| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Každý člověk potřebuje uznání od druhých

 Celkem 50 názorů.
 8.5Yettynkaa12 


dotaz - dvouleté dítě a čepice 

(8.12.2008 12:18:49)
Dobrý den, mám dotaz.
Situace: dvouleté dítě si odmítá nechat nasadit čepičku. Tak malému dítěti ještě nevysvětlím, že pokud ji nebude mít, nachladí se. Naprosto sobecky zde napíšu, že to, že se nachladí, není pouze trestem pro dítě, ale především pro mne-matku, která s ním budu muset být doma a budu tím omezena v řadě aktivit.
Dítě protestuje a čepici prostě nechce. Zde si myslím, že je na místě příkaz: čepici si vezmeš a hotovo. 4letému dítěti to už nějak vysvětlím, ale dvouletému ne.
Myslím si, že čím starší dítě, tím je větší prostor pro diskusi, diskuse ano, ale matka je ta autorita, která by měla v těchto situacích prosadit svůj zájem - který je i zájmem dítěte, ale to to ještě netuší...Tudíž je-li zima, mít čepici .
Co vy na to?
 MM, 2 kluci 
  • 

Já si myslím... 

(8.12.2008 12:39:26)
... že i podle autorů knížky je legitimní na některých věcech prostě trvat, pokud jsou nezbytné (věci týkající se zdraví, bezpečnosti apod.).

Ale asi by bylo dobré to dítěti klidně a věcně vysvětlit a říct třeba něco jako: "Hele já chápu, že si čepici teď vzít nechceš, ale vím že venku je zima a bojím se že bys nastydnul a byl pak nemocný. To by nebylo hezké ani pro Tebe ani pro mě. Proto chci aby sis čepici vzal, prostě bez ní dnes ven nepůjdeš. Jindy, až bude venku tepleji, můžeš jít bez ní, ale dnes ne." Tak nějak, třeba trochu kratší, ale v podobném duchu bych to asi řekla.

No a ještě předtím musím samozřejmě zvážit - dle ročního období a počasí - zda je to opravdu nezbytné (občas vídám už konecm léta/začátkem podzimu děti v čepicích a přijde mi to přehnané) - a pokud ano, tak bych na ni prostě trvala a myslím že je to OK.
 Lenka** 


Re: Já si myslím... 

(8.12.2008 13:10:19)
Je to dvouletej mrňous, takže to musí být krátké, žádné dlouhé logické úvahy, to ještě nepojme. Asi bych nabídla čepičky k výběru, kterou chce a trvala na tom, že "maminka řekla", klidně a vytrvale a zároveň to zkombinovala s odvedením pozornosti na jinou činnost. Takže něco do ručiček, aby nestrhával čepičku.Ať nasadí čepičku hračce např.Někdy není čas, nervy, je druhé dítě, chápu, že to je na mrtvici, ale ty principy popsané v článku fakt většinou fungují.
 Romisek+Vojta07+Madlenka09 


Re: Já si myslím... 

(8.12.2008 21:03:47)
U nás pomáhá, říci, že já mám čepici, protože je zima, tak on ji prostě taky musí mít. A jakého na ní má krásného medvídka... Když je hůř, tak že prostě bez čepice ven nemůže, tak ať si zůstane doma, já že už čepici mám a jdu tedy sama... Já vím, je to asi trochu psychické vydírání, ale někdy bych klidně sáhla i k úplatkům a kdoví čemu ještě, někdy prostě na to dohadování nemá člověk náladu a trpělivost, bohužel.
 kreditka 


Re: Já si myslím... 

(8.12.2008 21:09:50)
No tak já naši treperendě řeknu nejdříve že venku je "brr" na to většinou zabere, když ne a znovu si čepici strhává tak na ni huknu prostě jen "NE" v 99 % to pomůže, jen dodám je jí 13 měsíců.
 MSteflova 


Re: Já si myslím... 

(8.12.2008 21:33:58)
Kreditko, dcera si v tomto věku nechala líbit skoro všechno, období negativismu u ní začalo až o rok později a sem tam s tím bojujeme. Ale čepici si dát nechá, to jo. Někdy chce jinou, než jí dávám, ale dá se to.
 kreditka 


Re: Já si myslím... 

(8.12.2008 22:18:32)
Tak to ti můžu závidět, náš tvrdohlavec si nenechá líbit skoro nic už teď je hodně divoká a vzpurná proto má už dost vyhraněné hranice už v tomto věku (tedy ty kterým je schopná porozumět) většinou tak 95% to řeší domluva, ale občas mi puknou nervy a dostane přes prdelku či ručičku. Švagrová má holčičku 19 měsíců a ta skoro žádné hranice zatím vymezené nemá ani nemusí děvčátko je kliďas kam ji ráno švagrová dá, večer ji najde, vztekání jsem u ní snad nikdy neviděla...~z~
 jedna plus dvě 


