| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Kdo zaměstná matku malých dětí?

 Celkem 253 názorů.
 Petra II. 
  • 

Neprímá diskriminace 

(1.3.2005 8:39:19)
Na tohle téma byl nedávno zajímavý clánek v Týdnu. Psalo se tam, ze antidiskriminacní zákon, práve ten, který znemoznuje dát do inzerátu napr. hledám zenu do 30 let... je vlastne pro potenciální uchazece o práci krajne nevýhodný. Pokud má zamestnavatel predstavu, ze tam chce zenu do 30 let, tak to sice nemuze uvést do inzerátu, ale ze vsech tech lidí, co mu tam prijdou, si vybere práve takovou. Takze ti ostatní, i kdyz sikovní, proste neuspejí. Vsichni ti muzi a zeny nad 30 let tam sli vlastne úplne zbytecne. To jim na sebevedomí nepridá a kdyz takhle obejdou pár konkursu, na které zamestnavatel chce prijmout urcitého pracovníka, jen to nemuze upresnit predem, jsou zdeptaní. A zbytecne. Kdyby mohlo být v inzerátu rovnou, ze hledají muze, nebo zenu, nechodili by tam lidi zbytecne. Tolik Týden.
Navíc já ty zamestnavatele docela chápu. Kdyz jim tam prijde mladá vdaná zena, je dost pravdepodobné, ze bude mít díte a tak budou muset zase hledat nekoho jiného, treba ho slozite a nákladne skolit a zapracovávat... Ono antidiskriminacní zákon je hezká vec, ale je to teorie a ta se od praxe muze dost odlisovat...
 Zdenka, syn 3,5 roku 
  • 

Re: Neprímá diskriminace 

(1.3.2005 9:03:37)
Souhlasím s názorem v Týdnu, ale co tedy mají ty maminky dělat? Potřebují práci, chtějí do kolektivu a děti jim nikdo neodpáře ani nezpůsobí, aby nebyly nemocné. Když je někam přijata, stejně nemá vyhráno, vyhodí ji kvůli dvěma týdnům na paragrafu ve zkušební době. CO TEDY DĚLAT? To nikdo neřeší, musí se změnit přístup zaměstnavatelů, ale jak je k tomu donutit? Lidí bez práce je mraky, radši šáhnou po mladým klukovi bez závazků. Mimochodem, v MFDnes byl článek o tom, že největší fluktuace zaměstnanců je právě mezi mladými muži bez závazků (něco se naučí a jdou za lepším), ženy si svého zaměstnání (nebo zaměstnavatele) váží víc.
 EvčaK 


Re: Re: Neprímá diskriminace 

(1.3.2005 9:29:20)
Tak s tím, že si ženy-matky víc váží práce naprosto souhlasím. Těch příkladů mám kolem sebe hodně. Tak za 3 roky taky budu shánět práci. A jako praxi za posledních 7 let uvedu, že jsem dělala rodinnou managerku. Věnovala jsem se sebevzdělávání a zdokonalovala jsem se v práci na počítači a v jazycích, a učila jsem se motivovat druhé a řešit konflikty:))) To je taky nedomyšlené. Nemůžou se Vás zeptat, jestli máte děti, ale stejně musím uvést, co jsem dělala v posledních letech. Jaká pomoc:)))
 Shedi 


Re: Re: Re: Neprímá diskriminace 

(2.3.2005 13:35:53)
Evčo, no bohužel pokud chceš na dítě uplatnit snížení daně, tak musíš uvést, že dítě máš, takže se na to klidně může zaměstnavatel zeptat i při pohovoru... to je úplně jedno, jestli u pohovoru nebo u podpisu smlouvy (kterou může vypovědět klidně následující den - ve zkušebce)... Oficiálně se na to zeptat nesmí, ale stejně se to dozví....
 MirkaEyrová 


Re: Neprímá diskriminace 

(1.3.2005 10:14:21)
Petro,
ono totiž je otázka, kdo tu je pro koho. Dnes je trendem, že člověk (eventuelní zaměstnanec) je tu pro firmu. Ale prazáklad všeho je, že firma je pro lidi (eventuelní klienty). Je sice hezký, že se zaměstnavatelům nehodí žena, která měla, má nebo bude mít malé děti, popř. nakonec je už "stará" (nad 40 let). Ale z čistě populačního hlediska: nebýt žen, které "měly, mají nebo budou mít" malé děti, tak by náš rod Homo sapiens jaksi nevyhnutelně vymřel. Jinými slovy - nejprve tady mohou být ženy, které "měly, mají nebo budou mít" malé děti, a pak teprve tady mohou být ty firmy. A to je jaksi pravda, kterou všichni mocní, ať už majitelé firem, manažeři, náboroví pracovníci, anebo i politici, prostě IGNORUJÍ. Dnešní společnost (naše, nevím, jak je to kde jinde) je vedená tak, že se tak nějak předpokládá, že lidé se rodí minimálně s maturitou, ne-li přímo s několika diplomy...
M.
 Tulačka(Bety 9/96+Anička 4/98) 


Stát by měl maminkám pomoci jinak 

(1.3.2005 10:36:00)
Na úvod musím říct, že když jsem se při hledání práce s otázkami na počet dětí, možnost jejich hlídání apod. setkala, měla jsem nakonec docela štěstí: práci jsem našla, můj šéf při výběru pracovnic jednoznačně preferuje ženy (a ne z nějakým sexuálních důvodů, ale považuje je za pečlivější) a chápe, že v nemoci se o ně musí rodiče postarat. Já na druhou stranu svou nepřítomnost nepřiměřeně neprotahuju a snažíme se s manželem vystřídat, popř. na doléčení nebo při míň závažné chorůbce využiváme občas i babičku. Osobně si ale myslím, že lepší, než antidiskriminační zákon, který lze obejít, by byla např. možnost, aby se rodiče na OČR mohli vystřídat - doposud platí, že na jedno dítě a jednu diagnézu může uplatnit OČR jedne rodič, kolikrát se ním stalo, že jeden z nás momentálně nemůže, ale mohl by třeba za 2 dny a druhý z manželů naopak apod.
 Emina 
  • 

Re: Re: Neprímá diskriminace 

(1.3.2005 16:14:52)
Spis je to tak, ze vsichni tihle firemni dynamicti soviniste maji za to, ze zeny jaksi "deti rodily, rodi a budou rodit". Skutecnost jim vice-mene dava za pravdu. Zmena nemuze vzejit od nich, tu si musime zjednat samy. Tak, ze na nich prestaneme byt zavisle, coz je mozne. Dalsi vec je, ze diskriminacni jednani vuci zenam je stale vseobecne akceptovano i zenami samotnymi, coz je videt i v tehle diskusi. Dovolit si mohou tolik, kolik jim projde a projde jim hodne. Neni to tak, ze by nebylo cesty, jak se dovolat prava, jenom je to krajne neprijemne a namahave. Navic prvnich padestat (nebo sto, ja nevim), co se o to pokusi, bude mit neprijemnou publicitu.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: Neprímá diskriminace 

(1.3.2005 16:36:16)
Jestli nebude chyba v tom, že zaměstnavatel AUTOMATICKY předpokládá, že žena s dětmi s nimi bude během jejich nemoci doma. Předpokládají něco takového u muže? Těžko. Chlap s dětmi tuhle starost nemá, toho nikdo kvůli dětem nediskriminuje. U nás je prostě pořád zažitá představa, že žena je tu pro rodinu a muž pro kariéru. Můj manžel mi řekl, že by "klidně šel na rodičovskou dovolenou, ale společnost od něj očekává, že bude muž a živitel rodiny". Což stejně není. Teda - muž jo. :o)
Dokud tohle bude v lidech, tak se s tím asi nedá dělat nic.
 Lída,3 kluci a holka 


Re: Re: Re: Re: Neprímá diskriminace 

(1.3.2005 21:58:44)
Mně příšla v tomhle kontextu hrozně legrační jedna zkušenost: když se nějakou dobu po našem rozvodu můj bývalý manžel ucházel o jednu poměrně dost odpovědnou pozici, nikdo mu obdobnou otázku nepoložil. Přitom měl oba kluky ve vlastní péči...

Mně zase v současném zaměstnání nedělali problémy, protože je to státní VŠ, takže vcelku "klidový režim". A navíc můj šéf má tři děti a manželku zaměstnanou v obdobné instituci. Jo, zase ty peníze nejsou nic moc. :-(
 pavla1 
  • 

Re: Neprímá diskriminace 

(1.3.2005 10:28:37)
jako žena jsem ráda, že tu takový zákon je. Jako potencionální zaměstnavatel nikoliv. Ženy volají neustále po tom, aby se firmy změnily, aby si žen vážily, aby jim daly práci. Proč ale ony samy pro to něco neudělají? Proč se nejdříve nezmění samy?
Jednu dobu jsem žila v zahraničí. A jak jsem si všimla, nikdo si nedovolil zůstat doma s dítětem na paragrafu, buď najímaly chůvy, nebo pomohly babičky a nebo do práce vůbec nechodily.
U nás mi připadá, že všechny ženy chtějí mít jistou práci, stejné pracovní ohodnocení jako muži a přitom jsou (některé) často doma s nemocnými dětmi. Vím, že za nemoc se nemůže a vím, že o děti musí být postaráno, ale...
Uvědomí si někdo, že když se jich v současnosti firma nesmí zeptat na rodinný stav a děti, tak by naopak ony měly udělat maximum pro to, aby nezůstávaly často doma? PRotože jinak je to podle mne diskriminace firem. Firma nesmí nic a musí držet pusu. A uvědomte si, že nejde o velké firmy, kde prostě práci převezme kolegyne, ale o ty malé, kde se záskok za osobu hledá často marně.
 MirkaEyrová 


Re: Re: Neprímá diskriminace 

(1.3.2005 10:44:53)
No jo, Pavlo. Jenže když má žena minimální mzdu, případně nějakých sotva deset tisíc hrubého, jak z toho zaplatí chůvu??? --- Babičky? To je hezká "věc". Ale znám ženy, jejichž babičky bydlí 300 km daleko (anebo taky víc), případně babičku nemají (zemřela), anebo babičku mají, ale ta ještě nedosáhla sama důchodového věku a pracuje. A pak jsou ženy, které rodí v pozdějším věku (což je, pokud sis nevšimla, dnešní trend), a ty už mohou mít babičky starší, takové, které se už ze zdravotních důvodů NEMOHOU starat o malé, nemocné i větší nemocné dítě. No a pak tu jsou čistě osobní důvody - já mám se svojí matkou takový vztah, že sice v době nejhorší se na ni obrátím a ona pomůže, ale abych si s malým dítětem prvoplánově řekla - tak teď půjdu do práce a babička to zajistí - tak na to bych musela mít žaludek z oceli. Ona je nemožná, nedá se s ní o ničem pořádně mluvit, sice to s námi myslí dobře a uvědoměle nám neubližuje, ale neuvědoměle dokáže být nechutně vlezlá a nepříjemná. (Je fakt, že poslední dobou se to hodně zlepšilo. Ale pořád je ona ta s patentem na rozum, a já ta nejhloupější na světě; ne, neřekne to přímo, to by si nedovolila, ale mezi řádky to cítím pořád.) A přece jen už jí je nějakých šestapadesát, takže když předloni (to bylo synovi už 5) u ní dva prázdninové pobyty prostonal, tak to s ní pěkně zamávalo. Postarala se, to jo, ale bylo vidět, že ji to docela zmáhá.
Já se domnívám, že k dítěti patří hlavně matka, a pak teprve, když má možnosti "si to nějak zařídit", pak teprve i někdo jiný. --- Ovšem - na druhou stranu nahnat všechny ženy s malými dětmi domů je u nás pěkná blbost - to by tomu také musely odpovídat příjmy otců rodin. A ty jsou mnohdy dost mizerné - takže nějaký ten peníz navíc, který přinese domů žena, se většinou dost hodí.
Toť můj názor.
M.
 MirkaEyrová 


Re: Re: Re: Neprímá diskriminace 

(1.3.2005 10:50:55)
Ahá, teď jsem své matce ubrala nějakých deset let. V šestapadesáti byla samozřejmě ještě čiperka a mladice. Ovšem dnes jí je šestašedesát!!!
Pardon.
M.
 anexa 


Re: Re: Re: Neprímá diskriminace 

(1.3.2005 11:16:17)
Ale jo, tohle beru. Taky nemyslím aby 100% žen mělo babičky a chůvy.... je mi jasné, že takhle to prostě nefunguje a ještě dlouho fungovat nemůže. Ale dokud jsem já sama byla zaměstnaná, tak mého šéfa prostě nezajímalo - nebo zajímalo, že jsem nemocná, ale co on s tím měl dělat? Já tam byla sama a jako záskok na moje místo se těžko shnáněl. On potřeboval abych chyběla minimálně, protože potřeboval aby to v práci fungovalo. Takže když jsem porodila, věděla jsem že to buď budu muset potom v práci dělat tak, jako další ženy ve vyšších fcích ve firmě ˇ(vždy se střídali - žena,manžel, prarodiče....a když to nešlo jinak, tak dítko putovalo na 3 dny k babičce a některé byly i dost daleko). Prostě pokud si chtěly udržet práci, nic jiného jim nezbývalo. A druhá varianta byla že budu muset odejít a buď zůstat doma, nebo si sehnat něco na půl úvazku. PRotože jsem často jezdila z práce až okolo 19hodiny a to by s dítětem nešlo.
Teď jsem zaměstnavatel já. Mám zaměst. co má dítě, pokud to jde, vycházím jí vstříc, ale když od ledna byla 14dní nemocná ona, pak chodila do práce a během dvou měsíců byla znovu 2x týden s dítem doma, to se pak nemůžeš divit, že se mi to nelíbí.
Takže si myslím, že z obou stran to chce soudnost, ale zároveň na OBOU stranách pochopení, vcítění a ze strany žen někdy ustoupení.
 Petra II. 
  • 

Re: Re: Re: Re: Neprímá diskriminace 

(1.3.2005 11:43:41)
Ano, to bylo napsané hezky. Z obou stran to chce soudnost. Zamestnavatel nebude chtít mít kanceláre plné mladých sexbomb, ale klidne prijme i zenu kolem ctyricítky. A naopak zeny, které mají malé deti, by s nimi asi spís mely být doma, kdyz vedí, ze jsou casto nemocné a ze by to v práci pusobilo problém. Pak je samozrejme moznost nechat díte s babickou, chuvou apod., ale uprímne receno si nemyslím, ze by bylo pro díte dobré, pinkat si ho, kdyz je nemocné, po príbuzenstvu jak míc. Vidím u kamarádek, jak nastoupí do práce, díte do skolky, hned neco chytne a ted stres, kdo se o nej postará. To tomu díteti neprospívá. Na západe se to mozná tak delá, ale tohle bych nenapodobovala.
Já bych odstranení diskriminace videla v tom, ze budu s detmi doma tak dlouho, dokud je nevypiplám (za tu dobu se muzu sebevzdelávat, coz je prece jen mnohem méne
casove nárocné nez zamestnání,jsou vecerní kursy apod.) a kdyz pujdu do práce i treba po nekolikaleté materské, tak na mne nebudou koukat jako na exota, ze uz jsem pro ne stará (rozumej není mi uz 27) a tak dlouho doma, ale ocení, ze uz mám deti vetsí, ze mám deti (protoze k cemu by byly vsechny ty výrobky a sluzby, kdyby je nemel kdo kupovat) a ze ted mohu venovat firme dostatek casu a sil.
A ty malé platy muzu - to je zacarovaný kruh. Kdyz nejaký muz rekne, ze potrebuje vetsí plat, protoze ziví rodinu, tak se na nej vsichni vrhnou, ze musí být rovnoprávnost, a tak budou mít nakonec vsichni platy stejné, ale nizsí, takze to na uzivení rodiny stacit nebude. Boj za rovnoprávnost to dovedl do situace, kdy pomalu bude systém vsude nastavený na dva príjmy v rodine a plat muze stacit nebude.:-((
 Líza 


Re: Re: Re: Re: Re: Neprímá diskriminace 

(1.3.2005 11:49:38)
Petro II, to asi není o malýchplatech mužů, ale nízkých platech obecně. Kdyby prostě jeden plat stačil na uživení rodiny, mohl by druhý člen zůstávat doma, nehledě na pohlaví. ostatně mohl by druhý člen dát v klidu celý svůj plat chůvě.
Zůstávat doma, dokud je dítě ve věku, kdy bývá nemocné, je podle mě nesmysl. Z hlediska profesního, finančního, z hlediska duševní hygieny té matky...
Soudnost to samozřejmě chce, pokud vím, že hlídání mít nebudu, tak se neženu na pozice, kde jsem nezastupitelná, ale chtít po matkách, aby byly s dětmi doma, doku bývají nemocné...to může u některých dětí znamenat taky deset let.
To už si ty děti opravdu můžem přestat pořizovat.
 Petra II. 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Neprímá diskriminace 

(1.3.2005 12:18:36)
Lízo, ty by sis deti radsi vubec neporídila, kdyz by si vedela, ze s nimi budes muset zustat 10 let doma? Co mají ríkat matky, které jsou s detmi doma porád, protoze jejich deti jsou treba nemocné nebo postizené?
 Líza 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Neprímá diskriminace 

(1.3.2005 12:29:07)
No, Petro, myslím, že hodně lidí, kteří dnes váhají zda děti mít, nebo zda mít dvě a víc, by do toho nešlo.
Pokud bych předem věděla, že to je na deset let s každým dítětem (v mém případě tedy na jedenáct i s rizikovým těhotenstvím), tak to je pro mě profesní stop. V mém oboru bych měla problém, aby mi ne že dali místo, ale aby mi vůbec uznali diplom! Přes praxi, kterou jsem třeba od té doby měla.
Za deset let doma bych se taky zcvokla, to říkám zcela zodpovědně.

kdybych měla postižené dítě, starala bych se nejlíp, jak bych dovedla. Ale to je extrémní situace a ženy, které v ní jsou, obvykle nebývají moc v pohodě. A přivádět do této extrémní situace všechny ženy, které se rozhodly mít děti...no to sorry. To by na ten důchod fakt už brzo neměl kdo vydělávat.
 Petra II. 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Neprímá diskriminace 

(1.3.2005 13:02:33)
Ale ne pro kazdou zenu by to muselo být profesní stop. Moje matka i moje svagrová byly obe doma s detmi pres deset let - matka proto, ze chtela, svagrová kvuli nemoci starsího syna musela. A obe po tak dlouhé pauze nasly uplatnení - podotýkám ze jsou obe studované. Dokonce bych rekla, ze az po té pauze se profesne nasly - a u obou to bylo uz za tohoto rezimu, nikoliv v dobe socialismu. Takze obecne to odsuzovat jako ze zena zcvokne a uz nesezene místo je taky hloupost. Mám pocit, ze jsi doktorka, tak tam je to treba jiné, ale ne kazdá je doktorka zrovna mediciny.
 MirkaEyrová 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Neprímá diskriminace 

(1.3.2005 12:37:44)
Petro, Líza si k tomu možná řekne svoje, ale já myslím, že to myslela jinak. Tady nejde o "ochotu" být s dítětem doma do 10 let věku, pokud to je nutné (postižené dítě, závažné zdravotní problémy, exémy apod.) Jde o to, že dítě, které stoná častěji jak dvakrát do roka, je jev poměrně častý a obvyklý, není to tedy nic tak výjimečně závažného - a přesto někteří jako by říkali: ženská, máš dítě do (5, 7, 10) let, patříš k plotně. --- Je tu asi více hledisek. Na jednu stranu tady vládne představa, že "si to" ženy neumějí zařídit - a některé to fakt "umí" (tj. mají tu možnost), a přesto jsou zaměstnavateli automaticky odmítány. Na druhou stranu mají problém ty, které nemají možnost si to fakticky nějak zařídit a s tím dítětem musejí být při nemoci doma samy. Další hledisko - souhlasím s Tebou, dítě není pinponkový míček, aby byla matka "povinna" ho někam vždy přepinknout - je taky potřeba, aby dítě bylo citově nějak zakotvené, a ne aby s ním bylo zacházeno jako s nepotřebným krámem, který lze vždycky někam odkopnout. Pak je tu další hledisko - a to bych chtěla říct jak Tobě, Petro, tak i eventuálním zaměstnavatelům - žena není jen automat na výchovu dítěte - má taky své duchovní potřeby, které je třeba nějak uspokojit, aby se necítila nešťastná a nespokojená - ne každá žena totiž vidí své JEDINÉ štěstí ve výchově dětí (byť by své děti milovala a dělala pro ně první poslední). A tady vidím problém - protože mnozí chtějí, tak jako mnoho století před námi, ženu s dětmi nacpat do kuchyně a nedovolit jí ani pípnout. Což je samozřejmě zatraceně nefér. A tak - myslím - že to myslela Líza - že upozorňovala na potřebu duchovního rozvoje, kterou mají ženy s dětmi zrovna tak jako muži nebo ženy bez dětí.
M.
 Petra II. 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Neprímá diskriminace 

(1.3.2005 12:54:07)
Mirko, já si také nemyslím, ze by zena nemela mít právo na nejaké konícky a vlastní dusevní hygienu. To mi prijde úplne samozrejmé a není potreba o tom diskutovat. Jenom si myslím, ze s tou prací u malých detí je to docela obtízné a aby si zena udrzovala dusevní hygienu a její díte nekde stonalo s najatou au-pairkou, s tím nesouhlasím. Kdyz jsem ty deti chtela, tak dokud jsou malé, provádím dusevní hygienu méne casove nárocnou - treba ruzné kursy apod. A kdyz jsou vetsí, pak pujdu do práce a tam budu podávat nejlepsí výkon. Samozrejme je tady i financní stránka, tam se nekdy nedá nic delat, ale casto je to práve jen pocit nudy a touha po seberealizaci. Lidi proste chtejí mít vsechno hned a být treba 6 let doma jim pripadá jako neskutecne dlouhá doba, pritom kdyby byli(y) doma treba do 35, tak pak mají jeste pomalu 30 let na to, aby pracovali/y.
Ale to my asi nevyresíme. Kazdý si to stejne delá podle svého svedomí a okolností. Tohle byl proste jen muj názor, podle kterého se rídím já.
 Líza 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Neprímá diskriminace 

(1.3.2005 13:05:00)
Koukám, PetroII, že na konkrétní námitky je snazší nereagovat, že.

MMCH, porozhlédni se tady, kolik mamin tady dělá i při mateřské. Někdy z finanční nouze, někdy z jiných důvodů.
A pod pojmem duševní hygiena si asi představuješ něco jiného než já.
Já si rozhodně nepředstavuju to, že kromě utírání prdelek a nosíků budu někde na kurzu (který zaplatím jak???) konzumovat jakési vědomosti nebo jazyky a tím to bude hasnout.
 Líza 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Neprímá diskriminace 

(1.3.2005 13:08:06)
Sorry, asi jsme psaly skoro zároveň :-))
Ano, pro mě by to byl konec s povoláním (dvě děti tři roky od sebe...tak 14 let doma, no hezký, to už bych se vrátit nsad ani netroufla).
Ale i kdyby nebyl, prostě spousta lidí není stavěných na to, aby byli v domácnosti.
 Petra II. 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Lízo 

(1.3.2005 13:25:28)
Lízo, jen tak na okraj, já uz musím pádit, ale ty jsi ted zamestnaná nebo doma? Nic ve zlém, ale vzdycky kdyz mrknu na rodinu, tak tam vidím vsude tvé príspevky, to muzes takhle psát i ze zamestnání? Vlastne me to napadlo uz drív a ted vyuzívám chvilky, kdy te mám na dráte.:-)
 Líza 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Lízo 

(1.3.2005 13:58:35)
Petro II, teď chodím do práce jednou za čas. Od dubna mých příspěvků na rodině rapidně ubude :-))))
 Petra II. 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Neprímá diskriminace 

(1.3.2005 13:09:47)
Jaké konkrétní námitky jsi mela na mysli? Jinak je fakt, ze o dusevní hygiene máme asi kazdá své predstavy.
 MirkaEyrová 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Neprímá diskriminace 

(1.3.2005 13:06:14)
Petro, asi se pohybuješ ve "vyšších kruzích". Nezapomínej, že dvě třetiny lidí v produktivním věku berou podprůměrné mzdy! Já jsem sice s dítětem doma dost dlouho (je mu sedm), ale taky třeme "bídu s nouzí". Auto - dvacetpět let stará škodovka, nábytek v dět. pokoji - socialistický Univerzal po manželovi a z bazaru, nemám jedinou sukni ani šaty, mám jedny kalhoty na léto a jedny na zimu, zimní boty mám jediné - sněhule, na kluka kupuju, když můžu, v sekáčích atd atd. Nemyslím, že by to bylo následováníhodné (a psychicky povznášející).
--- A víš, co mi nedávno řekli v jedné personální agentuře? Vy jste už tak dlouho po mateřské, a ještě jste nepracovala? No, udělám pro Vás, co bude v mých silách. Ale narovinu Vám řeknu, že je to podezřelé a že budete mít problém sehnat práci... Dobré, ne?
M.
 Petra II. 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Neprímá diskriminace 

(1.3.2005 13:20:03)
No, Mirko, vyssíma kruhama bych to nenazvala,i kdyz asi jsme na tom líp, nez jak popisujes ty. Ale na druhou stranu já bych to tak asi delala, i kdyby jsme na tom byli hur, protoze u me to není jen otázka penez, ze si to muzu dovolit, ale proste to tak delat chci, i kdybych se kvuli tomu musela hodne uskromnit. A co se týce toho, co ti rekli v té personální agenture, tak to je práve to, o cem uz jsem psala. Ze tady bych odstranila tu diskriminaci, aby se na zenskou, co byla dlouho doma s detma, nedívali jako na exota. Preju ti, abys byla úspesná a pádím uspávat robe. Hezký den.
 Marcela 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Neprímá diskriminace 

(1.3.2005 11:56:38)
No jo Petro, jenze ne kazda zena si muze dovolit byt s ditetem doma treba az do jeho 6 let veku a jeste si platit nejake sebevzdelavani, natoz byt s nim treba doma az do 10 let do tohto veku se dava osetrovani na dite. A to ze kdyz je casto nemocne ve skolce neznamena, ze s nastupem do skoly se to zmeni.
 Marcela 
  • 

Re: Re: Re: Re: Neprímá diskriminace 

(1.3.2005 11:48:29)
A koukam, ze nez jsem dopsala odpoved, tak uz jsi reagovala, Jasne tomu plne rozumim, kdybbych byla zamestnavatel a ma zamestnatkyne by mi byla kazdy mesic s ditem tyden doma, nekdy i vice, tak to chapu. To co me toci, je to, ze kdyz jdu na pohovor, tak tim, ze uvedu, ze mam ditko me hned automaticky ohodnoti - ta je pro nas nazajimava ta bude furt doma aniz bych dostala sanci predvest, ze ne vsechny deti jsou kazdy mesic nemocne. Moje ditko je nastesti docela odolne a nemocne je tak cca 2x za rok na tyden a myslim, ze takovych deti je mnohem vic, ale jejich matku bohuzel nikdo nezamestna protoze ma nalepku mam dite.
 Xantipa 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Neprímá diskriminace 

(1.3.2005 12:17:22)
Marcelo, a proč říkáš při pohovoru, že máš malé děti? Já myslela, že žádáš o práci Ty a ne Tvé děti. Co je komu do toho, kolik máš dětí, to je jen Tvá soukromá věc.
 Lorina 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Neprímá diskriminace 

(1.3.2005 12:24:54)
Docela bych chtěla tu řadu úspěšných uchazečů o zaměstnání vidět, když odpověděli, že na tuto otázku a podobné odpovídat nebudou....Pořád je to jen teorie,ale praxe je úplně jiná, všechno lze obejít a vždy se najde důvod proč nepřijmout....P.
 Xantipa 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Neprímá diskriminace 

(1.3.2005 12:40:15)
Hlavou zeď neprorazíš. Já sice radím, neodpovídat na tyto dotazy, ale v dnešní době to nejde říct přímo. Takže já osobně u pohovoru vzhledem ke svému věku uvedu jen svou nejstarší dceru a mladší syny zapřu /ti by se zaměstnavatelům s ohledem na jejich věk nemuseli líbit./ U svého současného zaměstnavatele jsem přes rok, nedávno jsem se prořekla a on se teprve teď dozvěděl, že mám tři děti. Předtím to nevěděl, protože jsem to nikomu neřekla. Teď jsem mu to vysvětlila, že jsem měla obavu, že by mě jako zaměstnance nechtěl. Za tu dobu zaměstnání si mě už dostatečně otestoval a zvykl si na mě, takže obavy z nějaké diskriminace nemám.
 Lorina 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Neprímá diskriminace 

(1.3.2005 12:54:40)
No a k čemu nám potom ty zákony jsou, když vědomě zkresluješ pravdu? Mám zapírat vlastní děti? A co když se máš vrátit do zaměstnání po ukončení MD?...To už ale Tvůj zaměstanavatel přece ví, jak na tom jseš, kolik dětí máš, a tak důvod je prostý - reorganizace, rušení místa.Takových případů znám ze svého okolí spousty.......Často to jsou banky, hotely. Kupodivu malé firmy to také dělají, ale tam mají přeci jen větší strach, je na ně víc vidět, tak to nedělají tak okatě. Tak jako tak je to bohužel hodně špatný....P.
 Xantipa 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Neprímá diskriminace 

(1.3.2005 13:04:12)
Máš pravdu, ten zákon je prakticky k ničemu. Já své děti nezapírám. Když říkám, že mám 15ti letou dceru, tak nelžu. Kdyby se mě zeptali "a máte ještě nějaké další děti", tak bych řekla ano. Ale oni se neptají, tak proč jim to říkat, když tu práci chci.
Když mohou zaměstnavatelé obcházet zákon, tak proč ne já. Nikomu neuškodím. Je jasné, že pak ale nemohu do práce donést ošetřovačku, to by zas bylo nefér a určitě by mě vyhodili.
Takže co je na tom špatně.
 MirkaEyrová 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Neprímá diskriminace 

(1.3.2005 13:11:36)
Xantipo, dělej, co sama uznáš za vhodné. Chci jen říct, že JÁ tohle udělat nemůžu, protože mi to prostě nedovolí moje svědomí. Navíc jsem moc špatnej lhář - kdybych udělala totéž, co Ty, tak se prořeknu nanejvýš do měsíce a mám vyhazov...
M.
 Xantipa 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Neprímá diskriminace 

(1.3.2005 13:20:45)
Mirko promiň, ale to není o svědomí. Já mám svědomí čisté. Zaměstnavatele o nic nepřipravím, tak co, svou práci si musím stejně udělat.
Když totiž žena při pohovoru řekne "já mám ale dvě děti do 10ti let", tak zaměstnavatel automaticky slyší "počítejte s tím, že děti jsou nemocné a budu muset s nimi být doma". A to je konec.
Takže raději neřeknu všechno /nenazývej to lží, protože já přece nelžu/ a pak mám možnost získat dobrou práci a mám šanci zaměstnavatele přesvědčit o svých pracovních kvalitách.
Je hezké mít pro mě v tomto případě vznešené zásady, že já řeknu všechno, ale pak sedět doma a mít depku, že nemůžu sehnat práci.
Tak to je pro mě osobně nepřijatelné. Taková pravda je mi na houby.
 Lorina 
  • 

Co je přijatelnější.. 

(1.3.2005 13:34:54)
Víš, celá debata je prostě o tom, že ta diskriminace tu stále je.Každý si s tím holt poradíme po svém.Ale rozhodně mi nepřijde správné zaměstnavatele uvést v omyl tím , že už mu vědomě poskytnu nepravdivé informace.Buď neodpovídat vůbec anebo říct pravdu.Je hezké, že ze zákona odpovídat nemusíš, protože tak či tak je to velmi rozhodující věc.A nezlob se, nepřesvědčila si mě, že uvést jen jedno větší dítě, je to správné a dobré.Protože vztah ( i když pracovní) založený už v počátku na neupřímnosti, to není žádná výhra.
Zajímalo by mě, co bys dělala, kdyby Ti vážně dítě onemocnělo už v průběhu zkušební doby.Jak by se na to Tvůj zaměstnavatel tvářil pak? Nezdá se Ti to dost riskatní...POřád si ještě myslím, že něco umím a proto mě vezmou do práce a ne proto, kolik mám dětí a kolik jich skutečně přiznám..P.
 Xantipa 
  • 

Re: Co je přijatelnější.. 

(1.3.2005 13:52:39)
Za celou dobu svého zaměstnání jsem neměla ošetřovačku ani jednou. Ne proto, že mé děti nemarodí, ale proto, že si pro tento případ najímám paní na hlídání /když nemůže manžel, který pracuje v nepřetržitém provoze/ a když byl můj prostřední syn v nemocnici, pak po tuto dobu jsem si čerpala dovolenou. A zaměstnavatel zřejmě mé obavy z přiznání mých mladších děti pochopil, protože u něj pracuji stále, nijak své chování ke mně nezměnil a stále mám podpisové právo k firemnímu účtu /vidím to tak, že kdyby mi nedůvěřoval, tak by mi toto právo asi odebral/.
 MirkaEyrová 


Re: Re: Co je přijatelnější.. 

