně večer od jejich prvních let; mají předplacené knížky, časopis; chodím s nimi do knihovny, navštěvují jednou měsíčně kroužek v knihovně, kde si s vedoucí čtou, co se jim líbí, povídají si, kreslí. Ke čtení je nenásilně vede i škola - pravidelná návštěva knihovny, učitel jim půjčuje brožované příběhy na pokračování a příběhy nějak odkazující na texty v čítance, které pak chodí třída číst dětem v mateřské školce. Myslím, že četbu dětí podporuje i poslech audio nahrávek (v autě) či sledování video adaptací příběhů, které znají z knížek, návštěva divadelních představení s nimi spojenými.

K samostatnému čtení se moje děti dopracovaly nedávno, ale jsem skutečně šťastná nejen že jim jde, ale že je tak baví!

Pozn.:Zmiňovaná škola je akreditovaná francouzská škola mimo Francii, učí se v ní podle řádně schválených francouzských osnov.
 Renate 


Re: samozřejmě :-) 

(22.4.2010 1:31:36)
Synovi je patnáct měsíců a prohlížíme knížky úplně od malička. Vždycky se mu líbilo koukat na obrázky, nejdřív černobílá plátěná leporela, plátěné knížky s různými materiály, knížky z tvrdého papíru, knížky se zvuky. Už dávno listuje sám, nejnověji protestuje, když vyberu knížku, kterou si zrovna nechce prohlížet. Někdy si knížku sám vezme (všechny v jeho dosahu), sedne si a prohlíží si sám, nebo jde za tatínkem a tatínek si prohlíží s ním. Synek ukazuje na obrázky a očima se ptá, aspoň myslím, co to je, nebo jen sdílí zážitek z prohlížení. Prohlížíme poměrně často a hlavně skoro každý večer před spaním.
Bydlime na Islandu, knížky máme zatím většinou obrázkové, některé se slovy, ale i s delšími texty. Já vyprávím vždycky česky, ale knížky jsou povětšinou islandské. Do knihovny chodíme spolu, mají tam krásný dětský koutek s měkkým kobercem, hračkami, stolečkem, židličkami, polštáři... Pořídili jsme i spoustu knížek na inzerát, poměrně levně, takže jich máme opravdu hodně.
 Gladya, bývalá dasa, 


nečte 

(12.4.2010 10:59:18)
Bohužel, syn je v 5. třídě a nečte~n~ . A to jsme s manželem oba docea knihomolové, dítko od útlého věku vidí, že si občas čteme. No, dělala jsem, co jsem mohla, odmala jsem synovi četla a to vlastně až do nedávna. Vzala jsem ho do knihovny, a nic, je ochotem listovat v encyklopediích, ale číst ne. Pravda, syn je lehký dislektik a i když nečte špatně, je to pro něj asi stále víc práce než zábava a nebaví ho to. nevím, jestli je naděje na změnu~a~
 Gladya, bývalá dasa, 


Re: nečte 

(12.4.2010 11:01:54)
ještě doplním zdroje, doma má spoustu knížek svých i po nás, jako dárek knižky dostával a stále dostává, chodíme i do knihovny.
 alžběta, 3 děti 
  • 

Re: nečte 

(12.4.2010 14:05:57)
až jednou narazí na knihu, co ho zaujme, on číst začne. my s manželem čteme hodně, já každých 14 dní letím z práce do knihovny pro svých 10 knih ( jezdím 1,5 h hrom. dopravou do práce a pak z práce, tam se toho přečte dost), čtu vlastně pořád, dcera také, ale prostřední nechtěl číst nic, povinnou četbu jen z donucení. pak viděl mě, jak čtu fantazy o drizzt do urdenovi ( r.a.salvatore), to ho zaujalo, tedy zejména obrázek na hl. straně, přečetl všechny díly, co jsem měla doma ( v té době 9 a pak sledoval na netu kdy vyjde další díl) a vlastně zjistil, že knihy jsou úžasné. teď čte i jinou literaturu jak fantazy.
ten nejmenší nechce číst vůbec, odmítal i četbu před spaním, básničky a říkanky, s četbou do školy máme velký problém. teď jsem mu ale koupila knihu jak vycvičit draka a pomalu, sice nedůvěřivě, čte stránku po stránce.
můj názor je ten, že láska ke knize k člověku přijde, jen se musí najít ten " knoflík", co jí spustí.
 perdita 


Čteme! 

(12.4.2010 11:17:31)
- Čtou vaše děti? (míněno dobrovolně a pro vlastní zábavu, ne povinně do školy)
ANO, večer v posteli, na záchodě, po škole, nosí knihy i do školy. neustále!

- Pokud čtou, co? Dobrodružné, fantasy, Potterovky?
Všechny jmenované, dějiny, A. Lindgrenovou, Blytonovou, Bulyčeva, Carolla, encyklopedie, literaturu faktu, všechno možné. Šestiletá momentálně čtvrtého Harryho a syn čte Černošskej pánbůh a páni proroci.