Re: dotaz - dvouleté dítě a čepice 

(8.12.2008 13:15:13)
Můj 20 měs. synek taky nechce, ani rukavice. Už jak se chystáme ven, předem křičí, že čepici ne, rukavice ne. Pokaždé. Důsledně dodržuju 3 věci: Pokaždé znova a znova vysvětlím. Obojí mu obleču a zavážu či zandám tak, aby to nesundal. On už ví, že to stejně dostane, tak se se mnou nepere. A do třetice, což považuju za moc důležité a co dost pomáhá, čepici a rukavice si vezmu taky (ač čepici nerada :-), případně musí i manžel, když jde ven on. Malej už rovnou říká: "mamí čepice taky, mamí rukavice taky".
Ze začátku jak se ochladilo, jsem ho po jeho protestech vypustila ven jednou bez čepice a asi 2x bez rukavic - pro nabytí vlastní zkušenosti. Za 5 min nenastydne. No, a zima mu byla, pěkně to u nás fouká. Tak jsem mu to po chvíli venku nasadila (ač samozřejmě stejně protestoval, jako kolovrátek).
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: dotaz - dvouleté dítě a čepice 

(8.12.2008 15:30:39)
První "měkká" varianta je čepice na výběr, na spoustu dětí zabere už jen to, že si můžou vybrat. Další možnist je třeba, že se půjde ven jen na chviličku (pokuch chodí ven opravdu rád) a pokračovat v procházce jen s čepicí (zese je možnost výběru).
 Ilona a Marečej 
  • 

Re: dotaz - dvouleté dítě a čepice 

(9.12.2008 7:25:08)
Ahojky, tak u nás to vyřešila čepička s opičkou. Malému se moc líbí a opička je moc zvědavá co nového je venku a aby toho hodně viděla musí sedět co nejvýše a z Marečkovo hlavičky má přeci ten nejúžasnější výhled :-)
 Hana 
  • 

Re: dotaz - dvouleté dítě a čepice 

(10.12.2008 12:25:16)
Z článku vyplývá, že máš nabídnout modrou nebo červenou a dítě vybírá a zapomene, že ji vlastně nechtělo.
 macek74 


Re: dotaz - dvouleté dítě a čepice 

(14.12.2008 14:39:21)
přikázat a doufat, že po pubertě pochopí, že když je zima, je dobré vzít si čepici, i kdyby to matka schvalovala~:-D
 MM, 2 kluci 
  • 

Autorům knížky a rozhovoru... 

(8.12.2008 12:25:51)
Dobrý den,
Vaši knížku "Respektovat a být respektován" jsme si před rokem nadělili k Vánocům. Předtím jsem četla i nějaké zahraniční v podobném duchu (Jesper Juul, Thomas Gordon atd.) a ta Vaš byla první v češtině, na kterou jsem narazila a byla jsem moc ráda, že si ji tudíž může přečíst i manžel, příbuzní atd. :-)

Kniha přesně vyjadřuje moje postoje, resp. můj ideál mězilidských vztahů (v případě dětí "vychovy"). Děkuji za ni!

ALE - teď přijde háček - musím přiznat, že to často zůstává v oblasti teorie, a v praxi se mi/nám moc nedaří ty ideály plnit... :-(
To že vše vysvětlujeme, snažíme se pochopit i stanovisko dítěte a případně najít kompromis, je od začátku jasné a většinou to funguje celkem dobře. Ale někdy nastanou ¨třeba situace, kdy starší - skoro 5letý - synek na tu "věcnou informaci", vysvětlování atd. neraguje, ale vyloženě provokuje, odmlouvá atd. - a to i když jde o zcela běžný úkon, tedy nic co by se po něm nemohlo chtít. No a mě (nebo i manžela) to prostě dřívě či později vytočí a zařvu na něj! Přitom "vlastně" řvát nechci. (Také mi už i ujela ruka :-(, což už vůbec nechci!) Nebo mě někdy vytočí, když se malý na něčem "zasekne" (přiměřeně věku - 2 a půl roku) a přes všechnu snahu situaci vyřešit konstruktivně, prostě řve a řve. No a jiné podobné situace...

Dost o tom přemýšlím a říkám si, že možná stinná stránka toho "partnerského" přístupu k dítěti je, že člověk není "nad věcí", ale bere to stejně osobně, jako kdyby se k němu schválně zachoval ošklivě třeba kamarád - a na toho by se přece taky naštval a vynadal mu!
Alespoň já to tak často cítím (a to i dřív než jsem četla Vaši knihu), že to nedokážu brát úplně jinak "jen" na základě toho, že to řeklo/udělalo (moje) dítě... Co říkáte na tuto úvahu?

Také mi přijde, jestli to není i otázka temperamentu - prostě s manželem nejsme zrovna nejklidnější a nejtrpělivější. Je to někdy prostě otázka sebeovládání. Co s tím? Lze se tomu případně naučit ve Vašcih kurzech?

Můžete mi prosím napsat, zda, kdy a kde se nějaký koná v Praze, a kolik stojí?

Děkuji a přeji hezký den! M.
 macerno 


Re: Autorům knížky a rozhovoru... 