(1.3.2005 13:58:56)
Xantipo, pokud si můžeš dovolit zaplatit paní na hlídání, tak zastáváš zcela jistě dost atraktivní a atraktivně placený post. Jenže, jak už jsem psala, dvě třetiny lidí dostávají podprůměrný plat - a ti si žádnou chůvu pravděpodobně nezaplatí. Ovšem i v kruzích takto chudých zaměstnání platí úplně stejná diskriminace, jako u postů vyšších a atraktivnějších.
M.
 Xantipa 
  • 

Re: Re: Re: Co je přijatelnější.. 

(1.3.2005 14:17:31)
Nevím, co je pro Tebe lukrativní. Ano, mám nadprůměrný plat. V loňském roce se asi 2x stalo, že kluci chytali nemoci od sebe navzájem, takže hlídání mě přišlo na více než za měsíc vydělám. Jenže jak jsem psala, tuto práci jsem moc chtěla a vím, že se mi to vrátí zpátky. Takže i když jsem 2 měsíce byla v prodělku, mám ještě dalších deset k plusu.
 MirkaEyrová 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Neprímá diskriminace 

(1.3.2005 13:38:30)
Xantipo, nazývej si to jak chceš, pro mě je tohle už lhaní, chceš-li přesněji, mlžení, což je stejně nepřijatelné, jako lhaní. Zákon na to asi není, ale co takhle dobré mravy, to Ti nic neříká? --- Samozřejmě že je moc a moc smutné, že naše společnost k takovým podvůdkům lidi jako Ty dohání. Ale kdyby se lidi obecně řídili tím, čemu se říká zásady, svědomí, morálka apod., tak by takové problémy jako např. diskriminace nikdy ani nespatřily světlo světa. A o tom to je, víš?
M.
 Xantipa 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Neprímá diskriminace 

(1.3.2005 14:06:33)
Mirko, proč to stále nazýváš podvůdkem. Mlžení, to beru. Promiň, ale připadáš mi jak malé dítě, kterému říkám, nesahej na ty kamna, spálíš se. Ty sáhneš jednou, dvakrát, a stále a stále. A pak říkáš, mě to bolí, proč ty kamna pálí, to by neměly.
Nedělám si žádné iluze, kde žiji. Prostě svou práci jsem chtěla a taky jsem ji získala. Mám své mantinely. Někdo je ochoten pro získání práce udělat prakticky cokoli, já prostě svou odpověď poněkud zkrátím.
Proč se odvoláváš na dobré mravy. Až budu muset dětem platit kroužky, školné apod., tak ohánění se dobrými mravy mi bude nanic.
Stále říkám, proč by mi měl zaměstnavatel něco vyčítat. Žádné úlevy kvůli svým dětem nechci.
Proč já mám být nad zákon a jiný může zákon dokonce porušovat? To teda fakt nevím.
Co zákon vysloveně nezakazuje, to dovoluje. A zákon zakazuje diskriminaci, ale nezakazuje mi nanahlašovat svému zaměstnavateli své děti.
 MirkaEyrová 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Neprímá diskriminace 

(1.3.2005 18:22:19)
Xantipo, já se nedivím, že "kamna pálí". Já to vím a počítám s tím. Ale přirovnáváš hrušky s jablky. Lidi by se měli k sobě chovat slušně právě pro to, že jsou lidi. Když se k sobě většinou slušně nechovají, ještě to neznamená, že nikdo nemá právo se chovat slušně, a navíc slušnost požadovat i od druhých. Nezlob se na mě, ale Ty mě zase připadáš jako nezodpovědný sobec, který si vehementně trvá na tom, že neslušnost a barbarství je normální. Ono je běžné, ale u člověka zvaného moudrý normální není.
M.
 Xantipa 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Neprímá diskriminace 

(1.3.2005 19:05:05)
Rozhodně se trvám na tom, že se nechovám barbarsky a sobecky. To by mě šéf už dávno vyhodil. Ale jak jsem už několikrát psala, své pracovní kvality bych mu neměla šanci dokázat, protože by mě s ohledem na věk dětí nevzal. Tak čím jsem se tedy provinila. Zajímavé, nejdříve se podivil, ale nedivil a naše společná spolupráce trvá.
Já jsem sobec a ty ne? Možná máš malé děti, které nemají takové nároky. Ale já kdybych se chovala jako Ty, nemyslím si, že by mé děti byly šťastné. Nebyly by kroužky, to by jim myslím vadilo nejvíc.
 MirkaEyrová 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Neprímá diskriminace 

(1.3.2005 19:19:45)
No, Xantipo, jenže já se snažím, aby to mé dítě nepoznalo, že je bůhvíjak chudé. Na kroužky chodí, oblékám ho čistě a slušně (ze sekáčů, které jsem zmínila, vybírám extra kousky, neberu hned tak něco, takže teď má třeba zimní bundu od Benettona...), kupujeme mu hračky i knížky atd. --- Na druhou stranu - trocha skromnosti neuškodí ani dětem. Nebo snad myslíš, že ano?...
--- A teď jednu perličku. Drž se, Xantipo, vyrukuji na Tebe s Tvou vlastní zbraní. Podařilo se mi nechtíc "mlžit" - psala jsem o tom, že mám jedny kalhoty na zimu a jedny na léto. Ale už jsem si při psaní neuvědomila, že ty rifle stály skoro dva tisíce - takže by za ně bylo vietnamáckých kalhot nejmíň patero. A už jsem si taky neuvědomila, že při svém údělu rozervance často potřebuji potěšeníčko - někdo ho má v podobě nového oblečení, a já v podobě knížek, hraček pro syna nebo vstupenek do divadla. Takže kdybychom synovi nekoupili k narozkám stavebnici za 1,3 tisíce, vloni si nekoupila Bornovy Tři mušketýry za šest stovek, anebo teď nezakoupila vstupenky na krásně sehranou pohádku v našem krajském divadle, tak bych těch hadříků měla kapánek víc. --- To už vyznívá trochu jinak, že, Xantipo? A neudělala jsem nic jiného, než totéž co Ty - trochu jsem mlžila (akorát na rozdíl od Tebe nevědomky).
M.
 Xantipa 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Neprímá diskriminace 

(1.3.2005 19:48:27)
Mirko, že jsi psala, že máš jedny kalhoty, nebo kolikery, to jsem nějak přešla /nevšimla si/. Jestli máš kalhoty desatery nebo jedny, jestli jsou od ňamíků, z butiku nebo sekáče, to je mi vážně jedno. Jestli chodíte do divadla a kupuješ synovi hračky nad tisíc, to mě taky nezajímá. Psala jsem o tom. Pro mě je nezbytný výdaj kroužky pro děti a sportovní vyžití a výuka. Hadry/tak říkám oblečení/ mě absolutně nechávají v klidu. Patnáctiletá dcera nebude nadšená nad kalhotami z butiku, protože není blbá a ví, že jí budu moct koupit jen jedny. Takže volí ňamíky, kde si těch kalhot může koupit víc na obměnu. Chce jet na hory, synové také. A nebude je zajímat, že já nemám práci proto, že já jsem ta spravedlivá. Syn chce chodit s kamarády na hokej. Může, protože nejsem podle tebe dost morální.
Tak to raději opravdu budu nemorální, ale s vrahy a zloději mě prosím nesrovnávej a neházej s nimi na jednu hromadu.
 Šáry 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Neprímá diskriminace 

(1.3.2005 20:07:21)
Xantipo,

v Tvém případě bych řekla, že se jednalo o "svatou lež" ;o)).

Myslím si (a koukám, odkud přiletí kámen), že pravdomluvnost může být za určitých okolností velice relativní.

Z dětství se pamatuji na knížku Socha vzdechů, která se odehrává v Maďarsku za války. V klášterním penzionátě žije dcera vysokého vlasteneckého důstojníka, po které Němci pasou, aby mohli jejího otce vydírat. Jednou přijdou i do toho penzionátu a jeptišky tu dívku narychlo obléknou jako novicku a předstírají, že je jedna z nich. Jedna z jeptišek, diákonka Zuzana, je známá svou čestností a pravdomluvností vždy a za všech okolností. A dostane se do situace, kdy jí německý velitel ukáže tu převlečenou novicku a zeptá se jí, kdo to je.

Co podle vás odpověděla?

 Emina 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Neprímá diskriminace 

(1.3.2005 21:29:18)
Lhala, lhala, ta dobra zena, radeji, nez vydat (cizi, jen sverene) dite esesakum, riskovala, ze ji panbu odvrhne. Nebo ze by tusila, ze neodvrhne?:). To je vyborna knizka! Myslela jsem, ze dneska uz to nikdo nezna! Magda Szabo napsala vic moc dobrych knizek.
 Šáry 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Neprímá diskriminace 

(1.3.2005 21:37:11)
Emino,

přesně tak. Sice ji to stálo velký vnitřní boj, ale nakonec se rozhodla zalhat a tím té dívce zachránit život.

Mě taky učili "nelhat" a já většinu doby opravdu nelžu, a svým blízkým se snažím nelhat vůbec. Taky mě stálo dost úsilí překonat tu zábranu, že "se nemá lhát nikdy, nikomu a za žádných okolností". Ale jsou okamžiky, kdy bych zalhala (nebo neřekla celou pravdu) zcela klidně a vůbec bych se pro to necítila jako nemorální tvor.

Ta knížka je skutečně výborná, ale od Magdy Szabó jsem bohužel četla jen tu jednu. Co dalšího ještě napsala?
 Emina 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Neprímá diskriminace 

(1.3.2005 21:49:31)
Vyborna je Staromodni historie. Doporucuju pri prvni materske dovolene. Pak Srnka, Reknete Zofince, Katerinska ulice. A X dalsich veci, myslim, ze v te Staromodni historii je napsana cela jeji bibliografie vysla v Cestine. Neco je ponekud poznamenany dobou, ve ktere to psala.
 Šáry 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Neprímá diskriminace 

(1.3.2005 22:07:55)
Emino,

díky :o))
 MirkaEyrová 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Neprímá diskriminace 

(1.3.2005 20:45:43)
Xantipo, mým úmyslem původně vůbec nebylo házet na Tebe kamenem a nějak Tě bůhvíjak odsuzovat. Jen jsi mě krapet naježila tím, že jsi naopak Ty útočila na ženy, které neumějí nebo nechtějí zalhat. Trochu jsem se vyřádila, což jsem původně neměla v úmyslu, takže promiň. Nemělo to být odsouzení - dělej, co uznáš za vhodné. Ale zrovna tak jako Ty máš někde nasazenou mez, tak ji mám i já. Jak píše, nevím teď přesně kdo, myslím Šáry, něco o svatých lžích. Taky bych se dopustila svaté lži - a koneckonců jistou věc si před zaměstnavatelem taky nechávám pro sebe (ale to je věc, pro kterou by mě patrně nezaměstnal NIKDO, rozumíš? snad kromě chráněných dílen, ale na ty zase nemám oficiálně nárok; zatímco žen s malými dětmi přece jen pracuje tisíce). Ale mez mám úplně jinde než Ty - nepřiznání dětí je podle mě už hřích (no, možná hříšek). A dost mě naštvalo, že ses dívala jako na méněcenné na ženy, které to neudělají stejně jako Ty.
--- Jinak. Mám takový ne zrovna příznivý pocit, že si myslíš, že jsem jedna z těch odsouzeníhodných vyžírek. Pozor, mýlka! Kdyby mi někdo dal práci, kterou bych se svými schopnostmi a dovednostmi dokázala dělat, tak bych ji brala všema deseti a ani bych necekla (pokud by nedocházelo třeba k šikaně ze strany zaměstnavatele, k neplacení výplaty, překračování zákoníku práce apod.). Jenže já bohužel ty schopnosti mám dost omezené, blížím se jimi spíš postiženým než zdravým lidem - takže mi hledání práce ještě dá asi dost zabrat. A že jsem nehledala práci intenzívně dosud? Už několikrát jsem tu vyprávěla o tom, že jsem až donedávna (zhruba do konce prosince 2004) byla přesvědčená o tom, že mě potřebuje především syn. Kombinací s mými nedokonalými schopnostmi (které jsem si ovšem nevybrala, kdybych mohla vybírat, vybrala bych si pro sebe jistě vlastnosti a schopnosti tzv. superženy) jsem už nějaké intenzívní hledání prostě nezvládala. --- Já vím, že bych se svými schopnostmi měla dneska nejlépe dělat právě nějakou tu uklízečku nebo pokladní v hypermarketu, jenže taková práce by mě asi dost ničila a dlouhodobě bych ji nezvládala dělat (s těmi podmínkami, které prodavačky hypermarketů mají...). Pak bych taky zvládala dělat nějakou jednoduchou administrativní práci - jenže na nabídku takové práce jsem nenarazila nějaké tři roky. --- Moje tchýně (pro Tvoji informaci velmi pracovitá a energická žena, která má svůj život mnohem lépe pod palcem než já a já ji za to obdivuji, protože kromě toho je nesmírně tolerantní a v některých věcech i moudrá), tak moje tchýně mi zas říká, že bez známostí se člověk neobešel ani dřív, ani dneska, a že pokud mám nějaké kontakty, tak jich mám využít (žádné nemám, a ty, co mám, tak bych se hanbou propadla, kdybych se zařídila podle její rady).
Tož tak. Myslím, že dělám, co nejlepšího umím. Samozřejmě že když jsem doma, že se aspoň o to intenzívněji věnuji třeba přemýšlení o synovi a jak nejlépe ho vést (není to jednoduché a průměrné dítě, má své mouchy - třeba je velmi svéhlavý, citlivý, panovačný - a to je směs "smrťák").
Takže jsem přesvědčená, že se nemám za co stydět - i se svými handicapy.
--- Ještě bych si dovolila přípodotek o Tvých dětech. Pokud je vychováváš k tomu, že je jaksi "nemá" zajímat, kde bereš peníze, hlavně že dostanou, co chtějí, tak to není moc moudré od Tebe. Může se to vymstít Tobě anebo třeba mnohým jiným lidem.
M.
 Xantipa 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Neprímá diskriminace 

(1.3.2005 21:18:48)
I mě jsi svými řečmi poněkud naježila. Možná jsem se vyjádřila tak, že se Tě to dotklo. To jsem opravdu nechtěla. O Tvých handicapech nevím a je mi líto, že jsi tím znevýhodněna.
Rozhodně jsem nemyslela, že kdo se nazachová jako já, je špatný. To bylo jen sdělení, jak jsem to řešila já. Ale odmítám se nechat házet na jednu hromadu s vrahy a lupiči. To tedy ne.
A s těmi vyžírkami jsem to také nemyslela na tebe - to jsem zmiňovala. Neříkej mi, že ve svém okolí neznáš nikoho, kdo systém přímo zneužívá.
Děti samozřejmě vědí, jak vydělávám peníze. Ale trvám na tom, že by ode mne bylo sobecké riskovat nepřijetí dobré práce jen proto, že chci být rovná /schválně nepíšu čestná, protože si myslím, že i přesto čestná jsem/ a že nechci jít hlavou proti zdi. Na tyhle způsoby jsem už trochu stará a přes čumák jsem už dostala dost.
Mé děti nemají vydlážděný chodníček a ani mít nebudou. A jestli se mi některé z dětí tzv. nevydaří, bohužel. To ale neví žádná z nás, protože snad každý se snaží své děti vychovat co nejlépe a co nejlépe je připravit na samostatný život.
A jestli jsem superžena. Ani náhodou. Za svobodna jsem byla ňoumes, který kam ho postavili, tam našli. Pořád jsem poslouchala, co z Tebe bude, ani se o sebe nepostaráš. Jenže pak jsem si našla práci s ubytováním a můj šéf /ze staré předválečné školy/ mi řekl: Holka, koukej se rozpohybovat a trochu se o sebe starat, jinak budeš mít doslova hov...A protože jsem se k tomu asi moc neměla, tak mě obrazně kopal do zadku a nechal všechno hezky vyžrat zatepla a do dna. Naučila jsem se to.
Protože Ti nikdo nic nedá, musíš se rvát sama. Ale uznávám, že mám štěstí, že nemám žádný handicap. Ale abys prorazila, vím, že se musíš rvát o to víc. Možná je to smutné, ale je to tak.
Ale kdo to má dneska jednoduché. Někoho trápí tohle a někoho něco jiného. Každý se rve, jak umí. A tak se rvu a rvát budu, dokud to půjde. Protože jakmile se zastavíš, ztratíš rychlost a zpátky do doženeš jen těžko.
Možná Ti připadám sobecká, ale věř mi, nikdy jsem nešla přes mrtvoly a dělat to nebudu. Můj manžel tvrdí, že kdybych prý neměla to své sociální cítění, byli bychom na tom lépe.
Jde jen o úhel pohledu.
Měj se. Ahoj.

Xantipa
 MirkaEyrová 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Neprímá diskriminace 

(1.3.2005 21:33:24)
Xantipo, beru:-))
--- Budeš se divit, ale já skutečně neznám nikoho, kdo by zneužíval sociálních dávek. Mám sice většinou spíš chudé příbuzné i známé, ale nikdo dávek nezneužívá - všichni se snaží, buď makají, nebo vychovávají děti a podobně. Jen jedna nepracuje - a to spíš proto, že je "chudák". Narodila se jako nechtěné dítě do rodiny, kde otec byl sice "hodný chlapec", ale vzal si z nerozumu mládí hrubou ženu - takže domov plný hádek, nadávek. Je to moje vrstevnice, takže nic bližšího nevím - protože moji rodiče se úzkostlivě snažili, abych jako dítě neměla zkreslený pohled na věc (záměrem asi bylo, že si jednou udělám sama svůj vlastní názor). Jako malá a mladá to byla hodná a poslušná holka (patrně v rámci možností své výchovy), ale pak se dala do party s ne příliš hodnou kamarádkou a začala pít - a dneska je z ní troska závislá na alkoholu, bez práce, bez vlastní rodiny... Myslím, že nadto nemá moc vysoké IQ, takže dělala jen "rodinnou školu" (přiznám se, že nevím, co to obnáší a co s tím může dělat) - a pracovat tedy mohla maximálně jako dělnice u pásu. Možná, že si tuto nešťastnou dráhu odstartovala sama - ale kdyby měla vyšší IQ anebo aspoň lepší rodinné zázemí, pravděpodobně by se tak nikdy nestalo.
M.
 Šáry 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Neprímá diskriminace 

(1.3.2005 21:29:18)
Mirko,

a nepodceňuješ se tak trochu? Minimálně vyjadřovací schopnost máš velice dobrou :o))

Já si taky myslím, že práce v supermarketu by asi nebyla nic pro Tebe. A s těmi známostmi, to má Tvoje tchýně pravdu v tom, že se vždycky líp shání práce tomu, koho někdo známý doporučí. Ale taky to není samospasitelné.

Zase se do Tebe trošku šťouchnu, doufám, že mi to odpustíš i tentokrát. :o))

Připadá mi, že máš k tomu všemu takový dopředu vzdávací, trošku nihilistický postoj "já vlastně nic neumím a navíc k tomu mám spoustu handicapů. kdyby mi někdo nabídnul ideální práci, tak bych ji brala, ale co mám dělat, když nikdo takový není na obzoru. Tak jsem radši doma a přemýšlím, jak nejlíp vychovat syna. A ti, kdo mají "lukrativní zaměstnání" jsou beztoho nějak podezřelí, vždyť peníze nejsou všechno, kultura je víc a ono se jim to možná jednou vymstí, že zanedbávají své děti."

Já vím, že to tak asi nemyslíš, ale takhle to na mne navenek působí a nejspíš to tak může působit i na potenciálního zaměstnavatele. Já vím, že, jak jsi tu už kdysi psala, jsi už ušla obrovský kus cesty od sebepodceňování, které Ti "naočkovali" v dětství, a velice to oceňuji. Taky proto bych nechtěla, aby cokoli tu napíšu, vyznělo nějak hnusně nebo odsuzovačně, protože to tak v žádném případě nemyslím.
 MirkaEyrová 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Neprímá diskriminace 

(1.3.2005 21:48:56)
Šáry,
no, sebepřeceňování mi tedy fakt asi nehrozí, to máš pravdu:o))))
Ale je fakt, že už pár měsíců čekám, kdy se odrazím ode dna a konečně začnu stoupat a něco pořádnýho dokážu, sakra!!!
Mám asi smůlu, že inklinuju k totálně nevýdělečným činnostem jako např. spisovatelství (tím zbohatne skutečně málokdo:-)))). Víš, pořád doufám, že je ve mně ukrytej poklad, ale zatím jsem neměla možnost ho rozvinout. Teď zas prozměnu už půl roku čekám, až se syn "usadí" ve škole - ale pak to rozjedu, to si teda piš!:o))) --- Ne, já se teď těšila na sebevzdělávání na tom kurzu, ovšem pravda, trochu mě zaskočilo, jak je to náročné. Tak jsem upřímně zvědavá, jestli to zvládnu. To teda bude zkouška!!! Ovšem jestli tím projdu se ctí, tak to si piš, že ve svých vlastních očích zatraceně stoupnu:-)))
Mám nějaké tipy, Pettina mně o něco níž radí, abych zkusila synovu školu - administrativní práci nebo knihovnici. Nechám to všechno v sobě zrát, a jednou třeba přijde i můj čas...
Dík.
M.
 MirkaEyrová 


Re: Re: Neprímá diskriminace 

(2.3.2005 16:14:54)
Pettino, Emino, Šáry, popř. další!
Řekla bych to asi takhle. 1) pracovat se mi tzv. "nechce", ale asi tak do té míry, jako 95 % ostatní populace (Kolik z Vás by radši seklo otravným stereotypem a šlo třeba sbírat houby na bramboračku do voňavého lesa? Neříkejte, že vidíte jen a jen práci, a na nic jiného nepomyslíte. Tedy, věřím, že jsou takové typy, ale moc jich, myslím, nebude.) 2) Chápu práci jako nezbytné zlo, které musí být, a většinou je mi šumák, co si ostatní myslí (až na chvíle sníženého sebehodnocení, které občas přicházejí, ale to "si" nejsem dobrá v naprosto ničem). Toto nezbytné zlo si ale jednou v budoucnu hodlám zpříjemnit tak, aby pro mne bylo snesitelné, neřku-li vynikající - takže místo práce účetní, při které bych se asi v noci budila hrůzou, kdy přehlédnu malou chybu a způsobím tak manko za několik miliónů, si plánuji dělat práci třeba knihovnice, prodavačky knih, šatnářky v muzeu atd. atd., což by mne jednak asi bavilo, jednak bych to cítila jako bezpečné, a nadto bych tu práci (narozdíl od práce např. účetní nebo byznysmena) považovala za účelnou, smysluplnou. 3) Od předchozí diskuze na podobné téma, která tu proběhla asi před 2 měsíci, jsem zase o kousek poporostla, např. tím, že chodím do toho kurzu. V dnešní diskuzi jsem neměla na mysli PLAKATI NAD SEBOU a svým údělem. Smyslem bylo, abych poukázala na to, že ZŮSTAT S DĚTMI do sedmi či deseti let věku, do kdy bývají často nemocné a musí být hlídány dospělou osobou, NENÍ ŽÁDNÝ MED, a že když má žena děti často nemocné a nemá možnost opatřit si hlídání, ŽE BY JI NIKDO NEMĚL ODSUZOVAT za to, že si "dovoluje hledat práci" ubližuje tak chudákům zaměstnavatelům. Toť vše, nic víc, nic méně. Nevím, proč mě tu všechny vehementně manipulujete do postoje, jako že se lituju a jánevímco ještě. 4) Jak už jsem tu párkrát zdůraznila, dosud jsem byla doma shodou dvou okolností - za prvé, všechno mě hned hrozně rozcitliví a rozhází, takže překonávání pro jiné běžných překážek je pro mne mnohem těžší (tak, jak si to většina z Vás v životě nikdy nebude umět představit, a vzhledem k tomu, že o mých potížích víte úplné p.., tak mne tu neobviňujte z toho, že si "něco vymýšlím"!) - za druhé - dlouhé týdny a měsíce jsem měla pocit, že mě stále ještě syn potřebuje doma (kdybych šla do práce, nemohla bych ho ani ze školky, ani později ze školy vyzvedávat v poledne, a před půlrokem bych nemohla učinit protiopatření vůči synovým psychosomatickým potížím v podobě režimu 3 x týdně do školky, 2 x týdně doma; koneckonců mezi 4,5 lety a 6 roky byl nemocný skoro každý měsíc, přičemž kolem odebrání nosní mandle jsem s ním byla doma nepřetržitě cca 2 měsíce: to by mě byli stejně vyhodili, i kdyby byli svatí a z oceli; a teď byl za dobu školní docházky nemocný už potřetí + jeden drobnější úraz 2 dny). Chci vidět ty babičky, kterak by se ochotou přetrhly hlídat tak často nemocné dítě - a oběma je nad šedesát! (A když už tu mluvíme o tom, že prapůvodem mých "stížností" je zastat se jiných maminek - tak některé děti stůňou ještě hůře a častěji, jedná se ne o pouhé virózy, jako u syna, ale o angíny, na které se musí nasadit ATB atd. atd.) Suma sumárum, naprosto nemám výčitky, že jsem byla se synem doma. 5. Pettino, Tobě se to moc hezky radí "nesmíš moc dlouho čekat". Jo, a když máš strach, trému, zmatek, stydíš se a jsi nesmělá, tož by ses vrhala do všeho střemhlav a s nadšením? Samozřejmě, že mi nějaké příležitosti mohou utéci! No a? Mám se kvůli tomu, co je "obvyklé", cpát práškama, abych to vůbec psychicky zvládla?!? --- Samozřejmě, že se od Vás dost podstatně liším. Na všechno potřebuju čas, abych to strávila. Je mi jasný, že to se teď nenosí. No a to mám kvůli tomu snad skočit z mostu?!?
--- Jo, a aby si to zas někdo nepřekroutil: ani tento příspěvek není žádná sebelítost - pouze obrana proti útokům.
M.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: Neprímá diskriminace 

(2.3.2005 17:16:58)
No, Mirko, nedá mi to a něco ti k tomu napíšu.
Mám čtyři psychiatrický diagnózy, kvůli kterým jsem prakticky nezaměstnatelná. Do práce jsem chodila od svých 18ti do 24 let, s přestávkami, nejdéle na jednom místě jsem vydržela půl roku. A kupodivu jsem za těch x zaměstnání většinou dávala výpověď já a ne naopak - jen mi dvakrát neprodloužili zkušební dobu. Mj. mám paranoidní schízu, tudíž nemůžu pracovat v místnosti, kde je ještě jinej člověk. I kdyby ležel na zemi čelem k podlaze. Nemám naprosto žádný respekt k autoritám, takže klidně pošlu do háje toho nejvyššího šéfa a je mi to srdečně fuk. Jedinkrát v životě jsem do práce chodila v lodičkách a v sukni a vydržela jsem to dva měsíce, než jsem s tím sekla, protože se prostě nebudu přizpůsobovat něčemu, co mi nevyhovuje. Mluvím sprostě, kouřím jako chlap, mám halušky, takže občas se "divně" chovám nebo "divně" plácám, když se na nějakém jednání začnu nudit, tak si třeba postavím v popelníku pyramidu a zapálím jí, což je taky přinejmenším nezvyklý... nebo začnu dělat bubliny z bublifuku... mám jen maturitu na zemědělce, sice se domluvím 4 jazyky, ale ani jedním perfektně a třeba německy mluvím fakt jako Hotentot, protože neumím gramatiku. :o)
A přes to všechno plus mraky dalších "handicapů" se dokážu velice slušně uživit. Prostě jsem si našla něco, v čem jsem lepší než ti ostatní, využila jsem nějaké schopnosti, které mám, a v podstatě na koleně jsem se naučila i pár dalších věcí, které se mi docela dost hodí. Ono se dá dělat hodně, když fakt chceš. Podívej, máš třeba počítač... na tom existuje fůra programů, jejichž dobrá znalost ti může být užitečná. A jestli ti nejde o to vydělávat peníze, ale jenom něco dělat, co by tě třeba i bavilo, tak co třeba dělat korektury? To skoro nikdo nechce dělat, protože je to málo placené, a 99% tiskovin vč. knížek vychází s šílenýma chybama. Dá se to dělat i doma a mohlo by tě to i bavit, ne?
 Šáry 
  • 

Re: Re: Re: Neprímá diskriminace 

(2.3.2005 20:28:51)
Mirko,

je mi líto, že si myslíš, že na Tebe útočíme. Já jsem naopak měla dojem, že se snažíme nabídnout Ti pohled i z druhé strany a tak Ti aspoň trochu pomoct. Útočení vypadá trochu jinak a není přítel každý, kdo s Tebou ve všem souhlasí a všechno ti odkýve.

To s tím stereotypem a voňavým lesem - myslím, že je podstatný rozdíl mezi tím, jestli sedím ve stereotypní práci a myslím na to, jak by bylo hezké courat se tím lesem (komu z nás se to nikdy nestane), a courat se tím lesem a přemýšlet, že přece nepůjdu do té stereotypní práce, která beztoho většinu lidí stejně nebaví.

Navíc pro mě (a nejen pro mě) není práce nutné zlo, naopak je jednou z důležitých náplní života, takže Tvůj postoj k ní se mohu snažit pochopit pouze rozumově, ale citově mě to "nějak nebere".

Znovu opakuji to, co už jednou řekla Emina: když máš pocit, že je pro Tebe lepší zůstat doma, a můžeš si to dovolit, tak to udělej a nevyčítej si to. Já jsem ten poslední, kdo by Tě chtěl lámat, abys šla do práce.

Ale trochu mě míchá ten Tvůj postoj: já mám spoustu handicapů, o kterých vy trubky nemáte ani zdání, a je hanba, že mi žádný zaměstnavatel nechce vyjít vstříc. Ale přizpůsobovat se nebudu, protože je mi proti srsti dělat něco, co se "dělají všichni".

A trochu z Tebe čiší, že si myslíš, že to, co děláš Ty, je jaksi ušlechtilejší a hodné větší úcty, než ti mamlasové, co se denně pachtí v práci.

Viděla bych to asi takhle: zaměstnavatele (zvláště na začátku pracovního poměru) moc nenadchneš tím, že máš takové a makové požadavky, ale spíš tím, co jsi Ty ochotna udělat pro něj a jak vyjít vstříc jemu. S tou nesmělostí se jistě dá aspoň zčásti něco dělat, jasně že je potřeba se otrkávat postupně a ne do toho hned hupsnout rovnýma nohama, ale pokud fakt do té práce musíš, tak sezením doma a přemýšlením o tom, jak jsi citlivá a tak dále se rozhodně neotrkáš.

Taky si myslím, že ten knihovnický kurs je dobrý krok kupředu. A není vůbec špatný ani ten nápad Monty s korekturami - PC máš, Email máš, nemusela bys vytáhnout paty z domu, k literatuře máš taky vztah... co Ty na to?
 MirkaEyrová 


Re: Re: Re: Re: Neprímá diskriminace 

(3.3.2005 8:33:41)
No, Šáry, to je skvělé, že k Vašim příspěvkům vede alturistická touha mi pomoci.

Znovu opakuji:


Když žena, která má dítě (děti) často nemocné, nemá peníze na paní na hlídání, a nemá ani jiné možnosti, jak péči o nemocné dítě předat někomu jinému, když tato žena hledá práci a obtěžuje tak zaměstnavatele eventuelní častou nepřítomností, není nutné ji hned odsuzovat a napadat ji za nezodpovědnost a nesoudnost. Neexistence dalšího příjmu v rodině není žádná legrace – takže po matkách nikdo nemůže žádat, aby dobrovolně přistupovaly ke stavu nouze tak masově, jak masově se vyskytuje častá nemocnost malých dětí.


Zdůrazňuji ještě jednou, že nic víc, než to, co tu jsem právě napsala, jsem nechtěla říct, jen zcela věcně a chladně jsem uváděla příklad. Nestěžovala jsem si ani na svůj těžký úděl, ani na zaměstnavatele!!!!
To, že mám nějaké problémy, a že jsem Vám je tu, já naivka, nadhodila jako suchý příklad, ještě neznamená, že se nechci přizpůsobit!!!! Dělám, co můžu, vždycky jsem dělala a dělat budu. Jaké budou výsledky, to je jen věc řekněme mého zdravotního stavu, a není to nic, co byste měly soudit.

Podotýkám, že pro mě je hlavní životní náplní vychovat dítě a udržovat dobré rodinné vztahy, a pak teprve jsou nějaké "koníčky". Těmi "koníčky" zde myslím i práci, kterou člověk může vykonávat za peníze = živit se jí.
Dále je vidět, Šáry, že patrně děláš práci, kterou máš ráda a je Ti tak trochu koníčkem. U mně je to s povoláním mnohem složitější a můj obor mi koníčkem rozhodně není - aspoň v takové podobě, v jaké se v tržní ekonomice prezentuje a vyskytuje. Čímž chci říct, že udělám všechno pro to, aby až půjdu do práce jsem vyhledala takový obor, který mne bude zajímat i v té podobě, ve které se vyskytuje v tržní ekonomice.

Spousta věcí a "myšlenek", které mi v posledním příspěvku podsouváš, vůbec nejsou pravdivé, ale nemám náladu ani čas Ti to rozmlouvat. Když si to myslíš, mysli si, co chceš.
M.

 Xantipa 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Neprímá diskriminace - Mirce E. 