- Odkud berou knížky? Z domácí knihovničky, z veřejné knihovny, dostávají je jako dárky, půjčují si od spolužáků?
Máme doma dvě tři sta dětských knih, jsou členy čtyř knihoven. Dostávají je jako dárky a taky je darují, někdy si je kupují za našetřené kapesné. Od spolužáků jsme si zatím knihy nepůjčovali.

- Vedli jste děti doma ke čtení? Jakým způsobem?
Čtení byl pro nás vždycky společně strávený příjemný čas. Já ráda čtu, oni to vědí a oni zase rádi poslouchají. Od miminka jsme dětem večer četli, v nemoci četli, když bylo potřeba uklidnit se, zalezli jsme si do postele s dobrou knihou. Je to náš společně strávený čas, který se nám líbí. Syn je rychločtenář, dcera na svůj věk naprosto mimořádná, ale stále jim čtu, pokud si to přejí.
Ještě bych doplnila, že ve vaně třeba zase poslouchají audioknihy a poradila bych je těm rodičům, kteří skutečně mají málo času.
 Lída+2 


Re: Čteme! 

(12.4.2010 12:59:52)
Perdito něco jsi mi připomněla.

Já čtu a když nemám čas....tak si to prostě 1x za týden zalezu do vany na hodinku a i večeři mi donesou.....~f~
A loni mi náš Daník(to mu bylo 7,5) řekl...já si chce ještě číst.....ty si taky čteš ve vaně....tak jsem zmlkla a našla něco...co když utopí přežijeme.....
 karma 


Re: Čteme! 

(12.4.2010 14:54:13)
Prosím poradíš mi nějaký zdroj audioknih? Mám dost napáleno z rozhlasu, pak něco z Levných knih, ale ráda bych rozšiřovala. Dcera má 2,5, takže zatím hrajem Krtky, Pejska a kočičku, Amálku... Čteme dost, ale když potřebuju něco dělat a zabavit ji, nerada pouštím video, sama se bavit nechce, audio je v tomto případě nej.Dík za odpověd.
 perdita 


Re: Čteme! 

(12.4.2010 16:29:58)
Sisan, psala jsem na mail.
 Yuki 00,03,07 


ano, čtou 

(12.4.2010 13:03:52)
nejstaršímu je 9, čte momentálně Verneovky, mezi ně si vložil jednoho Prattcheta (nebo jak se to píše, odmítl přestat, zaujalo ho to a chce další), má rád spíš dobrodružnou literaturu

prostřednímu je 7, je prvňák, čte všechno, kde uvidí písmenka, i kdyby to byl telefonní seznam, čte encyklopedie, už má za sebou první Verneovku

oba umí povyprávět děj knížky

nejmladšímu jsou 3 a knížky miluje, čteme krtka a další knížky podobnýho stylu

knížky mají v knihovně doma, chodí do knihovny (okresní nebo jak se jmenuje), knížky dostávají a knížky berou nám, třeba toho Prattcheta jsme mu dobrovolně nedali, toho si bral na wc, a byl tam pořád (když jsme to zjistili, oddechli jsme si, že zažívání je v pořádku a dočetl to legálně)

knížky jsme jim četli od mimonek, a to doslova, zvlášť ti mladší už při kojení poslouchali čtení starším

podporujeme je, na druhou stranu jsou lidi, kteří honí děti ke knížkám, my od knížek, aby dělali i něco jiného ~z~
 Kačislava 


I prvňáci čtou 

(12.4.2010 13:48:29)
Mám dvě děti v první třídě, se čtením teprve začínají, ale mají ke knihám vztah odmala. Syn je tedy dyslektik, takže s ním to bude pomalejší, ještě toho doopravdy moc nepřečte, ale dcera začíná už číst sama - zatím hlavně Čtyřlístek, protože jako komiks má hodně obrázků a velká písmena. Jinak jim ještě zatím hlavně čteme my, od Mikeše a Ferdy Mravence po Heidi a Mary Poppinsovou. Dokud vůbec neuměli číst, brali si stejně do postýlky knížky alespoň na prohlížení. Máme obrovskou knihovnu a já mám také spoustu knih ještě z dětství, jinak neustále nějaké knihy kupujeme... Odmalička dostávají knihy i k Vánocům nebo k narozeninám, takže berou knihy jako dárek a přejí si je jako dárek. dcera spíš příběhy, syn víc typ encyklopedie: hlavně o zvířatech, sopkách, přírodě...
 Jana, dvě dcery, 10+14 
  • 