(8.12.2008 13:12:29)
Souhlasím. Jako teorie se mi to moc líbí, ale bohužel v praxi se nechám vytočit k hodnotícím výkřikům, výčitkám, vyhrožováním trestem a manipulování s dcerkami typu: já se Ti snažím vyhovět, udělej to taky nebo se příště snažit nebudu. Starší (4 roky) už mi to vrací, protože mi vymýšlí v případě sporu za mé jednání různé tresty typu "za trest se se mnou nebudeš dívat na večerníček...zůstaň si tu sama a přemýšlej, jak to udělat podle mně:-). Těžko se mi "popisuje", když ve vztahu k sobě také každou situaci a chování nějakým způsobem hodnotím (kladně nebo záporně).
 fisperanda 


Re: Autorům knížky a rozhovoru... 

(8.12.2008 14:24:54)
Přesně to mě napadlo po přečtení článku, že je to moc hezký, ale jak to užít v praxi? Dceři, která mi v noci odmítá spat, těžko budu vysvětlovat proč je pro ni spánek dobrý. Achjo, ta výchova je tak těžká... Když nechám prostor pro diskuzi, aby se projevila, smete mě jedním vrzem. Když budu autorita, potlačím její osobnost. Najít zlatou střední cestu a mezitím nezešílet, to bude chtít ještě trpělivost :)
 Gladya, bývalá dasa, 


Re: Autorům knížky a rozhovoru... 

(8.12.2008 14:47:40)
Svatá pravda, teorii výchovy mám celkem zmáknutou, ale nejsem robot a nervy nemám ze železa: takže trpělivě vysvětlím jednou, dvakrát možná n-krát. Ale co když to nezabere? Nakonec stejně ječím a vyhrožuju~o~.a I na to plácnutí občas došlo...

Asi každý ví, že příliš "autoritářská" výchova není ideální, ale ani přílišná benevolence dětem neprospívá. Ale kde je ta spávná míra?

A aby to nebylo málo, každé dítě je jiné, stejné výchovné metody můžou být na jedno dítě tak akorát a na jiné už moc přísné (nebo obráceně moc mírné). No chce to asi hlavně cit...

 Veronika, školák a předškolačka 
  • 

Re: Autorům knížky a rozhovoru... 

(8.12.2008 14:53:33)
Přesně to jsou i moje zkušenosti a pocity. (Také bohužel bývám netrpělivá, nervózní a výbušná, velice si to vyčítám, ale sebevýchova je obtížná.) Domnívám se, že to ale není zase tolik na škodu, pokud se jinak člověk snaží výchovu s respektem co nejvíce uplatňovat. Kdesi jsem se setkala s názorem psychologa, že rodiče by se neměli přehnaně obviňovat za "nedokonalou" výchovu. A to z toho důvodu, že dítě připravují na život ve společnosti lidí, kteří zdaleka nebudou vždy dokonalí. Myslím, že není nezdravé, když dítě uvidí, že rodiče nejsou stroje, že mají emoce a projevují je, samozřejmě nějakým přiměřeným způsobem. Budou se tak v budoucnu chovat více či méně všichni lidé kolem nich a je snad i dobré, být na to připraven. A také vědět, že určité chování zkrátka může u druhých způsobit velmi negativní reakci, že překračovat některé hranice se nevyplatí. Pokud někdy pod tlakem okolností "ujedu", vždy dětem následně v klidu vysvětlím, že jsem např. křičela, protože jsem měla o ně strach (byla unavená, rozzlobená, ...)a že se omlouvám, že by bývalo určitě lepší vyřešit to v klidu a že se o to příště budu snažit. Nicméně, za věcí jako takovou si stojím.
 kaMyš 


Re: Autorům knížky a rozhovoru... 

(8.12.2008 15:45:44)
Dost o tom přemýšlím a říkám si, že možná stinná stránka toho "partnerského" přístupu k dítěti je, že člověk není "nad věcí", ale bere to stejně osobně, jako kdyby se k němu schválně zachoval ošklivě třeba kamarád - a na toho by se přece taky naštval a vynadal mu!
Já teda nevím, mě naopak po zhruba půl roce používání RR přístupu přijde, že se rozčiluju míň, protože za některé věci předávám zodpovědnost dětem. Když nestihnou večer uklidit do určité hodiny hračky, nepustím jim pohádku - a nemusím se vztekat, že hračky nebyly včas uklizené - prostě je tu nějaká dohoda (oni to vědí a já to, pro toho menšího, připomínám) a já respektuju, že si vybrali neuklízení místo pohádky. Oni se sice někdy vztekají, ale věřím, že to časem pochopí.
Jinak se mi zdá, že často je RR přístup braný jako "měkký", já bych řekla, že to tak vůbec není! Oprávněné požadavky na děti jsou v pořádku, děti musí respektovat rodiče. Ale rodiče by neměli k vynucení svých požadavků používat nerespektující přístupy (urážky, shazování, výčitky, hrozby...). RR kurz mi pomohl si uvědomit, že hodně konfliktních situací se dá vyřešit domluvou předem - s jasně formulovanými důsledky, které bude mít její nedodržení.

Jinak kurzy RR jsou tady:
http://www.zkola.cz/zkedu/predskolou/respektovat/akreditovanekurzy/15388.aspx
 MM, 2 kluci 
  • 

Kamyš, díky... 