(3.3.2005 10:22:10)
Pettino, myslím si, že Mirka psala o tom všem ne proto, že by hledala práci, ale proto, aby objasnila, proč práci nehledá. Jen chtěla vysvětlit svůj postoj. Takže nabídky práce jsou zbytečné.
 MirkaEyrová 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Neprímá diskriminace - Mirce E. 

(3.3.2005 13:22:52)
Xantipo, zcela zbytečné ty nabídky na práci a případné tipy nejsou. To já si to zas fakt pěkně skládám v paměti jako mozaiku možností, a až budu potřebovat, tak do té mozaiky budu chodit pro nápady. TEĎ zrovna práci nehledám intenzivně, jen když mi něco cvrnkne o nos - ale všechno archivuju v mozečku, nechávám to zrát a až přijde čas, všechno opráším a vrhnu se do toho. Takže Pettino, za upřímné rady díky:-)
M.
 Gréta 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Neprímá diskriminace - Mirce E. 

(3.3.2005 16:28:55)
Mirko,
jen mě tak napadlo, počítáš s tím, že syn bude za chvíli v pubertě, přijde ze školy domů, něco houkne a dál Tě nebude potřebovat? Myslím, že bys nejpozději v té chvíli měla hledat nějakou další náplň, nebo se pro syna naopak staneš přítěží.

Mmch, ta nadměrná citlivost, já Ti to celkem věřím, ale kdybych si opakovala svoje strachy a handicapy před pohovorem, nikdy žádnou práci nezískám. V mém případě je to silně teoretické vzdělání, tréma, neschopnost souvisle hovořit před lidmi, malá praxe a nedostatek vzdelání v oboru, který chci dělat. Malé děti navrch. A například teď mám možnost se ucházet o práci v oboru a firmě, které jsou velmi perspektivní a zajímají mě. Jediný problém: mé nejmladší je osm měsíců. Mluvila jsem o tom zatím asi s pěti lidmi a všichni mi řekli: zkus to. Tak nevím, na co mám ty nejbližší, když mi ani práci nedokážou rozmluvit :-))))).
 Xantipa 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Neprímá diskriminace - pro Gretu 

(3.3.2005 17:31:20)
Své nejbližší máš na podporu. Proč by Ti to rozmlouvali, když o tu práci stojíš. Kdo nic nedělá, nic nezkazí. Kdo občas neriskuje, nic neztratí, ale taky nezíská.
Když jsem získala práci, mému nejmladšímu byl rok. Manžel mě v tom podporoval. Ale od mých rodičů jsem slyšela: Co tam budeš dělat? /co asi/, co malej, co tomu řeknou lidi.......
Parádní podpora. Já sice svoje rozhodnutí konzultuji pouze doma s manželem, ale byla bych ocenila, kdyby si rodiče tyhle rady nechali od cesty. Už tak bylo to rozhodnutí těžké. Ne kvůli práci, ale kvůli synovi. A rozhodla jsem se správně.
 MirkaEyrová 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Neprímá diskriminace - Mirce E. 

(3.3.2005 18:27:16)
Gréto, no jasně, na synovu pubertu čekat nechci:-))) Ale přesto - do puberty je ještě pár hezkých let času. Nemyslím si, že bych do té doby nějakou náplň pořád ještě nenašla (a pořád mám v zásobě psaní pohádek:o)). Pokud máš na mysli něco jako předčasnou pubertu od 8 let, tak to teda konkrétně u mého syna opravdu, ale opravdu nehrozí. Zatím to je tak, že se neodvážil v létě na jednu noc přespat s dětmi ve školce, mívá strach z některých neznámých situací, dá nám hodně práce, abychom ho namotivovali, aby se samostatně obsluhoval (oblékání, obouvání, smrkání apod., ačkoliv ty první dvě věci se poslední dobou výrazně zlepšily). Takže žádný strach - s pubertou se počítá, pupeční šňůru jsem přestřihla asi tak před dvěma měsíci, kdy nás v PPP ujistili, že nejlíp pomůže proti strachu z kolektivu právě to, že v tom kolektivu bude co nejvíc:o)) (A že byla už dávno přestřižená, ale před rokem a něco jsme ji zase narychlo svazovali, když začal i 15 x během odhaduji tak hodinky v MŠ chodit na toaletu a brečet před odchodem do MŠ i po večerech atd.)
Zdravím.
M.
 Gréta 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Neprímá diskriminace - Mirce E. 

(4.3.2005 8:18:43)
Mirko,
nevím, co je PPP, ale podle popisu Tě syn opravdu potřebuje. U nás to bylo tak, že ve školce byla dcera úplně samostatná, já jsem chodila z práce v 5. Pak šla do první třídy a já otěhotněla a pracovala částečně z domu a moc jsem si to pochvalovala. V té první třídě mi to přišlo pro dítě náročnější než ve školce. Byla jsem ráda, že nemusí ještě do družiny. Ovšem teď jsme ve třetí třídě, začala číst časopisy typu Bravo Girl a přestala mi dost věcí říkat. Jojo, roste rychleji, než se zdálo.
 MirkaEyrová 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Neprímá diskriminace - Mirce E. 

(4.3.2005 11:42:08)
Ahoj Gréto! PPP je zkratka pro pedagogicko-psychologickou poradnu. Gratuluji k šikovné a samostatné dcerce:-)
 Ivana Procházková 


Re: Neprímá diskriminace 

(5.3.2005 11:03:05)
"Pracovat se mi tzv. "nechce", ale asi tak do té míry, jako 95 % ostatní populace.."

No Mirko,

asi ti budu připadat jako naivní blbka nebo workoholik, ale já mám pocit, že se skutečně pohybuji mezi lidmi, kteří chodí do práce proto, že je to naplňuje a znamená to pro ně výzvu něco v sobě překonávat (že bych žila právě mezi těmi 5%??) - pokud u nich náhodou už nenastupuje syndrom vyhoření - ale to není o tom, že by je nebavila "práce", to je o tom, že se musí posunout v profesi "jinam".

(Pro vysvětlení - jsem na MD 5. měsíc a většina těch lidí kolem mě je z mého bývalého zaměstnání a nebo ze současného zaměstnání mého manžela.)

Nechci ti nic podsouvat, akorát si myslím, že lidem, které berou práci opravdu pouze jako nutné zlo, se musí žít ukrutně těžko... Že by jich bylo v populaci 95%??
 Líza 


Re: Re: Neprímá diskriminace 

(5.3.2005 11:05:18)
Ivule, souhlas :-)))
 Beruška9 


Re: Re: Neprímá diskriminace 

(5.3.2005 11:27:14)
tak mito nedá, abych něco nenapsla. Sleduji už tuhle diskuzi pěkně dlouho a také si všímám Mirky i na jiných diskuzích, ale to je vedlejší...Asi taky patřím k těm zmiňovaným 5% prácechtivých osob v populaci, ale chci napsat jenom tu zkušenost, že když jsem do své irmy hledala asistentku, na inzerát mi odpovědělo 200 zájemkyň (dala jsem ho jen na servr, ne do novin) a když se pak dozvěděly, za jakých je práce podmínek ( necelý úvazek za minimum peněz, alek lidná práce a možnost domluvy pracovní doby atd, prostě vhodná práce pro zajištěnou maminku s dětmi, která se chce trochu realizovat), řišlo jich na výběrové řízení 75!!!! Žeby to bylo všechno jenom těch 5% populace...?

Zaměstnávám jednu kolegyni se dvěmi skoro dospělými dětmi, jednu mladou svobodnou, asistentku s malým dítětem a uklízečku v důchodovém věku a slečnu na hlídání, takže takový drobný sociologický gender vzorek ženské populace a docela nám to klape :-), všechny prostě chceme pracovat!!!

Poznámka na okraj, myslím si, že kdyby Mirka obrátila svoji energii, kterou užívá k tomu vysvětlování proč teď ne do vysvětlování proč třeba jo, mohlo by se jí dosti ulevit :-), ale to je jen můj osobní názor, Mírko, žádný útok ani nic k vysvětlování...
 MirkaEyrová 


Re: Re: Neprímá diskriminace 

(5.3.2005 15:52:20)
Ivule, myslím, že u mě osobně je to mlžení naprosto bezpředmětné, protože já se svým synem v nemoci doma zůstávat chci, i když ne třeba úplně pokaždé. Och, jaká zrůdnost v dnešním světě, že?
K tomu, proč chce kdo pracovat. Mluvila jsem o přirozenosti každého, že by docela rád si sedl místo práce a dělal... (doplň si dle libovůle). Jen většina jde a něco dělá (ačkoliv mi pořád podsouváte, že já ne, tak taky - mám taky své povinnosti). Těch pět procent nedělá nic jiného než sní o práci, jí s prací, spí s prací, miluje se s prací, rodí s prací, kojí s prací... (doplň si dle libovůle).
Jiná věc je, že třeba jde a jde si vydělávat. Těch je pochopitelně víc než pět procent. Ale ptáš se svých kolegů, či podřízených, co je k tomu vede? Hodně lidí chodí do práce ne proto, že by BEZ PRÁCE NEMOHLI DÝCHAT, ale: protože potřebují peníze; protože chtějí být mezi lidmi; protože chtějí v létě k moři; protože chtějí oblečení té a té značky; protože chtějí splatit hypotéku; protože je vzrušuje pocit, že něco znamenají a že mohou něco řídit; protože je vybraný obor skutečně baví a zajímá - ale v jiném oboru už by tak nadšeně nepracovali. Jistě to nejsou všechny důvody, které lidi vedou k tomu, aby šli vydělávat. ALE MÁLOKDO PRACUJE JEN A JEN PRO PRÁCI, a to i v oborech, které dotyčného nezajímají, nebaví, neuspokojují, nic mu nepřináší atd. Tak o tom jsem mluvila.

Poznámka pro Míšu: momentálně si nepotřebuju ulevit od ničeho, jen od nervozity z blížících se zkoušek:o)))

PS. týden nebudu přítomna, mějte se hezky
M.
 Ivana Procházková 


Re: Neprímá diskriminace 

(5.3.2005 19:46:39)
Mirko,

když to stavíš takhle, tak dýchat bych nemohla asi jenom bez své holčičky a dýchalo by se mi špatně i bez manžela, rodičů, nejbližších kamarádů. Práci k tomu rozhodně nepotřebuji. Nepotřebuji k tomu ale ani své současné další koníčky. Prostě proto, že člověk se vždycky něčím zabaví a něco si najde.

To podstatné podle mě je, aby prací člověk uspokojoval i některé ze svých dalších potřeb, kromě finančních. Ať už to je potřeba seberealizace, pocit společenského postavení nebo společenské potřebnosti nebo to, co jsi vyjmenovala ty (být mezi lidmi, pocit, že něco znamenám a že mohou něco řídit..) aj. Víš, přemýšlela jsem, co vlastně bavilo mě na mé práci, a definuje se to strašně špatně. Myslím, že nejvíc mě bavilo, když jsem se dostala k úkolu, který byl výzvou, který byl už na hranici mých dosavadních dovedností. Protože nakový úkol mě posunul vnitřně dál. A protože mě lehký pracovní stres motivoval dostat ze sebe něco kloudného. A taky jsem byla ráda, že mám možnost profesně růst a že pracuji s fajn lidmi. Myslím, že podobné důvody proč pracovat měli i moji kolegové (kromě těch finančních důvodů, samozřejmě). A abych se přiznala, tak člověka, který "nedělá nic jiného než sní o práci, jí s prací, spí s prací, miluje se s prací, rodí s prací...." atd. nezmám snad žádného.

Ale to jsem odbočila. Chtěla jsem říct, že je prostě dobré, když člověku práce přináší v životě ještě něco dalšího, než peníze. A že si myslím, že takových lidí je hodně.

Měj se hezky a hodně štěstí u zkoušek.

P.S.: Jdu pracovat, protože dítě konečně spí (a trochu v rozporu s tím, co píšu nahoře - bohužel hlavně kvůli penězům :) Jinak bych tu ještě tlachala :)).

 MirkaEyrová 


Re: Re: Neprímá diskriminace 

(8.3.2005 20:17:48)
Ivule, promiň, že jsem byla trochu ostřejší. Já na tu Tvoji definici musela i na dovolence pořád myslet, a když jsem ji náhodně nalistovala, nedalo mi to. --- Ovšem i pro mě platí právě to, co píšeš Ty: že nemůžu dýchat bez svého manžela a svého dítěte. A když vidím, že mě dítě potřebuje víc než o něco lepší životní úroveň, tak jsem prostě s ním, a hotovo. Že mi nejde pod nos nižší životní úroveň? No jo, ale nižší životní úroveň se chvíli vydrží, a pak bude snad líp. Zatímco když prošvihnu něco v péči o dítě, tak to bude projetý nadosmrti a nenávratně.--- Co se týče snahy o to, aby práce zároveň přinášela něco víc než jen peníze? Jasně!!!! A právě k tomu směřuju. Jenže mi to dá dost zabrat, poněvadž moje vzdělání nekoresponduje s tím, co mě zajímá a baví. A v oblasti, kde bych mohla zkloubit i mé vzdělání, i mé zájmy, je zase obrovská konkurence (a možná mi chybí ty správné konexe:o)))) --- Jenže tady se bylo podivováno tak, že to vyznělo jako rozhořčení, "proč nedělám vůbec nic" - když nemůžu dělat to, co mě baví, proč nejdu dělat aspoň tu uklízečku nebo pokladní do hypermarketu - a to by bylo v mém případě rozhodně JEN pro peníze a ne pro vnitřní uspokojení a růst.
--- Tož tak. Dnes jsem náhodou v dosahu netíku, ale do neděle zas nebudu, tak to tady zase hezky properte a mějte se hezky.
M.
 Emina 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Neprímá diskriminace 

(1.3.2005 21:42:41)
Mirko, v tom je prave jadro pudla. Praci ti nikdo "NEDA". Tu si musis sama najit a pak se v ni prosadit. Tak to v praci chodi. Spousta lidi (myslim, ze vetsina), zacala od piky a museli delat i to, co je zrovna nelakalo, nebo je dokonce nicilo. Na druhou stranu pokud mas moznost i pracovat i byt doma a pracovat chces, jen pokud to a to a to a to, jinak radsi byt doma, tak prece bud doma a netrap se tim, ze jiny zensky pracuji. Jednim zadkem na dvou posvicenich sedet nejde.
 MirkaEyrová 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Neprímá diskriminace 

(1.3.2005 21:56:10)
Emino, však já bych v tý knihovně klidně dělala ze začátku i šatnářku, ale holt mě nevybrali:-(
Trápím, netrápím. Trápím se tehdy, když řešíme naši finanční situaci, která čas od času bývá dosti neblahá. Co se morálního kreditu týče, tam se netrápím - svědomí mám čisté. Až na to, že na manželův plat už to dlouho táhnout nemůžeme, jedna rezerva padá za druhou a za chvíli nebudeme mít odkud brát - na brusle klukovi, na kroužky, na oblečení. Tak toho se teda trochu děsím a doufám, že se už brzo odrazíme ode dna a nějakou práci si přece jen najdu.
M.
 Šáry 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Neprímá diskriminace 

(1.3.2005 22:02:12)
Mirko,

myslím, že Emina vystihla i můj dojem.

Mám pocit, že v hloubi duše pracovat NECHCEŠ, ale Tvoje okolí nebo Tvůj vnitřní hlas ;o)) Tě přesvědčuje, že bys vlastně pracovat jít měla, a Ty se snažíš hledat důvody, proč to nejde.

Souhlasím s Eminou i v tom, že na tom, že nepracuješ, není nic špatného, takže když máš tu možnost, tak buď klidně doma a nevyčítej si to. Užívej si to ;o))
 MirkaEyrová 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Neprímá diskriminace 

(1.3.2005 22:39:17)
To je hezký, Šáry:-))) Jo, to máš pravdu, že bych byla radši doma a psala si ty svý pohádky do šuplíku - ale kdo by nebyl rád, kdyby měl možnost dělat to, co ho baví a zajímá, i kdyby to nebylo výdělečné?:-))) Žádný vnitřní hlásek, ale blbý, zatracený hmotno mě chňape za límec a lomcuje mnou: Sakra, kde máš tu práci, ženská?!?:o)))
No jo, jdu spát, zítra klušu v 6.00 na vlak do Prahy a budu nasávat informace o historii a organizaci knihovnictví. Hurá nazdar!:-)))
M.
 Ivana Procházková 


Re: Musím se zastat Xantipy 

(4.3.2005 22:05:08)
Mirko,

dočetla jsem vaší diskusi sice zatím jenom sem, ale musím se Xantipy zastat. To, že se snaží (a umí) sebe při přijímacím pohovoru prodat přeci není nic nečestného.

Jak bys odpovídala, když se tě zaměstnavatel například zeptá, zda se cítíš na nabízené místo dostatečně kvalifikovaná a schopná ho zastávat? Budeš odpovídat: "Trochu z toho mám strach, budu se sice snažit jak budu moci, myslím si, že to nakonec snad dobře zvládnu, ale bobky trochu mám..."

A nebo radši třeba poukážeš na praxi, kterou jsi v daném oboru už nasbírala a na pozice, které jsi zastávala - a že tudíš zvládneš levou zadní i nabízené místo? (i když ty bobky a strach skutečně trochu máš..)

Také se ti v tomto případě zdá nečestné odpovědět tím druhým způsobem??

Btw. otázka zaměstnavatele, zda má dotyčná malé děti podle mého názoru do přijímacího rozhovoru vůbec nepatří a zaměstnavateli by po tom mělo být vuřta. Ať se třeba ptá, jaký mám názor na přesčasy, zda jsem ochotná postavit v určité míře firemní zájmy nad své soukromé zájmy, zda jsem ochotná pracovat v případě nouze o víkendech, doma atd. Na to má podle mého názoru právo se zeptat. Ale jestli položí nehoráznou otázku (zda mám malé děti), tak nevidím nic nečestného na tom, "mlžit". Tím spíš, když následně pokládám za samozřejmost, že se budu podle svého mlžení i nadále chovat (tj. když mlžím, že nemám malé děti, tak potom nepříjdu s paragrafem, že zůstávám s nemocným dítětem doma). To je můj názor.
 Lorina 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Neprímá diskriminace 

(1.3.2005 13:13:12)
No právě.Pořád jenom vymýšlíme, jak něco obejít.Když on, tak já taky.To mně prostě vadí....To je ta naše úžasná vlastnost, vymyslet to líp než ten přede mnou!P.
 Xantipa 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Neprímá diskriminace 

(1.3.2005 13:30:01)
Lorino, kdyby diskriminace nebyla, tak nemusím nic obcházet. Nemám z toho nějaké zvláštní potěšení. Ale když Tě nepřijmou do práce proto, že řekneš, že máš malé děti, zkus si stěžovat. Prostě, jak jsem psala, buď práci chci a nebo ne. A navíc, jaký zákon vlastně obcházím? Já totiž narozdíl od zaměstnavatelů žádný zákon neobcházím. Jaký zákon mi nařizuje hlásit svým zaměstnavatelům své děti? Já žádný takový neznám.
 EvčaK 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Neprímá diskriminace 

(1.3.2005 13:38:13)
Vidím to jako Xantipa. Jednak má pravdu, že žádný zákon neobchází. Jednak vyšla vstříc firmě tím, že přiznala nějaké dítě. Když jim po tom nic není, nemají se ptát. Odobně nehodlám na diskriminační otázky odpovídat. Navíc u nás to s hlídáním nebude žádný problém.

Ale myslím, že u pohovu taky záleží, jak se prodáte. Když žena působí nejistě, vysype na sebe úplně všechno... asi neudělá nejlepší dojem. Kamarádka byla po MD na pracáku rok. Přitom je šikovná. Jen nechtěla vzít něco, co ji tak úplně vyhovovat nebude. Já mám jiný názor. Než být dlouho na PÚ, radši vezmu i méně vyhovující práci a hledám dál...
 MirkaEyrová 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Neprímá diskriminace 

(1.3.2005 13:45:44)
Evčo, a to já mám zase takovou zkušenost se svým bývalým zaměstnavatelem, že dokud jsem u něj pracovala, tak jsem na nějaké hledání jiné práce prostě neměla čas. A se sebou mám takovou zkušenost, že za A) nedokážu se při pohovoru tvářit, jako že mě ta práce zajímá a kdesi cosi, a přitom už dopředu vědět, že tam nechci pracovat, a za B) každá práce je pro mne, řekněme, komplikací, takže když už jít dělat a zkomplikovat život sobě i rodině, tak ať už má ta práce nějaký smysl a význam.
M.
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Neprímá diskriminace 

(1.3.2005 14:50:52)
K tomu, jestli firma potřebuje nebo nepotřebuje vědět počet dětí - POTŘEBUJE. Je fakt, že v průběhu konkurzu jí po tom "nic není" (ale zajímavé - výhody dětným zaměstnankyním ze zákona poskytovat musí), ale při přijímání jí už po tom něco je. Protože u žen se počet vychovaných dětí vyplňuje do přihlášky k sociálnímu pojištění a přihláška se odevzdává na správu sociálního zabezpečení. Netuším, jak to funguje u velkých organizací - u malých organizací pravdivost údajů na přihlášce podpisem potvrzuje i zaměstnanec.

S.
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Neprímá diskriminace 

(1.3.2005 15:34:31)
Milado, u žen se počet dětí sleduje kvůli nároku na důchod - stále ještě platí, že dětné ženy chodí do důchodu dřív, než ženy nedětné nebo muži. Jak si evidenci sledují velké organizace (nad 25 zaměstnanců) fakt netuším, u malých organizací se počet stále ještě vyplňuje do přihlášky k sociálnímu pojištění a hlídá si to sociálka. Pravdivost údajů na přihlášce samozřejmě musí zaměstnanec podepsat, jinak nám ji sociálka nechce vzít. Samozřejmě, z přihlášky se zaměstnavatel prd dozví o stáří dětí (vyplňuje se počet vychovaných dětí, nikoli aktuální počet malých dětí).

Jinak o dětech a jejich stáří se zaměstnavatel dozví nejpozději ve chvíli, kdy si je jeden z rodičů uplatní na děti slevu na dani. Protože takovýto zaměstnavatel by si měl správně vyžádat potvrzení od zaměstnavatele druhého z rodičů, že děti ty a ty si druhý z rodičů neuplatňuje v zaměstnání on. Pokud to zaměstnavatel neudělá, vystavuje se riziku, že při kontrole z finančáku na placení daně z příjmu za zaměstnance bude mít problémy s finančákem. Samozřejmě, zaměstnanec si slevu na děti uplatňovat nemusí a může si sám na konci podat daňové přiznání, ke mu případný přeplatek finančák vrátí.

S.
 Xantipa 
  • 

Re: kdo hlídá děti 

(1.3.2005 17:43:52)
Když to přeženu, tak děti si každý má hlídat sám. Počet děti se na OSSZ hlásí kvůli důchodu, jenže tam než se dostanu, tak už budeme jinde. Jinak je to sociálce šumafuk. Té je úplně jedno, jestli napíšu 3
nebo jedno. Jak jsi správně napsala, děti nemusí uplatňovat nikdo z manželů a na konci roku si daňové pak můžeme udělat sami.
Tak který zákon jsem porušila. Znovu se ptám.
 Sylvie 


Re: Re: kdo hlídá děti 

(1.3.2005 18:28:02)
Xantipo, jestli tvoje otázka byla na mne, tak já nikde nepsala, žes porušila zákon :o) Jenom jsem upozornila, že počet vychovaných dětí se uvádí do přihlášky na sociálku. A máš pravdu, je jenom na tobě, jestli jsi zvyklá svým podpisem potvrzovat pravdivé nebo nepravidé údaje.

S.
 Lída 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Neprímá diskriminace 

(6.3.2005 21:38:08)
To by mělo být nahlášený kvůli odpočtu na dáních.Ale když na sebe má náhlášený děti manžel tak by jim po tom mělo houby být -NE???A jaké asi výhody člověk bude mít to by mě zajímalo.Klouzavou prac.dobu??HA,HA.Ja bych ji zavedla povinne po mateřský.Nebo napůl dělat doma a bylo by po problémech.V době internetu není co řešit.Chodi do práce třebe jen 2dny.
 JaninaH 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Neprímá diskriminace 

(1.3.2005 13:43:12)
Xantipo,
přesně tak, zrovna tohle jsem chtěla na tvoji obhajobu napsat, ale předběhla jsi mě. Je vidět, že se dokážeš obhájit sama :-)
Holky, neblázněte, máme tu kapitalismus, s bezelstnou upřímností to daleko nedotáhnete. To po deseti letech zaměstnání vím bezpečně. Neumím ani lhát, ani podvádět, přesto jsem po pěti letech na mateřské svému potenciálnímu zaměstnavateli srdnatě tvrdila, že umím podvojné účetnictví, a přitom jsem ani nevěděla, co to je! Ale tolik jsem toužila se vrátit do práce, že jsem se to dokázala za měsíc po večerech naučit a nikdo nic nepoznal. Kdybych byla tenkrát upřímná, šanci bych nedostala, to je to, o čem píše Xantipa.
J.
 Lorina 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Neprímá diskriminace 

(1.3.2005 13:51:27)
No upřímně takových lidí je víc, jen někteří se to nestačí doučit.Pak to vypadá tak, že ten druhý za ně musí opravovat chyby a to pěkně zdržuje od práce.Dneska každý druhý hovoří anglicky , německy a přitom je to bída s nouzí.Trocha skromnosti by v určitých případech vůbec neškodila.....
Není to osobní, jen reaguji na odpověď, zda někdy trochu pravdu přikrášlit?P.
Hezký den.
 JaninaH 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Neprímá diskriminace 

(1.3.2005 14:04:11)
Lorino,
to je ale potom na zaměstnavateli, aby posoudil, zdali si ten člověk své znalosti "přikrášlil" nebo ne. Mně šlo o tu šanci, samozřejmě bych to místo nevzala, kdybych si nevěřila. Tady nejde o skromnost, ale o soudnost. Stejně tak Xantipa: kdyby po čtrnácti dnech zaměstnání přinesla ošetřovačku na (nepřiznané) dítě, pak by to byl důvod pro vyhazov.
J.

 MirkaEyrová 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Neprímá diskriminace 

(1.3.2005 13:53:17)
No dobrá, ať si tu klidně vládne kapitalismus anebo cokoliv chcete. Ale ani kapitalismus, ani svatý Klaus ani nikdo jiný mě nepřinutí dělat to, co nepovažuji za správné. A je mi fuk, co se nosí a co ne. Daleko to nedotáhnu, to chápu, toho bych s bezelstnou upřímností za minimálně posledních dva tisíce let nedosáhla nikdy, ale chtěla bych, aby lidská společnost byla aspoň natolik na výši, aby mě nechala důstojně přežít. Toť vše.
M.
 Šáry 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Neprímá diskriminace 

(1.3.2005 14:17:15)
Mirko,

promiň, teď si trochu rejpnu, nemyslím to ve zlým:

Proč by mělo být něčí povinností "nechávat Tě důstojně přežít", když nejsi nemocná ani nemáš žádný handicap, syn už dávno není ve věku, kdy by potřeboval Tvou celodenní přítomnost, a Ty jsi přesto pořád doma, zdá se, že práci nijak intenzivně nehledáš, sama přiznáváš, že vlastně každá práce je pro Tebe jakýmsi zlem, a byla bys ochotna jít jen do takové práce, která by pro Tebe byla výrazným duševním obohacením.

Tím proboha nemyslím, abys při přijímacím pohovoru lhala, vzala práci ve fabrice u pásu nebo dělala něco, co je ti vyloženě proti mysli, to nedělá dobrotu nikdy. Ale občas mi přijde, že kladeš zvýšený důraz na "duchovní hodnoty" a žádný na ty "materiální", přitom ti není jedno, že jste "chudí", ale spíš mluvíš o diskriminaci, než by ses sama nějak výrazně posnažila.

Vím, že to asi zní tvrdě, a omlouvám se za to. Vím, že jsi hodná holka, která na sobě udělala už velký kus úctyhodné práce, a nechtěla bych se do Tebe moc navážet. Ale tohle mi nedalo.
 MirkaEyrová 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Neprímá diskriminace 

(1.3.2005 18:37:24)
No, Šáry, jenže já handicapy mám. Jednak výraznou krátkozrakost (to už taky může být u zaměstnavatele mínus), a jednak přílišnou citlivost. To je povahová vlastnost, kterou si neodpářu, ale která mi například zbraňuje přijmout zaměstnání, u kterého budu dopředu vědět, že bude příliš stresující (což je každé druhé v ekonomické oblasti). Abych byla konkrétní - už se třeba bojím někomu dělat účetnictví (protože jsem se jednou spálila, byť ne přímo v účetnictví, málem mi spadl do klína dluh 70 tisíc). Já bych třeba teoreticky nepohrdla ani tím dělat uklízečku. Jenže mám fobii ze špíny, závratě, a nejsem zvlášť fyzicky zdatná - takže to prostě nepřichází v úvahu. Apod. Povinnost přežít? No, asi takhle. Když není možné sehnat práci, tak necháme chcípnout? Tomu se ale naprosto nedá říkat lidskost. --- Máš pravdu. Zatím extra nesháním práci. Ale právě proto, že konkrétně můj syn mě do těch svých sedmi let dost potřeboval (anebo spíše - byla jsem přesvědčena, že mě potřebuje). Teď se chystám se na hledání práce více vrhnout, ale skoro dva týdny stonal syn, teď jsem nachřapaná a nemožná zase já, apod. Stále čekám, že se situace nějak usadí, ale ono se už několik měsíců či spíše let pořád něco děje. Syn měl strach ze školky, pak ze školy, pak jsme dlouze a náročně rozhodovali o tom přestupu, pořád něco. A ne a ne se to trochu usadit. --- Přesto NĚCO dělám - z vlastní kapsy jsem si zaplatila rekvalifikační kurz a dojíždím jednou týdně do Prahy. Ovšem taky to není legrácka, páč jsem zjistila, že už se neumím učit a navíc nevím, jak se mám učit, když nemám podklady a musím si je dohledávat bůhvíkde - inu, jako vysokoškoláci:-))))
Jinak, konkrétně teď v této diskuzi spíše hovořím v obecné rovině, nikoliv sama za sebe. Sama za sebe jsem vystoupila hlavně v debatě o solidnosti v jednání viz kauza Xantipa.
M.
 JaninaH 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Neprímá diskriminace 

(1.3.2005 19:02:24)
No vidíš, Mirko,
a zrovna to účetnictví je pro mámu s dítětem podle mě výborná volba. Můžeš ho dělat i doma nebo si částečně brát práci domů, žádná fyzická námaha. Stresující to zas tak není, až na závazné termíny. A lze se pojistit, aby ses nemusela bát. Fakt je, že to není ani kreativní, ani duševně příliš povznášející povolání. Ale člověk nemůže mít všechno... Mě by třeba strašně bavilo mít malé knihkupectví. Nebo učit, na to mám dokonce i vzdělání (ale nervy už ne :-)). Ale musím živit rodinu :-(.
J.
 MirkaEyrová 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Neprímá diskriminace 

(1.3.2005 19:08:08)
Jano, a vidíš, já se toho účetnictví tak bojím... Jenže jsem taky zažila, že se dvakrát do roka měnily zákony a my dvakrát do roka předělávali komplet evidenci majetku... Děkuji, nechci. Jinak že to není povznášející? Čert to vem. Kdybych pracovala jako jedno malé kolečko v účtárně a někdo si mě mohl pravidelně kontrolovat, tak klidně dělám i to účetnictví, i s těmi změnami...
M.
 Xantipa 
  • 

Re:kauza Xantipa 

(1.3.2005 20:04:11)
My jsme u soudu? Já myslela, že diskutujeme. Tak promiň.
 Šáry 
  • 

Re: Re:kauza Xantipa 

(1.3.2005 20:11:37)
Xantipo,

podle mého názoru mohly ve Tvém případě nastat dvě diametrálně odlišné situace:

1) děti bys nepřiznala a vůči zaměstnavateli by ses chovala tak, jako by neexistovaly (tedy žádné požadavky a úlevy z Tvé strany vůči němu). Tak jak jsi to udělala Ty.

2) děti bys nepřiznala, ale když by byly nemocné, vyžadovala bys po zaměstnavateli výhody, které Ti přiznává zákon.

Případ 1) je podle mého názoru ta "svatá lež", zcela ospravedlnitelná, protože zaměstnavatel se taky nechová úplně "košer", když se Tě na takové věci ptá.