Děti a čtení 

(12.4.2010 15:10:23)
Protože jsem vášnivá čtenářka, mé dvě dcery jsem od malička /od miminek/ brala s sebou do knihovny a do knihkupectví. Mám štěstí, že naše knihovna je maximálně moderní a přívětivá k dětem, dětské oddělení je i s hračkami, s polštáři na čtení atd. Vždy jsem se snažila si s dětmi společně něco vybrat a ukázat jim, jakou zábavu mohou díky knížkám zažít..Navíc jsem jim hodně a často četla, večer před spaním každý den. Mladší dcerce /10 let/ ještě dnes občas čtu, samozřejmě si již čte sama, ale bere to jako příjemnou chvilku strávenou s mámou..
Mladší dcera si sama začala číst už v první třídě, líbí se jí příběhy dětí, zvířátek. Čte si každý den.
Se starší dcerou to nebylo tak jednoznačné vzhledem k dlouholetým problémům s řečí - výslovností. Vše ale dohání nyní - začala čtením časopisu WITCH, nyní ji hodně baví detektivky pro mládež, např.řada 3 holky na stopě atd., samozřejmě teď již vzhledem ke svému věku přidala i klasické dívčí knížky. Čte i knihy o historii pro mládež. Knížky si dcery půjčují v knihovně, zcela automaticky tam začaly chodit i beze mě. Jsem za to ráda. A přiznávám - za knihy pro děti i pro sebe dost utrácím.:)
 JanaJana 
  • 

čtení 

(12.4.2010 15:44:43)
Máme doma 3,5 letého synka a čteme každý večer před spaním minimálně 20 minut plus příležitostně přes den. Minulý měsíc jsem kluka vzala prvně do knihovny, kde si nadšeně vybral 2 knížky - obrázková leporela s jednoduchými rýmovanými texty, už zná obě knížky nazpaměť :-). Nemáme televizi, tak je na čtení víc času. Zatím ho ale baví jen říkanky nebo krátké pohádky. Na to jak je divoký, tak čtení je jedna z mála aktivit, u kterých vydrží v klidu, někdy i hodinu v kuse, což je u jeho temperamentu pro mě až neuvěřitelné :-)
 Petula 
  • 

Re: čtení 

(12.4.2010 20:18:10)
Ma 8 -leta dcerka je take od malicka hodne temperamentni, ale nastesti knizky porad miluje a v 1.tride se stala ctenarkou. Je to tim,ze jsem ji od jednoho roku citala pohadky a rikanky pred spanim a nekdy behem dne, klidne cele dve hodiny. Bavilo me to moc. Protoze do deseti let jsem moc nevychutnala vypraveni pohadek a cteni rikanek, v te dobe jsem bojovala s nacvikem mluvene reci. Jsem hlucha od narozeni. Diky velke trpelivosti meho otce jsem se v deseti letech stala vasnivou ctenarkou.
 Ivona,Klára02,Tereza06 
  • 

knihomol 

(12.4.2010 17:57:49)
myslím si,že některé děti se knihomolem narodí a mají to dané a některé prostě knížky a čtení dobrovolně nechytí.Starší(1.třída) je typický knihomol,od mala ji knížky zajímaly,hodně jsme jí četli,už na Vánoce jí naskočilo plynulé čtení,do čtení ji naštěstí nemusíme nutit,nejraději má encyklopedie(kapitola o trávicím ústrojí ji nadchla nejvíc)Neználka,Medvídka Pú,pohádky.V obchoďáku u knih vydrží strašně dlouho.Doma máme knih hodně,tak do knihovny začne chodit nejspíš až v příštím roce.Mladší je přesný opak,knihy ji 2x nezajímají,už se hrozím školy-doufám,že se nám to podaří nějak zlepšit,zatím nic moc pokrok-a to se fakt snažíme
 Rapiti 


Máme čtenářku 

(12.4.2010 23:10:18)
Dcera zečala číst sama od sebe už ve školce, knížky jí vždycky hodně lákaly. Do knihovny jsem jí začala vodit od 3 let, teď, ve třetí třídě, už tam chodí sama. Většinou čte to, co jí poradím já nebo knihovnice. Nejčastěji jsou to příběhy nějakých holčiček v jejím věku. Takových knížek je spousta. Největší problém u nás doma je odehnat ji od čtení, když má uklízet nebo třeba počítat. ~t~
 Ladasek 


čteme od kolébky 

(13.4.2010 7:50:25)
Mám děti ještě malé,ani jedno neumí číst,ale dostali při vítání občánků od radnice zdarma průkazku do knihovny a já byla vždycky čtenář tak chodíme pořád.Máme super knihovnu,kde je i hrací koutek,tak děti si hrají,nebo čtou knížky a časopisy a já si to tam taky oběhnu.Starší syn teď dostal pochvalu,že je moc šikovný a velký čtenář a to je mu 5 let!~z~
 Mapik+Betka+Fili 