(8.12.2008 16:42:59)
... za ten odkaz a TVé zkušenosti!
To zní povzbudivě jak píšeš, že se rozčiluješ míň. Myslím že já to prostě neaplikuju důsledně, v některých situacích upadám do starých vzorců chování.

To co cituješ, jsem vztahovala na takové ty situace, kdy třeba starší syn vyloženě naschvál odmlouvá či provokuje. Myslela jsem to tak, že na manžela či kamaráda bych se naštvala taky (ale ti se většinou tak nechovají ;-)), ale také bych měla možnost prostě třeba odejít a nechat ho ať si teda blbne - ale beze mě! U (menšího, předškolního) dítěte to však nejde, mám za něj zodpovědnost a prostě jsme někdy spolu tak trochu "chtě nechtě". (Samozřejmě jsem většinou se svými dětmi ráda, teď mi jde jen o ty situace kdy je to tu "jak v blázinci" a já nemohu udělat to co vůči manželovi či kamarádce.)

Jde mi o to, že když se snažím chovat se podobně jako k dospělému (tedy partnersky, s obdobným respektem, neshazovat druhého atd.), tak to sice částečně jde, ale částečně narážím na to, že se prostě o dospělého nejedná, nechová se tak a z toho plynou nějaké věci - např. ¨mj. to že prostě nemůžu jen tak někam odejít apod.

Jinak máš pravdu - u konkrétních úkolů jako uklízení atd. je zodpovědnost na nich, když to nestihnou a vlastně to nemusím řešit.

Ty kurzy by mě zajímaly blíže. Máš pocit že to byl větší přínos než ta knížka? Že sis to jaksi v praxi víc "procvičila," zažila...?

Díky! M.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Kamyš, díky... 

(8.12.2008 16:49:07)
MM, přijď na tu "respektující" diskusi na Rodině (jestli už tam chodíš, promiň, občas nemám přehled). Jedna z diskutérek řeší takové nevhodné chování svého čtyřletého syna tak, že verbalizuje "Nelíbí se mi, jak se mnou mluvíš." "Opravdu se mi nelíbí, jak se mnou mluvíš." a potřetí buď odchází nebo lze také "Protože se nechováš tak, jak je mezi lidmi slušné, bude možná lepší, bys odešel do svého pokoje, kde to nebude nikoho obtěžovat" - ovšem tohleje dobré (tento důsledek) stanovit už předem, když je dítě ještě v pohodě.
 P + 6 


Re: Kamyš, díky... 

(8.12.2008 20:37:05)
MM, už to dělám trochu jinak, myslím, že líp. Pokud Péťa zlobí, tak se snažím vždy začít popisem: "Péťo, slyším, že říkáš ošklivá slova". "Péťo, zase jsem slyšela ošklivé slovo. Janičku to provokuje!" Dál nasadím já-výrok: "Péťo, vadí mi, že říkáš ošklivá slova. Chci, abys přestal a dodržoval pravidla!" Pak výběr: "Péťo, buď budeš s námi v obýváku a budeš dodržovat pravidla, nebo pokud potřebuješ říkat ošklivá slova, tak můžeš, ale někde, kde nás nebudeš rušit!" A pak už ho chytnu či odtáhnu někam pryč. Pokud jsem mimo, tak fyzickým chycením a odnesením vybiju trochu negativních emocí. Pokud se ještě držím, tak přidám výběr: "Chceš do pokojíčku nebo do ložnice?" Důležité je, že když jsme všichni v pohodě, tak si o tom povídáme. A taky když začne zlobit, tak přemýšlím, jestli nemá hlad, žízeň, nepotřebuje se pomazlit... Často zlobení rozeženu lechtáním, hledáním broučka protivňáčka pod oblečením...
 kaMyš 


Re: Kamyš, díky... 

(8.12.2008 17:16:34)
MM, k těm situacím už koukám za mě odpověděla Markéta. Mě přijde, že to není o tom, že se k dítěti můžu nebo nemůžu chovat jako k dospělému, ale že je třeba dát najevo, že vyžaduju určitý respekt k sobě.

K tomu kurzu: mínus je, že se tam vlastně vysvětluje to samé, jako v knížce. Plus je, že se to tam vysvětlí do větší hloubky a můžeš se ptát, taky se to procvičí (osobně bych uvítala i víc procvičení). Hlavně mě kurz donutil koukat na RR jako celek - než jsem na něj šla, tak jsem používala jednotlivé postupy, měla jsem přečtenou jen část knížky a nemohla jsem se donutit nastudovat zbytek, přišlo mi to hrozně náročný. Kurz mi pomohl pochopit ty základní myšlenky za tím.
 MMILI 


Poradite mi? 

(10.12.2008 19:37:34)
Mám 21.měsíčního kloučka,je strašně šikovný,krásně mluví.Snažíme se ho chvalit za to co udelal a když něco provede tak domluvou nebo vyběrem(neuklidíš si hračky,nebo to co zrovna rozhazel,nebude pohadka.adt..)někdy se to daří někdy ne..Ale poslední dobou začína být dost agresivní.Háže s hračkama ,s jídlem,kouše mě.Ted odmítá i spát přes den,večer nechce usínat a ja už jsem dost nervozní a uavená.stále ho kojím a on se brekem a vztekáním dožaduje prsa klidně co půl hodiny.Nebo mě "vydírá",že chce prso a pak bude spinkat a ono nic.Samosřejmě že ujedu a křičím.Jsem těhotna takže i hormony hrajou svojí roli(ale jenom 7tt malej to ani neví,takže to tím nebude)PROSííM PORADTE
 MMILI 


Re: Poradite mi? 