Případ 2) by pak byl docela obyčejná a špatně omluvitelná lež.
 Xantipa 
  • 

Re: Re: Re:kauza Xantipa 

(1.3.2005 20:21:07)
Ano, tak takhle to bylo myšleno. Jen bych to také nenazývala svatou lží.
Když zaměstnavateli nepřiznám děti, tak dost dobře po něm nemohu chtít, aby akceptoval mou ošetřovačku. To by bylo nemorální, ale zase bych to nenazvala zločinem, jako Mirka.
Prostě shrnu, když nepřiznám děti, je morální nechtít výhody s ohledem na děti /ošetřovačky, služební cesty, už mě nic nenapadá./
 Xantipa 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Neprímá diskriminace 

(1.3.2005 14:49:04)
Mirko, já nechci přežívat, já chci žít. Zatím nepotřebuji /ťuk, ťuk, ťuk na dřevo/, aby se o mou rodinu někdo staral. Postarám se sama, ale potřebuji příležitost. A jestli je jen zádrhel v tom, že všechny své děti neuvedu u pohovoru, tak proč to řešit. Píšeš tady tak, jako bych své děti porodila a pak je někam odhodila, abych mohla pracovat. To bych si zasloužila odsouzení, ale tohle. To snad ne.
Takhle se můžu podívat do očí jak zaměstnavateli, tak i svým dětem. V chudobě jsem žila asi 2 roky v době, kdy jsem byla na MD se svou dcerou a zařekla jsem se, že takhle už NIKDY žít nebudu, udělám pro to téměř cokoli /píšu téměř, ne všechno/.
Já toho také moc nepotřebuji, ale své děti nenechám žít v bídě jen kvůli svým pochybným /promiň/ zásadám.
 MirkaEyrová 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Neprímá diskriminace 

(1.3.2005 18:49:28)
Xantipo, Ty si tu normálně obracíš letitá moudra lidstva:-))) Pravdomluvnost přece vždycky byla ctností přímo rytířskou, a ne "pochybnou zásadou"!!!
--- Kdybych Tvou situaci trochu obrátila - Ty bys radši šla zabíjet a loupit, než bys své děti nechala, jak Ty říkáš, "žít v bídě"? Já tedy rozhodně ne. To jsem "zvrácená", co?
M.
 EvčaK 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Neprímá diskriminace 

(1.3.2005 19:05:39)
No to teda. Nedá mi to a musím se znovu Xantipy "zastat". Vždyť podle nových zákonů nemá zaměstnavatel právo se ptát, kolik mám dětí a jestli nějaké mám. A jestli mu to řeknu nebo ne, tak to je zcela na mě. Vy z Xantipy děláte pomale vyvrhele. Jakobyste dělali všechno do puntíku správně. Bydlím v bytovce. Podle pravidel mám uklízet každé 3 týdny. Někdy zapomenu, někdy se mi fakt nechce. Podle vás bych se nad sebou měla vážně zamyslet. No nezlobte se na mě, ale tak se nejdřív zamyslete nad tím, jestli opravdu vždycky všechno děláte podle všech morálních pravidel a pak ji teda "chuderu" kamenujte.
Netvrdím, že uvádění nepravého počtu dětí je příklad vhodný k následování, ale taky to není nic trestného. Spíš to záleží na zvážení každého jedince. Nemyslíte?!
 Xantipa 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Neprímá diskriminace 

(1.3.2005 19:24:25)
EvčoK, díky za zastání, ale já to nepotřebuji. Své si umím vyboxovat /nemyslím ručně/. Já říkám, kdo jste bez viny, hoďte kamenem. Bez viny není nikdo, to by byl svatý a takové já neznám. Leckdy totiž ten zásadový přes své zásady nevidí, jak někomu blízkému ubližuje /tím nemyslím Mirku/, to je obecně. Nemůžu být ohleduplná ke každému. Taky jsem pro to, aby se podporovaly rodiny s postiženými dětmi, chápu, že každá maminka s malými dětmi prostě nemůže do práce, i když by moc chtěla........Zákon je také nastaven tak, aby těmto pomohl, ale s tím se sveze spousta vyžírků a nemakačenků. O tom se nemluví, protože je to citlivé téma. Ale proč mám být odsuzována jen za to, že při přijímacím pohovoru neřeknu celou pravdu o svých dětech, ale spíše se zabývám svými profesními schopnostmi a flexibilitou. Jestli za tohle zasloužím odsouzení, budiž, ale potom kde je ta morálka. Ta je trochu nakřivo, nemyslíte?
 Karolinaa 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Neprímá diskriminace 

(1.3.2005 19:29:09)
No to se do Tebe pěkně pustili, Xantipo, a tak nevinně to začalo. Taky jsem zatloukla třetí dítě a to během trvání pracovního poměru. Zaměstnavatele má zajímat výhradně, jak odvádím práci a ne moje soukromí. O tom celá tahle diskuze má být.
K.
 Xantipa 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Neprímá diskriminace 

(1.3.2005 19:11:01)
Mirko, Mirko, kdyby sis přečetla, co jsem napsala. Nemohla bys psát o vraždách a násilí. Řekla jsem, že než žít v bídě, udělám téměř cokoli, ale že mám mantinely. Neutroubit každému zaměstnavateli počet a věk mých děti /co kdybych potřebovala ošetřovačku/, to mi jako vražda a loupež nepřipadá. To se do mých mantinelů vejde. Nechci Ti sahat do svědomí, ale co třeba sociální dávky. Já díky příjmům rodiny nečerpám rod.příspěvek, sociální už vůbec ne. Promiň, ale ten čerpáš Ty a já a mně podobné na to musí vydělat. Tak mi tady nedělej přednášku o vraždách a loupení. To už je trochu osobní, tak promiň.
 MirkaEyrová 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Neprímá diskriminace 

(1.3.2005 19:23:44)
Xantipo, neberu žádné sociální dávky, pokud v to nepočítáš žebrácké tři stovky přídavků na dítě.
--- Kromě toho, nevím, co Ty jsi víc než já. Jsi stejně smrtelná, jsi stejně zranitelná, jsi stejný "prach a popel", jen máš o něco víc peněz (a taky nos trochu víc nahoru, ne?).
Promiň. Taky je to už dost osobní.
M.
 Xantipa 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Neprímá diskriminace 

(1.3.2005 19:38:09)
Mirko, jsem stejná jako Ty. Rozhodně neměřím lidi podle výše konta, to si buď jistá a nemyslím si, že jsem něco víc než ty. Nemám pocit, že bychom byli bohatí, ale nestěžuji si, jsem ráda za to, co máme. A nos nenosím nahoru, jednak proto, aby mi do něj nanapršelo a jednak proto, že pak bych nevěděla, jestli třeba po někom nešlapu.Máš právo být s dětmi doma třeba do důchodu, je to Tvá věc. Ale nemáš právo mě odsuzovat. Ublížila jsem snad Tobě tím, že jsem neuvedla všechny děti? Nebo snad majiteli firmy? Ne.
A i kdybychom byly při pohovoru spolu a mě vzali, že mám pouze jedno dítě a Tebe ne, ani tehdy si nemyslím, že bych Tě nějak poškodila. Prostě mé děti jsou moje věc a když to nejde přímo, musím trochu oklikou, když si nechci natlouct nos.
 Zuzka 
  • 

Xantipo, 

(1.3.2005 23:32:53)
jestli dobře chápu, tak Mirce prostě přišlo depresivní až nedůstojný muset zapřít vlastní děti proto, aby měla vůbec možnost získat slušnou práci a nelíbí se jí, že Ty tenhle způsob chování propaguješ jako že je dobrý a v pořádku. Je to s nadsázkou způsob chování jako že když jsou sprostí všichni, tak já můžu být taky, protože jinak mě to stádo sprosťáků převálcuje a moje svatá a poctivá slušnost mě nezachrání. Tím rozhodně nechci říct že zrovna Ty jsi sprosťák, byl to jen příklad, ale já bych tedy nebyla moc pyšná na to, že když pravidla překračuje šéf (ptá se na děti), tak já je klidně překročím taky (zapřu je). Spíš bych byla trochu smutná a otrávená, že jsem se k tomu musela nechat dohnat, místo toho abych tuhle variantu spokojeně doporučovala coby bezvadnej nápad. Vím, že chodit oklikou je účinný a šikovný, ale dělám to nerada, protože mám pocit, že v tu chvíli jsem klesla níž než chci být, ale zároveň vím, že občas se tomu nevyhnu.
Já nemám pocit, že jsi spáchala kdovíjakou nemorálnost a je mi jasný, že kdybys nemusela, tak děti nezapíráš (k šéfovi ses zachovala dle hesla na hrubej pytel hrubá záplata a on si nic lepšího ani nezasloužil), jen jsi asi víc prakticky a střízlivě založenej člověk než Mirka, která je evidentně trochu větší idealista. Svůj díl pravdy máte obě a obě se snažíte jen o slušnej a důstojnej život pro sebe a svoje děti v podmínkách, který nejsou vždycky růžový.
 JaninaH 


Re: Xantipo, 

(2.3.2005 7:20:42)
Zuzko,
myslím si, že Xantipa nepropagovala tento způsob chování jako bezvadný a dobrý, ale prostě jako možnou reakci na nezákonnou diskriminaci matky ze strany zaměstnavatele. Monty napsala, že je nejlepší být tak dobrá, že zaměstnavatele ani nenapadne se ptát na tvé soukromí, tolik o tebe bude stát. Mirka napsala, že by se diskriminaci nebránila z morálních důvodů. Jiný způsob reakce na diskriminaci za strany zaměstnavatele tady, pokud jsem pozorně četla, navržen nebyl. Nebylo by lepší, aby se debata ubírala tímto směrem místo srovnávání morálních kvalit Xantipy a Mirky?
J.
 Xantipa 
  • 

Re: Zuzko, 

(2.3.2005 12:31:48)
já rozhodně idealista nejsem a růžové brýle jsem sundala zároveň s dětskými střevíci. Možná jsem ty brýle neměla nikdy, nevzpomínám si.
A šéfa se musím zastat, není to takový ignorant a nelida. Jen prostě postupoval podle současných zvyklostí. Kdyby byl takový hajzl, tak by mě přece už vyhodil, teď už ví, kolik mám dětí a jak staré. Jenže všechno pokračuje dál tak, jako dosud.
A nejsem ani optimista. Já raději budu příjemně překvapený pesimista než zklamaný optimista.
To je věc volby, nebo povahy? To nevím.
 Ivana Procházková 


Re: Neprímá diskriminace 

(5.3.2005 11:38:18)
Xantipo, souhlas :)

taky můžu říct, že jsem žila "v chudobě" - za studií na VŠ, a to do chvíle, než jsem pochopila, že se k penězům dá přijít také prací a ne jen šetřením (a počítáním, jestli si můžu koupit dneska ke sváče jogurt nebo na to nemám).

Nicméně tyhle asi 2 - 3 roky na VŠ, než jsem dospěla k "poznání", že peníze se dají vydělat :)), vedly k tomu, že jsem si stejně jako ty řekla "už nikdy více" a od té doby se mi vede fajn :)))

 MirkaEyrová 


Re: Re: Neprímá diskriminace 

(8.3.2005 19:59:23)
Ivule,
naťukla jsem si náhodou Tvůj příspěvek z 5.3.2005.
Chceš v něm říct, že když "chudobu již nikdy více", tak že to znamená, pokud by se Ti narodilo postižené dítě, raději ho dáš do ústavu, než bys riskovala chudobu (která péči o postižené děti často provází)? Chceš říct, že bys nerespektovala netypické dispozice dítěte - a když by mělo spoustu problémů a potíží, že bys ho nechala v tom plácat řka, že je to jen čistě jeho záležitost, abys nepřišla o výdělek a trochu toho hmotného zabezpečení? --- Pakliže to znamená přesně toto, tak mi, promiň, nesaháš ani po kotníky a vůbec mi nestojíš za to, abych brala Tvé názory vážně.
M.
 Šáry 
  • 

Re: Re: Re: Neprímá diskriminace 

(9.3.2005 0:01:13)
Mirko, prosím Tě,

nezdá se Ti, že už to trošku přeháníš?

Ivča jen řekla, že zjistila, že když má člověk pocit, že nemá finance, tak nemusí jen šetřit, ale může je taky vydělat... a Ty to hned začneš rozvádět do katastrofických konců s postiženým dítětem a krkavčí matkou, která se na ně vykašle a proto Ti nesahá ani po kotníky, protože to bys Ty určitě neudělala.

Nemám pocit, že by Ti tady kdokoli z nás řekl, že bys měla jít dělat k pásu nebo k pokladně, jen abys něco dělala. Naopak Ti všichni, pokud vím, radili, abys buď nepracovala, nebo sis našla něco takového, co by Tě bavilo.

Možná jsem hnusná, ale myslím si, že už je načase si takovou práci (která by Tě bavila, myslím, a třeba skoro zadarmo) si najít, abys přišla na jiné myšlenky. Nebo se z Tebe stane opičí maminka a fanatička.
 Šáry 
  • 

Mirko, 

(9.3.2005 9:08:44)
málem bych zapomněla - hodně štěstí u zkoušek!
 Ivana Procházková 


Re: Neprímá diskriminace 

(14.3.2005 16:56:29)
A sakra..

Tak to snad nechám bez komentáře..
 MirkaEyrová 


Re: Re: Neprímá diskriminace 

(14.3.2005 18:20:49)
Ivule, Ivo, četly jste taky hned další moji ozvu? Myslím, že já zas prozměnu nechám bez komentáře komentář Ivy:-)))
M.
 Lorina 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Neprímá diskriminace 

(1.3.2005 13:44:42)
No právě, nikdo nemá právo po Tobě něco takového chtít.Jenže ty jsi jim dobrovolně odpověděla a pravdu jsi upravila (promiň, to není osobní).Jde mi pořád jen o to, že nač je mi právo neodpovídat na takový druh dotazů, když pokud tak neučiním, tak si ničím šanci místo získat a pokud odpovím pravdu, tak taky...Stěžovat si nemůžeš vůbec, to se dneska nenosí.Musíš mlčet a makat nejlépe na 150%.
Pro dnešek ahoj, musím makat sice sama na sebe, ale mně to dá taky práci se uživit...
Petra
 Marcela 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Neprímá diskriminace 

(1.3.2005 12:39:54)
Jasne, ze zadam o praci ja, ale i kdyz reknu, ze na tuto otazku neodpovim, tak presne jak psala Lorina, uz vidim jak se budou tvarit a jak to misto dostanu.
 Xantipa 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Neprímá diskriminace 

(1.3.2005 12:52:44)
Jasně že musíš odpovědět, jinak by to brali jako aroganci. Jak jsem výše psala, já prostě neřeknu všechno.
 MirkaEyrová 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Neprímá diskriminace 

(1.3.2005 12:58:27)
Xantipo, a co mám dělat podle Tebe já, když nemám "v rukávu" žádné starší dítě?!? Mám snad lhát a svému dítěti přidávat plus minus 5 let?!? Já nevím, ale já jako zaměstnavatel bych spíš odpustila "nějaké to" dítě kolem 5 let, než záměrnou lež!
M.
 Xantipa 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Neprímá diskriminace 

(1.3.2005 13:09:45)
Zaměstnavatel by mi asi jedno 5tileté dítě odpustil, ale tři děti, z toho dvě malé, určitě ne.
Prostě já jsem toho "svého" zaměstnavatele přesvědčila, že mé tři děti pro něj nejsou problém. Jenže kdybych mu to naservírovala ihned při pohovoru, tak bych tu možnost ho přesvědčit neměla, protože by mě prostě nevzal.
 Lorina(2 děti, 6 a 3 roky) 
  • 

Re: Re: Re: Re: Nemoc se naplánovat nedá 

(1.3.2005 12:03:06)
Nezlob se na mě, ale vymlouvat se na to, že nemohu mít zaměstnance, protože mu marodí děti to taky nejde.Nemoc nikdy nenaplánuješ ani neuspíšíš její konec.Mám 2 děti a vím, jak je složité cokoli plánovat.O to hůř, když chodí do kolektivu.Bohužel nejsem ten typ, který by byl ochoten sedět doma a věnovat se "pouze výchově dětí" do jejich puberty.Svoje děti miluji, vždy budou na prvním místě (i proto jsem začala pracovat u firmy, kde si mohu svojí pracovní dobu regulovat podle svého a být tak co nejvíc s dětmi, ale to jde jen proto, že dělám na živnosťňák),a samozřejmě pak jde i o mou seberealizaci. Něco umím, musela jsem na to studovat a nezahodím to jen proto, že mám 2 děti, které jsem vždycky chtěla, a které pořád budou předností.Určitě nejsem kariéristka, ale potřebuji kontakt s lidmi a peníze hrají samozřejmě také svoji roli.Nemám babičku v důchodu, ale mám muže, který může být v době nemoci dětí i eventuálně doma, ale to nikoho nezajímalo.Jednou mám 2 děti a to rozhoduje.Řekla bych, že ženy mají šanci získat dobrá místa do 30 pokud nejsou se "závazky".Takových žen, které by rády pracovaly, ale mají malé děti a tak i smůlu,těch je myslím většina....Petra
 Raluca 
  • 

Re: Re: Re: Re: Neprímá diskriminace 

(1.3.2005 12:51:37)
Ahoj Pavlo,

ja tě chápu. Takový zaměstnanec, na kterého se nemůžeš spolehnout, není velká pomoc.
Myslím, že by pomohlo zvýšení minimální mzdy. Potom by si lidé mohli slušně vydělat i na zkrácený úvazek a tím pádem by takový problém s častou nemocností nenastal. Např. žena, co má 2 děti, by pracovala jen 2-3 dny v týdnu a ten zbytek by mohla klidně pečovat o nemocné dítě. Jenže když ti dnes dají za práci na zkrácenyý úvazek jen poměrnou část z 6200 hrubého, tak to nestačí ani na jídlo. Potom není divu, že se lidem vyplatí radši pobírat dávky a nepracovat vůbec.
Jsou samozřejmě i ženy, co jsou vzdělanější a vydělají si více, ale i v jejich případě by práce na půl úvazek byla organizačně určitě možná. Jde jen o to, že zaměstnavatelé na to u nás nejsou zvyklí a nezaměstnanost je natolik vysoká, že pořád mají velký výběr (a to i v Praze).
Možná by tomu nějaký pozitivně diskriminační zákon trochu pomohl. Mohlo by se jim třeba odečítat nějaké procento z daní pokud zaměstnají na plný či poloviční úvazek někoho, kdo pečuje o děti. (To může být i muž, samozřejmě.)

Nechci působit xenofobně, ale nechápu, na co náš stát potřebuje ty statisíce Ukrajinců, Slováků, Rusů atd., když je přitom u nás taková nezaměstnanost? Není to nesmysl k nám dovážet pracovní sílu, když je naše nevyužitá?
 pavla1 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Neprímá diskriminace 

(1.3.2005 13:29:20)
jo, jo, u nás je to bohužel všechno dané i tím, jak jsme tu žili od války. Najednou se máme (a chceme a někdy i musíme) vyrovnat západním zemím, které na tom makali x desítek let. Takže tu máme přejaté zákony kvůli EU, rostoucí cizí firmy, které zjistily, že tu ale chybí buď celé zákony nebo jejich části a ty jim dovolují to, co by si v jejich zemi nikdy nedovolily ale také tu máme lidi, kteří by chtěli mít stejný plat jako v cizině -kdo taky ne že jo? Jenže bohužel naše ekonomika na to nemá. A mě vždycky naštvou statistiky jak roste naše průměrná mzda. Jasně že roste, vždyť páni poslanci neustále zvyšují svou malinkatou mzdu aby vyžili, dále se započítávají mzdy "vyšších pracovníků".... a hlavně lidí z velkých měst. Ale co ty malá města? Chtěla bych vidět někoho (mimo státních úředníků a ředitelů velkých firem) co u nás v městě má statisticky průměrný plat - málokdo. Až stát zařídí aby poslední nevyučený dělník měl průměrnou mzdu, tak si ženy budou moci rozhodnout jestli děti nebo kariéra, nebo obojí a bude to jejich rozhodnutí a hlavně - budou na to mít!
Ale do té doby.......
 Raluca 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Neprímá diskriminace 

(1.3.2005 13:59:47)
Asi tak. Uplne s tebou souhlasim. Je proste tak, ze nas stat zatim poradne nefunguje a ani jeho ekonimika, takze se problemy jenom hromadi. Nejvic me dojima, kdyz ministr Skromach duma, proc se asi snizuje porodnost. Ten clovek snad videl svoje volice naposledy pred rokem 89, kdyz nezna duvody. A pak si honem rychle vymysli, ze povolame sily ze zahranici. Jakoby u nas nebylo dost nezamestnanych a bezdomovcu.
 Misa3 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Neprímá diskriminace 

(1.3.2005 14:38:35)
Nejak mi uvizlo to ze ministr Srkomach se vzival do pozice paraparetika ( cloveka s ochrnutyma nohama na voziicku) a asi tyden jezdil po okoli parlamentu na voziku jsa doprovazen nekolika asistenty. Pokud se tyka dalsich empatii, radila bych mu aby si nechal zlomit vsechny 4 a koukal tyden v nejakem levnem ustavu prodlouzene pece cele dny do strapu a pokousel se privolat sestru, ktera by kvuli vetsi moznosti souciteni VSECHY JEHO PROSBY IGNOROVALA. Docela super by take byl pobyt v nejakem neprilis bohatem ustavu pro postizene deti, ktere tam dali rodice, ktere proste nemeli dost penez na to, se starat o dite doma, i pres to, ze to statu usetri desetitisice, tak proste nemohou dal zit s zebracenek=prispevek pro osetrovani clena rodiny. Vzledem k tomu ze v ustavech neni na postizene dite vetsinou tolik casu, jeho postizeni se bude zhorosvat a tak z mnoha deti by se misto lidi, kteri jsou schopni pracovat vyrostou lide odkazani na dalsi peci ustavu. Toto se konkretne tyka deti, kde matky zustavaji doma, aby mohly zabezpecit dokanalou dietu nebocviceni s ditetem. Uznavam ze je mnoho deti se velkymi poruchami, ktere pri nelpesi peci rodiny minimalizovat nelze, a pak jiste rodinu nikdo odsuzovat nebude, pokud pri peci o dalsi deti,skutecne peci o tezce postizene dite bude zvladat jen velice tezce a bude skutecne uvazovat o umisteni do ustavni pece. Existuje jeste kompromis Home care, kdy se o dite muze 4 hodiny denne starat sestra hrazena pojistovnou a rodina si trochu odpocine, ale to je skutecne jen kompromis. takze tak jako bych nikdy neodsoudila rodiny , ktera se rozdodne i pri 50% statisticke pravdepodobnosti o pro poceti dalsiho ditete, nemohla bych v zadnem pripade odsoudit rodinu, ktera peci o tezce postizene dite nezvladne, pokud se pres vsechnu dlouhodobou snahu neprojevi zadne zlepseni. Ale pokud rodina s postizenym ditetem doslova zivori, tak mam pocit, ze vzlehem k tomu, co jsem uz nekolikrat uvedla, je chyba na strane socialni politiky statu a pan Skromach by si to v ramci svych empatickych cviceni mohl take vyzkouset.
 Marcela 
  • 

Re: Re: Neprímá diskriminace 

(1.3.2005 11:28:42)
No to je Pavlo sice hezky, chuvy a babicky, ale at pocitam jak pocitam, tak bych tu chuvu kdyby bylo me ditko nemocne nezaplatila. Mam cca 18 tisic cisteho prijmu za mesic, moje vydaje jsou nasledujici za byt a veci s nim souvisejici, elektrina, plyn, tel atd dam cca 6 tisic, jidlo cca
3 000,- skolka 600,- stravne, krouzky pro ditko 1 500,-, platba na stavebni sporeni 3 000,- kdyz jsem to ted sectu/odectu tak mi z vyplaty zbyde 3 900,-. Kdyz bude ditko tyden nemocne a ja si na hlidani nekoho najmu abych tedy mohla chodit do prace tak me hodina hlidani kdyz budu hodne levna bude stat aspon 100,-. Praovni doba je 8h a neco potrebuju na cestu do prace z prace, tak rekneme, ze budu potrebovat hlidani na 9h/den po dobu 5 dni tj. 900 x 5 coz je 4 500,-. Ackoliv si myslim, ze muj prijem neni az tak maly, tak na tu chuvu proste nemam. A co pak teprve maminy, ktere maji prijmy mnohem mensi a deti treba 2. Me matce je 49 takze sama jeste musi pracovat, matka otce meho ditete jiz bohuzel zemrela. Tak mi porad jak mam/me zmenit svuj pristup?
 pavla1 
  • 

Re: Re: Re: Neprímá diskriminace 

(1.3.2005 12:45:00)
Marcelo, jsem taky máma a vím, že děti jsou prostě někdy nemocné. A fakt mi nevadí, když zaměstnanec zůstane doma s dítětem. Ale ber, že některé děti jsou náchýlnější k častým chřipkám..... a když jsou pak např. doma sourozenci co si to neustále předávají, tak se hold jejich máma nemůže divit, že v práci dlouho nevydrží.
Ty se ptáš, jak bys to měla změnit, příp. udělat, ale co s tím má dělat tvůj zaměstnavatel?
Já to fakt nechápu, při pohovoru se nesmím ptát na stav a děti, ale jakmile se jedná o častou nemoc, tak bych měla vždy vyhovovat a nereptat, ale proč? Když vlastně nevím, že ta dotyčná je matka. Tuhle větu berte jen jako řečnickou a nekamenujte mě!
 Marcela 
  • 

Re: Re: Re: Re: Neprímá diskriminace 

(1.3.2005 13:14:06)
Pavlo ja Te nekamenuju:-) uz jsem to psala o par prispevku vys, ze nez jsem zareagovala tak Ty uz jsi odpovedela a ze jako zamestnavateli by mi taky dost vadilo kdyby mi zenska byla kazdy mesic coz je prumerne cca 21 pracovnich dni s ditetem tyden - 5 dni doma. To co mi vadi je to, ze me automaticky strci do pytle ma dite = bude casto doma a nemam sanci dokazat, ze to tak byt nemusi. Jak rikam mam to stesti, ze me ditko je minimalne nemocne.
 Jaga10,syn,2 roky 
  • 

Re: Re: Neprímá diskriminace 

(1.3.2005 21:07:34)
Ony ale neberou stejný plat, ani na téže pozici! A čím jsou vzdělanější, tím je rozdíl v platech mužů a žen větší, bez ohledu na děti.
A já bych těch firem zas tolik nelitovala.
 Iva, dcera 3 roky 3 mes. 
  • 

Castecne uvazky 

(2.3.2005 16:31:03)
Myslim, ze spoustu problemu by vyresila moznost castecnych uvazku - tam, kde to jde. Dve pracovnice na pul uvazek by se mohly vzajemne zastoupit, kdyz je ditko nemocne. Ale ze zkusenosti vim, ze je neochota zamestnavatelu i tam, kde by to slo...
Iva
 MirkaEyrová 


Re: Castecne uvazky 

(2.3.2005 16:39:15)
Jo, přesně tak, Ivo. Taky jsem se nějakou dobu soustředila na hledání částečného úvazku - ale to je jako hledat jehlu v kupce sena. A práce domů? Ať jsem se ozvala na cokoliv, byly to všechno podvody typu - opiš tento dopis, rozešli přátelům, nech si od nich zaplatit stejnou částku, jako jsi zaplatil Ty a časem se Ti to vrátí, až klienti klientů od klientů Tvých klientů pošlou tyto částky nahoru...
M.
 Šárka, tři děti 18, 15 a 1 
  • 

Re: Re: Neprímá diskriminace 

(6.3.2005 17:46:43)
Nedá mi to, abych nezareagovala na tvůj příspěvek. Víš, já si klidně umím představit, že bych do práce vůbec nechodila, ale to by musel manžel uživit rodinu. Babičky sice máme, ale jedné je přes 80 let a druhá je nemohoucí. A chůvu? Je u nás taková instituce, kde lze ráno zavolat a za hodinu mi přijde profesionální chůva? No možná v Praze jo ... A ještě něco: osobně neznám žádnou ženu, která by nějak protahovala úmyslně paragraf a nějak si v tom libovala, protože přístup dnešních firem k zaměstnancům je takový, že "klidně jdi, pod okny stojí řada dalších zájemců o tvou práci". Ale mám kamarádku, která své velmi často nemocné dítě prostě s sebou vozila na kole do práce, tam to dítko leželo někde na nějakém gauči a pak zase jelo s matkou na kole domů a žádný paragraf nebyl. Že by řešení?!
 Šárka, tři děti 18, 15 a 1 
  • 

Re: Re: Neprímá diskriminace 

(6.3.2005 17:48:27)
Nedá mi to, abych nezareagovala na tvůj příspěvek. Víš, já si klidně umím představit, že bych do práce vůbec nechodila, ale to by musel manžel uživit rodinu. Babičky sice máme, ale jedné je přes 80 let a druhá je nemohoucí. A chůvu? Je u nás taková instituce, kde lze ráno zavolat a za hodinu mi přijde profesionální chůva? No možná v Praze jo ... A ještě něco: osobně neznám žádnou ženu, která by nějak protahovala úmyslně paragraf a nějak si v tom libovala, protože přístup dnešních firem k zaměstnancům je takový, že "klidně jdi, pod okny stojí řada dalších zájemců o tvou práci". Ale mám kamarádku, která své velmi často nemocné dítě prostě s sebou vozila na kole do práce, tam to dítko leželo někde na nějakém gauči a pak zase jelo s matkou na kole domů a žádný paragraf nebyl. Že by řešení?!
 MirkaEyrová 


Re: Re: Re: Neprímá diskriminace 

(8.3.2005 20:30:13)
No, Šárko, tak jestli Tvá kamarádka vozí nemocné dítě na kole, tak je minimálně mírně nezodpovědná. Na kole to pěkně fičí - a skutečně koleduje dítěti třeba s devětatřicítkou na kole o zápal plic a spol. --- Kromě toho, co třeba já, pokud budu dojíždět do práce tak 15 km, vlakem, mezi různě nachřapanými cestujícími? Apropos, u mého kdysidávného zaměstnavatele by naprosto nebyl čas na nějaké dítě na pracovišti, to za A, a za B - moje dítě by osm hodin někde neleželo v klidu, a to několik dní, aniž by "o něm nikdo nevěděl" (můj syn by z každého takového pracoviště patrně za týden stihl udělat kůlničku na dříví:-))))
M.
 Monika,Martinek 3.5 roku 
  • 

Maminy nedejte se.... 

(1.3.2005 14:44:47)
Chtěla bych říct všem zoufalým maminám,které hledají práci,ať nepolevují a snaží se ze svého stavu udělat na pohovoru výhodu.Protože sebedokonalejší 25letá svobodná vysokoškolačka se jednoho dne taky rozhodne mít rodinu a zaměstnavatel si za ní bude muset hledat náhradu,vyškolit nového člověka a stejně tak nemá jistotu,že mu nepřeběhne za lepším...takže kdo je víc rizikovější?Svobodná ambiciózní nezkušená,na kterou to mateřství stejně jednou přijde,nebo životem otrkaná mamina,která za vlády svého dítěte pochopila význam slova flexibilita,řešení krizových situací a odolnost vůči stresu?Že může být dítě nemocné?Že školka trapně funguje jen do 16h(max16.30h)?To je přece hlavně starost rodičů a pokud oni dva chtějí a mají snahu si to zařídit,tak to zaměstnavatele nemusí nijak vzrušovat...A neznám nadšenějšího člověka do práce než maminu,co tři roky strávila na mateřské a zoufale se touží realizovat i jinak než kočárkováním a posedáváním na pískovišti.A navíc si získané práce bude vážit úplně jinak než ona mladá svobodná atd...Tohle řekněte těm zabedněncům co vedou přijímací pohovory!!!!Držím vám palce a nedejte se.
P.S.já sama pracuju ve službách,mám směny v době 8-19h vč.sobot,babičku 300km daleko,druhou na baterky a s manželem to zvládáme,protože to zvládat chceme.
 Marcela , 2 děti, 7 a 19 
  • 

Re: Neprímá diskriminace 

(2.3.2005 23:29:25)
je mi čtyřicet a mám prvňáčka s LMD. Mohu si dovolit být doma, manžel nás uživí, přesto jsem v evidenci pracovního úřadu.Manžel platí obrovské daně, sociální a zdravotní zabezpečení také a já bych si měla platit zdravotní zabezpečení za 997,- Kč ? Proč ? Stát nám nedává žádné příspěvky ani přídavky, byt s regulovaným nájmem taky není , hezky tvrdě tržní tak proč bych nevyužila alespoň výhody evidence. Do důchodu započítává 3 roky a platí zdravotní zabezpečení. Práci na částečný úvazek bych brala hned ale ta není. Podmínky pro matky s dětmi jsou strašné, 8 a pul hodiny být v zaměstnání když jsou doma malé děti je nesmysl a není to ve většině států EU.Doma mne to baví, pracovala jsme 20 let a pracovat ještě budu tak si to užívám. A diskriminace ta je a bude, třeba tak za 20 let se dočkáme, že zaměstnavatelé zřídí školky a budou si práce žen vážit, protože bez debat jsou lepší než většina mužů.
 Lído 
  • 

Matka v domácnosti 

(3.3.2005 8:15:42)
Milado.Ty jsi v domácnosti?
Já o tom taky uvažuji.Jak je to s tím sociál. a zdravotním?To jsem myslela,že si musí člověk platit sám když chce zůstat doma,ale pravda je,že jsem to ještě nezjišťovala.Bylo by to řešení.Mamžel jezdí pozdě z práce.Stěhuje se za ní 50km tam a zase zpátky.
Tak doufám,že si dneska přečtu co si povídáte včera mi nešla anténa z nějakého důvodu byla bez signálu.
 Marcela 
  • 

Re: Re: Matka v domácnosti 

(3.3.2005 21:13:38)
To jsem přesně čekala, ale mně se taky nelíbí že spousta žen je jako samoživitelek, další nepřiznají příjmy aby dostali přídavky a sociálku.že někteří naši spoluobčané mají regulované nájmy zatímco jiní tvrdě platí, a tvuj nazor je mi tzv. volný. Až budou všichni spravedliví, tak uvidíme.My platíme na rodinu nejméně 2 důchodce a 1 sociála, takže si beru zpět pouze nepatrnou část.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: Vstřícnost může být oboustranná, přesto to nejde 

(1.3.2005 14:38:33)
No, myslím si, že je taky dost důležitý si uvědomit, co já můžu nabídnout tomu zaměstnavateli... protože lidé, kteří umí něco výjimečného nebo něco perfektně ovládají - třeba jazyk - si práci seženou vždycky líp než ti, kteří umí v podstatě to, co každý středoškolák s maturitou i po x letech praxe. A je vcelku fuk, kolik má kdo dětí, protože já jako zaměstnavatel dám přednost člověku, který je těžko nahraditelný, než někomu, kdo je nahraditelný z hodiny na hodinu. A toho těžko nahraditelného člověka budu ráda naprůměrně ohodnocovat, protože z jeho práce budu mít jistý profit.
Příklad - budu potřebovat nějaký překlad z angličtiny a budu ho potřebovat v nějakém časovém termínu. Najdu určitě 100 lidí, kteří jsou schopni ten text přeložit ve srovnatelné kvalitě, ale mezi nimi bude jeden, dva, kteří mi tu práci dodají za polovinu času "s prstem v nose". A jednoho z nich si vyberu, aby pro mne tu práci dělal i nadále.
Taky je třeba vědět, jestli chci pracovat kvůli penězům nebo kvůli nějakému sebeuspokojení. Upřímně řečeno, já bych hrozně ráda dělala třeba v ZOO nebo v psím útulku. A kdybych se nemusela starat o peníze, tak tam z fleku nastoupím zadarmo. Jenže se o ně starat musím, takže to nedělám...