od malicka 

(13.4.2010 8:23:29)
Dceri jsem zacala ukazovat obrazky zviratek a vydavat k nim patricne zvuky cca ve 2 mesicich, a mekke knizky byly v prvnim pul roce jeji nejoblibenejsi hracky. Postupne jsme se pres "trhaci" fazi dostali kolem roku k peclivemu listovani a prohlizeni obrazku v leporelech, dneska (v necelych 2 letech) ma dcerina knihovnicka cca 60 titulu, nejmilovanejsi jsou Krtek na vsechny zpusoby, Stenatko, Cvrcek (vse Z. Miler), detske encyklopedie se spoustou obrazku a serie knizek s Noddym. Podotykam, ze se z dcery nesnazime programove vychovavat knihomola - my uz jsme zkratka knihomolska rodina:-)Vecer misto televize radsi sahnem po knizkach a cteme, tak snad to Betce taky vydrzi:-)
 Kamča, Verča 5 
  • 

Moc rádi čteme 

(13.4.2010 11:13:02)
Čtou vaše děti?
Vzhledem k tomu, že je dceři 5 let ještě číst neumí, ale každý den si tak 20 minut "čte" sama, vypráví příběh dle obrázků nebo si sama příběhy vymýšlí. Před spaním jí každý den čteme.
Pokud čtou, co? Dobrodružné, fantasy, Potterovky?
Momentálně čteme hodně Čtyřlístek, ale jinak průběžně obměňujeme různé pohádky a příběhy. Další oblíbené jsou zpěvníky s písničkami na CD, kde si pustí CD a se zpěvníkem v ruce zpívá.

Odkud berou knížky? Z domácí knihovničky, z veřejné knihovny, dostávají je jako dárky, půjčují si od spolužáků?
Knížky hodně podědila po nás, při každé oslavě nesmí chybět aspoň jedna knížka, dále chodíme do knihovny, kde si pokaždé vybere aspoň jednu knížku. A občas kupujeme dětský časopis Sluníčko, kde má nejraději dokreslované pohádky a samozřejmě Barbánka (já ho taky měla a mám ráda, vycházel v tehdejším Ohníčku)
Vedli jste děti doma ke čtení? Jakým způsobem?
Od malička, co je schopna udržet knížku v ruce, si je velice ráda prohlíží a podle obrázků vypráví či vymýšlí příběhy. Nikoho k tomu nepotřebovala a odměnou pro nás bylo a dosud je, když si řekne abychom jí četli. Nejspíš je to i dědičné, protože panimáma je též od mala čtenář každým coulem a já taky ráda čtu (jen mít na to víc času).
 Siddhártha 


Maniak 

(14.4.2010 11:57:26)
Naše čtyřletá dcera je maniak. Po 40 minutách čtení už uspávám sama sebe, ona chce ještě ještě ještě.
Prostě čtení miluje, přestože ji zatím čteme my. A čím víckrát za den, tím lépe.
 Siddhártha 


Re: Maniak 

(14.4.2010 11:58:57)
Zatím jsme u dětských příběhů a pohádek. Hodně vede Martinkova čítanka a dvě klubíčka pohádek.

Knížky z domácí knihovny a od prarodičů. Sem tam časák Méďa Pusík.
 Ina 
  • 

Josef Lada byl rasista, říká CIKÁN MIKO 

(14.4.2010 13:59:17)
Dcera i děti v mém okolí čtou hodně.
Ovšem cikáni by nejradějí zakázali četbu Josefa Lady a Kocoura Mikeše,Lada byl prý rasista, tak to je fakt síla.

Romům se nelíbí Kocour Mikeš. Lada prý byl rasista

Romské sdružení Roma Realia dnes poslalo protestní dopis na ministerstvo školství. Romové žádají, aby se nesměla jako učební pomůcka používat kniha Josefa Lady Kocour Mikeš, protože v ní kocourkovi ublížili "cikáni".

http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/rasismus-v-cesku/romum-se-nelibi-kocour-mikes-lada-pry-byl-rasista_165465.html
 markéta s párkem 
  • 

Re: Josef Lada byl rasista, říká CIKÁN MIKO 

(14.4.2010 14:10:19)
Mám prvorepublikovou knížku, nevím, kdo je autor, jmenuje se Mančiny radosti. Popisuje život dětí ze střední vrstvy ve městě i na venkově. Jde o partu dětí - jsou to děti drobných živnostníků a pak jedou na prázdniny na venkov, tak tam jsou zas děti drobných sedláků. Jako dítěti se mi to hrozně líbilo a mám v úmyslu to číst dceři. Pamatuji si, jak je tam jedna kapitola, že děti se jdou se strýčkem podívat, jak se za vsí utábořili cikáni. Vajda ujišťuje starostu, že jsou slušní - kotláři, ale starosta radši trvá na tom, aby odjeli. Děti se jich bojí, jen nejstarší kluk (12let) ne, protože "...těm pohádkám, že cikáni kradou děti dávno nevěří. Co by s nimi dělali, mají svých hladových krků dost." No, dneska se děti zase kradou (neříkám, že jen cikáni) a za jakým účelem všichni víme. Ovšem tohle není známá knížka, tak jí nikdo zakázat nechce. Konec konců si ani nemyslím, že by jí někdo chtěl vydat.
Tyhle knížky o dětech a dívkách z první republiky jsem jako dítě milovala. Milovala jsem tedy i Hochy od Bobří řeky, ačkkoliv jsou čistě klučičí a kdyby dneska lákal mého dospívajícího syna mladík "ať s ním jede na výpravu, že zažije něco, co ještě nikdy nezažil", rozhodně bych nečekala Rikitana, ale úchyla.
 Štěpánka 2kluci 2 děvčátka 
  • 

ČTEME! 