(10.12.2008 19:44:37)
ještě k upřesneni.Hodně používámvětu:Je potřeba to udělat,uklidit adt...snažim se hodně po dobrým.:-)
 MMILI 


Re: Poradite mi? 

(10.12.2008 19:47:32)
nebo to dělame spolu,pomáhám mu a on mě.Třeba u vaření adt.Tak nevím co dělam špatně,že je tak agresivní.~;((
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Poradite mi? 

(10.12.2008 19:51:48)
Mili, klidně to tím bude, děti to poznají, i v mlíce. Ale taky pozvolna vstupuje do období vzdoru, a to se prostě musí vydržet :) Stanovit pravidla, verbalizovat, co se mi nelíbí. JIna jak píšeš "neuklidíš - nebude pohádka" na výběr nedáváš, pozor. Na výběr bys dala "chceš uklidit hned teď nebo až po večeři?" a info o přirozeném důsledku "Jen je potřeba uklidit před koupáním, abys pak stihl večerní pohádku. Když se půjdeš koupat moc pozdě, ta už pohádku nestihneš."
 MMILI 


Re: Poradite mi? 

(10.12.2008 20:01:33)
děkuji za upozornění.je pravda,že toto taky používam,ale musím jsi hodně dávat pozor,abych to řekla spravně:-)
 MMILI 


Re: Poradite mi? 

(10.12.2008 20:03:10)
opravdu si myslíš že to pozná?
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Poradite mi? 

(10.12.2008 21:15:15)
Některé děti tak citlivé jsou. Rozhodně to můžou poznat na mlíce - kamarádky kluk poznal těhotenství dřív než ona, a odstavil se. Ony to hormony s tebou dělají sice nepatrné, ale věci ;)
 MMILI 


Re: Poradite mi? 

(10.12.2008 20:14:07)
Můžeš mi poradit nějaké fígle jak na to?~:-DMyslíš že bych mu to měla říct,ani jsem nebyla ješte u doktora...až přiští týden....ale zase mu to nechci říkat,kdyý to není jiste~;)
 hanci neposeda 


Re: Poradite mi? 

(11.12.2008 0:48:06)
Neco podobneho take resim. Mam 2-leteho klucinu a zacalo nam obdobi vzdoru. Dosud jsem byla zastancem vysvetlovani, nikdy ne zdlouhaveho, a fungovalo to vyborne. Ted moje slova zanikaji v kriku, opakovanem ne-ne a obcasnym odhozenim treba jidla nebo te cepicky, co si ma vzit. Trochu me v clanku zarazilo, ze argumenty typu - pokud neudelas ukol, nebude televize - jsou povazovany za vyhrozovani. Ja takove argumenty obcas pouzivam (snis jeste jednu lzicku, nechas se prebalit atp, pak bude pohadka, vylet, cokolada) a mela jsem dojem, ze jde spise o pozitivum. Ted skutecne nevim. Samozrejme nejvic se mi libi tipy autorky i nekterych diskutujicich, jak davat na vyber (cepici modrou nebo cervenou)- to asi u batolat zabere casto (ovsem musi se to aplikovat rychle, nez se rozjede vztekly krik a plac). Jinak ale myslim, ze se opravdu obdobi vzdoru neobejte bez obasneho kriku (ted myslim ze strany rodicu:o), zvlast pokud se o deti starate sami bez pomoci 24/7.
 jedna plus dvě 


Re: Poradite mi? 

(11.12.2008 16:35:57)
U nás v něčem podobné, i když asi lepší. Mám moc šikovného kluka 20m a jsem teď 15tt. Kojila jsem do 18m - když jsem zjistila, že jsem těhotná, tak jsem odstavila, protože jsem se na to necítila, s únavou, s nervy. Malý byl pěkný závislák a chtěl čím dál tím častějc. Odstavení jsem si neuměla představit, ale NAJEDNOU TO ŠLO! (asi ty hormony). Je to velká výhoda, protože teď taky často nemám nervy na usínací obstrukce, tak může uspávat manžel ~s~ Takže doporučuju.
Jinak, taky teď začal víc provokovat, nenene, záchvaty (dupe, mručí, až se musím snažit se mu nesmát)házet věcmi apod. Myslím že důvody jsou jak začátek období vzdoru, tak testování pevnosti a spolehlivosti světa (denně musí zkusit, že stále platí, že maminka se nesmí kopat, kousat, štípat, bouchat...,tatínek se nesmí rvát za fousy apod.), a taky jak jsem unavenější a míň se mu věnuju (95% místo 100% :-) tak se samozřejmě snaží pozornost upoutat -a tím negativním nejspolehlivějc, že. Nejdřív se pokusím odvést pozornost a když to nezabere, mám různé metody, nejsem si jistá, že všechny správné, ale už se to snažím důsledně dodržovat.
U házení hračkama ho prostě upozorním, že to takhle rozbije a pak to nebude mít. Už rozbil své oblíbené autíčko, má ho teď na skříni rozbité, jako výstraha, že přijde i o ostaní hračky, když je bude demolovat. U řady věcí uplatňuju 3x a dost. Např u jídla když začne dělat binec, upozorním ho, že to pro mě znamená, že už asi nechce. Nepřestane - konec jídla. Když ubližuje, důrazně mu řeknu, že to bolí, že se to nesmí dělat, že je to ošklivé, musí mě pohladit a pofoukat (jako já jeho když se bouchne) a když nepřestane, následuje plácnutí, ne moc ale přece (přes nohu při kopání, přes ruku při bouchnutí, a pevné položení ruky přes pusu při kousnutí). Ne všichni s tím asi souhlasí, ale např. izolovat ho by pro něj bylo mnohem horší, je to velký komunikativec a tulivec. Zatím to zabírá, jde si mne hned udobřovat a dá nějakou dobu pokoj.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Autorům knížky a rozhovoru... 