Btw., když už jsme v tématu, někdy vloni na podzim jsem tu psala o tom, že občas míváme práci - přepisování textu, ozvala se mi tuším Šárka s dcerkou Sárou, jenže já už na ni nemám e-mail a teď cca do 2 měsíců se bude rozhodovat o jedné práci, která by na přepisování byla, takže jestli to čte, ať mi písne na e-mail v hlavičce, abych si na ni mohla uložit spojení.
 MirkaEyrová 


Re: Re: Re: Re: Vstřícnost může být oboustranná, přesto to nejde 

(1.3.2005 18:42:11)
Jo, Monty, tohle naprosto chápu. Nadprůměrným lidem se hledá práce daleko snáze. Jenže ti průměrní taky potřebují (nebo chceš-li: chtějí) přežít...
M.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: Re: Re: Vstřícnost může být oboustranná, přesto to nejde 

(1.3.2005 19:04:55)
Mirko,
to je samozřejmý, že chtějí přežít... já to myslela jinak. Když hledám práci a mám nějaký handicap nebo nejsem ničím extra "výjimečný", tak si na druhé straně nemůžu dělat přehnané nároky a představy o tom, jak mi všichni vyjdou vstříc, když si mohou vybírat. Prostě musím být k sobě upřímný a říct si - co mohu komu nabídnout já a podle toho se zařídit, to je celé.
 Emina 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Vstřícnost může být oboustranná, přesto to nejde 

(1.3.2005 19:05:03)
Mirko, i prumerny clovek muze byt kvalifikovany a spolehlivy pracovnik, ktery nemusi jen prezivat. Kdo nic moc neumi a k tomu je liny, ma smulu zavinenou pouze vlastnim pricinenim. Ucit se a jit dopredu muze kazdy, kdo o to stoji.
Problem stal jinak, totiz tak, ze kvalifikovana a motivovana zena je znevyhodnena na trhu prace.
 Šáry 
  • 

Problém je v tom, 

(1.3.2005 14:02:23)
že stát zde jednou opět chce řešit vlastní problém (sociální politiku) tím, že ho s klidným svědomím přehodí na někoho jiného, aby se staral a nesl veškeré nevýhody. Jako u regulovaného nájemného.

Tím, kdo v této chvíli drží Černého Petra, je zaměstnavatel (a v důsledku toho pak ty maminky s malými dětmi). Ochranu, která pro ně u nás existuje, považuji za nehoráznou a kontraproduktivní. Když už je zaměstnavatel jednou přijme a ony budou chtít beze zbytku využít všechna práva, která jim ze zákona náleží, tak to můžou udělat, zákon je chrání a zaměstnavatel může tak maximálně skřípat zuby. Nepochybuji, že se mu nezamlouvá, když je někdo s dítětem na paragraf co měsíc doma, ale nemá tu zásadní možnost - takového zaměstnance propustit, protože se mu nevyplácí a malou firmu by to mohlo klidně i položit.

Žádná vláda se do toho, stejně jako do deregulace nájmů, nehrne, protože politicky by to bylo velice nepopulární opatření.

Řešením by podle mne bylo zrušit tuto nadměrnou ochranu zaměstnanců (protože kvůli ní teď matku s dítětem nevezmou radši už preventivně, protože už vidí, jak by se jí v případě potíží těžko zbavovali) a kdyby se v našich zaměstnanecko-zaměstnavatelských vztazích zahnízdila určitá vstřícnost obou stran. Tj. já jako zaměstnavatel chápu, že máš malé děti a že občas potřebuješ zůstat s nimi doma. Na druhou stranu očekávám, že to tak nebude každý druhý týden, a že když budeme mít v práci třeba závěrky, kdy je každá ruka dobrá, tak si to nějak zařídíš, abys tady mohla být, nebo si vezmeš práci domů.
 EvčaK 


Re: Problém je v tom, 

(1.3.2005 18:38:17)
Šáry, nezlob se, ale to je pěkná blbost, co píšeš. To by zrovna tak mohly udělat např. zdravotní pojišťovny - ne, že by to nedělaly. A všechny pojištěnce, kteří se jim nevyplatí, vykopnout na ulici, ať se o ně postará někdo jiný. Kde by asi ty matky a otcové hodně nemocných dětí měli pracovat? Uklízet záchodky? Kdyby jim stát poskytl jinou možnost, než jít pracovat -prosím. Ať sníží ochranu. Ale aby se z nás stal stát, kde právo na "luxus" mají jen silní a zdraví, to si doufám nepřeje většina z nás.
 Šáry 
  • 

Re: Re: Problém je v tom, 

(1.3.2005 19:54:36)
EvčoK,

přečti si prosím pořádně, co jsem napsala.

Když má někdo často nemocné dítě a tudíž je špatně zaměstnatelný, je to sociální problém, který by měl řešit stát, jemuž za tím účelem platíme daně.

Zaměstnavatelům nikdo nic nedá, ale chce se po nich, aby oni řešili sociální situaci svých zaměstnanců a byli maximálně vstřícní i na vlastní úkor. To se mi nezdá ani trochu fér.

Takže - situace lidí, kteří jsou na tom objektivně špatně, by se podle mého názoru řešit měla a vůbec mi nebude líto, že to bude z mých daní. Ale měl by ji řešit ten, kdo je k tomu kompetentní, a nepřehazovat svou odpovědnost svévolně na zaměstnavatele. Už tu nemáme socialismus, kdy byly všechny podniky stejně státní, takže to bylo jedno.
 Šáry 
  • 

Re: Re: Problém je v tom, 

(1.3.2005 20:02:07)
Jo a ještě, Evčo,

"právo na luxus" nemá nikdo z nás, já ani Ty, a očekávat ho od státu je holá pošetilost.

Stát se má postarat o náklady na léčení nemocných, důchody a sociální dávky těm, kteří nejsou schopni sami pracovat. To znamená, aby jejich choroby byly účinně léčeny, nemuseli bydlet pod mostem, chodit nahatí a měli co jíst. Tedy základní lidské potřeby, a na to všechno ochotně přispívám i já. To, že se mi momentálně daří dobře, je mimo to, že se sama snažím, i otázka štěstí, a když má někdo smůlu, tak mu ani snažení nepomůže. Pak jsme tady my ostatní, momentálně šťastnější, abychom vypomohli. A je to naprosto v pořádku.

Ale kdo chce "luxus", přesahující tyhle základní věci, musí se holt posnažit sám. A nevidím na tom absolutně nic špatného.
 Iva 
  • 

Re: Problém je v tom, 

(2.3.2005 19:09:29)
Naprosto souhlasim, stat prenasi svoje povinnosti na nekoho jineho.

A jinak zadna rovnopravnost nikdy nebude. Rovnopravnost neni v tom, ze zena smi chodit do prace a firma se ji nesmi zeptat kolik ma deti.

Velke diskuterky, kolik z Vas si tu hraje na velkou rovnopravnost v praci a doma tahnete celou domacnost ? Varite, perete, zehlite, koupete deti, nakupujete ?

Kolik Vasich muzu chodi nakupovat, vari, uklizi,
zehli, pere, koupe a krmi deti ? Kolik Vasich chlapu pise s detmi domaci ukoly, chodi na tridni schuzky ?

Kolik z Vas muzete s klidnym svedomim sami sobe rici, ano muj chlap se opravdu 50 procenty podili na chodu domacnosti a vsech domacich pracech vcetne pravidelne pece o dite ? Je tu alespon nekdo takovy ?

Az si mile damy udelame poradek doma a bude doma skutecna rovnopravnost, tak bude jedno, za se zamestnavatel pta nebo nepta na deti.

Bude totiz vedet, ze prijde normalni pracovnice, ktera odvede svou profesionalni praci.

A ne nejaka matoha, ktera doma maka celou dalsi smenu, leti do prace, kde stejne cely den mysli na to, co udela k veceri a co deti ve skole.

A v tom je ten problem.






 Jana 


Re: Re: Re: Problém je v tom, 

(2.3.2005 19:18:34)
Milado, pockej, pockej, az budes jednou v praci vyplnovat formular a percentualne vyjadrovat, kdo kolik ceho doma dela... :o)))
J.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Problém je v tom, 

(2.3.2005 19:21:01)
...kde stejne cely den mysli na to, co udela k veceri a co deti ve skole...

Jéminánku, jak "myslí na to, co udělá k večeři"? On na to někdo celý den myslí? Já jdu do obchodu a nakoupím. Minutu před tím, než tam vejdu, myslím na úplně jiný věci a těch x hodin předtím taky. :o)))
 Jana 


Re: Re: Re: Problém je v tom, 

(2.3.2005 19:22:10)
Monty, pokud by tvou dusevni kapacitu na cely den zabrala priprava vecere, asi by te nezamestnali ani u metaru :o)
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: Re: Problém je v tom, 

(2.3.2005 19:24:39)
...ale možná bych mohla pracovat ve školní jídelně...:o))) Akorát bych se musela přeorientovat na obědy. :o)))
 Věra 
  • 

Re: Re: Problém je v tom, 

(2.3.2005 19:31:39)
Ivo, hezky napsané, mám jeden dotaz.

Chlap chodí domů až kolem osmé, nemám to srdce žádat po něm, aby pak ještě doma uklízel a makal na domácnosti, nyní jsem na mateřské, až budu v práci, nebudu tam denně do osmi, to by nemělo cenu mít děti, jeden z páru prostě musí tu rodinu zastat, když je druhý hodně vytížen.

Takže co s tím? Když je muž hodně pracovně vytížený, tam asi "rovnoprávnost" nastolit nejde, nebo jde?

 Věra 
  • 

Re: Re: Re: Hlavní problém je v tom, 

(2.3.2005 19:35:22)
Stejně hlavní problém vidím ve zdejší nízké kupní síle.

Tzn pracující žena jen těžce zaplatí paní na hlídání, paní na úklid, takže vše táhne sama. Půluvazky moc nejdou, na celý úvazek pracovat lze, ale nejde z něj povětšinou zaplatit si výpomoc.
Proto ta trvající diskriminace matek s dětma.
 Iva 
  • 

Re: Re: Re: Problém je v tom, 

(3.3.2005 8:51:37)
to je zajimave, chlap muze pracovat naplno a zena zada vyhody v praci ? tak at ji zamestna ta firma, kde je muz tak vytizen. Proste nemate rovnopravnost doma, Vas muz bere automaticky, ze jste zena, musite se starat o domacnost atd a tak
nemuzete zadat po nejake firme, aby resila Vase domaci problemy
 Iva 
  • 

Re: Re: Re: Problém je v tom, 

(3.3.2005 8:52:10)
to je zajimave, chlap muze pracovat naplno a zena zada vyhody v praci ? tak at ji zamestna ta firma, kde je muz tak vytizen. Proste nemate rovnopravnost doma, Vas muz bere automaticky, ze jste zena, musite se starat o domacnost atd a tak
nemuzete zadat po nejake firme, aby resila Vase domaci problemy
 Platfus- 2 děti 
  • 

Re: Re: Re: Re: Problém je v tom, 

(7.3.2005 11:41:34)
Gratuluji. Svým výrokem vlastně potvrzuješ, že jsou někteří zaměstnanci diskriminováni. (je jedno jestli žena či muž.) Proč asi se někdo stará o domácnost a druhý pracuje do osmi večer. Není to snad proto, že vydělává víc a ten druhý by právě kvůli diskriminaci na pracovišti tolik vydělat nemohl? A jestliže si doma dva lidé rozdělí své úkoly, tedy jeden se stará odomácnost a druhý nosí do této domácnosti více peněz, tak na tom nevidím nic neobvyklého. Co mi feministka odpoví??
 Iva 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Problém je v tom, 

(11.3.2005 23:31:18)
jestli to je na me, tak rozhodne nejsem feministka :)

jen tvrdim, ze zeny tu diskutujici nemaji doma a jinde rovnopravnost.
A to proste nemaji. Doma delaji vse a v praci chteji ulevy.

1 / proc se u nas vetsina partneru o praci nepodeli ?

2 / proc si paragraf v praci obcas nevezme muz ? pokud neni dite kojenec,
tak se od cca 3 let / a mnozi mozna namitnou, ze i drive/ muze o nemocne
dite postarat take.
Pak bude zamestnavateli jedno, zda ma zena deti nebo ne. Zakon prece
nestanovi, ze tzv. paragraf je pouze pro zenu - matku. Pece se rozdeli a zena
nechybi v praci tak casto.





 Janka.b 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Problém je v tom, 

(12.3.2005 11:07:59)
Teda Ivo, já tady taky diskutuju a:
1) doma nemám rovnoprávnost, ale rovnovážný stav - co se týká podílu na domácnosti, volného času, péče a aktivit s dítětem apod., který vyhovuje oběma
2) když máme nemocné dítě, tak podle momentální vytíženosti v zaměstnání si paragraf bere buď manžel nebo já - a u něho v práci se tomu nikdo nediví
 Stáňa+Ondra (* r. 94) 


Re: Re: Problém je v tom, 

(2.3.2005 22:40:17)
Ivo,
budeš se divit - já takového chlapa, co uvaří, napíše s mlaďochem úkol, umeje okna ..., doma mám ;-).
Druhá možnost k tebou naznačovanému dělení 50:50 je řešení části domácích prací tím, že si zaplatím někoho, kdo je za mne udělá, jak naznačila Milada.

Milado,
paní na úklid nebo paní na žehlení či hospodyně přece jen nejsou v českých luzích a hájích zatím jevem příliš běžným - aspoń soudím, ze své zkušenosti. Má to jednak důvod finační a jednak jakési obecné povědomí, že ženská, která nezvládne domácnost sakumprásk je jaksi neschopná nebo líná. Ikdyž se v tomto směru asi ledacos mění ... (nedávno se mi ptali dva lidi, jestli by moje uklízení paní nemohla chodit i k nim)
Já sama za sebe se přiznám, že prachovku a vysavač nenávidím natolik, že si radši odřeknu nějakou parádu a ten úklid si zaplatím. Naopak žehlení mi tak dalece nevadí, takže za to se mi peníze "vyhazovat" nechce a žehlím... Ikdyž je mi jasné, že to není umiversální řešení, protože někdo tu rezervu, do které sáhnout, aby si zaplatil paní na úklid holt nemá ...
 Platfus- 2 děti 
  • 

Re: Re: Problém je v tom, 

(7.3.2005 11:19:57)
Vařím, myju nádobí, uklízím, peru, věším, žehlím, zašívám kalhoty a vyměňuji na nich zipy, atd. Neházej všechny chlapy do jednoho pytle. Já znám naopak ženy, jež se nedokáží a neumí postarat o svou domácnost. (rovněž o své vlastní děti.)Potřebují k tomu další pracovní sílu, ať už placenou nebo babičku, matku či tchýni. A taky: Jsou to především ženy kdo odkládá své povinnosti do dětských domovů, mnohdy hned po porodu.
jj. Těším se na ostré protiargumenty.
 EvčaK 


Re: Re: Re: Problém je v tom, 

(7.3.2005 13:13:14)
Platfusi, velice mi někoho svými příspěvky připomínáš. Mimochodem taky muž:)))

Osobně si mýslím, že člověk zvládne téměř cokoli, pokud je donucen okolnostmi. Ty jsi donucen byl a zdá se, že se držíš. V tom Ti přeju jen to nejlepší. Můj manžel zvládne, zašít, vyprat vyžehlit, uvařit... Mnohé věci dělá lépe než já. Například si nedávno zašíval kalhoty. Udělal to precizně, tak jako všechno. Je řemeslník a má talent na cokoli rukama. Díky jeho radám nenosím nevkusné hadry... Naopak kontakt s úřady udžuju já. Vyběhám vše v polovičním čase a vím o čem je tam řeč... Na jazyky jsem taky lepší a lépe umím vést druhé lidi. To je prostě o tom, že každý jedinec je jiný. Muž i žena. Manžel je víc rodinný typ a já se od něj ráda učím. On zas má problém s rozházenou pracovní dobou. Já mužu dělat od rána do večera zodpovědnou práci a jsem spokojená. Diskriminace je, když má nějaké pohlaví či skupina určitých jedinců větší výhody naž jiná, bez rozumného důvodu. Předsudky nejsou rozumný důvod. Manžel bude za měsíc, dva hledat práci. Tak jsem zvědavá, jestli se ho někdo optá na děti apod. Já si chci v té době najít nějakou brigádičku, tak to budeme mít z první ruky...

Jen musím říct, že Tvá poznámka o tom, že ženy své "povinnosti" - tuším, že jsi myslel děti, odkládají častěji než muži, mi připadá hloupá. To jako, že starat se o děti je víc povinností žen než mužů. To je zrovna tak diskriminační. Já jsem si těhotenství, ale i porod užila a jsem ráda, že je to privilegium žen. Ale v případě, že manžel bude chtít mít víc jak naše dvě nynější děti, tak ať si to "zařídí" sám.

Myslím, že nikdy není možné, aby ženy dělaly to samé co muži. Na to nejsme ani biologicky vybaveni. Ale podmínky u zaměstnavatelů - to je přece o něčem jiném, než kdo šije, vaří.....
 Arnošt 
  • 

Na to stačí životopis 

(1.3.2005 17:27:22)
Na to stačí životopis, aby se personalista dozvěděl, že máte děti. Pokud má žena mezeru mezi zaměstnáníma, tak je to jasné.

Navíc se prostě zeptá, zda byla v té době třeba nezaměstnaná a dozví se co potřebuje.

Také po nástupu do práce (většinou ve zkušební lhůtě) podepisujete úlevy na daně, případně zaměstnavatel manžela může chtít potvrzení, že je naopak neuplatňujete...

Pokud se tedy někdo vydá na tuto cestu utajování (dovedu si to představit tak možná v supermarketu), tak se musí těmto úskalím vyhnout.

Navíc matka dětí potřebuje fakt, že děti má občas uvést i z jiných důvodů (služebky atd.).
 Xantipa 
  • 

Re: Na to stačí životopis 

(1.3.2005 17:51:38)
Arnošte, ty jsi už dlouho nežádal někde o práci, že jo? Prohlášení můžu podepsat a nebo taky ne. Manžel může žádat o odčit.položku na děti-nyní bonus a nebo taky ne.
Určitě budu psát do životopisu, že jsem byla 3x na MD a pak neuvedu děti. Vzhledem k tomu, jak píšeš o prodavačkách v supermarketu, tak s tím tvým přístupem bych neuspěla ani tam, aniž bych se chtěla dotknout těch prodavaček, protože tu práci bych fakt dělat nechtěla.
 Sylvie 


Re: Na to stačí životopis 

(1.3.2005 18:31:59)
Arnošte, jak se to vezme. Já jsem teď potřetí těhotná, předpokládám, že se do svého původního zaměstnání nevrátím, ale rozhodně při hledání dalšího zaměstnání nebudu mít v životopise díru :o) Mně totiž pracovní poměr trvá i po dobu mateřský, byť jsem s dítětem doma ;o) Na druhou stranu za své děti se nestydím a mám je zapsané v občance, takže zaměstavatel se o nich stejně dozví, i když se mne nezeptá - až bude ověřovat pravdivost údajů.

S.
 Ivana Procházková 


Re: Na to stačí životopis 

(3.3.2005 13:51:47)
Sylvie,

odpověděla jsi Arnoštovi za mě.. :) (myslím tu díru v životopise).

Jinak gratuluju k třetímu mímu na cestě a přeju mu i tobě hodně štěstí.

I.
 Arnošt 
  • 

Řešení 

(1.3.2005 17:51:48)
Za rozumné řešení považuju (občas na západě použité), pokud existuje určitá možnost odklonu od některých pravidel sociální ochrany pro malé firmy (např do 10 zaměstnanců) - například právo mít ve smlouvě maximální nemocnost. Obdobně tento odklon by měl být možný například při překročení 150% průměrné mzdy ve státě.

Ve větších firmách je prostě již na firmě aby zajistila zastupitelnost a tím i zvýšila zaměstnanost zaměstnáním dalšího člověka.
 Xantipa 
  • 

Re: Řešení 

(1.3.2005 18:04:56)
Arnošte, omlouvám se Ti. Tvé řešení by bylo super, vyřešilo by to celou tuto debatu a já bych nemusela tajit své děti při pohovoru. Krucifix, co ti naši zákonodárci dělají, že to už v zákoně není. Jednoduché a účelné.
 Xantipa 
  • 

Re: Řešení 

(1.3.2005 18:05:11)
Arnošte, omlouvám se Ti. Tvé řešení by bylo super, vyřešilo by to celou tuto debatu a já bych nemusela tajit své děti při pohovoru. Krucifix, co ti naši zákonodárci dělají, že to už v zákoně není. Jednoduché a účelné.
 Jirka 
  • 

Re: Řešení 

(1.3.2005 19:29:14)
Ano, Arnošte, máte téměř pravdu. Až na to, že zaměstnavatel tu není primárně proto, aby zajištoval zaměstnanost - spíš naopak. Jakákoliv ochrana v otázce zaměstnanosti (a je jedno jedno, jde-li o matky s dětmi či ZPS)vede jedině k tomu, že se chráněným zaměstnancům zaměstnavatel vyhne.
A zatloukání dětí ? To jde možná ve velkých městech, ale troufám si tvrdit, že ve městě do 50 tis. obyvatel se pravdu zaměstnavatel poměrně rychle dozví a to už před nástupem - v Čechách se nic neutají(bude-li ovšem chtít).

Nicméně i přesto : rád zaměstnávám dámy po mateřské, protože :
- váží si své práce
- dovedou odlišit podstatné věci od pitomostí (praxi mají naprosto dokonalou)
- nezdržují se jinými aktivitami - znají totiž cenu času (praxe od dětí je zde k nezaplacení)
- mzdové nároky nejsou přehnané
- princip, že neplatíme za přítomnost,ale za odvedenou práci(tj.udělejte si práci kdy chcete, ale měla by být hotová), se jim velmi zamlouvá

Jenže u kolika profesí lze toto uplatnit ?
 Arnošt (syn 7,5, dcera 5) 
  • 

Re: Re: Řešení 

(2.3.2005 9:40:34)
Co se týče faktu, že zaměstnavatel se stará o zaměstnanost:
To byl jeden z morálních motivů proč bohatí v 18.-19. století zakládali v Anglii manufaktury: Oni už byly bohatí (statky, panství,...), ale takto mohli dát práci chudým ve městech.

Naopak motiv, že si můžu dělat co chci a tak i podnikat zdaleka tolik přítomen nebyl. Nezapomeňme, že se nezačínalo od liberálního ideálního státu, ale od feudální společnosti, kde vše mohl král a ostatní jen to co on povolil (udělil léno, vydal patent atd...). Typicky poddaní mohli dělat zemědělství. Tečka. Zakládání měst, cechů, vaření piva, podnikaní ve financích, měně, ...stavbu manufaktur, dráhy, ... musel povolit panovník ...

 Arnošt 
  • 

Re: Re: Řešení 

(2.3.2005 9:58:52)
A pak, nezapomeň, že prokazování diskriminace (zvlášť po novém antidiskriminačním zákonu) nebude už věcí žalobce ale obžalovaného !!! A navíc se rozšíří pravomoce ombudsmana, aby mohl toto kontrolovat vedle úřadu práce.

Čili, pokud zaměstnankyně podá žalobu, že má míň než srovantelný kolega, tak zaměstnavateli soud uloží předložit výše platů, odměn a zdůvodnění proč tomu tak je. Existuje na to navíc rozhodnutí ESD (Soud EU), kde nějaká stewardka v Rakousku (?) vysoudila rozdíl platu proti stewardovi.

Pokud žena podá žalobu, že byla odmítnuta proto, že je žena s dětmi, bude muset zaměstnavatel prokázat, že má nastavené procesy hodnocení při přijímání (vnitřní směrnice) tak, že se nesmí diskriminovat, navíc možná bude muset předložit třeba maily mezi managementem, HR a odbornými odděleními a dál bude muset vysvětlovat, proč nemá správný počet maminek, dle stavu ve společnosti ...

 Kukuk 


ine riesenie 

(1.3.2005 21:27:20)
u nas, na SK sa pokusili riesit situaciu, nielen s marodnostou, ale aj zneuzivanim lekarskej starostlivosti urcitymi represivnymi opatreniami, konkretne nizsou mierou nahrad za PN a OČR, boli osoby, s nizkym prijmom, ktorym sa doslova oplatilo nerobit, kedze sa PN vypocitavala z priemeru, napriklad po 13 a 14 plate sa oplatilo hodit sa PN, kedze na osobny ucet putovala lepsia hotovost ako keby bol dotycny v robote, este by musela aj cestovne platit, ked nesla na obed, za gastrolistok navarila takmer pre rodinu atd, znie to mozno prehnane, ale mnohe moje kolegyne podobne zmyslali... potom prisla uprava, dostavaju 25 - 50 percent a deti zahadne ozdraveli... to je na margo zneuzivania... prislo sa aj na ine zdroje pri potrebe postarat sa o dieta... je to trosku diskriminacne, ak ide o chorobu, ktoru si clovek nevybera a neodlozi, v takychto pripadoch, konkretne v nasej firme zo socialneho fondu, alebo odborov poskytujeme urcitu formu kompenzacie, na navrh kolektivu, alebo veduceho...
mozem povedat, ze sa rapidne znizila, tzv. zbytocna marodnost... a co sa tyka chrobnosti deti, neprehaname to trochu? treba vychadzat z predpokladu, ze clovek je zdravy, pokial nie je chory a nie naopak... treba zit zdravo, otuzovat sa a zdravie svojich deti si planovat este pred ich pocatim, mne sa tento pristup osvedcil, mam pracujucich rodicov, svokru 76 rocnu, svokra neboheho, manzela dochadzajuceho zo zamestnania domov iba na vikendy a nemam problem v zamestnani... to, ze som matkou ma nijako nedegraduje, pokial sa ja sama takto neberiem... mam vela prednosti, ktore som prave vdaka tomuto ziskala, skusme mysliet pozitivne
 Arnošt 
  • 

Re: ine riesenie 

(2.3.2005 10:29:26)
My halt máme jedno dítě astmatika s těžší poruchou LMD (vrozenou, případně z porodu) a druhé alergika ...

Co naděláš. Když nám schvalovala doktorka posudkové služby příspěvek na péči o to starší dítě (=něco jako prodloužená mateřská), tak nás upozornila, že průměrné pražské dítě je 8 týdnů ročně nemocné. Čili tak každý 2-3 měsíce 1-2 týdny OČR. To je NORMÁLNÍ a není to důvodem aby stát podporoval pobyt ženy doma = má být v práci.

Pokud pak je matka tlačená si OČR nebrat, znamená to, že do škol a školek chodí nemocné děti. Být jako za bolševika, nebo na západě (jaký paradox), tak by školní zdravotník takové dítě poslal domů. Jinak tím ohrožují ostatní...
 Xantipa 
  • 

Re: ono je to o lidech na obou stranách 

(2.3.2005 9:48:36)
Asi před čtyřmi lety jsem šla na konkurs vyhlášený v radiu, kde firma hledala zaměstnance pro různé pozice, vyjmenováno prodavačky, vedoucí prodejen, vedoucí skladů a mimo jiné i samostatnou účetní. Uniklo mi místo a čas konání konkurzu. Zavolala jsem do uvedené firmy, sdělila, že mám o uvedené místo /účetní/ zájem, zda se opravdu jedná o práci samostatné účetní a poptala se, zda mají nějaké jiné požadavky, např. jazyky, úroveň vzdělání atd. atd. Bylo mi řečeno, že mám přijet na konkurz. Přiznám se, že jsem chtěla osondovat jejich požadavky, abych zbytečně neztrácela čas. Když jsem se dostavila na místo, bylo tam x uchazečů. Strávila jsem tam asi 3 hodiny a když jsem se dostala přímo před jejich komisi a předložila životopis, tak mi sdělili, že by mě jejich nábídka jistě nemohla uspokojit a že to není vhodné místo pro mě. Vyjádřila jsem údiv a bylo mi sděleno, že ona ta pozice není ani tak účetní, jen se zapisuje zboží v NC a v PC. To mě teda naštvalo. Ne že hledají pracovníka na tuto pozici, ale že když jsem na firmu telefonovala, nikdo mi toto nebyl schopen sdělit. Poděkovala jsem jim za svůj čas strávený sezením na židli a že pokud by mi toto řekli do telefonu, mohla jsem tento čas využít lépe. Nicméně asi po šesti měsících mě překvapil telefon z této firmy s nabídkou práce. Nebyli schopni specifikovat mou pracovní náplň a platové ohodnocení s tím, že to se uvidí, mě nenadchlo. Spíš jsem měla dojem, že chtěli, abych jim udělala roční uzávěrku a odkontrolovala účetnictví. Když jsem se zeptala přímo, zavěsili. To je fakt bezva firma, tam bych nešla nakoupit ani náhodou. A co mě taky překvapuje, že pan majitel mě na potkání zdraví jako svou dobrou známou.
Tím chci říct, že leckdy firma chce získat zaměstnance na nějakou pozici, ale buď si chtějí nechat otevřená zadní vrátka a nebo se neumějí vyjádřit, co vlastně chtějí.
Ale v takovéto a podobné firmě naštěstí nepracuji.

 Xantipa 
  • 

Re: Re: Re: ono je to o lidech na obou stranách 

(2.3.2005 10:29:59)
No jo, lidé jsou různí. Já prostě nesnáším zdržovačky, takže pokud se po telefonu dozvím požadavek, který nemohu splnit, tak to sdělím a nikam nechodím. A nejsem zvyklá chodit žádat o práci, když tu práci vlastně ani nechci. To je k ničemu a ztráta času na obou stranách.
Tak tohle třeba mě připadá neseriozní, i když to není nezákonné. To jen tak naokraj.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: ono je to o lidech na obou stranách 

(2.3.2005 10:33:22)
Pettino, to je bohužel normální. Kolega sháněl lidi na přímý prodej knih. Na inzerát a z pracáku se ozvaly desítky lidí, všichni do telefonu dostali informace, o co jde, a z dvaceti adeptů tu práci vzal JEDEN. Ostatní chtěli jen razítko pro pracák. :o(
 Iva, dvě děti 
  • 

Moje zkušenost 

(2.3.2005 11:50:43)
Koukám, že se tady rozběhla dlouhá diskuze a tak bych chtěla napsat taky moji zkušenost.
Je mi 35 a mám dvě teď už větší děti (8 a 14). Když jsem nastoupila po prvním dítěti do práce, byla to doslova katastrofa. Dítě neustále nemocné, babičky nikde, manžel nemohl a navíc jsem skoro každou nemoc chytla taky, takže jsem do práce prostě jít nemohla. Po nějaké době jsem otěhotněla a zůstala doma. Když nastal čas nastoupit po druhé mateřské do práce, poléval mě ledový pot. Navíc firma, kde jsem před mateřskou pracovala, byla v konkurzu a měla jsem místo, kde bych se asi moc profesně neposunula. V té době byl můj sen práce doma nebo na poloviční úvazek. Nakonec jsem se naučila práci, kterou mohu vykonávat doma pro manželovu firmu. Takže odpadly starosti, co v případě nemoci dětí nebo prázdnin.
Naučila jsem se hodně pracovat s počítačem a začala jsem se učit jazyk a s úrovní mých znalostí jsem docela spokojená. Nedovedu si představit ten kolotoč do práce, pro dítě do školky a večer do jazyk. kurzu.
Ale teď jsem doma s mateřskou už více než 8 let a řeším, co dál. Děti už mě tak moc nepotřebují, navíc babičky jsou teď k dispozici. A já mám najednou pocit, že mi ujíždí vlak. Podala jsem svůj životopis do několika firem. V jedné jsem dokonce vyhrála konkurz, ale firma mě dokonale vyšplouchla: nejdříve mně telefonicky oznámili, že mě vybrali a sdělili, kdy mám nastoupit. Večer před nástupem do práce mi volali znovu, že se vedoucí nakonec domluvil s jinou uchazečkou!
A získat práci na menším městě vidím docela černě. Takže teď bych asi do práce jít mohla, ale nevím, jestli nějakou seženu. Navíc to, že jsem doma, stejně nikdo u nás neocení. Spíše se to bere tak, že ty seš doma, tak nemáš co dělat, Tak zařiď, ukliď a vše je na tobě. Tak jsem se vypovídala, mějte se fajn, Iva
 Lusík 


Ivo 

(2.3.2005 12:05:07)
Ivo navrhuji jeste jedno miminko. L.
 Iva, dvě děti 
  • 

Re: Ivo 

(3.3.2005 20:14:04)
Lusíku, to by určitě nebylo řešení. Problém by se jen oddálil a být doma dalších asi deset let už nechci. Iva
 Klára 
  • 

Informace o zdravotním stavu 

(2.3.2005 14:27:16)
Mám v rodině docela podobný problém jako je pro někoho mamina s často nemocnými dětmi.........