(14.4.2010 21:46:30)
Mám doma čtenářského maniaka, můj 10-ti letý synek by mohl číst od rána do večera, doma neustále loví v knihovně, každou chvilku se mě ptá, jestli bych neměla nějakou knížku kterou ještě nečetl. Když odcházíme z knihovny tak běží domů, tam vysype knízky v obýváku na zem a čte a čte a čte. Bohužel si čte i ve škole o hodinách, o přestávkách, třídní učitelka si na to už zvykla, ostatní učitelé jsou v šoku. O hudební výchově si nacpal do uší modelínu, protože ho rušil hlasitý zpěv spolužáků.
Nejúžasnější výlet, jaký pro něj mohu vymyslet a uskutečnit, když vyrazíme s dětma do Prahy na Václavském náměstí do Luxoru, tam je v sedmém nebi...
čte hlavně české autory Petišku, Nepila, Štorcha, Kahouna, ze zahraničních autorů miluje A.Lindgrenovou......
 Škrábalka 


Míň než bych si přála... 

(17.4.2010 13:51:13)
Starší syn začal až s Harry Potterem, ačkoli vpodstatě odmala bydlí v knihovně... Dnes je mu 18 a má dost vyhraněný vkus, sci-fi, fantasy, válečné... Ale aspoň čte. Bobánek ustrnul na čtyřlístku, ale mám takové podezření, že písmenka by mu tam nechyběla...a to je mu osm. Ani na Mikuláše, které nám darovala jedna hodná teta :-)) se nechytil... Snad ho to ještě dožene, když už je matka zarytý knihomol...
 inulina 


Snažíme se :-) 

(17.4.2010 14:25:32)
Dcera ještě číst neumí. Ráda listuje v knížkách a od nás často čtení vyžaduje. Čteme jí večer před spaním. Nejraději má říkanky, básničky a pohádky.
Knihy máme z domácí knihovničky a často kupujeme nové. Nejraději kupujeme české pohádky a říkanky. S disneovkama a podobnými typy knih nepletu dcerce hlavu ~x~
 HelaP (Claudia + Daniel 2/05) 


Re: Snažíme se :-) 

(17.4.2010 20:18:42)
Mam dvojcata 5let a 2 mesice. Uz od vanoc ctou pomerne dobre. Zijeme v cizine, takze ctou predevsim spanelsky, ale uz je zaujal i cesky slabikar. Ve skolce dostavame pravidelne na vikend knizku, kterou mame detem nekolikrat precist a deti pak ve skolce musi prevypravet obsah. Zacali s tim ve 3 letech. Jsou to knizky pro predskolni vek se spoustou obrazku. Diky tomuto pravidelnemu opakovanemu cteni se deti diky svoji zvidavosti naucili cist. Jinak jim uz priblizne od roku ctu ceske knizky - Ferdu mravence, medvidka Tlapku, Pernikovou chaloupku, Cervenou Karkulku.....Syna ale ted spis zajimaji encyklopedie pro nejmensi deti - Vesmir, Lidske telo.....a dceru zase knizky o princeznach - Snehurka, Sipkova Ruzenka, Popelka ......
Takze zdroj knizek je domaci knihovna a knihovna skolky. Deti si sami ctou hlavne o vikendu - cca 20 minut denne a ve skolce podle nalady. Behem tydne na cteni diky krouzkum (anglictina, informatika, aerobic, fotbal...) nemaji cas.
Vsechny zdravim z Tenerife.
 Marta, syn (5,5 let) 
  • 

Cteni 

(18.4.2010 8:17:13)
Dobry den. Syn si uz pomalu zacina cist sam, ted je jeho favoritem komix kocoura Garfielda, ale hodne casu travi i nad detskou encyklopedii. Mame radost z toho, ze kniha se pro nej stala lepsi zabavou nez pocitac (na nem si hrava detske pc hry), uz mockrat se nam stalo, ze pc sam vypnul s tim, ze si pujde radeji cist. Denne jsme mu citavali pred spanim, ted uz je to spise tak, ze si cte sam, ale tatinek musi byt vedle nej a take si cist knihu. Ke cteni jsme ho vedli asi tim, ze uz odmala nas oba videl s knihou v ruce, knihy byly vzdy prirozenou soucasti naseho zivota. Sve knizky ziskava syn z ruznych zdroju: jednak ma zasoby v knihovnicce, neco dostava darem, take pujcujeme v knihovne.
 japala 