(8.12.2008 15:53:08)
MM, zrovna v lednu jdu na jeden kurz v Počernicích - 3x3 hodiny ve čtvrtek dopoledne.
http://www.mcmum.cz/download/respektovat-01-09.doc

Zájemce o praktický život s RabR zvu na novou diskusi na Rodině: http://www.rodina.cz/diskuse13280.htm
 MM 
  • 

Díky... 

(8.12.2008 16:45:52)
... za tip a na novou diskusi se ráda kouknu :-)! Čvrtek dopoledne se mi zrovna nehodí, škoda. No uvidím...
 Amálka 
  • 

Re: Autorům knížky a rozhovoru... 

(8.12.2008 17:16:37)
V Praze existují kurzy efektivního rodičovství, které organizuje centrum pro rodinu. Totéž bývá i v Brně,

Vychází to ze stejných principů a krok za krokem Vám to pomůže udělat doma nějaké změny... Sama jsem to absolvovala a mohu doporučit.
 Anadar 


Respekt 

(9.12.2008 14:09:20)
Tohle je způsob výchovy,který se mi líbí.Hodně jsem se ho snažila používat,takže jsem byla považována za dost velkého měkkýše.Teď mám kluky v pubertě,ten starší je už vlastně adolescent a nemohu říci,že by z nich díky "měkkosti" vyrostli nějací grázlíci.
Ale když jsem s nimi vedla debatu o tom,co si vyberou na sebe(když jim byly tak tři),byla jsem dost za exota.
Ne,že by mi občas neujela ruka nebo pusa.Ale ta hlavní filozofie-dítě je můj partner a výchova se stejně děje hlavně příkladem-ta mi byla vždycky hodně blízká.
Jen tak mimochodem-ten starší hoch má nyní takové to otužilecké období-chodí do školy polonahý a jeho tatíček má z toho dosti pupínky.Bohužel bundu ani čepici mu násilím nenasadíme,on už nás přepere,přesvědčit se nedá.
Rýmu měl naposledy v létě-sennou.

 Sylvinka 
  • 

když neposlouchá, má být potrestáno 

(9.12.2008 19:40:43)
Nejde o to děti mlátit jako žito, ale neposlušnost pro ně musí mít nepříjemné důsledky. Plácání na zadek, přes ruku - to úplně stačí. Rodiče se nemají přece dítěte doprošovat, aby poslechlo, mají ho naučit respektovat jejich autoritu. Poslušnost se má učit doma a né až venku, když se začne vztekat. Viděla jsem trapnou scénu, jak dvouleté dítě orá s matkou a zvítězilo. Naučit se poslouchat je důležité hlavně pro dítě, pro jeho budoucnost a pro jeho budoucí vztahy.
 MSteflova 


Re: když neposlouchá, má být potrestáno 

(9.12.2008 19:55:09)
Sylvinko, já myslim, že je běžné, že se dvouleťáci vztekají a že to zkouší...nebo si myslíš, že vztekající se dítě je následek nedůsledné výchovy?
 MM, 2 kluci 
  • 

Přesně tak, dvouleťáci... 

(9.12.2008 20:36:59)
... se prost vztekají protože jsou v odpovídající vývojové fázi (což potvrzuje i např. Matějček aj.) a ne protože by byli špatně vychovaní.

A k té "poslušnosti" - v knížce RR právě jde o to, že neposlušnost a poslušnost spolu přímo souvisí, jsou dvě stránky jedné mińce (také "poslušné" dítě je později náchylnější dát se třeba na drogy apod. - prostě jen pak poslouchá někoho jiného než rodiče, např. vůdce party, ale přemýšlet a přebírat zodpovědnost se nenaučilo) a jejich protikladem je to aby se dítě naučilo přebírat zodpovědnost za to co dělá. Ve 2 letech ja na to sice brzo, ale aspoň trochu se s tím začít dá...
 hanci neposeda 


Re: Přesně tak, dvouleťáci... 