Bohužel, moje sestřenice se léta léčila ambulantně i ústavně na psychiatrii, stále se léči ambulantně dodnes, občas s nějakými horšími výkyvy. Na několikerý pokus a s odřenýma ušima dostudovala střední školu a nyní již pár let pracuje/nepracuje.

Potíž je ale v tom, že není schopna unést jakoukoliv kritiku jakékoliv své práce nebo sebe, je roztržitá a velmi špatně se soustředí.

Tyto problémy se pochopitelně v jejím zaměstnání vždy poměrně brzy provalí. Následuje tedy to, že sestřenice "onemocní", prostě jsou to takové její útěky, přitom třeba jen trochu kašle nebo ji někde něco bolí - a klidně na dlouhé týdny či měsíce.

Po dobu její nemocenské ji zaměstnavatel pochopitelně nemůže ukončit pracovní poměr, ale ona jen sedí doma a ví, že to stejně přijde a jen se dál stresuje. Když jí skončí nemocenská, odjede třeba do lázní, pak je zase nemocná atd.

Být jejím zaměstnavatelem, radost bych z ní rozhodně neměla, na druhou stranu vím, že ona vážně není psychicky v pořádku a mrzí mě, že si podle toho nenechá poradit, nenajde si nějakou lehčí práci.

V takových případech mi přijde ono právo na soukromí a ochrana osobních dat v tom smyslu, že zaměstnavatel nesmí vědět, že se od dětství léčí na psychiatrii, docela nefér. Pořád si říkám, že pak by třeba konečně pochopila, že na řádnou práci na plný úvazek nemá a mohla by se uplatnit na místech pro postižené, i když vím, že je jich málo, i s jejich dlouhým hledáním by byl výsledek lepší než tento neustále se zhorčující stav. Sestřenka si poradit od nás nenechá:-(
 Xantipa 
  • 

Re: Informace o zdravotním stavu 

(3.3.2005 17:37:15)
Kláro promiň, ale v tomto s Tebou nesouhlasím. Ještě snad abych vyplňovala před přijetím do práce zdravotní dotazník. Pak by se mi taky mohli kouknout na zuby, ne? A kam ještě.
Pro tyto případy přece existuje 3měsíční zkušební doba. Neříkej mi, že to sestřenka vydrží 3 měsíce, když je na tom tak špatně. Je tady taky možnost zaměstnavatele uzavřít pracovní poměr na dobu určitou. Ale zdravotní dotazníky? To snad ne.
 Sylvie 


Re: Re: Informace o zdravotním stavu 

(3.3.2005 17:56:18)
Nevyplňuje zdravotní dotazník, ale musí podstoupit vstupní zdravotní prohlídku, ve které se lékař musí vyjádřit, zda je s ohledem na zdravotní stav (budoucího) zaměstnance jeho práce pro něj vhodná nebo ne.

S.
 Líza 


Re: Re: Re: Informace o zdravotním stavu 

(3.3.2005 17:59:34)
Ten dotyčný lékař ale nemusí mít - pokud mu to ten člověk sám neřekne - info o jeho zdravotním stavu úplné.
Což považuju za správné, kdo by vzal do práce člověka s psychiatrickou diagnózou - abez ohledu na to, co tu zaznělo o sestřenici, je spousta lidí, kteří s ní docela normálně fungujou.
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Informace o zdravotním stavu 

(3.3.2005 18:07:43)
Jistě :o) Ono hodně záleží na pečlivosti vyšetřujího lékaře - když jsem nastupovala do zaměstnání já, chtěl po mně asi tisíc různých potvrzení od různých lékařů, včetně toho, že nejsem těhotná, neberu drogy atd. Jasně, jsem zdavotní sestra, takže pochopitelný :o) No, nedostal je a štempl mi stejně dal ;o) (Jasně, ale sester je nedostatek...)

S.
 Líza 


Re: Re: Re: Re: Re: Informace o zdravotním stavu 

(3.3.2005 18:36:15)
SYlvie, ale co si budem povídat. Potvrzení, že nejsi léčená toxikomanka, ti může dát kdokoli anemá možnost, i kdyby chtěl, nijak zjistit, jestli se neléčíš o dům dál. To je jak ty úsměvný potvrzení na řidičák. Neříkej mi, že by sis pro to potvrzení, že NEJSI závislačka, šla k doktorovi, který tě ze závislosti léčí :-)
 MirkaEyrová 


Re: Re: Re: Re: Informace o zdravotním stavu 

(3.3.2005 18:39:08)
No, ono totiž po naší planetě běhá lidí s psychiatrickou diagnózou mnohem víc, než si to laik neznalý poměrů myslí. Jenže většina z nich s tím nemá až tak velké problémy, aby navštívili lékaře, který by tuto diagnózu oficiálně stanovil. Ale protože u nás k psychicky ne úplně zdravým lidem vládne hrubá netolerance, každý se toho bojí a vyhýbá se tomu, dokonce i chodit s depresí k psychiatrovi někdo považuje za ostudu nebo přímo šrám na pověsti - tak by zaměstnavatelé od takového uchazeče dávali ruce pryč, byť by tato diagnóza byla sebenevinnější.
M.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: Re: Re: Informace o zdravotním stavu 

(3.3.2005 18:50:39)
No, není to tak docela pravda... o manželově diagnóze věděli jak v minulé, tak současné práci a nevadilo to. Když ho přijímali do nový práce, tak to měl normálně ve zprávě od obvoďačky.

Jinak k tomu, co psala Mirka - fakt byste se divili, kolik lidí má problémy, o kterých ani NETUŠÍ, že je to psychiatrická diagnóza. K psychiatrovi se člověk dostane, až když něco provede, nebo ho tam dotlačí rodina, nicméně troufám si tvrdit, že na každým druhým člověku by psychiatr nějakou diagnózu našel a nemusel by se nijak extra snažit. :o)))
 Líza 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Informace o zdravotním stavu 

(3.3.2005 18:56:18)
Monty, tomu se dá vyhnout, když o to člověku jde. Například pokud se před tou "rizikovou" vstupní prohlídkou zaregistruješ jinde (a tvrdíš, že jsi nechodila nikam, tak nemůžeš přinést papíry), nebo pokud neinformuješ svého obvoďáka o psychiatrické léčbě, nebo pokud vstupní prohlídku dělá závoďák...nebo pokud se s tou obvoďačkou prostě dohodneš, že tohle tam nechceš mít. Ani z neschopenky už se to tak automaticky nedozvídají, může ji vést taky obvoďák a na tu kopii, která jde na mzdovku, už se diagnóza jako dřív nepíše...
Pokud je člověk v léčebně každou chvíli půl roku, tak to samozřejmě neutají, ale jemnější problémy zamštnavatel fakt tušit nemusí.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Informace o zdravotním stavu 

(3.3.2005 19:03:19)
Diagnóza ne, ale když je na neschopence razítko PL Bohnice, tak je to víceméně jasný. Manžel tam sice není co půl roku, teď tam byl po pěti letech... ale utajovat to by asi nemělo smysl, takhle je to přece jen čistší hra.
 Líza 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Informace o zdravotním stavu 

(3.3.2005 19:08:07)
Jasně, jak už jde o hospitalizaci, tak to je jiná...ale aspoň může říkat, že tam byl kvůli něčemu společensky přijatelnému, bez ohledu na to, proč tam teda byl :-). Je to blbý, ale fakt to je jedna z nějvětších starostí, co lidi mají - místo aby se mohli soustředit na to, jak se dát dohromady, tak řeší reakce okolí na to, že byli v blázinci :-(
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Informace o zdravotním stavu 

(3.3.2005 20:15:55)
Lízo,
pro mne je třeba tohle hrozně bizarní, já jsem z rodiny, kde bejt v blázinci nebylo nic ostudnýho nebo divnýho, a kromě rodiny mýho manžela se nestýkám s nikým, kdo by to za divný nebo ostudný považoval. :o) Nemluvě o tom, že cca 50% našich přátel a známých tam byla a ta druhá polovina by se tam mohla z fleku dostat kdykoli. :o) Což mimochodem není zas až takovej problém. :o)
 Klára 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Informace o zdravotním stavu 

(4.3.2005 10:49:23)
Jenže Monty, ono nejde o to, z jaké rodiny kdo je, my s tím žijeme dlouhá léta a prostě už to bereme jako fakt, ale o to, že sestřenice nemá absolutně žídnou soudnost - žádný z jejích zaměstnavatelů nevěděl o její diagnóze, to se k němu skutečně nedostane. ALE ona skutečně není schopná zvládnout běžnou práci, jakmile má po zkušební době, hned ji začne někde něco pobolívat (nic jí není, je to psychického původu) a začne celý ten kolotoč. Nakonec ji tedy po několika měsících vyhodí a ona z toho vyjde v ještě horším psychickém stavu než na začátku. Ono nejde o to, že by měla občas nějaké problémy, ona je má bohužel soustavně:-(
 Jana 


Re: Re: Informace o zdravotním stavu 

(3.3.2005 18:02:25)
Xantipo, nenechej se mylit, muj muz v nove praci podstoupil vstupni zdravotni prohlidku. A dr byl velmi peclivy, az jsem se divila, co vsechno mu merili, zjistovali... (a to nesel pracovat jako kaskader na letajici hrazde ;o))
Ale psychicky stav nezkoumali, to je pravda.
J.
 Xantipa 
  • 

Re: Re: Re: Informace o zdravotním stavu 

(4.3.2005 9:05:32)
Povinné prohlídky mají některé vybrané profese a odvětví, ale ne všechny. Rozhodně jsem proti paušalizaci.
A co se týče psych. nemocí, ať si každý člověk zváží sám, jestli s tím zaměstnavatele seznámí /samozřejmě pokud nepatří do vybraných profesí/.
Vzhledem k tomu, že já osobně k žádné vybrané profesi nepatřím, odmítám sdělovat zaměstnavateli své údaje o zdravotním stavu /to neplatí, pokud bych pobírala ČID, ID nebo měla průkazu ZTP, ZTPP/, ale jinak, co mu je do toho, když jsem schopná normálně fungovat.
To bychom pak mohli třeba občanům s některou nemocí lepit na oděvy značky. To Vám nepřipadá jako diskriminace?
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Informace o zdravotním stavu 

(4.3.2005 10:37:16)
Xantipo, já bych neřekla. Já totiž jako zaměstnavatel jsem povinna dávat zaměstnancům jenom takovou práci, která odpovídá jejich zdravotnímu stavu. Takže buďto se zaměstnanec dobrovolně podrobí vstupní lékařské prohlídce u závodního lékaře, který mu dá razítko, že jeho zdravotní stav práci nijak nebrání - to já založím do jeho složky pro případnou kontrolu z úřadu práce, hygieny nebo inspektorátu bezpečnosti práce. Nebo se jí podrobit odmítne, a pak může jít hledat práci o dům dál, protože já si nehodlám komplikovat život pokutama od ÚP, že se dostatečně nestarám o zdraví svých zaměstnanců. Na druhou stranu abych tě uklidnila, rozhodně od lékařů nedostáváme žádné podrobné hlášení o zdravotním stavu zaměsntance, čistě jenom vyjádření, zda je z hlediska svého zdravotního stavu konat práci u nás (samozřejmě, náš lékař je seznámen s povahou práce na našem pracovišti). Pokud vím, tak závodní lékař má právo vyžádat si informace od praktického lékaře. Jo, a nemocnost zaměstnance taky zjistíme i bez lékaře - uvádí se do zápočtového listu, takže koho ze zaměstnavatelů zajímá, kolik času v uplynulém roce (budoucí) zaměstnanec promarodil, zjistí to letmým pohledem ;o) (nemocnost dětí se neuvádí)

S.
 Xantipa 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Informace o zdravotním stavu 

(4.3.2005 11:18:34)
Sylvie, ono to není tak jednoduché. Nemáš právo jako zaměstnavatel chtít vstupní lékařskou prohlídku od VŠECH zaměstnanců. Jen od těch, které stanovují orgány státní zdravotní správy - viz. par. 28 ZP a související předpisy.
Takže paušalizovat by se Ti nemuselo vyplatit, to pak už totiž zavání diskriminací.
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Informace o zdravotním stavu 

(4.3.2005 11:45:19)
Xantipo - podle Zákoníku práce § tuším 133 (nebo tak nějak okolo) jsem povinna nepřipustit, aby zaměstnanec vykonával práce, jejichž výkon by neodpovídal jeho schopnostem a zdravotní způsobilosti. Bez nějaké další specifikace, že jedná třeba jenom o práce zařazené do kategorie 3-4 v kategorizaci prací, nebo že se to týká jenom nějakých určitých profesí. Schopnosti jako zaměstnavatel posoudit můžu, zdravotní způsobilost nikoli, na to nejsem odborník, přesto ji v potaz brát musím. Jak? Odešlu zaměstnance k závodímu lékaři, kterého by podle nějaký "stoletý" vyhlášky, která dosud nebyla zrušená, měl mít každý zaměstnavatel. Je mi vcelku jedno, jestli si tu prohlídku vyřídí před přijetím nebo po přijetí (pro mne je jediný rozdíl ten, že před přijetím ji uchazeči o zaměstnání nemusím proplatit, po přijetí ji platím... a tak moc se u nás zaměstnanci netočí, aby mi zrovna tohle drásalo nervy) - pokud se mi její výsledek nebude zamlouvat nebo pokud ji zaměstnanec absolvovat odmítne, nic mi nebrání se zaměstnancem zrušit pracovní poměr ve zkušební době. To mám právo udělat bez udání důvodu. Tečka.

S.



 Xantipa 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Informace o zdravotním stavu 

(4.3.2005 12:10:20)
Když už chceš být konkrétní, budiž. Par.133 má souvislosti s par. 28 ZP. Takže pozor, vstupní prohlídku dle par. 28 ZP musí zaměstnavatel proplatit, i když výsledkem je to, že zaměstnanec práci, na kterou měl být přijat, nesmí vykonávat, tudíž pracovní poměr je neplatný. Vstupní prohlídka je v zájmu zaměstnavatele, protože kdyby zaměstnavatel tuto prohlídku nezajistil, vystavoval by se sankcím. Takže je nepřípustné, aby tento náklad šel na vrub zaměstnance. Stále mluvíme o vstupních prohlídkách určených zvláštními přepisy. Podrobně, viz. par. 135 ZP.
Divím se, že pokud jim zdravotní prohlídku nezaplatíš, že si to nechají líbit. Zajímavé a rozhodně protizákonné.
Ale tady jako jinde platí, kde není žalobce, není ani soudce.
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Informace o zdravotním stavu 

(4.3.2005 12:32:02)
Xantipo - NIKDE jsem nepsala, že zaměstnancům prohlídky neproplácím. Psala jsem, že NEMUSÍM - což je přeci jenom rozdíl ;o)

Jinak mezi § 28 a 133 ZP je zhruba ten rozdíl, že v § 28 se týká uchazečů o zaměstnání, kteří MUSÍ mít zdravotní prohlídku ještě PŘED uzavřením pracovní smlouvy, mezitím co § 133 se týká VŠECH zaměstnanců (tedy PO uzavření pracovní smlouvy). Ano, PO uzavření pracovní smlouvy jsem jednoznačně povinná hradit vstupní, periodické i výstupní prohlídky. U prohlídek PŘED uzavřením pracovní smlouvy už tak jednoznačný výklad není. Jak co se týká toho, KDO prohlídku hradí, tak co se týká DANOVĚ UZNATELNÝCH nákladů, pokud by ji hradil zaměstnavatel. Právě proto jsem radši, pokud naši zaměstnani jdou na vstupní prohlídku až po podpisu smlouvy, protože mi odpadá přepočítávání, co z faktury od lékaře můžu dát jednoznačně do nákladů a co je lepší vyhodit. § 28 by se nás týkat neměl, my děláme prohlídky podle § 133. Ano, ty opravdu nemůžeme vyžadovat před podpisem smlouvy, pokud je zaměstnanci přinesou dobrovolně, OK. Po podpisu smlouvy se jim ale musí podrobit povinně. Vzhledem ke zkušební době je to prašť jako uhoď ;o)

S.
 Xantipa 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Informace o zdravotním stavu 

(4.3.2005 13:20:44)
Sylvie, to je opravdu zajímavý problém.
Pokud si myslíš, že NEMUSÍŠ proplácet, tak pak nesmíš vyžadovat. Ze zákona neproplácíš, pokud platí příslušná zdravotní pojišťovna, ale pak ani neplatí zaměstnanec. Prohlídce dle par. 28 ZP se zaměstnanec musí podrobit při vzniku pracovního poměru, a to v pracovní době s náhradou mzdy. Lékař vypracuje posudek a pokud zaměstnanec není způsobilý vzhledem ke svému zdravotnímu stavu vykonávat práci, na kterou byl přijat, pracovní poměr je neplatný a nevznikl. Což znamená, 1.3 je vznik prac.poměru, odejde na vstupní prohlídku. Pokud projde, má čas proplacen včetně ceny za prohlídku. Pokud neprojde, pracovní poměr nevznikl, ale přesto není povinen hradit cenu prohlídky, tu musí hradit zaměstnavatel a je to daňový náklad. Pokud tedy se odvoláváš na par. 133, platíš ty. Nesmíš ale případného zaměstnance nutit, aby si tu prohlídku udělal před přijetím, protože když ho nepřijmeš z důvodu, že nedodal doklady o vstupní prohlídce, je to diskriminace.
Nicméně, máš pravdu, je tu tříměsíční zkušební doba.
Tady jde o ten poplatek, proč ho má zaměstnanec hradit, když k tomu není povinen a vlastně neví, jestli nějakou práci získá.
Chápeš? V tomto případě mi nejde možnost propuštění zaměstnance, ale o peníze za tu prohlídku.
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Informace o zdravotním stavu 

(4.3.2005 15:31:02)
Xantypo, co si myslím nebo nemyslím JÁ je vcelku jedno, vzhledem k tomu, že nemám právnické vzdělání ;o) Pro mne jsou důležité zejména názory školitelů z odborných kurzů, našeho daňového poradce jakož i našeho právníka. V případě problému samozřejmě neváhám obrátit se na organizaci, která by nás v případě naší chyby měla právo sankcionovat a vyžádat si jejich názor. I díky tomu si uvědomuju, že na spoustu věcí neexistuje jednoznačný názor a každý odborník si zákony vykládá jinak.

Jak už jsem psala, § 28 se nás netýká, takže jsem neměla potřebu si zjišťovat, co z něho vyplývá a nevyplývá, ale myslím, že tady zákoník práce mluví zcela jasně - zaměstnavatel je povinen zajistit, aby se vstupní prohlídky zaměstnanec podrobil PŘED UZAVŘENÍM PRACOVNÍ SMLOUVY, čili mi přijde naprosto nesmyslný požadavek, aby se tak stalo v pracovní době a s náhradou mzdy. Protože před uzavřením pracovní smlouvy u nás žádnou pracovní dobu nemá a žádná mzda mu neuniká. Jinak co jsem četla právní výklady k proplácení vstupních prohlídek před podpisem pracovní smlouvy, tak jsem četla v podstatě dva výklady: 1. žádný zákon neupravuje, kdo má vstupní prohlídky proplácet, ale je zájem zaměstnavatele zajistit, aby budoucí zaměstnanec prohlídku měl, tudíž ji musí proplatit. 2. žádný zákon neupravuje, kdo má vstupní prohlídky proplácet, ale je zájem zaměstnance nastoupit na místo, na které musí doložit zdravotní prohlídku, takže vzhledem k tomu, že není v žádném pracovně-právním vztahu k případnému budoucímu zaměstnavateli si ji musí zaplatit sám. Náš daňový poradce nám nedoporučil dávat vstupní prohlídky před podpisem do nákladů, protože vzhledem k výkladu bod 2 je občas kontroly na finančáku vyhazujou z daňových nákladů, protože co platí zaměstnavatel navíc, to je jeho dobrá daňově neuznatelná vůle.

Co se týká našich zaměstnanců, nikoho k ničemu nenutím :o) A jak už jsem napsala, prohlídky nám naše dr. fakturuje, takže upřednostňuju, když zaměstnanci nejsou příliš aktivní a jdou až po podpisu smlouvy, je to pro mne lehčí na účtování ;o)

Ale to jsme se dostaly někam úplně jinam. Původně jsem chtěla reagovat na to, že stejně zaměstnanec je povinen podrobit se vstupní lékařské prohlídce, která pokud ho shledá nezpůsobilým práce, tak nic nebrání zaměstnavateli ukončit pracovní poměr ve zkušební době bez udání důvodu.

S.

 Lida 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Informace o zdravotnim stavu 

(5.3.2005 14:25:22)
Sylvie,
zamestnanec neni povinnen se podrobit lekaske prohlidce a to podle Umluvy o ochrane lidskych prav a biomedicine.
Cituji: Jakykoliv zakrok v oblasti pece o zdravi je mozne provest pouze za predpokladu, ze k nemu dotycna osoba poskytla svobodny a informovany souhlas. A ve vysvetluji ci zprave je upresneni : nikdo nesmi byt nucen podstoupit jakykoliv zakrok. Vyjimky jsou mozne jen v zajmu verejneho zdravi, tj. tam, kde by obcan mohl ohrozit jine lidi. Pridam jeste, ze podle nasi Ustavy maji mezinarodni umluvy prednost pred ostatnimi zakony.
P.S. jsem zamestnana a zadnou vstupni ani jinou prohlidku v souvislosti se zamestnanim nemam, pokud by to nejakemu statnimu organu vadilo, jsem ochotna ho zazalovat (ten statni organ samozrejme, aby nedoslo k mylce).
 Líza 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Informace o zdravotnim stavu 

(5.3.2005 14:29:05)
Lído, jestli bys uspěla, nejsem si jistá, protože zákrokem se prohlídka rozumět nemusí...
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Informace o zdravotnim stavu 

(5.3.2005 17:30:12)
Lído, jasně :o) Na druhou stranu já jako zaměstnavatel mám ze zákona povinnost zadávat zaměstnancům jenom práce, které odpovídají jejich zdravotní způsobilosti. Pokud tak neučiním, bude mi hrozit pokuta až ve výši tuším dva miliony korun, což je pro naši firmu sakra velký peníz - a já sama jako laik těžko zdravotní způsobilost jsem schopná posoudit. Takže se zaměstnancem, který prohlídku nepodstoupí, jsem připravná se ve zkušební době rozloučit - je to moje právo. Pro mne za mne se v té době můžu rozloučit se zaměstnancem i třeba proto, že je těhotný, zelený nebo že nosí náušnice, které mu závidím, zákonem je to nepostižitelný, protože důvod udávat nemusím. Na to samé má právo i zaměstnanec.

V podstatě je to stejná situace, jako když chci dát dítě do školky, tak musím přinést od lékaře potvrzení, že dítě je zdravotně způsobilé do školky nastoupit a že je řádně očkované. Jinak hrozí ředitelce školky sankce z hygieny, že mé dítě přijala. KDyž se budu chtít zúčastnit nějaké náročnější sportovní soutěže, tak po mně taky pravděpodobně budou chtít potvrzení od lékaře, že jsem zdravotně způsobilá se soutěže zúčastnit, a pokud ho nepřinesu, nepustí mě na start. KDyž jsem pracovala v potravinách, musela jsem mít průkaz o bezinfekčnosti...

Pokud by se ti něco z toho nelíbilo a chtěla ses soudit - klidně můžeš. Ovšem za naši firmu můžu říct, že manžel (jednatel firmy) u soudu stráví dost času kvůli neplatičům a on ten čas nejenom manžela, ale i našeho právníka, přeci jenom něco stojí. A opravdu si nehodláme komplikovat život ještě průšvihy vzniklými díky zaměstnancům.

Jinak co k tomuhle tématu píše "chytrá kniha" pro mzdové účetní:

V případech stanovených právními předpisy je zaměstnavatel povinen zajistit, aby se zaměstnanec před uzavřením pracovní smlouvy podrobil vstupní lékařské prohlídce. Má-li zaměstnavatel zařízení (lékaře) závodní preventivní péče, musí být vstupní prohlídka vykonána u všech zaměsnanců, jinak jen u osob, o nichž tak tak stanoví právní předpisy (směrnice Ministerstva zdravotnictví č. 49/1967 Věstníku MZd, o posuzování zdravotní způsobilosti k práci, a jiné právní normy). To se týká např. řidičů z povolání, železničárů a obsluh stavebních strojů, horníků v podzemí, hutníků, zaměstnanců na rizikvých pracích nebo vykonávajících práce epidemiologycky závažné nebo pracujících pravidelně v noci, osob se zdravotním postižením a dalších, mj. všech zaměstnanců škol a školských zařízení. Protože však může být zaměstnavatel postižen pokutou jestliže nemá zajištěnu závodní preventivní péči (pracovnělékařskou péči) doporučuje se, aby zajistil vstupní prohldíky u všech zaměstnanců. Vstupní prohídky by měl pokud možno hradit zaměstnavatel, neboť jsou vykonávány v jeho zájmu a na jeho žádost. Jsou proto tzv. daňovým výdajem zaměstnavatele (zahrnují se do nákladů). Protože však není právní úprava t této otázce jednoznačná, je možné, že bude po zaměstnanci požadováno, aby si vstupní prohlídku zaplatil sám.

Jinak třeba článek ze stránek BOZP - http://www.bozpinfo.cz/citarna/clanky/ochrana_zdravi/smlouva030804.html

S.
 Klára 
  • 

Re: Re: Informace o zdravotním stavu 

(4.3.2005 10:10:47)
Xantipo, v tom je bohužel ten problém, že ona tu zkušební dobu vydrží, to se ještě drží, celé to začne až potom:-(
 Xantipa 
  • 

Re: Re: Re: Informace o zdravotním stavu 

(4.3.2005 11:12:38)
A proto se zaměstnavatelé brání tím, že uzavírají pracovní poměry na dobu určitou, až po dobu dvou let. Troufám si tvrdit, že tak dlouho to rozhodně nevydrží.
 Klára 
  • 

Re: Re: Re: Re: Informace o zdravotním stavu 

(4.3.2005 11:21:16)
Tak dlouho rozhodně ne, ale nneí zase hloupá, dopředu si ověří, jak dlouhá by byla zkušební doba...
 Xantipa 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Informace o zdravotním stavu 

(4.3.2005 11:41:32)
Asi jsem se dobře nevyjádřila. Zaměstnavatel může např. uzavírat se stejným zaměstnancem pracovní poměr na dobu určitou, např. stále na 3 měsíce, a to až na dobu trvající 2 roky. Tzn. 8x na 3 měsíce.
 Klára 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Informace o zdravotním stavu 

(4.3.2005 12:15:16)
Nojo, ale jak jsem již psala výše, sestřenice si všechno zjisté dopředu, takže nastupuje na místa, kde má dopředu řečeno, že má zkušební dobu 3 měsíce. Po tu dobu si tedy dává pozor, jakmile má pak smlouvu na neurčito, začne celý ten kolotoč. Při první chvíli, kdy jí někdo něco vytkne, cítí se ukřivděná a "onemocní z toho" - nikdy neměla nic vážnějšího než chřipku, ale dovede u doktora dělat takové ceráty, že ji raději nechá doma. Prodlužuje to, jak nejdéle může, pak pro změnu jede třeba na měsíc do lázní, vrátí se a hned jí zase něco je. Je to všechno psychického původu, kdy se cítí stresovaná, navíc se jí upřímně pracovat moc nechce, takže pak posloucháme jen jak jí všichni ubližují, jak jsou na ní všichni zlí.....

Je to stále to samé dokola, kdyby neměla tak přehnané nároky, jenže ona si hledá vždycky práci, na kterou nemůže nikdy stačit. Je fakt, že jí hledání jednoho místa trvá docela dost dlouho, navzdory jejímu očekávání na ni nikde nečekají s otevřenou náručí, ale i to bere jako křivdu...Dokonce jí vadí i to, že jsem já v práci úspěšná, babičce neustále vytýká, že mě má radši...

Je to smutné dívat se na to, ale poradit si absolutně nenechá, když jí někdo něco řekne, je schopná kvůli tomu natruc spořádat tubu léků a skončí zase v Bohnicích. Přitom ona se NECHCE zabít, je to jen její způsob demonstrace, ráda se baví o nemocech a má ráda, když kolem ní někdo skáče. Takže léky naštěstí vždycky pečlivě odměřila a snědla jen bezpečnou dávku, ale teď si představ, co tenhle neustálý kolotoč dělá s celou rodinou.

Dokud byla ještě na škole, docela to šlo, ale od té doby, co "pracuje" je to vážně hrozné. Přitom jsem přesvědčená, že by se pro ni dala sehnat nějaká nenáročná práce jen na pár hodin denně, u které by mohla být spokojená... Takže v případech, jako je ona, bych vážně byla pro to, aby byl zaměstnavatel o jejím stavu informován. Snad by jí pak došlo, že si musí hledat jinou práci, ne tak náročnou, na kratší dobu - věřím, že pak by mohla být spokojená, vždyť každý se potřebuje nějak realizovat, jejími jedinými zájmy je běhání po doktorech a stěžování si, jak jí všichni ubližují. A to mě vážně dost bolí...nikdy nebyla "normální", ale bývalo to tedy rozhodně lepší...
 Xantipa 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Informace o zdravotním stavu 

(4.3.2005 12:32:34)
Ten můj příspěvek byl víceméně o možnostech ochrany zaměstnavatelů. Připadá mi nepřípustné, aby zaměstnanec se musel vždy podrobit prohlídce.
Ale jinak Ti věřím, že problémy se tvou sestřenkou jsou stresující. Něco podobného je u naší tety. Tady v diskuzích se vždy dává naděje, ale já jsem v tomto případě velmi pesimistická. Obávám se, že jí nepomůžeš. Jí by mohli pomoci lékaři, ale konkrétně u mé tety to nezabírá. Protože všichni jsou podle ní blbci, nechtějí jí pomoci a chtějí ji jen ládovat práškami. Ve svém stavu není schopna pochopit, že léky potřebuje a že jí nikdo nechce ublížit. Ona si vezme jen určité léky. V práci měla také konflikty, což její stav zhoršovalo. Teď je v ID a lepší to není. I když, aspoň si nemusí shánět práci. Ale zase se nudí, takže prudí všechny okolo sebe, své děti, sousedy, sourozence, lékaře /ti jsou z ní mimo a nevědí si rady/. Její manžel by si zasloužil posadit do zlata, za tu trpělivost. Je to tvrdé, ale budeš si na to muset zvyknout. Myslím, ty její útoky. Prostě je nemocná a Ty s tím nemůžeš nic dělat, i když bys jí tak strašně chtěla pomoci. Hlavu vzhůru a zkus se tím tak netrápit.
 Misa3 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Informace o zdravotním stavu 

(4.3.2005 16:26:23)
Klaro, to se nedivim, ze Tobe a okoli dochazi se sestrenici trpelivost, take nemam prilis rada, kdyz nekdo nemoci ( at uz jde o cokoliv, zneuziva a diky postizeni si vydupava co nejlepsi podminky) Myslim, ze se tomu celkem opravnene rika "vycuranost" a vrha to dost osklive svetlo na vsechny chronicky nemocne. Myslim, ze clovek pracovat ma, alespon tolik kolik staci a treba jen tam, kde na to staci, ale venovat svuj zivot jen nemoci (a sama sobe), tak mi z toho spolehlive hrabne.

Neni nutne, aby clovek po sobe zanechal pyramidu,(to myslim obrazne:-))) ale bylo by pekne, kdyby ve vzpominkach druhych (treba jen tech nejblizsich) o nem neco kladneho zustalo.

Na druhou stranu chapu, ze existuji lide, kteri maji problemy patrici treba do oblasti sexuologie, nebo nekdy v zivote bojovali s alkoholem, nebo s jinym navykem, pripadne s psychickou nemoci a i kdyz to jiz davno prekonali, neprejí si, aby to siroke okoli vedelo.

Takze: rozhodne se mi nelibi, kdyz nekdo sveho zdravotniho stavu zneuziva a "vydyndava" si od okoli stale vetsi ohledy, od volna, az po omluvy za spatne provedenou praci, ale na strane druhe by zcela otevrene informace o zdravotnim stavu mohli nekomu ublizit. Proste bych to dost zvazila.
 Platfus- 2 děti 
  • 

A co muži? 