čteme 

(18.4.2010 10:48:18)
kromě manžela ten čte jen sport na teletextu jsme sečtěla rodinka ~g~
 KačkaH 


čteme, čteme, půjčujeme 

(18.4.2010 18:52:21)
Jsem moc ráda, že to sem mohu napsat. Čteme docela dost a dobrovolně (snad). Míněno tedy já a moje dvě holčiny (6 a 9 let). Manžílek bohužel čte tak maximálně denní tisk. Odmalička holkám předčítáme a teď, když jsou větší, si s nimi o knihách i povídám. Co čtu já, o čem kniha je, jak se mi líbí atd. Na oplátku i oni povídají mě, jaká je ta kniha co čtou, i když nutno přiznat, že jejich čtení podléhá cenzuře. Společně vybíráme v knihovně a když se mi zdá něco jako velká hloupost, snažím se jim to vymluvit. Prvňačka čte edici první čtení, už se pouští i do složitějších knih ze druhého čtení, mám z ní velkou radost. Třeťačka má ráda příběhy ze života, její oblíbenou knihou je třeba Anička a její kamarádky (I.Peroutková) a podobné, ze života dětí, kde se řeší jejich problémy. Máme teď už asi půl roku takový rituál, že si večer zalezeme do postele a čteme - nejprve ta nejmladší, část své knihy. Pak ta starší - nějakou převyprávěnou pověst, část z nějaké té popularizující encyklopedie, výjimečně něco z té "své" knihy, tu si čte většinou ráno, ještě než vstává. No a nakonec čtu já. Mé oblíbené knihy z dětství - třeba Kmotru lišku, ale i nové knihy jako třeba Veverku Báru, Zuzanku atd. Tyhle večerní knihy vybíráme také společně, většinou si ale holky zatím nechají poradit.
Přeju všem spoustu pěkných čtenářských zážitků!!
 KačkaH 


škola a čtení 

(18.4.2010 18:58:28)
Ještě něco mě napadlo - myslím, že dost záleží i na škole. Paní učitelka velmi pozitivně hodnotí, když dítko (první třída) přinese knihu, kterou doma přečetlo. Povídají si o ní, doporučují ji svým kamarádům, dostanou hvězdičku a jsou moc spokojení. To dělá taky hodně.~;((
 Bruni 


Re: škola a čtení 

(22.4.2010 16:56:37)
S tím souhlasím. Na naší škole mají děti "čtenářskou dílnu", která probíhá pravidelně jednou týdně. Paní učitelky si průběh hodiny přizpůsobují (určitě i podle věku čtenářů, protože čtenářskou dílnu mají i prvňáci).
U našeho prvňáka to probíhá tak, že si děti 20 minut samostatně čtou vlastní knížku, pak kousek předčítají ostatním a povídají si, co čtou a proč. Nezávisle na tom mohou děti donést přečtenou knížku a předvést ji ostatním.
U třeťáka mají zvlášť čtenářskou dílnu se samostatným čtením a zvlášť hodinu jednou měsíčně, kdy přinesou čtenářský deník a jednu knihu přečtenou v tom měsíci, kterou představí ostatním.
 Marcellinna 
  • 

Moje děti čtou 

(19.4.2010 12:37:39)
Moje holčičky (6 a 9 let) čtou hodně a rády.
Pokud jim to denní rozvrh dovolí (máme kroušky atd.) tak čtou, někdy časopisy (dětské) nebo knížky. Knížky z veřejné knihovny nebo je dostávají jako dárky.
Poslední dobou u nás byl velký hit knížky o nějakých vílách, je to série knížek, které na sebe navazují, jsou menší brožované. Na vánoce například dostaly 2 (každá jednu) a na štěpána už neměly co číst. Ta menší se naučila číst ve 4 letech a v 5 letech se byla přihlásit do městské knihovny.

Takže u nás je to s knížkama dobré :-) Možná je to i tím, že i já si ráda čtu. A večer čteme holkám před spaním.

Přeju hezký den a spoustu zajímavých knížek. :-)
 januella 


Čteme 

(19.4.2010 13:19:06)
Dceru(13)přivedla ke čtení puberta a touha po romantice-čte zamilované romány,hlavně od Lancové,Monyové apod. Taky čte ráda historické romány,třeba od J.Deveraux.Mladší dcera(9)moc nečte,má radši,když jí někdo předčítá.Já bývala velký čtenář,jako dítě jsem neustále ležela v knihách,manžel nečte vůbec,jako dítě přečetl jen Lovce mamutů(asi 5x):-)
Knížky si půjčujeme v knihovně a nikdy nechybí pod stromečkem.
 Jana, 2 holčičky 
  • 

Čte - pořád 

(21.4.2010 19:18:19)
Moje starší dcerka začala číst velmi brzy - v pěti letech četla souvislé texty. Musím říct, že teď (2.třída) přímo žije čtením. Čte prostě pořád, je problém ji dostat i k jídlu. Jakmile se vrátí ze školy, z kroužku, čte a čte. S velkými potížemi ji dostáváme ven na zahradu - i tam si bere knížku.