(11.12.2008 1:00:39)
Nevim presne, o jakou situaci slo, ale ja mam dojem, ze u dvouletych je to nekdy vyhra, nekdy prohra, pokud se to tak da vubec brat. Nekdy moje dvoulete dite poslusne zamava na pozdrav, poda to ci ono, jindy se zatne a nic. Taky musim priznat, ze nekdy venku ustoupim, abych predesla scene treba v obchode nebo DP, treba kdyz nechce zapnout bundu nebo neco zahodi a nechce to sebrat.
 Theend 


A mně poradíte? 

(10.12.2008 13:35:36)
Taky jsem pro partnerství. Do té doby, než se mi narodilo druhé dítě, to fungovalo. Pak to ale s námi šlo s kopce - kojenec + 2,5-leté batole. Co s tím,když batole kojence opakovaně a záměrně budí ze spaní, nebo třeba ruší při kojení? Po mnoha opakováních jsem pak vždy vybouchla a dnes mám ten přísttup, že je lepší být přísná a zarazit batole včas (třeba i tím, že mu naplácám přes zadek), než se ovládat a vysvětlovat až do krajnosti, a pak nekontrolovaně vybouchnout, protože už z toho mám nervy v kýblu. Jo, starší kluk je v zásadě hodný, ale dost živý a někdy rád provokuje. Vždycky mě to mrzí, když ho uhodím nebo na něj zakřičím, ale stejně teď nevidím jiné východisko. Co vy na to?
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: A mně poradíte? 

(10.12.2008 14:12:36)
Martino, mám tři děti, 4, 2 a 0 roků, takže tohle jsem řešila 2x :) Stanovili jsme pravidla, jakými se k sobě chováme, jak se chováme k miminku, a když je nechávám někde pohromadě, nabídnu zopakování (sama dcerka už někdy vypočítává, že po Márince se neválíme, hladíme jen po bříšku, nestrkáme prsty do očiček ... přidej, co je potřeba, musí tam být i pozitivní návady "jak na to"). No a pokud nechce pravidla respektovat, tak nemůže být s námi, musí odejít (samozřejmě, že nejprve upozorním, že porušuje pravidla, a co by to znamenalo).

Taky se mi už i u takhle malých dětí osvědčuje mediace konfliktů, tj. jakoby mluvím za dítě ("Dorotko, nelíbí se mi to, říká Márinka, nedělej to, prosím. Pohlaď mě raději po ruce"). Je to lepší, než když to na dítě hážeš jakoby ty shora.

A také si uvědom, že to dítě dělá hlavně proto, že má pocit nedostatečné pozornosti; výprask je taky poroznost. U nás to dělává prostřední, poklud je delší dobu doma i se starší (třeba teď při nemocech). Když si na ni najdu samostatný čas, zmirňuje se to.
 MM, 2 kluci 
  • 

Myslím, že můžeš být přísná... 

(10.12.2008 18:22:10)
... a přitom jednat v souladu RaR a dítě neplácat.

Mně se to sice také vždy nedaří, ale pochopila jsem že ta knížka přece není o tom, nechat si všechno líbit - ale o tom, aby obě strany respektovaly potřeby, ale i HRANICE toho druhého. A pokud starší dítě překračuje hranice Tvoje a hlavně miminka (které si je ještě samo hájit neumí) a to opakovaně a navzdory vysvětlení atd., tak holt v tom okamžiku nemůže být s Vámi (v jedné místnosti atd.).

Buď chce být s Vámi a když bude respektovat pravidla, můžete si třeba u kojení povídat, předčítat nebo... co on má rád - ale pokud nechce/neumí pravidla respektovat a bude miminku ubližovat a Tebe zlobit, tak to možné není a bude holt muset být sám, třeba v pokojíčku či jinde.

My máme podobný věkový odstup a pamatuji si že jsme staršímu všechno ohl. malého brášky vysvětlili (proč musí být opatrný atd.) a byli i poměrně "přísní". Ale v podstatě to šlo bez plácání - při nejhorším jsme o z místnosti odnesli (samozřejmě s opětovným vysvětlením), ale to nebylo moc často potřeba.

No a jinak jsem se staršímu dost věnovala - ale asi to šlo líp než tedˇu Vás, protože bylo jaro/léto a byli jsme pořád venku, starší řádil na hřišti apod. a malý spinkal v kočárku pod stromem nebo koukal na listí nad sebou :-). Program se řídil v podstatě podle zájmů staršího - malému miminku je dobře všude kde je máma a "jeho lidi", nakojit a přebalit se dá také skoro všude (no jak říkám, ted v zimě je to trochu horší).

Jo a udělali jsme také to, že když malému byly 3 měsíce a už se nevešel do košíku pro miminka, dali jsme mu měkkou deku s hračkami do ohrádky (poměrně velké, dřevěné), kterou jsme měli v kuchyni, nebo jsme ji někdy šoupli i do jiného pokuje kde jsme právě byli (měla kolečka). Tak byl s námi a mohli i bráškou "komunikovat", ale malý měl přesto i svůj prostor, kam mu starší nemohl jen tak vlézt, také nemohl třeba náhodně o něj zakopnout, spadnout na něj apod.

Samozřejmě byl malý i někdy jen tak na koberci/dece v pokojíčku, ale to jen když jsem tam byla s nimi.
 luca 
  • 

sice neporadím... 