(6.3.2005 16:02:50)
Vsem vdovec 39 let, sám se starám o dvě děti ve věku 7 a 10 let. Pokud se jen zmíním o této skutečnosti před potencionálním zaměstnavatelem, tak se jeho postoj ke mě mění o 100%. U ženy se jaksi předpokládá, že se umí postarat a že ˇkromě pár paragrafů bude práci zvládat. U muže nikoliv. Nevím jestli je Vaše skušenost odlišná, vycházím z toho, jak je jednáno se mnou. Pociťuji diskriminaci v tomto ohledu mnohem více, než kterákoliv žena. Co Vy na to??
 leoš 
  • 

Re: A co muži? 

(6.3.2005 16:27:01)
Klobouk dolů před vámi a chápu vás, že se cítíte být diskriminovaný. je jasné, že jako vdovec se o děti postarat nejen musíte, ale i musíte, někdy nad tím taky kroutím hlavou,vždyť co je špatného vychovávat sám děti, nemocnost si jistě jako každý jiný, nebo každájiná matka umíte zabezpečit hlídáním , že ano?Byl jsem s dcerou dva roky doma, takže vím o čem je řeč, nejprve se ženou, která čekala trojčata a byla na rizikovém těhotenství, a pak až se trojčata narodila , rok jsem jí musel pomáhat, protože naše legislativa na to kašle a babičky jsou daleko. V té době jsem měl stejnou potíž , nakonec jsem to řešil vlastní praxí-praktický lékař, i když jsem původně onkolog. Po čase se to vyřešilo, ale zpočátku na mě všichni pohlíželi s nedůvěrou-zvládne ten chlap všechny úlohy které mu zadáme ? Nebude odbíhat k dětem když onemocní a brát si věčně paragraf?Odmítnutí jsem už ani nepočítal.Vyřešilo se to tak nějak samo, narazil jsem na kliniku, kde je stejně starý tým lidí, a snaží se i šéf chápat ostatní kolem. Držím vám palce ať na někoho takového taky narazíte, nic víc vám nemohu bohužel říct, je mi jen líto, že osud vás vyzkoušel až až a ještě musíte bojovat s kretény, kterým nedochází, že i jim by se to někdy mohlo stát. S pozdravem Leoš
 Platfus- 2 děti 
  • 

Re: Re: A co muži? 

(7.3.2005 10:36:25)
Děkuji za Vaše slova. Člověku se na chvíli uleví, když ví, že není se svými problémy sám. Nic to ale neřeší. Povětšinou jsem pracoval na různých stavbách jako obkladač, instalatér, krátce jako stavební dozor. Veškerá praxe je mi ale v současné době k ničemu. Jedná se totiž o práci, kdy v případě, že dojde k jakýmkoliv problémům, je třeba dohánět termíny a pracovat takzvaně od nevidím do nevidím. Zaměstnavatele v podstatě moje problémy nezajímají. Je to zaměstnavatel, ne sociálka. (i když tu moje problémy nezajímají taky)
Veškeré úspory jsem "investoval" do alternativní léčby své nemocné manželky. Zůstal zadlužený dům a mínusy na kontech. V současné době jsem nucen přežít s příjmem 10 447 Kč vdovského a sirotčích důchodů + přídavky. Jelikož výše důchodů překračuje o pár korun násobek životního minima, ztratil jsem všechny výhody, jako např: jednorázové příspěvky, úhradu za družinu dětí atd. Všechno platím sám. Odečtu-li od částky příjmu inkaso, splátku úvěru,(v bytě bych místo ní platil nájem) dále obědy ve škole a další popkatky, zůstanou cca 3 tisíce. Poděleno počtem dní v měsíci je to stovka na den. Jen potraviny stojí víc. Do hospody nechodím a kouřím tabák abych ušetřil. Stejně jsem nucen obtěžovat známé, jestli náhodou nemají obnošené šatstvo pro moje děti. Dokonce jsem se naučil šít, abych jej mohl upravit.
A co dál? Rekvalifikovat se? V jakém oboru? A má to při současné % výši nezaměstnanosti vůbec význam? Nepotřebuju další zbytečný papír v zásuvce. A co úředníci? Ti mají pro mě jen jeden argument: "Pane, jiní jsou na tom ještě hůř".
Co dál? Nevzdávám se!!!Vyrobil jsem jako samouk internetové stránky a snad budu moci v budoucnu jejich prostřednictvím prodávat náhradní díly. www.fiatman.fbi.cz
A ještě jedny moje stránky jenž jsem vytvořil jako jakýsi protest proti aroganci a zlovůli úřednictva. Jsou sice regionální, ale témata všeobecná. Rád Vás na nich uvítám. http://bilovec.er.cz
Ještě jednou děkuji.
 Alda 


Re: A co muži? 

(8.3.2005 15:59:45)
Naprosto s Vámi souhlasím, jen to světčí o tom jak staré modely myšlení a s tím souvisících reakcí poškozují spoustu lidí. Já jsem vyřešil problém s zaměstnáním jednou pro vždy stal jsem se OSVČ řídím si svůj čas sám, a nadávám si taky sám. Ale jinak to nejde jinak budete v plánu někoho jiného, řekl jsem si: nejsem přece husa abych musel letět každý podzim na jih. A udělal jsem změnu...žádný zákon nemůže omezit lidskou morálku a vnitřní pořeby....ekonomika je to co určuje jak se jeden k druhému chováme...chce to obrouvskou sílu abychom dokázali změnit něco co se buduje tisíce let ...EKONOMIKA.....lidskost v této sféře se nenosí a to je ten problém.. zdravím všechny statečné jenž své ratolesti vchovávají k obrazu svému.
 Claudius 
  • 

Jeden internetovy link 

(9.3.2005 17:48:21)
     Internetova stranka www.vztahy.org resi problematiku vztahu mezi zamestnavateli a zamestnanci.
 orchidej 


Něco pozitivního 

(20.3.2005 14:12:46)
Doufám, že mě ženy neukamenují,ale musím zde napsat i své zkušenosti.Také jsem se účastnila celkem 4 pohovorů, a vzhledem k tomu,že ve svém životopise na rovinu uvádím malé dítě,stočí se k němu řeč.Ze 4 pozic jsem vyšla třikrát jako vítězný kandidát, přestože mám malé dítě, jsem rozvedená a dělám si dálkově školu.Vím,že existuje diskriminace,ale nebude to často jen výmluva nás žen pro náš neúspěch? Co když jsme prostě jen nebyly nejlepší, co když jen zaměstnavatel požadoval víc, než jsme byly schopny nabídnout?
 MirkaEyrová 


Re: Něco pozitivního 

(20.3.2005 16:54:45)
Orchidejko, Tvé zkušenosti jsou vlastně velice nezvyklé a výjimečné, když se porozhlídneš kolem sebe (i tady na Rodině), většina má nějaké ty zkušenosti s odřeknutím. Jasně - nikdo se vlastně nedozví, PROČ vlastně nebyl přijat. Ale mít 75 % úspěšnost - to je věc vskutku neobvyklá. Může to být z několika důvodů:
1. učinila jsi příliš málo pokusů a měla jsi veliké štěstí, jaké většina z lidí nemá; pokud bys učinila pokusů desetinásobek, procento úspěšnosti by se mohlo rapidně zmenšit
2. máš obor, na který je zaměřeno jen velmi malé procento uchazečů; je rozdíl, když se o místo uchází pět deset lidí, a když se o místo uchází 50 či 70 lidí
3. máš osobité kouzlo, kterým zaujmeš téměř každého zaměstnavatele - vkus a hlavně pak peníze na pořízení kvalitního, slušícího a elegantního oblečení, umíš se líčit, matka Příroda Tě obdařila nebývalou krásou; bylo-li by tomu tak, pak bys měla úspěch, aniž bys hnula prstem - ale přitom by nemělo smysl obviňovat ostatní z čehokoliv - neboť ke každému Štěstěna i matička Příroda nebývají štědré,
a konečně
4. - o co se opíráš: možná že jsi ve svém oboru fakt dobrá; dobrý může být ovšem jen ten, který je NADPRŮMĚRNĚ NADANÝ - alespoň ve svém oboru. Pakliže je tomu tak, děkuj Štěstěně, Osudu či Pánubohu, že Tě něčím tak skvělým obdařil. To se taky poštěstí jen málokomu - většina z nás je ve svém oboru "jen" průměrná, ba dokonce i podprůměrná. Co s tím? Ano. My, případně průměrní či podprůměrní - můžeme dřít jak mezci, a nikdy nebudeme tak dobří, jako když "trochu" mákne někdo nadaný. Mají se snad průměrní proto dát na uklízečky anebo popeláře? I průměrní mají právo vybrat si obor, ve kterém by rádi pracovali, a najít v něm uplatnění. Diskriminace jako výmluva? Jak může uchazeč o práci POZNAT, že není ten nej nej? U pohovorů se pozná skutečně jen to, když se zaměstnavatel tváří kysele na přiznání dětí...
Apropos - já jsem ve svém oboru "podprůměrná", protože můj obor se vyšvihnul do výšin, kterých nikdo netušil a nedbal v době, kdy mi vybírali povolání. Co mi je platné, že mám státnice z psaní na stroji, maturitu s vyznamenáním, a z účetnictví jedničky dvojky, platila jsem celou školní docházku za šprta, a byla druhá nejlepší ve třídě na střední (a nejlepší ve třídě na ZŠ) - když dneska jsou úplně jiné, mnohem tvrdší a "šibeničnější" podmínky, takové, na které prostě nemám, protože mi rodiče vybrali obor "snadný" kvůli brýlím, a ne kvůli nějakému nadání?...
Nestěžuju si. Jen jsem chtěla říct, že i průměrní potřebují žít, i když nejsou kdovíjak nadaní. A jestli se někdo nezabývá tím, jestli je či není nejlepší, tak ho skutečně ani nemusí napadnout, že to není diskriminace, ale "přirozený výběr".
- Navíc - nechci Ti brát iluze, ale zaměstnavatelé zcela jistě nejsou nevinní andílci - a péče o dítě se většině zaměstnavatelů - podle mého předpokladu - "do krámu" moc nehodí...
M.
 Alicee 


Re: Re: Něco pozitivního 

(20.3.2005 17:41:53)
Mirko, nerada bych, abys to co napíšu brala příliš osobně.

Když si o sobě v čemkoliv myslíš, že jsi podprůměrná, tak taky podprůměrná budeš a ostatní budou tu tvojí nejistotu také cítit.

Při výběru vhodného kandidáta se zaměstnavatel jenom zčásti zajímá o to nakolik je kandidát zkušený a "dokonalý". Velký důraz je ale také kladen na fakt, zda je kandidát schopný (a ochotný) se učit nové věci, nakolik bude přínosem do kolektivu...Je toho prostě víc, nejenom absolutní profesní znalost. A teď si představ situaci, kdy kandidátka si o sobě myslí, že šanci stejně nemá, že je průměrná, ošklivá, že nemá na dobré oblečení...a už předem vlastně ví, že jí nevezmou. Samozřejmě, že jí nevezmou...Přijmou raději někoho, kdo má i třeba nižší profesní znalost, ale věří si, chce se učit a má trochu osobního entusiasmu. A v tomhle nemůže nikdo zaměstnavatele vinit, nejde o diskriminaci, jde o investici do lepšího kandidáta.

Jeden můj kamarád říkával, že " kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody"...jde o to se naučit si věřit a ne hledat důvody proč to či ono nejde.¨

A nakonec jedna praktická poznámka...elegantně a navíc originálně se člověk může obléknout za pár korun...chce to jenom trochu fantazie a možnost prolézt pár sekáčů.

Měj se...a jestli ti můžu dát radu, tak si nikdy o sobě nemysli, že jsi v něčem podprůměrná, to slovo je hrozně negativní a konečné. Říkej tomu třeba, že si potřebuješ prohloubit své dosavadní vzdělání, že nemáš dostatečnou praxi...ale podprůměrná??? vyškrtni tohle slovo ze svého slovníku a věř mi...bude ti líp.:)
 EvčaK 


Re: Re: Něco pozitivního 

(20.3.2005 17:45:12)
Když se budu ucházet o místo "obchodníka", dělnice, prodavačky, mistrové..., tak mě přijmou. Pokud budu chtít dělat managerku, bude to asi horší. Jako sekretářka tak 50/50%..... Souhlasím s Mirkou, ž záleží o jaké místo jsi se ucházela. A určitě to, jak všechno bravurně zvládáš, mohlo na zaměstnavatele udělat dojem (Orchidejko).
Na druhou stranu Mirko, Ty nejsi průměrný kandidát. Máš Handicapy, které Ti určitě pozici u zaměstnavatele zhoršují, takže bys měla určitě víc špatných zkušeností. Taky mamky více dětí apod.
Diskriminace určitě je. Už v tom, že ženy na stejných pozicích mají průměrně nižší platy. A taky musí víc dřít, aby se na dobré pozice dostaly. Ale to taky nejde změnit hned. Už to tu i jiní zmiňovali, že je to taky ve výchově. Samy ženy si to "kazí".
Vzpomínám si na divoký příspěvek Ivy, která psala, že určitě, my, co tu horujem proti diskriminaci zaměstnavatelů máme doma manžely, ktaří nás "diskriminují". Mám dojem, že pak vyšlo najevo, že spíš mluvila o sobě:)))) A když přijdu na pohovor, nejistá, vykecám na sebe i to, na co se nikdo neptá....
Mám známou. Hledali jsme brigádnice na začínající rekr. středisko. Tahle chtěla práci. Přišla, celá nejistá, nevěděla, co chce dělat a jestli to zvládne. Co myslíte, přijala jsem ji? Je to o tom, že když o nějaké místo opravdu stojíme, musíme se na to náležitě připravit předem a pak "bojovat". I v působení dojmu....
 Šáry 
  • 

Re: Re: Něco pozitivního 

(20.3.2005 17:56:28)
Mirko,

poté, co mne propustili z práce (spolu s dalšími několika kolegy, zaměstnavatel měl - mimochodem zcela oprávněný - pocit, že se mu už nevyplácíme), dělala jsem konkurs na dvě místa, v obou případech jsem uspěla. Takže mám 100 % úspěšnost ;o)). To první místo jsem odmítla sama, protože jsem po bližším ohledání zjistila, že by mi nevyhovovaly jejich podmínky. U druhého místa jsem zvítězila mezi mnoha uchazeči, muži a ženy tam byli zastoupeni tak napůl. Když mi poslali k podpisu smlouvu, dověděla jsem se, že se nám podařilo miminko. Svému budoucímu zaměstnavateli jsem to řekla na rovinu a on mi taktéž na rovinu řekl, že v tom případě o mne nemá zájem. Rozhodně jsem to nebrala jako diskriminaci, naopak mi to ulehčilo rozhodování, protože to byl jeden z těch zaměstnavatelů, kteří sice nabízejí skvělé podmínky, ale klidně tě povolá třeba o víkendu nebo v noci, a to by se s miminkem jaksi neslučovalo. Udělala jsem si živnostenský list, "dělám na sebe" a jsem spokojená,daří se to skloubit s péčí o dítě a počali jsme dokonce další :o)).

Pokud jde o Tvé předpoklady, proč tomu tak bylo, domnívám se, že:

1) učinila jsi příliš málo pokusů a měla jsi štěstí - statisticky jistě ano, ale na druhou stranu ty firmy měly dost tvrdé přijímací pohovory, jedna z nich dokonce několikakolové testy všeho možného, kde postupně vypadávali uchazeči

2) obor, na který je zaměřeno jen velmi malé procento uchazečů - řekla bych naopak, že je nás docela hodně

3) osobité kouzlo, dost peněz na oblečení a nebývalá krása - hlavně tím posledním určitě neoplývám ;o)), i kdyby ano, v mém oboru se nenosí to, že můžeš být krásná a nemusíš hnout ani prstem, to by se brzy poznalo. Nemám nijak bohatý šatník (teď je to ještě horší, kojím a dost jsem přibrala, takže se do ničeho původního nevejdu), neměla jsem ho ani v té době, ale dalo se to dobře kombinovat a bylo to přiměřené situaci. Ano, byla bych si toho mohla pořídit víc, ale nejsem ten typ, co přehnaně utrácí za hadry.

4) že jsem musela být fakt dobrá - to asi ano, všechna skromnost stranou ;o)), on ten zaměstnavatel není žádná charita. Ovšem taky je fakt, že na tom, abych dobrá byla, intenzívně pracuju už přinejmenším dvacet let. Ano, mám nadání, o které jsem se nijak nezasloužila, ale kdybych na tom dost tvrdě nemakala, přišlo by to vniveč. A to makání bylo často za cenu toho, že jsem si nedopřála zábavu a místo toho si platila nějaké hodiny.

Jsem daleka toho, abych tvrdila, že člověk může vždy ovlivnit, zda bude mít úspěch, a že neúspěch je známkou nějaké vady charakteru. To by byla do nebe volající blbost. Taky uznávám, že pokud má někdo z nás nadání od Pánaboha, nemůže si za to dělat žádné zásluhy. Dost věcí záleží i na štěstí - být ve správnou dobu na správném místě, takhle jsem získala své první místo, na kterém jsem vydržela osm let.

Ale taky odmítám to, co tvrdíš Ty, že úspěch je POUZE záležitostí náhody, štěstí nebo toho nadání od Pánaboha. Tyhle věci se na něm jistě podílejí, ale ta soustavná práce na sobě hraje velikou úlohu, řekněme, že z podprůměrného jedince se může diky ní stát průměrný nebo lehce nadprůměrný, pokud má ovšem k tomu tu správnou motivaci.

Ty ji evidentně v tom původně vystudovaném oboru nemáš (já jsem taky studovala ekonomku, a na účetnictví bych určitě buňky neměla), tak se k tomu nenuť a dělej něco jiného, k čemu máš vlohy. Školní znalosti Ti však bohužel nebudou stačit nikde, protože většina oborů se vyvíjí, a nelze ustrnout ve vývoji. I to knihovnictví má určitě nové směry a trendy, které se nedají opomíjet. Podle toho, co píšeš, by ses asi v tomhle směru měla chuť i rozvíjet. Jestli je to pravda, tak se toho drž a hodně štěstí.


 MirkaEyrová 


Re: Re: Re: Něco pozitivního 

(20.3.2005 19:28:40)
Šáry, jestli se knihovnictví vyvíjí, jakože díky internetizaci a dalšímu vývoji informatiky zcela jistě ano, tak je pro mne výhodou, že nevím, co bylo před ix lety, protože směřovat k tomuto oboru mě napadlo až asi před půl rokem. Do té doby jsem si zoufala, protože mě přitahovaly takové obory jako fotografování, psaní pohádek a další ptákoviny, které jsou buď příliš drahé (foto), nebo v případě průměrného nadání naprosto neziskové (psaní). Víš, můj rod pochází z velmi chudých poměrů, a všichni moji předci byli velmi, ale velmi nesmělí a nesebevědomí. Kromě toho moje ctěná matinka na mně v ohledu sebevědomí pokazila, co se dalo, takže - dokud se mi relativně dařilo, bylo to celkem OK, ale jak přišly nějaké problémy nebo překážky, tak šlo všechno do háje. Pro moji máti a moje vychování byla donebevolající "drzost" už jen to, když - jsem si vyjela do zahraničí na šestidenní poznávací zájezd (to ještě v dobách za svoboděnky) - když jsem ve své zatím jediné práci dala výpověď (až 50 hodin měsíčně přesčas, oddělení - popelka, za jakoukoliv chybu průšvih, ale za výkony pochvala žádná apod.; byla jsem pořád ve stresu - a toužila jsem po dítěti, a nechtěla jsem, abych stresem při těhotenství potomečkovi zadělávala na postižení) - když jsem se rozhodla absolvovat rekvalifikaci na knihovnictví. Pro moji máti je to něco neslýchaného, nepřípustného - a pro mne to taky nejsou snadné kroky, musím o nich dlouze, předlouze dumat a přesvědčovat sama sebe, že to má smysl (a dík manžovi za podporu, bez ní bych se ještě teď trápila ve svém prvním zaměstnání, a jistě i bez dítěte).
Sebevědomí je hezká věc, ale komu není dáno a rodiče ještě utlumí, tak není jednoduché si něco takového "vydupat".
--- Zkoušky se mi podařilo oddálit na konec dubna, snad budu mít možnost to nadřít. Ale mám z toho hrůzu - některé pojmy mi do tý hlavy prostě nejdou - klidně si je zopakuju desetkrát patnáctkrát, a pošestnáctý už to zas nevím...
Bože, nikdy bych netušila, jaká je to dřina. Ale koukala jsem, že ani některý ženský, který v knihovnách už pracují, taky nevědí, která bije. Ne že bych jim to přála, ale těší mě, že v tom nejsem sama:o)))
¨M.
 orchidej 


Re: Re: Re: Re: Něco pozitivního 

(20.3.2005 20:05:09)
Mirko,
upřímně, s těmito názory zůstane Tvým zaměstnavatelem skutečně Úřad práce a sociálka. Protože pokud ženská, chtějící uspět u pracovního pohovoru, napíše, že je podprůměrná, a jako důvod mého úspěch napíšeš,že asi dobře vypadám, umím se namalovat a obléct a že se Tvůj obor dostal kupředu - proboha, namalovat a obléct by se měla umět každá žena, protože nejde o to, čím mě obdařila příroda, ale o to být upravenou, pozitivně vypadající ženou, nikoli zanedbanou,šedou myší. A taky,všechny obory jsou kupředu, proto existují kurzy,rekvalifikace, ale také samovzdělávací programy. Přestože jsem zaměstnaná a měla jsem úspěchy u pohovorů, začala jsem právě proto, že vím, že doba je zlá, studovat dálkově vysokou školu,musím si udělat řidičák a vybrousit cizí řeči.Máš dvě možnosti - litovat se, být diskriminovaná a nečinně čekat nebo se vzpřímit a chtít. Ano, štěstí je zapotřebí, ale mnohem důležitější je CHTÍT.
 MirkaEyrová 


Re: Re: Re: Re: Re: Něco pozitivního 

(20.3.2005 20:39:49)
A vidíš, Orchidejko, a mně nikdo ani nenaučil, JAK se líčit. Naopak - když byla nějaká žena nalíčená, tak se to v mé rodině považovalo za něco nepatřičného. Ačkoliv jsem se jako mladá dívenka snažila proniknout do tajů líčení, nepochopila jsem ani zbla. Dokonce na vlastní svatbu jsem si nabělo nalakovala nehty tak, že i já laik poznala, jak jsem to zmrvila, a nehty jsem pak taktně "schovávala"...
Co se týče toho oblékání, mám 30 kg nadváhu, takže na takový objem se cokoliv shání velice, velice těžko. Vkusu mne nikdo nenaučil - dodneška se stydím za to, jak mne maminka co malou holku i co osmnácti, dvacetiletou dívenku strojila. Potřebovala bych, abych měla peněz vskutku nadbytek, abych tuto záležitost mohla svěřit odborníkům. To víš, že bych se chtěla líbit. Ale s tím drobtem peněz, které máme, a s mojí nadváhou to tedy moc nejde. (Teď jsem ukořistila jednu vskutku "šik" halenku - tchýně mi ji pochválila, že mi sluší a že mě dokonce zeštíhluje:-))) Oblékat se skutečně neumím. Nemám to od koho odkoukat ani od koho se to naučit, a ani na to nemám peníze, bohužel. Jistému vkusu bych se možná přiučila, kdybych chodila do nějakých salónů, skutečně kvalitních, ale na to nemám, a i když seženu práci, tak na to stále ještě mít nebudu (pravděpodobně).
--- Co se týče toho, co píšu, tak samozřejmě NEPÍŠU, že jsem podprůměrná, a ani to NEŘÍKÁM při pohovorech. Snažím se tvářit sebejistě a sebevědomě. Ale je fakt, že jsem teď dlouho na žádném pohovoru ve svém oboru nebyla, naposledy se z toho vyklubal nábor na pojišťováky se ŽL.
Co se týče toho postupu vpřed, tak hovořím o tom, že dnes je ve zvyku (ale už jsem to tu kdesi psala) mít na administrativní práce jednu ženu, která ale kromě toho bude zvládat účetnictví vč. mzdového, fakturaci, objednávky atd. atd. I kdybych prošla sto kurzů, nikdy mě žádný kurz nenaučí být flexibilní, pohotová, rychlá a jánevímcoještě. Tyto vlastnosti nemám - a k práci účetní (+ mzdové + administrativní atd.) toto je NUTNÉ.
Pokud píšu o podprůměrnosti u sebe, tak proto, že VÍM, že mi chybí právě těch několik velmi zásadních osobních vlastností, které v mém oboru jsou vyžadovány, ale které mne žádná škola, kurz a sebevzdělávání nenaučí.
M.
 Líza 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Něco pozitivního 

(20.3.2005 20:45:53)
Mirko, odpovídáš někomu jinému, ale tohle mi nedá. Opravdu tě všechno musí učit někdo jiný? Naučit se líčit můžeš sama stejně jako se můžeš naučit oblíkat vkusně - a nepotřebuješ na to ani osvícenou maminku, která ti ty dovednosti předloží na stříbrném podnosu, ani drahou kosmetičku a vizážistku. Úplně stačí si u stánku koupit některý z těch mnoha časopisů, které o ničem jiném nepíší. Pokud tedy chceš. Nebo si řekni, že tě to nezajímá - taky dobře. Ale tohle je takové to "nejde to protože to prostě nejde"... Opravdu všichni, kdo chodí vkusně oblíkaní a přiměřeně nalíčení neměli od maminky kursy správného vzhledu...
 MirkaEyrová 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Něco pozitivního 

(20.3.2005 20:55:44)
No jo, Lízo, jenže já skutečně NEVÍM jak na to. Třeba líčení řasenkou. Připadala jsem si jako opelichaná slepice. Tak jsem toho nechala. Navíc co se týče líčení očí, tak já na to prostě NEVIDÍM. Co se pleti týče, mám velmi, velmi světlou pleť, a když jsem si zašla do kosmetického salónu, kde na mne "něco" naplácali, připadala jsem si jako nepovedená maškara. Kromě toho - stojí to spoustu peněz, a když máš něco přes sedm tisíc na měsíc (po zaplacení všelijakých plateb) na tříčlennou rodinu, tak si prostě nemůžu dovolit utrácet měsíčně několik set za šminky. --- Vpodstatě na věc zvanou líčení jsem rezignovala.
--- Holt se soustředím na takové to duchovno, a doufám, že mne jednou někdo ocení pro to, co mám uvnitř, i přes to, co mám zvenku:o)))
M.
 Misa3 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Něco pozitivního 

(20.3.2005 21:28:18)
Klidek, netrap se s tim. Vzhledem k me nemoci, mam dost desnou plet, takze na podkladovy krem( takovy ten levny), si proste naplacam korektor, cimz ma ma chorobne bleda plet nabyde barvy smrtelne blede, ale barevne je sladena. Ma to tu vyhodu, ze me v tramvaji pousteji sednout patrne uz z obavy, abych na ne nespadla.:-)))Neber to tak vazne, nauc se se svym vzhledem nejak vyjit a zbytek nech na kouzlu osobnosti.:-)))
 Misa3 


Rady stran vzhledu byly pro Mirku Eyrovou,  

(20.3.2005 21:36:12)
Sorry, to bylo Mirce Eyrove, fotku k tomu radeji nepridavam. Ale s tim korektorem to zkus, vydrzi Ti cely den a jeste na nej muzes naplacat par normalnejsich barev. Jo, taky Ti vydrzi rtenka tak 10 minut?
 MirkaEyrová 


Re: Rady stran vzhledu byly pro Mirku Eyrovou,  

(20.3.2005 22:08:50)
Jo, ano Míšo! Teď jsem si díky Tobě uvědomila, proč bych potřebovala nějakého rádce či průvodce! Prostě proto, že všechny články v časopisech jsou plné termínů typu korektor (a další) - autoři píší tak zasvěceně, že je jasné, že předpokládají, že i čtenáři jsou zasvěcení. Tj. - všichni všechno vědí, jen já nevím nic:-))) Prostě - nerozumím tomu, nedovedu si představit, o co běží, jak se to dělá (řasenkou jsem se třeba zásadně pořád píchala do oka:-)))
Jinak Míšo, díky za tip i za podporu:-)
M.
 Šáry 
  • 

Re: Re: Rady stran vzhledu byly pro Mirku Eyrovou,  

(20.3.2005 22:50:34)
Mirko, jestli fakt chceš poradit, tak Ti řeknu, jak se líčím já (když se líčím):

1. Podkladový krém - namažu si obličej jakýmkoli pleťovým krémem, třeba Niveou. Není dobré, aby byl moc mastný, pleť Ti po něm musí zůstat vláčná, ale ne se lesknout jako psí ...

2. Natřu si celý obličej makeupem Max Factor Colour adapt. Používám tu nejsvětlejší variantu Blushing Beige, protože mám taky světlou pleť. Dostaneš ho za cca 450 Kč, ale vydrží Ti rok i déle.

3. Dám si na víčka stíny (používám práškové). Roztírá se to tyčinkou s malou houbičkou. Napřed si pohyblivou část horního víčka natřu celou tím světlejším, potom vezmu ten tmavší a natřu jím asi tak od půlky oka do vnějšího koutku.

4. Natřu si řasy řasenkou (horní klidně i dvakrát, spodní jen tak líznu).

5. Když se mi chce, tak si celý obličej přepudruju. Pudr nanáším štětečkem, na který ho napřed naberu a pak ho část otřepnu o hřbet ruky.

6. Když se mi chce jít za dámu, použiju ještě lesk na rty(cca 97 kč, nevím už od jaké firmy)

Takže rekapitulace:

1. kvalitní makeup - cca 450 Kč, ale jak jsem říkala, vydrží rok i víc
2. Řasenka - renomované firmy (Max Factor, Margaret Astor) prodávají cca od 350 Kč výš, od Miss Sporty, Gabriely Salvete, Rimmelu je dostaneš třeba za 150, ale už nejsou tak dobré. Mně vydrží i dva roky, když vysychá, dá se do ní přidat trochu mastného krému.
3. Oční stíny - renomovaná firma cca 250,- takže dva by Tě přišly na 500. Vydrží taky hodně dlouho.
4. Lesk na rty - dá se pořídit do stovky, ale ani nemusí být.
5. Pudr - kvalitní cca od 300, jinak i pod stovku.

Takže suma sumárum

buď od renomované firmy 450 + 350 + 500 + 100 + 300 = 1700,--

nebo od levnější, nemusí být špatné, ale nemám ozkoušeno - 90 + 150 + 100 + 90 + stíny nevím, kolik můžou stát, ale do stovky určitě, takže dva + 200 = 630.

Není opravdu nutné utrácet "každý měsíc hříšné peníze". Když si koupíš tuhle základní sadu, tak Ti to vydrží na rok i déle.
 MirkaEyrová 


Re: Re: Re: Rady stran vzhledu byly pro Mirku Eyrovou,  

(21.3.2005 0:26:50)
Šáry, skoro dva tisíce, byť na rok i déle, je teď momentálně moc ("Budu kruťák krutej a nedám!:-)) pravil manža:o))) - ale každopádně díky za tip. Čistě teoreticky by bylo dobrý aspoň něco na obličej. Ty stíny asi nepůjdou, mám tak tři nebo čtyři cenťáky, na který bez brýlí do zrcadla vidím, a to je na líčení asi málo:-((( Stať od Tebe jsem si uložila, a taky od Míši.
M.
 MirkaEyrová 


Re: Re: Re: Re: Rady stran vzhledu byly pro Mirku Eyrovou,  

(21.3.2005 0:32:20)
(Co se týče té levnější varianty, no, raději bych šla po kvalitě, teda jestli v kosmetice znamená dobrý jméno totéž co kvalita. Možná že ta řasenka, která mě tak vypekla, byla jen příliš málo kvalitní:-(( Ještě možná jestli by mi tu někdo neřekl, co na ne zrovna skvělou pleť - Míša psala něco o korektuře - co se s tím provádí? Dík.)
M.
 EvčaK 


Re: Re: Re: Re: Re: Rady stran vzhledu byly pro Mirku Eyrovou,  

(21.3.2005 4:16:39)
Taky nemám moc peněz na kosmetiku anebo se mi nechtěj dávat - radši si koupím knížku. Ale dají se sehnat i kvalitní věci za rozumné ceny. Např. řasenka do 150Kč a to i voděodolná - ta přestojí lecos. Používám regenerační a vydrží mi taky beze šmouh i v dešti. Zrovna tak make-up podkladový a krycí v jednom zároveň do 300Kč. Možná do 250Kč. Dělám s kosmetikou už někdy od 98 roku. Tak mám lecos vyzkoušeno. Když máš Mirko problém se stíny, stačí zvýraznit řasy a hned se očka rozzáří.
Já byla taky v 15ti zakřiknutá šedá myška se špatným vkusem. Teď už jen občas se držím zpátky. Pomohlo mi ledacos. Mimo jiné i knihy od Dale Cernegieho. A s oblečením mi radí manžel a dokonce i náš tříleťák. Holt to mají v krvi.
 Ivana Procházková 


Re: Korekční tyčinka 

(21.3.2005 10:38:45)
Korekční tyčinka je zkrátka malovací tyčinka v barvě pleti, kterou si na obličeji zabarvíš nedostatky - červené tečky a jiné vady. Já ji nepoužívám, protože mám pocit, že to vypadá jenom jako zamalovaná vada, ale pořád vada. Ale možná na to akorát nemám typ pleti vhodný pro tato zakrytí. Jestli se chceš mrknout, tak tady je třeba nabídka korekční tyčinky od Avonu:
http://katalog.avoncosmetics.cz/index.php?www=catalog_listing_type&id_segment=3&id_product_type=24

(nejsem žádná avon lady, není to z mé strany neplacená reklama :)

Nemám s korekční tyčinkou ale zkušenosti, nemohu tedy doporučit.