Čte romány od Arthura Ransomeho, Jacka Londona, oblíbení jsou Lichožrouti od Pavla Šruta. Nejvíce stále vedou knihy s dětským hrdinou.
Ke čtení byla vedena od narození - nejmilejší činnost v 5 měsících bylo s maminkou prohlížení leporel se zvířátky.

Druhá dcerka začala číst zcela spontánně (nevěděli jsme, že to umí) ve čtyřech letech. Teď má před vstupem do školy (6 let), přečte si, co potřebuje, ale sama knížky ještě nečte. Má stále ráda pohádky, lidové i autorské.

Děti mají mnoho knížek z Vánoc, svátků a narozenin, ale většinu knížek si nosíme z knihovny. Tam chodíme asi od jednoho roku dětí - půjčovali jsme si leporela. Teď sice chodím do knihovny s dětmi, ale vybírají si samy, paní knihovnice nám někdy radí tituly.
 Míla - dcera Andělka rok a půl 
  • 

O čtení 

(22.4.2010 15:44:55)
Hezký den,
dceři je rok a půl.
Již od narození si prohlížíme knihy.
Nejdříve plastová a látková leporela.
Nyní leporela pro starší děti a poslední tři měsíce si prohlížíme i klasické knihy z měkkého papíru. Již ne leporela.
Čtu jí před každým spaním cca 15 minut.
Plus asi tak 30 minut si čteme společně a tak 10 minut každá zvlášť.
Knihy má ve své knihovničce a sama si vybírá, kterou si zrovna bude prohlížet.
Knihy kupujeme, dostáve a už si je také půjčujeme v dětské knihovně.
Miluška a Andělka
 Bruni 


Příklady táhnou 

(22.4.2010 16:43:19)
Chuť dozvídat se nové věci, číst, má určitě člověk svým způsobem danou. Jsem ale přesvědčená, že se to dá ovlivnit. Alespoň částečně :-).
Máme štěstí, že náš první syn se s láskou ke knížkám už narodil, už jako miminku jsme mu předčítali a zajímal se o každý obrázek. Ve dvou letech jsme přečetli (já četla, on poslouchal ;-)) např. Honzíkovu cestu na dvě posezení, jak se začalo číst, nemohl se odtrhnout. Dneska je mu 9 a čte neustále, knížky nosí v batohu do školy a čte i o přestávce nebo ve družině. Knížky často dostává, spoustu jich máme v domácí knihovně, chodí si půjčovat i do městské knihovny a půjčuje si ještě od staršího bratrance. Má rád encyklopedie, hnížky o historii, dobrodružné a fantasy knížky. Z toho, co zatím přečetl, se mu nejvíc líbily (nepočítám-li encyklopedie): Gulliverovy cesty, Eragon (všechny tři díly), Vinnetou, Stráže,Stráže od Prattcheta. Čte i básničky (nejoblíbenější jsou od J. Vodňanského).

Prostřední se s láskou ke knihám nenarodil. Ačkoli jsem mu předčítala stejně jako nejstaršímu, neposeděl, nevydržel, knížky mi házel na hlavu, ani o obrázky se příliš nezajímal. Předčítání ho nezajímalo. Když jsem četla před spaním, bylo mu jedno, co čtu, usnul u toho a druhý den mu bylo fuk, co se v příběhu stalo. Zlomilo se to až ve chvíli, kdy starší začal chodit do první třídy a sám si přečetl první knížky. To bylo prostřednímu 5. Už si pomalu začal vybírat, co by chtěl před spaním přečíst. V šesti letech už mě začal přemlouvat, abych četla další a další kapitoly. Dneska mu je 7, chodí do první třídy a čte plynule. Ve čtenářském deníku už má několik knížek a před spaním si chce číst sám jako starší brácha.
Není to u něj taková ta pravá "láska ke knihám", knížku rád vymění za pohádku v televizi nebo hraní na počítači :-)) a stává se mu, že přečte pár stránek, není ještě na konci kapitoly, a jde dělat něco jiného, ale jsem ráda, že čte, baví ho to, ví, o čem čte a na přečtené knížky rád vzpomíná.

Nejmladšímu jsou 3 a ještě tak do dvou let u knížek moc nevydržel, nebavilo ho povídat si o obrázcích. Teď mi sám nosí knížky na prohlídnutí i přečtení. Vidí to u bráchů, čtou si přes den i před spaním, nejstarší má v posteli pro jistotu několik knih různých druhů :-)). Zatím ho baví jen krátké příběhy s obrázky, tak uvidíme, jestli si taky bude rád číst sám :-).