(11.12.2008 22:59:05)
Naše holky jsou od sebe taky 2,5 roku. Sice asi neporadím, ale dospěla jsem prostě k tomu, že děti jsou hold úplně pod vlivem svých rodičů a VŽDYCKY jsou na ně přeneseny z rodiny krom dobrých i nějaké špatné zkušenosti a vlivy. Nejsme nikdo ideální a bezchybní Adamové a Evy z ráje, takže děláme i při nejlepší vůli chyby a vyhnout se tomu nedá, leda to možná trochu zmírnit. Tak to beru tak, že je dobré si něco o výchově přečíst, dozvědět se, ale když se mi to v praxi nedaří, nehroutit se z toho. Ovšem pokud by dítě mělo opravdu nějaký vážný např. psychický problém, asi by to bylo jinak.
A k tomu, když mi ujedou nervy mám stejný postoj. Když se dlouho držím a snažím nevybuchnout, stejně nakonec vybuchnu a o to hůř. Samozřejmě z toho nemám pak dobrý pocit, ale jediná cesta z toho bludného kruhu je pro mě si odpočinout, být chvíli bez dětí a pokud to není možné, aspoň zvolit ten nejméně náročný program. Teď je holkám 3 a 5,5, a je to opravdu o hodně lepší.
Přeju spokojené děti a dostatek volného času na regeneraci.
 Theend 


Re: sice neporadím... 

(15.12.2008 19:09:14)
Díky, Luco. Jak jsem nad tím dál přemýšlela, můj problém není v tom, že nevím, jak jinak to dělat, ale v tom, že na to prostě nemám sílu. Miminko mě budí mockrát každou noc, trpí na bolení bříška. Přes den se taky chce hodně nosit. Já jsem nevyspalá, unavená, nervózní z věčného kňourání a kolikrát mi pak ujedou nervy a sveze se to po tom starším. Asi se prostě teď nezmůžu na nic lepšího, než co dělám, i když svým dětem bych to přála.
 dahu 
  • 

Šedivá je každá teorie... 

(11.12.2008 7:45:04)
...a zelený strom života. Samozřejmě, že by bylo krásné, kdyby všechno fungovalo tak, jak to autoři popisují, ale! Souhlasím se všemi názory v této diskuzi, že s malými dětmi se prostě nedá diskutovat na stejné úrovni jako s těmi staršími. A druhá věc: je potřeba si uvědomit, že stejně jako u rodičů do racionálního uvažování občas mohou vstoupit emoce, tak i dítě se ne vždy nachází ve stavu připravenosti k diskuzím. Příklad, který autorka použila (s oblékáním ve školce), je sice moc hezký, ale ať mi neříká, že vždy zachovala takto chladnou hlavu:-) A druhá věc, že by sebeúcta malého človíčka utrpěla jedinou stresovou situací je taky nepravděpodobné, to by se ten dospělý musel stejným způsobem chovat trvale!
 Stáňa a dva kluci 


Re: Šedivá je každá teorie... 

(11.12.2008 8:44:34)
Dahu, jedinou stresovou situací určitě ne, ale pokud je to pravidelně a hodně často, tak to následky nechat může a dost nepříjemné. V dospělosti se to dle mého může projevit buď jako stejná netrpělivost, jakou trpěli rodiče nebo v horších formách jako různé neurozy, strachy atd.
 luca, 2 holky 
  • 

k článku 

(11.12.2008 23:15:13)
Článek byl pro mně opravdu zajímavý, dost mě překvapily informace např. o nedobrém vlivu přílišných pochval. A k trestům - moje zkušenost je taková, že pokud chci udržet jakž takž pravidla, prostě hrozím trestem téměř denně (zákaz sladkostí, pohádek). V opačném případě začíná pozvolna neudržitelná anarchie s blbou atmosférou doma. Pochvaly a odměny pro děti samozřejmě jsou taky na denním pořádku, ale představa, že používám jen vysvětlení neblahých důsledků jejich chování se mi zdá nějak nereálná, alespoň pro běžného smrtelníka.
Co se mi opravdu příčí, je vydírání a nátlak, manipulace, spousta lidí to dělá i nevědomky jen v nevinnch poznámkách.
 Helena 
  • 

se vším nesouhlasím 

(15.12.2008 10:01:44)
Dítě se musí také naučit, že když udělá něco nesprávného, přijde trest. Neneamlouvejme si ,že lidé jsou od přírodi dobří a hodní. Dříve se báli Boha, dnes se nemají bát vůbec ničeho?
 Irena Fialová 


Prilis moc na vyber 

(15.12.2008 20:29:30)
Nevim, ale me se prilis neosvedcilo davat hodne na vyber. Mam pocit, ze maly je spis z toho zmateny, ze se ma rozhodovat sam. Tak napriklad, kdyz venku prsi, pred prochazkou necham v botniku jen holinky. (je mu 22 mesicu). Vztekly nekdy je, coz ma asi po me, ale ja mam tolik prace, ze kdyz se vzteka, delam neco jineho, a pak, kdyz je z nehorsiho venku, to udelam dle sveho. Napr. oblekani.

Omluva za tu diakritiku

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.