Mě se pro zlepšení pleti spíš vyplatilo ji dobře ošetřovat, tj. každý večer umýt čistícím pleťovým gelem určeným přímo pro obličej (zase pro příklad: http://katalog.avoncosmetics.cz/index.php?www=catalog_listing_type&id_segment=1&id_product_type=5), používat kvalitní noční krém vhodný pro můj typ pleti a vhodný denní krém (vyplatila se investice do dražší kosmetiky - a hlavně určené přímo pro můj typ pleti, tedy žádná nivea pod.). A jednou za čas na obličej naplácat čistící pleťovou masku, nebo ji ošetřit čistící pleťovou vodou. A když mi na obličeji něco "vyrazí", používán antibakteriální korekční tyčinku, což je průsvitný neviditelný gel, který pomůže rychlejšímu "uzdravení" postiženého místa. (mrkni třeba: http://katalog.avoncosmetics.cz/index.php?www=catalog_listing_line&id_segment=1&id_product_line=5).

A vůbec nejlepší je hodně spát a hodně pobývat na čerstvém vzduchu, ale o tom asi žádná :)))

I.

P.S.: skutečně tu nechci propagovat Avon - použila jsem ho jen jako příklad, protože mám odkaz na jejich stránky. Uedené výrobky se najdou i sortimentu jiných kosmetických firem.
 Misa3 


Rady stran vzhledu pro Mirku Eyrovou,  

(21.3.2005 15:37:29)
Mirko, na to si radeji sedni, at to s Tebou nesekne. Kupuji si takovy ten pletovy korektor (cca 65KC, asi o deset korun drazsim nez Miss Sporty), svetly a mistom abych ho nanasela na uz upravenou plet na mista, ktera z ruznych duvodu barevne neladi, tak si ho umistim trochu na tvare, na bradu, na celo a rozetru(prsty).

Mohu Te ujistit, ze plet je barevne sladena a misto mace-upu, ktery vytvari je velice tenkou a malo pevnou vrstvu, tak tohle skutecne par hodin vydrzi. Je dost podstatne to nenanaset na suchou plet, nebo nabydes vzhledu Indiana na valecne stezce. Myslim, ze s korektorem to, co ja, nedela prakticky nikdo, takze se nedivim, ze Ti to neni prilis jasne.:-))) Ale kdyz si to dobre naneses a rozetres, tak plet ma jednu barvu a chvili to vydrzi.

Muj ideal liceni, je jednou denne:-)))Asi fakt moc precenuji to kouzlo osobnosti:-))), protoze pouze pokud nekam jdu, tak si liceni sundam takovymi temi detskymi vlhcenymi kapesnicky/jsou-li to vubec kapesnicky-jsou dost silne a navlhcene cimci, co neobsahuje alkohol,ale asi i nejaky pridavek detskeho pletoveho kremu-cca 60.KC/)Mela jsem za to, ze i tohle je nejaka moje neprilis normalni rarita, urychlujici cas pri odstranovani barviva z obliceje, ale kamaradka to pry dela take.

Tedy pokud se tomuto da rikat liceni, tak to provadim denne, v ramci takoveho toho ranniho koupelnoveho hygienicky+upravneho ritualu. Jinak se licim podle hesla, cim rychleji tim lepe.

Neber to tak vazne, se zenami, ktere si merili kam jim ktery vlas na obliceji saha a malovani ras jim trvalo kolem hodky a cela uprava tak dve a byly schopne to opakovat nekolikrat denne, jsem se sice setkala uz take, ale krome vyjmenovavani ruznych znacek kosmetickych, obleceni a bot se s nimi o nicem bavit nedalo. A mit je jako spolupacientky je des a utrpeni, protoze si vytahuji zvlastni polstarky na kterych spi, (pry aby se jim nevyvesili vrasky na obliceji)fakt tohle mi jedna z nich rekla a mam dost pochybnosti, ze by to myslela jako vtip. Hlavne je dost hrozne, ze nemaji smysl pro humor a na pokud se doktora na neco ptaji, tak na to, jaky necha na jejich vzhledu dotycna lecba nebo operace vliv a jaksi jim unika jake maji stesti, ze to jeste operovat, nebo lecit vubec jde...

Fakt se zamer spis na tu osobnost, zajimavymi knihami, filmy, cestovanim a prirodou nebo jakymikoli konicky se pobavis a budes zabavna i pro okoli, kdezto, kdyz invetsujes vse do fyzicke dokonalosti, tak budes neustale nespokojena, protoze priroda je pekna ... sverazna a obcas si z nas dela docela legraci.

Asi by to chtelo nejaky rozumny kompromis, uznavam, ze to dost odbyvam, ale nesnasim u muzu vyroky typu : "zena ma byt predevsim zenska..." Cert vi, co tim vlastne mysli, ja to z zadneho, ktery to ve spolecnosti prohodil, zatim nevykopala.

Chapu, ze banan ma byt predevsim banan, ale to herdek chteji rici, neco v tom smyslu, ze se ma zena vystrihat toho, aby nahodou nebyla muzska? Fakt mi to v tehle oblasti nezapaluje:-)))

A nakonec pokud se tyka muzu: mam obcas pech a obcas presne naopak, asi jako kazda z nas, ale mam dojem, ze mace-upp, ani znackove obleceni na to moc vliv nemaji.
 Lucka+Amaia 
  • 

Re: Rady stran vzhledu pro Mirku Eyrovou,  

(21.3.2005 16:31:52)
Miso, hezky:-)))
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: Re: Re: Něco pozitivního 

(21.3.2005 1:22:48)
Nevím, ale ze své zkušenosti můžu říct, že to nemusí být o tom, co má kdo na sobě nebo jak je namalovaný/nenamalovaný.
Když jsem v 18ti nastoupila do reklamního oddělení jednoho deníku, tak jsem se POKUSILA začít nosit lodičky, halenky a podobné věci, ale velmi rychle jsem to vzdala, protože když se v něčem necítím dobře, tak to prostě nenosím, navíc se to odrazí i na pracovním výkonu - pořád se přesvědčovat o tom, jestli fakt vypadám jako takový kretén, jak se cítím, zabere docela dost času. :o)
Už jsem to pak nikdy neudělala a do všech zaměstnání jsem se hlásila nenamalovaná a oblečená... no, jak to nazvat... přinejmenším nestandardně. A nikomu to nevadilo. Asi nechtěli zaměstnávat hadry a šminky, ale člověka s nějakými schopnostmi. :o)
Btw. zrovna u místa knihovnice nebo archivářky bych to neřešila, pár jich znám a ani jedna nevypadá jako panenka Barbie. :o)
 EvčaK 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Něco pozitivního 

(21.3.2005 4:23:59)
No Monty, nemůžu s Tebou plně souhlasit. Vzhled je důležitý minimálně při prvním dojmu. Já jsem v knihovně pečená vařená a ještě jsem nenarazila na neupravenou knihovnici. Za den jim tam projde spousta lidí. Pokud by na konkurz přišla moje máma a pár jiných žen, se stejným a zkušenostma, tak mamču asi nepřijmou. Chodí nenalíčená, s vlasy v culíku, děsně oblíkaná a má velkou nadváhu. Ona s tím nic dělat nechce a netrápí jí to, takže to je OK. Ale pokud je to pro Mirku jedna z věcí, co by jí mohla pomoct zvednout sebevědomí, tak není nic jednoduššího, než s tím něco udělat. Je přece spousta tipů a triků, jak vhodným jednoduchým nalíčením a oblečením skrýt nedostatky a vyzdvihnout klady. Jen by na to byla asi vhodnější jiná diskuse....
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Něco pozitivního 

(21.3.2005 12:25:34)
Evčo,
já nemyslela NEUPRAVENOU jako ve smyslu špinavou, zanedbanou... :o)
Měla jsem na mysli, že ty holky jsou z pohledu "konzervativní většiny" třeba lehce "výstředně" nebo "mladistvě" oblečený, určitě nevypadají jako ty ženský v Burdě nebo kde. :o) Znám jenom mladý knihovnice tak do 35ti, jak je to u starších, to nevím, v knihovně jsem nebyla asi pět let. Ale s pár knihovnicema se občas vídám "mimopracovně".
 EvčaK 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Něco pozitivního 

(21.3.2005 14:36:49)
Ale Monty, to se nechápeme. Doma taky nechodím špinavá a zanedbaná, přesto na pracovním pohovoru nebo v práci vypadám úplně jinak. Tak to myslím. Mirka jasně napsala, že neví jak se oblíkat a malovat, aby jí to slušelo. Mám pár takových kamarádek kolem sebe. Mám je moc ráda a vím, jak je to pro ně těžký. Neví si s tím rady, tak tak nějak choděj, ale rády by to změnily.
 Lucka+Amaia 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Něco pozitivního 

(21.3.2005 15:27:58)
Kdyz to tady tak ctu, tak me napada spousta veci....EvcoK, proc nezalozit novou diskusi, abychom pomohly dat Mirku "do pucu"? A vzit si na pomoc Dalea Carnegieho (prima literatura pro nekoho, jako je Mirka, souhlas!). S necim souhlasim s necim ne. Moc se mi libil prispevek Ivule, pod nej se podepisu:-) A nesouhlasim treba s Monty v tom, ze vzhled neni dulezity co se tyce dojmu (treba zrovna na zamestnavatele). Je dokazany, ze kdyz prijde clovek na pohovor, tak si o nem "personalni" udela dojem behem nekolika prvnich minut. Samozrejme to neni jen o vzhledu, dobrej personalni kouka hlavne na vystupovani. Zalezi taky na pozici. Pokud je potreba nekdo "reprezentativni", tezko prijmou nekoho s nadvahou, tlustymi brylemi, nevkusne obleceneho, s nizkym sebevedomim atd. (Mirko, prosim, neber tohle osobne:-))
Mirko, pokud mozno strucne, co si myslim ja (a soudim jen z tvych prispevku, neznam te, takze se muzu v nekterych tvych pristupech mylit). A taky to neber jako kritiku. Tedy, ona to svym zpusobem kritika je, ale pozitivni:-):

1) Myslim, ze mas zbytecne nizke mineni o sobe same. Nevim proc, protoze mi pripadas jako chytra a citliva holka (dama:-)). Taky mi pripada, ze s tim sama nechces nic moc delat, protoze si myslis, ze to nejde (nevim proc?). I kdyz tvrdis, ze jsi v jinych pripadech optimista, tak proc ne v tom tvem??? Podle tvych poslednich prispevku soudim, ze jsi proste ten typ cloveka, ktery potrebuje "kopanec" od ostatnich, aby se k necemu odhodlal. Tak, co kdybychom te s holkama "nakoply"? (nektere - viz Ivule, EvcaK...uz s tim zacaly!)

2) Obcas mi pripada, ze se zbytecne moc litujes a obhajujes se za soucasny stav. Viz "mame malo penez, nikdo me nenaucil, jak se oblekat, licit, mam nadvahu, tluste bryle, jsem precitlivela...". I pokud za tyhle veci nemuzes, vzdycky zalezi na tom, jak se s nima vyrovnas. Tady souhlasim s holkama, co psaly, ze nekterym vecem se clovek ucit nemusi. Ja si napriklad myslim, ze moje mama ma vkus naprosto priserny, rozum mi zustava stat nad kreacemi, do nichz me jako dite a predpubertalni slecnu navlikala (taky nebylo penez nazbyt) a do nichz se ona navlika i ted:o) Presto me to nijak nepoznamenalo - vkus ma proste clovek svuj vlastni. A ted zase s Monty naopak souhlasim - ze pokud se clovek v necem neciti dobre, nema cenu se do toho oblekat. Nekdo tu zminil casopisy - ja ctu temer pravidelne Elle, sleduju modu, ale oblikam se podle SVEHO, ne do toho, co je zrovna "in". Takze se proste oblekej do toho, v cem se citis dobre, nedostatky postavy se daji vhodne zakryt, pekne obleceni se najde i v sekacich!!! A to, ze mas nadvahu, nevylucuje to, ze muzes vypadat elegantne a sexy! Co takova klasika - cerne kalhoty, svetla bluza, boty na nizkem podpatku? Perlicka - nedavno jsem videla jit pani po ulici, vetsich proporci, ale super oblecenou (tim nemyslim draze, jen vhodne) a to bys koukala, jak se za ni chlapi otaceli! takze co se tyce toho vzhledu - ted k tomu liceni - pokud uz se chces malovat, tak zaklad je kvalitni make-up, korektor (=tycinka, ktera zamaskuje nedostatky pleti:o)), pudr, rasenka a lesk ci rtenka. Plus muze byt tvarenka nebo "multilicidlo", ktere se da pouzit jako stiny na oci, tvarenka a buhvicojeste:o) Existujou zrcatka, ktera jsou specialne na liceni a zvetsujou, takze i ty bys videla na stiny. Protoze bryle na dalku opticky zmensujou oci (vlastni zkusenost), doporucuju bud jen rasenku, nebo pokud i stiny, tak svetle. Celkove dobry dojem dokazou pokazit neupravene vlasy. Vyplati se mit dobry strih, ktery neda moc prace a vypada prirozene. Zase - vyplati se nechat si udelat strih u opravdu dobreho kadernika, udrzovat uz ho pak muze v podstate kdokoliv. Ja jsem si pred par lety takovy nechala udelat a mam jej dodnes, jen nechavam zastrihavat. Dalsi vec jsou BRYLE, ty jsou hodne dulezite - hezke bryle, ktere ti slusi, hodi se k tvemu tvaru obliceje a barevne k tvemu typu dokazou udelat strasne moc. Ja sama bryle nosim od malicka, jistou dobu jsem se maskovala cockama, ale od te doby, co mam opravdu slusive bryle, cocky vubec nenosim! Tohle je dulezitejsi nez make-up:-) a urcite se vyplati investovat. Bryle ti vydrzi hodne dlouho, pokud se ti zhorsi oci, muzes vymenit jen skla.

3) Jeste co se tyce toho sebevedomi - je to vsechno o POCITECH, ktere se promitaji do tveho vystupovani. I kdyz vylozene nenapises nebo nereknes, ze si o sobe myslis to, co si myslis, lidi to vyciti (natoz pak dobrej personalista). Hodne veci se da "natrenovat" - jak pise EvcaK - dobre jsou knizky od Dalea Carnegieho. Ja osobne jsem taky hodne citliva a stalo me hodne usili, abych se dokazala naucit ovladat.

5) Moc se mi libi to, co sis vzhledem ke svemu zalozeni zvolila za rekvalifikaci. A taky obdivuju to, ze jsi toho schopna - no ano - jakepak nizke sebevedomi, ze jo (Ivule)? Drzim palce, at ti to vyjde, je to jedna z veci, ktere, si myslim, ze ti pomuzou zlepsit mineni o sobe!

no, tak moc strucne to zas nebylo:-) Holky, nezalozime precejen nejakou tu diskusi pro Mirku?
 Misa3 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Něco pozitivního 

(21.3.2005 15:57:26)
Luci a proc? Mirka se proste obleka podle toho, jak ji to svedci a jak se ji to libi. Pokud si zamestnavatel shani zamestnance, aby mu ladili s nabytkem, no tak se holt potom nesmi divit, ze tak bude mit pracovne velice sverazne typy.

Fakt je ze nevkus ma mati na mne stopy zanechal a pripadam si nesva v cemkoli, co neni sportovniho a lezernejsiho razu. Mam asi tri svatecni halenky, ve kterych se citim O.K. staly pres 400 Kc, coz me pripada primerene, a Tobe asi jako neco stupinek nad tim, v cem chodi bezdomovci. Jinak chodim ve oblibenem svetru (v zamestnani by asi ze mne natahly brka, protoze jsem schopna si ho vzdy vyprat a zase vzit na sebe po dobu treba mesice ci dvou).Pripada mi utulny a prijemny. Pokud jsem nucena se obleci pekne, tak volim jednu z tech halenek, neco ve stylu jaro+podzim, leto, zima..a k tomu jedny ze znackovych jeans, mam dvoje. V normalni dny chodim normalne, tj. takove ty pseudojeans, nejaka normalni halenka, jeden z oblibenych svetru a boty-typu made in Vietnam (jedny drahe mam take).

Pripadam si tak pohodlne a pokud nenarazim na nekoho pro koho, se stala vizaz zivotni filosofii, tak neuvadim do rozpaku okoli, ani ono mne. Asi to porad beru tak, ze nektere veci jsou dulezitejsi a zajimavejsi. Nevim, jestli bych chtela mit spickovy vkus a byt jim bezpecne vedena. Chapu, ze oblekani a liceni muze byt i zabava, ale podle toho s jakou smrtelnou vaznosti o tom vzdy zeny, ktere v tomhle vynikaly, rozpraveji, mam o tom dost pochybnosti...Cimz se Te nechci dotknout, proste to vidis trochu jinak a mas na to plne pravo.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Něco pozitivního 

(21.3.2005 16:45:38)
Míšo,
připomenulas mi jednu hezkou historku s mojí matkou.
Přijela jsem za ní na návštěvu a měla jsem nový boty. Matka na ně koukla a povídá:
"Koupila sis boty, aby ti ladily s bundou. Ty máš docela vkus, kdes ho vzala? Po mě ho teda určitě nemáš."
Mimochodem, jsem vyloženě kalhotový typ, sukni jsem měla na sobě naposled před 12ti lety a nehodlám to opakovat. Šaty mám jedny, mám k nim sentimentální vztah, protože jsou přešitý ze šatů, co nosila moje babička. Nechala jsem si je přešít na kamarádky svatbu a dost lidí je obdivovalo, i když jsou v podstatě úplně jednoduchý, není na nich nic výjimečnýho krom látky z 50tých let. :o)
Oblíkám se možná trochu výstředně nebo mladistvě, těžko říct, jak by to kdo hodnotil, ale neměla jsem s tím nikdy problém, ani v práci, naopak jsem byla zapamatovatelná díky svým "modelům". Pamatuju si, jak o mě jednou mluvili nějací klienti, když si mysleli, že je neslyším... "no víš která to je, ta s tím černým kabátem až na zem a dlouhou bílou šálou až na zem!" :o)
 Lucka+Amaia 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Něco pozitivního 

(21.3.2005 19:01:26)
Miso, co myslis tim “a proc”? Ja jsem prece nepsala o tom, mit spickovy vkus. Ani o tom, ze je treba nakupovat ve znackovych obchodech. Ani o tom, ze clovek musi vypadat jako modelka. Psala jsem o tom, ze kazdy ma ten svuj vlastni styl a vkus, nekdo treba potrebuje trochu pomoct s hledanim (jako Mirka, ktera napsala, ze nevi, jak se obleknout, jak nalicit, aby ji to sluselo). Psala jsem, ze sice sleduju modu, ale ze se podle ni neridim, a nosim to, v cem se citim nejlip. To znamena ve valne vetsine dziny a triko/svetr. Na znackove veci si rozhodne nepotrpim, a proto jsem taky psala, ze se da rada hezkych veci najit i v sekacich. Myslis, ze kdybych tam nechodila, tak bych to vedela? (to jen k te tve poznamce, ze mi svatecni halenky v cene pres 400 Kc asi pripada o neco lepsi nez odev bezdomovcu). V praci jsme meli dziny zakazane, tudiz jsem udelala kompromis a chodila v kalhotach a halence/lepsim tricku. Jsem spise lezerni typ, takze bys me nasla nejen v dzinach/teplakach a tricku, ale i nenalicenou (tim myslim ani rasenku!). Rada se obleknu a nalicim pro zvlastni prilezitosti, jako je treba vecere s mym muzem, ale to je tak jednou za pul roku:-) To, ze to nedelam ale neznamena, ze nevim, jak se obleci ci nalicit nebo obracene - jen proto, ze to vim, tak se neoblikam do poslednich vystrelku mody ci kosmetiky. Proste chodim tak, jak mi to vyhovuje. A presne o tom jsem psala - myslim, ze si uplne presla jednu zakladni vec (zrejme jsem ji patricne nezduraznila), kterou jsem na adresu Mirky napsala: “Takze se proste oblekej do toho, v cem se citis dobre, nedostatky postavy se daji vhodne zakryt, pekne obleceni se najde i v sekacich!!!” Vzhledem k tomu, ze Mirka napsala, ze nevi, jak se obleknout nebo nalicit, aby ji to sluselo, jak to tu pochopila vetsina z nas (i ty, jelikoz radis, jak pouzivat korektor:o)), tak jsem se snazila poradit v tomhle ohledu i z hlediska druhe strany - pohovory jsem zazila z obou stran, jako zajemce i jako personalni. Absolvovala jsem i nejake vzdelani a personalistiku v praxi. Trvam na tom, ze personalista si utvori dojem o zajemci behem nekolika prvnich minut, a to nejen na zaklade vzhledu, ale zejmena na zaklade celkoveho vystupovani. Jednou jsem prijala cloveka, jehoz zivotopis byla napsan rucne, ani ne na stroji, ani na pocitaci; na pohovor prisel ve vytahanych dzinach a triku, neoholeny…; nemel potrebnou kvalifikaci ani vzdelani. Presto jsem ho prijala, i kdyz to byl svym zpusobem risk a muj sef protestoval. Proc? Mela jsem totiz proste pocit, ze ma tu spravnou naturu pro tu danou praci!!!
Taky jsem upozornila na jednu smutnou pravdu, ze existuji zamestnavatele a pozice, u nichz je vzhled na prvnim miste, a tam proste vzdelani, prirozena inteligence, sarm atd. jsou az na druhem miste.
Tedy, vseobecne, snaha byla poradit Mirce, jak na to. Brala jsem to spis z pozice potencionalniho zamestnavatele ci objektivniho pozorovatele, co si myslim, ze se jim honi hlavou (nebylo to o tom, co nosim ja:-)) Na Mirce uz pak je, aby si vybrala to, co ji z toho vyhovuje. Z nasich rad se muze maximalne inspirovat, ale vytvorit si svuj styl uz musi sama.

 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Něco pozitivního 

(21.3.2005 16:39:13)
Lucko a další,
ono je to taky hodně o tom, o jaké místo má kdo zájem. Když někdo přijímá hostesku, tak dá samozřejmě přednost vyloženě hezké, nalíčené, elegantně oblečené ženské; když přijímá managerku na vyšší pozici, očekává, že bude mít kostým a lodičky... atd.
Ale pak je tu spousta zaměstnání, kde lidé nejsou vidět a tudíž na jejich vzhledu nezáleží. Kuchařka ve školní jídelně musí být čistotná, ale může mít 100 kg a chodit v oblečení od Vietnamců, hlavně když umí vařit.
Ve spoustě profesí jde víc o schopnosti a vzhled je druhotný - jistě, přijít k pohovoru špinavý, s neumytými vlasy, špinavými nehty apod. je nevkusné a nevypovídá to o lidech nic lichotivého.
Je to hodně o sebevědomí, až pak o tom, co mám na sobě. Oblečení beru jako projev osobnosti toho kterého člověka - bez ohledu na prachy, já mám třeba minimálně třetinu šatníku ze sekáče ne proto, že bych neměla peníze na nový, ale proto, že tam často najdu něco, co nebude viset na každém druhém a uniformitu nemusím. :o)
Ono to může zkreslovat, lidé mají sklon zevšeobecňovat a škatulkovat, a pokud přijde na pohovor luxusně oblečená a velice pečlivě nalíčená žena, může si ji zaměstnavatel otipovat jako slepici, která nemyslí na nic jiného než na parádu. Naopak, přijde-li tam někdo civilnější, se zdravým sebevědomím, živý, komunikativní, tak to může vyhrát na celé čáře, i když bude mít na sobě manšestrové sako ze sekáče a džíny. :o)
 Lucka+Amaia 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Něco pozitivního 

(21.3.2005 19:03:08)
Ano, Monty, vzdyt jsem to taky psala - ze zalezi na tom, o jakou pozici jde!:-)
 Lucka+Amaia 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Něco pozitivního 

(21.3.2005 20:05:53)
Tak to jsme se minuly:o) Viz moje poznamka o prijeti cloveka v odrbanych dzinech a vytahanem triku, CV psane rukou...ja osobne na vzhled nedam. Je pro me "doplnkem" osoby, ale ne rozhodujicim kriteriem. Jako cloveka i personalisty. Jako personalista ale musim brat v uvahu tez prani ci kriteria klienta...
 Jana,Týnka 3,5r.+Kamilka 1,5 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Něco pozitivního-Jen malý postřeh k oblečení 

(21.3.2005 21:01:52)
Já jsem teď v období pohovorů a hledání zaměstnání. Už jsem jich během zimy absolvovala přes deset a můj postřeh ohledně oblečení: je velmi důležité. Nic ohromujícího, ale vkusné a seriózní oblečení, přiměřené hledanému postu. Plus samozřejmě vlasy, líčení, kabelky, boty...
Na hromadném pohovoru, kam bylo pozváno na místo logistky u zahraniční firmy asi 12 lidí, jsem byla jediná v kostýmku. Ostatní dívky a paní byly ve svetrech, někdy už dost obnošených, a jeden z kluků přišel dokonce v úplně špinavých riflích a mikině, s mastnými vlasy...dost jsem koukala. Nejdřív jsem si řekla, že jsem to možná trochu neodhadla, ale k mému úžasu paní ředitelka přišla, prohlédla si nás a začla povídat o firmě - a to z 80% směrem ke mně!! Bylo to velmi příjemné, i když si to možná ani neuvědomovala, tím spíš mně to těšilo.
Pak při osobním pohovoru hned řekla, že jsem ji zaujala na první pohled ( a pozor, mám taky kila navíc, brýle... ale brýle moderní, pečlivý střih vlasů, namalovaná, atd.) a že jsem ji potěšila i pohovorem, takže jsem nejvážnější kandidát!!
Nakonec se pro mně nerozhodli, z důvodu požadované časové flexibility. To je zaklínadlo dneška. Ale nevadí. Mně to hrozně nakoplo, sebevědomí vylítlo do předmateřské úrovně a další pohovory absolvuju v klidu, s úsměvem a sklízím úspěchy!! Já už se těch lidí nebojím!!!
Je fakt, že druhé místo, na které jsem zatím vždy skončila, mně neuživí, když práci dostane někdo jiný, ale vzhledem k tomu, že důvod jsou vždy nutné přesčasy a ne moje nedostatečnost, nevzdávám to a hledám dál. Určitě najdu firmu, kde děti překážkou nebudou a moje přednosti zvítězí nad nedostatečnou flexibilitou.
Takže, s chutí do toho!!
Jana

 Šáry 
  • 

Re: Re: Re: Re: Něco pozitivního 

(20.3.2005 20:12:01)
Mirko,

bez trochy zdravého sebevědomí se člověku žije velice těžko. Někdo má štěstí a je mu to vštípeno v dětství, někdo to štěstí nemá a musí se za podpory svého okolí posnažit sám.

Moji rodiče také sebevědomím příliš nevynikali. Já jsem jako dítě měla problém vycházet s vrstevníky a prosadit se mezi nimi, a dodneška jsem nepřišla na to, v čem byla chyba. Měla jsem věčně strach, že něco udělám špatně, že se mi budou smát, že jsem tlustá, ošklivá a neohrabaná, a to se také docela často naplnilo. Nevím, nakolik se na tom podepsalo, že moje maminka byla od mých deseti let těžce nemocná a ve dvanácti jsem o ni přišla. O tatínka pak o tři roky později.

Nevěděla jsem, co se mnou bude, s nikým jsme se moc nestýkali a vlastně jsem neznala nikoho, ke komu bych šla. Měla jsem obrovské štěstí, že se mě ujala rodina tatínkova bratrance, kterou jsem do té doby vůbec neznala. Přijali mě prakticky za vlastní, chovali se ke mně stejně jako k vlastní dceři, a zjistila jsem, že moje rodina z téhle strany je hodně rozvětvená a všichni mě okamžitě přijali. Získala jsem tak nového tatínka, maminku, dědu a spoustu tet, strejdů a bratranců.

Tady se zřejmě "zlomilo" i moje sebevědomí, tím, jak krásně se ke mně všichni chovali - na VŠ už to bylo docela dobré. Dodnes nejsem žádný "suverén", ale jsem si víc vědoma vlastních hodnot, a kdo je přehnaně suverénní, stejně nebývá lidem sympatický. Samozřejmě ještě musím bojovat s občasnými záchvaty pocitu méněcennosti, ale to asi občas mívá každý.

Proč Ti to píšu? Jednak proto, že TOMUHLE jsem ochotna říkat štěstí, které jsem si nijak nezasloužila a za které bych měla denně děkovat "tomu nahoře" (tedy ne za to, co se stalo mým rodičům, ale že mám tak úžasné příbuzné, kteří se mě ujali). A taky proto, že jsem se hodně dlouho v otázce sebevědomí považovala za beznadějný případ, a že se to naštěstí podařilo zlomit. Přeju Ti, aby se to povedlo i Tobě, není na to asi žádný univerzální recept, ale věřím, že TO JDE.
 zufi 


Re: Re: Re: Re: Něco pozitivního 

(20.3.2005 21:16:14)
Mirko,budu ti moc a moc držet palce,aby ty zkoušky v dubnu dopadly dobře.Drž se a říkej si,že jsi fakt dobrá-vozíš dítě takovou dálku,aby jeho dušička byla o.k.Neznám moc mamin,které by překonaly vrozenou lenost a pokud by to nebylo autem,tak by se na nějaké dojíždění vykašlaly.Měj hezké dny a cestám vlakem :NAZDAR.
 MirkaEyrová 


Re: Re: Re: Re: Re: Něco pozitivního 

(20.3.2005 22:16:08)
Zufi, taky Ti děkuji za podporu, potěší (hned si připadám o něco cennější). --- Jestli to nebude zas právě tím, jak málo je mateřství oceňované - že strávím kvůli synovi pět hodin denně cestováním do a ze školy nadchne sotva koho, když stejnou dobu denně strávím samostudiem, tak hned budu každému připadat dobrá...
Vlaku zdar a knihovnictví obzvlášť!:-)))
M.
 Ivana Procházková 


Re: Něco pozitivního 

(20.3.2005 22:30:42)
Ahoj Mirko,

nechci, aby následující řádky vyzněly jako nějaké kázání, tak to tak prosím neber.

S nízkým sebevědomým mám své zkušenosti. A když si vše zpětně promítám, tak si vybavuji důležitý moment: totiž to, že nejdřív se ztratilo nízké sebevědomí a teprve za docela delší dobu jsem si uvědomila, že se z mého chování nízké sebevědomí vytratilo. A v tu chvíli, kdy jsem si to uvědomila, sebevědomí poskočilo o dalších 100%.

Sebevědomí není v tom, že člověk působí jako suverén (to je zpravidla jen vedlejší efekt), ale v činech. A podle toho, co o sobě občas pustíš, si myslím, že zdaleka to s tvým sebevědomým není tak zlé. Tak např. odejít ze zaměstnání (a ještě z prvního) chce minimálně docela dobrou víru v sebe, že takovou práci najdeš vždycky. Rozhodnutí pro rekvalifikační kurz, který si sama financuješ (navíc ve finančně slabých podmínkách), zase vyžaduje víru v to, že ho úspěšně absolvuješ a že dokážeš zúročit to, co ti přinesl. Tak ksakru, jaké nízké sebevědomí??

Fakt bych ti nechtěla kázat, co je pro tobe dobré a co ne. To víš nejlíp sama. Chtěla jsem jen vyjádřit doměnku, že si možná zbytečně škodíš tím, že považuješ svoje sebevědomí za nízké, protože skutečnost je třeba jiná.

A kdybych ti měla poradit, co s tím, tak z vlastní zkušenosti by ti řekla: nezaobírej se svým sebevědomím, dělej práci, která tě bude těšit, a ono se dostaví samo.

A ještě k tématu "nadváha a vzhled versus pracovní úspěch": jako člověk s poměrně bohatými zkušenostmi s týmovou prací mohu zodpovědne prohlásit, že chce-li určitý pracovní tým dospět k požadovanému cíli, jdou stranou osobní sympatie (a už vůbec vzhled nebo nějaké kouzlo osobnosti), a priorita jsou schopnosti jedince zapracovat tím správným směrem. Takže ten vzhled a kouzlo osobnosti zbytečně nepřeceňujme.

Měj se hezky, I.
 MirkaEyrová 


Re: Re: Něco pozitivního 

(21.3.2005 0:44:56)
Díky Ivule. Jo, někdy se k něčemu odhodlám a pak se nestačím divit, co se kolem mě děje:-)))) Stává se, že po takových odvážných rozhodnutích povlávám jako hadr na holi:-)))
Nuže, uvidíme. Třeba se to nějak vytříbí. Už jsem taková, že pořád brblám a brblám, a když přijde na věc, tak jsem nenapravitelnej optimista:o))) (Ovšem pokud to nevyjde, tak zase pak roním slzičky div nezatopím oudolí:-( )
M.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.