Když porovnám povahy svých kluků, řekla bych, že kdyby se narodili v jiném pořadí, určitě by to u nás s knížkami dopadlo jinak. Narodit se prostřední jako první, házel by mi knížky na hlavu určitě dál :-)). Kdyby se pak narodil náš nejmenší, odkoukal by od něj jen skákání a kotrmelce, jak ho znám ;-) a nakonec by četl jen ten poslední (teď náš nejstarší), protože ten to má prostě dané v krvi :-).
 Bruni 


Re: Příklady táhnou 

(22.4.2010 16:50:45)
Zapomněla jsem dodat, že čteme já i manžel, takže jsem přesvědčená, že to děti začaly brát jako běžnou součást dění.

Určitě v rodinách, kde rodiče vůbec nečtou a ani dětem nepředčítají, jen jim maximálně nějakou knihu přinesou, vztah k četbě vznikne těžko.
V okruhu mých známých je to téměř pravidlo: nečtoucí rodiče = nečtoucí děti, rodiče s pravidelnou porcí četby = děti, které čtou.
 Lucka/3 děti 
  • 

Re: Příklady táhnou 

(24.4.2010 22:05:16)
Tak to si dovolím nesouhlasit, protože já i manžel jsme knihomolové a děti příliš ne, jak jsem psala výše. A to jim opravdu čtu i se jim snažím nabízet různé knihy, chodíme do knihovny... Prostě to nejde.
 Bruni 


Re: Příklady táhnou 

(26.4.2010 22:23:08)
Lucko, možná jsem se vyjádřila nepřesně. Chtěla jsem tím říct, že kdyby ti mladší dva neměli příklad ve starším, tak jsem přesvědčená, že se o knížky zajímat nebudou.
Když se někdo se zájmem o knížky nenarodí, dá se v něm ten zájem probudit nebo "vylepšit" dobrým příkladem. Nepsala jsem, že to automaticky znamená, že dítě začne mít knížky taky rádo.
Ale pokud ten příklad není, tak je to podle mě víceméně ztracený.
Neznám dítě, které by začalo číst, aniž by se s láskou ke knihám narodilo a aniž by ho k tomu někdo jakkoli vedl. Zato děti, které ten příklad mají, mají šanci si ke knížkám získat vztah.

Třeba to u vašich dětí ještě přijde :-).
 Lucka/3děti 
  • 

Re: Příklady táhnou 

(27.4.2010 14:15:21)
Dík za útěchu :-) Z téhle diskuse mám pocit, že čtou všechny děti kromě těch mých.
 Bruni 


Re: Příklady táhnou 

(27.4.2010 22:04:41)
Lucko, to je proto, že všichni, co mají čtoucí děti, se běží honem pochlubit (stejně jako já ~;)).
Každý tak nějak tuší, že číst je žádoucí, a tak málokdo chce přiznat, že jeho dítě nečte.
Takže nezoufej, určitě v tom nejsi sama, řekla bych, že dětí, co hltaj knížky, je fakt menšina a ty jsi se snažila, jak to nejvíc šlo. Víc udělat nemůžeš, teď je na tvých dětech, jestli se něco z tvé snahy v jejich hlavě uchytilo (a já věřím, že jo :-)).
 Ráchel, 3 děti 


nebudu opakovat, 

(27.4.2010 18:46:23)
co tu napsali jiní. Snad jen, že to, že jsou rodiče čtenáři, samo o sobě nezajistí, aby četly i děti. Můj muž je dyslektik a proto čtení jako dítě nenáviděl, přesto že jeho maminka byla vášnivá čtenářka. Ale moc rád poslouchal předčítání. Vydrželo mu to dodnes, občas mu předčítám já ~:-D Jo, a přes svůj někdejší odpor se stal... nakladatelem dětských knih ~t~
 SOŇKA H 


Anketa: Čtou vaše děti? 

(17.5.2010 21:32:41)
Mám syny 2roky 8měsíců a 5měsíců. Mladšímu synovi zatím jen zpívám, ale staršímu zhruba tak od roku, kdy byl schopen udržet trochu pozornosti čteme. Stále podle obrázků - vyprávíme příběhy. Ale čteme každý den několikrát, minimálně před spaním. Patří to již k našemu rituálu a ani by asi bez toho neusnul. Knižky si půjčujeme v knihovně, ale značnou zásobu tvoří i naše domácí knihovnička, ve které máme knížky nejen nové i z mého dětství. Jedná se hlavně o knihy bohatě kreslené pro děti jeho věku, ale čteme i knihy pro starší děti (kvůli obrázkům) - takže zatím hlavním kritériem oblíbenosti knihy jsou obrázky. Ke čtení mě vedli již moji rodiče a jsem moc ráda, že to "chytlo" i našeho syna.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.